PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul ''Orhanlı Grubu'' Uçuşlar

Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302

güre
25-09-2010, 07:00
Ben o uçağa rudder ile tono attırırım! :P

Güretekin Hocam bence birgün alıp gel Orhanlı'ya...

Tamam,Sümer Hocam,
Hanımın isteğini yapıp,toz torbasını ORHANLI da kırmamız lazım.siz uçurun,son sortiyi ben yapayım,işi bitireyim.
Nevzat Bey,
Biz ATAERKİL bir ailede büyüdük,şimdi ANAERKİL olarak hayatımızı idame ettiriyoruz.burada ANA,hanım oluyor,yardımcısı bir kızımız var.derlerya,son kararı erkek verirmiş.peki hanım,dediğin doğru,onu yapalım.

güre
25-09-2010, 07:11
Tekin Abi yahu o güzelim kadet mk2 oyle evde tozlanmaya bırakılır mı... Getir arada havaya çıkartalım millet uçak görsün... Bana adam gibi uçmayı ve inmeyi öğreten model odur. İlk iki tanesi THK dan elime geçen suyunun suyu kopyası plandan, ve biri de orjinal kitten olmak üzere 3 tane kadet Mk2 yapıp uçurdum çeşitli zamanlarda. Üzerine eğitim uçağı tanımam... Yıllar sonra gene aynı keyifle de uçurabileceğim bir modeldir...
Evrenciğim,

Bende olan MK2 değil,daha eski bir plandan modifiye.Rahmetli İrfan KÖKEN ile 1989 da Gürpınar da 2 modelimle RC uçuşu öğrenmiştim.Orada irfan motor stop 45 (kırkbeş)dakika termal uçuşu yapmıştı.Bu 3.model aslında orhanlıda bir kere uçmaya çalıştı.gövde hasarlandı,tamir ettim,sonra kazlıda uçtu.En kısa zamanda YALNIZ KARTAL (Rudder modifiye SIG KADET )ORHANLI'da.

16f84
25-09-2010, 07:33
Sig Kadet orhanlı semalarında Şerefettin SAĞLAM (abi özlettin okuyorsan gel diyelim) tarafından 2006 da defalarca uctu cok stabil bir model Forumda yapım asamaları Kütahyadan Reha bey tarafından yapılıp resimlenmişti cok keyifli bir model .
Mark2 insattı http://www.hobbyrc.com/forum/threads/25465-Sig-Kadet-Mark-II-Trainer-Kit-İnşaatı?highlight=sig+kadet

Clio172
25-09-2010, 08:09
Eee ben de bunu demek istedim ya.. O inşaata sadece bir motor parası kadar CApon gider bee..

Çok mu salladım yahu??

Capon olmaz Abim, nuhnebi mertebesindeki uçağa jet model toz zamkı yakışır. Eskiden capon mu vardı? Vaadı da biz mi içtik ? :P :P

güre
25-09-2010, 10:01
Model bu mudur?

mnevzat
25-09-2010, 10:07
Capon olmaz Abim, nuhnebi mertebesindeki uçağa jet model toz zamkı yakışır. Eskiden capon mu vardı? Vaadı da biz mi içtik ? :P :P

Bu gün uçuş dönüşü nalburdan sıcak tutkal alayım bari nuhun gemisi mertebesindeki uçak için.

mnevzat
25-09-2010, 10:14
Nevzat Bey,
Biz ATAERKİL bir ailede büyüdük,şimdi ANAERKİL olarak hayatımızı idame ettiriyoruz.burada ANA,hanım oluyor,yardımcısı bir kızımız var.derlerya,son kararı erkek verirmiş.peki hanım,dediğin doğru,onu yapalım.

Dışarıdan gelen gazeldir. Nasıl mutlu olunuyorsa öyle devam edilmelidir. Mutluluğunuz daim olsun.

güre
25-09-2010, 10:18
Kazlıçeşme uluslararası havalimanı.

100kmh2sn
25-09-2010, 10:21
Değerli büyüklerim, sevgili arkadaşlarım;

24 Ekim 2010 Pazar günü HobbyRC olarak belkide Türkiye'de bu zamana kadar yapılan en büyük RC Buluşmasını gerçekleştirmek için ilk adımı dün atmış ve konumuzu açmış bulunuyoruz. Bu buluşmayı kısmetse Tuzla'da bulunan İstanbul Park ( F1 ) Ziyaretçi Otoparkında gerçekleştiricez. ( Geçen seneki yer )

Araba - Uçak - Helikopter - Tekne ve RC'ye dair hemen hemen her kategoriyi bu buluşmada organize etmeyi düşündük. Sizlerden tek isteğim rekor sayıda Modelciyi bir araya getirme gayretimizde bizlere destek olmanız ve o gün orada imkanlarınız ölçüsünde bulunmanızdır. F1 otoparkında sabah ilk buluşma saatinde yapılacak profesyonel fotoğraf çekimlerinin hemen sonrasında Uçak ve Heliciler Orhanlı'ya , Teknecilerde Aydos'daki Göle Moderatörlerimiz ve ipi omuzlamış büyüklerimiz kanalıyla hareket edecekler.. Arabacılar da toplanılan mekanda bulunacaklar.

Eş zamanlı olarak 3 noktada gün boyu sürecek aktivitelerde değişik gösterilerle modelcilere bir şenlik ortamı oluşturma çabasındayız. Bu noktada sizlerin desteğine ihtiyacımız var.

Buluşma listemizde sizlerinde adını görmekten mutluluk duyacağız,
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/57429-24-Ekim-2010-HobbyRC-B%C3%BCy%C3%BCk-Bulu%C5%9Fma

Sevgi ve Saygılarımla

MURAK
25-09-2010, 10:31
Murat,
TEKİN MODEL UÇAK İŞLİĞİ,bila ücret,bu KİT'i inşaa edip Kaplama hariç,ORHANLI uçucularına teslim etmeyi kabul eder.
Evren,ben de plandan 3 adet SIG KADET yaptım.planı üstad Röne KOEN den almıştım.

Vavv sıkı teklif.. Biz şimdi Kadet Senior filosu kurmazmıyız.??? :D:D

Sig Kadet orhanlı semalarında Şerefettin SAĞLAM (abi özlettin okuyorsan gel diyelim) tarafından 2006 da defalarca uctu cok stabil bir model Forumda yapım asamaları Kütahyadan Reha bey tarafından yapılıp resimlenmişti cok keyifli bir model .
Mark2 insattı http://www.hobbyrc.com/forum/threads/25465-Sig-Kadet-Mark-II-Trainer-Kit-İnşaatı?highlight=sig+kadet

Kutsal Kadet' in pek çok modeli var. Kadet Senior da bunlardan biri ve kit olarak en büyüğü

Model bu mudur?

Evet Budur,,

http://www.sigmfg.com/BuildManuals/SIGRC58KadetSenior.html

Aslında PDF formatında da kitapçığı var. Ancak 2,40 mb olmasına rağmen yükliyemiyorum. Bir hata oluştu diyor..

MURAK
25-09-2010, 16:44
Harika bir uçuş gününü kaçırdım. Pırıl pırıl bir hava, rüzgar yok denecek kadar az, Orhanlı ne güzeldir kimbilir :kütküt::kütküt:

Usta şimdi gitti, eşim bir arkadaşı'nın işyeri açılışına gitti, oğlan ders yapıyor, ben de nöbetçi modelci modunda oturuyorum.. :mad:

Merakla bekliyor olacağım raporlarınızı...

orhantekkan
25-09-2010, 18:10
Yaklaşık yarım saat önce orhanlıdaydım. Bayağı kalabalıktı ve millet yarışmaya hazırlanıyor :)

emo23
25-09-2010, 18:18
boşuna hazırlanıp zaman kaybediyorlar. ben bodrum dan tam teçhizat geliyorum ve tüm kupaları alıp, kürsüden selamımı çakıp, geri dönüyorum :)

dün akşam böyle bir rüya gördüm :) allah büyük, olur mu olur :) da.... teçhizat nasıl gelecek oraya, mantıklı gelmedi. onuda bu akşam rüyamda görürüm. :)

Yaklaşık yarım saat önce orhanlıdaydım. Bayağı kalabalıktı ve millet yarışmaya hazırlanıyor :)

tolgas
25-09-2010, 18:44
Herkese selamlar,
Bir süredir Orhanlı'da helikopter uçuruyorum. Acemi olduğum için genelde sabahın erken saatlerinde gidip sıra beklemeden, kendi kendime uçup pilotajımı ilerletmeye çalışıyorum. Bugün yine saat dokuz buçuk gibi Orhanlı Lisesi'nin önündeydim. Birkaç uçuştan sonra model uçak pilotlarından oluşan ekibin yavaş yavaş uçuş yaptıkları orta alanda toplanmaya başladıklarını gözlemledim. Bu arada Sabiha Gökçen'de de trafik başlamıştı, slotlar 10-20 dakikaya düşmüştü. Sonra modelci arkadaşlardan birisi eliyle planör tarzı bir uçak havalandırdı. Benim lisenin önünden görebildiğim kadarıyla kanat açıklığı 1.5 - 2 metreye yakındı. Uçağın yaptığı manevralardan profesyonel eller tarafından kontrol edildiği belliydi. Daha sonra uçak bayağı yükseldi ve alan turları atmaya başladı. Ve Sabiha'dan bir uçak kalktı. Ben biraz açısı nedeniyle ofsaydı görememiş yan hakem pozisyonunda olabilirim ama bulunduğum noktadan model uçak gerçek uçağın üstünde tur atıyor, onun rotası üzerinde geziyor gibi görünüyordu. İşte bu noktada beni bir heyecan sardı, hem gerçek uçağın yarattığı hava akımı yüzünden model uçak için hem de benim açımdan gerçek uçağın üstünde uçuyormuş gibi gözüken model uçak yüzünden gerçek uçak için endişelenmeye başladım. Sonra gerçek uçak sorunsuz bir şekilde yoluna, model uçakta alan turlarına devam etti.

