PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HPI RS4 3 SS Siparis

Hassank
26-04-2004, 12:12
Selam arkadaşlar Artık arabamı almak için son 5 güne girmiş bulunuyorum İnşallah daha sonra bende bu camiaya katılacağım :) şimdi size bir olay anlatayım çok güleceksiniz.
Türkiyede biryerlerde RS4 3 SS bulmak amacıyla herr dükkana mail attım kimseden çıt çıkmadı bugün bir geldim ofise baktımki mail gelmiş **** den adam aynen şunu yazmış

Selam

HPI RS4 3 SS modeli türkiyede yok ama biz getiriyoruz
beş altı adet getirdik bitti istediğiniz zaman getirebiliriz
fiyatı her şey dahil 700$

Ne dersiniz ağliyimmi güliyimmi Aynen şunu dedim YUHH ayıp ya bu kadarda üzerine kar konulmazki insanları enayimi zannediyo bunlar.Neyse 5 gün sonra ben herşeyiyle ve yedek parçalarıyla extra cap i ile beraber Towerdan sipariş ediyorum yinede toplam 400 dolar bilemedin 500 dolar oluyor kargo vs.Bu olayları kınıyorum yaptıkları bence çok ayıp Bilmeyen biri olsa yazık adam gidip bayılacak bu kadar parayı günah ya. araba zaten 250 dolar yazık yani neyse uzattım galiba yeni alacak olan arkadaşların dikkatine...

WOLF
26-04-2004, 12:27
Forumumuzda* yerli hobi mağazalarının isimlerinin anılması* istenmeyen bir durum. Bu konuyu eski forumdan biliyorsun ve bu sebeple bazı bilgiler sana özel mesaj ve mail yoluyla iletilmişti.
Bu konuya özen gösterirsen iyi olur

Bu arada araban şimdiden hayırlı olsun

Hassank
26-04-2004, 13:38
Özür dilerim unutmuşum o anki sinir bozukluğumla yazmışım Daha dikkatli olmaya özen göstericem.Teşekkür ederim araba inşallah hayırlı olur :)

aytugcaglar
26-04-2004, 16:44
hassank araban hayırlı olsun ınsalllah bır dahakı toplantıda senıde yarıslarda goruruuz

Hassank
26-04-2004, 16:56
Aytuğ saol inşallah bende gelmek istiyorum Şimdi Arabama bir body arıyorum nasıl bişey alsam diye ama bir türlü karar veremedim...Aslında Rally istiyorum ama hangisini seçemiyorum subaru*peugeot*ford arasında kararsızım sizce body i burdanmı almak daha karlı yoksa onudamı towerdan getirtiyim? ve sizce ne aliyim? :)

C@NO
26-04-2004, 17:17
tabiki towerdan getirtirsen daha karlı olursun ama gelirken kırılabilir.benim mikrosizers geldiğinde kutusu falan ezilmişti.tabi getirten arkadaşlar daha iyi bilir.ve bide bana sorarsan subaru kebini tercih ederim ama zevkler kesinlikle tartışılmaz.

aytugcaglar
26-04-2004, 18:57
evet hassank towerdan getırtmek daha karlı sorun yasıcagını zannetmıyorum bencede subaru ama tabıkı zevkler ve renkler tartısılmaz

fahreddinfatih
26-04-2004, 19:06
subaru nun özel bir karizması var :)
ama ford focus da güzel bir desenle boyanırsa çok güzel durur ;)

platy
26-04-2004, 20:52
Tabi alınacak malzemenin towerdan alınması en uygunu fakat bazı keplerde tower fiyatından fark 10$ oluyor. Toplu sipariş verileceğinde getirtilebilir ama tek başına kep getirteceğiniz zaman burdan almak daha avantajlı oluyor.
Örneğin protoform kepler towerda 19-20 $ , Türkiye'de 29-30$.
(Ek bilgi olarak yazdım. Kafanız karışmasın.)

