PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nitro Benzin

ubasaran
24-07-2004, 15:02
Merhaba ben arabamı aldığımda 2 galon benzin ile aldım şimdi benzin bitmek üzere benzini kim satar veya nasıl bulabilirim.Birde nitrosu hakkında bilgim yok
bende ss 1.2 var

Görüşmek üzere.

SirWilliam
24-07-2004, 20:18
Sana ozelden bir link yollayacağım ordan bakarsın forumda Tr deki yerleri yazmak yasak.

M_tech
24-07-2004, 21:42
cok kaliteli benzini olan bi yerin adresini vercem.

IBO
24-07-2004, 21:57
Adresi banada werebilir misin?

Penny
26-07-2004, 16:54
benimde özelime yazarmısın m_tech ? zahmet olmazsa sana..

WOLF
26-07-2004, 21:30
M_Tech;Çok kaliteli dediğin benzinin ne olduğunu merak ettim. Öğrenebilir miyim?

M_tech
26-07-2004, 22:29
tabiki,ozelden mesaj atıyorum.

ersin
26-07-2004, 23:07
bir benzinin çok kaliteli olduğu nasıl anlaşılıyor? neye göre çok kaliteli, kıstas alınan şey nedir? morgan,tornado vs gibi markalardan ne gibi bir farkı var mesela? sadece fark yaratan şeyi bilmek istiyorum çünkü fiyat zaten aynı. türkiyedeki firmalar yurtdışından yakıt alıyor ve satıyor, bu durumda durum şu:

yakıt maliyeti
+üretici karı
+kargo parası (yanıcı madde olduğu için oldukça pahalı)
+gümrük ve diğer masraflar
+satıcı karı
=satış fiyatı

çok kaliteli dediğin benzinde yukardaki maliyetlerden sadece ilki var benim bildiğim, o da yakıt maliyeti. fiyat konusunda da her ikisi aynı nedense bunu anlamadım. destekse destek ama bu durum levi's ile aynı paraya satılan mavi jeans durumuna benzedi biraz.

konuyu dağıtmadan, çok kaliteli ama nasıl? bu benzini çok kaliteli yapan şey nedir sadece bunu öğrenmek istiyorum

M_tech
27-07-2004, 00:12
yakıtı ureten kisi kimya muhendisi bi abimiz,kendisine sitesinden ulasabilrisniz.gereken bilimsel aciklamayi yapamayacagim icin boyle diorum.icinde o yukarda saydiginiz markalarin kullanmis oldugu dusuk miktardaki katiklardan bile koymadigini,kullandigi castor oilin cok yuksek kalitede oldugunu(sitede uretici firma linkide var) ayrica nitrosunun yuzde 99,.. dan daha fazla saflikta oldugunu ve geldigi yeri size belirtir eger irtibat kurarsaniz.bunlarin yaninda fiyatininda uygun olmasi ek tabiki.benim bu yakitin satilmasi yada satilmamasi hicbir isime yaramiyor.herhangi bir kar marjim falan yok yani,artı olarak ankara model ucak klubunde ki uyelerin nerdeyse tumu bu yakiti kullanmakta ve kimseden herhangi bir sikayet duymamaktayiz.ben hem arabamda hemde ucagimda bu yakiti kullaniyorum.burda bu yakiti tanitma amacim uretici olan kisinin gercekten bu isi gonul vererek yapmasindandir.sadece yakit uretmiyor ayrica,marka diye aldiginiz cam sulari,yag cozucu kimyasal maddeler,markali diye aldigniz bir cok antifreeze uretiminide yapiyor.kimyasal analizini isteyin ve karsilastirin.hangi uretici numune yakit yolluyor? kendisi o kadar iddia li ki numune bile yolluyor.benim amacim burda bilgi paylasimi sadece,isteyen gene gider istedigi "marka" yakiti kullanir gene,ben cok memnunum ve paylasmak amaci ile yaziyorum sadece.

ersin
27-07-2004, 01:14
mtech, bu işten senin bir çıkarın olmayabilir, yakıtı üreten kişi de gerçekten bu işe gönül vermiş ve profesyonel bir kişi olabilir, bu konuda herhangi bir yorum yapamam. sadece ben senin sürekli söylediğin çok kaliteli lafına takıldım ve bu kalitenin nerden geldiğini, diğer yakıtlardan farkının ne olduğunu öğrenmek için sordum fakat ona bir cevap alamadım. sürekli çok kaliteli dediğin için de neden kaliteli olduğunu bildiğini düşündüm.

Hassank
27-07-2004, 10:03
çok pahalı o bir kere girip bakmıştım...

M_tech
27-07-2004, 15:28
bana yapilan aciklamayi aynen size aktaramayacagim icin birsey diyemedim.sonra bir yerde yanlis bir kelime yada terim kullanirim ve acigimi yakalamis gibi davranabilirsiniz.sitesinde her turlu irtibat numarasi ve ham maddeyi aldigi sirketlerin linkleri bulunmakta,teknik analiz isteyen oradan bulabilir.

grave
27-07-2004, 15:34
kalite; bir malın, önceden belirlenen şartlara uygunluğudur,

bahsedildiği gibi ucuz olması kalite için yeterli bir sebeptir, ayrıca bahsettiği şekilde kullananlardan bir şikayet almadıysa buda geçerlidir, ulaşılabilirliği ise tartışılır,

ayrıca kullandığım yakıtın şuan ismini hatırlamıyorum(evde değilim) Türkiye'de üretiliyor diye biliyorum kargo vs masraflarınıda düş,

üretici karı en fazla tutan masraftır satış fiyatında, çünkü arge yide kapsar, gerekli araştırma vs.

Dr. Mini-Z
27-07-2004, 15:38
bir benzinin çok kaliteli olduğu nasıl anlaşılıyor? neye göre çok kaliteli, kıstas alınan şey nedir? morgan,tornado vs gibi markalardan ne gibi bir farkı var mesela? sadece fark yaratan şeyi bilmek istiyorum çünkü fiyat zaten aynı. türkiyedeki firmalar yurtdışından yakıt alıyor ve satıyor, bu durumda durum şu:

yakıt maliyeti
+üretici karı
+kargo parası (yanıcı madde olduğu için oldukça pahalı)
+gümrük ve diğer masraflar
+satıcı karı
=satış fiyatı

çok kaliteli dediğin benzinde yukardaki maliyetlerden sadece ilki var benim bildiğim, o da yakıt maliyeti. fiyat konusunda da her ikisi aynı nedense bunu anlamadım. destekse destek ama bu durum levi's ile aynı paraya satılan mavi jeans durumuna benzedi biraz.

konuyu dağıtmadan, çok kaliteli ama nasıl? bu benzini çok kaliteli yapan şey nedir sadece bunu öğrenmek istiyorum

Ersin dostum levi's ve mavi benzetmesi uygun olmamış bence, samimi söylüyorum ki mavi levi's dan daha kaliteli bir markadır alanında Mavi nin konu hakkında eleştirilebilecek tek tarafı marka oluncaya kadar çok uygun fiyatla satmış olduğu ürünlerini marka olduktan sonra %50 daha fazlasına satmasıdır.

RC işinde sözü geçen yakıt ki gerçekten iddia edildiği kadar iyi ise bence RC ye gönül vermiş herkes ülkesinde bu tarz bir sektörün ilerlemesi için yeri geldiğinde % 5 - 10 gibi cüzzi miktarları kesesinden ödemeyi göze alarak yerli üretimi tercih etmelidir diye düşünüyorum. Tabiki burada üreticinin iyi niyeti de önemli bir kıstas.

Saygılarımla,

WOLF
27-07-2004, 17:45
"acigimi yakalamis gibi davranabilirsiniz"
Bu cümle açıkçası sinirlerimi hoplattı.
- Kimsenin kimseye garezi yok
- Açık verirsen ve yakalanırsan bunun karşılığını alırsın bu normal birşeydir.
- Açık vermediğin halde (yani konu hakkında yeterli bilgiye sahip olman durumunda), "acigimi yakalamis gibi davranabilirsiniz" durumu ortaya çıkabilir demen ise;
Bu insanların, art niyetli, riyakar ve kötü insanlar olduğunu iddia etmektir.
- Eğer konu hakkında yeteri kadar bilgin yoksa; duydukların üzerine tezler ortaya atıyorsan, öncelikle bunları tartışmaya aç ve sonuca ulaştır. Direk olarak "bu ÇOK kaliteli yakıttır" diye tez sürme

Not: Bu yazının, konudaki üretici firma veya ürün ile alakası yoktur. Sadece yaklaşıma sinirlediğimi belirtmek isterim.

