PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : pusher type PELIKAN II

Sayfa : [1] 2

c/z
11-09-2007, 00:12
PELIKAN dan sonra daha iyi video ve fotograf cekebilecek bir ucak yapmaya karar verdim ve yine PELIKAN dan yola cikarak PELIKAN II yi tasarladim.
bunun kanat acikligi biraz daha fazla 190cm. ve daha buyuk bir elektrik motoru kullanmayi dusunuyorum.. 1kg itis saglayabilen bir fircasiz... kuyruk kismi ise tamamen farkli... govde formu da degisti..
simdilik kanat resimlerini ilave ediyorum...:D

teote
11-09-2007, 01:12
merakla yeni resimleri beklıyoruz.Yeni bir model daha.Bir sonraki model ne olacak acaba :D

Lorry
11-09-2007, 09:41
Kanat oldukça güzel gözüküyor :) Cem bey gene çok güzel model kokuları geliyor sanki burnuma :D

c/z
12-09-2007, 15:11
PELIKAN II kuyruk detay fotograflari :)

c/z
12-09-2007, 15:15
PELIKAN II govde ortaya cikti.....
elektronikler ve bazi ayrintilar yapim asamasinda...:)

kocaer
12-09-2007, 15:18
cem abi sen bu köpükleri nerden buluon

PATO
12-09-2007, 15:59
Köpüklerden ziyade bu tasarımları nerden buluyorsunuz? Tamamen size ait ise tebrik etmek yetersiz kalır.

kocaer
12-09-2007, 16:23
bencede

bO4aY
12-09-2007, 17:33
herçekten güzel ben şeye benzettim 2. dünya savaşında lighting diye sanırım bir uçak vardı kuyruğu aynı böle ondan mı esinlendin abi ?

c/z
12-09-2007, 17:57
Köpüklerden ziyade bu tasarımları nerden buluyorsunuz? Tamamen size ait ise tebrik etmek yetersiz kalır.

tesekkur ederim Gurman bey...:)
aslinda butun amacim kamerayi kolay yerlestirebilecegim yavas ucabilen ve uzun sure havada kalip kolay kumanda edilebilen ayrica da cok kisa bir alana inebilecek bisey yapmakti.. ama is biraz buyudu ve karmasiklasti..
onden pervaneli modellerde kamerayi koyabilecek yer yok.. pusher type olursa on taraf cok musait oluyor... epeydir bu tip modelleri inceliyordum... fakat bu da yani olculer vs tamamen bana ait bir tasarim.. iyi ucar mi gorecegiz:D
selamlar..:)

c/z
12-09-2007, 18:11
herçekten güzel ben şeye benzettim 2. dünya savaşında lighting diye sanırım bir uçak vardı kuyruğu aynı böle ondan mı esinlendin abi ?

evet kuyrugu ona benziyor..:)
senin bahsettigin ucakta yanlis hatirlamiyor isem cift motor var ve motorlar onde galiba....

bO4aY
12-09-2007, 18:36
benm bildiğim kadarıyla evet 2 motor var ancak motorlar kanatta diye biliyorum

Uçak : P-38 Lighting bir kaçtane link buldum uçakla ilgili 2 3 tane resim var
http://www.britannica.com/ebc/art-59923/Lockheed-P-38-Lightning-fighter-interceptor-which-first-flew-in
http://historylink101.com/ww2-planes/aa-p-38-lighting.htm

c/z
15-09-2007, 23:55
elektronikler takildi resimler..........

kocaer
16-09-2007, 00:04
süper olmmuş ben daha lastikli uçak yapmayla uraşyorum

c/z
16-09-2007, 10:59
süper olmmuş ben daha lastikli uçak yapmayla uraşyorum

boyle olmasi cok daha iyi... modelciligini gelistirmen acisindan.
ben de ilk olarak lastik modellerle baslamistim 30 sene once JET MODEL isimli bir firma vardi cok seneler once kapandi... eskiler bilir.. minik/gezgin/serce/avci vb. lastik motorlu modeller.. hepsini yapmistim..
bir de tonton diye bir ucak vardi hic unutamam THK nin mi yoksa JET MODEL in miydi hatirlayamiyorum cubuk govdeli idi...:)
/cirakligini yapmadigin isin ustaligina kalkmayacaksin../ bu soz herseyi acikliyor..
eminim cok iyi modeller yapacaksin...:)
kolay gelsin..

c/z
16-09-2007, 19:02
PELIKAN II ucusa hazir..:)
ilk firsatta deneme ucusuna cikacak................:D

kocaer
16-09-2007, 19:08
boyle olmasi cok daha iyi... modelciligini gelistirmen acisindan.
ben de ilk olarak lastik modellerle baslamistim 30 sene once JET MODEL isimli bir firma vardi cok seneler once kapandi... eskiler bilir.. minik/gezgin/serce/avci vb. lastik motorlu modeller.. hepsini yapmistim..
bir de tonton diye bir ucak vardi hic unutamam THK nin mi yoksa JET MODEL in miydi hatirlayamiyorum cubuk govdeli idi...:)
/cirakligini yapmadigin isin ustaligina kalkmayacaksin../ bu soz herseyi acikliyor..
eminim cok iyi modeller yapacaksin...:)
kolay gelsin..

teşekür ederim desteklerin için ayrıca yeni koyduğun resimler süper uçacağa benzio teşekürler ...

bO4aY
16-09-2007, 19:28
elinize sağlık inşallah güzel uçar :)

R@ptor
16-09-2007, 19:42
elinize saglık cok hos gozukuo ucus videosu ekliyecekmisiniz?

c/z
16-09-2007, 20:42
elinize saglık cok hos gozukuo ucus videosu ekliyecekmisiniz?

ucarsa tabi ki:D

c/z
16-09-2007, 20:55
PELIKAN II
olculer ve kullanilan donanim

agirlik 900gr
kanat acikligi 180cm
kanat genisligi 18cm
boy 100cm
motor 1000gr ceken THK gold serisi fircasiz S2832/20
pil 2.250 20C lipo
ESC 30amp
servolar 2 adet futaba S3115
pervane 10 / 4.7
GC %37

R@ptor
16-09-2007, 21:59
Tum dileklerim ucmasından yana. aileron koyamayı dusunuomusun bide ilerde boyle mı kalacak ?

c/z
16-09-2007, 22:11
Tum dileklerim ucmasından yana. aileron koyamayı dusunuomusun bide ilerde boyle mı kalacak ?

dilegin icin tesekkur ederim:)
aileron koymayi dusunmuyorum.. ilk PELIKAN da vardi verim alamadim.. yavas ucan ucaklarda aileron kumandasi stall a sebep olabiliyor.. kanatta yeterli dihedral var diye dusunuyorum.. bu deneme amacli bir model istedigim verimi alirsam yani kamera tasimasi ve stabil ucmasi acisindan belki kaplama veya boya yaparim.. hesaplarima gore maksimum 1.3kg agirliga kadar rahat ucmasi gerekiyor..:D

damnedd
16-09-2007, 23:41
Bu haliyle bile harika ... Uçarmı uçmazmı tartışmasından çok ,,,bence ,,, ne kadar yükseliğe çıkar ne kadar ağırlık taşır gibi konuları konuşmalıyız :D

R@ptor
17-09-2007, 00:28
super yaw insallh olur. bende baya urasmıstım aynı tarz tasarım bi ucakla yıne kamera amaclı idi:) sonra balona cevirmiştim alt kısmı yaklasık 550gr geliodu balonun capini hesaplayınca suya dustu tabi balonun capı 1.96 cm oluo yanlıs hatırlamıosam sonra ona gereken helyum felan filan balon bulma(ki bolonu buldum 1000$dı) yapamamıstım hey gidi gunler :bye:

c/z
17-09-2007, 10:12
Bu haliyle bile harika ... Uçarmı uçmazmı tartışmasından çok ,,,bence ,,, ne kadar yükseliğe çıkar ne kadar ağırlık taşır gibi konuları konuşmalıyız :D

modeli beyendigin icin tesekkur ederim:)
tabi hafif olmasi icin biraz saglamliktan odun vermem gerekti..
ya da daha saglam yapacaktim bu sefer de agir olacakti... kamera isini bir turlu halledemedim hala dijital fotograf makinami monte etmeyi dusunuyorum bu da hem cok agir hem de bayaa riskli... piyasada satilan kablosuz kameralardan kullananlar var iyi verim alamiyorlar ve mesafe sorunu var..
kaliteli olanlarin ise arastirdigim kadari ile fiyatlari cok pahali...
benim hesabima gore asagi yukari 300gr ilave agirligi rahat tasimali fakat inis takimi inerken sorun cikarabilir.. deneyip gorecegiz:D

PATO
17-09-2007, 10:51
Model çok hoş olmuş yine, elinize sağlık. İnişlerde ve özellikle yerden kalkış sırasında pervane de sorun çıkarabilir gibi geldi bana.

c/z
17-09-2007, 14:26
Model çok hoş olmuş yine, elinize sağlık. İnişlerde ve özellikle yerden kalkış sırasında pervane de sorun çıkarabilir gibi geldi bana.

tesekkur ederim...
inis takimi bana da zayif gibi gorunuyor.. pervanenin yerden mesafesi kurtariyor ama iniste esneme olacagi icin sorun olabilir.. kalkis problem degil cunku elimle atiyorum.. buralarda kalkis yapilabilecek bir pist maalesef yok..
ilk denemede aksakliklar belli alacak.. ilk ucusunu da yanima birini bulabilirsem videosunu da cekecegim.. inisi olabildigince dikkatli yapmam gerekecek...
selamlar...

c/z
17-09-2007, 14:33
kanopi resimleri...

damnedd
17-09-2007, 16:18
cep telefonu bence ön kısımın alt tarafından bir cep açılarak oraya konulabilinir.. Burun üstü çakılma yaşanmaz ise cep telefonu en güvenli orada olacağı kanaatindeyim. Cep telefonunu korumak amacaı ile ön iniş takımı çit teker ve daha uzun tel ile yapılırsa sanırım zaiyat sıfıra yaklaşacaktır..:D tabi bu benim görüşüm..

Köpük kesme işi gözümü korkuttuğu için sizin bu modellere iç çekerek uzaktan bakmaya devam edeceğim :(:(:(:(

http://img518.imageshack.us/img518/6739/pelikan20ii20kanopi2000ha3.jpg (http://imageshack.us)
http://img518.imageshack.us/img518/6739/pelikan20ii20kanopi2000ha3.a02da6b612.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=518&i=pelikan20ii20kanopi2000ha3.jpg)

c/z
17-09-2007, 16:59
Burun üstü çakılma yaşanmaz ise

Köpük kesme işi gözümü korkuttuğu için sizin bu modellere iç çekerek uzaktan bakmaya devam edeceğim :(:(:(:(

tam adamina soyluyorsun:D:D:D

kopuk kesme isine gelince gozunu hic korkutmasin.... KKA yi yaptin mi ve birkac plaka mantari da gozden cikardin mi yapabileceklerin hayal gucune kalmis... hararetle her modelciye ozellikle kendi modelini ve kendi tasarimlarini yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum:)
ayrica konuya olan alakan ve fikirler icin cok tesekkur ederim..
selamlar..............:)

damnedd
17-09-2007, 22:40
kopuk kesme isine gelince gozunu hic korkutmasin.... KKA yi yaptin mi ve birkac plaka mantari da gozden cikardin mi yapabileceklerin hayal gucune kalmis... hararetle her modelciye ozellikle kendi modelini ve kendi tasarimlarini yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum:)
ayrica konuya olan alakan ve fikirler icin cok tesekkur ederim..
selamlar..............:)

Biz size yada kendi adıma konuşayım ben size çok teşekkür ederim .. bütün modellerinizi ilgiyle takip eden birisiyim aslında....bu modelle ilgili bir çok soru var aklımda.... Son balsa modelimi bitirdiğim zaman bu modeli çalışmak istiyorumm..Görüntüsü kadar Özgün tasarımıda çok hoşuma gidiyor. .. İzninizi alarak modeli yapacağım zaman sizi rahatsız edeceğim.. saygılar..:fifufifu::D

c/z
20-09-2007, 16:04
bu sabah PELIKAN II ilk ucus testini basari ile gecti.. yaklasik 3.5 / 4 dakika..
aksamdan internette hava durumuna bakmistim oldukca iyi gorunuyordu fakat ucus yerine gittigimde yine ruzgar ve turbulans vardi... ruzgar olcerim olmadigi icin ruzgarin hizini olcemedim ama tecrubelerimle 8 /10 knot vardi.. /ilk firsatta bir tane edinmek lazim/
ruzgar sebebi ile ucusu kisa kesmek zorunda kaldim..
tek basima oldugum icin de video da cekemedim.. hatta kamerayi kafama baglamayi bile dusundum videosunu cekebilmek icin ama sonra vaz gectim:)
ucak yukselis dumenine cok fazla tepki veriyor sanirim kumandadan ayari dusurdugumde veya yekeden hallolacaktir..
inis takimi dusundugum gibi zayif degil.. iki iniste de ruzgara bagli olarak sert teker koymama ragmen bisey olmadi.. fakat kamera takili olunca onun da ilave agirligi olacak o zaman ne olur bilmiyorum.. sadece yerde resim cekebildim simdilik onlari koyuyorum. ilk firsatta video da cekecegim..
konuyu izleyen arkadaslara selamlar:)

Lorry
20-09-2007, 16:29
Model çok güzel duruyor eh filoya 1 tane daha katıldı :)

Bu arada sayın c/z erken kalkan çok yol alır politikasını izliyorsunuz sanırım :D

c/z
20-09-2007, 17:24
Model çok güzel duruyor eh filoya 1 tane daha katıldı :)

Bu arada sayın c/z erken kalkan çok yol alır politikasını izliyorsunuz sanırım :D

filodan ilk Pelikan ayrildi.. Biber yedi:bye:
Stuka nin da elektroniklerini soktum heralde onun sonu da ayni olacak..
aslinda boyle olmali cunku yeni modeller icin yer acmak lazim atolyede yer yok.. benim yaptigim modellerin hepsi buyuk.. sadece su anda CAYLAK ve PELIKAN II ucar durumda eger olursa bir de DC9 olacak....

ucagin ilk ucusu oldugu icin ruzgar baslamadan erken gideyim dedim..
trim ayarlari ucusu suzulusunu gorebilmek icin.. ama hava pek musade etmedi:D

c/z
23-09-2007, 16:31
PELIKAN II resim..

damnedd
26-09-2007, 21:19
merhaba pelikan 2 de en az diğeri kadar uçucu görünüyor :D:D modelin tam ölçülerini yada planını diyeyim acaba çizip göndermeniz mümkün mü? papillonum bitiyor .. bitiminde bu modeli yapmayı düşünüyorum.. resistans teli bile aldım :D:D:D yavaş yavaş başlıyorum aleti kurmaya ...

c/z
26-09-2007, 23:24
merhaba pelikan 2 de en az diğeri kadar uçucu görünüyor :D:D modelin tam ölçülerini yada planını diyeyim acaba çizip göndermeniz mümkün mü? papillonum bitiyor .. bitiminde bu modeli yapmayı düşünüyorum.. resistans teli bile aldım :D:D:D yavaş yavaş başlıyorum aleti kurmaya ...

