PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hachbackların Savaşı

350Zlower
11-07-2007, 11:42
Hangi hatchback en iyi

Scorpion_King
11-07-2007, 12:49
biraz dengesiz olmuş bu, audi ve bmw nin araçları bu konumda premium araçlar, ayrıca peugeot oraya nasıl karıştı anlamadım, 206 b segmentinde yani küçük sınıftadır, 307 kompakt yani c sınıfındadır.

cem
11-07-2007, 12:54
Bayagi dengesiz olmus,FOcus ST,Typer ,golf gti in specler acisindan muadili 130 dur,120 degil.Ayrica Berkayin dedigi gibi Audi ve BMW gibi premium grup araclar icersinde Focus,Peugeot,renault alakasiz olmus.

Auto Show dergisi alirsan bu tip karsilastirmalar sik sik yapiliyor,bence model forumunda kendi capinda anketler acmaktansa bu isi ciddi olarak inceleyen,testlerini yapan kaynaklardan faydalan.

Scorpion_King
11-07-2007, 13:02
cem abi autoshow dergisi avrupada auto bild diye satılıyor diye biliyorum, ispanyada auto show adıylamı satılıyor?

cem
11-07-2007, 13:13
Burdada Auto Bild diye satiliyor.Her ulkede zaten ayni konular 1-2 hafta fark ile yayinlaniyorlar.

Rc_BalliStiCs
11-07-2007, 15:50
performans olarak şaşırtıcı ama megane diğerlerinden çok daha iyi,genel açıdan Golf GTİ iyi (performans iç mekan...).1.30(120 değil 1.30 olması lazım) ve 206 RC bence tamamen palavradan ibaret.geri kalan hatchbackler ise alınabilecek hatchbackler.Yeni type r biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim zaten çoğu dergide bunu belirtiyor.Bu arada A3(S3 olması lazım) 4 çeker.Ben olsam Type R alırım

djnone
11-07-2007, 16:10
neye gore bi anket bu ??
dis gorunusmu?
performansmi?
eger dis gorunusse civic type r
performanssa yine civic type r .. baska bi alternatif varmi yani
ayrica 206 rc de iyi neden palavradan ibaret olsun canim 180 hp yi cok da guzel yere iletiyo..golf iyide arkasi cok uyuz geliyo bana isin asli su o listede adam gibi araba hem performans hemde gorunus olarak type r
listede olmayan ama benim hosuma giden ilerdede alacagim araba hyundai tiburon 2.0 .....

Rc_BalliStiCs
11-07-2007, 21:17
bazı markalar spor araba yaptık diye normal stok klasmandaki araçlarını alıyolar üzerine iyi bir motor takıyolar ve spor araba diye satıyolar.Mesela 130 un motorunun çok iyi olmasına rağmen performansının diğerlerine oranla düşük olmasının nedenide bu(mercedes bmw premium klasman diyorsunuzda bir alakası yok:)).206 RC de bu klasmana giriyor yoksa 206 nın motor 180 hp gıcır :) rally motoru aynı motor Citroen C4 vts dede kullanılıyor

ayerten53
11-07-2007, 22:14
bence ankete
Alfa Romeo Brera 3.2
ve
Volvo C30 T5 de eklenmeli!!!

Scorpion_King
11-07-2007, 22:28
rac ballistic arkadaşım bmw 1 serisi ve audi a3/s3 ler premium araçlardır. Yani diğer c serileri hatchbacklerin 1 gömlek üstleridir. Herhalde o yüksek fiyat farkının nedeni yok diye düşünmüyorsun . Eğer normal ford focus megane vs. nin a3, bmw1 serisinee rakip olabileceğini düşünüyorsan, daha lafım yok.