M_tech
27-07-2004, 22:56
kullanan herkes eger bir mal icin "gercekten kaliteli,rolanti devrini bile dusuruyor,yagi cok temizve duru" diyorsa eger o mal kalitesiz degildir galiba! acigimi yakalama olayina gelince,burda ki genelde bu isi iyi bilen kisiler dogru yada yanlis fikirleri çürütmek icin firsat bekliyor,en azindan ben cesitli yazilarda buna rastladim ve kimsenin benim bu konudaki fikrimden dolayi beni yetersiz bilgiye sahip olmakla yada yanlis bir terim kullanmakla suclamasini istemiyorum! ben serpent gormedim,mugende gormedim yada kullanmadim ama bu arabalara herkes eger iyi diyorsa bu araclar kalitelidir.bir seyin kaliteli oldugunu soyleyebilmek demek illa onu kullanmi solmak demek değildir.bu iste cesitli markalar var ve ankara model ucak klubunde de yuzlerce uye var.herks bir sekilde baska yakitlar kullanmis ve benim onerdigim ki banada onerilen yakıttan gayet memnun kalmis.serpentin yada mugenin kaliteli olup olmadigi hakkinda fikrimi soylemek icin illaki o araclari almama gerek yok.10 kisi eger tam puan vermisse o arac iyidir,rs4 3 icin 6 kisi tam puan vermisse o aracta ortlama bir aractir.burda olan sey serpentle rs4 3 un ayni fiyat olmasi sadece.

WOLF
27-07-2004, 23:22
Demek istediğim bu zaten,
Serpent ile RS4 aynı fiyat diyorsun. Ankara uçak kulübündeki herkes memnun kalmış olabilir. Ama bilgi eksiğinin olduğu şey, araba yakıtlarının çok daha hassas bir iş olması gerektiği. Yani bir firmanın ürettiği yakıt uçaklarda iyi sonuç veriyor diye, arabalarda da iyidir demek çok yanlış. Ben bu sene 2 defa yarışlar için ankaraya geldim. Her seferinde en az 50-60 araba gördüm. içlerinde bahsi geçen yakıtı kullanan veya tavsiye eden tek bir kişiye dahi rastlamadım. Yani senin dediğin gibi "10 kisi eger tam puan vermisse o arac iyidir" yaklaşımına göre; "50 kişiden birisi bile iyi dememişse o yakıt kötüdür" tezini çok rahat ortaya koyarım. Hatta daha ileri gidip "onbinlerce kişi morgan, o'donnel, tornado kullanmış hatta bunları araba üreticileri bile tavsiye ediyor" bile derim. Ama asıl yanlış burada olur.
Evet bir şeyin iyi olup olmadığını bilmek için kullanmak gerekmez. Ama o şeyin nasıl olması, ne şekilde üretilmesi gerektiğini bilmek gerekir. En azından karşılaştırma yapabilirsiniz.

Dediğim gibi görmediğim, kullanmadığım ve kullanıldığını görmediğim; haliyle hiç bir karşılaştırma yapamayacağım ürünle ilgili değildir söylediklerim. Sadece birşeye "ÇOK İYİ" veya "ÇOK KALİTELİ" demek, hatta daha ileri gidip "SERPENT ile RS4 aynı fiyat" diyerek bu ürünü, dünyaca kabul görmüş ürünlerden daha iyi olduğunu iddia etmek için, yeterli bilgiye sahip olunması gerektiğidir.

keçik
31-07-2004, 13:12
abiler kardeşler
neyi tartışıyorsunuz yakıtınıza bu kadar önem veriyorsanız. alıp kendiniz üretin yakıtınızı.

ersin
31-07-2004, 17:13
mtech;

amacım kimsenin açığını yakalamak değil, konuya ters bir taraftan bakmışsın. varsa bile senin açığını yakalamak ne beni yüceltir ne seni küçültür. benim amacım sadece kimsenin bu işten zarar görmemesi. ama bunu bu şekilde yorumlamak da sana kalmış birşey benim yapabileceğim birşey yok. verdiğin firmanın yakıt satıp satmamasından, ya da insanların markalı yakıt alıp almamasından benim en ufak bir çıkarım yok, sadece kimse zarar görmesin istiyorum ve konuya temkinli yaklaşıyorum. sonuçta herkesin maddi durumu farklı olabilir ama çoğumuzun ortak noktası model arabamız iyi ya da kötü olsa da onları seviyoruz. buna bağlı olarak da kimsenin üzülmemesi için konuyu araştırıyorum ve sana neden çok kaliteli dediğini soruyorum o kadar. maksat açık yakalamak değil, öğrenmek.

grave,

kalite konusunu, üretici karının nasıl belirlendiğini, ar-ge'yi daha önce duymuştum :)bunları bana anlatmana gerek yok. işletme bölümü mezunuyum ve şu an çukurova üniversitesinde işletme master'i yapıyorum. eylülde bitecek inşallah. yazdıkların hakkında çok yanıtım var ama milletin kafasını şişirmeyelim şimdi.

kuzgun;

mavi hayatta almam abi :) şöyle düşünelim, levi's ve mavi jeans maliyetlerine baktığımda, mavi almanın doğru olmadığını düşünüyorum. zaten ne mavi ne de levis kullanıyorum (hediye olanlar dışında tabii :)). dediğin gibi mavinin marka olmadan önce ve sonra sattığı fiyatlara takmış durumdayım şu anda :) yerli yakıt konusunda ise, evet, eğer türkiyede üretilen yakıt gerçekten uygun niteliklere sahipse daha pahalı olsa bile alabilirim. fakat bunun için yakıtı üretenlerin, markalı herhangi bir yakıtın içeriği ile kendi yakıtlarının içeriğini karşılaştırmaları ve insanları ikna etmeleri gerekir, yoksa kimse kusura bakmasın ben 300 dolarlık motoruma o yakıtı koymam.

daha fazla yazamıyorum, yine sanki açık arıyormuş gibi olacağım ama birkaç şey var esgeçemiyorum.

"kullanan herkes eger bir mal icin "gercekten kaliteli,rolanti devrini bile dusuruyor,yagi cok temizve duru" diyorsa eger o mal kalitesiz degildir galiba!" bunu model "araba" kullananlardan kim demiş? ben sadece senden duydum bu yakıtı başka da kimsede ne gördüm ne duydum ne de tavsiye aldım. ha dersen ki uçaklarda kullanılıyor ve güvenli, o zaman ben de sana üreticilerin neden uçak-heli ve araba için ayrı yakıt ürettiğini sorarım.

"serpentle rs4 3 un ayni fiyat olmasi sadece." o zaman ben çok iyi bir kazık yemişim. burada serpent alacak arkadaşlar var, onların kazık yememesi için rs4 3 fiyatına serpent'i nerde bulabileceğimi söyler misin.

yukardakileri açık yakalamak için değil öğrenmek için soruyorum ve bunu 3. kez tekrar ediyorum. birşey iddia ediyorsan bize kanıtla ya da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.

diğer yazamadıklarımı ozan abi çok doğru şekilde ifade etmiş zaten. ona da ayrıca teşekkürler.

not: arkadaşlar burada yazdıklarınızla belki 10 sene sonra bile insanları yönlendirebileceksiniz. bunu da düşünerek kimseye zarar vermeyecek şekilde yazılar yazın. yoksa ilerde insanlar sizi hiç de hoş olmayan şekilde anabilir. kimseye zarar vermeceyek yazılar yazdığını düşünenler bu yazı için üzerine alınmayabilir.

M_tech
31-07-2004, 21:07
moderatorlerimizin sinirlerini hoplatmamak icin birsey yazmayacagim bu konuda.herkes istedigi yakiti alip kullanmakta ozgur.

Hassank
02-08-2004, 15:21
Ya ben 98+ Oktan benzin alıp içine biraz da yağ koyup tencerede hafif ateşte kaynatmak üzere karıştırarak güzel bir benzin yapıp motora koyacağım en iyi benzin benimki olur hem 98+Oktan bu ara çok moda :)

not: Gergin havayı biraz yumuşatmak için bir espiri yapiyim dedim çok bu kötü bir espri oldu? Bu arada ersin çok haklısın abi Birde rs43 fiyatına serpenti bende merak ettim :) kim uydurdu bunu ya?

RoCCo
02-08-2004, 17:29
serpent 705'in motorsuz hali 251 euro , rs4 3 evo 318 euro rccarinternational.com'da benimde dikkatimi cekmisti (tabi serpentte motor , starter ve kumanda yok) belki onu kastetmiş olabilir M_tech hemen yanlış anlaşılmasn..

