PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4 Kanalli ile 6 kanalli arasindaki fark nedir?

Silvioo
14-08-2007, 01:12
Merhaba bir sorum olucakti 4 kanalli heli ile 6 kanalli heli arasindaki fark nedir acaba?

2ci sorum ise 4 kanali bir heli ile 6 kanali heli arasinda pek fiyat farki yok acaba hangisini aliyim..

Walkera Dragonfly#4 4 Kanal
Walkera 22E 6 Kanal

Son Sorum bu modellerde frekans ayari varmi..?? eger yoksa baska bir heli ile frekansi karisir mi ? ve hangisini tavsiye edersiniz.??

saygilarimla.. şimdiden cevaplariniza tesekkur ediyorum..

GuNeSh
14-08-2007, 11:57
selamlar
sorularınızı kendi bilgilerimle yanıtlamaya çalışayım:
öncelikle 4ch heli. ler normal dışarda gördüşünüz heli.lerin yaptığı işleri yaparlar yani sadece uçarlar ancak 6 ch heli. leri ise akrobasi helicopterleridir bu akrobasi helicopterileri ters uçuş da yapabilirler ancak aldığınız modelin kalitesine göre de bu akrobasi yeteneği değişebilir örneğin bası 6ch heli. ler kuyruk motorlu dur bazıları ise ana shafttan aktarmalıdır. ana shafttan akatrmalı olanların akrobaside performansları daha iyi dir. birde her bir kanal demek alıcıya bağlanan bir parça demektir örneğin 6h için 3 tane cyclic için servo 1 tane motor 1 tane gyro 1 tanede rudder için servo (kuyruk motorlu modeller için ise 1 tane kuyruk motoru) böylelikle 6 ch dola. aslında 4ch heli ler ve 6 ch heliler vede 6 ch heli.ler in de kendi aralarında marka modellerine göre değerlendirildiğinde de baya fiyat varkları vardır örneğin lama3 (4ch)100$ walkera 4 (4ch) 100$ walkera5(4ch) 139$ honey bee cp2 (6ch)124$ walkera 22e (6ch) 144$ walkera 36(6ch)149$ walkera 60B(6ch)298$ t-rex 450 SE(6ch) 469$ t-rex 450 SE V2 (6ch) 529-549$ hdx 450 SE(6ch)300$ hdx 500se (6ch)425$ t-rex 600 (6ch)560$ t-rex 600N (6ch)560$ civarındadır.
ancak t-rex ler ve hdx ler de kumanda servolar ve gyro yoktur bunlarıda ekleyince fiyat artıyor tabi ki. yani gördüşünüz gübü en basit 4ch heli. ile 6ch heli ler arasında 400-500$ farklar bile oluşabiliyor (hdx ve t-rex için kumanda ve diğer ekipmanlar hariç )
frekans sorusuna gelince: her kumandada frekansı belirleyen kristal denilen bir parça vardır aynısının karşılığıda modelinizin üzerinde bulunan alıcıdadır. bu sayede alıcınız ile kumandanız aynı frekansta olur ve dışardan hiç bir frekansı kabul etmez. yalnız ortamda sizle aynı frakansta bir model kullanan biri varsa bu durum olabilir ancak böle bir olayın olması milyonda bir gibi düşük bir ihtimaldir. çünkü frekanslar 5 haneli rakamlar ile belirleni (72.690 gibi) bu sayede de görüldüğü gibi çok farklı kombinasyonlar oluşabiliyor.

sorularınızı yanıtlayabildiysem ve size biraz olsun fikir verebildiysem ne mutlu bana

Silvioo
14-08-2007, 12:33
sayin 450 SE V2 verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim..

simdi bir model helikopter almayi dusunuyorum..
honeybee #6ch
gl450s #6 ch
Walkera Dragonfly#4 ch
Walkera Dragonfly 36 #6 ch

Birde bu modellerden hangisini onerirsiniz. ama benim istedigim ew ortaminda ucurabilecegim bişi deil yani disari ciktigimda biraz güclü olabiliecek birşey istiorum.

