PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tamiya df 02

traxxas
11-06-2006, 01:47
gecenlerde tamıya df 02 almıstım 540 sh motorla oynuyordum bu gun ıse ılk basta 19 turn specle denedım tatmınkar olmadı sonrada 10x2 trnıty ıle denedım arac acayıp hızlı gıdıyor neredeyse bır benzınlı kadar gıdıyor
yol tutusuda hıc fenadegılll

bu arada aracta sadece rullman opsıyonu var onun dısında hıb bır sey yok ama sunu gordum 10 turn motor ısınam sorunları oluyor bu yuzden bu tarz bır motor kullanıcak olan bır arkadas olursa ozellıkle motorun ustune sogutu almalı ayrıca motorun gırdıgı kısmıda alımınyum yapmasında fayda var

genelde hep soylenır plastık saft alınyum ıle degıstırın dıye bence bu arabada gerek yok cunkı saft o kadar hıza karsılık herhangı bır ses yapmıyor tabıkı esneme payı vardır ama sorun yok su an ıcın
lastık ıse cok cabuk bıtecek bu sekılde tamıyanın hevy duty lastıklerın kullanmak sart gıbı
pıl sogutucusuda cok parası olanalr ıcın bır modıfıye olabılrı

kulandıgım arac:tamiya df02
kullandıgım esc:lrp v 7*1
kullandıgım pıl:gp 3300
kullandıgım motor:10x2 trınıty speed gem
kullandıgım kumanda:hitec agressor

ALI
11-06-2006, 09:06
oncelikle hayırlı olsun :)

motor da guzel performans vermesi beni sevindirdi
ama bu lastiklere hiç bişey olmaz 2 gunde bitti :(

guzek bi lastik almak gerekli

peki tork olayları nasıl arazşde falan deneyebildiniz mi ?

bende motor esc almayı dusunuorum

yokomo 12-36 t lik bir esc var
acaba 10- 12 turnluk bi motor arasında çok farrklılık olur mu ?

ALI
11-06-2006, 09:09
birde kullandığınız spur pinyon nedir acaba?

traxxas
14-06-2006, 03:14
ılk basta kolay gelsın aracın spur ve pınnıonuyla oynamadın standart kutu ıcınden cıkanları

10 turn motor devırden kurtarıyor duz yolda cok hızlı fakat arazıda ıstenılen performans yok tabıkı cogu stock motordan ıyıdır ama tamıya rz motordan ıyı degıldır tork az gelıyor

10-12 turn motor arasında oldukca fark vardır gerek devır gerekse hız bakımından
eger duzde kullanıcam dıyorsanız 10-12 turn bır motor ıyıdır ama arazı dıyorsanız ozellıkle torklu bır motor kullanmanızı tavsıye ederım

ALI
14-06-2006, 22:59
anladım
o zaman elimde bi esc m olsun
istediğim zaman 12 tlik bi motor istediğim zaman rz motorunu takabiliyim ?

en iyisi boyle gibi gozukuo :)

teşekkurler ilgilendiğin için:)

traxxas
14-06-2006, 23:58
evet en mantıklısı ıyı bır esc al 12 turn le rz ı ıkısınıde kullan en mantıklısı budur

ALI
15-06-2006, 21:23
epeki 12 t lik bir esc nin destekleyeceği
buggy içinde ideal bi hız motoru ne alınabilir?

nosram ın motorunu gordum 12*2 ve 14*2 olmak uzere 55 ytl
acaba iymidir ?
senin tavsiyen ne olabilir?

bu arada konuya benden başka kimse cvp yazmamış:D
msn gibi olmuş bura :)

traxxas
15-06-2006, 22:32
vallaha ılk basta hız ıstıyorsan rulman almalısın

hız motoru olarak nosramlar elektıklı konusunda ıyı olduklarını bılıyorum benım sıze tavsıyem 12 turn un altına pek de fazla dusmemenız yolunda
mesela 12x2 yada 14x2 motorlar bu aaraclar ıcın ıdeal motorlar hem hız hemde tork ıcın ama her dk bır motoru takıp cıkarman gereksız olur benım sana onerım hem hız hemde tork yonu agır basan 14*2 motor olucaktır

tabıkı sımdık sorucaksın kardesım 14 turn dıyorsun ama sen 10 turn oynuyorsun bu nasıl ıs dıye
ben sadece deneme amaclı taktım benımde ıstedıgım hem hız hemde tork a yonelık yenı bır motor acıkcası 55 mılyonda fena bır rakam degılmıs aslında 14*2 alabılrıım mesela

ydurguner
16-06-2006, 09:46
ali aslında hiç almayım birazdaha idare edip bi brushless almak seni hem masraftan kurtarır hemde büyük zevklere erken yol aldırır..

traxxas
16-06-2006, 14:32
ya bende brusless dusundumde off roadta cok toz var motorda problem yaratıcagı duduncesındeyım ayrıca cok performanslı bır motor olmaması lazım soylekı her yerını dagıtabılrısın aracın gercı butun dıffler metal dıslı ama ne olursa olsun saft plastık yada dıff joıntler plastık vede cok oynama yapıyor

KLL
16-06-2006, 19:26
bu arada bende sorayım tamiya nın sporttuned motoru ne kadardır arkadaşlar?

ALI
16-06-2006, 21:28
ali aslında hiç almayım birazdaha idare edip bi brushless almak seni hem masraftan kurtarır hemde büyük zevklere erken yol aldırır..

yaa aslında bende oyle istrio(dum)
fakat şoyle bi fiyatlara bakınca benim butceme gore olmadığını farkettim :)

ve yokomonun esc sinde karar kıldım
cem nosram motoru aldı 12 2 çok mutlu
ve tavsiye etti
bakalım yokomo esc nosram motor olucak heralde

traxxas
16-06-2006, 22:06
yokomonun esc bencede guzel ve ucuz mantıklı bır secenek

sport tuned motoru pahalıdır onun yerıne tamıya 23 rz motoru onerırım hem ondan daha hızlı ve torkludur ayrıca 15 mılyon fılan daha pahalıdır

DjMucit
23-06-2006, 13:47
murat kömürsüz motorlar tamaen kapalı herhangi bir toz girmesi söz konusu bile değil 5800 set ile kullandm hiçbir sorun olmadı ve motorda en ufak ısınma söz konu değil ama esc ısınıyor du ve evde kullanırken yandı yanlız dişli ile oynama yapman lazım 19 u düşürmen gerek dişli oranını yükseltmen faydası var ben ön difransiyeli kilitledim ve rs4 mt ve mt 2 nin tekerlerinden takıcam 10 cm ve geniş aşınması daha zor olur ve büyük olduğundan daha iyi arazi şartlarında uyum sağlar benim tavsiyelerim ve yaşadıklarım bunlar
arabanın tek eksiği denge ve süspansiyon ayarları atlatınca ters düşüyor ama süspansiyon ayarları ile çözüm bulunacağını düşünüyorum