Walkman
02-08-2004, 18:19
Türkiye de o fiyatlar var ...Mesela RS43 RTR 650 Euro Serpent 710 495 Euro........

ubasaran
02-08-2004, 18:44
yaw 1 lt benzin alacaktım .Savaş çıkacakmış nerdeyse tamam ya 1-2 dolar fazla öderiz ya

cem7
10-05-2005, 19:03
lütfen banada yazın size zahmet... bndede benzin bitti nerden alırsam iyi olur istanbuldaki en iyi yerleri yazarmısınzzz lütfen...

unalsel
13-05-2005, 01:32
Mustangden(sahrayıcedit) yüzde 16lık tornado, mmy hobi leventden omega alabilirsin bir de teknikmodel var türk malı/yukarıda konuşulan yakıt:D) ama epey bir memnun olmayan var yağı fazlaymış sanırım. onun da sitesi: www.teknikmodel.net

engine02
13-05-2005, 08:49
bn felix de tavsiye ederim 2 galon bitirdim simdiye kadar motorlarımın hicbirinde bi problem yasamadım yeterince ii bi benzindir tavsiye ederim mustang de war :) + autodrom daki shopta da war ;)

hizir
13-05-2005, 10:04
Aranıza yeni katıldım ve sürekli okumaktayım.
Otomobillerde benzin gerçekten önemli okuduklarımdan ve anladıklarımdan bunu çıkarttım. Kişisel olarak araştırmacı bir adam olduğumdan da ciddi araştırmalar yaptım. Yaklaşık 4-5 aydır model otomobil ile ilgileniyorum. Herbirşeyini de sindire sindire okudum ögrendim, bilmediklerimi sordum. Yardımlarını esirgemeyen arkadaşlarıma da birde buradan teşekkür edeyim.
Gelelim yakıt meselesine.
Ankara da olmam sebebiyle bir hafta sonu bahsi geçen yere ansızın gidiverdim. Merakdan olsa gerek :) . Kendimi tanıttım, bahsi geçen yerin sahibi (isim vermemeye özen gösteriyorum bu arada) kendini tanıttı, ne işler yaptığını, nerelerde çalıştığını bu işe neden ve nasıl bulaştığını. Kendisi kimya Mühendisi ve model uçakçı, uzun yıllar uçak uçurmayı hobi olarak yapan bir profesyonel. O zamanlar kendi yakıtını kendisi için üreten, arkadaşlarının da ısrarıyla onlara da üreten iyi niyetli üreticilik konusunda amatör bir abimiz. Ben 39 yaşındayım ve abimiz diyorum dikkat. Bir oglu var model otomobil de kullanıyor.
Her neyse bu abimiz üreticilik konusunda amatörlükten profesyonellige geçmeye yıllar önce karar vermiş, model yakıtı olarak o zamanlar sadece uçaklar için ve tanıdıklarına üretim yapıyormuş bu konuda amatörce davranmış ama daha nice şeyler üretiyormuş, model için amatör davranıp eş dost için yapılan bir çalışma, arkadaşlarımdan nasıl para kazanırım ayıp yahu diyen bir hoş görülü abimiz. Aradan zaman geçtikçe model otomobiller arttıkça olayı ticari düşünmeye başlamış ve otomobil için de yakıt üretmeye başlamış. Elbette ilk üretimler istenilen sonucu vermemiş olabilir, yaklaşık 2 yıldır otomobil için yakıt üretimi yapıyor belki yanlış hatırlıyorumdur. Yakıt kalitesi konusunda kendisinden bilgileri alabilirsiniz, şimdi ben çok kaliteli desem yanlış olur neye göre kaliteli anlamam. Ama üretim teknigi, kullanılan ham madde, üretim şekli yurt dışındaki üreticilerin üretiminden farklı degil. Malesef onları da araştırdım ;oleeea: Evet yag oranı fazla imiş kendisi de söylüyor, fakat araştırma ve geliştirmeleri sonucunda yag oranını düşürmüş, en son ürettikleri yakıtın yağ oranı düşük, ve bir klübün takım yakıtı olarak kullanılmış, geliştirme işinde o klubün de katkıları büyük bence. 2 hafta önce ziyaretine gittigim abimiz yeni bir yakıt daha çıkaracaklarını ithal edilen ham maddenin gümrük işlemlerinin bitmesini bekledigini söyledi. Amatör olarak başlayan üretim işini profesyonellige geçirmiş olan abimize başarılar diliyorum. Ankara da olan arkadaşlar 1 saatlerini ayırıp kendisini ziyarete gidebilirler ve üretim teknigini, aşamalarını ögrenip kalite konusundaki sorularını ortadan kaldırabilirler.

Saygılarımla,

cem
13-05-2005, 10:22
Arkadaslar,ar-ge demıssınız,adam neyın argesını yapıyor acaba?Bır seymı ıcat etmıs yoksa mevcut bır mamulun uzerınde yıllarca arastırma yapıp ınanılmaz bır gelısmemı yakalamıs???Hayır.Egıtımını aldıgın daldakı bılgılerını kullanarak ve cesıtlı kaynaklardanda faydalanarak(bu kaynaklar ınternette mevcut) bır cok sırket tarafından uretılen mamulu,belkı oranlarda oynamalar veya degıstırmeler yaparak pıyasaya sunmus.Ersın ve Ozana katılıyorum,aynı fıyata markasız mal alıp ıcımde suphe olacagına ve malımı rıske atacagıma markalı,her yerde kullanılan malı alırım.
Cok kalıtelı neye gore kalıtelı?Bu benzını kullananların arabaları dıger benzını kullananlara gore performans artısımı saglıyor yada motorun omrunumu uzatıyor??
Amacım ne bu fırmayı kotulemek nede dıger markaları savunmak.
Ersın,bazı konuların anlasılması ıcın burada ısletme-ekonomı bazlı acıklamalar yapmamız lazım,herkes bu konularda yeterlı bılgıye sahıp dııl.(ornegın 2-3 ayda bır temcıt pılavı gıbı ortaya surulen neden model dergısı cıkartmıyoruz konusu)
Yenı fırmalar yada markalar pıyasaya cıktıklarında pıyasaya yerlesmek ıcın cesıtlı pazarlama stratejılerı uygularlar.Bu stratejılerde belırlenırken pıyasadkı rekabet,rakıplerın durumu,musterı talep ve ısteklerı gozonune alınır.
Bu kısa bılgıler ısıgında bakacak olursak,
1)TRdekı modelcılerın pıysadakı mevcut markaların benzınlerıyle ılgılı bır sıkayetlerı varmı?
2)TRde ıthal model arac benzını bulmakta sıkıntı varmı?(KARABORSACILIK,ITHALATA YAPILAN KISITLAMALAR,vs..)
3)Ithalatı yapılan mallar kalıtesızmı?
4)Ithalatta ıthalatcı dııl ama marka tekelı varmı?
Yukarıda saydıgım sebeplerın herhangı bırısının cevabının evet olması benı baska arayıslara halıyle yonlendırır.Ancak yukarıdakı sorulara verılebılıcek bır evet cevabı yok bıldıgım ve yasadıgım kadarıyla.(Genel olarak bakıyorum,tabııkı TR nın bır cok kosesınde modelcı sayısı arttıkca ,dukkan olmayan yerlerde lojıstıkle ılgılı sorunlar cıkma ıhtımalı var)
Ayrıca bahsı gecen markanın sıtesını ınceledıgınızde gorulecegı uzere hammaddelerın hepsı ıthal edılmektedır.Yanı fırma aslında TRde bu maddelerı karıstırmakta ve yakıt elde etmektedır.Bızım sektordekı deyımle fasonculuk yapmaktadırlar.
Sahsen hosuma gıden sey,sıparıs uzerıne ıstenılen yakıtların yapılabılmesı.Bu kısmı enteresan olabılır.Daha oncede belırttıgım gıbı ıkı tarafıda savunmak yada kotulemek amacıyla yazmıyorum.
Levis-Mavi konusuna gelınce tekstılcı oldugum ıcın degınmeden gecemıycem.Arkadaslar bugun TR dunyadakı en buyuk denım kumas uretıcısı ulkedır.Dunya denım kumas(jean kuması) ıhtıyacının yaklasık %60ı TRde uretılmekte yabancı,pahalı-ucuz vs her turlu markaya uretım yapılmaktadır.Levıs dunyadakı uretımının buyuk bır kısmını TRye kaydırmıstır.Yanı kumasını TRden almakta ve konfeksıyonunuda TRde yaptırmaktadır.
Bunun dısında,Zara ve tum Zara grubu markaları(TRde grubun Zara dısında Massımo Duttı markasıda faalıyete gecmıstır,bunlara ek olarak 5 tane daha markası vardır),Replay,Diesel,Mıss Sıxty,H&M,GAP ve aklınıza gelebılıcek her turlu marka TRde kumas tedarıkı ve bıtmıs mal urettırmekte ve satın almaktadır.Bu tum tekstıl urunlerınde gecerlıdır.Bu ısın ıcınde olan bırısı olarakta ayrıca belırtmek ıstedıgım bır nokta bugun 1 adet denım pantalonun fabrıkadan uzerıne karı konulmus olarak cıkıs fıyatı 8 ıla 15 € arasındadır.Yanı 300 mılyon verıp aldıgınız pantolonla 50 mılyona aldıgınız denım pantolon aslında aynı neredeyse aynı fıyata uretılıyor.Aradakı fark marka olmak-olmamak,markanın pazardakı gucu,ımajı vs...Bızım fabrıklarda bır bantta Zara,yanındakı banta Replay,onun yanındakı bantta Tommy Hılfıger uretılıyor.

unalsel
13-05-2005, 10:24
Güzel olmuş abi sağolasın, yakıt konusu önemli teknik modeli de destekliyorum başından beri, rcteamgo'dan gelen tavsiyeler de onlar için faydalı olucaktır, umarım güzel birşeyler ortaya çıkar. Model uçak motoru yakıtcılığnda kendini ispatlamış gibi görünüyor firma umarım otomobilde de böyle olur.

