PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balsa İçin Yapıştırıcı

tric
23-05-2007, 11:13
Herkese Selamlar, forumda aradım ve gözümden kaçtıysa da özür dilerim. Modelciliğe daha yeni başlamaya çalışıyorum. Anladığım kadarıyla modelciliğe başlangıç için balsa planörler ya da lastik motorlular ideal. Ben de ilk olarak Pleikan Model Spor Planör ile işe başlamak istiyorum. Alacağım sitede anlatıldığı kadarıyla malzemeler hazır. Sadece yapıştırmak ve kaplamak bana kalıyor. Sizlere sormak istediğim şu. Balsa için hangi yapıştırıcıyı kullanabilirim? İncelediğim sitede iki çeşit var biri orta, diğeri inceymiş. Bunlardan hangisi benim için uygundur? Ya da bana daha faklı birşey önerebilirmisiniz? Teşekkürler...

red_fin
23-05-2007, 11:53
Balsayı en hızlı şekilde Japon tabir edilen CA yapıştırıcılar ile yapıştırabilirsiniz. Ancak bu yapıştıcılar çok hızlı bir şekilde dondukları için kullanımları tecrübe gerektirir. Aynı zamanda da ağır bir yapıştırıcıdır.

Biraz da sabrınız var ise aseton bazlı yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Bunların en iyisi UHU HART'tır.

Bulmakta zorlanırsanız, bildiğimiz beyaz tutkal da gayet iyi iş görür.

inspire
23-05-2007, 12:01
epoxy side olabilir

KLL
23-05-2007, 12:04
benim tavsyem önce japon yapıştırıcısı ile tuturmak sonra az miktar epoxy reçinesi karışımı ile sağlamlaştırmaktır.

tric
23-05-2007, 12:09
Gerçekten cok teşekkür ederim. Zannedersem Uhu Hart işimi görecek.

tric
23-05-2007, 12:10
Epoxy reçinesi? Kusura bakmayın oldukça kıt bilgim var.

murat3632
23-05-2007, 13:00
epoxy strafor ve depronu eritmeyen özel bir yapıştırıcıdır

tric
23-05-2007, 13:24
Kaplama içinde aynı yapıştırıcı geçerlimidir? Biliyorum sabırtaşı çatlatan cinsten sorular oldu biraz.

red_fin
23-05-2007, 13:53
Kaplamayı kağıt ile yapacaksanız eğer, geleneksel yöntem DOP tabir edilen inceltilmiş selülozik vernik kullanmaktır. Ama zahmetli ve oldukça kokulu olan bu malzemeyi kullanmak yerine pritt tipi mum yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

red_fin
23-05-2007, 13:54
Kaplamayı kağıt ile yapacaksanız eğer, geleneksel yöntem DOP tabir edilen inceltilmiş selülozik vernik kullanmaktır. Ama zahmetli ve oldukça kokulu olan bu malzemeyi kullanmak yerine pritt tipi mum yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

trex
23-05-2007, 14:40
Herkese Selamlar, forumda aradım ve gözümden kaçtıysa da özür dilerim. Modelciliğe daha yeni başlamaya çalışıyorum. Anladığım kadarıyla modelciliğe başlangıç için balsa planörler ya da lastik motorlular ideal. Ben de ilk olarak Pleikan Model Spor Planör ile işe başlamak istiyorum. Alacağım sitede anlatıldığı kadarıyla malzemeler hazır. Sadece yapıştırmak ve kaplamak bana kalıyor. Sizlere sormak istediğim şu. Balsa için hangi yapıştırıcıyı kullanabilirim? İncelediğim sitede iki çeşit var biri orta, diğeri inceymiş. Bunlardan hangisi benim için uygundur? Ya da bana daha faklı birşey önerebilirmisiniz? Teşekkürler...

bence pelikanı alma ben aldım lazer kesim olmadığı için şu an yapmadım evde kutuda duruyor. profesyonel olunca yapıcağım

tric
23-05-2007, 14:52
:D Artık çok geç. Siparişi verdim bile. Neyse en azından kitaplığımda bir müddet durur. Sitesinde laser kesim deyince atladım ben de hemen:dıdııtt:

tric
23-05-2007, 15:23

:eyweyw: Teşekkürler

KLL
23-05-2007, 17:08
epoxy strafor ve depronu eritmeyen özel bir yapıştırıcıdır

A ve B sıvılarından ouşan bal kıvamında bir yapay reçinedir. A ve B karıştırılınca sertleşmeye başlar. Depronu eritmez, çokt agüzle tutar. Bence tutkal yerine epoxy daha iyi olur. 6 12 30 dk de donan tipleri vardır.

trex
23-05-2007, 17:26
ozaman benimki eski model..