Hassank
26-04-2004, 22:12
Aslında bende subaru impreza istiyorum fakat bu cep stokta yok gözüküyor çok şansızım sinir oldum :( Bu arada lastiklerde soft ile M filan gibi terimler var bunlarım tam olarak ne anlama geldiğini açıklayabilirmisiniz yani yumuşak veya sert olmasının ne gibi avantajları ve dezavantajları var?

aytugcaglar
27-04-2004, 10:40
sanırım lastık yumusaklıgı veya sertlıgı darbe emme acısından onemlı oluyor sert lastık ddarbeyı dırekt amortısorlere verıyor yumusak ıse darbeyı amortısor ıle paylasıyor yanılıyorsam uyarın lutfen

WOLF
27-04-2004, 11:20
Lastiğin hamur yumuşaklığı sayesinde, kullanım sırasında daha çabuk ısınır ve zemine yapışmaya başlar, haliyle daha iyi yol tutar. Buna karşılık, bu yapışmadan dolayı daha çabuk aşınır ve kullanım ömrü daha sert lastiklere göre daha azdır.
Yani lstik yumuşadıkça; yol tutuş artar, ömür kısalır

Aytuğ senin dediğin ise lastik insertleri için geçerli denebilir. Model arabalarda, lastik hava ayarı yoktur:) Bu nedenle içlerine, sünger, lastik veya silikondan insertler takılır. Onların etikisini de 1/1 arabalardaki, lastik hava basıncı gibi düşünebiliriz. Ama çok yumuşak insertler (örneğin:sünger) takılmış lastikler, büyük darbe halinde, darbeyi emmez, janta yapıştığı için direk süspansiyona iletir

aytugcaglar
27-04-2004, 12:15
ok saol wolf anladım ben gercek lastık gıbı dusundum:)))

Hassank
27-04-2004, 12:18
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXM975&P=0

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXAWL1&P=0

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXMX00&P=6

Son olarak araştırdım ve bunları almaya karar verdim lastiklerin içine ne almalıyım onu tam seçemedim bana bu lastiklerin içine uygun bir lastik içi linki verebilirmisiniz? bunlara alternatif bir şey düşünürseniz benimle paylaşırsanız çok sevinirim.Bu arada arabayı rally olarak düşünüyorum ona uygun bişeyler olsun arabanın modeli RS4 3 SS teşekkürler kolay gelsin bu arada cuma gününe kadar söylerseniz sevinirim yoksa cuma akşamı artık siparişi veriyorum benden kurtuluyosunuz yani :)

aytugcaglar
27-04-2004, 12:21
hassank neden yenı lastık alıyosunkı zaten gelen aracının ıcınde lastık var yedek lastıkmı alıyosun???

Hassank
27-04-2004, 13:54
Hayır Arabamı Ralli arabası yapacağım için rally tipi lastikler ve Ford focus cap ine uygun beyaz jantlar almayı düşünüyorum onun için arabanın lastiklerinden ayrı alıyorum onlarıda arabayı on road yaptığım zaman kullanmayı düşünüyorum yani normal bir araba cap i ile birlikte anlıyomusun? Bu lastiklerin içine koyduğumuz foam deniyor galiba onunda softu filan varmış onu nasıl alayım bu gönderdiğim linkteki lastiklere ve janta en uygun lastik içi hangisidir bana yardımcı olursanız bu işide tamamlamış olacağım.Teşekkürler.

RoCCo
27-04-2004, 14:56
Ford focus'a siyah 5 kollu jantlar da güzel duruyor . Bu arada benim tg-10'a o kadar çok şey taktımki araba yolda durmuyor artık . Arabayı en zengin ayarda çalıştırıyorum (yaklaşık 2.5-3 tur arası) kalkarken tam gaz verince kendini toparlayana kadar 3-4 saniye kıçı başı oynuyor. Yol tutuşu nasıl artırabilirim? Amortisör yaylarını değiştirirsem bi şey fark eder mi?

aytugcaglar
27-04-2004, 15:18
sway barlar rocco tutusu arttıyor

WOLF
27-04-2004, 21:55
Bildiğim kadarıyla sway barlar, yüksek süratli virajlarda devreye girer. Kalkış için arka tekerleklere biraz toe-in yapman problemini çözmek için başlangıç. Yaylarda işe yarar. Yumuşatabilirsin. Ama bu sefer virajlarda araban çok yatmaya başlar.

Ayrıca differenasiyel ayarları da çok önemli. Arka ve önlerdeki diffler nedir?

aytugcaglar
28-04-2004, 00:02
wolf bence yayları yumusatmak aksın e yol tutusunu dusurur sert yay yol tutusunu arttırır araba yatıp savrulmayacagı ıcın