Amatör bir model helikopter pilotu olarak gözlemlerimi paylaşmak istedim, herkese kırımsız uçuşlar.

emo23
25-09-2010, 18:48
Tolga selam...
gidiş hattın iyi değil ;) yakında diğer elin bir uçak görür senin :)

Herkese selamlar,
Bir süredir Orhanlı'da helikopter uçuruyorum. Acemi olduğum için genelde sabahın erken saatlerinde gidip sıra beklemeden, kendi kendime uçup pilotajımı ilerletmeye çalışıyorum. Bugün yine saat dokuz buçuk gibi Orhanlı Lisesi'nin önündeydim. Birkaç uçuştan sonra model uçak pilotlarından oluşan ekibin yavaş yavaş uçuş yaptıkları orta alanda toplanmaya başladıklarını gözlemledim. Bu arada Sabiha Gökçen'de de trafik başlamıştı, slotlar 10-20 dakikaya düşmüştü. Sonra modelci arkadaşlardan birisi eliyle planör tarzı bir uçak havalandırdı. Benim lisenin önünden görebildiğim kadarıyla kanat açıklığı 1.5 - 2 metreye yakındı. Uçağın yaptığı manevralardan profesyonel eller tarafından kontrol edildiği belliydi. Daha sonra uçak bayağı yükseldi ve alan turları atmaya başladı. Ve Sabiha'dan bir uçak kalktı. Ben biraz açısı nedeniyle ofsaydı görememiş yan hakem pozisyonunda olabilirim ama bulunduğum noktadan model uçak gerçek uçağın üstünde tur atıyor, onun rotası üzerinde geziyor gibi görünüyordu. İşte bu noktada beni bir heyecan sardı, hem gerçek uçağın yarattığı hava akımı yüzünden model uçak için hem de benim açımdan gerçek uçağın üstünde uçuyormuş gibi gözüken model uçak yüzünden gerçek uçak için endişelenmeye başladım. Sonra gerçek uçak sorunsuz bir şekilde yoluna, model uçakta alan turlarına devam etti.

Amatör bir model helikopter pilotu olarak gözlemlerimi paylaşmak istedim, herkese kırımsız uçuşlar.

mrserhan
25-09-2010, 20:39
ee uçan kuşlar dönmediniz mi daha hadi raporları bekliyoruz...

Sümer Yamaner
25-09-2010, 21:25
Murat Bey haklı. Mükemmel bir uçuş günü oldu. Ufak tefek kırımlar olmasına rağmen genelde neredeyse hasarsız geçti diyebilirim. Sanırım gelen herkes uçuşa doydu bugün! :) AYrıntılı rapor azzz sonra (Aç ayı oynamazmış. Önce karnımı doyurucam!) :P :D

yugo_tr
25-09-2010, 21:54
Harika bir uçuş günü daha geride kaldı yok denecek kadar az rüzgarlı bol modelli bir gündü. Ayrıntılı rapor Sümer abimden. Bende bikaç video çekmiştim onları yayınlarım bugün.

MURAK
25-09-2010, 22:18
Ne yemekmiş be :)

cegoo
25-09-2010, 22:19
Murat Bey haklı. Mükemmel bir uçuş günü oldu. Ufak tefek kırımlar olmasına rağmen genelde neredeyse hasarsız geçti diyebilirim. Sanırım gelen herkes uçuşa doydu bugün! :) AYrıntılı rapor azzz sonra (Aç ayı oynamazmış. Önce karnımı doyurucam!) :P :D
Aman Sümer abi,kırmayın modelleri bizede saklayın:-)))
Manavgattan 3 modelci arkadaş ile 24 ekimde ordayız inşallah
P-51 hala bitkisel hayata mı?? Hayata dönme ihtimali yok mu??

kurppi
25-09-2010, 22:22
Valla millet yorgundur tahminimce, birhayli yoğun ama süper keyifli bir uçuş günü geçirdik...

Sabah 1030 sularında Kaanla birlikte sahaya ulaştığımızda Seçkin gelmiş, tüm eşyalarını hazırlamış motor çalıştırıyordu. Bide uçuşa gelmiyor diyorlar adam için :D

Biz de hemen modelleri indirdik, arkamızdan Hakna onun hemen arkasından Sümer abi derken teker teker dostlar sahaya gelip ortamı şenlendirdiler.

Kendi alakalı olduğum kısımdan uçuş raporu vereyim :D

İlk sorti olarak Kaanın Great Planes Siren i ile (Muhtemelen yukarda Tolga arkadaşımızın bahsettiği uçak budur) "maiden" yaptım ve modeli malesef aptalca bir hata ile kırdım :( Aslında Kaanın bana uçurma gibi bir niyeti de yoktu da edepsizlik edip sen uçuramazsın bırak ilk uçuşu ben yapayım diyip zorbalıkla kumandayı elinden aldım :) meret hotliner denilen hızlı uçan planörlerden. Uçuşu çok keyifli, lise tarafında güzel termaller vardı oralara da gittim ama benim alıştığım planörler gibi termalde yükselemedi... neyse ki motor koymuşlar alete :D Neyse sorunsuz uçuş sonrası iniş için gelirken gaz kapalı olmasına rağmen pervanenin döndüğünü farkettim, pervane katlanan pervane olduğu için muhtemelen bir sorun var motor düşük devirle de olsa dönüyor diye düşünüp inmekten vazgeçip kaanı yanıma yardıma çağırdım kumandadan trimleri vs kontrol ediversin diye.. o sırada tekrar tırmanıp yeniden paterne girerkende rüzgaraltı dönüşüne çok düşük hızla girip modeli stall ederekten yeryüzü ile bütünleştirdim... Neyseki hasar çok büyük değil, tamir etmek mesele değil ama Kaanın o meretle uçma heveslerini yarıda bırakmış oldum...

Lafı geçmişken Tolga arkadaşımızın yazdıklarına da açıklama yapayım. Bizim uçuş alanı olarak tanımladığımız bölge aslında Sabiha Gökçene iniş için gelen uçakların rotası ile kesişmiyor. Ama lise tarafından bakıldığı zaman göz aldanması ile yakın geçiş oluyor şekilnde görünmesi çok normal :) Aslında "google earth"de bizim model pisti, uçuş alanı ve Sabiha Gökçenin pist doğrultusu görülebilir.

Rapora devam, sabah evden çıkmadan önceki 15 dk lık bir karar ve hazırlık ile EP yaptığım 60lık extra ile, elimde tek pil olmasına rağmen gayet keyifle uçtum. Motor stobu ve gürültüsü olmadan uçmak ve gün sonunda modeli temizlemek zorunda kalmamak çok keyifli :D kendime bir iki tane daha pil aldımmı deymeyin keyfime :) Öte yandan modeli de Seçkine beşik kerttim gibi bişey oldu :D

Berkle keyifli eğitim uçuşları yaptık ve sağolsun Hakanın Yak ı ile de çok keyifli uçuşlar yaptım. Rapora bakınca gene güzel bir "otlakçı" uçuş günü yaşamışım yahu diyorum kendi kendime :D Ha Kerimin Ultimati ile de iki sorti hasret giderdim o da günün talı hanesine yazılmalı benim açımdan :D

Meşhur Köfteden tatma şansına sahip oldum...

Köfte diyince de aklıma geldi, bugün sabah saatlerinde havada sadece iki uçak varken bile ortaya çıkabilen tehlikeli bir durum (ters yönlerden gelen iki uçağın kafa kafaya pozisyonda olması) üzerine kendi aramızda konuştuk, sonra yemekte konuşuruz dedik ama atlandı, burada daha önce de benzer konularda yazıldı çizildi ama gene gündeme getirmekte fayda görüyorum.

Benim özellikle bu sezon gözlemlediğim orhanlıda artık keyifli ama gittikçe kalabalıklaşan bir uçuş grubu var. Sahamızın durumu da malum yazılı kurallar ve bu kuralların uygulanmasını sağlayacak yetkili görevliler yok. Bence bu tarz yazılı kuralların olması da şart değil ama en azından güvenlik için gerekli çok temel ve basit kurallar bilinmeli ve uçuş yapan herkes tarafından uyulmalı.

Herşeyden önce, pist arkasındaki bölge üzerinde uçuş kesinlikle yapılmamalı... Bu zaten dünyanın neresine giderseniz gidin geçerli basit bir kuraldır. Pist gerisi insanların olduğu bölgedir...

İkinci ve sonuncu kural da havadaki pilotlar arasında çok iyi bir iletişimin olması gerekli. Kalkışlar, inişler, piste girişler, acil durumlar, yapılacak olan "touch and go", alçak geçiş, paterne ters alçak geçiş, pist üzerinde loop atma vs gibi havada normal paternde uçan diğer uçaklar için risk taşıyan hareketler mutlaka diğer pilotlara bildirilmeli ve onay alınmalıdır.

