PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1:4 scale 67 mustang

QnTm
11-07-2007, 11:44
arkadaslar bir arkadasımla projemiz var hobby olarak 1:4 olcekli 67 mustang yapmak istiyoruz
arabanın ozellikleri:
-6 ileri 1 geri vites (tiptronik gibi vites degisimine sahip olacak)
-frenler
-farlar (uzun,kısa,geri ve stop lambaları)
-helozonik amortsor sistemi
-yaklasık 1 beygirlik diesel motor
-krom jantlar
-yol tutusunu artırıcı direksiyon sistemi
-govde metal ve metalik boya
-son hızının yaklasık 70 olacagını tahmin ediyorum
bu arabayı performans icin yapmıyoruz sadece hobby maksatlı. sizce nasıl olur?
ve bize onerebileceginiz biseyler varmı???

ayerten53
11-07-2007, 11:58
zor bi çalışma gibi ama imkansız değil inş başarılı olursunuz ,yapınca süper olacağına eminim...

cem
11-07-2007, 12:15
Boyle bir ise kalkisiyorsunuz madem neden 1/4 ile yetiniyorsunuzki,1/1 gercek araba yapin.Artik bu tip acaip fikirlerin heralde uc noktasina gelmis bulunmaktayiz;2007 yili icinde ortaya atilan ;motoru sogutmak icin benzine su koymak,azotla sogutmak,nitrolu motora normal benzin koymak,bilimum turbo,vs sistemleri,karbon fiberden kep ama bence bu birincilige simdilik adaydir diyorum.....
Tabii imkansiz degil,gole maya calinca tutmasida imkansiz degil mesela,ya tutarsa....

Hürricane_06
11-07-2007, 12:17
bu aractan 1 tane yaparsanız kalıpcılardan falan serı uretıme dokebılırsınz ve cokda para kazanabılırsınız emın olun guzel 1 sey olursa alıcının cok olur basarılar ınsallah yapaabılırsınız

cem
11-07-2007, 12:29
Pardon unutmusum,2007 yili icinde helikopter yapmak isteyen arkadas sayisida azimsanicak gibi degildi.
Arkadaslar cok guzel ve genis bir hayal ve fantazi dunyaniz var ama uykudan uyanin birazcik;6 vites hemde tiptronik,1 beygirlik dizel motor(oyle bir agirliktaki araci degil 70 km 20 km hiza cikartirsa opup basiniza koyun),yol tutusu arttirici direksiyon sistemi...Eksiklikler var,climatronic,asr,ebd,yol bilgisayari,gps sistemi,turbo charger,bence motor en az 12 silindirli olmali,aracin icerisinden ayarlanabilen lastik basinclari,goodyeardan siparis verin size patlamayan lastikte uretsinler,xenon far,4 ceker sistemi ama kesinlikle patinaj durumuna gore algilama yapip ona gore gucu dagitanlardan olmali.Eger bunlarida eklerseniz listeye arac tamamlanmis olur.

Seth
11-07-2007, 12:32
Boyle bir ise kalkisiyorsunuz madem neden 1/4 ile yetiniyorsunuzki,1/1 gercek araba yapin.Artik bu tip acaip fikirlerin heralde uc noktasina gelmis bulunmaktayiz;2007 yili icinde ortaya atilan ;motoru sogutmak icin benzine su koymak,azotla sogutmak,nitrolu motora normal benzin koymak,bilimum turbo,vs sistemleri,karbon fiberden kep ama bence bu birincilige simdilik adaydir diyorum.....
Tabii imkansiz degil,gole maya calinca tutmasida imkansiz degil mesela,ya tutarsa....

KEsinlikle katılıyorum, iki insan ancak bu kadar fikir birliği içinde olabilir inan.

ALI
11-07-2007, 12:41
bi kere baştan hata yapmışsaınız :)

1hp lik diesel motor 1/4 arabayı kaldıramazki

hadi diyelim kaldırdı 6 defa vites deişimini hangi servoyla yapıcaksınız?

sonuç olarak imkansız gibi.

cem
11-07-2007, 12:47
Yok vites degistirmek icin servo gerekmiyor heralde,tiptronik olduguna gore :):)

bilen
11-07-2007, 12:52
puha
1 beygir ve 6 vites mi
nasıl olacka o iş
dişli boyutları aynı heralde =)
tork nasıl yetecek

djnone
11-07-2007, 12:59
kimsenin hayal dunyasini ve hedeferini kucumsemem ama ortada bir gariplik var
tiptronik vites nerde olacak kumandadami? hem manuel hem otomatik yani oylemi? valla guzel nediim ama 1 beygirlik motorla neyi hareket ettireceksiniz 1 10 araba 1.5 hp lik motorlar 80 civari yaparken 1/4 arabanin daha kucuk bi motorla ustelik uzerindeki onca malzemeyle degil 70 hareket bile etmez
biraz sacma olmus i thinkkkkk