PELIKAN II ilk Pelikan dan daha iyi ucuyor.. fakat oldukca hafif ebatlarina gore cunku ben kamera da tasisin diye yaptim... modeli kaplamadim bile. eger sen boyle bir agirlik tasitmayacaksan kanatlari biraz daha kisa yapabilirsin... plan konusuna gelince Caylaktaki gibi bir kagida cizip buraya koysam uzerine olculerini yazarak isini gorur mu... ayrica bu modele aileron da koyabilirsin kanatlari kisa yaparsan.. /20cm max/
KKA yi kurduktan sonra birkac parca kesim yaparak dene hem elin alisir..
PELIKAN II ile yarin sabah erkenden video cekmeye gidecegim hava musiat olursa.. iyi cekimler yapabilirsem buraya koyacagim....
papillon nasil bir model resmini koyar misin:) gormek isterim
selamlar

c/z
27-09-2007, 14:23
PELIKAN II bu sabah ilk video cekimini yapti...
gunesin dogusunu yakalamak icin erkenden ucus yerindeydim..
ucak ustune baglanan kameraya bana misin demedi ve cok guzel havalandi..
ucus cok rahat ve istedigim gibi yumusak ve yavasti.
15 dakikadan fazla cekim yapti ve indi. fakat ben videoyu kisaltarak film haline getirdim.. genellikle yarim ve ceyrek gazda ucus devam etti ve rahat bir inisle son buldu.....

http://www.youtube.com/watch?v=qnxcvuMu8Oo

koka
27-09-2007, 14:38
Cem abi süper bir uçuş herşeyiyle izlemekten büyük keyif duydum .müzik ,güneşin doğuşu harika bir video olmuş.izlerken ve müziği dinlerken dalmışım bi ara hahahaha
sende yönetmenlikte var galiba abi. :D

PATO
27-09-2007, 19:27
Model inanılmaz stabil olmuş. Hava görüntülerine zaten diyecek bir şey yok. Mükemmel. Video dosyasının çözünürlüğünü merak ediyorum. Orijinal kayıttan 10 saniyelik bir fragmanı orijinal çözünürlüğünde izleme şansımız olabilir mi?

c/z
27-09-2007, 20:54
Model inanılmaz stabil olmuş. Hava görüntülerine zaten diyecek bir şey yok. Mükemmel. Video dosyasının çözünürlüğünü merak ediyorum. Orijinal kayıttan 10 saniyelik bir fragmanı orijinal çözünürlüğünde izleme şansımız olabilir mi?

tesekkur ederim gurman bey....
ben hic kucultmeden fotograf makinasindan bilgisayara aktariyorum.. sonra sizin bana soylediginiz programla klipleri yerlestiriyorum... baskaca bisey yapmiyorum.. soylediginizi nasil yapacagimi bilmiyorum yani soylerseniz adim adim yapayim..
/not bilgisayari hala bir daktilo kadar bile kullanmasini bilmiyorum/:)
selamlar...

c/z
27-09-2007, 20:55
Cem abi süper bir uçuş herşeyiyle izlemekten büyük keyif duydum .müzik ,güneşin doğuşu harika bir video olmuş.izlerken ve müziği dinlerken dalmışım bi ara hahahaha
sende yönetmenlikte var galiba abi. :D

tesekkur ederim koka....
muzik secimi esime ait:D

myssba
27-09-2007, 21:18
Cem bey kutlarım..
Kafamda uzunca süredir olan şeyleri benden önce yapıp başarıyorsunuz, bu yüzden imrenerek izliyorum ve izleyeceğim.
Uzun süredir (7-8 ay) model uçurmaya fırsat bulamamış olmaktan dolayı sıfırdan başlayan biri gibi ilk uçuş denemesini bir iki gün içinde yapacağımı umuyorum. Paylaşımların ve başarının tüm hobbyrc uçak modelcileri olarak keyifle devam edeceğine inanıyorum.
Burada konuları sıcak tutup, gelişmelerden katkısı olan arkadaşlarıma da teşekkürler.

c/z
27-09-2007, 21:25
Cem bey kutlarım..
Kafamda uzunca süredir olan şeyleri benden önce yapıp başarıyorsunuz, bu yüzden imrenerek izliyorum ve izleyeceğim.
Uzun süredir (7-8 ay) model uçurmaya fırsat bulamamış olmaktan dolayı sıfırdan başlayan biri gibi ilk uçuş denemesini bir iki gün içinde yapacağımı umuyorum. Paylaşımların ve başarının tüm hobbyrc uçak modelcileri olarak keyifle devam edeceğine inanıyorum.
Burada konuları sıcak tutup, gelişmelerden katkısı olan arkadaşlarıma da teşekkürler.

cok tesekkur ederim mehmet bey...
konuyu izleyen herkese selamlar....:):):)

gokovali
27-09-2007, 22:54
Çok güzel olmuş C/Z kardeş... Yalnız 18 kişi seyredip kimse yıldız vermemiş..
Ben 5 yıldız verdim... Arkadaşıma torpil olsun diye değil gerçekten beğendiğim için..
Sevgiler...

Haftaya bizim kampa da bekleriz.. :)

c/z
28-09-2007, 20:29
pusher type PELIKAN II

snadboy
28-09-2007, 20:32
Cem bey acaba kamerayı birazdaha aşağı bakacak şekilde koysanız nasıl bir performans alınır? Yani çevreyi bence daha iyi çeker.Tabi sanırım siz gün doğumunu çekmek için özellikle bu şekilde taktınız.

c/z
28-09-2007, 20:58
Cem bey acaba kamerayı birazdaha aşağı bakacak şekilde koysanız nasıl bir performans alınır? Yani çevreyi bence daha iyi çeker.Tabi sanırım siz gün doğumunu çekmek için özellikle bu şekilde taktınız.

evet haklisin asagi dogru koyulunca daha genis bir aci ile cekiyor.. ama ucus hissi vermiyor sanki bir hava fotografina bakiyormussun gibi oluyor..
bu sekilde sanki ucagin icindeymis gibi bir hava yaratiyor.. ama ucagin burnu da biraz goruntuye mani oluyor... daha onde olursa bu sefer de agirlik noktasi cok one geldigi icin ucak fazla hizli ve biraz da tehlikeli ucuyor...
aslinda 3 kaydedici kullanmayi dusunuyorum biri one digerleri sola ve saga..
daha sonra da goruntuleri birlestimeyi.....:D

damnedd
28-09-2007, 23:03
papillon resmi...

http://img511.imageshack.us/img511/5830/hpim0873fy1.jpg (http://imageshack.us)
http://img511.imageshack.us/img511/5830/hpim0873fy1.64792e1fd7.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=511&i=hpim0873fy1.jpg)

sadece ölçülerini verseniz yeterli olacaktır.. Köpük kesme aletinin galiba yapılmışını buldum :D:D

damnedd
29-09-2007, 12:28
Video bende açılmıyordu şimdi izleme fırsatı buldum..ekranı büyültünce içinde oturuyor hissi veriyor :D:D elinize sağlık... ben zaten bu modelin böyle bir çalışma yapabileceğine başından beri emindim.. Büyük kargo uçakları gibi koca kamerayı taşırken hiç bir rahasızlık duymamış :D en çok beğendiğim noktasıda bu oldu zaten... ölçüleri bekliyorum... sevgler ve saygılarımla :D

c/z
30-09-2007, 20:21
PELIKAN II video bolum 2

http://www.youtube.com/watch?v=0OkdsEkUbcA

teote
30-09-2007, 22:45
Gene insanı alıp gotürüyor bir yerlere.Güzel bir Çalışma olmus gene.Elinize Sağlık.
Çalan şarkınında kötü bir anısı var bende :(
Acaba kamerayı kanat altına govde kenarına monta etseniz nasıl olur.
R/c Pilotu ayıcıgı koyuyorum kamera açısı fikir vermesi için degisşik açılardan çekilmiş.
http://www.youtube.com/watch?v=TTDuGaTRiJU

c/z
03-10-2007, 20:21
PELIKAN II olculer.....

c/z
04-10-2007, 12:49
PELIKAN II de yaptigim son duzeltmeler ve ilaveler...
kamerayi her ucusta bantlayip sonra tekrar sokmeye ugrasmaktan kurtulmak icin bir kamera kutusu monte ettim.. bu sayede kolaylikla kamera takilip cikarilabiliyor....
ucagin havada daha kolay gorulebilmesi icin kanat uclarina kaplama yaptim..
bu renkler ozellikle denizcilikte kullanilan tehlike samandira isaretlerinin uzaktan secilebilmesi icin kullaniliyor.. umarim ucakta da ise yarar...

myssba
05-10-2007, 11:27
Cem bey, elinize saglık. Konuları zevkle izliyorum.
Biraz ukalalık etmek istiyorum. Hani bu işi çok yapmış bilen biriymiş gibi olacak ama. kamera kutusunu biraz daha aerodinamik hale getirseydiniz diyorum. Sürtünme ve direnç göstermemesi açısından. :):):)

Bu ara bir yıl zaman oldu, styraphor kesmeden depron ve balsa ile çalıştım. Ve gaza geldiğim için styraphor kesme işine en kısa zamanda başlıyorum...Takipteyim:D:D:D

c/z
05-10-2007, 11:51
Cem bey, elinize saglık. Konuları zevkle izliyorum.
Biraz ukalalık etmek istiyorum. Hani bu işi çok yapmış bilen biriymiş gibi olacak ama. kamera kutusunu biraz daha aerodinamik hale getirseydiniz diyorum. Sürtünme ve direnç göstermemesi açısından. :):):)

Bu ara bir yıl zaman oldu, styraphor kesmeden depron ve balsa ile çalıştım. Ve gaza geldiğim için styraphor kesme işine en kısa zamanda başlıyorum...Takipteyim:D:D:D

merhaba Mehmet bey..
ukalalik degil dogru soyluyorsunuz.. kamera kutusunu plastikten yaptim o yuzden sekil vermek zor sadece koseli olabiliyor.. on tarafini da duz yapmaktan baska bir sansim yok cunku objektifin onu kapaniyor kameranin bicimi sebebi ile... ancak kalip cikartip oraya uygun bir sekil verip polyesterden dokulebilir...
mantar/depron a donmenize sevindim. yanliz kalmamis olurum:)
bu arada merak ettim balsa planor uctu mu...
selamlar:)

myssba
05-10-2007, 13:38
merhaba Mehmet bey..
ukalalik degil dogru soyluyorsunuz.. kamera kutusunu plastikten yaptim o yuzden sekil vermek zor sadece koseli olabiliyor.. on tarafini da duz yapmaktan baska bir sansim yok cunku objektifin onu kapaniyor kameranin bicimi sebebi ile... ancak kalip cikartip oraya uygun bir sekil verip polyesterden dokulebilir...
mantar/depron a donmenize sevindim. yanliz kalmamis olurum:)
bu arada merak ettim balsa planor uctu mu...
selamlar:)

Cem bey, maalesef ''balsa elektrikli planör'' henüz uçmadı. Geçtiğimiz cuma gününden beri uçuş sahası olarak belirlediğim yere gidiyorum hep rüzgar var.:(:(
Yapımı bu kadar uzun sürmüş hayli emek verilmiş bu modeli ortam uygun olmadan uçurmak istemiyorum.:D:D Gitmişken styraphor kanatlı depron gövdeli bir modeli uçurdum. Uygun başlık altında bir iki dakikalık filmini koyacağım. Motor arızasından dolayı sert inip burnunu kırdı ama olsun.:)

c/z
05-10-2007, 14:37
ucusa gitmeden once ruzgar ve hava tahmini raporlarinin ogrenilebilecegi sitelerin linklerini veriyorum... genelde denizcilik icin. ben kullaniyorum ve cogu zaman tahminler tutuyor...

marmara ve ege bolgesi..
http://www.poseidon.ncmr.gr/weather_forecast.html

tum turkiye ve ayrintili bolgeler..
http://www.meteor.gov.tr/2006/deniz/deniz-3gunlukharitali.aspx

Turkiye Avrupa vb.
http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=44

myssba
05-10-2007, 15:32
ucusa gitmeden once ruzgar ve hava tahmini raporlarinin ogrenilebilecegi sitelerin linklerini veriyorum... genelde denizcilik icin. ben kullaniyorum ve cogu zaman tahminler tutuyor...

marmara ve ege bolgesi..
http://www.poseidon.ncmr.gr/weather_forecast.html

tum turkiye ve ayrintili bolgeler..
http://www.meteor.gov.tr/2006/deniz/deniz-3gunlukharitali.aspx

Turkiye Avrupa vb.
http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=44

Teşekkürler. Faydalanırız.:)
Ev ile uçuş sahası olarak belirlediğim yer arası sadece 4 km . Ne varki hiç esinti olmayan bir havada kalkıp gittiğimde uçuş bölgesinin bir boğazı andıran vadi yapısı Güney(deniz)-Kuzey (yüksek dağlar) denizden karaya doğru sürekli esmesine neden. Hava raporlarından bihaber bir bölge:D:D:D

c/z
07-10-2007, 03:37
PELIKAN II ile yalikavakta video cekimi...

http://www.youtube.com/watch?v=koqY3OZ6EB0

koray3062
07-10-2007, 12:13
tek kelimeyle süperrr. çocuklardan biri çok uyanıkmış cem bey.

PATO
07-10-2007, 19:45
Görüntü kalitesi ve dengesi çok iyi gerçekten.

c/z
18-10-2007, 21:09
PELIKAN II ile Turgutreis te video cekimi.....

http://www.youtube.com/watch?v=BtGJXaJHLG8

teote
18-10-2007, 22:06
Deniz Çok güzel Video çok güzel.
videonun 1:08 dakikasında bir yol görunuyor orasi antonov için güzel bir pist olabilir diye düşünüyorum tabiki trafigi bilmeden söylüyorum

c/z
20-10-2007, 12:45
Deniz Çok güzel Video çok güzel.
videonun 1:08 dakikasında bir yol görunuyor orasi antonov için güzel bir pist olabilir diye düşünüyorum tabiki trafigi bilmeden söylüyorum

genelde cok trafik olan bir yol.. cekim esnasinda bos hayret:)
son videoda da goruldugu gibi zemin cok kotu cok iri taslar var.. PELIKAN II nin 5cm lik tekerleklerini 7cm lik ler ile degistirdim belki bir faydasi olur ...

c/z
29-12-2007, 16:42
PELIKAN II de yapılan bazı değişiklikleri ilgilenen arkadaşlarla paylaşayım istedim. Bu değişiklikleri yapmamdaki sebep modeli daha rahat video veya fotoğraf çekebilir hale getirmek için.
Elektroniklerinde herhangi bir değişikliğe gitmiyorum.
Öncelikli olarak niyetim gövdenin yanlarını 3mm kontraplak ve balsa ile kutu gövde şeklinde yeniden inşaa etmek. Bu sayede kamerayı daha güvenli taşımasını ve geniş bir açıyla görüntü alabilmeyi hedefliyorum.
Ayrıca kanadı da eski gövdeden ayırırken biraz hırpaladım. Bu bahane ile en çok yük binen orta ek yerine de elyaf ve epoksi uyguluyorum. Kanatta bir sorun olmamasına rağmen bunun mukavemeti daha da arttıracağı kesin.

ymn
29-12-2007, 21:04
cem bey sizin ucaktaki kamera kac mp.ve nereden almıstınız.hafıza kayıtlımı,yoksa telsiz kameramı..?

c/z
29-12-2007, 21:53
cem bey sizin ucaktaki kamera kac mp.ve nereden almıstınız.hafıza kayıtlımı,yoksa telsiz kameramı..?