Aslında güvenlik açısından dikkat edilmesi gerekenler listesi daha uzar gider ama bu basit iki kuralın uygulanmasıyla bile pek çok tatsız olayın önüne geçilmesinin mümkün olacağına inanıyorum ve orada uçan herkesi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

Not: Bugunku konusmada lafı geçti, "patern" kavramına yabancı arkadaşlarımız olabiliyor, çok kısa olarak burada açıklamak isterim.
şekil kabaca şu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/Airfield_traffic_pattern.svg

kendi başına detaylı bilgi almak isteyenler için wikipedia sayfası da şu :
http://en.wikipedia.org/wiki/Airfield_traffic_pattern

Kısacası uçuş paterni rüzgar yönüne ve dolayısıyla iniş kalkış yönüne bağlı olarak oluşturulan bir nevi hayali bir dikdörtgen. Yukarda adresini verdiğim resimde tipik bir sol dönüşlü patern görünüyor. Bu patern bugunkü gibi güneyli rüzgarlarda bizim orhanlıda kullandığımız patern. Kuzeyli rüzgarlarda da tam tersi olarak sağ patern uyguluyoruz. (şekilde kalkışın pistin sağından soluna doğru olduğunu ve tüm dönüşlerin sağa doğru yapıldığını hayal edin)

Tabiki sahada uçuş yapan herkes bu paterne sadık kalıp sürekli bu şekilde dikdörtgenler çizmek zorunda değil. Bu patern sistemi özellikle iniş kalkışları ve pist civarındaki trafiği düzenlemek amacıyla yapılır. Yüksekte yada bu paternin dışında bir bölgede (güvenlik bölgesi haricinde) isteyen istediği gibi uçabilir. Ama pist civarındaki trafik bir şekilde düzene sokulmazsa bu sefer riskli durumlar ortaya çıkıyor.

Model uçak pilotu uçuş sırasında çok doğal olarak uçağına konsantre oluyor, ve kendi uçağı dışındaki alanı görerek kontrol edebilme şansı çok sınırlı. Zaten bu yüzden yabancılardaki o imrendiğimiz pistlerde pilotların mutlaka bir yardımcı ile uçma zorunluluğu var. Pilot uçağı uçurmaya konsantre olur (başlı başına meşgul edici bir görev), yardımcı da sürekli olarak hem kendi pilotunu hem de havadaki diğer uçakları takip ederek pilota sürekli bilgi verir ve olası tehlikelere karşı pilotunu uyarır...

Yardımcısız iki pilotun aynı anda pist üzerinden alçak geçiş yapmaya niyetlendiğini hayal edin. Ama biri rüzgara karşı, diğeri de rüzgarı arkadan alarak yapmak istemiş olsun, ne olacak? iki uçak kafa kafaya geliyor tam gaz... Çarpışmadan geçme ihtimalleri daha yüksek, ama çarpışma ihtimalleri küçümsenebilir mi? yada küçük de olsa o ihtimal gerçekleşirse sonuçları küçümsenebilir mi? oysa patern kavramı herkes tarafından oturtulur, pilotlar arasında da iletişim olursa böyle bir durum ortaya bile çıkmaz. Dikkat edin pist üzerinden ters yönde alçak geçiş yapılamaz demiyorum. Böyle birşey yapmak isteyen pilot sadece bunu o an uçan diğer pilotlara bildirip sahanın uygunluğuna emin olduktan sonra yapsın geçişini, kuyruk rüzgarını da arkasına alıp tam hızla göz seviyesinde uçan uçağının önünden geçişini izleyip bu işin keyfine varsın... Böyle basit bir "seslenme ve cevap bekleme" aktivitesine zahmet etmeyip, diğer taraftan, tamamen kuralına uygun bir şekilde uçan arkadaşının modelini (kendi modeli ile birlikte) paramparça etmek pek keyifli olmasa gerek...

Bunlar sadece benim şahsi görüşlerim, kimseye özel olarak birşey söylemek istemiyorum (sahada gördüğüm zaman elimden geldiğince bunları açıklamaya anlatmaya çaba gösteriyorum) ama daha önce de belirttiğim gibi çok basit olan bu iki kurala dikkat etmenin bile sırf keyif için yaptığımız bir uğraşın keyif kaçırtan kısımlarını azaltabileceğine inanıyorum... Kısacası pilotuyla izleyicisiyle orada bulunan hepimizin faydasına olacağına inandığım için başınızı bu kadar ağrıtıyorum :D:D

Sümer Yamaner
25-09-2010, 22:35
Saat onbire doğru sahaya vardığımda Evren, Kaan, Seçkin, Hakan ve yeğeni sahadaydı. Aldığım bilgilere göre sahanın açılışını Seçkin yapmış bugün. :)
Daha sonra Ahmet Abi ve Murat Bey dışında hemen tüm müdavimler birer ikişer geldiler. Volkan yoktu. Kimler vardı? Bülent Abi, Sarven, Hasan Bey, Nevzat Bey, Yusuf, Kerim, Kutsal, Yüksel, Sarp ve kardeşi, Mevlüt, Cihan... Unuttuğum varsa sonradan eklerim. :)
Pit alanı silme model doluydu. Bir genel görünüm videom var. Yüklenince paylaşacağım.
Hava tek kelimeyle mükemmeldi. 3-4 knot lodos esiyor ara ara sıfıra iniyordu. Akşama doğru 3-4 knot poyraza döndü.
Öncelikle günün kısa kırım raporunu vereyim.
Kutsal'ın THK kaynaklı ve uçan tabut kod adlı YAK54'ü abuk bir şekilde kırıldı. Kırım zaten beklendiği için kırımdan sayılmadı. :)
Aynı üreticinin THK kaynaklı fiber gövdeli Extra'sı da Sinan uçarken motor stop nedeniyle bir miktar hasar görerek indi.
Hemen Sinan'ın peşinden benim Texan'ın motoru stop etti ve iki ağaç arasına zorunlu iniş yaptım. Kanat takozu yerinden ayrıldı. Dikey stabilizenin tepesi çatladı. Çok şükür ki ciddi bir hasar olmadı.
Pit alanının silme uçak dolu olduğu ve havada zaman zaman beş uçağın bulunduğu bir günde gerçekten de yok sayılabilecek kırımlardı bunlar. :)
Herkes bol bol uçtu. Kurtlarını döktü. Ben bugün bir rekor denemesi ile tam dört uçakla gittim. :) Texan, Katana, Pilatus ve Harmon.
Harmon'un burnunu kırmış ve onarmıştım. Bu nedenle de burnunun ağırlaşmış olmasını bekliyordum. Kuyruk ağır çıktı! Muhtemelen kendi el imalatım olan aluminyum iniş takımlarının etkisi vardı bunda. Kuyruktaki 15 gram kurşundan 5 gramı söküp öyle uçtum. Birkaç motor ayar sortisi sonrası keyifle uçup sağlam olarak geri geldi Harmon! :)
Pilatus'taki Webra bugün iki kez stop etti. İkisinde de piste sorunsuz inebildim. Her iki stop da stall turn denemesini takiben oldu. Depo / clunk ile ilgili bir sorun mu acaba diye düşünüyorum. Bir de rölantiyi çok düşürmek gibi bir alışkanlığım var ve burun dikili iken gaz kesince mi stop etti acaba diye de düşünüyorum. Onun dışında motor son derece güzel ve performanslı çalışıyor.
Katana'daki 55AX bugün bizi çok uğraştırdı. Küçük iğne ayarı çok bozuktu. Sonuçta küçük iğneyi tam 45 dakika kısmak zorunda kaldık ve motor kendine geldi. Tam ayarı tutturana kadar bir kez stop etti ama sorunsuz bir acil iniş yaptı.
Texan'a önerilenden büyük bir pervane takmıştım (14*8). Bugün test amacıyla birkaç farklı pervane ile gitmiştim. Üzerinde de 14*6 vardı. Bu pervane ile 9200 devir gibi bir ayar tutturduk ve oldukça performanslı uçtuğunu gördük. O nedenle başka pervane denemedim. Texan'ın son sortisinde iniş için epey bir sıra bekledim. Ama henüz timer alarmım çalmamıştı. Baktım iniş sırası gelmeyecek biraz daha uçayım dedim. TEM tarafında bir Split S yapıp geri dönerken "bu motor burada stop etse ne yaparım" dedim kendi kendime. Meğer motor gerçekten de stop etmiş!!! Ancak stopu her zamanki gibi geç algıladım. Piste doğrudan inmek için yüksektim. Ama 360 derece için de alçaktım! Piste henüz ulaşmamış olduğum için 180 ile dönüş pistin kuzeyindeki hendeklere iniş anlamına gelecekti. Biraz daha deneyimli olsam o uçak piste sorunsuz inerdi ama ben biraz da panik yaptım sanırım. Önce iniş takımlarını açtım. Sonra piste inemeyeceğimi anlayınca otlara karın üstü inişin iniş takımları ve kanat için daha sağlıklı olacağına karar verip kapattım. Bizim ağaçlara doğru uzayıp iki büyük ağacın arasına indim. İnerken son anda stall olduğum için kanadı yere çarptım ama sadece kanadı gövdeye bağlayan takoz yerinden çıktı. O arada nasıl olduysa rudderin tepesi de çatlamış. Ancak çok kolay onarılabilecek basit bir kırımla atlatmış olmak rahatlatıcı oldu. Kırım sonrasi incelemede depoda yakıt kalmamış olduğu görüldü! Saito motorların biraz fazlaca yakıt tükettiği bir kez daha görülmüş oldu!