4 kanalli ve 6 kanallilar arasinda kaldim bu işe yeni başlicam.. birde Walkera ve Walkera olmayan markalar arasindada kaldim bunada yardimci olabilirseniz sevinirim..

Saygılarımla..

GuNeSh
14-08-2007, 12:45
dışarı için en iyi performansı t-rex ler yada dhx ler verir. eğer ilk defa bir rc model alıp kullanacaksanız ben 4 ch medevac yada lama 4 gibi bir model tavsiye ederim ama eğer daha önceden tecrübeniz varsa t-rex öneririm yada hdx eğer illaki kendi verdiğiniz listenin dışına çıkmak istemiyorsanız walkera 36 alın ama ilk uçuşta hayal kırıklığı yaşamayın diye 36 ya brushless moter uygun esc ve lipo güncellemelerini yapmanızı öneririm çünkü o zaman bir helicopter uçurduğunuz anlıyorsunuz. bir de ilk başlangıç için honey bee cp2 tam ara model gibi duruyor hem indoor hem outdoor modeli ancak bu helicopter çok sorunlu bence hiçmi hiç stabil değil ilk başlangıç için kesinlikle tavsiye etmem eğer tecrübeniz varsa 36 alıp bahsettiğim upgrade leri yapın. eğer ilk ke uçuracaksanız basit 4ch indoor helicopter öneririm (medevac walkera 5 gibi) yani anashaftta 2 pervane bulunan modelleri tercih edil ilk başta ama indoor helicopter dir bunlar outdoor olarak da uçurabilir ama havanın rüzgarsız olduğundan emin olum çünkü bu modeller klima rüzgarından bile etkileniyor.

SwTaArRs
14-08-2007, 14:07
her bir kanal helikoptere verilecekc ayrı bir komutu simgeler. 4 kanal temel uçuş yeterlidir. 1. kanal gazı kontrol eder aynı zamanda alçalıp yükselmeyi, 2. kanal sağa sola gitmeyi, 3 kanal ileri geri gitmeyi, 4. kanal ise sağa sola dönmeyi sağlar (tabi kanal numarları kumandadan kumandaya değişebilir). 5 ve üstü kanallarda ise ilk nce devreye pal açısını değiştirebilme girer. kumandadan yapılan programlamalayla akrobasti yapılabilir bu helikopterle, şöyleki negatif pal açısında tam gaz verebilirseniz helikopter kendini yere yapıştırır ama helikopter ters dönmüşse o zaman kendini havada tutmasını sağlar. diğer kanallar gyro kazancı, iniş takımı gibi şeylerde kullanılabilir.

helikopter önerisi soran arakaşalar için önerim forumu okumaları o kadar başlıkta bir sürü helikopter hakkında yorum var onları okuyup kendileri bir karara verebilirler. öncelikle yeni başlayanalrın yol haritası, sonra indooe helikopterlerle ilgili bir başlık oalcaktı o da işinizi görür.

Silvioo
14-08-2007, 14:22
teşekkur ederim ilk defa ucurucam..
esc nedir acaba onu tam bilemiyorum
birde
Walkera HM-60 7 bu model + egitim ve simlasyon seti ve egitim icin olan iniş takimli helikopteri cok uygun fiyata buldum. sizce almalimiyim ?

asus8
14-08-2007, 16:37
sana bir tafsiye eger ilk helikopterinse sakın ha sakın 6 kanal alma sakın kendimden biliyorum 4 kanal dedim 6 kanal aynı fiyat zor dediler dedim ne kadar zor olabilir ki dedim 6 kanal walkera 22e aldım uçuramadım bi metre yükseltemedim kırdım yaptım kırdım yaptım kaldıramadım saatım gitti hiç heli uçurmadırsan akın 6 kanal alma öyle deneme yanılma yoluyla örenilmiyo malesef:FD