PRAKTICA DC50 5.2 mega pixels hafıza kartı var.

okan06
30-12-2007, 13:39
Bu çalışamanızdan inanın büyük zevk aldım hele birde sorunsuz uçuşu beni cezbetti Elleriniz dert görmesin harika olmuş Kanat Profilinin resmini (kalıp çıkarabilmek için) gönderirseniz çok sevinirim yeniçalışmalarınızı ve başarılı uçuşlarınızı bekliyorum
şimdiden iyi uçuşlar bende foam bord kesmek için malzeme aldım hazır hale getirdim ama burada malzeme bulamıyorum bende sizin ve arkadaşların yaptıkları şahane modellerle haz duyuyorum yakında ankaraya gidecem alabildiğim kadar malzeme alıp aranıza katılacağım inşallah hepinize kolay gelsin selamlar

ymn
30-12-2007, 14:05
siz dijital kameramı kullanıyosunuz cem bey.googleden baktım herhalde o dijital foto makinası mı..?yoksa sadece hava fotografcılıgında kullanılanlardanmı...?

c/z
30-12-2007, 19:31
Bu çalışamanızdan inanın büyük zevk aldım hele birde sorunsuz uçuşu beni cezbetti Elleriniz dert görmesin harika olmuş Kanat Profilinin resmini (kalıp çıkarabilmek için) gönderirseniz çok sevinirim yeniçalışmalarınızı ve başarılı uçuşlarınızı bekliyorum
şimdiden iyi uçuşlar bende foam bord kesmek için malzeme aldım hazır hale getirdim ama burada malzeme bulamıyorum bende sizin ve arkadaşların yaptıkları şahane modellerle haz duyuyorum yakında ankaraya gidecem alabildiğim kadar malzeme alıp aranıza katılacağım inşallah hepinize kolay gelsin selamlar

Teşekkür ederim..
Modelin ayrıntılı planlarını ROSEMODEL arkadaşımız yapıp foruma koyacak.
Fakat biraz zaman alabilir..
kolay gelsin.
NOT : kanat profili hemen gerekli ise yarın bu başlık altına koyarım......

gv1968
31-12-2007, 00:22
Sn Cem bey modeliniz harika ve estetik göründüğü gibi çok güzel de uçuyor . Modeli görünce çok hoşuma gitti . ve şimdi sabırsızlıkla ayrıntılı planları bekliyorum.Umarım çabuk hazırlanır.Ellerinize sağlık...

trex
01-01-2008, 13:20
PRAKTICA DC50 5.2 mega pixels hafıza kartı var.

reklam yapmıyalım :P :P ilgiyle izliyorum konuyu bakalım bu yıl ne olacak bu uçak:)

okan06
01-01-2008, 17:26
Eğer gönderirseniz çok memnun olurum, saygılarımla

ymn
29-01-2008, 16:28
cem abi benimde böyle kuruklu bir modelim var.Tek kurugu kaldı ya siz bu iki dikey dümeni nasıl birlestirdiniz..?ben yaptım koyal olmuyo sünüyo,yani birbirini cekmiyo,Biraz bilgi verseniz. resimde cizdigim yeri soruyorum..?

c/z
29-01-2008, 17:45
cem abi benimde böyle kuruklu bir modelim var.Tek kurugu kaldı ya siz bu iki dikey dümeni nasıl birlestirdiniz..?ben yaptım koyal olmuyo sünüyo,yani birbirini cekmiyo,Biraz bilgi verseniz. resimde cizdigim yeri soruyorum..?
Aslında çok basit Yaman neyini yapamadın anlayamadım.. "Sünüyo" demişsin neresi sündü?
Resimdeki dümen 6mm deprondan sen daha ince bişeyden mi yaptın acaba?
Hareketli parçalar menteşe ile bağlı arada da tel var rahatça hareket etmesi lazım:)

ymn
29-01-2008, 19:12
benim ki 5 cm den ince idi,o zaman ondan sünüyo :)su ortadaki tel yerine cöp sis yaptım.Ortadaki tel baglantı yerlerini kösedeki kulaklara,direksiyon döndügünde kulakcıga baglı tel dönüyomu ..?

c/z
29-01-2008, 20:09
benim ki 5 cm den ince idi,o zaman ondan sünüyo :)su ortadaki tel yerine cöp sis yaptım.Ortadaki tel baglantı yerlerini kösedeki kulaklara,direksiyon döndügünde kulakcıga baglı tel dönüyomu ..?

Hayır tel dönmüyor. Tel sadece hareketi , senin tabirinle diğer kulakçığa iletiyor.:) Böylelikle servodan gelen hareket iki taraftaki dümeni kumanda ediyor.

ymn
30-01-2008, 12:53
gine olmadı yaa off,en iyisi tek dümen:)

c/z
02-03-2008, 23:57
PELİKAN II nin gövdesini yeniden yapıyorum.. Bu sefer gövdeyi kontraplak ve balsadan yaptım. Kamera , bir servo vasıtası ile tek eksende hareket edebilecek..

ymn
03-03-2008, 13:17
Kaç gr..?

c/z
03-03-2008, 13:31
Kaç gr..?

Daha bitmediği için tartmadım. Bitince tartıp yazarım.

ymn
03-03-2008, 14:43
Herhalde böyle bişey planlıyosun cem abi.
http://img118.yukle.tc/thumbs/3935P20II20001.jpg (http://img118.yukle.tc/image.php?id=3935P20II20001.jpg)

c/z
03-03-2008, 15:07
Herhalde böyle bişey planlıyosun cem abi.
Bravo Yaman , aynen öyle..:)
Sadece burnuna oval birşey koyacağım fazla küt oldu..

ymn
03-03-2008, 15:29
Uçuna huni takarsan,ilginç olur gibi Cem abi. :) Neyse kafana göre ayarla,Cem abi. :D

atambay
03-03-2008, 17:55
Huni mi?

c/z
03-03-2008, 19:50
Huni mi?
:D:DHuni:D:D

ymn
03-03-2008, 20:19
:):D Hunİ :D:)

c/z
03-03-2008, 20:20
Gövdeye kameranın oturacağı hareketli salıncak monte ettim. Tek sorun servoyu buna bağlamak. Servo dışarıda olsun istemiyorum. Fakat karmaşık mekanik şeylere de bulaşmadan bir yolunu bulmayı umuyorum. Bu servo flap kumandasına bağlanacak ve istendiğinde kamera 45 - 50 derece aşağı bakacak , ya da 90 derece dik olarak duracak. Uçakta bir yolcunun camdan dışarıya baktığı gibi bir görüntü almayı istiyorum...
Bu arada o kadar aramama rağmen uygun bir huni bulamadım Yaman....!:P
Onun yerine buruna köpükten birşey yaptım. Huniyi bulabilirsem başka bir yere takarız artık...:D

ymn
03-03-2008, 21:26
İnşallah bulunur huni. :D Bir yere takılsında Farketmez..!! :)

atambay
04-03-2008, 11:19
Gövdeye kameranın oturacağı hareketli salıncak monte ettim. Tek sorun servoyu buna bağlamak. Servo dışarıda olsun istemiyorum. Fakat karmaşık mekanik şeylere de bulaşmadan bir yolunu bulmayı umuyorum. Bu servo flap kumandasına bağlanacak ve istendiğinde kamera 45 - 50 derece aşağı bakacak , ya da 90 derece dik olarak duracak. Uçakta bir yolcunun camdan dışarıya baktığı gibi bir görüntü almayı istiyorum...
Bu arada o kadar aramama rağmen uygun bir huni bulamadım Yaman....!:P
Onun yerine buruna köpükten birşey yaptım. Huniyi bulabilirsem başka bir yere takarız artık...:D
Flap servosunun başlığını ikili yapabilirsiniz. Rudder ve ön tekerleği birlikte yönlendiren servo gibi. Bir kol flaplara gider diğeri de kameraya. Flap servosu ile kamerada pushrodun bağlanacağı noktanın birbirine yakın hizada olması yeterli olur.

c/z
04-03-2008, 16:32
Flap servosunun başlığını ikili yapabilirsiniz. Rudder ve ön tekerleği birlikte yönlendiren servo gibi. Bir kol flaplara gider diğeri de kameraya. Flap servosu ile kamerada pushrodun bağlanacağı noktanın birbirine yakın hizada olması yeterli olur.

Fotoğraf makinasının hareket servosunu bağımsız yaptım. Fotoğrafını koyacağım. Pelikan II de flap olmadığı için sorun yok. Aslında kısa inişlerde hava freni çok gerekiyor , bir fren sistemi gerekiyor aslında..:)

atambay
04-03-2008, 16:51
Flap servosuna bağlayıp flap ile koordineli hareket ettireceksiniz diye anlamıştım. Eğer tek bir bağımsız servo olacaksa kolay.

c/z
09-03-2008, 23:11
Bu gün Pelikan II nin yeni gövdesini deneme fırsatım oldu.
Yeni sistem ile yapılan ilk video çekimi..
http://www.youtube.com/watch?v=TjVTnouOkU4

ymn
10-03-2008, 01:56
Ya Cem abi,orda beyaz kartal'la biri drift'mi yapıyor banamı öyle geldi. :D
Birde Pelikan II nin gövdesini video'ya çekermisin.Nasıl çalıştığını görelim...?

PATO
10-03-2008, 12:03
Mükemmel bir çekim Cem bey, kutlarım. Türkiye'de yapılan şimdiye kadar izlediğim en iyi rc kamera çekimi. Fotoğraf makinasının hareketli olmasının ne kadar anlamlı olduğu videoda net bir şekilde görülüyor. Bu mekanizmanın yakından çekilmiş fotoğrafları ve (90.mesajda yazmışsınız gerçi ama) servo yerleşimi ve salıncağın daha detaylı açıklamalarını merakla bekliyorum.

atambay
10-03-2008, 12:41
Manzaraya dalınca kameranın hareketini farketmedim. İkinci izlemede kanat ucunun görüntüden kaybolması sayesinde anlaşılıyor kamera hareketi. Gerçekten çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

koka
10-03-2008, 13:46
bende Gürman abiye katılıyorum izlediğim en güzel rc videosuydu.mekanizmanın ayrıntılarını merakla bekliyorum.

c/z
11-03-2008, 19:21
Güzel mesajlarınız için teşekkür ederim:)
Pelikan II nin son fotoğraflarını ekliyorum..

ymn
11-03-2008, 19:30
Pervane kaçlık,Cem abi.Aynı motor bende'de var.Zorluyormu motoru,esc'de ısınma oluyormu?.Esc kaç amper..?

c/z
11-03-2008, 19:32
Mükemmel bir çekim Cem bey, kutlarım. Türkiye'de yapılan şimdiye kadar izlediğim en iyi rc kamera çekimi. Fotoğraf makinasının hareketli olmasının ne kadar anlamlı olduğu videoda net bir şekilde görülüyor. Bu mekanizmanın yakından çekilmiş fotoğrafları ve (90.mesajda yazmışsınız gerçi ama) servo yerleşimi ve salıncağın daha detaylı açıklamalarını merakla bekliyorum.

Teşekkürler Gürman bey..
Kullandığım kamera 4.0 MP fotoğraf çekiminde.. En az 7.0 MP kamera kullanmak lazım...:)

c/z
11-03-2008, 19:39
Pelikan II nin ilk gövdesi ve kameranın konumu , 2. fotoğraf ise şimdiki hali...

c/z
11-03-2008, 22:43
Pervane kaçlık,Cem abi.Aynı motor bende'de var.Zorluyormu motoru,esc'de ısınma oluyormu?.Esc kaç amper..?
pervane: 10x4.7
esc: 28 amp heli - soğutuculu
pil: 2250 mAh 15C
motor: 200 w

ymn
11-03-2008, 23:15
Toplam,model kaç gr..?

h.huseyin
16-03-2008, 11:49
Süper

alp15
22-03-2008, 21:06
Cem Bey verdiğiniz ölçülere sadık kalarak bu modeli yapıp tamamladım henüz uçurmadım.Ağırlık merkezi konusunda pusher olduğu için kesin bir fikrim yok.Ama yinede kanadın 1/3 noktasına ayarladım.Sizin modelinizde ağırlık merkezi tam olarak nerede?Aydınlattığınız takdirde ilk uçuşu gerçekleştireceğim.

c/z
22-03-2008, 22:50
Cem Bey verdiğiniz ölçülere sadık kalarak bu modeli yapıp tamamladım henüz uçurmadım.Ağırlık merkezi konusunda pusher olduğu için kesin bir fikrim yok.Ama yinede kanadın 1/3 noktasına ayarladım.Sizin modelinizde ağırlık merkezi tam olarak nerede?Aydınlattığınız takdirde ilk uçuşu gerçekleştireceğim.

Kamera koyduğum zaman ağırlık merkezi 1/3 e çok yakın kamerasız ise biraz daha geride kalıyor..
Kamera olmadan çok hafif kalıyor ve rüzgardan çok etkileniyor. Boş uçuracaksanız eğer ilk uçuşunu rüzgarsız bir havada yapın ya da kameranın olması gereken yere biraz ağırlık ilave edin. Uçuşunu videoya alabilirseniz , ben de seyretmek isterim. Pusher daha önce uçurmadı iseniz , yükseliş ve yön dümenlerinin komutlarına karşı cok duyarlı olduğunu da belirteyim.
Kolay gelsin....

meleba
25-03-2008, 18:04
İnşallah allah nasip ederde ben de benzer modeller yapabilirim. Ama bu köpük kesme işi + planları-ölçekleri gerçeğe dönüştürme işinde zorlanıyorum. Neyse, harika olmuş uçak gerçekten.

mtfg
26-03-2008, 16:17
Ya arkadaşlar Biraz basit gibi göründü bu uçak bana. Yani yapabileceğimi düşünüyorum ve anladığım kadarıyla da epey bi ağırlığı kaldırıyo. Fakat çok büyük... Acaba kanat genişliğine dokunmadan orantısal olarak daha küçüğünü yapsam..... Mesela 1 metre veya 1.20 metre kanat boyunda uçar mı dersiniz?

c/z
28-03-2008, 21:59
Dün sabah yaptığım uçuşun , derlenip toparlanmış video kaydı..

rN6Z0cShCBI

koka
29-03-2008, 09:41
havadan doğa manzarası ,sabah sabah iyi geldi.eline sağlık Cem abi:)

atambay
29-03-2008, 09:53
Vivaldi ile belgesel gibi olmuş :)

murat34sahin
29-03-2008, 20:14
Cem abi yine harikasın,mükemmel bir video olmuş.
Bende çaylak modelinize başladım,uçak güzel olmasına güzelde motoruma biraz büyük geldi
çaylağın uçuş karakteristiğini beyendiğim için ölçüleriyle sadık kaldım onun yerine hafifletmek için malzemede biraz oynadım oda inşallah işe yarar.Polyclubım gibi buda uçmazsa çok üzülürüm.İnş bende videomu haftaya sizlerle buluştururum

c/z
29-03-2008, 20:44
havadan doğa manzarası ,sabah sabah iyi geldi.eline sağlık Cem abi:)
Teşekkür ederim Naci...

Belki Nasyonel Coğrafya' ya satarım:D

Cem abi yine harikasın,mükemmel bir video olmuş.
Bende çaylak modelinize başladım,uçak güzel olmasına güzelde motoruma biraz büyük geldi
çaylağın uçuş karakteristiğini beyendiğim için ölçüleriyle sadık kaldım onun yerine hafifletmek için malzemede biraz oynadım oda inşallah işe yarar.Polyclubım gibi buda uçmazsa çok üzülürüm.İnş bende videomu haftaya sizlerle buluştururum
Teşekkür ederim Murat...
Çaylak yavaş uçan bir model hafifletmeye çalışmana gerek yok. Ölçüleri ve GC yi doğru yaparsan videolardaki gibi uçar... İlk uçuşta kumandanın ayarlarını fazla yüksek yapma. (Özellikle aleronları)

PATO
02-04-2008, 00:51
Tek kelime ile harika.

modexl
06-04-2008, 13:30

Bencede çook ama çook güzel olmuş hemde elinize emeğinize sağlık cem abi.

c/z
06-04-2008, 13:37
Tek kelime ile harika.