MURAK
25-09-2010, 22:38
Belli idi bugünün kusursuz güzellikde olacağı.. Çok sevindim sizlerin adına..

Evren kardeşimin uçuş emniyeti konusunda söyledikleri özellikle dinlenilmesi ve kesinlikle uygulanması gereken kurallar. Allah korusun üzülürüz. Ben daha önceki uçtuğum yerlerden fazlaca sayılabilecek patern disiplinine sahibim. Dolayısı ile uçmadığım zamanlarda hep bir pilotun yanında durup kendisini bekliyen muhtemel tehlikelere karşı hazırlıklı dururum. Bu konuyu kulak arkası yapmıyalım lütfen. Konuşalım, tartışalım, yönetmeliklerini ve uygulamalarını hazırlıyalım.

Sümer Yamaner
25-09-2010, 22:40
Aman Sümer abi,kırmayın modelleri bizede saklayın:-)))
Manavgattan 3 modelci arkadaş ile 24 ekimde ordayız inşallah
P-51 hala bitkisel hayata mı?? Hayata dönme ihtimali yok mu??

Maalesef P51'den umut yok. O nedenle başka bir P51 hazırlanıyor. Buluşmaya yetişir sanırım. :)

cegoo
25-09-2010, 22:54
Maalesef P51'den umut yok. O nedenle başka bir P51 hazırlanıyor. Buluşmaya yetişir sanırım. :)
Abi bu p-51 ler bağımlılık yapıyor değil mi ? Bir kere uçuşunu görünce illede yenisini istiyor insan :-)))

Clio172
25-09-2010, 22:57
Harika bir uçuş gününü kaçırdım. Pırıl pırıl bir hava, rüzgar yok denecek kadar az, Orhanlı ne güzeldir kimbilir :kütküt::kütküt:

Usta şimdi gitti, eşim bir arkadaşı'nın işyeri açılışına gitti, oğlan ders yapıyor, ben de nöbetçi modelci modunda oturuyorum.. :mad:

Valla Murat abi öyle böyle değil, mükemmel bir gün kaçırdın diyebilirim. Meltem tarzı hafif rüzgar eşliğinde tam stick'lik bir gündü, yani ne sen sor ne ben söyleyeyim :D :D. Yazık oldu valla :P :D

ufoz
25-09-2010, 23:01
Murat (MURAK),

Yarın sabah otobüs 04:00 de Pendik Deniz Otobüsü İskelesinden hareket ediyor ve saat 04:45 civarı E5 Ataköy-Şirinevler durağından bizi alıyor.
Oradan Saray-Vize-Müsellim köyü mezrası...
Pemuk ve Modelcilik Kulübü tarafından ortaklaşa tertip edilen P30 ve F1H serbest uçuş yarışmasına gidiyoruz.

Halen şansın var. Sabah 04:45 E5 üstü yanyol Ataköy-Şirinevler köprüsü otobüs durağı :) Bir sonraki yarışma seneye Nisan-Mayısta olur. Acele etmeni tavsiye ederim ...

MURAK
25-09-2010, 23:11
Sağol Hakan,,

Teselli edeceğine neler diyorsun Hakan.?? Alacağın olsun :)

Bugün bir ara dışarı çıkmıştım. Kapının önünde derin bir nefes çektim. O havanın güzelliği, kokusu ilk aklıma Orhanlı ve sizleri getirdi. Arkadaşımızın açılışı olmasa idi kesin öğleden sonra oradaydım ama bazı olayları değiştiremiyorsun. :)

Sizler adına çok sevindim. Sümer Abimim de konsantre raporunu okudukdan sonra oradaymışçısına bilgilendim..

MURAK
25-09-2010, 23:20
Murat (MURAK),

Yarın sabah otobüs 04:00 de Pendik Deniz Otobüsü İskelesinden hareket ediyor ve saat 04:45 civarı E5 Ataköy-Şirinevler durağından bizi alıyor.
Oradan Saray-Vize-Müsellim köyü mezrası...
Pemuk ve Modelcilik Kulübü tarafından ortaklaşa tertip edilen P30 ve F1H serbest uçuş yarışmasına gidiyoruz.

Halen şansın var. Sabah 04:45 E5 üstü yanyol Ataköy-Şirinevler köprüsü otobüs durağı :) Bir sonraki yarışma seneye Nisan-Mayısta olur. Acele etmeni tavsiye ederim ...

Sevgili Ufuk,,,

İnan aklım sizlerde kalacak. Ancak bütün hafta yoğun iş tempom (muz) yüzünden özel işlerimizi hafta sonlarında çözümliyebiliyoruz eşim ile birlikte. Bugün usta işleri, yarın alışverişler :(

Kısmet gideriz bir gün inşallah...

Size iyi yolculuklar diliyorum. Dikkatli olun lütfen..

Not : Bu arada o harika ve duygu yüklü konunu defalardır okuyorum. (Silistre) Elim gidip bir şeyler yazamadım. Yüreğine sağlık.

seccos
25-09-2010, 23:23
Sabah 1030 sularında Kaanla birlikte sahaya ulaştığımızda Seçkin gelmiş, tüm eşyalarını hazırlamış motor çalıştırıyordu. Bide uçuşa gelmiyor diyorlar adam için :D

Rapora devam, sabah evden çıkmadan önceki 15 dk lık bir karar ve hazırlık ile EP yaptığım 60lık extra ile, elimde tek pil olmasına rağmen gayet keyifle uçtum. Motor stobu ve gürültüsü olmadan uçmak ve gün sonunda modeli temizlemek zorunda kalmamak çok keyifli :D kendime bir iki tane daha pil aldımmı deymeyin keyfime :) Öte yandan modeli de Seçkine beşik kerttim gibi bişey oldu :D

Gelmiyor diyenler utansın :P

Sabah 10:00 da gelip sahayı Orhanlı'nın altın anahtarı ile açtım..Hemen model ve ekipmanları indirip kahvaltımı yaptım , ardından modeli toplamaya başladım..Toplarken birde ne göreyim !! Deposundan muzdarip olduğum için değiştirip yeni taktığım depo , kanadın oturmasına izin vermiyor ! Depo montajı sonrası kanadı monte etmek , olup olmadığına bakmak aklıma bile gelmemişti..Uçamıycakmıyım bugün diye kara kara düşünürken hızır acil olarak sahaya gelen Sümer abi ve Evren'den kanatta bir modifiye yapmakla ilgili fikir aldım..Onların düşünceleri de olumlu olunca ve kanatta yaptığım düzenlemeyle olayı çözümledim :) Sonrasında bolca ve sorunsuzca uçtum..
Ekip olarak da gayet zevkli ve renkli bir gün geçirdiğimizi düşünüyorum..

Evren'in saha güvenliği ve uçuş düzeni ile ilgili yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum..Ben genellikle havada 2 yada 3 uçak varken kalkmayı tercih ediyorum..Ama bugün havadayken bir anda 6 yada 7 uçak ile havada kaldım..Ve sürekli iniş var kalkış var sesleri yükseliyordu ama dönüp bakamıyordum bile..İniş için 6 yada 7 kere pas geçtim..
Genellikle uçan bir arkadaşımızın yanında bir yardımcı oluyor ama o an ben tekdim..Eğer yanımda yönlendiren biri olsaydı tabiki daha rahat ederdim..

Bu arada Evren'in Extra ile benimkini beik kertmesi yaptık..Artık ben kertilmesini bekliyorum :P :P

ufoz
25-09-2010, 23:23
Sağlık olsun Murat ... Başka sefere inşallah.
Duygu yükü dedin iyiki hatırlattın. DM357 bordo numaralı TCG Muavenet'in sislistresini çantaya koymayı unuttum. Silistre çalmadan yarışma başlatmak olmaz :)

kevin
25-09-2010, 23:36
Sevgili Ufuk,,,

İnan aklım sizlerde kalacak. Ancak bütün hafta yoğun iş tempom (muz) yüzünden özel işlerimizi hafta sonlarında çözümliyebiliyoruz eşim ile birlikte. Bugün usta işleri, yarın alışverişler :(

Kısmet gideriz bir gün inşallah...

Size iyi yolculuklar diliyorum. Dikkatli olun lütfen..

Not : Bu arada o harika ve duygu yüklü konunu defalardır okuyorum. (Silistre) Elim gidip bir şeyler yazamadım. Yüreğine sağlık.

Murat Bey;

Bunlar halden de anlamıyorlar.............:)

MURAK
25-09-2010, 23:43
Onlar bir tane. Anlarlar için raat olsun :)

kevin
25-09-2010, 23:44
Onlar bir tane. Anlarlar için raat olsun :)

Olsuuunnnn...............:D

Sümer Yamaner
25-09-2010, 23:50
Biraz fotoğraf...

Sümer Yamaner
25-09-2010, 23:52
Biraz daha...