WOLF
28-04-2004, 08:16
Biraz ters düşünüyorsun aslında. Sert süspansiyon, tümseklerde, pürüzlerde, geç tepki vereceği için arabanın tekerleklerinin yerle teması azalır. Bu ya tamamen havalanarak olur yada yere uyguladığı kuvvet azalır.
Şöyle düşün; yerde ufak bir taş var ve lastik üzerinden geçtiği zaman ne olur? Taş lastiğe aşağıdan yukarı bir kuvvet uygular. Yay sertse (anlatımı kolaylaştırmak için taş gibi düşünelim) bu kuvvet emilmeyerek arabaya direk olarak iletilir.
Farzedelim araba ağırlığından dolayı aşağı doğru 2kg kuvvet uyguluyor. Taştan dolayı ters yönde 1kg geldi. Tutunma yüzeyi de 1cm2 diyelim. Sert yayla gittiğimizde 2-1=1kg kuvvet 1cm2 alana uygulanır ve 1kg/cm2 tutunma olur. Ama yay yumuşak olup 1kg kuvvetin yarısını emseydi bu durumda yukarı doğru 0,5kg kuvvet olacaktı. O zaman 2-0,5=1,5 yani 1,5kg/cm2 basınç oluşur. Yani yere daha iyi tutunur.

Bu hesaplama düz yol üzerinde. Zaten rocco'nun derdi de daha düzyolda başlıyor. Senin (bence) ters düşünmenin sebebi, virajlar. Dediğin gibi virajlarda araba yumuşak süspansiyon ile yatmaya başlar. Bu aslında zeminden arabaya doğru uygulanan ters merkezkaç kuvvetten gelir. İşin ilginci bu tutunmanın bir göstergesidir. Savrulma ise tutunmanın azlığından değil, genelde virajda arabanın yavaşlarken ağırlığını ön tekerleklere vermesi sonunda, ön ve arka taraftaki basınç (tutunma) farkında dolayı olur. Onu anlatmak biraz daha zor ama şöyle örnek vereyim.
Sert süspansiyonlu bir araç viraja kaldırabileceğinden sert girdiğinde spin atar ama yumuşak süspansiyonlu araç ise dış lastikleri ile öyle fazla tutunurki takla atar :)

Bu anlattığım karşılaştırma maksatlı. Bundan yumuşak süspansiyon daha iyidir manası çıkmasın. Yere ne kadar iyi tutunursanız,sürtünme artacağından, araç daha yavaş gider:D Bu nedenle arabayı yatırıp, yavaşlatmayacak kadar sert ama spin atmamızı engeleyecek kadar yumuşak süspansiyon kullanılması gerekir.

aytugcaglar
28-04-2004, 09:15
tsk ederım acıklama ıcın ozan abi :)

Hassank
28-04-2004, 11:28
Arkadaşlar HPI nin offical sitesinde RS4 3 SS Modeli için altta şu yazı geçiyor:
Note: Engine and Body not included

Neden böyle yazıyor Benim towerdan aldığımdakinde:
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXCFN9&P=ML
Body ve Motorda var Peki bunu acaba towerhobby kendine hasmı düzenliyor yani kutuya bodyi ve motoru kendimi ilave edip satıyor?Çünki araba bu şekilde satılsa offical sitesinde görebilirdik değilmi?

Orientt
28-04-2004, 12:35
hassank sen büyük ihtimalle hpi nin ana sayfasından europe kısmına tıkladın..hpi europe sayfasında dediğin gibi motorsuz ve kepsiz satılıyor.. demekki avrupaya bu versiyonunu satıyorlar.. ama aynı siteye USA yı tıklayarak girersen ordaki type ss in motorlu ve kepli satıldığını görebilirsin.. tower da america daki bir satış firması olduğuna göre type ss kitlerini motorlu ve kepli satıyor.. olay bu yani :)

Hassank
28-04-2004, 13:46
Doğru ya eyvallah :) Kendimi hep avrupa birliğindeyiz sanıyorum o yüzden olsa gerek :)

Hassank
28-04-2004, 14:37
Sizce bunu yada diğerini almalımıyım? Yoksa Hiç almayıp kitin içinden çıkanını kullanmalımıyım?

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXDUR2&P=0

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXCCE1&P=0

platy
29-04-2004, 22:19
Hassank , hatırladığım kadarı ile sen arabayı sokakta kullanacaktın , o yüzden süspansiyonların içine orta sertlikte yağ koyman ve orta sertlikde yay kullanman en iyisi olur.
Gerçek arabalarda da olduğu gibi amortisör içeri doğru yaylandığı , kapandığı zaman yaylanma sertliği içeri koyulan yağın sertliğine bağlıdır. Yaylar amortisörleri tekrar eski haline getiren , açan parçalardır.
Örneğin , içeriye kalın yağ koyarsanız , amortisör zor kapanır. İnce yağ koyarsanız kolayca kapanır.
Yumuşak yay koyarsanız açılması daha yavaş olur , sert yay koyarsanız çat diye açılır.
Tabi ki yağın açılmaya ve yayın kapanmaya etkisi vardır. Ama yağın kapanmada , yayın açılmada etkisi daha fazladır.
Genelde birbirine orantılı koyulur yağ + yaylar. Yani ince yağa sert yay yada kalın yağa yumuşak amortisör koyulması dengesizlik yaratır.
Amortisörün kapanması , içeri koyulan yuvarlağın delik sayısı ile de değiştirilebilir tabiiki.
Rally amaçlı , sokakta , kullanılacak arabaya orta yay + yağ gerekir.
Pistte kullanıcaksan , arabayı yere basarsın. Sert yağ + amortisör koyarsın. Yoldan kopmazsın.
Arabanın kaymasını engellemenin birebir yoluda foam lastik.