Rc_BalliStiCs
11-07-2007, 22:48
rac ballistic arkadaşım bmw 1 serisi ve audi a3/s3 ler premium araçlardır. Yani diğer c serileri hatchbacklerin 1 gömlek üstleridir. Herhalde o yüksek fiyat farkının nedeni yok diye düşünmüyorsun . Eğer normal ford focus megane vs. nin a3, bmw1 serisinee rakip olabileceğini düşünüyorsan, daha lafım yok.

hepsi aynı sınıf araçlar ki ben şu ana kadar hepsinin birlikte test edildiği konu çok gördüm ve devamlıda görüyorum otomobil dergilerinde yani onlar ayrı sınıf araç diye ilk kez burda duyuyorum :) yoksa onlar için ayrı sınıf açarlardı kompakt otomobil olarak görüyorum hepsini.Bu arada premiumdan kastın nedir? fiyatı fazla diye premiummu oluyor? yoksa sadece markadan dolayımı?

ayerten53
11-07-2007, 23:04
bende bunların ayrı sınıf olduğunu ilk defa duydum hele premium diye bir sınıf :D
bende bircok yerde birbirleriyle kıyaslandığını gördüm benim tek itirazım C30 ve Brera nın olmayışı:((( bu kategoride brera nın üstüne göremiyorum...

cem
12-07-2007, 02:15
BMW,Mercedes,Lexus,Audi markalari premium sinif olarak gecerler.Bu terimi daha once duymamis olmaniz sasirtici avrupada ve ulkemizde oldukca fazla okuyucu kitlesine sahip Auto Show/bild dergisi basta olmak uzere tum koklu ve onemli dergiler bu terimden surekli olarak bahseder.
Bu araclar ozellikle kullanilan parca kalitesi acisindan ne bir Ford focusla,megane,Peugeot,vs ile karsilastirilabilecek araclardir.Palavra oldugunu iddia ettiginiz BMW 1 serisine gelince bu arac bir BMW olup,arkadan itilislidir ve palavra bahsi gecen araclar icerisinde "palavra arac" olarak en son degerlendirilebilicek aractir.Son iki bucuk senedir isim dolayisiyla surekli olarak donemsel arac kiralamaktayim ve yukarida adi gecen markalarin hemen hepsinin farkli konfigurasyonda olan araclarini kullanma sansim oldu.BMW 1 serisi kullanilan parcalarinin kalitesi,surus pozisyonu,yol tutus ozellikleri,seriligi ve kalitesi ile Audi haric tumunden ustundur.Bu demek degilki digerleri kalitesiz veya kotu,sadece hicbiri Bmw ve Audi kalitesinde degil.Bugun avrupada 25-30 bin € seviyesinde alinabilicek en kaliteli araclar. Golf 2.0 tdi(140 bg) 24 bin € civarinda bir fiyata sahipken BMW 120d 26 bin,Audi a3 2.0 tdi 25 bin € civarindadir.
Alfa brera bu kategorinin araci degildir,alfada bu kategoriye muadil arac 147dir.

Dunya uzerinde arac karsilastirmalari yapilirken kistas alinan tek sey;o-100 hizlanma,son surat ve beygir gucu degildir.Kalitesi,surus ozellikleri,yakit tuketimi,konfor unsurlari,ikinci eldeki degeri,araclarin sorun cikartma oranlari,sorunlu alanlari,garanti sureleri/kapsamlari,servis agi,yedek parca fiyatlari,senelik kasko primleri,carpma testleri sonuclari,vs,vs

Scorpion_King
12-07-2007, 09:51
+1
Bu araçların üretim amacı hatchback ve kompakt boyutta otomobilleri seven fakat belirli bir konfor, kalite seviyesinin altına düğşmek istemeyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaktır. Türkiyede baz fiyatları karşılaştıralım:
s3 2.0 tfsi motor, 255hp baz donanım, fiyat 56 bin euro
ford focus 2.5 duratec 225hp, baz donanım, 37bin euro
hadi motor gücü yüksek ondan pahalı dşyen olursa
audi a3 105hp 1.9tdi, baz donanım, 35.000 euro
ford focus 1.6tdci 109 hp, baz donanım, 37 bin ytl
Cem abininde dediği gibi verilen fazladan parayı her bakımdan hakeden araçlar.