QnTm
11-07-2007, 13:04
soyle anlatayım vites sistemi tiptronik degil tabiki. yani gercek tiptronik degil onu kendi buldugum bi sistemle yapıcam daha onceden denemistim calısmıstı bu sefer biraz daha gelistiricem sistemin servoyla alakası yok sadece biraz karısık cnc lerin yardımına cok ihtiyacım olacak
1 beygirlik bir motor yuksek devirde bu isi halleder gibi geliyor bana ama bu konuda haklı olabilirsiniz. eger arabayı kaldıramazsa baska bir motor kullanırım
rc arabalarda hosuma gitmeyen birseyde arabanın boyutlarının kucuk olmasından dolayı arabanın kontrolunun zor olması ben gercek arabaya olabildigince yakın olmasını istiyorum.
yol tutusu artırıcı direksiyon sisteminden kastımda on takımdaki ust rotların alt rotlardan biraz daha geride duruyor olması (yani gercek arabalardaki gibi on tekerler dondugunde biraz saga-sola yatık olacaklar) body yapımı icin bu isle ilgilenen bi tanıdıgın yardımına basvurdum
arabada cıkabilecek tek sorun elektrik aksamı
ama onuda yapmak icin yedek sistemlerim var
bana hersey mumkun gibi gorunuyor ve bunu 2 yıldır tasarlıyorum
eger calısmazsa 2 yılımı bosa atamam zaten ustesinden gleirim ;)

QnTm
11-07-2007, 13:06
ayrıca arabanın debriyaj sistemide denendi ve calıstı ve bu sistemle arabanın debriyajı en iyi sekilde ayarlanabiliyor. araba zaten performans icin degil kalkısı hızlı olmayacak bu yuzden 1 beygirlik diesel motorun yetecegi kanısındayım.

cem
11-07-2007, 13:11
Peki,cok guzel,neden 1/4 rc aracta gercek arac degil o zaman?Madem bu konuda bu kadar calisma yapmissin,madem bu kadar bilgiye beceriye sahipsin.Mesela tiptronik sanziman nasil olacak,servo kullanmiycam demissin nasil manuel olarak degistirmeyi dusunuyorsun vitesleri?Hic maliyet hesabi yaptinmi bu konuyla ilgili?
Birde bizlere bugune kadarki rc modelcilik tecrubelerinden bahsedebilirmisin?Hayir boyut kucuklugunden dolayi kontrolunun zor olmasi demissin merak ettim,boyut kucuklugu dolayisiyla kontrolu zor olmayan bir suru arac piyasada mevcut.

QnTm
11-07-2007, 13:13
kimsenin hayal dunyasini ve hedeferini kucumsemem ama ortada bir gariplik var
tiptronik vites nerde olacak kumandadami? hem manuel hem otomatik yani oylemi? valla guzel nediim ama 1 beygirlik motorla neyi hareket ettireceksiniz 1 10 araba 1.5 hp lik motorlar 80 civari yaparken 1/4 arabanin daha kucuk bi motorla ustelik uzerindeki onca malzemeyle degil 70 hareket bile etmez
biraz sacma olmus i thinkkkkk

evet vites degisimi kumandadaki kolla yapılacak her ileri cekiste vites bir buyur geri cekiste kuculur tiptronik vitesin adı ustunde tipTRONİK yani elektronik aksam var ben oyle yapmıyorum benimki tamamen mekanik gizli senkroman sistemiyle calısıyor dislilerin icine kama deilkleri acılıyor her vites degisiminde vitesi degistiren motoru engelleyici baska bir motor devreye giriyor ve her seferinde 1 vites gecisi saglanıyor aslında ne planladıgımı size anlatabilseydim bana hak verirdiniz.

QnTm
11-07-2007, 13:17
kastettigim su ki cem
rc arabaların hareketlerini gercek arabalara oranlarsan farkı bariz gorebilirsin
ben bunu olabildigince azaltmak istiyorum bu yuzden arabanın gaza basıldıgında ileri atılmasına gerek yok eger motorun gucu yetmezse baska bir motor kullanırım bu konuda haklı olabileceginizi soylemistim.

ceyhun34
11-07-2007, 13:18
zaman,para.teknik imkan,teknik bilgi..v.b gibi kriterler varsa yapılmaz diye bişey yok...ama bu bileşenleri bir araya getirmek cok kolay değil..karşınıza birsürü engeller zorluklar çıkacak..bunları aşabilmeniz içinde soğukkanlı ve sabırlı olmanız gerekiyor..umarım projeniz bir forum konusundan ibaret kalmaz
imalat aşamalarınızı bizimle paylaşırsınız..kolay gelsin..:)

hkn
11-07-2007, 13:19
Projeyi mal etmeyi planladığınız yaklaşık tutar nedir?
Saygılarımla

cem
11-07-2007, 13:21
Dizel motor konusundaki israr sebebin nedir?Hayir nasilsa bu aracla uzun yola cikmak gibi bir dusuncen heralde yok,arkadaslar,es dostu toplayip,uzerine binip tatile gitmeyeceksiniz heralde.
Kep olarak adlandirilan ve rc arabalarin uzerine takilan govdelerin LEXAN isimli malzemeden yapilmasinin sebebi lexanin esnek olmasidir.RC araclar kullanim esnasinda aldiklari darbeleri oncelikle kebe gelir ve lexan esnek bir malzeme oldugu icin kirimi veya deformasyonu metal gibi sert malzemeler gibi degildir.