!Amorfy.BaRoS+
13-05-2005, 13:40
Bekir abi kadar Müşteri memnuniyeti olan bir shop daha göremedim şahsen.İlgi alak süper !Sonuna kadar da destekliyeceğim.
Cem abi her sefer şu üretim maliyetlerini söylemesen olmaz dimi Moralim bozuluyor hep ya :)

unalsel
13-05-2005, 14:03
Onur :) Cem abi tamam da türk firmasıher zman iyi değilmidir başarılı oldukça desteklemek gerek her konuda bu böyle, firmaya feedback sunmak gerek. Bir de sen HEY tekstildemisin abi, markalar oranın fasonu gibi.

cem
13-05-2005, 16:28
Basarılı basarısızı tartısmıyorumkı ben sadece kullandıgım urunden oldukca memnunum,degıstırmeyıde sahsen dusunmuyorum.
Hey tekstil dııl,Istanbuldada dıılım,yurtdısında oturuyorum,oldukca buyuk bır grup:)

cem7
14-05-2005, 15:29
yaa bn mustang ten toronado bnzin alcam 2.5 litre %25 nitrolu 29 euro
iyimi sizce fiyatı falan? ve toronado iyi mi?

unalsel
14-05-2005, 22:32
Fiyat iyi tornado da iyi :)

yigit1905
15-05-2005, 08:24
tornado çok iyi 2.5 litre alırsam 0.5 litresi bedavaya geliyor hesap yaparsan ve tornadoda baya iyi bir yakıt,bugüne kadar 2 yakıt kullandım ama 1 i sidewinder 1 i de tornado herzaman tornado daha iyi gibi geliyor.Mesela sidewinder motoru korumaya çok önem vermiş ama tornado gibi kalkış yapamıyor araba "kısacası kesinlikle TORNADO"

teknikmodel
01-06-2005, 11:47
Arkadaşlar hepinize merhabalar,
Yakıt konusunun tartışmaya açılmış olması bizim için gerçekten önemli.Sizlere öğrenmek istediklerinizi açıklama ,anlatma imkanı verecek.
EĞER MODERATÖRÜMÜZ AŞAĞIDA YAZACAKLARIMIN REKLAM OLMADIĞINI, CEVAP HAKKI OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK, BU MESAJI SİLMEME OLGUNLUĞUNU GÖSTERİRSE sizlere tartıştığınız ve öğrenmek istedikleriniz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.
1- Hakkımızda öğrenmek istediklerinizi sitemizden öğrenebilirsiniz.Amacımız hizmet mi , ticari (büyük!! )kazançmı?.Ülkemizdeki toplam (AKTİF) modelci sayısı300-500 kişiyi ancak bulur.Bu modelci arkadaşlarımızın tamamı bizim ürülerimizi kullansa ne kadar kazanırız.(?)...(Kaldı ki ekmeğimizi bu üretimden kazanmıyoruz.Bence bir işi hakkıyla yapmak için önce o işi sevmek hatta gönül vermek gerekir).
2- Bir ürünün yerli olması nedeniyle onun kaliteli yada kalitesiz olduğu damgasını peşinen vurmak da, altı üstü yerli deyip küçümsemekte doğru değil.Hele “abi..bizden bişey olmaz” yaklaşımı hiç kabul edebileceğim bir yaklaşım değil.
3- Model yakıtı üretmek sır değil bu konuyla ilgili bilgileri ve yakıt olarak kullanılabilecek diğer kimyasallar hakkındaki bilgileri internette ve sitemizde bulabilirsiniz. Yakıtınızı sizde yapabilirsiniz.Ama maliyeti bizim satış fiyatlarımızdan ucuz olmaz.Riski de size..

ERSİN :
1-Fiyat analizi yaparken sadece ilk sıradaki maliyetin olduğunu yazmışsın.Halbuki o yazdıklarının tamamı + yazmadıklarında var.
2-Şu anda kullanmakta olduğunuz ve daha öncede kullandığınız hangi yakıt diğer yakıtlarla kıyas bilgisi verdi size.?(Bence başkası kötü biz iyiyiz diyen yaklaşım benim için hiç uygun değil) Bu kıyaslamayı yakıtı kullananlar yapar .Bu konuda rcteamgo’dan ihtiyacın olan bilgileri alabilirsin.Bir ürünü marka yapmak iki şekilde olur. Birisi reklam bombardımanı ile diğeri ürünün kalitesi nedeniyle kullanıcı tarafından.Bizim ürünümüzüde kullanıcılarımız marka yapacak.Şu anda marka dedikleriniz bizim gibi başladıklarında marka değillerdi.Sonradan oldular.Kullanıcı olarak şüpheli bakmanız ve marka dediğiniz ürünleri kullanmayı tercih etmeniz çok doğal.
Ama sadece marka olmuşları değerlendirirsek şöyle bir bakış açısı ortaya çıkmazmı.
Arçelik var vestele ne gerek var?
Mersedes var renoya ne gerek var?....
.........
O zaman rekabet ve gelişim olmazdı.

CEM:
1- İthalatla temin edilen bir ürün varken yerliye ne gerek var yakalaşımın çok garip.
2- Yarın gümrük yasasında yapılabilecek bir değişiklikle bu ürünün girişinin engellenmesi yada maliyetlerinin artırılması durumunda yerli ürünün neden gerekli olduğunu anlayabilirsin.Üretim rakamlarının artması ile birim maliyetlerimizde sağlayacağımız düşüşü fiyatlarımıza yansıttığımızda iithalin yarı fiyatına yakıt almak herkesin işine yarayacak.Ancak bu üretim miktarımızın bize bu olanağı sağlayacak düzeye çıkması ile mümkün.Bu da kullanıcı sayımızın artması ile mümkün.
3- Hammaddeleri yurtdışından getirip fasonculuk yapıyorlar çok yanlış bir değerlendirme Biz hammaddeleri kullanarak mamül madde (yakıt) haline getiriyoruz.Sizin sözünü ettiğiniz fasonculuk ise eğer biz bizim bu ürünümüze kendi adımızı değilde sizin adınızı vererek size üretirsek o zaman olur.Biz üretim yapıyoruz.Bu sözlerinizden Türkiye’de kimya sanayinin ne durumda olduğunu pek takip etmediğiniz ortaya çıkıyor. İthal ettiğimiz hammaddeler Türkiye’de varda biz çeşni oldsun diyemi yurtdışından ithal ediyoruz.NİTROMETAN’ın en kalitelisi(%99.97 saflıkta normal model yakıtlarında genelde %97 veya %98 kullanırılır) Amarika’da oradan alıyoruz. Metanolu Almanya’dan alıyoruz(%99.97 saflıkta).Hintyağını Hindistan’dan alıyoruz. Hintyağı Dünya’da Hindistan.İran.Güney Amerika.Çin de üretiliyor.Piyasa bulunan hintyağları (herkesin bildiği) hint yağının en düşük ksalitesidr. Bu nedenle hintyağı deyince hemen o kalitesiz yağ akla gelir.İkinci kalitesi Sakızı alınmış hintyağıdır. Yakıt üreticileri genelde bu yağı kullanırlar. Bizim kullandığımız hintyağı ise sakızı alındıktan sonra tekrar rafine edilmiş yağdır.Bir ürünün kalitesi kullanılan hammaddenin kalitesiyle başlar.Üretimimizi tam otomatik mikroprosessorlu sistemle yapıyoruz. Her üretim aynı değerlerde olsun diye.

HASSANK:
Çok pahalı (!) demişsin neye göre çok(!) pahalı.
UNALSEL:
Epey(!) memnun olmayan var yağı çok demişsin.
Yağın çok olması motora hiçbir zarar vermez sadece performans düşüşüne neden olur.Asıl kötüsü yağın gerekenden az olmasıdır.Motor yanar.Ayrıca kullanıcı arkadaşlarımızın bize görüşlerini iletmelerini bekliyoruz. Bu görüşleriniz bizim için çok yararlı olacaktır. Ama bu güne kadar sadece ONUR arayıp yağ oranı düşük yakıt istedi.
Rc teamgo ‘dan gelen görüşler doğrultusunda bu oranları optimuma çektik .Kendilerine teşekkür ediyorum.

Bu konuda düşüncelerini açıklayan herkese teşekkür ediyorum .
Biz ancak sizlerle gelişebiliriz.
NOT: Yakıt üretimini ticari olarak değerlendirmeye başladığımızda(yaklaşık 3 yıl önce )bir yıl boyunca dileyenlere deneme yakıtı gönderdik. Tüm masrafları bize ait. İsteyen olursa yine gönderebiliriz.