MURAK
25-09-2010, 23:59
Çöp poşetçi olarak yokluğum nasıl belli ama ?? :)

http://img201.imageshack.us/img201/583/48021627.jpg (http://img201.imageshack.us/i/48021627.jpg/)

Sümer Yamaner
26-09-2010, 00:24
Günün raporu videosu...

http://www.youtube.com/watch?v=n6Mz1BAG3BM

n6Mz1BAG3BM

fullturkey
26-09-2010, 01:43
Sümer Abi,

Bugün nihayet İkitelli'de Hüseyin ve Aydın Abilerin de desteğiyle 2 sorti ilk denemelerini yaptı, maiden uçuşta 90lık motor mevcut sağ motor açısı yeterli olmadığından uçağı bir sağ bir sol az kalsın nakavt ediyordu, neyse ki gazı kısıp uçağı döndürdüm stop eden motorla kuzulara doğru uçağı biraz sertçe ancak sorunsuz indirebildim. (Güzel bir tecrübeydi benim için) videoları İkitelli Gezginler altında yayınlarım, ama tadını daha tam alamamama rağmen çok keyifli bir model olduğunu söyleyebilirim,

Kol uçuşuna Hüseyin Abi'deki Mustang de gelir, Orhanlı gruptaki diğer arkadaşlarda da Mustang var diye hatırlıyorum, 4~5 Mustang peş peşe havalansa güzel olur diyorum :))

yugo_tr
26-09-2010, 05:51
Kimler gelmiş ?

15286373

yugo_tr
26-09-2010, 05:52
Mevlüt ve Tango

15286619

yugo_tr
26-09-2010, 05:53
Duello

15286717

yugo_tr
26-09-2010, 05:54
Bülent abi Soprano kalkış

15286794

iniş

15286850

yugo_tr
26-09-2010, 05:57
Seçkin Extra 300 Kalkış

15286883

ve iniş

15286899

Sümer Yamaner
26-09-2010, 08:51
Sümer Abi,

Bugün nihayet İkitelli'de Hüseyin ve Aydın Abilerin de desteğiyle 2 sorti ilk denemelerini yaptı, maiden uçuşta 90lık motor mevcut sağ motor açısı yeterli olmadığından uçağı bir sağ bir sol az kalsın nakavt ediyordu, neyse ki gazı kısıp uçağı döndürdüm stop eden motorla kuzulara doğru uçağı biraz sertçe ancak sorunsuz indirebildim. (Güzel bir tecrübeydi benim için) videoları İkitelli Gezginler altında yayınlarım, ama tadını daha tam alamamama rağmen çok keyifli bir model olduğunu söyleyebilirim,

Kol uçuşuna Hüseyin Abi'deki Mustang de gelir, Orhanlı gruptaki diğer arkadaşlarda da Mustang var diye hatırlıyorum, 4~5 Mustang peş peşe havalansa güzel olur diyorum :))

Sait hayırlı olsun. Keyifle uç. Çoklu P51 kol uçuşu keyifli olur! Tabii azıcık da riskli! :)

Yusuf ellerine sağlık...

Clio172
26-09-2010, 10:08
Videolar-fotolar harika, Çekenlerin ellerine sağlık :)

mvltkmkl
26-09-2010, 10:34
Video ve fotograflar içi herkeze çok tşk.

seccos
26-09-2010, 11:00
Yusuf , videolar süper olmuş , ellerine sağlık..

seccos
26-09-2010, 12:47
Evren ,
Konuşmamız üzerine benim Extra'nın ağırlığını tekrar ölçtüm..Boş uçuş ağırlığı 3400 gr..Hiçbir dengeleyici ağırlık eklemedim modele..Sadece 75Ax'in ağırlığı ise 550 gr.

Clio172
26-09-2010, 13:50
http://img842.imageshack.us/img842/2989/p47.jpg

Mevlüt'cüm, zevkler tartışılmaz tabii ki ama fotoda "Chicago Bulls" logosunu görünce yazasım geldi. Scale ve böyle güzel bir uçağa dekaller biraz fazla olmuş sanki, marking'ler de yanlış ve spinner dün de söylediğim gibi metal, Sümer Abi'nin Texan'ındakinden olursa tadından yenmez. Bir de 4 pal pervane taktınmı tamamdır olay. Yanlış anlama sakın, böyle hoşuna gidiyorsa dokunma :)

kurppi
26-09-2010, 13:56
Evren ,
Konuşmamız üzerine benim Extra'nın ağırlığını tekrar ölçtüm..Boş uçuş ağırlığı 3400 gr..Hiçbir dengeleyici ağırlık eklemedim modele..Sadece 75Ax'in ağırlığı ise 550 gr.

Sağolasın Seçkin,

Ben de şimdi benim extra nın e versiyon halindeki ağırlığını ölçtüm, 4000mAh lik pil ile (dün uçtuğum pil) 3720 gr... Sadece pilin ağırlığı 700gr :)

motorun ağırlığı 350gr, haliyle pil-motor kombinasyonu toplam 1050 gr demektir. Bu durumda benim model motorsuz ama tüm elektronikler ile birlikte kabaca 2700gr olmalı seninki ise 2900 lerde... bu kadar fark da normal sanki...

kurppi
26-09-2010, 14:02
http://img842.imageshack.us/img842/2989/p47.jpg

Mevlüt'cüm, zevkler tartışılmaz tabii ki ama fotoda "Chicago Bulls" logosunu görünce yazasım geldi. Scale ve böyle güzel bir uçağa dekaller biraz fazla olmuş sanki, marking'ler de yanlış ve spinner dün de söylediğim gibi metal, Sümer Abi'nin Texan'ındakinden olursa tadından yenmez. Bir de 4 pal pervane taktınmı tamamdır olay. Yanlış anlama sakın, böyle hoşuna gidiyorsa dokunma :)

Abi sen neeettin??? spinnera pervaneye gelene kadar, kanattaki forsların yerleri yanlış, sağ kanattaki ve gövde yanındaki forslar ters :) kuyruktaki bayrak alakasız, kuyruk tekerinin yeri de yanlış, ana iniş takım yuvalarının yeri hepten yanlış :):)

Ama allah için uçağın genel hatları fena değil. Şu mavi şeritler hazır üzerinde geliyor olmasa şeytan al bir tane koy THK forslarını uçur diyor...

Highflyer
26-09-2010, 14:21
Dün o kadar güzel bir uçuş günüydü ki yanımda fotograf makinam olduğunu ancak akşam üstü farkedebildim. :fifufifu:

Ultimate ile hasret giderdim, Pilatus ile nasıl rolling circle yapabildiğimi sonunda Nevzat Abi'ye gönderebildim :P

Sahadan ayrılırken hava kararmış, akşamın sessizliği Orhanlı'ya çökmeye başlamıştı. Güzel Bir Orhanlı günü daha geride kaldı :bye:

Sıra geldi klasik pazar görevimiz olan uçuş anılarını paylaşmaya.

Ve işte beklenen Video, Sarven'in Nevzat Abi nin dev Piper'ıyla biraz Scale biraz da 3D tadındaki uçuşu. Uygulamalı PowerSlip dersleri ile birlikte ;oleeea:

http://www.vimeo.com/15293423

Birkaç tane de foto ;)

sarvenn
26-09-2010, 15:24
Abi video için çok sağol ya, şimdi yine gaza geldim, simulator kumandamı aldım, netten de büyük bir piper indirip uçacağım tekrar = )

Highflyer
26-09-2010, 15:58
Abi video için çok sağol ya, şimdi yine gaza geldim, simulator kumandamı aldım, netten de büyük bir piper indirip uçacağım tekrar = )

PPL eğitimi alamayana dev piper RC model, dev piper RC modeli olmayana "download piper" :eeeeyoo:

seccos
26-09-2010, 16:15
Sağolasın Seçkin,

Ben de şimdi benim extra nın e versiyon halindeki ağırlığını ölçtüm, 4000mAh lik pil ile (dün uçtuğum pil) 3720 gr... Sadece pilin ağırlığı 700gr :)

motorun ağırlığı 350gr, haliyle pil-motor kombinasyonu toplam 1050 gr demektir. Bu durumda benim model motorsuz ama tüm elektronikler ile birlikte kabaca 2700gr olmalı seninki ise 2900 lerde... bu kadar fark da normal sanki...

Bencede normal..Modelin spec. lerinde yazan uçuş ağırlığı 2700-2900 gr arası..Hal böyle olunca da ben max. , sen min. olarak tutturmuş olduk ağırlığı :)
Tabi havada senin yaşadığın kanat devirme durumuna , toplam ağırlığı göz önüne alırsak sen daha yakın oluyorsun bu halde..

sarvenn
26-09-2010, 16:24
Abi önce 1:2 piper yükledim sonrada 1:1 piper ile uçtum, çok zevkliydi = )

İlerde planlarım arasında şöyle kanat açıklığı 2,5m üzeri bir piper da var.

Sümer Yamaner
26-09-2010, 16:36
büyük bir piper indirip uçacağım tekrar = )

Yanlış!

Önce uçurup sonra İNDİRECEKSİN! :P

sarvenn
26-09-2010, 20:30
Yanlış!

Önce uçurup sonra İNDİRECEKSİN! :P

Hahaha iyiymiş.

orhantekkan
26-09-2010, 22:56
Sümer hocam bana 1 gün borcunuz var :). Yarın hava öğleden sonra yağışlı deyince plan yapmadım bu gün için . Kaçtı çok sıcak bir pazar günü :)

Sümer Yamaner
26-09-2010, 23:15
Abi ben WindGuru'nun yalancısıyım. Naapiim. Nasıl ödeyeyim borcumu?! :)

mvltkmkl
27-09-2010, 08:27
Etiketler konusunda haklısınız. Bir sonraki uçuşa kadar birkaçını kaldırayım.