Bencede çook ama çook güzel olmuş hemde elinize emeğinize sağlık cem abi.

:)Teşekkür ederim:)

snadboy
07-04-2008, 18:47
Cem abi başlığın devamını yeni gördüm, çok hoşuma gitti gerçekten de , tebrik ederim elinize emeğinize sağlık.Aslında bunları görmek bana ilaç gibi geldi doğrusu zira bende havadan fotoğraf çekme işini ciddi ciddi kafama takmış durumdayım.Görünüşe göre bende bu tarz birşeyler yapacağım.Ama iticimi çekicimi karar veremedim.Siz ne dersiniz? Motor açısı kontrol hasssalığı pervane adaptasyonu vs. düşünemediğim başka önemli neler var?

Bu arada hiç fotoğraf çekmeyi denedinizmi havadan?

aytugcaglar
07-04-2008, 18:52
abi süper olmus valla .... emegıne saglık....

c/z
07-04-2008, 20:27
Cem abi başlığın devamını yeni gördüm, çok hoşuma gitti gerçekten de , tebrik ederim elinize emeğinize sağlık.Aslında bunları görmek bana ilaç gibi geldi doğrusu zira bende havadan fotoğraf çekme işini ciddi ciddi kafama takmış durumdayım.Görünüşe göre bende bu tarz birşeyler yapacağım.Ama iticimi çekicimi karar veremedim.Siz ne dersiniz? Motor açısı kontrol hasssalığı pervane adaptasyonu vs. düşünemediğim başka önemli neler var?

Bu arada hiç fotoğraf çekmeyi denedinizmi havadan?

Merhaba Murat ;
Güzel yorumun için teşekkür ederim..
Hava fotoğrafı çekmeyi de denedim. Video kaydı yapmak nedense bana hep daha cazip geldi..
İtici tip motor-pervane bu işler için ideal bir gövde biçimidir. Sebebi , gövdenin ön tarafında kamera için geniş bir bölüm olmasıdır. Bu tip bir gövdede öne yerleştirilmiş hareketli bir kamera çok geniş açılı kayıtlar yapabilir. Model eğer , en az Pelikan II kadar büyük ve çok kuvvetli bir motor ile de donatılmayacak ise ,genelde süzülerek uçacak ise: motor açısı "0" olmalıdır. Motor eğer elektrikli bir dışı dönen fırçasız olacak ise (kayıt için en doğrusu da budur) pervane sorunu da kalmaz. ESC deki kabloları motora ters bağlayıp pervaneyi de ters taktın mı oldu sana pusher type.. Kullanımdaki hassasiyeti kumandadan ve yekelerden ayarlayabilirsin. Birkaç uçuştan sonra da zaten alışırsın. Videoda Pelikan II sadece yükseliş ve yön dümeni ile uçuyor..! Aleron yok. Pelikan II çok kısa koşup kalkış yapabiliyor, elden atmak da mümkün. Eğer çok kısa pistlere de iniş yapsın diyorsan hava fireni ve teker freni koymanda fayda var , yüksekten yapılan son yaklaşmada haliyle çok hızlanabiliyor. Normal yükseklikten yapılan son yaklaşmalarda sorun yok.. :)

abi süper olmus valla .... emegıne saglık....

Teşekkür ederim Aytuğ..

düzplaka
17-04-2008, 13:22
modeli cok beğendim
http://www.karalahana.net/resimler/heron%20casus%20ucak%20israel.jpg
aerostarlara benziyor
.daha önce bu forumda gördüğüm küçük bi yumurta kafa vardı o da beni etkilemişti.
çünkü motor ve pervane daha güvendeydi.
buna benzer bi plan bende başlamıştım bitirmeden değiştirerek itmeli başka bir modele çevirmiştim ama denge sorunu yaşamıştım
benim 2 sorum olacak eğer yardımcı olursanız teşekkür ederim.
1.servoları neden direk kuyruk üzerine değil de telle uzatarak kanat üzerine koydunuz.sebep ağırlık sorunu mu yoksa servo kablo sorunu mu))
2 burun kısmını kapladığınız gri şey duck bant mı yoksa farklı bir kaplama çeşidi mi

c/z
17-04-2008, 16:41
benim 2 sorum olacak eğer yardımcı olursanız teşekkür ederim.
1.servoları neden direk kuyruk üzerine değil de telle uzatarak kanat üzerine koydunuz.sebep ağırlık sorunu mu yoksa servo kablo sorunu mu))
2 burun kısmını kapladığınız gri şey duck bant mı yoksa farklı bir kaplama çeşidi mi

1 - Servoları kuyruğa yakın yapabilirsiniz , fakat servo kablosunu baya bir uzatmak gerekecekti. Uzatma kablosu kullanmak istemedim sadece sebebi bu..
Standart servo da kullanılabilir o zaman kanadın dibine , ağırlık noktasını bozmayacak bir yere servoların konulup , uzunca bir itici-çekici tel ile hareketi aktarmak gerekir.
2 - Burun kısmı ve kanat uç kısımdaki sarı kaplama , tabelacıların kullandığı bir tarafı yapışkanlı vinil. Reklamcılardan temin edebilirsiniz.
Kanat hucum kenarı da boylu boyunca gri bez bant.
Kolay gelsin , selamlar...

c/z
17-04-2008, 16:47
Pelikan II nin uçuş kaydı.
Bu videoda Pelikan II nin uçuş karekteristiğini daha kolay gözleyebilirsiniz. Çok dingin ve rahat bir uçuşu var....

http://www.vimeo.com/1204417

c/z
22-06-2008, 09:00
Pelikan II de denemeyi düşündüğüm sistemin benzeri:
http://www.hobby-lobby.com/fpv.htm
Bu sisteme fotoğraf makinesini de ilave olarak bağlamayı düşünüyorum. Bu sayede istediğim görüntünün fotoğrafını çekebileceğim.
Diğer türlü fotoğraf çekimleri biraz rastgele oluyor..

red_fin
22-06-2008, 09:59
Cem abi, sistem harika görünüyor. "Bu sistemin benzeri" demişsin. Parçaları ayrı yerlerden mi toplayacaksın? Hobby-lobby'de de makulmuş fiyatı aslında. Gümrüğü, vesairesi ile herhalde 750 dolar civarına filan gelir Türkiye'ye.

Böyle bir sistemi daha ucuza maletmek mümkün mü? Piyasadaki ucuz çin malı uyduruk kameraladan bahsetmiyorum ama.

Hobby-lobby'nin sattığı sistem kalitesinde bir FPV kaça maloluyor en ucuz?

(Ankara'da Recep, Bodrumda sen böyle tuhaf tuhaf fikirler sokuyorsunuz aklıma... Fpv, mpv

Neyse şeytana uymayayım ben şimdilik. Ama tabii maliyetleri öğrenmekten de bir zarar gelmez di mi.. :) )

gakkartal
22-06-2008, 11:17
abi model harika uçuş harika çekim fevkalade eviniz fevkaladenin fevkinde:)

recepcyln
22-06-2008, 12:27
Cem abi bende aynı sistem üzerinde çalışıyorum yalnız büyük kamera ile pan tilt sistemi üstelik titreşim olmadan yapmak gözümü kokutuyor. Video alıcı vericisini range videoan getirttim fiyatlar uygun ancak asıl pahalı ve gümrükte sorun çıkarabilecek malzeme 300 dolar civarı gözlük ama adam 150 ye yaklaşan postaya benim isteğimle 50 dolar yazmış sorunsuz geldi.

teote
22-06-2008, 12:46
Pelikan II de denemeyi düşündüğüm sistemin benzeri:
http://www.hobby-lobby.com/fpv.htm
Bu sisteme fotoğraf makinesini de ilave olarak bağlamayı düşünüyorum. Bu sayede istediğim görüntünün fotoğrafını çekebileceğim.
Diğer türlü fotoğraf çekimleri biraz rastgele oluyor..

Youtube videolarından hatırladığım kadarıyla ile bu sistem track ID denen bir alet ile kafa hareketinizi kameraya aktarıyor ve uçaktaki kamera kafa hareketinize göre hareket ediyordu.

Cem Abi Pelikanın video sonunlarana dogru kamera yerinden mi oynadı yoksa düşey yönde hareket mi ediyor?

c/z
22-06-2008, 14:23
Cem abi, sistem harika görünüyor. "Bu sistemin benzeri" demişsin. Parçaları ayrı yerlerden mi toplayacaksın? Hobby-lobby'de de makulmuş fiyatı aslında. Gümrüğü, vesairesi ile herhalde 750 dolar civarına filan gelir Türkiye'ye.

Böyle bir sistemi daha ucuza maletmek mümkün mü? Piyasadaki ucuz çin malı uyduruk kameraladan bahsetmiyorum ama.

Hobby-lobby'nin sattığı sistem kalitesinde bir FPV kaça maloluyor en ucuz?

(Ankara'da Recep, Bodrumda sen böyle tuhaf tuhaf fikirler sokuyorsunuz aklıma... Fpv, mpv

Neyse şeytana uymayayım ben şimdilik. Ama tabii maliyetleri öğrenmekten de bir zarar gelmez di mi.. :) )

Merhaba Egemen ,
ara-sıra Şeytan' a uymaktan zarar gelmez.. Sen de uy...!:D
İyi bir sistem kurmayı düşündüğünde , üç aşağı-beş yukarı 1000-1500.-$ gibi bir rakamı gözden çıkartmak gerekiyor , buna model dahil değil.
İyi bir gözlük/monitör 350-500.-$ gibi..
http://www.fpvvideo.com/ bu linkte oldukça ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün.
Ben de şimdilik araştırma safhasındayım. Belki bir uzakdoğu seyahati yaparsam diye şimdiden alış-veriş listesini hazırlıyorum:P

c/z
22-06-2008, 14:25
abi model harika uçuş harika çekim fevkalade eviniz fevkaladenin fevkinde:)

Gökhan bey merhaba ,
beyenmenize sevindim , kolay gelsin:)

c/z
22-06-2008, 14:29
Cem abi bende aynı sistem üzerinde çalışıyorum yalnız büyük kamera ile pan tilt sistemi üstelik titreşim olmadan yapmak gözümü kokutuyor. Video alıcı vericisini range videoan getirttim fiyatlar uygun ancak asıl pahalı ve gümrükte sorun çıkarabilecek malzeme 300 dolar civarı gözlük ama adam 150 ye yaklaşan postaya benim isteğimle 50 dolar yazmış sorunsuz geldi.

Recep selam ,
Yeni bir modele mi yoksa daha önce kullandığın platformda mı kullanacaksın yeni sistemi?
Bir de fotoğraflarsan ya da video koyabilirsen çok iyi olacak.
Kolay gelsin..

c/z
22-06-2008, 14:33
Youtube videolarından hatırladığım kadarıyla ile bu sistem track ID denen bir alet ile kafa hareketinizi kameraya aktarıyor ve uçaktaki kamera kafa hareketinize göre hareket ediyordu.

Cem Abi Pelikanın video sonunlarana dogru kamera yerinden mi oynadı yoksa düşey yönde hareket mi ediyor?

Tahir , kamera yatağı (salıncak) orta boy bir servo ile gövde ekseninde yaklaşık 45 derece hareket edebiliyor. Hareketi kumandadan flap kanalından kontrol ediyorum.

c/z
22-06-2008, 19:44
Pelikan II nin diğer bir videosu , bu youtube' da da var fakat erişim engelli olduğu için başka video paylaşım sitesinin linki: http://www.vimeo.com/1213454

0zcan
22-06-2008, 22:12
Elinize sağlık Cem Abi Pelikan II çok guzel olmuş.Vİdeolarda öle tabii ki.

c/z
22-06-2008, 22:18
Elinize sağlık Cem Abi Pelikan II çok guzel olmuş.Vİdeolarda öle tabii ki.

Teşekkür ederim , Ozcan..:)

0zcan
22-06-2008, 22:22
Bende merak ediyordum Cem Abi nerede diye.Uzun zamandır rastlayamıyordum abi forumda size.Ama Pelikan II ve diğer modellerinizi gorunce anladım neden burada olmadınığınızı.Abi birde Pelikan II nin video montajında kullandığınız müziğede hasta oldum ben bu parçayı hiç böle dinlememiştim...

recepcyln
23-06-2008, 00:39
Cem Abi platforma uygulamayı düşünüyorum burundaki aşağı yukarı sistemini atıp yeni sistemi monte edeceğim ama daha kafamda tam bir resim oluşmadı mümkün olan en pratik ve yer kaplamayacak ve sağlam şekilde halletmeye çalışacağım. Birde sağa sola harekette servonun hareketi yetmeyebilir bunun için servolara 180derece modifikasyonu yapıyorlar. Yalnız minik kameralarda servo sorun değilde koskaca dijital kamerayı hareket ettirmek için güçlü servo lazım buda ek ağırlık demek. Bir çözüm yolu bulacağız artık.

gakkartal
23-06-2008, 01:53
cem abi kayıt yaptığınız kamera netip acaba özelmi yoksa normal kullandığımız dijital fotograf makinesimi bide kamerayı yönlendirirken aşadan görerekmi yoksa karanbolemi çeviriyosunuz? form un kıymetli abilerinden cem abimiz saygı ve sevgilerimle

c/z
23-06-2008, 12:02
cem abi kayıt yaptığınız kamera netip acaba özelmi yoksa normal kullandığımız dijital fotograf makinesimi bide kamerayı yönlendirirken aşadan görerekmi yoksa karanbolemi çeviriyosunuz? form un kıymetli abilerinden cem abimiz saygı ve sevgilerimle

Gökhan kardeşim , güzel sözlerin için teşekkür ederim.
Kameranın açısını ayarlarken biraz karambol oluyor. Deneme yanılma ile biraz deneyim kazandım fakat tam bir nesnenin çekimini yapmak zor. Genel manzara tarzında çekim yapıyorum şimdilik.. Fakat yukarıdaki cevaplarımda da açıkladığım gibi , istediğim nesnelere odaklanma ve çekim yapabilme marifetini kazandırmaya çalışıyorum. Bu sistemin Pelikan II ye uygulanabilirliğini araştırıyorum.
Kullandığım kamera: http://www.letsgodigital.org/tr/news/articles/story_5275.html

Selamlar , sevgiler...

gakkartal
23-06-2008, 22:12
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ayrıca yaşadığınız yer cennet gibi kıymetini bilin şu sıralar orman yangınları arttı lütfen dikkatli olun

recepcyln
24-06-2008, 02:11
Cem Abi araştırırken kafamdada benzerini düşündüğüm şöyle bir sisteme denk geldim ama kamera ağırlık merkezi ekseninde dönmeyeceği için bayağı torklu iki servo ve rulmanlı sağlam bir yapı gerektiriyor. Buda ek ağırlık demek tabi.Alttaki servo farklı şekilde monte edilip sistemin yüksekliği azaltılabilir .Sitede bir iki tane daha sistem var belki fikir verebilir.
http://www.servocity.com/html/spt200_pan___tilt_system.html
diğer sistemler
http://www.servocity.com/html/pan_tilt_roll___accessories.html

c/z
24-06-2008, 15:09
Nette rastladığım bazı pan-titl systemler , fikir verebilir..
http://www.superdroidrobots.com/shop/item.asp?itemid=188
http://www.fpvsystems.com/
http://www.rc-cam.com/forum/index.php?showtopic=1095&pid=6757&st=0&#entry6757
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=619484

recepcyln
24-06-2008, 18:36
Güzel linkler Cem Abi özellikle rc groupstakiler micro kamera alırsam tam bir referans olacak.

ymn
24-06-2008, 20:33
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6591&Product_Name=Wireless_Video_Kit_w/_Pan-Tilt_system

c/z
29-06-2008, 13:12
Bu linkdeki sistem oldukça başarılı: http://rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=45&products_id=93

ymn
29-06-2008, 14:20
Cem abi,sen bu uçağa wirless kamera takınca plajda ucursana :P Düşündünmü böyle bişey hiç.?

c/z
29-06-2008, 14:48
Cem abi,sen bu uçağa wirless kamera takınca plajda ucursana :P Düşündünmü böyle bişey hiç.?