Bekir AVCI
Kimya Mühendisi.

ersin
01-06-2005, 14:49
bekir bey,

benim vakti zamanında yazdığım yazılar birilerini eleştirmek ya da kötülemek için değil, sadece yakıtlarınız için söylenen "kaliteli" kavramının neye dayanarak söylendiğini anlamaktı, sonuçta ben de elbette yabancı bir markaya para vermek yerine ülkemizde üretilen bir yakıtı kullanmayı tercih ederim. fakat bunu yaparken de körü körüne değil sorgulayıp nedenlerini anlayarak yapmak isterim ki yazılarım da bunu öğrenmek için yazılmıştır. örnek vermek gerekirse eğer ortaya sidewinder marka yakıt %x oranında x maddesi , %x oranında y maddesi içermektedir, bizim yakıtımızın içeriği de şu şekildedir diye oraya spesifik veriler konsaydı ben de dahil kimsenin aklında yakıt hakkında soru işareti kalmazdı. fakat takdir edersiniz ki bu veriler yerine sadece iyiniyetli bir arkadaşın "kaliteli" sözüne bakıp sorgulamadan bu yakıtı aracımda kullanmam da pek mantıklı olmazdı.

bunun yanında böyle bir girişimden ve konuya yaklaşımınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

teknikmodel
01-06-2005, 14:58
Ersin Bey nazik cevabınıza teşekkür ederim.
Ürünlerimizin içinde nelerin ne miktarda olduğu web sitemizde /mağaza /ürünler -ürün özelliklerinde belirtilmiştir.
Tebrikiniz içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Biz modelcilerimiz için varız.
Saygılarımla

!Amorfy.BaRoS+
01-06-2005, 16:03
Muhammet abi araştır forumu bulucagından eminim :) Ben Kullanıyorum şuanda hiçbir problem yok.Yakıt problemli diyenler ayrıca görebilirler.
Motor:Nova Mega 12 Re Turbo

uçarlar
01-06-2005, 19:49
yerli üretim tabiki desteklenmeli ama x ürünü motorunuza zarar veriyosa yerlide olsa desteklemem yani yerli-ithal değilde, araştırarak kaliteli-kalitesiz diye yorum yapak daha mantıklı olur. tabi tüm insanların düşüncesi farklı olabilir saygı duyarım benim deneyim ve düşüncelerim bunlardır...

traxxas
02-06-2005, 00:23
sımdık cogu kısı yabancı olursa daha ıyı olucagına ınanıyor
ama aynı marka bız bunları ıthal edıyoruz deseydı eger o zaman herkez ıcın cok ıyı yakıt olurdu

tabıı burada soylede bır sey var sımdık teknıkmodel nıcklı abımız cok ıyı bır ıs yapıyorsunuzda ucarlar adlı arkadasımızın ntc3 u rodaj sırasında benzınden dolayı motoru kullnılamaz duruma gelmıstı msn konustugum kadarıyla ankaradakı yavruoyyuncakta motoru degıstırmıstı

ok bu kadar ıyı bırr ıs yapıyorsunuzda pekı yavruoyuncak bu motoru degısttırmeseydı sız cocogu pardon benım yakıtımdan dolayı olmus herhalde yanlıslık oldu deyıp hem motor parasını hemde benzın parasını verıcekmıydınız

teknikmodel
02-06-2005, 09:42
Sevgili Traxxas,
Biz aylık 250-300 Litre yakıt satıyoruz.1 Litrelikde var 5 Litrelikte .Ortalama 80-90 kişi kullanıyor.dediğiniz gibi olsaydı 80 kişinin motoru yanardı.Böyle bir durum yok.Ayrıva yakıtlarımızın üretiminde kullandığımız ürünler ve miktarları web sitemizde üürün özellikle belirtiliyor.Ayrıca yakıt bidonlarının üzerinde de belirtiliyor.Ayrıca web sitemizin girişinde sayfanın altında kırmızı yazı ile yakıt oranları seçiminde motor üreticinizin önerilerini dikkate alınız ,uygun oranlı yakıt seçiniz diyede belirtiyoruz.Motorunuz için uygun olmayan karışımı (örneğin %30 nitroyu KULLANMAMANIZ gereken bir motorda %30 nitrolu yakıt seçmek gibi..) seçmemelisiniz.Motorunuzun ayarları uygun olmalı.Sözünü ettiğiniz yavru oyuncak hakkında avukatımız aracılığı ile yasal işlem başlatmış bulunuyoruz.Kendilerine denemeleri için yaklaşık 6 ay önce yakıt vermiştik.Bizim yakıtımızla ilgili iddilarını açıklamaları için tekrar yakıt verdik.Ama bu güne kadar kendilerinden herhangibir cevap alamadık.Yavruoyuncak markalı yakıt kullanılmasını önermekte..
Markalı ve kaliteli diye tanımlanan o X yakıtını kullanarak arabalarının rodajını yapmaya çalışan iki kişinin motoru Atatürk Kültür merkezi pistinde kullanılamaz hale geldi.Yakıtı herkes kaliteli MARKA yakıt olarak nitelendiriyor.Peki bu durumda o yakıta kötü diyecekmiyiz. Motor parasını istesinlermi?..Yoksa hatayı kendilerinde mi arasınlar?Onlar kendilerinde aradılar.Ama söz konusu bviz olunca bu yakıt MARKALI değil öyleyse kötüdür değerlendirmesi mi yapacaksınız.?İsteyen herkese yakıt örneği gönderebiliriz.On dan bundan duyduğunu değil kendi deneyimini kendisi değerlendirir.Ben yakıtı kullanıyorum hiçte sorunum yok.Performansından da memnunum diyenler benim adamlarımmı?.Eğer bu yakıt kalitesizse(!) böyle kalitesiz bir yakıtı üretmekle nereye varabiliriz. Biz ürettiğimiz ürünlerin arkasındayız.Genellikle şüphe ve soru işaretleri yağlayıcı olarak hintyağı kullanılması yönünde ortaya çıkıyor. Yağlarla ilgili bilgilre web sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Veya internetten bulabilirsiniz.Önümüzdeki günlerde sentetik yağlı ürünlerimizi satışa sunacağız. Satışa sunmadan öncede (şimdi olduğu gibi)ön araştırma ve denemelerimizi yapıp görüşleri aldıktan sonra satışa sunuyoruz.
Belki bilmediğiniz bir saçma iddia iletildi bize:"Efendim Nitrometanınız çok saf,motorlarımıza ağır(!) geliyor."Buyrun bakalım kullandığımız ürünün çok saf olmasından şikayet ediliyor. Memnun olunacakken eleştiriyor.Böyle bir mantık olurmu ? ama var.O zaman kalitesiz hammaddemi kullanalım?.
Saygılar.

uçarlar
02-06-2005, 10:59
zaten yavruoyuncak bana ekstra bir avanta geçmedi piston gömlek bekliyorum gümrükte sorun çıktığından dolayı biraz gecikme oldu bu da onların elinde olan birşey değil zannedersem.ekstradan birşey daha söylemek istiyorum yakıtınızda dikkatimi çeken önemli bir nokta dikkatimi çekti sizi haberdar etmek istedim yakıtın tortu sorunu olduğunu gözlemledim şişenin dibinde gözle görülür şekilde oluştu.ama kesin bişe demiyorum sonra kabak bize patlıyo.Sorun şikayet belirtmekse sorunlu müşteriyim.Eğer sorun çıkartmıyosam ve kusurların düzelmesine yardımcı olabiliyosam ne mutlu bana....

cem
02-06-2005, 11:15
Bekir Bey;
Burada yazılanlardan gordugum kadarıyla,fıyat olarak urunlerınız ıthal mallar ıle aynı.Eger aynı kalıtede mal daha makul fıyata satılıyorsa tabııkı bu tercıh etmek ıcın bır sebep olacaktır(bunun acıklamasını yapmıssınız tesekkurler,tabııkı musterı sayısı artıp talep arttıkca fıyatlarda dusmeler yasanabılır)
Motor fıyatları malumunuz.Benım soyledıgım yada soylemek ıstedıgım,ortalama olarak 150$ dan baslayan motor fıyatlarında 'şahsi olarak ' benzınden dolayı sıkıntı yasamak yada motorumun zarar gormesını arzu etmem(kımsenın etmeyecegı gıbı).Bılgılerınıze ve tecrubelerınıze saygım var.Patlar motorlu model arabalarla ne kadar suredır ılgılısınız bılmıyorum ancak,bundan yaklasık 10-12 yıl once Turkıyede bır RC ithalatcısı(o donemlerde benzın bulmak oldukca guc olabılıyordu) dukkanının arka tarafındakı banyosunun kuvetınde benzın yapımında kullanılan malzemelerı karıstırıp satıyordu.Ve bu olaydan dolayı bır cok kısının aracının motoru zarar gordu.(bu gercek hıkayedır,eskıler hatırlayabılırler)
Bu sebepten dolayı ben bu ıslere onyargılı yaklasıyorum.Forumu takip ediyorsanız amacımın kimsenın malını yada sattıgı urunu kotulemek-satısını baltalamak olmadıgını sadece arkadaslarımıza uyarılarda bulunmak oldugunu gorebılırsınız.Sonucta sızınde degındıgınız gıbı maalesef toplasanız 300-500 aktıf modelcı var ve amac sayımızı arttırabılemk.ANcak yenı baslayan ve tecrubesı az olan arkadaslarımızada gereklı yerlerde uyarılar yapmak durumundayız.