Rc_BalliStiCs
12-07-2007, 10:35
bu kadar senedir takip ediyorum gerek dergileri gerekse başka yerlerden ilk kez bu araçlar 'premium'dur lafını duyuyorum.O zaman niye hepsini birlikte test ediyolarki bunlar premium derler ve geçerler.Tahmin ediyorum bizde şu tarz bişey var,sanki 'görünüşü güzelse muhtemelen iyidir' tarzı pahalı ise muhtemelen iyidir yada bmw yada mercedes ise premiumdur gibisinden bir görüş var.ki hiçde böyle değil.Yeni honca civic olsun ford focus olsun hiçde onlardan ''premium'' seviyesinde aşa kalan araçlar değiller bende hepsine bindim ettim :) Palavra dediğim araç 130.

Scorpion_King
12-07-2007, 19:32
hayır pahalı oldukları için değil, donanım seviyelerine göz atabilirsin, örneğin a3 e binme şansın varsa malzeme kaltiesi ile, kokpitiyle, ford focus, megane ı akrşılaştırabilirsin. Bende kesinlikle kötülemiyorum oaraçları, hatta fordu çok severim ama gerçekleri kabullenmek lazım, a3 ten dahah iyi araba diyemem mesela.
Bende eskiden marka sattıkalrını düşünürdüm bmw,mercedes ve audinin, imaj satııklarını yani. Sonradan işin üzerine eğilince, mercedes in modeliyle kendi sınıfında diğer bir model karşılaştırması yapınca, farkı o zaman anladım.

Rc_BalliStiCs
13-07-2007, 00:01
aslında a3 yada 120 olsun diğerlerinden daha iyidir kötüdür demiyorum yoksa iyi olabilirler orası tamam ama aralarında premium denecek kadar bir fark olduğumudur benim sorgulamak istediğim.Yoksa bencede a3 focusdan daha iyi bir araba zamanında bende binip incelemiştim :) ama premium denecek kadar olmadığını düşünüyorum.Peki Golf ede premium dermisiniz?

cem
13-07-2007, 02:24
Golf premium degildir ama kaliteli aractir.VW marka olarak Ford,Renault ayarindadir.Bir kac markaya sahip olan gruplar genellikle markalarini farkli amaclara yonelik kullanirlar;VW grubunda ,Skoda daha ucuz,Seat sportif,VW orta sinif,Audi premium siniftir.GM grubunda,Chevrolet-ucuz,Pontiac-Sportif,Cadillac-premium siniftadir.Ford grubunda,Ford ucuz,Mercury-sportif,Lincoln premium sinif,vs,liste dahada uzatilabilir ancak tahmin ediyorum konunun anafikrinde anlastik.
Premium markalar BMW,AUDI,MERCEDES,LEXUS ve ayarinda markalardir.Yukaridada yazmistim araclar degerlendirilirken hic bir zaman sadece 0-.100 hizlanma,son surat ve beygir gucu gozonune alinmaz,diger kistaslarda vardir.Zaten markalari marka yapan bu ozelliklerin tumudur,ne BMW, ne Mercedes,ne Rolls-royce,ne Ferrari,vs durup dururken bulunduklari konuma gelmemislerdir.Bugun cesitli ureticilerin urettigi araclar mesela performans olarak Ferrariden daha iyi sonuclar verebilir ama hicbirisi Ferrarinin yerini tutamayacagi gibi Ferrariyi Ferrari yapan ozelliklerede sahip olamaz.(bunu diger markalarada onlarin ozelligine gore uyarlayabilirsiniz)
Butun bunlari dedikten sonra sunu tekrarlamak istiyorum,listede yer alan ve premium olmayan araclar kotu degil kesinlikle,zaten bugun dunyada "kotu" arac ureten uretici sayisi oldukca azaldi.Bundan 15 sene once Amerikada alay edilen asagilanan Hyundai bugun kalitede oldukca ust noktalara ulasmistir.Uretilen araclarin hemen hemen hepsi zaten ortalama bir standarta sahip durumda,baska turlu zaten kimsenin ayakta durmasina imkan yok.