Forumda daha ortada hicbir sey yokken konu acip,parlak fikirler ortaya atmak konu hakkinda bilgisi olanlar tarafindan yukaridaki satirlarda oldugu gibi yorumlar almani saglar.Kaldiki anladigim kadariyla sen bu konuda fazlasiyla bilgi ve tecrube sahibisin,bence sen aracini bir ana evvel bitir,resimlerini,videosunu cek,IStanbuldaki bulusmalardan birisine getir,hepimize goster aracini.

QnTm
11-07-2007, 13:22
tesekkur ederim Ceyhun tabiki paylasırım arabayı bu yaz yapmayı planlıyoruz teknik bakımdan sorun yok. sorun sadece maddi. ama hesaplarıma gore icinden cıkılamayacak gibi degil.
bu arada daha once bi rc araba satın almadım ama amortsor sistemli 3 vitesli elektrikli motorlu arabalar yaptım bircok kez. Bu en gelismisleri olacak...

QnTm
11-07-2007, 13:25
proje yaklasık 1 milyarın biraz ustune mal olacak
eger kep i dedigin maddeden yaparsam bunun maliyeti bana cok daha fazlasına mal olur. onun icin ozel kalıp dokturmek gerekir.
benim planladıgım bir tane modelden cıkarılan kalıpla bircok kep cıkarmak.

hkn
11-07-2007, 13:26
tesekkur ederim Ceyhun tabiki paylasırım arabayı bu yaz yapmayı planlıyoruz teknik bakımdan sorun yok. sorun sadece maddi. ama hesaplarıma gore icinden cıkılamayacak gibi degil.
bu arada daha once bi rc araba satın almadım ama amortsor sistemli 3 vitesli elektrikli motorlu arabalar yaptım bircok kez. Bu en gelismisleri olacak...

Hesaplarınıza göre ne kadara mal olacak gibi görünüyor?

QnTm
11-07-2007, 13:29
yazdım ceyhun yaklasık 1 milyarın biraz daha ustune mal olacak
piyasada bulunan bazı parcalardanda yardım alacagım tabiki

cem
11-07-2007, 13:30
1 milyar oldukca iyimser bir rakkam.Bu araca hicbir sekilde muadil olamayacak,basit,teknolojik ozelliklere sahip olmayan(!!) MCD,FG gibi araclarin perakende fiyatlari 1000 kusur €lardan basliyor.

QnTm
11-07-2007, 13:34
dusunki ne kadar kar ediyorlar :)
zaten benimde amacım yapıp satmak.
teknoloji dersen arabada elektronik cok gelismis sistemler yok ben olan sistemlleri degistirerek yapıyorum bunu
begenilecegini gormek hosuma gidecek bu yuzden yapacagım

cem
11-07-2007, 13:35
Birde kumanda olarak nasil bir kumanda kullanilicak?Kac kanalli olmasini ongoruyorsun?Hangi markalar var aklinda?

Bu bahsettigim markalar modelciligi gercekten bilen,bu iste uzun yillarin tecrubesine sahip,hesap kitap kismininda uzman,cogu firmanin bir cok muhendisi,fabrika takimi,bu takimlarin suruculeri,hep beraber oturup ona gore arac tasarlayip piyasaya cikartiyorlar.Kafadan kendi kullanimin icin 1 tane arac uretmek ayri bir sey bu isi ticarete dokmeye kalkip,seri uretim yapmak,pazarlamak,daha sonra bunun yedek parcalarini uretmek,tiptronik sanzimanda oldugu gibi daha komplike sistemlerin kullanici dostu olmasi,yani kullanici tarafindan sokulup,takilip,tamir edilebilmesi gibi faktorler var....

QnTm
11-07-2007, 13:37
jr probo kullanıcam 2 kanallı 3 kumanda kumandaların ikisi orantılı aktarımlı olacak butun bunların icindeki devreleri tek bir kumandada birlestiricem

hkn
11-07-2007, 13:38
1 milyar oldukca iyimser bir rakkam.Bu araca hicbir sekilde muadil olamayacak,basit,teknolojik ozelliklere sahip olmayan(!!) MCD,FG gibi araclarin perakende fiyatlari 1000 kusur €lardan basliyor.

Bana göre de ederinden bi 8, 10 kat iyimser gibi görünüyor. İşe tam anlamıyla başladığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.
Kolay gelsin, iyi çalışmalar. Umarım kafanızdakileri sorunsuz uygularsınız.
Saygılarımla

QnTm
11-07-2007, 13:40
evet eger arabanın icindeki her parcayı cnc lere yaptırırsam dediginiz fiyata kesinlikle cıkarız ozellikle body cok pahalıya mal olur.

QnTm
11-07-2007, 13:44
siz boyle bir arabaya ne kadar fiyat bicerdiniz???

draxus
11-07-2007, 13:54
Ben body hariç 10K $ diyorum. daha altına çıkabileceğini düşünmüyorum. 1K ytl sadece malzeme tutar.