Yaman' cığım , plaj için wireless kameralı bir denizaltı düşünüyorum..!

hkartol123
29-06-2008, 17:29
çok güzel görünüyor kırımsız uçuşlar

c/z
01-08-2008, 13:34
Pelikan II de bazı değişiklikler yapıp , kameralı uçuş marifetinde iyileştirmeler yaptım.. Yeni alıp monte etmeye başladığım sistem bu: http://rcmodelairplane.tr.gg/Wireless-Video-System-_-FPV.htm
İlk uçuş için OSD-autopilot 'un gelmesini bekliyorum.. Daha sonra da calibrasyon-trim ve ilk uçuş.. Video kayıt için ise direk dizüstü bilgisayarımı kullanacağım , bu sayede görüntü kalitesi daha iyi olacak ve co-pilot da uçuşu benimle birlikte izleyip uçuşa katkı sağlayabilecek:) Yakında daha ayrıntılı fotoğraflar da ekleyeceğim..

recepcyln
01-08-2008, 14:07
Merhaba Cem Abi Yeni sistemin hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla range videodan kamera nedir kx-171 gibime geldi. Bende benzer bir sistemi yavaş yavaş toparlıyorum kameram postada kx191h. Diz üstüne kayıt için ne kullanıyorsun bugunlerde forumlarda easycap diye bir aletten bahsediyorlar usb2 üzerinden takılmalar olmadan kayıt yapabiliyor diyorlar.Yurt dışında 20 dolar civarında bir alet.
http://www.vimeo.com/1440944 bu easycapla kaydedilmiş uçuş videosu.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=898597&page=3 buda tartışmanın geçtiği sayfa.

c/z
02-08-2008, 14:03
Merhaba Cem Abi Yeni sistemin hayırlı olsun. Anladığım kadarıyla range videodan kamera nedir kx-171 gibime geldi. Bende benzer bir sistemi yavaş yavaş toparlıyorum kameram postada kx191h. Diz üstüne kayıt için ne kullanıyorsun bugunlerde forumlarda easycap diye bir aletten bahsediyorlar usb2 üzerinden takılmalar olmadan kayıt yapabiliyor diyorlar.Yurt dışında 20 dolar civarında bir alet.
http://www.vimeo.com/1440944 bu easycapla kaydedilmiş uçuş videosu.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=898597&page=3 buda tartışmanın geçtiği sayfa.

Merhaba Recep ,
kamera kx-171 , verici 500mW 0.9 Ghz 12V.
Kayıt için (daha deneyemedim) easycap kullanacağım. En verimli sistem benim araştırmalarıma göre de o.. Siparişi verdim ama daha elime ulaşmadı.. Sistemin birkaç eksiği var tamamladığımda siteme de ayrıntıları koyacağım. Kayıt kalitesini görür ona göre almaya karar verirsin.. Easycap Türkiye 'de de var..
Bu arada 1W vericiler de ABD de bulmak mümkün fakat çok çabuk bataryayı yer herhalde. Benim vericiyi 1500mAh 3s 11.1 volt lipo ile besliyorum.

recepcyln
02-08-2008, 14:22
Bende az önce sipariş verdim yurtdışından bendeki sistemde 900mhz daha iyi diyorlar menzili ve engelleri aşması daha iyiymiş 900 mhz de. Gözlük olarak headplay düşünüyordum ama pal ile sorunları olduğunu duydum seninki herhalde range videodaki gözlük. Bu arada range video sahibi Vovanında başı derde giriyordu az daha Amerikada yasal olmayan frekanslarda satış yaptığından ifadesi felan istenmiş. Benim kamerada geldi ama deneme fırsatım olmadı biraz lehim işi var könnektörlerle. Verici için sitesinde 900 mahlik piller satıyorlardı ama ağırlık sorun değise fazla olması daha iyi ,verici ve kamera aynı pildenmi besleniyor. Birde motor pilleriyle kamera ve vericiyi beslediğinde parazit problemi oluşuyormuş.

RealPower
02-08-2008, 14:41
Cem Abi şu salıncağın ve servo bağlantısının içten ayrıntılı yakından fotoğraflarını çekermisisn süpper olmuş ellerine sağlık

c/z
02-08-2008, 15:11
Bende az önce sipariş verdim yurtdışından bendeki sistemde 900mhz daha iyi diyorlar menzili ve engelleri aşması daha iyiymiş 900 mhz de. Gözlük olarak headplay düşünüyordum ama pal ile sorunları olduğunu duydum seninki herhalde range videodaki gözlük. Bu arada range video sahibi Vovanında başı derde giriyordu az daha Amerikada yasal olmayan frekanslarda satış yaptığından ifadesi felan istenmiş. Benim kamerada geldi ama deneme fırsatım olmadı biraz lehim işi var könnektörlerle. Verici için sitesinde 900 mahlik piller satıyorlardı ama ağırlık sorun değise fazla olması daha iyi ,verici ve kamera aynı pildenmi besleniyor. Birde motor pilleriyle kamera ve vericiyi beslediğinde parazit problemi oluşuyormuş.

Evet o problem yüzünden zaten ABD kullanıcıları şu frekansı kullanabilir gibi bir ibare vardı.. Bazı ürünleri de siteden kaldırmış , yani tam zamanında almışım:)
0.9 Ghz in menzili çok daha fazla ve sütre gerisine de bir miktar yayın devam ediyor, 2.4Ghz in ise görüntü kalitesi biraz daha iyi. 1.3Ghz de var , ona ait yorum var mı? bilmiyorum..
Bu biraz da kullanıcının tercihine kalmış..
Bendeki sistemde verici ve kamera + mikrofon ayni pilden besleniyor. Fakat verici üzerinde soğutucu alüminyum petek olmasına rağmen ısınıyor. Vericiyi hava sirkülasyonu olan bir yere koymakta fayda var.. Motor+servo pilinin kesinlikle ayrı olmasında yarar var..
Sistem tamamlandığında ayrıntılı fotoğrafları yayınlayacağım.
Not: Bendeki gözlük rangevideo daki...

c/z
02-08-2008, 15:19
Cem Abi şu salıncağın ve servo bağlantısının içten ayrıntılı yakından fotoğraflarını çekermisisn süpper olmuş ellerine sağlık

Teşekkür ederim Tunahan,
modeli yeni sisteme göre tadil ettiğim için , salıncağı ve servosunu söktüm.
133. mesajdaki fotoğraf haricinde ekleyebileceğim bir fotoğrafı da yok..
Fakat o fotoğrafta oldukça net salıncak mekanizması ve servonun yeri görülebiliyor.

RealPower
02-08-2008, 15:27
abicim kusura bakma servo siyah olduğundan ben onun servo olduğunu göremedim evet dediğin gibi gayet açık gözüküyor teşekkür ederim

RealPower
02-08-2008, 15:42
Şu an rudder, elevatör ve gövdenin çizimleri bitti gövdede motorun oturcağı yere 4 cm bıraktım sence çokmu cem abi ??(bana biraz çok gibi geldi)

recepcyln
02-08-2008, 16:50
Cem Abi sisteme ve fpv uçuşa iyice alıştıktan sonra bunu Tiger Moth a uygulamak lazım scale uçakta ikinci koltukta kamera önde pilotun sallanan fuları. Ankaradaki yarışmada da aynı şeyler aklıma gelmişti uçağa bakınca.

c/z
02-08-2008, 16:59
Şu an rudder, elevatör ve gövdenin çizimleri bitti gövdede motorun oturcağı yere 4 cm bıraktım sence çokmu cem abi ??(bana biraz çok gibi geldi)

Model eğer Pelikan II nin ölçülerinde oluyor ise motor yerini 4cm bırakman yeterli. Kullanacağın motorun bağlantı parçasına göre yap. Çok da küçük yapma , belki bağlantı ayakları daha büyük bir motor kullanman icap edebilir daha sonra..

c/z
02-08-2008, 17:00
Cem Abi sisteme ve fpv uçuşa iyice alıştıktan sonra bunu Tiger Moth a uygulamak lazım scale uçakta ikinci koltukta kamera önde pilotun sallanan fuları. Ankaradaki yarışmada da aynı şeyler aklıma gelmişti uçağa bakınca.

Çok güzel olur gerçektende Recep..:)

RealPower
02-08-2008, 17:09
Model eğer Pelikan II nin ölçülerinde oluyor ise motor yerini 4cm bırakman yeterli. Kullanacağın motorun bağlantı parçasına göre yap. Çok da küçük yapma , belki bağlantı ayakları daha büyük bir motor kullanman icap edebilir daha sonra..

Tamam gövde ve kanat kaldı.Onlarıda pazartesi kurumdan balsa , müzik aleti satan biyerdedende gitar teli(1mm veya 0.8 mm (-mi teli) alıp bitireceğim.Yardımın İçin teşekkürler cem abi.

RealPower
03-08-2008, 11:25
Cem abi buna aileron eklesek nasıl olur yararını görürmüyüz ??

c/z
04-08-2008, 21:32
Cem abi buna aileron eklesek nasıl olur yararını görürmüyüz ??

Bir önceki modelim Pelikan 'da aileron vardı. Yaptığım benzer model denemelerinde: sadece dikey stabilizer ile yatış kumandası olmadan yapılan dönüşlerde (aileronsuz) , polihedrali bol modellerde dönüş manevrasına karşı bir direnç oluşuyor. Bu da dönüş kumandası verip bıraktığınızda model gövde ekseninde bir salınıp kanattaki polihedral veya dihedral sebebi ile tekrar dengeye oturup uçuşuna devam ediyor. Bu hareketi , aşağıdan modeli uçururken gözlemek nerede ise imkansız. Ben model üzerinde kameralı uçuş yaptığım için , daha sonra videoyu izlerken , dönüşler esnasında modelin bu hareketini rahatlıkla görebiliyorum.
Pelikan II de kamera ve büyük/ağır pil kullanmam , kameranın salıncak sistemi ve bunun servosu modeli epeyce ağırlaştırmıştı. Bu sebeple de ilave ağırlık olacağı için aileron yapmadım.
Senin modelinde kamera vs. gibi ağırlık endişen olmayacak ise kanat uçlarına aileron yapabilirsin. Bu dönüşlerini , rüzgarda da modelinin kumandasını kolaylaştırması açısından yararlı olabilir. Fakat çok hafif ve yavaş uçan modellerde büyük aileron yüzeyleri , kritik hızlarda airbreak etkisi yapabiliyor buna da dikkat etmek gerekiyor. Gerçi Pelikan II yapısı itibari ile planöre çok benziyor ve dik yaklaşmalarda inanılmaz hızlanabiliyor..
Sonuç: sana kalmış:)

istanbullu
05-08-2008, 03:51
bende bu modelde takıldım planı elinde olan varmı sayfa : 5 mesaj : 50

papillon resmi...

http://img511.imageshack.us/img511/5830/hpim0873fy1.jpg (http://imageshack.us)
http://img511.imageshack.us/img511/5830/hpim0873fy1.64792e1fd7.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=511&i=hpim0873fy1.jpg)

sadece ölçülerini verseniz yeterli olacaktır.. Köpük kesme aletinin galiba yapılmışını buldum :D:D

RealPower
05-08-2008, 08:20
Bir önceki modelim Pelikan 'da aileron vardı. Yaptığım benzer model denemelerinde: sadece dikey stabilizer ile yatış kumandası olmadan yapılan dönüşlerde (aileronsuz) , polihedrali bol modellerde dönüş manevrasına karşı bir direnç oluşuyor. Bu da dönüş kumandası verip bıraktığınızda model gövde ekseninde bir salınıp kanattaki polihedral veya dihedral sebebi ile tekrar dengeye oturup uçuşuna devam ediyor. Bunu hareketi , aşağıdan modeli uçururken gözlemek nerede ise imkansız. Ben model üzerinde kameralı uçuş yaptığım için , daha sonra videoyu izlerken , dönüşler esnasında modelin bu hareketini rahatlıkla görebiliyorum.
Pelikan II de kamera ve büyük/ağır pil kullanmam , kameranın salıncak sistemi ve bunun servosu modeli epeyce ağırlaştırmıştı. Bu sebeple de ilave ağırlık olacağı için aileron yapmadım.
Senin modelinde kamera vs. gibi ağırlık endişen olmayacak ise kanat uçlarına aileron yapabilirsin. Bu dönüşlerini , rüzgarda da modelinin kumandasını kolaylaştırması açısından yararlı olabilir. Fakat çok hafif ve yavaş uçan modellerde büyük aileron yüzeyleri , kritik hızlarda airbreak etkisi yapabiliyor buna da dikkat etmek gerekiyor. Gerçi Pelikan II yapısı itibari ile planöre çok benziyor ve dik yaklaşmalarda inanılmaz hızlanabiliyor..
Sonuç: sana kalmış:)

o zaman kanat uçlarına aileron ekliyim ben :)

rosemodel
05-08-2008, 09:52
bende bu modelde takıldım planı elinde olan varmı sayfa : 5 mesaj : 50

Buyrun orginal planı;

http://my.pclink.com/~dfritzke/papillon.pdf

istanbullu
05-08-2008, 23:54
Buyrun orginal planı;

http://my.pclink.com/~dfritzke/papillon.pdf

teşekkürler

c/z
08-08-2008, 23:23
FPV sistemi modele tam olarak bu gün monte edildi denebilir..
Fakat ilk uçuş bu hafta sonuna yetişmeyecek.. Hala bazı beklediğim elektronikler var.. Şimdilik birkaç fotoğraf ekliyorum.. Diğer fotoğrafların ve ilk yerde deneme videosu linkte: http://rcmodelairplane.tr.gg/Wireless-Video-System-_-FPV.htm

PATO
08-08-2008, 23:52
Video kalitesi çok iyi Cem bey. Gözlüğün arkasındaki görüntüyü de görmek isterdim doğrusu. Bekleyişte sona çok yaklaştık artık. :)

recepcyln
08-08-2008, 23:56
Cem Abi ilk uçuşu sabırsızlıkla bekliyorum. Kaydı easycap ile mi yaptın? Gözlüğün görüntü kalitesi nasıl? Bende gözlük için fatshark ve headplay arasında kaldım birde takılmadan alışveriş metodu bulursam sistem tamam olacak. Easycap gelince elimdeki kameranın ekranını kullanarak bir uçuş kaydı yapacağım. Mesafe testi yaptın mı? Ben alıcı için ileride yapımı basit ama oldukça etkili bir anten yapmayı düşünüyorum linkteki anteni elimdeki 900 lük frekansa göre modifiye edip yapacağım. Tek kötü yanı anteni uçağın bulunduğu istikamete çevirmek gerekiyor.
http://www.rc-cam.com/gp_patch.htm

c/z
09-08-2008, 00:09
Video kalitesi çok iyi Cem bey. Gözlüğün arkasındaki görüntüyü de görmek isterdim doğrusu. Bekleyişte sona çok yaklaştık artık. :)