Silvioo
14-08-2007, 20:44
valla senin dedigin gibi dusunuyorum bende herkes dior 4 kanal al bnde diorm ne kadar zor olabilirki.. :) 4 kanal al diorsun yani..

ama egitim seti falan war etkili olmaz mi sence ?? ucuş kablosu falan war..

asus8
14-08-2007, 21:59
bende olmuştum eyitim setini onu bile kırdım yok yani beceriksizliyimden deyil gerçekten çok zor 4 kanallı ile başlayıp ustalastıktan sonra bence 6 kanala geç bence

GuNeSh
14-08-2007, 22:41
bu görüşe tamamen katılıyorum çünkü 6ch heli. lerin amacı akrobasi olduğundan kıvraktırlar. ancak 4 ch heli. ler biraz olsun işin eğlencesi ve eğitimi vede en önemlisi helicopterin kontrollerin öğrenmek içindir. bu sebeble şiddetle 4 ch tavsiye ediyorum ancak ana sahftta 2 pervane olanları tercih edin walkera 4 leri düşünmeyim mesela bu dediğim tip heli. ler walkera markasında walkera 5 e denk gelmektedir ama walkera yerine e-sky lama 4 daha iyidir.fiyatıda 100$

Silvioo
14-08-2007, 23:11
yardimi olan butun arkadaslara tesekkurler..

lama v4 u nereden alabilirim birde
ben hazir para wermişken birazda guclu olsun istiyorum ve modifiyede etmek istiyorum bu lama v4 bana bu imakani werirmi ?

GuNeSh
14-08-2007, 23:25
biraz daha güçlü bir şey ve modifiye edilebilen bir şey almak ilk başlayan bir modelci için kesinlikle yanlış çünkü modelcilikten soğmanıza neden olacaktır daha önceden de bahsettiğim gibi bu tip heli. ler (güçlü modifiye edilebilen) akrobasi için uygundur ve ilk başlayan biri için böyle bir helicopter almak uygun değil. ama eğer çok istiyorum diyorsanız tavsiye edilebilecek bir kaç helicopter vardır t-rex 450 SE, t-rex 450 SE V2, hdx 450 SE gibi modeller gerçekten güzel ve kaliteli malzemeden yapılmış dayanıklı çok güçlü ve modifiyeye açık olan helicopterlerdir. ancak ilk başlayan modeli olarak satılmadığından kumanda gibi servolar gibi ve gyro gibi elektronik ekipmanları içermezler yani bu diğer elektronk ekipmanları sizin ayrıca almanız gerekmektedir ve en zor kısım ise kumandanın helicoptere programlanmasıdır. bu sebeplerden dolayı güçlü ve modifiyeye açık modeller önerilmez yani modelciler için genelde tavsiye edilen lama 4 gibi bir model alıp helicopterin yapabileceği kontrolleri öğrenmek ve kumandayı tanımaktır heyecanınızı anlıyorum çünkü aynı olayı bende yaşadım ilk olarak sizin gibi daha iyi olsun die cp 2 aldım ve çok çok çok kırdım tamir ettim. yani bu hobiden soğmak üzereydim ama yılmadım ve simulatör kullanarak öğrenmeye devam ettim. unutmayın ki almak istediğiniz araçlar oyuncak değildir. yani ilk olarak lama4 ve eğer kırımlar çok fazla ise bir simulatör alınabilir. yani ilk başta 100$ varip bir eğitim modeli aldıktan 1 sene kadar sonra bahsettiğiniz güçlü ve modifiyeye açık modelleri almak doğrudur. site ismi olarak kendi alış-veriş yaptığım site adını vereyim: www.helidirect.com

Silvioo
15-08-2007, 12:04
http://www.helidirect.com/product_info.php?cPath=29&products_id=3236
bu modeli bu şekilde alinca extra bişi almama yada yapmama gerek varmi?

cok yardiminiz dokundu cok teşekkur ederim.. saolun.

trex
15-08-2007, 14:04
direk alıp uçur galiba kumanda pilini de kendileri veriyor..