QnTm
11-07-2007, 13:59
evet bende bundan bahsediyorum malzemeler 1k ytl tutacak zaten baska birsey kalmıyor montaj bana ait
ornegin arabanın icindeki bir mili tutmak icin cnc ye yatak yaptıramam bunun yerine bu isi gorebilecek bircok malzeme var piyasada
ornegin bir somun bile bunu tutar sorun sadece fazla ısınmasından kaynaklanır ama motorun kuvvet kazancı cok olacagından mil hızlı donmez. butun bunları dusunerek bu gibi malzemeler kullanarak tanıdık bir cnc ciye yaptırdıgım parcalarla tutacak fiyat yaklasık olarak bu...

ceyhun34
11-07-2007, 14:08
proje 1500 ytl yi rahat geçer..tecrübe edilmiştir:)

QnTm
11-07-2007, 14:14
:) umarım gecmez...
gercekten merak ediyorum boyle bir araba icin ne kadar para oderdiniz???
farzedelimki yeterli paranız var biyerden buldunuz...

Scorpion_King
11-07-2007, 14:21
aracın performansına bağlı, performans yoksa süper scale olması lazım, süper sclae olursa bence 3 kağattan aşağı bitmez. İlk başta amrkalaşmanızda lazım, markalaşmassanız kimse almaz, rakipleri 5milyar sizinki 3milyar osla bile. Çünkü kalitesinden emin oldukları varken...

Scorpion_King
11-07-2007, 14:24
Ha birde yedek aprça desteğide cabası, yedek parçası falançoksorunolur. Bence siz ilk kendinize güzel birtane yapın sergileyin, eğer cidden güzelse ve makul fiyattaysa siz satıyorum demeden müşteriler satıyormusunuz der zaten.

QnTm
11-07-2007, 14:27
evet kesinlikle haklısın
bende oyle dusunuyorum bu yuzden 1 yıl garanti vermeyi bile dusundum ama garantime guvenmeyeceklerdir bu yuzden tescilli olması lazım
hatta bence asıl zorluk arabayı yaptıktan sonra baslıyor
ilgilendiginiz icin hepinize cok tesekkurler
birsey sormak isteyen olursa acıkca sorabilir
ve onerilerinizide bekliyorum
tesekkurler...

QnTm
11-07-2007, 14:38
Birde kumanda olarak nasil bir kumanda kullanilicak?Kac kanalli olmasini ongoruyorsun?Hangi markalar var aklinda?

Bu bahsettigim markalar modelciligi gercekten bilen,bu iste uzun yillarin tecrubesine sahip,hesap kitap kismininda uzman,cogu firmanin bir cok muhendisi,fabrika takimi,bu takimlarin suruculeri,hep beraber oturup ona gore arac tasarlayip piyasaya cikartiyorlar.Kafadan kendi kullanimin icin 1 tane arac uretmek ayri bir sey bu isi ticarete dokmeye kalkip,seri uretim yapmak,pazarlamak,daha sonra bunun yedek parcalarini uretmek,tiptronik sanzimanda oldugu gibi daha komplike sistemlerin kullanici dostu olmasi,yani kullanici tarafindan sokulup,takilip,tamir edilebilmesi gibi faktorler var....

bende bundan bahsediyorum cem
bu kadar kisi calısıyor dolayısıyla arabanın fiyatının artması gayet normal
ustelik hepsi muhendis

ceyhun34
11-07-2007, 15:42
fiyat konusunda.....ben seri üretecem...çok satacam diyosanız...piyasadaki
diğer üreticilerden daha cazip fiyatlarda satış yapmanız lazım....bildiğim kadarıyla en ucuz 1/5 999 euro cıvarında.........

QnTm
11-07-2007, 16:43
evet dogru diyosun ama bu ozelliklerdeki bir araba daha fazla eder bence ama seri uretim derken gunde bir taneden fazla cıkacagını sanmam o da bana yeter tabi...

cem
11-07-2007, 17:12
Su anda markalasmis,iyi arac ureten MCD nin bile yurtdisinda satista zorluklar yasadigi dusunulurse(cunki bu sinifta baska 4x4 arac yok) bence sansin sifira yakin.
Ben kac para veririm; vermem nedeni;yukarida yazdigim sebepler;tiptronikler,vs.Eger piyasaya bir mal cikartiyorsan ya en iyisini yapacaksin yada yapmayacaksin.Maliyetten kaciniym diye CNC de yaptirman gereken parca yerine ucuz cozumler aradigin surece malinda surekli sorunlar cikar.Ikincisi yedek parca.Ucunucusu hadi aldim,kiminle kullanicam,kiminle yaristiricam?Muhendis calisiyor demissin,yazdiklarim kimseyi kucumsemek yada yapar yapamaz anlamli degil; her muhendis herseyi cok iyi yapar diye bir sart yok,muhendisliktede tum mesleklerde oldugu gibi uzmanlik alanlari onemlidir ve gereklidir.Ucak muhendisi ve tecrubesi olan kisi arabadan anlayacak,onu tasarlayacak gibi bir sart yok.Yada kalp uzmani doktor beyinden anlayacak gibi...Ozellikle spesifik olarak bu alanlarda calismis muhendisler,bunlara ek olarak RC arac kullanicisi olmak,teoride cok mantikli gozuken seyler maalesef pratikte islemeyebiliyor.Boyle bir ise kalkismissin ama daha eline profesyonel model arac almamissin.Kendi yaptiklarini saymiyorum bile.Bir model arac alip onu incelemek neyin nasil yapildigini gormek islerin boyutunu degistirir ve daha iyi fikir verir.Yoksa bos yere hem zamaninizi hem paranizi cope atarsiniz.BEn bu boyutta bir ise kalkisicak olsam,elimde satin alicak imkan olmasabile buyuk bulusmalara katilir,degisik markalarin araclarini inceler,kullananlarla konusur ona gore fikirler edinirim.Bizde maalesef oto sanayideki tum ustalar kendilerince otomobil muhendisidir,sorsan mercedesten,bmwden daha iyi arac yaparlar.Ama arabani tamire goturdugunde isi bitince sana kalkar 1 kutu vida verir ve "abi gavur bunlari fazladan koymus" der.