PM mi markası senin pelikanın.

tric
24-05-2007, 08:56
A ve B sıvılarından ouşan bal kıvamında bir yapay reçinedir. A ve B karıştırılınca sertleşmeye başlar. Depronu eritmez, çokt agüzle tutar. Bence tutkal yerine epoxy daha iyi olur. 6 12 30 dk de donan tipleri vardır.

Çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. Sanırsam 12 dk.lık bir epoxy benim işimi görür değil mi? Yoksa daha yeni başlayacağım için daha uzun kuruma sürelisini mi tercih etmeliyim.

tric
24-05-2007, 09:01
Evet trex PM marka

KLL
24-05-2007, 09:20
bence 12 dk uygun. 6 dk olunca hemen donuyor boşa harcanıyor. 30 dk ise küçük uçaklar için çok uzun süre. Ne kadar üzün sürede donarsa o kadar iyi işliyor balsanın içine mesele o aslında.

tric
24-05-2007, 10:01
Yani aslında önemli olan modelin büyüklüğüne göre donma süresinin değişmesi. Model büyüdükçe donma süresi de daha uzun süren yapıştırıcalı seçmek en doğrusu. Verdiğiniz bilgiler benim işime gerçekten çok yarayacak arkadaşlar.

red_fin
24-05-2007, 11:15
Yanlız unutmaman gereken şey şu: Epoksi oldukça ağır (gram olarak) bir yapıştırıcıdır. Özellikle hafif uçaklarda çok dikkatli kullanmak lazım. Gereğinden fazla kullanıldığı takdirde uçağın ağırlaşmasına ve uçuş karakterinin bozulmasına neden olur.

tric
24-05-2007, 13:11
Çok ince bir tabaka halinde sürmek kafidir. Değil mi? :hımm:

KLL
24-05-2007, 13:37
Yani aslında önemli olan modelin büyüklüğüne göre donma süresinin değişmesi. Model büyüdükçe donma süresi de daha uzun süren yapıştırıcalı seçmek en doğrusu. Verdiğiniz bilgiler benim işime gerçekten çok yarayacak arkadaşlar.

modelin herbir parçasının büyüklüğü artınca ağırlığı da artıyor ve birleşim yerlerinin daha dayanıklı olması gerekiyor. epoxy balsanın içine nekadar işlerse o kadar iyi tutar. sıvı kaldığı süre uzayınca da bu kolaylaşır.normalde 12 dk uygunur.

Ince bir tabaka yada damla halinde kullnılabilir gereken şey, yeteri kadarını kullanmak fazlası değil.

tric
24-05-2007, 14:24
Hımmm... Eh yavaş yavaş öğreniyorum sayenizde :)

tric
31-05-2007, 14:33
Arkadaşlar sayenizde planörümün iskeletini dün akşam yaptım. Toplam 4,5 saatlik bir süre sonunda (benim için başarı) inanın bir çok şeyi de öğrendim. Benim gibi yeni başlayan bir arakadaşlar için ufak tefek tavsiyelerim var. İşte hızlı gerçekler :D
1.Sabır sabır sabır (Ismarladığım epoxy haala gelmedi diye Japon (CA) ile yapmaya kalkmayın (Ya da benim gibi balsayı tutturacağım derken pamaklarınızın plana ve balsaya yapışmasını engelleyin)
2.Asla bir japonla oyun olmaz (Özellikle yapıştırıcı ise)
3.Balsayı iğnelemekten korkmayın (Ya çatlarsa diye elle yapıştırdıklarım kaymasın diye elle tutmaya kalktığımda serçe, işaret ve ort. parmağım plana ve balsaya yapıştı(bkz. madde 1)
4.Balsa aynen bir alkolik gibi. Resmen yapıştırıcıyı içiyor.
5.EN BÜYÜK EPOXY BAŞKA BÜYÜK YOK - KAHROLSUN CA YAPIŞTIRICI
6.BENİM GİBİ AVARTAR RESMİNİZİN HAKKINI VERİN (bkz. madde 1 - 3 :D )
7.Bundan sonra PM model planör ismini pelikan değil serçe parmağı yapalım;)

Saygılar...

red_fin
31-05-2007, 15:20
Tebrikler.
Bu tür işler tecrübe ile yapa boza, kıra döke öğreniliyor. Şimdi bir sonraki modelini yaparken ne kadar çok şey öğrendiğini sen de farkedeceksin.