GuNeSh
15-08-2007, 22:06
RTF = Ready To Fly = uçuşa hazır = kutuyu aç uçur :D

lama v4 lerde RTF geliyor zaten

Silvioo
16-08-2007, 03:06
arkadaslar bir soru daha sorucam.. beni bilgilendirdiginiz icin cok teşekkur ederim..

acaba bu acemiler icin olan iniş takimina monte edilen kit, http://www.helidirect.com/product_info.php?products_id=663

Esky Lama 4 ile uyumlumu acaba http://www.helidirect.com/product_info.php?products_id=3236 uyumlu deilsede uydurulur mu? :)

Yarin Siparis Vermeyi dusunuyorumda :)

kaanacar06
16-08-2007, 09:37
sitede tazdığına göre lama 4 e uyumlu değil:)

Silvioo
16-08-2007, 12:34
sitede yazani gordm ama uydururz die dusunmustum.. fakat iyice inceledikten sonra sanirim bu işimi gorucek :)

http://www.helidirect.com/product_info.php?products_id=2607

GuNeSh
16-08-2007, 15:53
bildiğim kadarı ile bu lama 4 için trainer kit yok. bu linklerde verdiğiniz kit ler de cp2 tarzı helicopterler içindir. bunları da lama 4 uydurmak zor olabilir. bence lama 4 için zaten trainer kite gerek yok. ama eğer ihtiyaç duyarsanız kendinizde yapabilirsiniz. 4 pinpon topu ve 4 çubuk sadece. birde arada bağlantı için bir aparat. basit aslında yapılabilir. bu arada siparriş verirken sanal kart çıkarttırın o kart ile alış veriş yapın daha güvenli oluyor. garanti bankası ve yapıkredi de bu sanal kart uygulaması var. ben öle aldım helidirect den. bir de mümkünse fed ex ile getirtin güvenli ve hasarsız oluyor ama kargo parası biraz daha fazladır birde gümrük düşünün ama gerçi 100$ olduğu için helicopter gümrüğe taklılmayacaktır die düşünüyorum..

asus8
16-08-2007, 16:16
bu site nasıl bi siteki avrupadamı kaç günde gönderiyolar silvioo bende alalyım hehe:D öyle 30 40 günde gelmiyosa

Silvioo
16-08-2007, 16:45
kargo secenekleri var asus8. vericegin kargo ucretine gore geliyor. yani 98$ verirsen 1-3 gün arasndada gelebilir yada 38$ verirsen 6-10 arasindada gelebilir sana kalmis :)

bu arada siparisimi ebaydan paypalla werdim traning kitinide hedie aldim.. neredeyse yari yariya geldi..
yardimlariniz icin teşşekkur ederim..

GuNeSh
16-08-2007, 23:35
hayırlısı olsun kırımsız uçuşlar şimdiden.
bu arada helidirect amerikan sitesi.

Silvioo
16-08-2007, 23:48
450 SE V2 oncelikle yardimlarin icin cok teşekkur ederim.. herşey icin saol.. insallah kırımsız ucuslarim olur anca bi parcasna birşey olursa bu lama 4 un ankaradan parcalarini nereden temin edebilirim..

GuNeSh
16-08-2007, 23:54
ankaradan bildiğim rc dükkanı yok ancak ist. da alışveriş aptığım bir yer var orası ile tel. yada mail yolu ile irtibata geçip kargo ile adresine getirtebilirsin.

Tunç İleri
04-06-2009, 20:36
ankaradan bildiğim rc dükkanı yok ancak ist. da alışveriş aptığım bir yer var orası ile tel. yada mail yolu ile irtibata geçip kargo ile adresine getirtebilirsin.

Hayır :D , Ankara'da 2 tane büyük hobby rc center var. :)