Tiptronik ve 6 vites takmaktaki amac nedir?Modelcilikte vitesler araci daha hizli goturebilmek icin kullanliyor,piyasadada en fazla 3 vites varki buda araclari duzlukte son surate ulastirabiliyor,kaldiki oda oldukca kisa bir sure.Senin arac kendini toparlayip 6. vitese ulasana kadar 3 vitesli arac zaten aradaki farki acmis olucak.

hkn
11-07-2007, 18:27
Bana göre eğer kendinize bir 1/4 yapıyor olsaydınız, amiyane olacak ama keser, biçer uydururdunuz. Fakat sizin konunun başlangıcındaki yazınızdan "super scale" gibi bir model düşündüğünüzü anlıyorum. Kaldı ki ilave birsürü nitelik düşünüyorsunuz. Bana göre 10.000 tl yeterli bile olmayabilir. Siz bunu tasarladıktan sonra satabileceğinizi yazmışsınız. Böyle bir gayeniz varsa binlerce liraya :) ihtiyacınız olacak.

Scorpion_King
11-07-2007, 21:02
Birde neden 1:4 te karar verdiniz? 1:5 bence daha mantıklı hem böylece isterseniz arabanızın bazı parçalarını mcd ile uyumlu yapar, diyelimki elinizde bir parça yok ama müşteri istedi , mcd ninkini kullanabilirsiniz dersiniz. Tabi bunları konuşmak için çok erken ama, kendinizde yararlanırsınız mcd ninparçalarından yani.

QnTm
11-07-2007, 23:17
cem ben daha once soyledigim gibi bu aracı performans icin yapmıyorum mekanik seylerle ugrasmak benim hobbym soyledigin gibi bircok muhendis calısıyor ama soyledigin gibi bir motor ustası motorun sesini dinleyip sorunu anlayabiliyor bunu bircok muhendis yapamaz. soyledigin seyler dogru ama cnc ye yaptırmadan ise yarayacak o kadar cok parca varki hazır piyasada satılan. bir cnc nin sahibine maliyeti sadece harcadıgı elektriktir. cnc de neden parcalar pahalıdır cunku ozel yaptırdıgın parcayı sadece cnc yapabilir ona muhtac gibi birseysin.
soyledigin markalar satıs yapmakta zorlanabilirler ama ben bu arabadan 10 tane degil henuz 1 tane yapıcam
gerekirse ebyadan 2. el olarak satarım isteyen alır istemeyen almaz bu benim sorunum olmaktan cıkar
eger birgun gelirde araba bozuldu derse geri alır tamir eder gonderirim.
benim yaptıgım arabanın piyasadaki normal rc arabalarla teknik olarak pek bir alakası yok kaldıki zaten rc arabaların internetten bircok sistemini arastırdım
ve bu arabayı yaparsam (her zaman yapamama ihtimalide vardır) yaptıgım butun sistemlere guvenim tam...

QnTm
11-07-2007, 23:26
Birde neden 1:4 te karar verdiniz? 1:5 bence daha mantıklı hem böylece isterseniz arabanızın bazı parçalarını mcd ile uyumlu yapar, diyelimki elinizde bir parça yok ama müşteri istedi , mcd ninkini kullanabilirsiniz dersiniz. Tabi bunları konuşmak için çok erken ama, kendinizde yararlanırsınız mcd ninparçalarından yani.

arabanın boyunun yaklasık 1 metre olmasını istiyoruz bu yuzden 1/4 sectik
ve arabanın normal rc arabalarla mekanik olarak pek bir alakası yok rc arabalarda kullanılan sase aracın butun parcalarını rahatlıkla tutabilecek oyuklar ve cıkıntılar iceriyor benimki boyle olmayacak yani ben su an bu arabanın biryerini baska bir rc den soktugum bir parcaya uygun yapmaya calısırsam bircok seyi degistirmem gerekir
yardımın icin tesekkur ederim...