Selamlar

CEM

!Amorfy.BaRoS+
02-06-2005, 11:28
Yaklaşık 5 litreye yakın teknikmodel yakıtı bitirdim izlenimlerim
İlk araba için aldıgımızda 15 lik tamıya standart mmotorlarda sorunsuz çalıştı.Hatta bitmiş motora yagı sayesinde sanırım çalıştırmayı başardı.Sonra Devirli bir motorda denemeye başlayınca ayar tutmama problemi yaşamaya başladım ve daha sonra bekir abiyle görüeşerek çalıştıkları yakıttan istedim yakıt biraz daha az yaglı optimum.Sonra motorda ne ayar problemi kaldı ne de birşey daha tortunun t sini görmedim derken haftasonu gittiğimiz uçak pistimize bi abimizin yüzde 5 lik yakıtı kullandıgını gördük.Sonra motoru çalıştırmaya denerken pistonun kitlendiğini filan gördük sonra motoru açtıgımızda daha önce kullandıgını ve içinde yakıt bırakıp öyle uçagı topladıgını söyledi.Ve yakıt sakızlanmıştı.Diğer tüm uçakcı arkadaşlar teknikmodel kullanıyoruz bizde böyle bir sorun olmadı.Sanırım sorun yakıtın motor içinde kalması ve aşırı yaglı olmasından kaynaklanan sakızlanma şimdi düzeldi gerçi motor.Ama sonuç olarak bakımı yapıldıgı sürece motora zarar vermiyeceğidir ki türk üretici oalrak sonuna kadar desteklenmelidir.

uçarlar
02-06-2005, 11:41
Türk üretici Türk üretici ben Türk üretici olmasını tabiki sonuna kadar destekliyorum.Ama sorun varsa giderilmeli yada müşteri memnuniyeti sağlanmalı.Ayrıca tortu sorunu benim yakıtımda var niye yalan sölicem ki kastım mı var teknikmodele.Yakıtı görmek isteyen olursa gösterebilirim.:hımm:

!Amorfy.BaRoS+
02-06-2005, 11:44
Uçarlar canım kardeşim senin yazının altına yazı atmam sana cevap yazdıgım manasına gelmiyor.Bak Sadece fikirlerimi söledim türk üretici diye illa bas bas demiyorum sadece bu böyle olmalı diyorum.YAzımı dikkatli okursan tortu sorunu oldugunu sakızlanma oldugunu görüceksin.Sorun yavaş yavaş gideriliyor ve müşteri memnuniyetite gayet güzel merak etme :)

uçarlar
02-06-2005, 11:50
Sevgili Onur abi bide şöyle peki müşteri memnuniyetnin tam olması da sorunların ortadan kalkması ile olmazmı?İŞTE BİZDE BURDA YARI TARTIŞMA HAVASIYLA SORUNLARI DİLER GETİREREK ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ...Yorumlara devam...

!Amorfy.BaRoS+
02-06-2005, 11:56
Cevap verme gibi oluyor ama Müşteri memnuniyeti demek sadece aldıgın malın mükemmel olması demek değil teknik desteğinin olması ve sayamayacagım birçok şeye baglıdır.İnan bir gün gün karşılaşacaksın.

uçarlar
02-06-2005, 12:06
Tabiki teknik desteğin olması filanda müşteri memnuniyetine bağlı ama şu an tek tartıştığımız konu ürün.Yoksa tabiki teknik destek müşteri memnuniyetinin temelinde yatar o tartışılmaz birşeydir

teknikmodel
02-06-2005, 12:28
Sevgili arkadaşlar,
Şu forumdaki düzeyli tartışmanız beni gerçekten mutlu ediyor.Kimlere hzmet sunduğumuzu bikere daha görmüş oluyorum.
Sevgili amorfy gerçekten yaşanmış problemi anlatmış .Teşekkürler. İşte bu geri bildirimler olmalıki biz durumu bilelim tedbir alalım.Yakıtla sakızlanma olduğunu söylediği dönemlerde ki doğru( ancak bu sakızlanma yakıt bileşenlerinden değildi aşağıda açıklayacağı vede bu sorunu o zaman çözdük)
Yakıtı ticari olarak satmaya başladığımızda (3 yıl kadar önce) plastik ambalaj kullanıyorduk.(ozaman böyle bir sorunla karşılaşmamıştık) .Daha sonra kullanıcı arkadaşlarımız ambalajlarımızı değiştirmemizi talep ettiler ve çoğunlukla (alıştıkları markaların ambalajı gibi) teneke ambalaj istediler.Ankara'da iki tane teneke ambalj yapan yer var.İlk ambalaj yaptırdığımız yerde (ne için yaptırdığımızı hangi özellikler istediğimizi belirtmemize rağmen) ambalajlar sızdırıyordu.Ankara dışına sattığımız ürünleri bile geri alıp yeni ambalajla gönderdik.Ve ambaljlarımızı diğer ambalajcıya yaptırdık. Önceki ambalajda yaşadığımız sorunları anlattık.Onlarda böyle bir sorun yaşamamak için herzaman kullandıkları ve conta tabir ettikleri (kimyasal yapıştırıcı teneke birleşme yerlerine sürüyorlar.)maddeden daha iyi olduğunu söyledikleri bir maddeyi kullanacaklarını belirttiler. Bizde yakıtlarımızı bu ambalajlara koymaya başladık.Ancak bir süre sonra bir arkadaşımız yakıtta sakızlanma olduğunu bildirdi (amorfy arkadaşımızdan başka biri İstanbuldan).Araştırdığımızda sakızlanmanın yakıttan değil tenekeye sürülen bu kimyasal yaıştırıcının zamanla yakıt içinde çözündüğünü(Yakıtta kullanılan metanol çok güçlü bir çözücüdür.)Gördük. Teneke ambalajla sattığımız yakıtları geri aldık.(bu yakıtlar plastik ambalajlara doldurup tekrar satıldı diye düşünebilirsiniz. Hayır hepsi depomuzda duruyor.İsteyen arkadaşlarımız gelip görebilirler.)
Tekrar başlangıçta kullandığımız plastik ambalajlara döndük.O zamandan beride plastik ambalaj kullanıyoruz.
Gördüğünüz gibi geri bildirim çok önemli Yakıtımız yada hizmetimizle ilgili geri bildirimler bize gerçekten çok yarar sağlayacak.
Şu ana kadar olmadı ama (olmaması için elimizden geleni yapıyoruz)eğer bir üretim hatamız olursa da bunu kullanıcılarıma bildirmek ten çekinmeyiz.Çünki bir yalan bin yalanı gerektirir. bizim böyle bişr sorunumuz. Yok.Eğer bu işi beceremezsek ,kullanıcılarımızı memnun edemezsek siz sağ biz selamet(!)..çokta zor değil.Ama biz bu yola iyisini yapmak üzere çıktık ve imkanlarımız dahilinde yaptığımıza da inanıyoruz.Sizlerden talep geldiğince üretmeye ve geliştirmeyede devam edeceğiz.
Bir arkadaşımız şişenin dibinde tortu olduğunu söylüyor. Doğrudur.Ama buna tortu demek yerine bir kısım hintyağının çökmesi demek daha doğru olur. Çünki tortu kolay kolay çözülmez. Ama çöküntüyü sişeyi alt üst edip karıştırmakla giderebilirsiniz. Hiç bir zararıda olmaz.
İyide bu çöküntü niye var?.
Arkadaşlar,yakıt içinde yağlayıcı olarak hintyağı kullanıyoruz. Hintyağı hava ısısına bağlı olarak (eğer soğuksa) bir kısmı çöküyor.Eğer nitro oranı çoksa (örn:%30 ve fazlası )yine çökme egilimi gösteriyor.Bunu önlemek için kimyasal katıklar katmak gerekir o zamanda yakıt performansı düşer. Böyle bir durumda yapmanız gereken tekşey hafifçe karıştırmak.
İthal yakıtlarda böyle bir şey yok diyebilirsiniz.Bu durum ithal olduklarından değil sentetik yağ kullandıklarından dolayıdır.Sentetik yağ bu tür problemler çıkarmaz. Önümüzdeki günlerde bizde şimdiki yakıtımıza ilaveten sentetikve sentetik+hintyağlı yakımızı satışa sunacağız.
Sizlerden ricam ordan burdan duyduklarınızla peşin hüküm vermeyin .Arayın bizi bilgi isteyin,açıklama isteyin.Göreceksiniz ki bizim içinde sizin içinde çok faydalı olacak.
Hepinize teşekkürler.
Saygılar.