Ben de video kalitesini beyendim. Özellikle direk dizüstüne kayıt yapabilmek çok iyi.. Gözlüğün arkasındaki görüntü kalitesi ilk denememde çok iyi değildi.. Dikkatli bir kontrolden sonra , gözlüğün iç kısmındaki camı çizilmesin diye ince bir naylon yapıştırmış olduklarını farkettim:P (yeni cep telefonlarının ekranında olan jelatin gibi) Bunu da sökünce görüntü çok iyi oldu....
Birkaç ufak tefek işten sonra iyi bir havada ilk denemeyi yapacağım...

c/z
09-08-2008, 00:23
Cem Abi ilk uçuşu sabırsızlıkla bekliyorum. Kaydı easycap ile mi yaptın? Gözlüğün görüntü kalitesi nasıl? Bende gözlük için fatshark ve headplay arasında kaldım birde takılmadan alışveriş metodu bulursam sistem tamam olacak. Easycap gelince elimdeki kameranın ekranını kullanarak bir uçuş kaydı yapacağım. Mesafe testi yaptın mı? Ben alıcı için ileride yapımı basit ama oldukça etkili bir anten yapmayı düşünüyorum linkteki anteni elimdeki 900 lük frekansa göre modifiye edip yapacağım. Tek kötü yanı anteni uçağın bulunduğu istikamete çevirmek gerekiyor.
http://www.rc-cam.com/gp_patch.htm

İlk uçuş için ben de sabırsızlanıyorum ama daha eksik birkaç şey var Recep..:)
Kaydı Easycap ile yaptım. Gözlükte ne gördüysem onu eş zamanlı olarak dizüstüne aktarıyor.. Görüntü kalitesi de videoda izlediğin kadar. Bence vasatın üstünde..
Sonunda video kamerayı üzerine bağlayacak bir model yapacağım:)
Mesafe testi yapamadım , fakat kumandanın mesafesinden daha fazla olduğunu kullananların yazılarından okudum.. Bu durum aslında biraz tehlikeli. Dalgınlığa gelip kumanda mesafesinden kolaylıkla çıkılabilir. O sebeple ilk denemede ben fazla uzaklaşmadan uçuş yapmayı düşünüyorum..
Linkteki antenin benzerlerini ben de okudum fakat bana pek pratik gelmedi. Uçuş esnasında anteni modele doğru yönlendirmek için de ayrıca birisi gerekir.
Sen bu anteni yapıp pratik olarak kullanabilirsen , ben de senden bir kopye çekerim:)

c/z
09-08-2008, 09:39
Bende gözlük için fatshark ve headplay arasında kaldım birde takılmadan alışveriş metodu bulursam sistem tamam olacak.

Bu gözlükler arasında çok fark olduğunu pek zannetmiyorum , ama deneyip kıyaslama şansımız yok maalesef. Türkiye 'de , panoda ilanını gördüm birisi getirmiş satıyor. İncele istersen belki uygun olabilir.

Benim malzemelerin tamamını ABD den gelen bir arkadaş vasıtası ile aldığım için sorun olmadı..

Aslında acele ettim , Şubat ayında Nürnberg 'deki fuara gitmeyi düşünüyorum.:)
http://www.spielwarenmesse.de/index.php?id=973&L=1
Eminim fuarda bu sistemlerin hepsini test edip alma imkanı olacak idi..
Niyeti olan varsa buradan ilan da etmiş olayım. 2 kişiyiz , isteyen bize katılabilir , daha eğlenceli olur..

RealPower
10-08-2008, 10:38
Cem abi tebrikler :)

Abi bunun kanadının en kalın yeri kaç cm?? cizimlerde profilin ölçüsünü göremedimde!!

PATO
10-08-2008, 23:34
...Şubat ayında Nürnberg 'deki fuara gitmeyi düşünüyorum.:) http://www.spielwarenmesse.de/index.php?id=973&L=1
Eminim fuarda bu sistemlerin hepsini test edip alma imkanı olacak idi..
Niyeti olan varsa buradan ilan da etmiş olayım. Şimdilik 2 kişiyiz , isteyen katılabilir , daha eğlenceli olur..
Ben de size katılmayı isterim. Detaylar için ayrı konu başlığı mı açsanız acaba Cem bey?

c/z
11-08-2008, 01:29
Ben de size katılmayı isterim. Detaylar için ayrı konu başlığı mı açsanız acaba Cem bey?

Beraber gidersek çok iyi olur gerçekten..:) Gerçi daha çok var ama , yinede programı şimdiden yapmak lazım..
Ben bu konuyu buraya da yazmıştım..: http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=23723

c/z
11-08-2008, 12:43
Cem abi tebrikler :)

Abi bunun kanadının en kalın yeri kaç cm?? cizimlerde profilin ölçüsünü göremedimde!!

Kanat profilinin en kalın yeri: 2,5 cm , profilin uzunluğu (kanat genişliği): 18 cm.

teote
11-08-2008, 13:16
Cem Abi bu gözlük seti çok güzel.Güle güle kullan.Ekrandaki Hud çizgileri F16 huduna benziyor.Kumanda nekadar uzaktan çeker sorusu bu donanımla anlam kazanıyor bence.
Yanlız izlerken bile hafif başdönmesi/baş ağrısı yapacak gibi geldi bana, oturarak kullanmak gerekli sanırım.

c/z
11-08-2008, 22:33
Cem Abi bu gözlük seti çok güzel.Güle güle kullan.Ekrandaki Hud çizgileri F16 huduna benziyor.Kumanda nekadar ucaktan çeker sorusu bu donanımla anlam kazanıyor bence.
Yanlız izlerken bile hafif başdönmesi/baş ağrısı yapacak gibi geldi bana, oturarak kullanmak gerekli sanırım.

Teşekkür ederim Tahir..
Üç ayrı HUD seçeneği var.. Modeli kullanırken baş dönmesi olurmu bilmiyorum , bunu hiç düşünmedim.:) İlk denemede belli olacak , haklı olabilirsin gerçekten.

RealPower
14-08-2008, 19:05
İşte benim pelikan II den bir foto :) ben şimdilik kamera takmayı düşünmüyorum bu nedenle kameranın olucağı yere 1mm balsa koyup esaki kağıdı ile kapladım :)

cemerez
14-08-2008, 20:44
Modeli çok ağırlaştırmışın ve destekleri gereksiz büyük ve oratısız kullanmışın.Yanlış görmediysem gövdenin yanlarınıda kontraplaktan yapmışın çok gereksiz bir ağırlık!! Ama görünüş olarak oldukça iyi.

gakkartal
14-08-2008, 20:53
fazla model yapma bence biri uçsun keyif al ondan sonra diğerine geç yoksa sıkılırsın ve en önemlisi hayatının tamamını modellere ayırma modelleri sıkıldığında rahatlamak için kullan :) kolay gelsin

gakkartal
14-08-2008, 20:55
İşte benim pelikan II den bir foto :) ben şimdilik kamera takmayı düşünmüyorum bu nedenle kameranın olucağı yere 1mm balsa koyup esaki kağıdı ile kapladım :)

yazdığım cevap senin içindi alıntı yapmayı unutmuşum:)

RealPower
14-08-2008, 21:48
Modeli çok ağırlaştırmışın ve destekleri gereksiz büyük ve oratısız kullanmışın.Yanlış görmediysem gövdenin yanlarınıda kontraplaktan yapmışın çok gereksiz bir ağırlık!! Ama görünüş olarak oldukça iyi.

C/Z (Cem Abi) zaten 3mm kontroplaktan yapmış ve motor olarak gördüğüm kadarıyla towerpro2409 12 kullanmış benim onun yaptığı tahta gövdeden tek farkım destekleri 5mm balsadan yaptım (çünkü fotoğraf makinesi koymuyacağım bu yüzden oluşan ağırlık farkını biraz kapatmak istedim) toplam ağırlık 140 gr(gövdenin) ortasız kullanmamın sebebi fotoğraf makinesinin gelceği yere benim pil gelecek ve üstten açılıp kapanmalı bir kapak düşünüyorum! :)

RealPower
14-08-2008, 21:51
fazla model yapma bence biri uçsun keyif al ondan sonra diğerine geç yoksa sıkılırsın ve en önemlisi hayatının tamamını modellere ayırma modelleri sıkıldığında rahatlamak için kullan :) kolay gelsin

Evet haklısın abi evde bir sürü model var yarım yamalak kırılırsa zaman kaybetmeyeyim diye boş zamanımda yapıyorum aslında boş zamanı uçmaya ayırmam gerekiyor ama Üstteki cem erez nickli arkadaşım uçuşta refakatlık etse problem yok ben istemiyorummu zannediyosun abi uçmayı :):) tek olmuyor işte kahretsin :( bu pazar yarın pushrodları halledersem gidiceğim:) kazlıçeşmeye

c/z
14-08-2008, 23:10
Evet haklısın abi evde bir sürü model var yarım yamalak kırılırsa zaman kaybetmeyeyim diye boş zamanımda yapıyorum aslında boş zamanı uçmaya ayırmam gerekiyor ama Üstteki cem erez nickli arkadaşım uçuşta refakatlık etse problem yok ben istemiyorummu zannediyosun abi uçmayı :):) tek olmuyor işte kahretsin :( bu pazar yarın pushrodları halledersem gidiceğim:) kazlıçeşmeye

Modeli bitirip ilk uçuşunu da Kazlıçeşme 'de yapman çok iyi olur. Orada çok iyi modelciler hafta sonlarında toplanıyorlar. Sana ilk uçuşunda ve modelin ilk uçuş ayarlarını yapmanda da yardımcı olurlar..

c/z
14-08-2008, 23:12

Çok iyi olmuş , aynısını yapmışsın..!:)

ymn
15-08-2008, 01:15
Huniyi unutma..! :)

RealPower
15-08-2008, 08:56
huni yerine bende strafordan bir parça yaptım :) evet kazlı çeşme için herkez aynı şeyi söylüyor bu gün pushrod sorununu çözersem inşallah pazar günü kazlıçeşmedeyim :)

RealPower
15-08-2008, 08:58
Çok iyi olmuş , aynısını yapmışsın..!:)

sağol cem abi bide uçabilsek süper olucak :) ama bu işler tek olmuyor işte :(ama tek-mek birşeiklde halledicem ve uçurcam :)

c/z
15-08-2008, 09:49
huni yerine bende strafordan bir parça yaptım :) evet kazlı çeşme için herkez aynı şeyi söylüyor bu gün pushrod sorununu çözersem inşallah pazar günü kazlıçeşmedeyim :)

Pushrod sorununu çözsen de - çözmesen de , bence Kazlıçeşme 'ye git. Model uçak ile ilgili birçok soruna cevap alırsın orada.. Fakat bu haftasonu orada uçuş olmayabilir..
http://www.modelci.net/forum/viewthread.php?tid=4934&page=47 Buradan oradaki uçuşları takip edebilirsin..:)

RealPower
15-08-2008, 10:19
tamam cem abi benim uçuş işi iyice sarktı :( hele bu pushrod işi iyice sanımı sıkmaya başladı herkes farklı birşey sölüyor iş türkiyede çok pahalıya kaçıyor aldığım parçalar işime yaramıyor elimde patlıyor bittim bittim :D ne pushrodmuş yaaa :(

şu anda 4.leventte bi hobi mağazasında olmam gerekirken ben daha hala ne alıcağımı bilmediğimden evde oturup kara kara düşünüyorum

RealPower
15-08-2008, 10:33
cem abi bana bu pelikan II de HXT 900 ün servo bağlantısını yakından çekebilirmisin kaç mm tel kullandın servoya ve yekelere nasıl bağladın bir fotoğraf lütfen :)

c/z
16-08-2008, 22:19
FPV - Pelikan II deneme video kaydını ekliyorum arkadaşlar..

Bu sistemde maalesef "OSD GPS telemetry-Autopilot modülü" daha elime geçmediği için sadece basit birkaç uçuş gerçekleştirebildim. Yani uçuş ile ilgili verileri (yükseklik , hız , pusla , pil durumu , çıkış noktası) ekranda görmeden uçuşu yaptım. Buna rağmen çok iyi 3 uçuş yaptım ve bu deneyimimi buradan konuyu takip eden tüm modelci arkadaşlarımla paylaşıyorum..

Öncelikle söylemek istediğim bu tecrübeyi herkesin yaşamasını isterim.. İnanılmaz bir sistem , şöyle açıklayabilirim : uçağın içinde olmadığınız halde , uçağın içinde olduğunuz...!

Bu arada , Pelikan II de bunca ağırlığa rağmen görevini kusursuzca yaptı ve kendini tekrar ispat etti..

Yorumlarınızı bekliyorum. Konuyu takip eden arkadaşlara selamlar - sevgiler..:)

/1630191//

Konu ile ilgili diğer fotoğraf ve videolar: http://rcmodelairplane.tr.gg/Wireless-Video-System-_-FPV.htm

PATO
16-08-2008, 22:36
Tek kelime ile süper.;oleeea: Sorularım:
- Gözlükteki görüntü de videodaki kalitede mi?
- Parazit için görüntüye online ince ayar yapılabiliyor mu?
- Uçuş hakimiyeti açısından modele çıplak gözle bakmanız gerekmiyor mu? Gözlüğün üstünden sık sık bakıyor musunuz?

teote
16-08-2008, 22:56
Mukemmel bir sistem.

Merak ettiğim bir konu.Uçuş sırasında kendinizi havadan canlı izlemek nasıl bir duygu :)

iron_eagle
16-08-2008, 23:02
abi şu süper bi olay ya ortaokul yıllarından beri hayalini kurduğum bişey şu kameralı uzaktan kumandalı uçak bu işi öğreneyim bir de para bulayım scale F16ya uygulamaktır düşüncem engin tecrübelerindenn faydalanarak

c/z
16-08-2008, 23:06
Tek kelime ile süper.;oleeea: Sorularım:
- Gözlükteki görüntü de videodaki kalitede mi?
- Parazit için görüntüye online ince ayar yapılabiliyor mu?
- Uçuş hakimiyeti açısından modele çıplak gözle bakmanız gerekmiyor mu? Gözlüğün üstünden sık sık bakıyor musunuz?

Hemen cevaplıyorum....:

1- Gözlükteki görüntü kalitesi , videodakinden çok daha iyi ve daha parlak.

2- Sistemin : alıcı ve kamera üzerinde bazı ayarları var. Fakat parazit için herhangi bir ayar yok. Parazitin sebebi benim arabanın bazen model ile benim aramda kalmasından sanırım.

3- Gözlük ile uçuş esnasında modelin hangi tarafınızda ve ne kadar yüksekte olduğunu bilmeniz hemen hemen imkansız. Modeli kullanırken , gözlüğü çıkardığınız anda modeli havada gözünüzle arayıp buluncaya ve oryantasyonunuzu tekrar sağlayıncaya kadar model kumandadan çıkar..
Bugünkü uçuşta bir ara model o kadar uzaklaşmış ki , ben farkında değildim , bir ara Emre bana: abi kameranın fokusu sonda modeli zor görüyorum dedi.. Yani o mesafeden Pelikan II 'yi çıplak gözle görmek nerede ise imkansız.. Bu arada videoda ilk defa Gölköy 'ün gölünü hep beraber gördük. Ben de ilk defa gördüm..!
Yani kumanda cihazının mesafesi büyük sorun oluyor bu sistemde.. Etrafı seyre dalıp modeli kumanda mesafesinden çıkarmak mümkün..:)
Bir de komik bir durum var o da şu: Model etrafta uçarken siz ayakta ve tek bir yöne doğru duruyorsunuz..:P Hangi yön olduğu da önemli değil. Sadece modele dönüş kumandası verdiğimde o yöne doğru kafamı ve biraz da vucudumu yatırdığımı hissettim:P Bir iskemleye oturup bu sistemi kullanmak daha mantıklı sanırım..:)

PATO
16-08-2008, 23:18
Yani bu uçuş sırasında modele çıplak gözle hiç bakmadınız mı?

c/z
16-08-2008, 23:19
Yani bu uçuş sırasında modele çıplak gözle hiç bakmadınız mı?