QnTm
11-07-2007, 23:31
Bana göre eğer kendinize bir 1/4 yapıyor olsaydınız, amiyane olacak ama keser, biçer uydururdunuz. Fakat sizin konunun başlangıcındaki yazınızdan "super scale" gibi bir model düşündüğünüzü anlıyorum. Kaldı ki ilave birsürü nitelik düşünüyorsunuz. Bana göre 10.000 tl yeterli bile olmayabilir. Siz bunu tasarladıktan sonra satabileceğinizi yazmışsınız. Böyle bir gayeniz varsa binlerce liraya :) ihtiyacınız olacak.

aslına bakarsan oyle gibi gorunuyor ama bu arabanın parcalarını yaptıracagım tornacı ve cnc ci de bu tur seylerle ugrasıyor yani fiyatlar gayet uygun olacak
ben acıkcası body den cok korkuyordum bana tek basına 2000 USD ye mal olması icten bile degildi ama onunda cozumunu buldum. su an body 300 YTL tutuyor
tabiki haklıda olabilirsin ama yapacagım sistemleri gorseydin abarttıgım birseyler olmadıgını gayet sade sistemler olduklarını anlatabilirdim
tesekkurler

ceyhun34
11-07-2007, 23:36
bu proje ne zaman start alıyor?

tatar
11-07-2007, 23:52
komik...

Scorpion_King
12-07-2007, 00:01
evet merakla bekliyoruz, umarım bu işten soğumassınız da şu forumda hemen hemen imkansız gibi görünen (özellikle 1.000ytl gibi bir bütçeyle) birşey yapılmış olur, insanların değişik şeyler denemesine, imkansız gözüken şeyleri saçmada olsa başarmaya çalışmasına ön ayak olur, katkıda bulunursunuz.

M_tech
12-07-2007, 00:17
havada kalmasın bu proje yoksa senide hobbyrc nin efsaneleri arasına katarız ;)

hako d
12-07-2007, 09:39
yav bu arada 67 mustang a neden dizel motor?hiç uymuşmu o arabayla.okdar geliştirdiniz bari v2 motor falan yapında bişeye benzesin.bu arad fg-mcd gibi sadece şase ve plastik kep olana araçların 10-15 kg olduğunu düşünürsen senin metal kepli araban (ki şanzumanıda olacak)5-6hp gibi bişey olmalı belkide daha fazla

Scorpion_King
12-07-2007, 09:55
evet en azından bir 5 hp lik çim biçme makinesinden çıkma motor olabilir, karting motoruda olur. Hatta bence karting motoru çok güzel olur, 6hp ile sürücüsüyle birlikte 200 kiloyu bulan bir araç ve 50-60km yapıyor diye biliyorum 6lıkları

Seth
12-07-2007, 10:23
Arkadaşlar hakkaten bukadar ciddi yaklaşmanıza bu konuya inanamıyorum. Allah aşkına gram mantık varmı bu işte? MCD firmasında adamlar koca bir üretim tesisi kurdu, üretilebilir olsa onlar üretir.

Videolarını izledik, adam 1/3 scale Ferrari yaptı tam 12 yılda. Ya ON İKİ YIL diyorum size.

Şimdi 1/4 araba yapacaksın, içine henüz olmayan bir dizel motor koyacaksın, Tiptronik şanzıman koyacaksın, şanzıman ya, bildiğimiz şanzıman hemde tiptronik, sonra aktarmaları yapacaksın.

Allah billah aşkına mümkün mü ya. Tek kişi, bunları yapacak, CNC kullanmayacak, eliyle falan yapacak.

Ve bunu üzerine "arkadaşımızın hevesini kırmayın" "bunları desteklemek lazım" diyorsunuz. Aradaşlar mantıklı şeyler desteklenir, bu olay tamamen hayal ürünü. 4 yıla yakın zamandır ilgileniyorum bu hobi ile, varmı böyle bir proje yapabilen. Hemde 1.000 YTL ye, ben görmedim. Görebileceğimide zannetmiyorum.

rmnkrm
12-07-2007, 12:29
içine oturulabilecek mi bu arabanın? 6 ileri falan var diyosun, bari içine oturalım. ayrıca 1 beygirlik motor alışveriş sepetini bile götürmez

Magnex
12-07-2007, 12:43
tamamen hayal urunu...
benımde 9 hplık honda jenarator motoruyla binip yazlık mekanlarda gezcemiz bı buggy yapma planım vardı...
herseyi yapardım olurduda ama trafik engeli cıktı ;)

M_tech
12-07-2007, 14:11
yakıtı da frekansla transfer edicem de olsun bitsin proje sahibi arkadaş ;) bu arada frekansla elektrik transferi üzerinde bilim adamları çalışıyorlarmış ama çok kolay olmadığı ve daha baya bir yol almaları gerektiğini dinledim haberlerde. bakınız : http://www.hobbyrc.com/forum/archive/index.php?t-9659.html dediğim gibi daha uzak o iş ..

mesut akın
12-07-2007, 14:23
ben yorum yapmıycam bile sadece bunu izlemesini tavsiye ediyorum... Kolay gesin diyorum

6AQFRWgW9bk

burdanda V8 motor ve kepini görebilirsin....
cxX8y8_6jTo

cem
12-07-2007, 16:05
MEsut yazilanlari okumuyorsun,yukarida Oguz bahsetrmis bundan zaten,12 sene suren calisma bu.Ayrica adam 1/1 aracin projesinden yaralanmis,bunuda zaten anlatiyor.