viaconme
02-06-2005, 13:30
sayın teknikmodel

forum sayfamıza hoşgeldiniz...
sanırım forum kuralları bölümünü okumayı atlamışsınız... mail yada özel mesaj bölümünüz kapalı olduğu için hatırlatmayı buraya yazıyorum.
forum ticari bir amaç içermemekte ve ticari reklamların izahatların açıklamaların yapılmasıda istenmemektedir. forumu inceleme fırsatınız olsaydı bu konuda ki hassasiyet defalarca dile getirildiğini görürdünüz... gerektiğinde üyelerimize özellerinden ulaşabilirsiniz... açtığınız konu başlıkları içersinde yada açılmış konu başlıkları içersinde ticari reklam içeriklerine deyinmemeniz gerekmektedir...
LÜTFEN BU KONUDAKİ HASSASİYETİMİZE ÖZEN GÖSTERİNİZ VE MESAJLARINIZI DÜZELTİNİZ...
saygılarımızla HRC

teknikmodel
02-06-2005, 13:34
Sayın Viaconme ,
İlk mesajımı yazarken bunun bir reklam değil cevap verme hakkı olduğunu belirtmiştim.Size yönelen soruları ancak cevap verirsiniz.Bu cevaplar sadece açıklama amaçlıdır. Ve herkesin bu açıklamaları yapmaya,okumaya ve sormaya hakkı vardır.bu forumda buna imkan sunmakla herkese ne kadar fayda sağladığınızın farkındasınızdır sanıyorum.Biz bi
r üreticiyiz ve bize yöneltilen soruları yanıtlıyoruz.Sizin ticari firmalarla kişisel bir sorunuz olabilir.(! ) firmaları istemeyebilirsiniz.Ama bu forumun üyeleri ihtiyaç duydukları bilgileri öğrenmefikten sonra bu foruma yemek tarifi mi yazsınlar.
Forum amacından sapmazmı?
Saygılarımla.

viaconme
02-06-2005, 13:56
ilk yazılarınızı ve sonrasınıda okudum... eğer sizde tekrar gözden geçirecek olursanız ne denmek istendiğini çok rahatlıkla anlayabilirsiniz... bunun için tek tek şahıslarla tartışmaya gerek yok... yazılan herşeyi üstüneze alınıp cevap hakkı vermeyi düşünüyorsanız yada dünyada tek yakıt üretici sizseniz buyrun siteyi size verelim... yada tüm yakıt üreticileri cevap hakkını kullansın !!!
forumun amacı ölemi.... siz kendi amaçlarınıza bakın
ve mesajlarınızı lütfen düzeltin.
yemek tarifi biliyorsanız yazabilirsiniz tabi mantığınız oraya kadarsa!!!

traxxas
02-06-2005, 15:27
sayın teknık model verdıgınız cevaplkardan dolayı tessekkur ederım basarılarınızın devamını dılerım

yanlız sızden ıstedıgım kucuk bır sey var o da sudurkı bana denemem ıcın 1 depo bıle olsa 15 lık yakıtınızdan gonderebılırmısınız

teknikmodel
02-06-2005, 15:27
Sayın viaconme,
Müşterisine ve üyesine saygısı olan bilgileri iletir.Biz bunu yaptık. Siz forum benim bana ne...bana ne!... der mantığındasınız.
Alın forumunuz sizin olsun.bu kadarına bile izin vermeniz büyük lütuf!Teşekkürler.
Değerli modelci arkadaşlar bize iletmek yada sormak istediklerinizi web sitemizden iletebilirsiniz.
Şu andan itibaren herhangi bir mesaj yazmayacağım.
Hepinize saygılar.

viaconme
02-06-2005, 15:36
22-10-2004, 11:21 tarihli bu yazınızın tekrarı vardı....
size ozamanda söylenmişti.... hala aynı nakarattasınız...
sizin amacınız bilgi paylaşımı değil... eğer öyle olsa bu tip konuşmalar tekrar etmezdi... hala aynı yerde olmanız sizin eksikliğiniz...ne üyelerin nede HRC nin aynı yerde olmadığını artık öğrenin...

teknikmodel
02-06-2005, 18:53
Mesaj yazmayacaktım ama sizinde hala aynı yerde olduğunuzu belitmek zorundayım.
İyi günler

teknikmodel
02-06-2005, 20:31
Sayın Viaconme ,
forum kurallarını tekrar gözden geçirdim.
Sizinde tekrar okumanız için aşağıya alıntı yapıyorum.
Bu kurallar yukarıda sözünü ettiğiniz tarihte yoktu ve bişrdahada sizin forumunuza mesaj yazmamıştım. Demekki sizin aynı yerde kalmayıp gelişmenizide sağlamışım Ama farkında değildiniz.
Benim vediğim tüm bilgiler 2. madde dahilindedir.
Saygılarımla.

.........
Forum Kuralları.
........

..........
Tüzel Kişiler ile ilişkiler

1- Site RC hobisine gönül vermiş kişilere hizmet etmektedir. Bu nedenle üyelikler kişiler adına olmalı, şirket ve tüzel kişilik üyelikleri kabul edilmemektedir. Kişi adına dahi alınmış olsa, üyeliğini kişisel boyuttan dışarı taşıyacak harekette bulunanların üyeliği süresiz olarak iptal edilecektir.

2- Tüzel kişilikler, ürünlerinin tanıtımlarını, incelemeler, haberler yayınlayarak yapabilirler. Haber incelemeler tutarlı ve doğru olduğu sürece ayrıca tüketiciyi yanıltmayacak bilgiler içerdiği sürece sitemizde yayınlanacaktır. Tüzel kişiler tarafından gönderilen haber ve incelemelerin yayınının reddedilmesi durumunda gerekçe bildirilerecektir.

3- Tüzel kişiler sıfır ürün satışı için ilanlar bölümünü kullanamazlar veya forum içine satış içerikli mesajlar atmazlar. Onun yerine sitenin linkler bölümüne, kendi sitelerinin linkinin eklenmesini talep edebilirler. Link verilmesi istenen sitenin içeriği ikinci madde ile çelişmediği sürece, bu talep kabul edilecektir.

4- Sitemiz kişiler kadar, kurumların da haklarını korumakla yükümlüdür. Herhangi bir kuruma saldırı, aşağılama içeren veya yanlış bilgiler ihtiva eden mesajlara site yöneticileri tarafından müdahale edilecektir. Kişiler içlerinde bulundukları kurumlara yapılmış olan asılsız iddialar için site yönetimini uyarmalıdır. Kişilerin bu gibi durumlara müdahele etmesi istenmemektedir. Böyle bir girişim birinici madde ile çelişecektir.

5- Tüzel kişilikler, tüketici haklarını bilmeli ve buna uygun davranmalıdır. Doğruluğu site yönetimine ispatlanan, tüketici haklarına aykırı davranışların, site içerisinde yayımlanması engellenmeyecektir.

1 - Resimler jpg-jpeg dışında kullanılamaz... (GIF-BMP gibi hareketli yada fazla büyük resimler kullanılamaz)

2 - Avatar'da 128*96 ve İmza'da Resim boyutu en fazla 500 pixel uzunluğunda ve 90 pixel yüksekliğinde olabilir... Daha büyük resimler kullanılamaz.. Kullananların avatar ve imzaları izin alınmaksızın düzenlenecektir...

3 - İmza'da Hem resim, hemde yazı kullanılması yasaktır... İkisinden sadece biri kullanılabilir...

4 - Kurallara uymayanların imzalarında değişiklik yapılarak uyarı verilecektir... Tekrarlanması durumunda 1 hafta forumdan uzaklaştırılacaktır...

ElektroNet
07-07-2005, 14:12
selam arkadaşlar.

konuyu baştan sona okudum.modelcilik konusunda çok eski sayılmam.bu forumun bir üyesi olarak sanırım benimde fikirlerimi beyan etme hakkımı elimden almaz yeni olmam.bekir beyle ankaradaki bir arkadaşım sayesinde tanıştık.ankaradaki burak arkadaş uzun süredir bekir beyin yakıtını kullandığını ve sorun yaşamadığını söylemişti bana.ve bu sayede ilk yakıtımı bekir beyden aldım.o günden beride başka yakıt almadım.çevremdeki modelci arkadaşlarımıda tanıştırdım onlarda kullanıyor ve memnunlar.şikayet yok.
bekir bey üretimini yaptığı yakıtın kesinlikle arkasında olan bir kişi.size şöyle bir örnek verecem.yakıt siparişi yaptığımda şimdiki aracım savage yoktu.savage aldığımı öğrendiğinde (ben savage aldım demedim kendilerine) bana telefonla ulaşıp aldığım yakıtın savage için uygun olmadığı belirtti ve ilave yağ göndereceğini söyledi.bunu başka kim takip ediyor arkadaşlar.ve yağı göndermedi bana.sen belki oranı tam ayarlayamazsın ve sıfır motoruna zarar verirsin belki diyerek bana yağ oranı ayarlanmış 5lt yakıt göndermiş.işte hizmet budur bence.böyle bir satıcının üretim aşamasındaki titizliğini siz değerlendirirsiniz artık.ben oldukça memnunum burada reklam olsun diyede söylemiyorum bunları.ben bu işin ticaretinide yapmıyorum.sadece ticaretteki ahlak ve titizlik ilkeleri benim memnuniyetimi artırdı.

işin sadece ticareti sözkonusu olsaydı sanırım telefon açmaz yeni yakıt göndermezdi.sattım paramı aldım aman banane diyen satıcılarda var bu ülkede.

yerli üretim konusundada söyleyeceklerim olacak.biz nedense hep dışarıya bağımlı yaşamaya alışmış bir milletiz.ve ne yazıkki milliyetci duygularımızın yerini avrupa malı düşkünlüğü almış.ben buna çok üzülüyorum.bu ülke bizim hepimizin.ülkemizde üretilen her ne olursa olsun sahip çıkmalıyız.hazırı var ithal et nolacak kim uğraşacak yapmaya işte herifler yapmış falan yerde mantığını artık bırakmalıyız bence.
bizim bizden başka dostumuz yok.lütfen birlik olup birbirimize sahip çıkalım.
araştırıp geliştirmeliyiz bazı şeyleri.bunuda birlik olarak çözeriz.elimizdeki bazı nimetlerin kıymetini bilelim.

hepinize mutlu günler kırımsız sürüşler.

kalın sağlıcakla

orbay
07-07-2005, 15:10
banada adress i gönderir misiniz

ubeceren
11-07-2005, 22:27
bende isterim adres

teknikmodel
12-07-2005, 12:33
http://www.teknikmodelyakit.com

http://www.turkuazyakit.com

asil
12-07-2005, 12:56
linkler çalışmıyor..

teknikmodel
13-07-2005, 10:31
Serverde sorun olabilir tekrar denediniz mi?