Sümer Yamaner
27-09-2010, 08:57
Mevlüt sen bakma bu scale takıntılı adamlara. Uçağının keyfini çıkar! :) O çıkartmaları sökerken kaplamaya zarar verirsin, daha kötü olur.

orhantekkan
27-09-2010, 09:04
Abi ben WindGuru'nun yalancısıyım. Naapiim. Nasıl ödeyeyim borcumu?! :)

Artık buluşup bir ödeme planı yaparız değilmi. :). Ama ne sıcak vardı dün bunalttı beni resmen.

orhantekkan
27-09-2010, 09:06

Bence kaplamaları komple sök. Uçağın orjinal resimlerini bul ve ona göre kapla . Ancak böyle mutlu edersin bu elit tebayı :). Bu arada 24 Ekim için katılımlarınızıda bekliyoruz bir pazar günü uçmasanızda gelip muhabbet edersiniz. Emrah tee bodrumdan gelecek.

mvltkmkl
27-09-2010, 09:54
Sümer hocam bu şekilde modeli tanıyıp zevkini çıkartmaya çalışacağım. kaplamayı ben bu şekilde sevdim esasında.

Bence kaplamaları komple sök. Uçağın orjinal resimlerini bul ve ona göre kapla . Ancak böyle mutlu edersin bu elit tebayı :). Bu arada 24 Ekim için katılımlarınızıda bekliyoruz bir pazar günü uçmasanızda gelip muhabbet edersiniz. Emrah tee bodrumdan gelecek.

Orhanlı ekibinin bir üyesi olarak aksilik olmaz sahada olmayı planlıyorum. Ama o günkü uçuşları nasıl kontrol altına alacagız acıkcası meraktayım.
Modelsiz gelmeyi düşünüyorum aslında. Çok kalabalık olacak + kim nerde nasıl kalkacak, inecek bu işlerin takibini kim yapacak bakalım tarih gelsinde o gün duruma göre belki modeli arabada tutar duruma göre takılırım.

bestman
27-09-2010, 11:32
Sümer hocam bu şekilde modeli tanıyıp zevkini çıkartmaya çalışacağım. kaplamayı ben bu şekilde sevdim esasında.

Orhanlı ekibinin bir üyesi olarak aksilik olmaz sahada olmayı planlıyorum. Ama o günkü uçuşları nasıl kontrol altına alacagız acıkcası meraktayım.
Modelsiz gelmeyi düşünüyorum aslında. Çok kalabalık olacak + kim nerde nasıl kalkacak, inecek bu işlerin takibini kim yapacak bakalım tarih gelsinde o gün duruma göre belki modeli arabada tutar duruma göre takılırım.

Nasıl kontrol altına alacağız ben biliyorum:)

seccos
27-09-2010, 11:34

O gün senin %27 Extra artık uçar değil mi ?

Sümer Yamaner
27-09-2010, 11:41
Geçen seneki toplantıda anormal bir kalabalık olmadı Orhanlı'da. Kaldı ki kalabalık iyidir. Keyifli olur. Arada bir sorti de uçulur. O gün için iyi organize olalım. İki saha yetkilisi belirleyelim. Herşey tıkır tıkır yürüsün.

bestman
27-09-2010, 11:56
Ben sopayı yontmaya başladım:)

bestman
27-09-2010, 11:56
Haydar yazısının scale olması ile uğraşıyorum.:)

mvltkmkl
27-09-2010, 12:21

HAYDAR. :D
Dana insancıl bir yol yokmu abi ? :)

Geçen seneki toplantıda anormal bir kalabalık olmadı Orhanlı'da. Kaldı ki kalabalık iyidir. Keyifli olur. Arada bir sorti de uçulur. O gün için iyi organize olalım. İki saha yetkilisi belirleyelim. Herşey tıkır tıkır yürüsün.

Bunu belirleyelimki sorun yaşamadan sağ salim HAYDAR sız ama BESTMAN' lıbir gün geçirelim.

kurppi
27-09-2010, 12:47

Sökme Mevlüt çıkartmaları, gereksiz yere zarar verirsin kaplamaya. Böyle uçmaya devam et, uçağının tadını çıkar, pilotajını geliştir. İlerde kenarından köşesinden de olsa ölçekli bir modelin olsun istersen önce o uçağın gerçeği hakkında bilgi toplarsın, o bilgilere göre elindeki modelini de ona olabildiğince benzetecek şekilde yaparsın... Şu an önce bol bol uç...

mnevzat
27-09-2010, 13:06
HAYDAR. :D
Daha insancıl bir yol yokmu abi ? :)

Var... Haydar yerine KARA VİCDANLI..!!

mvltkmkl
27-09-2010, 13:33
O gün senin %27 Extra artık uçar değil mi ?

Nerde O günler ? Modeli turşu oldu ama salamura olmasını bekliyor sayın Bestman abimiz :) Abi getirde gözümüz model görsün !
Aslında neden getirmediğini biliyorum. Modeli görünce hepimiz üzerine çullanıp bune nasıl olmuş nerden aldın sorularına maruz kalmamak adına getirmiyor modeli.
Abi bence kısa zamanda getir ikinci el fiyatları yükseksek elden çıkartırız belki :D

Sökme Mevlüt çıkartmaları, gereksiz yere zarar verirsin kaplamaya. Böyle uçmaya devam et, uçağının tadını çıkar, pilotajını geliştir. İlerde kenarından köşesinden de olsa ölçekli bir modelin olsun istersen önce o uçağın gerçeği hakkında bilgi toplarsın, o bilgilere göre elindeki modelini de ona olabildiğince benzetecek şekilde yaparsın... Şu an önce bol bol uç...

Evet abi haklısın. Şimdi sadece bol bol iniş kalkış çalışacağım. Aslında ben Scale model olarak üstten kanatlı modelleri seviyorum. Piper ve benzeri modelleri. Birde büyük benzin motorlu olursa tadından yenmez. Ama thunderbolt' ta çok güzel bir model. Bu arada bu hafta iniş takımından sıkıntılar yaşadığım için sümer hocamın scale spidfare givi aliminyum iniş takımı yapacagım.

Var... Haydar yerine KARA VİCDANLI..!!

google " Haydar yazdım ilk çıkan resme bakın :D "

http://img210.imageshack.us/img210/9420/haydar2717013311asdny7be0.jpg

Sümer Yamaner
27-09-2010, 13:41
Mevlüt saçmalama. İniş takımlarını berbat etme. İstiyorsan Tower'dan kaliteli bir takım mekanik retract al ve değiştir. Scale model retractsız olmaz.

mvltkmkl
27-09-2010, 14:13
Mevlüt saçmalama. İniş takımlarını berbat etme. İstiyorsan Tower'dan kaliteli bir takım mekanik retract al ve değiştir. Scale model retractsız olmaz.

Abi haklısın ama retracklar cok dandik ! spitfire den sen benim yapmak istedğim gibi kullanıyordun ? Bende iniş takımı yüzünden modeli kırmak istemiyorum.

Arkadaşlar bana APC 14x4W pervane lazım elinde olan varmı yada yakın zamanda yurtdışından sipariş verecek olan rica etsem ücreti mukabilinde bana 1 adet verebilecek bir abim, kardeşim varsa çok sevinirim.

Sümer Yamaner
27-09-2010, 14:44
Benim Spitfire'da yaptığım uygulamayı sakın örnek alma. Son derece kötü ve uygunsuz birşeydi! Dandik dediğin retractlar mı yoksa retractların monte edildiği ahşaplar mı? Bana retractların dandik gibi gelmedi açıkçası. Servo montaj ve ayarını düzgün yaparsan tıkır tıkır çalışırlar. Ayrıca retract sorunu nedeniyle hafif hasarlar olabilir ama uçak genelde kırılmaz. Eğer retractların monte edildiği kesim yeterince güçlü değil ise oraya takviye yapılır. Zaten farklı bir iniş takımı da kullansan oranın sağlam olması gerekiyor. Yani bu konuda her zamanki gibi aceleci davrandığına inanıyorum. İstersen bir gün sahada ayrıntılı olarak inceleyelim şu retractlarını.

seccos
27-09-2010, 14:53
Sümer abi , benim Mevlüt'ün modelinde görebildiğim , Retract dikmelerinin pek sağlam olmamasıydı..Normal kalkış koşusunda bile aşırı esneme yapıyor..Sadece dikmelerin daha sağlam olanları ile değişmesi sorunu çözebilir..Tabi bu durumda daha sert dikme enerjiyi ahşaba daha çok iletecek..O kısmında da eksik varsa takviye ile güçlendirilmesi gerekebilir..

mvltkmkl
27-09-2010, 15:07
Benim Spitfire'da yaptığım uygulamayı sakın örnek alma. Son derece kötü ve uygunsuz birşeydi! Dandik dediğin retractlar mı yoksa retractların monte edildiği ahşaplar mı? Bana retractların dandik gibi gelmedi açıkçası. Servo montaj ve ayarını düzgün yaparsan tıkır tıkır çalışırlar. Ayrıca retract sorunu nedeniyle hafif hasarlar olabilir ama uçak genelde kırılmaz. Eğer retractların monte edildiği kesim yeterince güçlü değil ise oraya takviye yapılır. Zaten farklı bir iniş takımı da kullansan oranın sağlam olması gerekiyor. Yani bu konuda her zamanki gibi aceleci davrandığına inanıyorum. İstersen bir gün sahada ayrıntılı olarak inceleyelim şu retractlarını.

Sümer hocam montajı güzel yaptım gövde çok sağlam fakat retrack lar dandik tekerleri elinle tut salla %20 sağa sola hareket ediyor vıdaları alyan hemen yalama oldular bende başka vida taktım ama yeri yalama olmuş. telerlerin yeride yalama olmuş anliyacağım yada dediğin gibi kaliteli retrack almak yada benim dediğim gibi yapmak lazım. Şuan yeni rectrak alamam bu şelikdede iniş ve kalkışlar sorunlu oluyor. Malum orhanlı zemin çok bozuk tekerler sağa sola dönüyor model burnu pat yere :( sen ne öneriyorsun şimdi ?