QnTm
12-07-2007, 16:44
projeye yaklasık 1 ay sonra baslıcaz.
diesel motor kullanmamızın sebebi sesini en begendigim motorun o olması :)
bu yukarıdaki videodaki adam asmıs artık araba kontakla calısıyo benim projemde hersey cok daha basit
bu arabayı yapmaya basladıgımda size fotograflarını gondericem icindeki sistemlerin basitligini anlayacaksınız
hatta arabanın debriyajı devrim niteliginde
bakın bu arabada kullanacagım sistemlerin bircogunu daha onceden denedim ve hepsini calıstırmayı basardım bu yuzden arabanın tiptroniginin yada aktarmaların calısmaması gibi birsey soz konusu degil...
arabanın maliyetine gelince 1000 ytl demedim biraz daha gececek dedim hesaplarıma gore kumanda haric 1200 ytl kumandalarla birlikte 1500 biraz daha gecebilir. adamın yaptıgı arabanın 12 yıl surmesinin sebebi o adam gercekten muthis birsey yapmıs benimkinin yapımında bu arabadaki kadar kaos olmayacak ornegin arabanın sasesi tamamen duz bir malzeme olacak uzerine acılacak vida delikleriyle tutulan yataklardaki miller hareket iletimi saglayacak
bunun neresi size yapılamaz gibi gorunuyor hic anlamadım
yapılamaz diye birsey dusunmenizide...

QnTm
12-07-2007, 16:59
Arkadaşlar hakkaten bukadar ciddi yaklaşmanıza bu konuya inanamıyorum. Allah aşkına gram mantık varmı bu işte? MCD firmasında adamlar koca bir üretim tesisi kurdu, üretilebilir olsa onlar üretir.

Videolarını izledik, adam 1/3 scale Ferrari yaptı tam 12 yılda. Ya ON İKİ YIL diyorum size.

Şimdi 1/4 araba yapacaksın, içine henüz olmayan bir dizel motor koyacaksın, Tiptronik şanzıman koyacaksın, şanzıman ya, bildiğimiz şanzıman hemde tiptronik, sonra aktarmaları yapacaksın.

Allah billah aşkına mümkün mü ya. Tek kişi, bunları yapacak, CNC kullanmayacak, eliyle falan yapacak.

Ve bunu üzerine "arkadaşımızın hevesini kırmayın" "bunları desteklemek lazım" diyorsunuz. Aradaşlar mantıklı şeyler desteklenir, bu olay tamamen hayal ürünü. 4 yıla yakın zamandır ilgileniyorum bu hobi ile, varmı böyle bir proje yapabilen. Hemde 1.000 YTL ye, ben görmedim. Görebileceğimide zannetmiyorum.

simdi gelelim kafanızdaki en buyuk soru isaretine
nasıl calısacak bu imkansız tiptronik sistem???

arabada birbirine paralel 2 tane mil var bunlarda vites dislileri ardı arkasına dizili duruyorlar
disliler yandaki mildeki dislilerle temas halinde
1. mildeki (vites degistirme mili) disliler mille baglantılı degil yani serbest donme halinde.
2. milde ise disliler mile baglı durumda
1. milin enine boydan boya bir delik actınız ve icine yaylı bir parca koydunuz
1. mildeki dislilerin gobeklerinde karsılıklı 2 tarafta delikler var. bu delikler tamda milin icindeki o yaylı parcaya uyacak turden
yaylı parcadan kastım milin enine iki tarafından cıkan bastıgınızda iceri giren bıraktıgınızda milin enine kısmından ucları cıkacak bir parca bu parcanın ortasında yay var iki taraftaki metal parcalar dislilerin gobeklerine oturacak.
vites degistirdiginizde bu parca hangi disliye denk geliyorsa o disliyi mile baglayacak mil dondugunde beraberinde bu parcanın tuttugu disliyi cevirecek.
simdi gelelim nasıl gececek bu parca diger dislilere?
bir kapının kilit mekanizmasını dusunun
kapıyı kapattıgınızda kilit iceri girer oyuga geldiginde tekrar dısarı cıkar (icindeki yay vasıtasıyla)
ve kapı kapanmıs olur
ama kapıyı yukarı asagı hareket ettiremezsiniz kilit buna izin vermez menteseler olmaasa bile
simdi iki tane sırt sırta vermis kilit parcası dusunun aynen bu sekilde bir disliden digerine gecerken bu parca milin icine dogru girecek diger disliye geldiginde oyua denk geldigi anda dısarı cıkıp disliyi tutacak.
anlasılmayan birsey varmı?
bu sistemin adı gizli senkroman sistemidir dislilerin icine acılan oyukların adı kamadır
arastırabilirsiniz boylece daha iyi anlarsınız ama anlamadıgınız biryer olursa sorabilirsiniz...