Hassank
30-04-2004, 16:02
platy sen ford focus kepini yapmışmıydın bana püf noktalarını söylesene.Yaparken dikkat etmem gereken noktaları filan.

Hassank
30-04-2004, 17:33
Simdi siparişi verdim ve olay bitti artık bunumu aliyim şunumu aliyim diye başıonızın etini yemicem bana bu konularda yardım eden etmeyen her arkadaşa teşekkür ediyorum hadi hayırlı olsun. Araba gelince R/C olayını iyice öğreniyim artık buluşmalara kesin geleceğim :)

C@NO
30-04-2004, 21:09
hadi hayırlısı olsun Hassank işallah çabuk gelirde hemen gazlarsın:D

Hassank
30-04-2004, 22:50
Eyvallah cano kardeş şimdi baktım tower'a paketleniyor diyo en az 10 gün beklerim sanırım ben şimdiden şu kep boyama işini rodaj ayarlarını filan öğrenmeye başliyim en iyisi :)

Olynth
30-04-2004, 22:53
hayırlı olsun.
ınsallah cabuk gelırde hemen surmeye baslarsın :D

platy
01-05-2004, 01:05
hassan , ben focus kep yapmadım. Ama focusa özel püf noktalar olduğunu sanmıyorum. Mantık olarak her kep aynıdır boyanış , stickerlerin yapıştırlışı açısından.
Halledersin onu. Yılların statikçisisin ;)

Hassank
01-05-2004, 10:14
eyvallah platy dostum saol çok moral verdin :)şimdi baktım siparişiniz yola çıktı ''Partial Shipment Made'' diyor ne çabuk yaw valla bizim burdaki alışveriş siteleride bu hızda olsa süper olurdu bu arada focus kepini çift renk yapacağım değilmi yani arka kısım kırmızı ön tara f ise beyaz olacak.

unalsel
03-05-2004, 11:55
Neden partial shipping made diyor ki? Bu siparişinin bir kısmını gönderiyorlar manasına gelir. Yoksa shipping'in ilk safhasını anlatmak için mi öyle yazmışlar. Bende All merchandise shipped yazıyor, çok mu şey istedin Hasan? Tekrar bir bak istersen, sonra bi mail atarsın adamlara. Önlem al diye yazıyorum, okumuştum daha önce de bir kısmını sonra falan gönderdikleri oluyormuş. Order account'unun detaylarına bir baksan iyi olur.

Hassank
03-05-2004, 12:23
Şimdi girdim baktım kalan kısmınıda bugün yola çıkarmışlar artık bende de All merchandise shipped yazıyor.Ben arabanın yanında bir çok parça sipariş ettim sanırım küçük parçaları postacı getiricek diğerleri ise yani arabanın olduğu paketi bana gelen kağıtla beraber gidip alacağım yoksa tek gönderirlerdi baktığımda diğer parçalar hep ufak şeyler inşallah postacı getirir yoksa hem onlar için hemde araba için ayrı ayrı gitmek zotunda kalmak istemiyorum.

!Amorfy.BaRoS+
05-05-2004, 14:14
Selam oncelıkle hayırlı olsun araban hassank kardes. ızmıtte posta gumrugu var mı acaba sadece parca parca gelen herseye Ayrı gumruk parası mı oduyosun ?:)

Hassank
05-05-2004, 14:29
İnan hiç bilmiyorum zaten ben istanbuldayım bu bilgileride en iyi bana kağıdı getiren postacıdan alabileceğimi düşünüyorum daha var gelmesine zaten 3-4 gün oldu en az 10 gün beklemem gerek :( Ama gelince bu bilgileri sizlerlede paylaşırım yani nereen alındığını filan vergi olaylarını ama sadece istanbul için çünki istanbuldayım izmirde değil orda nasıl oluyor bilmiyorum.

!Amorfy.BaRoS+
05-05-2004, 14:40
Okey cok saol Ozlemının hemen bıtmesı dılegıyle :=)