mesut akın
14-07-2007, 21:34
madem beygirler ve Hatchback konuşuyo burda Toyota Corolla T-Sport Compressor VVTL-I niye yok araç 1800cc motor ve 225 HP (141 Kw) güce sahiptir ve fiyatıda £19,995

burdaki ilk linktede bağzı araçlarla kıyaslamasıda yapılmış
http://www.km77.com/marcas/toyota/2005/corolla/tte/t01.asp

http://www.buscatuning.com/blog/17/toyota-corolla-tte-compressor-2/

http://www.evo.co.uk/carreviews/evocarreviews/62605toyota_corolla_compressor.html

mesut akın
14-07-2007, 21:35
Edit...internet nedeni ile mesajım 3 kez gitmiş

mesut akın
14-07-2007, 21:36
Edit...internet nedeni ile mesajım 3 kez gitmişviews/62605toyota_corolla_compressor.html[/url]

supraa
14-07-2007, 23:49
genç arkadaşlar neden daha bilgili abilerinden bilgi almak yerine premium diye birşey yok hepsinin testi beraber yapılıyor şeklinde yorumlarda bulunuyor size cevap veren arkadaş tam anlamıyla anlayabilesiniz diye tüm detaylarıyla konuyu aktarmış siz hala testi beraber yapılyor ama diyorsunuz her testi beraber yapılan aynı sınıf mı oluyor otomobil dergileri genelde bu anketteki gibi acayip testler de yapmazlar bu arada ben 206 yla focusun meganın karşılaştığı bir test hiç görmedim ki elimde son 7 senenin tüm autoshow sayıları eksiksiz paketlerinde duruyo hele 206 yla A3 1 serisi falan rüyamda görsem hayra yormam sonuç olarak cem abi konuya tamamen açıklık getirmiş anket eşdeğer araçlardan oluşmuyor anketi açan kullanıcının o an aklına iyi kalkan araçlar yada şu kdrparalık arabalr diye düşünüp açtığı bir anket
toyota ya gelince t-sport hiçbir zaman bence hakettiği değeri bulamadı bu konuda ne toyota avrupa kanadından ne de toyotasadan gerekli ivme sağlanmadı yıllar önce eski motorla (kompressor olmayan 192 hp'lik) type r karşılaşmıştı 6000 devirden sonra ortaya çıkan acayip bir güç vardı yani bandı geniş değildi o motorun pek haliyle hakettiği yerlere ulaşamadı tarihin tozlu sayfalarına karıştı gittiii...

supraa
14-07-2007, 23:59
genç arkadaşlar neden daha bilgili abilerinden bilgi almak yerine premium diye birşey yok hepsinin testi beraber yapılıyor şeklinde yorumlarda bulunuyor size cevap veren arkadaş tam anlamıyla anlayabilesiniz diye tüm detaylarıyla konuyu aktarmış siz hala testi beraber yapılyor ama diyorsunuz her testi beraber yapılan aynı sınıf mı oluyor otomobil dergileri genelde bu anketteki gibi acayip testler de yapmazlar bu arada ben 206 yla focusun meganın karşılaştığı bir test hiç görmedim ki elimde son 7 senenin tüm autoshow sayıları eksiksiz paketlerinde duruyo hele 206 yla A3 1 serisi falan rüyamda görsem hayra yormam sonuç olarak cem abi konuya tamamen açıklık getirmiş anket eşdeğer araçlardan oluşmuyor anketi açan kullanıcının o an aklına iyi kalkan araçlar yada şu kdrparalık arabalr diye düşünüp açtığı bir anket
toyota ya gelince t-sport hiçbir zaman bence hakettiği değeri bulamadı bu konuda ne toyota avrupa kanadından ne de toyotasadan gerekli ivme sağlanmadı yıllar önce eski motorla (kompressor olmayan 192 hp'lik) type r karşılaşmıştı 6000 devirden sonra ortaya çıkan acayip bir güç vardı yani bandı geniş değildi o motorun pek haliyle hakettiği yerlere ulaşamadı tarihin tozlu sayfalarına karıştı gittiii...

alicho
15-07-2007, 01:29
t-sport compressor türkiyeye gelmedi diye biliyorum normal t-sportlar ise özel siparişle getiriliyormuş bu arada peugeot 206rc artık üretiliyormu bilmiyorum ama daha güncel versiyonu olan 207gt konulabilir ankete...

Enewwss
20-07-2007, 18:01
En güzel kalça megan da var bence :D