Hayır , hiç bakmadım..

c/z
16-08-2008, 23:22
Mukemmel bir sistem.

Merak ettiğim bir konu.Uçuş sırasında kendinizi havadan canlı izlemek nasıl bir duygu :)

Tuhaf ve eğlenceli . Güvenlik sebebi ile kendime fazla yaklaşmadım:D

recepcyln
17-08-2008, 01:10
Cem Abi başarılı ilk Fpv için kutlarım. Darısı en kısa zamanda başımıza. İlk uçuş olmasına rağmen çok güzel genelde havalanma ve inme işini alışana kadar gözlük takılı olmadan yapıyorlar ama senin dengeli platformunda bu sorun olmamış gibi görünüyor kumanda mesafesi olarak normal sistemlerle 2km kadar uzaklaşanlar var ve mesafe için özel yapılmış sistemlerle amatör modelci olarak 14 km lik uçuşlar dahi yapılabiliyor. Goggle earthten önceden mesafeleri çalışarak bulunan arazideki belirgin yapıları baz alarak menzilden çıkmadan uçuşlar yapılabilir ancak yinede daha kuvvetli bir alıcı(kamera sistemi) anteni ve pointer olmadan yapılan uzun mesafeli uçuşlar büyük risk taşıyor. Uçulan çevredeki girişimlerde bu mesafeyi ve video kalitesini oldukça etkileyebilir. Görüntü kaliteside çok iyi Easy capte hangi formatta kayıt yapıyorsun ben dvd pal formatında kayıt yapmıştım geçen gün deneme için fazla yer kaplıyor ama görüntü kalitesi çok güzel. Daha nice kırımsız FPV uçuşlar dilerim , yakında tigermoth kokpitinden ortalığı tamaşa ederiz artık.

bodrum_rc
17-08-2008, 01:11
Cem Abi gerçekten çok güzel görüntüler bunlar çok güzel olmuş gerçekten dediğin gibi bir ara model çok gitti video çekerken ezbere çektim ilk defa bende gölü görmüş oldum onun sayesinde...
bir dahaki uçuş ne zaman?????

c/z
17-08-2008, 08:07
Cem Abi başarılı ilk Fpv için kutlarım. Darısı en kısa zamanda başımıza. İlk uçuş olmasına rağmen çok güzel genelde havalanma ve inme işini alışana kadar gözlük takılı olmadan yapıyorlar ama senin dengeli platformunda bu sorun olmamış gibi görünüyor kumanda mesafesi olarak normal sistemlerle 2km kadar uzaklaşanlar var ve mesafe için özel yapılmış sistemlerle amatör modelci olarak 14 km lik uçuşlar dahi yapılabiliyor. Goggle earthten önceden mesafeleri çalışarak bulunan arazideki belirgin yapıları baz alarak menzilden çıkmadan uçuşlar yapılabilir ancak yinede daha kuvvetli bir alıcı(kamera sistemi) anteni ve pointer olmadan yapılan uzun mesafeli uçuşlar büyük risk taşıyor. Uçulan çevredeki girişimlerde bu mesafeyi ve video kalitesini oldukça etkileyebilir. Görüntü kaliteside çok iyi Easy capte hangi formatta kayıt yapıyorsun ben dvd pal formatında kayıt yapmıştım geçen gün deneme için fazla yer kaplıyor ama görüntü kalitesi çok güzel. Daha nice kırımsız FPV uçuşlar dilerim , yakında tigermoth kokpitinden ortalığı tamaşa ederiz artık.

Recep , çok teşekkür ederim.. Bir an önce senin de denemeni isterim..

Pelikan II çok stabil bir model olduğu için ve ultraligt ile uçuş tecrübem olduğundan , pisti karşılama , yaklaşma , kalkış ve inişlerde hiç zorlanmadım.. Normal bir rc modeli uzaktan , sadece göz teması ile uçurmaktan çok farklı. Rüzgarın sesini de kulaklıktan dinliyorsun. Rüzgarın sesi de sana hızınla ilgili bir fikir veriyor. Birkaç denemeden sonra uçuş daha da kolaylaşıyor..

Ben kalkış ve inişlerde gözlüğü çıkarma ihtiyacı hiç hissetmedim. Ayrıca da işin zevkli kısmı orası:)
FPV uçuşu konusunda sana şu deneyimimi aktarmak istiyorum.. :
İlk uçuşu gözlük ile yaptım ve Pelikan II nin bazı ayarlara ihtiyacı olduğunu anlayıp modeli indirdim..
Ayarları yaptıktan sonra , deneme için gözlüksüz bir kalkış ve iniş yapıp uçuşunu dışardan izledim ve sorunun kalmadığına kani olup modeli indirdim..
Diğer uçuşları da hep gözlüklü olarak yapmaya devam ettim.
Bütün uçuşları da Emre aşağıdan video kamera ile çekti..
Daha sonra tek-tek uçuş kayıtlarını seyredip inceledim ve ne gördüm...?
Gözlük ile yaptığım uçuşlarda model çok daha yumuşak dönüşler yapıyor ve daha düzgün uçuyordu.. Gözlüksüz yaptığım tek uçuşta ise modelin havadaki hareketleri , diğer uçuşlara nazaran daha sert ve hızlı idi..
Ben şu sonucu çıkarıyorum : Gözlük ile modele uçuş esnasında daha iyi hakim oluyorsun ve modelin içinde olduğun hissi olduğu için de kendini de sakınarak modeli kullanıyorsun..:)
Bence en önemli konu : Son yaklaşma ve teker koymada , hızını ve yükseklik referansını kaybetmeden inişi yapman.
Selamlar - sevgiler..

c/z
17-08-2008, 08:19
Cem Abi gerçekten çok güzel görüntüler bunlar çok güzel olmuş gerçekten dediğin gibi bir ara model çok gitti video çekerken ezbere çektim ilk defa bende gölü görmüş oldum onun sayesinde...
bir dahaki uçuş ne zaman?????

Selam Emre..
Güzel bir uçuş olması senin yardımların sayesinde oldu.. Buradan tekrar teşekkür ederim..:) Bu tip uçuşlarda senin gibi işi bilen co-pilot şart..

İkinci uçuşu nerede yapalım..?
(Önemli not : artık Vito araba da yok.! Ben yeni araç alana kadar uçuş da yok maalesef...!):D

c/z
17-08-2008, 09:45
Uçuş fotoğraflarını da ekliyorum..

c/z
17-08-2008, 11:13
Uçuş yaptığım yerin Google Earth ile perspektif çekilmiş fotoğrafları.
Uçuşun başlangıç yeri ile üzerinden dönüş yaptığım gölün mesafesi 391,77m.

ymn
17-08-2008, 11:55
Cem abi,birde bu Google Earth'dan modelin uçuş yerini belirleniyor ve modelin kendi uçuyor.O nasıl oluyor acaba..?

c/z
17-08-2008, 13:03
Bence en önemli konu : Son yaklaşma ve teker koymada , hızını ve yükseklik referansını kaybetmeden inişi yapman.
Selamlar - sevgiler..

Burayı vurgulamak istedim. Bu sebep ile :

FPV - Pelikan II sistemine ilave edeceğim OSD-autopilot 'un tanıtım video kaydını ekliyorum..
Bu sistemde uçuş ile ilgili verileri görüp kaydedebilmenin ötesinde , verici sinyallerinizin kesintiye uğraması durumunda sistemin modelinizi sağ-salim geriye (uçuşun başladığı noktaya) getirebilmek gibi bir marifeti var..
Video: http://www.vimeo.com/1542032?pg=embed&sec=1542032
OSD-autopilot: http://rangevideo.com/docs/OSD.pdf

bodrum_rc
17-08-2008, 21:34
o zaman yeni araban geldiğinde yaparız bende zaten iş konusunda son haftalarımdayım artık istediğimiz zaman sen bana bir telde çaldırman yeter

recepcyln
18-08-2008, 00:12
391 m bu tip bilgiler çok işimize yarayacak teşekkürler. Bir ara bir görüntü kaybı hariç parazit yok gibi şimdi elimizdeki sistemin güvenli menzilini merak etmeye başladım sağlam bir radyo alıcısıyla 1 km hatta fazla yarıçaplı bir dairede uçak uçar ama bunu denemenin güvenli bir yolunu bulmak gerek eğer pointer ın göremediği yerden sonra yoğun parazit olursa model için büyük risk oluşur. Herhalde eni sonu patch antene geçiş yapmak gerekecek. Cem abi deneyimlerini ve sayısal verileri takipteyim kırımsız uçuşlar.

c/z
18-08-2008, 08:23
391 m bu tip bilgiler çok işimize yarayacak teşekkürler. Bir ara bir görüntü kaybı hariç parazit yok gibi şimdi elimizdeki sistemin güvenli menzilini merak etmeye başladım sağlam bir radyo alıcısıyla 1 km hatta fazla yarıçaplı bir dairede uçak uçar ama bunu denemenin güvenli bir yolunu bulmak gerek eğer pointer ın göremediği yerden sonra yoğun parazit olursa model için büyük risk oluşur. Herhalde eni sonu patch antene geçiş yapmak gerekecek. Cem abi deneyimlerini ve sayısal verileri takipteyim kırımsız uçuşlar.

Alıcı olarak da Corona synthesized kullandım ağırlıktan tasarruf etmek için..
Verici de ikinci el aldığım Futaba 6 exa..:) Servolar da en ucuzundan no-name mini servo...!

Aslında bu elektroniklerle 500m nin dışına çıkmamak , sistemin ve platformun sağlığı açısından önemli..

OSD-autopilot modülünü sisteme en kısa zamanda ilave edeceğim. Bu sayede iletişimde bir kopukluk olduğu anda sistem otomatik devreye giriyor ve platform geri (uçuşun başladığı nokta) dönüyor..

Bu arada , daha iyi bir platform tasarlıyorum. Pelikan Revolution yolda...:D

c/z
18-08-2008, 18:45
Son ağırlık ölçümleri :
--------------------
Piller hariç ağırlık : 1,015gr.
FPV sistem pili : 113gr.
ana pil : 190gr.
----------------------------
Toplam : 1,318gr.

Bu ağırlıklar Pelikan II 'nin limitlerini biraz zorluyor.. O sebeple daha güçlü bir motorla donatılmış , flap veya airbreak eklenmiş yeni bir modeli tasarlamaya başladım..

konu başlığının ilk sayfalarında , 16.09.2007 tarihli , 23 nolu cevabımdan bir cümle buldum:

hesaplarima gore maksimum 1.3kg agirliga kadar rahat ucmasi gerekiyor..:D

teote
18-08-2008, 19:00
Bu arada , daha iyi bir platform tasarlıyorum. Pelikan Revolution yolda...:D

Guzel bir haber :D

c/z
23-08-2008, 14:09
konuyu okudum helikoterlerden sogudum o derece yani(;

helikoterin bu tür çekimler için avantaj yada dezavantajları nedir uçaklara göre

hangisi ideal?

Helikopterle de çekim yapılabilir. Ben denemedim , yapanlar var. Hatta helikopterler hover yapabildiklerinden daha da ilginç olabilir. Tek sorun helikopterlerin pallerinin dönüşleri sebebi ile oluşan titreşim. Bu çekimi nasıl etkiler bilmiyorum , denemedim. Patlar motorlu olanlarda oldukça fazla vibrasyon oluyor , gördüğüm kadarı ile..

Bu tip video çekimi veya FPV uçuşlarında , ben yavaş gerektiğinde hızlı , ama dengeli uçabilen bir uçağı herzaman tercih ederim..:)

Pelikan II bu konuda bana göre oldukça iyi .. Daha da gelişmiş bir versiyonu olan Pelikan Revolution 'un yapımına da başladım..

c/z
23-08-2008, 14:25
Pelikan Revulation 'un kanadı hemen-hemen hazır..
Tam olarak bitmemiş winglet detayı da fotoğrafta.. Mantar + balsa + epoxi + elyaf ve ıhlamur çıta ile mamul kompozit kanat..

c/z
23-08-2008, 16:17
Kanadı ve gövdeyi kompozit olarak imal ediyorum. Kuyruk bumları (bum=boom=seren) karbon tüp olacak. Dikey ve yatay stabilizerler de 3mm lamine balsa kullanacağım. Pelikan II de bumlar çam çıta , stabilizerler ise 6mm depron , bunlar önemli sorunlar çıkarmadı fakat çok fazla esniyorlar..

recepcyln
23-08-2008, 19:41
Cem Abi revolution da kolaylıklar dilerim kanat cam elyafı ile kaplanacak herhalde hoş görünüyor, bende bu iş için uygun uçağı tasarlamak için günlerdir kafa yoruyorum. Pushermı olsun çift boomlumu olsun balsa inşaamı köpüktenmi derken en sonunda dün easystar uçak ve buna uygun bir brushless motor sipariş ettim. Aslında uçağın benzerini pembe köpükten çok rahat yapabilirim ama pembe köpük çok fazla dayanmıyor en ufak darbede kalıcı izler kalıyor mutlaka elyaf ile destekleme gerek. Epp den kesmeyi düşündüm ama baktım daha pahalıya gelecek .Bunları düşününce bu iş için kendini kanıtlamış dayanıklı elapor malzemeden mamül easytarı aldım. Gözlük olarakta fatshark ta karar kıldım uygun bir yol bulunca sipariş edeceğim.

c/z
23-08-2008, 20:01
Cem Abi revolution da kolaylıklar dilerim kanat cam elyafı ile kaplanacak herhalde hoş görünüyor, bende bu iş için uygun uçağı tasarlamak için günlerdir kafa yoruyorum. Pushermı olsun çift boomlumu olsun balsa inşaamı köpüktenmi derken en sonunda dün easystar uçak ve buna uygun bir brushless motor sipariş ettim. Aslında uçağın benzerini pembe köpükten çok rahat yapabilirim ama pembe köpük çok fazla dayanmıyor en ufak darbede kalıcı izler kalıyor mutlaka elyaf ile destekleme gerek. Epp den kesmeyi düşündüm ama baktım daha pahalıya gelecek .Bunları düşününce bu iş için kendini kanıtlamış dayanıklı elapor malzemeden mamül easytarı aldım. Gözlük olarakta fatshark ta karar kıldım uygun bir yol bulunca sipariş edeceğim.

Teşekkür ederim Recep,
Aslında Pelikan II bu iş için yeterli bir model , fakat benim zaten bu modelin daha gelişmişini tezgaha koymak gibi bir fikrim vardı , bu da vesile oldu. Model tasarlamayı ve yapmayı da çok seviyorum..

Revolution 'un kanat tasarımı da Pelikan II ye göre çok ileri düzeyde.:)
Kanadın tamamını değil ama bir bölümünü elyaf kapladım. Üzerini de kaplama yapacağım. Aileron ve flapların alanını hesaplayıp tasarladım ve yerlerini açtım. Bu bir günümü aldı.. Bu modelimde kanat tasarımı ve imalatına çok daha fazla özen gösteriyorum..