Sümer Yamaner
27-09-2010, 16:22
Modelin burnunun pat yere vurması yeterince hızlı yaklaşmaman ve ağırlık merkezinin fazlaca önde olmasından kaynaklanıyor olmasın?

MURAK
27-09-2010, 16:53
Arkadaşlar bana APC 14x4W pervane lazım elinde olan varmı yada yakın zamanda yurtdışından sipariş verecek olan rica etsem ücreti mukabilinde bana 1 adet verebilecek bir abim, kardeşim varsa çok sevinirim.

İlla 14x4 mü olması lazım Mevlüt.?? 14x6 versek :) Şaka bir yana başka kombinasyon olabilirmi.?? Hangi motor, hangi uçak??

mvltkmkl
27-09-2010, 17:01
Sümer hocam teker dikmesi dönüyor ve teker yana dönünce ani fren tepkisi oluyor. Agırlık merkezi aksine süper oldu bence model inişlerde gayet güzel süzülüyor ve burun yada kuyruk agır basmıyor. Ben belki görmüşsündür son inişimde nerdeyse kusursuz bir iniş yaptım model tekerleri yerde biraz süründe ve boom sol teker döndü yere takıldı ve modeli burun üstü yere vurdurdu. !

Murat abi.
abi showtime 50 3D bir modelim var benim yarışmaya onunla katılma planı yapıyorum ama istediğim pervane yok elimde 14x4W olması lazım abi bende 14x6, 14x8, 13x8, gibi bir çok pervane var ama 14x4W yok sarvende varmı acaba. ben ankara ve diğer magaza internet sitelerine baktım stokya yok, kiminin o pervaneden haberi bile yok :)
Murat abi 61ASP de kullanacagım bu tork pervanesi.

Sümer Yamaner
27-09-2010, 17:39
İyi de bu anlattığının retract ile ne alakası var? Sen tekerlek aksını doğru hazırlamamışsın.

mvltkmkl
27-09-2010, 17:44
Hocam içerisinden çıkan aks ve herşeyi doğru ve düzgün monte ettim ilk kullanmımlarda iyiydi ama şimdi yok ilk buluşmamızda senle bir inceleyelim birde sen bak bakalım vereceğin fikir doğrultusunda bir yol çizeriz. ok Tşk.
Şimdi yarışma için bir cinlik düşünüyorum. Evren abinin anlattığı hareketi aceba yapabilirmiyim diye ? Direk etrafında ters tur akmak sence bu mümkünmü ? yani 2 m yarı çapta sürekli tess bir şekilde dönme hartekeri LİMBO görevi varya ! ters 30 puan veriliyor ve şu ana kadar en faz 28 tur atılmış.

Sümer Yamaner
27-09-2010, 17:59
Dİkme teline aksı takıp, pozisyonunu ayarlayıp setscrew'i azıcık sıkıp sonra aksı çıkarıp setscrew'in iz yaptığı yere kare kesitli eğe ile çentik açtın mı?

aozgen
27-09-2010, 19:05
Ben bunları titzliğimi anlatmak için yazmadımki. Aradaki kelimelerin sentezlenip özümsenmesi gerekliliğini düşünüyorum. ....................
, yok efendim 600 mah yetermiş yok ıvırmış yok zıvırmı o 600 mah senin trainerin için geçerli, zaten öğrenme aşamasında kaç sorti uçuyordun, servon ne idi, yüzey direncin ne idi,al pili trainerden daha büyük uçağa tak, nasıl olsa uçuyordu bundada uçar, buradanda birileri olur dedimi tamam e böylede olunca adamlar hesap kitap yapmadan takıyorlar pilleri sonuç hüsran.
Heeeyyttt şunun şurasında bir hafta uzak durdum hemen Bestmanı serbest bırakmışınız..:hmmm::PO da fırsat bu fırsat benle dalga geçiyor.Yaw benim bütün uçaklarım 600mAh(ama doğru dürüst marka ) NiCd larla uçuyor.Hiiç de voltaj sıkıntısına düşmedim henüz.

Ahmet Abimm senin yeğeni 1 haftaya mumm gibi yapar sen hiç merak etme.. :) :)
Çocuğun psikoloğu hazır mı?Travma sonrası terapi için randeusunu ayarlamayı unutmadınız inşalahhh:hmmm::lol:

@Ahmet abi,..............
Bu arada needle valfi karbüratöre aktarırken yakıt hortumu giren yeri kırdım. Kalın CA ile yapıştırdık bütün gün öyle uçurdum hiç sorun çıkmadı. Tevekkel sen her onarımı neredeyse CAyla yapıyorsun. Varmış bir hikmeti :)
Bana kalın CA olarak İstanbulda bulacağım ne marka ne model ne numara CA yı önerirsin.
Şu karbüratörde metali metale yapıştırana kadar CA yı pek sevmezdim (elimin altında hep olmasına rağmen) . Şimdi kullanmak farz oldu :)
Abi ben e söylenilenlere katılıyorum.heryerde çok işe yarar bu meret ama bu karb memesinde güvenilmez.İlk fırsatta ona daha düzgün bir çare bulmalı.Ama CApon denince benim aklıma çift komponentli olanı gelir.

Orhanlı gurubu!!!! 17 Ekimde Hezarfen Havalanın'da funfly model uçak yarışması düzenleniyor.
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/57387-Master-Funfly-Model-Uçak-Yarışması

Diyeceksiniz ki Ahmet abi bize expoları yasakladı ve bu şartlar altında yarışamayız. Ama Ahmet abi o işin de çözümünü bulur. Bu buluşmaya desteğinizi bekliyoruz, gelin yarışalım eğlenelim... :)
Abii,ben Laylaylom uçuşlarda expoya karışırım.Herzaman dediğim gibi,yarışma denince expodan tut,triple rate lere kadar herşey mübahtır ben de desteklerim.

NOT: Bugün Murat Bey ve Ahmet Abi için uçmaktan ben uçamadım hiç! :P

Allah razı olsun,varolunuz.

Yeni oyuncağım :) Ahmet Abi, sırf sen artık retractlı iniş takımlı bir jet uçur dedin diye aldım bunu.:D Bakalım uçurmayı becerebilecek miyiz?
Elevatör servosunu thrust tube ile beraber arka tarafa sokamadım, böyle de kötü görünüyor ama bir uçsun bakalım ileride icabına bakarız.
Yaşşaaaaa,bildiğin gibi Ahmet abin herzaman vecize laflar eder.Yine doğru dediğinden emin olacaksın uçururken işşallahhh.Keyifle uç.

Direklerin uçaklar üzerindeki manyetik etkileri ile ilgili deneysel istatistiki bir çalışma olabilir...

İyi de o etki manyetik diil. Kütle çekimi! :D
Yaaaaaaa,dokundurun şu acılı abinize yokluğunda...:kütküt:Bir kerem o göz yanılmasıydı...:P

16f84
27-09-2010, 19:09
Vay Ahmet abim gelmiş Hoşgeldin canım abim

Sümer Yamaner
27-09-2010, 19:26
Yahu Ahmet Abi güney havası yaramamış sana. Alıngan olmuşsun! :) Kütle çekimi konusunda kimseye birşey dokundurmadım ben! :)
Hoşgeldin...

aozgen
27-09-2010, 19:29
Yahu Ahmet Abi güney havası yaramamış sana. Alıngan olmuşsun! :) Kütle çekimi konusunda kimseye birşey dokundurmadım ben! :)
Hoşgeldin...

Olsun ben alındım işte..Bir kere o göz yanılmasıydı :ahhahyt::rolleyes:
Kutsal abim sağolasın,hoşbuldum..

iskender777
27-09-2010, 21:38
Merhabalar,

Hafta sonu trainer'ımı f1'de direğe çarparak kırdıktan sonra Soprano almayı düşünüyorum. 46'lık OS motor ile hangi ölçüde pervane kullanmam gerekir? (THK sitesinde 10x6 ~10x7 öneriyorlar.)

Hazır motoru yerinden sökmüşken içini açarak temizlemenin bir faydası olur mu (zamanla temizlenecek bir birikim oluşur mu?) Mazot bu konuda iyi bir temizleyici midir?

Sümer Yamaner
27-09-2010, 21:51
Abi sen benim bildiğim İskender misin? Hani 26 plakalı Toyota Corolla'lı, ArtTech Cessna'yı en iyi uçuran pilot? Eğer o isen bütün yaz boyunca biz Orhanlı'da uçarken sen F1'de miydin??? Neden????

Soprano 46'lık bir uçak. 46'lık motora 10*6 - 10*7 pervane uygun olur. Motorun toprağa girmediyse ve daha önceden bir sorunu yok idiyse bence elleme...

kurppi
27-09-2010, 21:57
Olsun ben alındım işte..Bir kere o göz yanılmasıydı :ahhahyt::rolleyes:
Kutsal abim sağolasın,hoşbuldum..

