PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hi boy...

snadboy
20-12-2007, 01:30
Yeni yaptığım daha doğrusu yapmaya çalıştığım hi boy isimli bir model.Orjinali balsa ancak kolay olduğu için ben gene köpük kullandım.kanat profili simetrik olduğu için böyle bir uçak yapmak istedim bir nebzede olsa akrobasiye giriş olur niyetiyle.
Kanadı kırmızı altını ise lacivert boyadım.Gövdeyi henüz boyamadım eğer uçarsa boyayacağım.
Bu gün iki uçuş yaptım ancak pek başarılı geçmediler.İlk turda yerden kaldırmayı denediğimde arka iniş takımı düz ayarlanmadığı için model sağa çekti bende gaz verdim yerden kesilsin diye derken kanat ucu yere sürtünce uçuş bitti.İkince denemeyi elden yaptım.Füzel bir şekilde havalandı.Uçuşuda güzeldi bence Uçuş hızı beklediğim üzere yüksek ancak çok fazla değil.^tur dönmüştüm ki bir an için yalpaladı havada,aklıma frekans karıştığı geldi ve indireyim derken tam aşağı açı verdiğimde bir an kafa atarak yere çakıldı.Pek hasar yok elevatörün sağ parçasıyla motor sehpası kırıldı.
Akşam üstü ikinci denemeyi yapmak üzere berkayla uçuş yerimize gittik.Ancak motor çekişinden dolayı uçuramadım.Çekiş açısı yeni taktığım sehpada aşağı doğru olmuş (gerekenden fazla) daha fazla zorlamayıp uçak sağlam olarak evin yolunu tuttuk.
Yarın fırsatım olursa bir deneme daha yapmayı düşünüyorum.Sonucu yazacağım burayada...
Bu arada unutmadan yazayım.kanat açıklığı 100 cm eni 17cm uçuş ağırlığı 720-750 gr arasında. kanat yükü sanırım 45dm2/gr.

c/z
20-12-2007, 10:05
Modelin ilk denemeleri böyle olur.. 2. 3. uçuşlarda eminim istediğin gibi uçacaktır..
Hi Boy çok güzel olmuş bu arada:)

snadboy
20-12-2007, 10:14
Teşekkürler Cem Bey.Sırf gövdeyle kanadı yaptıktan sonra çok güzel olacağını düşünüyordum.Kırmızı lacivert yapacaktım ama elektronikleri özellikle servoları takınca hevesim kaçtı doğrusu.Çabuk bitirmek için özenerek monte etmedim aslında pil ve esc yeri güzelde servolarla alıcı işi bozuyor, birde o eleron servolarına giden sarkan kablolar yokmu...
Bakalım eğer uçurabilirsem servoları vs gömme yaparım artık.

Scorpion_King
20-12-2007, 15:05
:D evet 1 metre kanatlı modeli 750gr yapıpta, üstüne üstlük simetrik kaant profili yaparsan, olacağı bu işte.
Motorun çekiş açısından dolayı çakılan modelin aslında bukadar sert düşmemesi gerekirdi, en azından ben damla formlu kanat kullanılan bir uçaktan daha büyük kontrol yüzeyleri beklerdim, aileronlar trainer modeli gibi, hele rudder ile elevator iyice küçük. Hırçın uçuşuna rağmen, bu tür aksiliklerde pek affedici olmuyor.

snadboy
20-12-2007, 19:30
Anlayamadım benim şansım mı ne bu.Ne yapsam aynı ağırlıkta çıkıyo. Balsa q-tee yaptım 700 gram çıktı. Köpük spirit yaptım 800 çıktı, düz kanadı yaptım 700 çıktı bunu yaptım buda 750 çıktı. Anlamadım ben bu işi...

snadboy
21-12-2007, 03:06
Bugün uçuş denemeis yapamadım malum bayram ziyaretleri, ancak gece sıkılınca geri kalan kıısmları da boyayıp görmek istedim.Resimde ekliyorum son halinin.Şu an yapacağım ilk şey inişlere alıştıktan sonra motoru aşağı bakacak çekilde monte etmek ve atölyeye gittiğimde motor sehpası olarak daha güzel bir şeyler ayarlamak.Evdeki malzemelerle idareten bu kadar yapabildim.