Seth
12-07-2007, 17:06
İyi niyetinden şüphem yok, inşalah başarırsın

QnTm
12-07-2007, 17:12
tesekkur ederim seth

cem
12-07-2007, 17:16
Bak asagidaki linkte gorecegin adam bu isin uzmanlarindan ve dunyadaki bir cok forumdada adamdan bahsediliyor.
http://www.thorbob.com/index.htm

QnTm
13-07-2007, 12:30
muthis yaa adam hakkaten super seyler yapmıs
umarım bende yapabilirim...

aytun
13-07-2007, 18:02
selamlar
arkadaşlar bu tip projelerde bana göre dikkate alınması gereken bazı noktalar var. birincisi kullanım şekli ikincisi maliyeti. verdiğiniz örnekler maliyet konusu gözardı edilerek uygulanmış. burada maliyet sorunu var bu bir. kullanım şekline gelince ise karşımıza daha büyük bir sorun çıkar. bizim kullandığımız rc araçlar genelde yarış, hız ve çeşitli zorlamalar düşünülerek yapılmış ve tasarlanmış araçlar. mcd dediğimiz araç ile 24 saat yarışları yapıldı hatırlarsanız. debriyaj, vites, aktarma organları belli kriterleri karşılayacak şekilde ve uzun yıllar süren tecrübelere dayanarak tasarlanmış durumda. buradan çıkarak şuna parmak basmak istiyorum. bu tip projeler maliyet ve kullanım şekli gözardı edildiğinde yapılması imkansız olmayan şeyler olmamakla beraber şu anda kullandığımız rc lerlede boy ölçüşmekten bir hayli uzaktadır. ağırlık, dayanıklılık, maliyet ve rekabet gibi kriterleri gözardı ederseniz ve gerekli donanıma sahipseniz videolarda olduğu gibi ferraride yaparsınız mclaren de. ama şöyle iki üç dakika turlarsınız canınız çektiğinde oradan ileriye gitmez.
saygılar...

QnTm
14-07-2007, 17:00
arabanın dayanıklı olacagına eminim cunku disliler celikten. tek sorun asınma olabilirdi ama kullandıgım yataklar gress yagıyla 28000 sıvı yagla 33000 devire dayanıklı rulman yatakları. disliler tabiki asınacak ama ben yaptıgım her sisteme 1 yıl garanti veririm.
bu arada yukarıda belirtmistim bu araba yarıs arabası degil performansı gayet dusuk olabilir belki patinaj bile cekemez. yol tutusunun iyi olacagınıda garanti etmem
zaten bu arabayı yarıs icin kullanmak isteyen birine satmakta istemem.
mekanik seyler benim hobbym ben 6 yasımda mekanikle ugrasmaya basladım 9 yasımdan beri ciddi olarak mekanik sistemlerle ugrasıyorum. teknik imkanım var bu yuzden arabanın dayanıklı olacagına garanti veririm.

cem
14-07-2007, 17:40
Kendi zevkini tatmin etmekten oteye gitmez,kimsede yol tutusu ve performansi dusuk araca para verip almaz.

KRAL_RC
07-12-2007, 21:49
1hp Motor O Arabayi Hayatta Kaldirmaz Adam Akilli BİŞİ Olmasi İÇİn En Az 3-4 Hp BİŞİ Olmasi Lazim Vede 6 Vİtes Hayal

cem
07-12-2007, 22:11
Konu tarihine dikkat,en son mesaj atilali 5 ay olmus...

monokotilodon
07-12-2007, 23:29
Konu tarihine dikkat,en son mesaj atilali 5 ay olmus...

cem abi bi kaç başlıkta bu tip müdahalelerin oldu eğer eski konulara yorum yapmak bizi aşağılık biri durumuna düşürüyosa bu başlıkları bi çöp forumunda toplasak yada kilitlesek

sizin bu şekilde düşündüğünüzü sanmıyorum ama dışardan bakınca
-şimdi bunca aydan sonra buraya niye yazı yazıyosunuz işinize bakın dermiş gibi oluyo

cem
07-12-2007, 23:40
Eger 5 ay once enine boyuna tartisilmis konuya 5 ay sonra laf olsun diye mesaj atmanin anlami yok.Mesaj atan kisinin diger mesajlarini okursaniz neden bahsettigimi anlarsiniz.

Eski konulari canlandirmanin amaci ya ayni konuda sorunuz olup yeni konu acmamak yada konuya farkli bir bakis acisi/fikir/guncelleme olabilir.

AAlper
17-02-2008, 16:33
bende aracımda modifiye yapmak için önceden neler yapılmış diye bakarken konuyo gördüm. gerçekten hoşuma gitti. ben daha basit bir yöntem seçtim. 1.8 savage aracın sadece lazerde yeni ve daha uzun bir şase kestirerek ve şaftların uzunlarını takarak 1:5 bir araca çevirecem. bunun hazır parçalarını internette de satıyorlar. inceledim gayet basit ve ucuz. en pahalı olan 1:5 kep. bence 1:8 yerine 1:5 bir araç sahibi olmak çok daha zevkli olacak.

AAlper
17-02-2008, 16:36
bir sonraki aşamada .28 nitro motor yerine .23 benzinli bir motor takacağım. bajada da zatenaynı motor var. ağırlık konusuna gelince 300 gr dan fazla ağırlaşacagını sanmıyorum. sizede .23 benzin motorunu tavsiye ederim.