Biriki noktaya dikkat çekeyim ama:
4.5 saat pek bir başarı sayılmaz. Önemli olan modeli hızlı bitirimek değil, temiz ve düzgün bir işçilik çıkarmaktır. Benim serbest uçuş modelleri için ortalama inşaat sürem 1 hafta civarındadır. Daha büyük ve daha fazla parçadan oluşan modeller ise benim tezgahımda 1-2 ay kalabiliyor. Tabii zaman sıkıntısı sözkonusu ama en fazla zamanı yapacağım işi düşünmeye ve yapıp bitirdikten sonra incelemeye ayırırım.

Özellikle tesviye aşamasında, bazen birkaç gün üst üste elimi zımparaya sürmeden sadece modeli önüme alıp saatlerce incelediğim olur. Ne yapacağım kafamda iyice canlandıktan sonra yaparım.

Bu yüzden 1. maddede yazmış olduğun:

-1.Sabır sabır sabır

yinelemesine sonuna kadar katılıyorum.

2. olarak, CA aslında çalışması çok kolay bir yapıştırıcıdır, ama bu kolaylığı yakalayana kadar herkes elini ayağını en az 10 kere balsaya yapıştırmıştır. Sana tavsiyem, plastik aplikatör uçlarından bulmaya çalışman. Büyük model mağazalarının tamamında bulunan bu aplikatör uçları ile çok hassas çalışmak mümkün.

Bu iş için kendin de birşeyler geliştirebilirsin (Örneğin toplu iğne ile yapıştırıcıyı damlatmak ya da ensülin iğnesi kullanmak gibi) ama inan hiçbirisi aplikatörün yerini tutmuyor.

Epoksi iyidir ama ağırdır. Heryerde kullanılmasını tavsiye etmem. Biraz daha sabırlı davranarak beyaz tutkal kullanmak en iyisi. Ya da Uhu Hart. Ben eposkiyi sadece çok güçlü olmasını istediğim yerlerde kullanıyorum, Örneğin iniş takımının gövde ile birleştiği yer gibi.

Bir sonraki modeliniz çok daha iyi olacak, bundan emin olabilirsiniz.

Unutmadan, Pelikan fotoğraflarını bekliyoruz.

Egemen

tric
31-05-2007, 15:51
Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum Egemen Bey. Ama ne olursa olsun en önemli şey gerçekten sabır. Ama yapıştığımda çok güzel de güldük. Ayrıca bu işin acaip dinlendirici bir uğraş olduğunu bilmiyordum. Modelle uğraşırken aklımda önümdeki işten başka hiçbirşeyi düşünmediğimi farkettim bir ara ve çok güzel bir duyguydu. Umarım şu kaplama işinide çözdüğümde fotoğrafları sizlerle paylaşabilirim.

Saygılar...

red_fin
31-05-2007, 16:33
Kaplama işi çok da zor değil aslında. Önemli olan birkaç husus var, bunlara dikkat ettiğin takdirde birinci sınıf bir kaplama işçiliği çıkartabilirsin.

Öncelikle, yapıştırıcı olarak Pritt veya benzeri bir mum yapıştırıcı kullanmanı tavsiye ederim. Bunlarla çalışmak hakikaten oldukça kolay.

Kaplama yapacağın parçaların üzerine yapıştırıcıyı sürüp hemen sonrasında kağıdı mümkün olduğu kadar gergib bir şekilde tahtaya yapıştır. Bu işlemi yaparken kullanacağın kağıtları uçak parçasından 2 cm daha büyük kes.