Ulaşamıyorsanız.

http://www.avcikimya.com

ziyaret edin .

ElektroNet
13-07-2005, 12:31
selam bekir bey
benim yakıt oranları ile ilgili birkaç sorum olacaktı.

nitro oranı yükseldikce performansımız artıyor peki nitro oranı arttıkca ısı artışıda beraberinde gelirmi ?

nitro oranı yüksek yakıtlarda motorların ömrünü daha çabuk düşürdüğü doğrumudur ? eğer doğruysa normal kullanımlarda nitro oranı düşük yakıtlarmı tercih etmeliyiz ?

her kullanımdan sonra mutlaka wd 40 yada benzeri bir koruyucu ile yağlamamız mecburmu.örneğin ben her akşam 1 depo kadar bazen yarım depo kullanırım.bunu sormamdaki amaç wd 40 ile yağlama yaparken contalara zarar vermemiz açısından.

diyelimki motorun sürüş sonrası bakımı yapılmadı.motor içierisindeki yakıt kalıntısı ne gibi zarar veriyor.iç yüzeyde bozulmalarmı oluyor ?

cevabınız için şimdiden teşekkürler.

iyi çalışmalar

asil
13-07-2005, 13:18
tamam link çalışıyor.. bu arada after run oil ile ilgili.. bildiğim kadarı ile yakıttaki bir maddenin (metanol??) nem tutma özelliği olduğu için motorda kullanımdan sonra yakıt kalması, yakıtın nemi tutmasına ve bu nemin de korozyona sebep oluyor.. HPI wd40 kullanmayın diyordu ama ATF (otomatik şanzıman yağı) kullanabilirsiniz diyor.. kırmızı bir yağ... ben kullanıyorum.. arada motoru açtığımda içi tertemiz çıkıyor... bilginize..

!Amorfy.BaRoS+
13-07-2005, 13:53
http://www.avcikimya.com/turkuaz/index.php
turkuaz çalışıyor fakat üsttekinde bende de sorun verdi :) düzelir yakında...

teknikmodel
16-07-2005, 10:46
Sevgili ELEKTRONET,
Nitro ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkden ulaşabilirsin

http://www.avcikimya.com/turkuaz/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=37

Kullanım sonrası koruyucu yağ(wd-40 ,after run oil....) kullanmak sentetik yağlı yakıt kullanıyorsanız gerekli olabilir. Ancak kullandığınız yakıt içinde gerekli katıklar varsa buna pek gerek yoktur.Motoru kullandıktan sonra eğer uzun süre kullanmayacaksanız bu tür tedbirleri almak gerekir.Aksi halde yukarıda sözü edilen ürünler (after run oil ...) metanolde çözünmez.Çok miktarda kullanırsanız motor krankında birikimlere neden olur eğer bu birikimler çoğalırsa piston kolunu bile kırmaya sebep olabilir.Hergün kullandığınız motorunuza ve yakıt içinde gerekli katıklar var ise bu tür yağları motor bakımı yaptığınız zamanlar kullanmanız daha anlamlı.

Motor içide yakıt uzun süre kalırsa;
1-Yat içindeki metanol çok güçlü nem çekicidir ve busa oksidasyona neden olur.
2-Sentetik yağ kimyasal yapısı nedeniyle metal yüzeylerinde(özellikle alüminyumda) oksidasyona neden olur. Bu nedenle yakıt içine anti-aksidant ve anti-korrosif kimyasallar katılır. Eğer kullandığınız yakıt içinde gerekli ve teri kadar katıklar varsa bu sorunları görmezsiniz.
Eğer motrunuz içinde (gömlek yüzyinde) beyazımsı sivilce gibi pamukçuklar varsa gömlek oksitlenmiş demektir. O zaman yukarıda sözünü ettiğimiz koruyucu yağlar ile temizleyebilirsiniz.

ElektroNet
10-09-2005, 13:05
selam.
anlaşılan teknikmodel yakıtı kullandığımız sürece günlük kullanımlarda motora koruyucu yağ vs. kullanmamıza gerek kalmıyor.zaten gerekli kimyasalları ihtiva ediyor anladığım kadarı ile.bundan sonra 1 hafta kullanmayacağım zamanlarda koruyucu yağ kullanacağım.egzos manifoltunu sökerek baktım ve sizin bahsettiğiniz o pamukcuklar benekler yok.yüzey pırıl pırıl duruyor.

teşekkürler.

emin_emin
27-10-2006, 08:42
mrb arkadaslar ben istanbul avrupa yakasında oturuyorum birkaç sorum olacak cevaplersanız memnun olurrum tesekkurler
1) nitro benzın ne kdr gider? (1 litre =>GS Racing BMW M3 GT)
2) ben nereden satın alırım ?

Sefa öncelikler aramıza hoşgeldin. Sana önerim; merak ettiğin konular için önce forumdaki arama bölümünü kullanarak arama yap eğer soruna cevap bulamazsan yeni konu aç, açılmış olan konuların tarihlerine bakmadan mesaj yazma.
İyi eğlenceler

devilmc
28-10-2006, 08:36
biraz araştırma lütfen

fth_murat
22-03-2007, 05:21
arkadaşlar banada özelden şu yakıt temin noktalarını atsanızya, ankarada olursa sevinirim...

notorious
22-03-2007, 14:19
Arkadaslar ben yeni Savage X aldim, Istanbul da Nitro benzin bulabilecegim yerleri belirtirseniz sevinirim, tesekkurler.

T@RIK
22-03-2007, 21:10
Arkadaslar ben yeni Savage X aldim, Istanbul da Nitro benzin bulabilecegim yerleri belirtirseniz sevinirim, tesekkurler.

özel mesaj attım..

fatal1ty
22-03-2007, 21:38
banada heli ve savage için yakıt bulabileceğim yer lazım!

cem
22-03-2007, 21:48
Zahmet edip arastirma yapmaniz mumkunmu? Googleda yazarsaniz zaten nerde model dukkani var cikar,bu sahip oldugunuz modellere bugune kadar nerden benzin aliyordunuz???

notorious
23-03-2007, 10:53
özel mesaj attım..

Tesekkur ederim arkadasim mesajini aldim.Bu arada Cem arkadasim, araci yurt disindan getirdim, dogal olarak ucaga almadiklari icin benzini alamadim, burada tecrubeli arkadaslarin tavsiyelerini almakta ne sakinca var.

nightmare07
17-07-2007, 12:52
bende rs4 almayı düşünüyorum antalyadan veya ankara izmirden alabilceğim noktaları söylerseniz sevinirim

akalender
06-12-2007, 18:18
merhaba arkadaşlar zippo benzini ile nitro ile çalışan motor çalışırmı

akalender
06-12-2007, 18:19
bana acele nitro benzini lazım 1litre kaç ytl dir

demirci
06-12-2007, 19:13
biyerlerimi patlatıcanda okadar acele lazım. herhalde bayaa acil ki "ZİPPO" benzini bile kullanmaya çalışıyorsun:)
bak sana bi fikir vereyim, google kullanıyorsundur muhakkak, bu arama motorunu nitrometanol yakıtı bulmak içinde kullanabilirsin

red_fin
06-12-2007, 19:41
merhaba arkadaşlar zippo benzini ile nitro ile çalışan motor çalışırmı

Tabii ki çalışmaz...Nitro yakıt denilen sıvının içerisinde bol bol yağ vardır. Motoru yağsız herhangi bir şeyle çalıştırmaya çalışmanız, motorunuzun sonu olur.

traxxas
06-12-2007, 19:49
pekı hadı dıyelımkı oldu yaw zıppo benzını 100 ml sı 3-4 lıradan asagı degıl yanı normal nıtro benzınden daha pahalıya gelıcek bunun ne mantıgı kaldı acaba

arkadaslar gıdın 52 ytl verın alın 1 galon yakıtınızı 16 lık pasalar gıbı kullanın neden atraksıyon yapıyorsunuz onu anlamadım

joker_dry
10-08-2008, 13:12
banada link atarmısınız bende yeniyim bu işte :(