Uğraşacak vaktin yoksa , en doğru modeli düşünmüş ve sipariş etmişsin. Çok hafif ve çok iyi uçabilen , yabancı forumlarda FPV uçuşlarında çokça bahsi geçen bir model..
Senin tarafından , gelişmeleri merakla bekliyorum.

ymn
25-08-2008, 00:00
Bu elyaf bezleri nereden bulabiliriz,hangi yapıştırıcı ile yapıştıracağız..?

c/z
25-08-2008, 10:50
Bu elyaf bezleri nereden bulabiliriz,hangi yapıştırıcı ile yapıştıracağız..?

THK 'nın sitesinde var...: http://modelucak.thk.org.tr/satis.php kaplamalar başlığı altında..

Epoksi veya polyester ile yapıştırılır.

(Polyester , köpük - mantar benzerlerini eritir..! Uygulama yaparken deneyimli olmak gerekir , yoksa hava kabarcıkları kalır , zemin istenildiği gibi düz olmaz ve çokça malzeme de ziyan olur.)

c/z
26-08-2008, 21:59
Pelikan Revolution 'un kanadı ile epeyce uğraştım.. THK dan aldığım kaplamayı uyguluyorum , bu kaplama gerçekten insanı çileden çıkartabilir.. (benim kaplama konusundaki notum da zayıf gerçi:))
Resimlerde de görüldüğü gibi kanat uçlarını sarı yaptım. Bu Pelikan II de denediğim bir renk şeması , uzaktan modelin görülebilmesini kolaylaştırıyor..
Kanatçık ve aileron yüzeylerini ise ilk defa denediğim bir yöntem ile yapıyorum.. Depron + balsa , hem sağlam hem de hafif ve kolay şekil verilebilir bir yapı...
Önceki Pelikan 'larda hareketli yüzeyleri 6mm deprondan kesip menteşelerle veya bez menteşe ile yerine yapıştırıyordum. Bu sefer bu hareketli yüzeyleri kanat airfoilinin bir devamı gibi şekillendirip yerlerine monte edeceğim. Aslında olması gereken de bu , bunun sürükleme tesirini de azaltacağını umuyorum..

c/z
28-08-2008, 15:28
Kanat kaplaması konusu sil baştan oldu..
THK dan aldığım kaplamaların kanat üzerindeki görünüşünü beyenmedim ve söktüm.. Kaplama ütüsü ile gayet rahat yapışıyor fakat ısıtsan da asla doğru dürüst gerilmiyor. Isındıkça gerilip , düzeleceğine daha da kırışıyor.. Kanattaki kesim , epoksi + elyaf kaplaması hatalarını kapatmasını beklemiyorum ama en azından güzel bir görüntü olmasını istemiştim..
Bu durumda tekrardan iyi bir zımpara ve boya yapacağım..
İlk deneme uçuşunun tarihini biraz daha ötelemek durumundayım..

c/z
29-08-2008, 22:07
Revolution 'un kanadının son hali böyle...
Kuyruk çıtası olarak karbon borular da yerlerine yapıştırıldı.

fasfurykua
29-08-2008, 22:15
cem abi ellerine sağlık müthiş oluyor bencede boya daha iyi olmuş kaplamadan çok daha iyi olmuş merakla devamını bekliyorum özellikle kamera sistemini:D

c/z
29-08-2008, 22:36
cem abi ellerine sağlık müthiş oluyor bencede boya daha iyi olmuş kaplamadan çok daha iyi olmuş merakla devamını bekliyorum özellikle kamera sistemini:D

Teşekkür ederim Kağan,
Bence de boya daha iyi oldu.. FPV sistemini , Pelikan II den aynen bu modele aktaracağım..

c/z
05-09-2008, 14:32
Bu gün Revolution 'un tamamına yakını bitti ve sadece bazı ayar işleri kaldı..
Fotoğraflarını ekliyorum..
Model biraz hayal gücümün etkisinde kaldı , daha çok bilgisayar oyunlarından çıkıp gelmiş gibi oldu...

http://i296.photobucket.com/albums/mm181/czirh/00068.jpg

safran21
05-09-2008, 14:35
Çok güzel olmuş değişik bir uçak, uçuşunu sabırsızlıkla bekliyoruz..

c/z
05-09-2008, 14:50
Çok güzel olmuş değişik bir uçak, uçuşunu sabırsızlıkla bekliyoruz..

Güzel yorumun için teşekkür ederim , evet biraz değişik oldu:)

c/z
05-09-2008, 16:20
Pelikan II ile P.Revolution 'ın ayni açıdan çekilmiş fotoğraflarını ekliyorum.. Aradaki farkları görebilmek için...

teote
05-09-2008, 20:12
Pelikan II ile P.Revolution 'ın ayni açıdan çekilmiş fotoğraflarını ekliyorum.. Aradaki farkları görebilmek için...

Boya neredeyse kaplama gibi görünüyor.Ön iniş takımında ki büküm modele ayrı bir hava katmış.
Kokpit videosunu merakla bekliyorum.

ymn
05-09-2008, 20:42
Pelikan II cıvıl cıvıl gözüküyor,P.Revolution daha klasik olmuş.Bu konuyu ilk kez inceleyenbirine sorsanız,Pelikan II en gelişmis model zanneder herhalde.Kamera altında servo varmı..?

c/z
05-09-2008, 21:51
Boya neredeyse kaplama gibi görünüyor.Ön iniş takımında ki büküm modele ayrı bir hava katmış.
Kokpit videosunu merakla bekliyorum.

Kaplamayı sökerken , kanadı biraz zedeledim. İlk olarak direk boya yapsa idim daha da iyi olabilirdi..

Ön iniş takımındaki telin bükümü yay vazifesi görsün diye.. İniş esnasındaki ilk şoku almasında faydası var. (Nasıl farkettin :D. Çok iyi bir gözlemcisin..)

İlk olarak FPV sistemi olmaksızın uçuş yapacak. Uçuşunu beğenirsem kamera vs. monte edeceğim..

c/z
05-09-2008, 21:58
Pelikan II cıvıl cıvıl gözüküyor,P.Revolution daha klasik olmuş.Bu konuyu ilk kez inceleyenbirine sorsanız,Pelikan II en gelişmis model zanneder herhalde.Kamera altında servo varmı..?

Servo sorunun cevabı 133 nolu cevapta var...

ta1dr
08-09-2008, 09:30
strafor üzerine kaplama genelde güzel olmuyor ütünün ısısı ile strafor içindeki hava genleşiyor (monokote) ile aynı sorun yaşadım bunun için örnegin kanatı 1mm skin olacakmış gibi kesip kanat a belirli mesafelerde 1mm balsa stripler yapıştırıp öyle kaplamak gerekir

yada su bazlı boya ile boyamak bunun için basit bir boya tabancası lazım koçtaşda bosh un var 220 YTL birde kendi ürünleri olan power diye birşey 39YTL ben ucuzunu aldım deneyeceğim bu arada pelikanın kanat ve gövdesini kestim ama bitmiş bir modeli araca yerleştirmek neredeyse imkansız ( renault clio) o yüzden nasıl demonte yaparım diye düşünüyorum.

c/z
09-09-2008, 09:36
Pelikan Revolution 'un ilk uçuş videosu...:

/1719786//

c/z
09-09-2008, 09:39
Pelikan Revolution 'un uçuş günü çekilmiş bir fotoğrafı..

http://i296.photobucket.com/albums/mm181/czirh/99009.jpg

PATO
09-09-2008, 09:48
Pelikan evriminin uç noktası bu sanırım.:) Kanat estetiğinde ciddi güzelleştirmeler olmuş, hemen dikkati çekiyor. Son zamanlarda yaptığınız tüm modeller gibi yeni versiyon Pelikan da çok stabil ve estetik uçmuş. Motor kapalı iniş de harika görünüyor. Artık tasarım aşamasında iken bile mükemmeli yakalayabilecek duruma gelmişsiniz Cem bey, tebrikler.

c/z
09-09-2008, 10:22
Pelikan evriminin uç noktası bu sanırım.:) Kanat estetiğinde ciddi güzelleştirmeler olmuş, hemen dikkati çekiyor. Son zamanlarda yaptığınız tüm modeller gibi yeni versiyon Pelikan da çok stabil ve estetik uçmuş. Motor kapalı iniş de harika görünüyor. Artık tasarım aşamasında iken bile mükemmeli yakalayabilecek duruma gelmişsiniz Cem bey, tebrikler.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim , Gürman bey.

Büyük ve 4 palli pervaneyi bu modele göre biraz modifiye edip kullandım. sebebi bu pervane geniş palleri sayesinde motoru kapattığımda aynı zamanda airbreak etkisi de yapabiliyor mu diye denedim.. Denemem işe yaradı. Model bu sayede oldukça kısa pistlere kamera donanımının ağırlığı ile iniş yapabilecek. Tek sorun normal uçuşta motor + esc ve pile fazla yük biniyor olması..
Sizin videoda izlediğiniz "motor kapalı iniş" bu deneme idi.

safran21
09-09-2008, 11:12
Tebrik ederim..Ne kadar düzgün uçuyor bu uçak;acaba arkasında 2 kuyruk olduğu içinmi?Yoksa pilotajla alakalı birşeymi:)

c/z
09-09-2008, 11:53
Tebrik ederim..Ne kadar düzgün uçuyor bu uçak;acaba arkasında 2 kuyruk olduğu içinmi?Yoksa pilotajla alakalı birşeymi:)

Teşekkür ederim..

İlk deneme , ilk pistten kalkış çok dikkat ve çabuk karar gerektiriyor. Çünkü hiç uçmamış bir şeyin , ne kadar hesap-kitap yapsanız da nasıl uçacağını kestiremeyebilirsiniz. Bu büyüklükte ve ağırlıkta , iniş takımları da olan bir modeli elden atıp süzülüş testi de yapamazsınız. Sadece hesap-tasarım işini dikkatli yaparsanız ilk uçuş denemesi risklerini azaltmış oluyorsunuz.

Düzgün uçması kuyruk ile pek alakalı değil. Örneğin UK-2 de hiç kuyruk yok fakat o da en az bunun kadar rahat uçabiliyor.

Bu model FPV sistemini taşıyacağı için olabildiğince iyi uçucu bir kanat profiline sahip. Bunun etkisi var. İyi plotaj dediğim gibi sadece ilk kalkış - ilk havada trim ve ilk iniş esnasında gerekli.. Doğru yapılan ince ayar ve düzeltmelerden sonra Çaylak 'ı uçurabilen herkesin kolayca uçurabileceği bir model..

Selamlar , kırımsız eğlenceli uçuşlar..

c/z
14-09-2008, 21:59
Bu gün Revolution 'u ilk kez FPV ile uçurdum..
Uçuş ekibimizin ve uçuş sonrası fotoğraflarımızı da ekliyorum..
Uçuş ekibimiz (soldan , sağa) : kameraman Emre , ben , bu gün bize katılan mühendis lakaplı Güven..

http://i296.photobucket.com/albums/mm181/czirh/FPV14Eyll2008004.jpg

http://i296.photobucket.com/albums/mm181/czirh/FPV14Eyll2008009.jpg

http://i296.photobucket.com/albums/mm181/czirh/FPV14Eyll2008010.jpg

ymn
18-09-2008, 20:07
Selamlar bir sorum olacaktı...
Hava fotoğrafçılıgı için modellerin yavaş uçması gerekiyor,öyle ise kanatlar kalın,uzun ve genişmi olmalıdır.???

c/z
18-09-2008, 20:35
Selamlar bir sorum olacaktı...
Hava fotoğrafçılıgı için modellerin yavaş uçması gerekiyor,öyle ise kanatlar kalın,uzun ve genişmi olmalıdır.???

Hayır hava fotoğrafçılığı için modelin yavaş uçması gerekmiyor..
Modelin sarsıntısız , titreşimsiz , düzgün uçması gerekiyor..

Şöyle bir örnek vereyim.: Hızlı giden bir otobüsten , dışarıdaki manzaranın fotoğrafını gayet net çekebilirsin fakat , çok yavaş giden bir traktörden ayni manzarayı o kadar net çekemezsin. Anlatabildim mi? bilmiyorum..
Revolution 'un videolarını incelersen , hiç de yavaş uçmadığını göreceksin.

ymn
18-09-2008, 20:51
uav modellerini inceliyorum,kanatların kalınlığı ve eni küçük oluyor.
Bunun sebebi sürtünmeyi düşürüp daha az enerji harçayarak,havada daha çok kalması olabilirmi.?
Linktekiler gibi: http://www.israeli-weapons.com/weapons/aircraft/uav/hermes_450/Hermes_450.html

c/z
18-09-2008, 21:05
uav modellerini inceliyorum,kanatların kalınlığı ve eni küçük oluyor.
Bunun sebebi sürtünmeyi düşürüp daha az enerji harçayarak,havada daha çok kalması olabilirmi.?
Linktekiler gibi: http://www.israeli-weapons.com/weapons/aircraft/uav/hermes_450/Hermes_450.html

Evet Yaman tıpkı düşündüğün gibi. Mesele havada fazla kalıp , daha geniş bir alanda tarama , gözlem yapabilmek.. Bu kriterlere göre tasarlanıp çok yüksek teknolojilerle imal ediliyorlar..

ymn
18-09-2008, 22:03
Evet Yaman tıpkı düşündüğün gibi. Mesele havada fazla kalıp , daha geniş bir alanda tarama , gözlem yapabilmek.. Bu kriterlere göre tasarlanıp çok yüksek teknolojilerle imal ediliyorlar..

Modelin kanatını eni: 180mm , uzunluğu: 1800mm , kalınlığını: 300mm yapsam.Havada motoru kapattığım zaman,kanat profili kalın olduğu için modelde yavaş süzülme görülebilirmi?

iron_eagle
19-09-2008, 05:00
onu sana ancak bir kanat yazılımı söyler ama bunu bu şekilde yapmak yerine insanların son 100 yılda geliştirdiği binlerce kanat profilinden yüksek irtifa düşük hız uçucuları için olanları planörler için olanları bulup onlar arasından imali kolay olan bir tanesini seçmen daha kolay olur çünkü kanadın en kalın yerini 5mm önde yada 5mm arkada tutman bile kaldırma yeteneğini gözle görülür şekilde etkiler senin gözüne çok hoş görünen bir profil hiç işe yaramayabilir yeni bir kanat profili icat etmek binlerce simulatör ve yüzlerce rüzgar tüneli testi demek yapamazmısın elbette yaparsın mükemmel olmasa bile uçağını uçurur kendi kanat profilin ama uğraştığına değmez

cevatgungor
24-09-2008, 12:35
Harika görünüyor.Daha yeni üye oldum ve aslında çocukluğumdan beri modellere merağım var.Yol gösteren olmadığı için profesyonel 6ch bir helikopter aldım ve bu yaptıklarınızı görünce içim içime sığmıyor ve bende yapmak istiyorum bir yandanda kırım yaşayacağım diye 1,5 yıldır heliyi rafta tutuyorum.Şimdide Hx40 warrior diye bir uçak aldım.İnşallah uçar.Bilmiyorum inşallah bende böyle güzel paylaşımlarda bulunurum.Helikopter biraz daha zor gözüküyor ama.Amacım kesinlikle ve kesinlikle sağlam bir r/c pilot olmak ve modelimde 100/110 km hızlara çıkan bir uçankanat almak.EEE nede olsa sloganımız 2sn de 100 km.Modellerinizi bekliyorum.İiyi çalışmalar.