Yapıştırıcıyı kanatta ve dümenlerde sadece hücum ve firar kenarlarına, gövdede ise sadece lonjeronlara (çerçeveye) süreceksin o kadar.

Fazlalıkları kesmek için jilet kullan. Başka birşey değil. JİLET. Bundan daha iyisini bulamazsın.

Birbiri üzerine yapışacak kağıtlarda en az 3 mm yapışma payı bırak.

Kaplamanın çok mükemmel bir gerginlikte olmasına gerek yok. Elinden geldiği kadar gergin yap yeter. Kaplama bittikten sonra ıslatarak gerdiriyorsun nasıl olsa.

Tüm parçaları kapladıktan sonra bir pamuk yardımı ile kağıdı ıslat.

Kaplama kağıtları kururken gerilirler, gerilirken de oldukça güçlü bir stres uygularlar bu yüzden kuyruk, veya dikey dengeleyici gibi narin parçalar yamulabilir. Bu parçaları ıslattıktan sonra kalıba al veya köşelerinden bir köpük parçasına sabitle.

Mum yapıştırıcılar su ile çözülürler. Bu yüzden ıslatırken yapıştırma yüzeylerine fazla nem gitmemesine özen göster.

Bir iki seferden sonra çok başarılı kaplamalar yaptığını göreceksin.

Şimdiden kolay gelsin.

KLL
31-05-2007, 22:29
kağıt kaplayacaksanız köşeleri kesmek için jilet ile kesmek yerine zımparalamayı da deneyebilrisniz... nefis bir trim elde ettiğiniz göreceksiniz.

ben yinede oracover vs gibi bir ısı ile yapışan kaplamayı öneririm. daha zordur uygulaması ancak sonuç ta daha dayanıklı bir uçak elde edersiniz.

tric
06-06-2007, 14:34
:agla: ACİLLL!!! Olmuyor. ne yaptıysam kanadın üst kısmını kaplarken iyi bir gerdirme yapamıyorum ve kuruduğunda pürüssüz bir görünüm elde edemiyorum. Edemediğim gibi bir de kağıdın köşeleri buruş buruş oluyor. Daha fazla germe için bana bir çıkış yolu gösterebilirmisiniz?:kütküt:

KLL
06-06-2007, 14:41
bence kağıt kaplamanın modası geçti. ne varsa ısıyla yapılan filmlerde.

red_fin
06-06-2007, 14:42
Fotoğraf gönderebilir misin? Bakarak daha fazla yorum yapabiliriz.

Reha Kaya
08-06-2007, 23:20
3.Balsayı iğnelemekten korkmayın (Ya çatlarsa diye elle yapıştırdıklarım kaymasın diye elle tutmaya kalktığımda serçe, işaret ve ort. parmağım plana ve balsaya yapıştı(bkz. madde 1)
4.Balsa aynen bir alkolik gibi. Resmen yapıştırıcıyı içiyor.
5.EN BÜYÜK EPOXY BAŞKA BÜYÜK YOK - KAHROLSUN CA YAPIŞTIRICI
6.BENİM GİBİ AVARTAR RESMİNİZİN HAKKINI VERİN (bkz. madde 1 - 3 :D )
7.Bundan sonra PM model planör ismini pelikan değil serçe parmağı yapalım;)

Saygılar...

Sayın Tric, balsa çıtaları ortalarından iğnelemek yerine, yanlardan sıkıştırmak daima iyi bir yöntemdir.

Balsa, piyasada satılan çok ucuz bihassa küçük naylon tüplerdekini sevmez ve emer. CA yapıştırıcının üç kalınlıkta olanı vardır, ince - orta ve kalın. Thin - Thick ve Medium. Bu yapıştırıciları aşağıdaki patlarlı model inşaatımda kullandım bir inceleyin isterseniz.

http://www.modelci.net/forum/viewthread.php?tid=2719

Epoxy o kadar kullanışlı olmayabilir. Kardığınız bileşeni mutlaka bitirmek zorundasınız. Az miktarda karmak hem zor hemde birebir karışım orantısı tutturmak ondan daha zordur.

Yeni başladığınız bu hobinizde başarılar dilerim.

KLL
09-06-2007, 01:55
epoxy zaten hafif uçaklar için pek uygun değil. özellikle kanatta dengesizliğe neden oluyor eşit kulanılamadığı için.