Ahmet abim hoşgeldin, ilk buluşmada kurcalaman ve bir fikir vermen için üzerinde rulmanlar dişliler vs vs olan bişeyler tutuşturcam eline haberin olsun :D Buarada ben manyetik etki derken özelde kimseyi kastetmedim, benim de koca alanlarda direklere çarpmam meşhurdur :)

Sümer Abi, Mevlütün p47sinin kardeşi olan mustangi yıllarca uçurdum (benim retractlar amortisorlu olduğu için orhanlıyı daha iyi tolere etmiştir mutlaka). Kanat konstrüksiyonu, retract destekleri falan sağlam yapılmış (en azından aşırı dandik değil) ama retractlar için aynı şeyi söyleyemem. Cumartesi gördüğüm kadarıyla benim mustangden çıkan retractlarla aynı ürün, ömrü pek uzun olmaz. Ama tekerlek dönmesi tamamen senin anlattığın gibi aks bağlantısının doğru yapılmaması ile ilgilidir. Ama genede o retractlardan uzun sürebişey beklememek gerek...

Mevlüt, senin kısa vadede yapacağın en iyi şey, sert ağaç blok ve gene sert (kayın) kontra ile tam modeldeki retractların şeklinde ve ölçüsünde bir sabit iniş takımı bloğu yapıp çelik telden de dikmeleri yapıp bu blokla birlikte retract yuvasına vidalayarak monte etmek olur. Böylece şimdilik sağlam bir iniş takımın olur, ilerde de retract yapmak istediğinde bunu söker kolayca retractları takarsın tekrar...

aozgen
27-09-2010, 21:57
Motoru elleme,11-6 pervane tavsiye ederim.(Motor OS 46 LA ise o zaman 10-6)
Evren abim sağolasın,hojjbulduk.Neymiş o dişli zamazingo bakiim?

kurppi
27-09-2010, 22:02
Evren abim sağolasın,hojjbulduk.Neymiş o dişli zamazingo bakiim?

RCVnin krangının tepe rulmanı sizlere ömür. Gel gör ki krank ile ayna dişliyi birbirinden ayıramadığım için bir türlü rulmana ulaşamıyorum... Isıtma, soğutma, diferansiyel ısıtma ve soğutma ne denediysem olmadı... parça şemasına göre orda krangı tutan bir segman var ama o segman ulaşılabilecek biryerde değil ve krangın krank yuvasından çıkmasına engel olmamalı mantıken... Şemayla birlikte getireceğim bakalım sen ne dersin...

teknik adam
27-09-2010, 22:03
Hoş geldin Ahmet abi

Sümer Yamaner
27-09-2010, 22:09
Evren, ben Mevlüt'ün retractlarına alıcı gözüyle bakmadım. Phoenix P51'in retractları bugüne kadar kullandıklarımın içinde en iyileriydi. İlk montajlarından sonra bir daha eğip bükmek gerekmedi. Birçok sert inişi de tolere ettiler ve yamulmadılar. Ben Mevlüt'ün P47'sini Hangar 9 diye hatırlıyorum. Dolayısıyla en azından Phoenix'in retractları kadar iyidirler diye düşünüyorum.
Bir de retractlı bir uçak alıp retractları sabitlemek bana mantıklı gelmiyor. Hele ki retract servosunu bile monte etmişsen.
Mevlüt'e retractlardaki hafif boşlukları nasıl gidermesi gerektiğini de anlattım ama nafile!
Retractlardan uzun süre birşey beklenmeyecek diye baştan sabitlemenin de anlamı yok. Kullanırsın, gittiği yere kadar gider. Saçmaladığında bir çare düşünürsün bana göre...

aozgen
27-09-2010, 22:11
Sağolasız yoldaşlar.Hoşbulduk.
Evren abi bir bakalım,olmazsa kefere forumunda sorarık.

Clio172
27-09-2010, 22:17
Ahmet Abi hoşgeldin, özledik ve bol bol kulaklarını çınlattık (Biz Çarşamba ve Cumartesi çınlattık, diğer günleri bilemeyiz, onlar normal, tansiyon falandır :D :D)

volkanoz
27-09-2010, 22:20
Ahmet abi hoşgeldin nasıl geçti tatil hiç foruma yazmadığına göre pilajdaki hatunlar güzeldi herhalde :)

Geçen hafta çok yoğundum cumartesi de çalıştım iş yerine dahi gidemedim. Ayrıca evdeki internettede sorun vardı.
Cumartesi herkes için güzel bir gün olmuş raporlardan anlaşılan. Videolar için herkese teşekkürler gidemeyenlere teselli oluyor :D

kurppi
27-09-2010, 22:21
Evren, ben Mevlüt'ün retractlarına alıcı gözüyle bakmadım. Phoenix P51'in retractları bugüne kadar kullandıklarımın içinde en iyileriydi. İlk montajlarından sonra bir daha eğip bükmek gerekmedi. Birçok sert inişi de tolere ettiler ve yamulmadılar. Ben Mevlüt'ün P47'sini Hangar 9 diye hatırlıyorum. Dolayısıyla en azından Phoenix'in retractları kadar iyidirler diye düşünüyorum.
Bir de retractlı bir uçak alıp retractları sabitlemek bana mantıklı gelmiyor. Hele ki retract servosunu bile monte etmişsen.
Mevlüt'e retractlardaki hafif boşlukları nasıl gidermesi gerektiğini de anlattım ama nafile!
Retractlardan uzun süre birşey beklenmeyecek diye baştan sabitlemenin de anlamı yok. Kullanırsın, gittiği yere kadar gider. Saçmaladığında bir çare düşünürsün bana göre...

Abi Mevlüt'ün p47 si phoenix, üzerindeki hangar9 çıkartmasına aldanma :D Phoenixin retractları kötünün iyisi ayarındalar (bu retract işinde ne kadar ekmek o kadar köfte sözü çok doğru oluyor malesef). Mustang ile ne kadar uçtun kaç iniş yaptın bilmiyorum ama benim uzun vadede birşey beklememek gerek ile kastettiğim o meretlerin bir sezondan fazlasını çıkartamayacağıdır.

Retractı sabitlemek konusunda kesinlikle senle hemfikirim. Zaten mevlüt ün illa retractları sabitleyeceğim isteği üzerine öneride bulunuyorum :) Bana göre zaten bir 2. cihan harbi avcı tayyaresi retractsız olmaz. Zaten kendi mustangimi aldığımda ilk iş retractları adam gibi pnömatiklerle ve amortisörlü dikmelerle değiştirmek olmuştu... Ha bunu yapamasaydım da tercihim yukarda yazdığım gibi ahşap blok kullanarak güvenilir bir sabit iniş takımı yapmak olurdu.

Clio172
27-09-2010, 22:23
RCVnin krangının tepe rulmanı sizlere ömür. Gel gör ki krank ile ayna dişliyi birbirinden ayıramadığım için bir türlü rulmana ulaşamıyorum... Isıtma, soğutma, diferansiyel ısıtma ve soğutma ne denediysem olmadı... parça şemasına göre orda krangı tutan bir segman var ama o segman ulaşılabilecek biryerde değil ve krangın krank yuvasından çıkmasına engel olmamalı mantıken... Şemayla birlikte getireceğim bakalım sen ne dersin...

Evren, krang ne be??? :P

kurppi
27-09-2010, 22:24
Sağolasız yoldaşlar.Hoşbulduk.
Evren abi bir bakalım,olmazsa kefere forumunda sorarık.

Sağolasın abi, cozemeyeceğimiz bişey değildir diye tahmin ediyorum. Amerikadan hediye olarak ikinci bir RCV 90 SP yolda inşallah. Bi dolu millet vızır vızır bu mereti kullanırken bana çürüğü mü denk geldi ne anlayamadım. Feci canımı sıktı ama, Airacobrada gitgide elektrik motoruna kaymaya başladı aklım... Hatta extrayı bu hafta itibarıyla Airacobrada kullanabileceğim bir elektrikli sistemle uçurmaya başladım, performansı da gayet güzel, ağır basmaya başlıyor :)

kurppi
27-09-2010, 22:27
Evren, krang ne be??? :P

Krank kelimesinin son harfi olan "k" sert sessizinin "ı" sesli eki önünde yumuşaması kuralı... Tam adı sert sessizlerin yumuşaması kuralı :):)

iskender777
27-09-2010, 22:28
Abi sen benim bildiğim İskender misin? Hani 26 plakalı Toyota Corolla'lı, ArtTech Cessna'yı en iyi uçuran pilot? Eğer o isen bütün yaz boyunca biz Orhanlı'da uçarken sen F1'de miydin??? Neden????

Soprano 46'lık bir uçak. 46'lık motora 10*6 - 10*7 pervane uygun olur. Motorun toprağa girmediyse ve daha önceden bir sorunu yok idiyse bence elleme...

Evet Hocam ta kendisi. F1'i tercih nedenim asfalt olması, birde daha 35 mHz kumandayı değiştiremedim, Orhanlı'da frekans karışması oluyor.
Motorum sağlam görünüyor, uçak kullanılmaz hale geldi. Elimde kullanılmamış 11x6 pervaneler vardı, Ahmet Bey'in tavsiyesine göre sanırım pervane almama gerek kalmayacak. Teşekkürler.

MURAK
27-09-2010, 22:30
Evet Hocam ta kendisi. F1'i tercih nedenim asfalt olması, birde daha 35 mHz kumandayı değiştiremedim, Orhanlı'da frekans karışması oluyor. Motorum sağlam görünüyor, uçak kullanılmaz hale geldi. Elimde kullanılmamış 11x6 pervaneler vardı, Ahmet Bey'in tavsiyesine göre sanırım pervane almama gerek kalmayacak. Teşekkürler.

35 mhz hangi kanalsınız.??

MURAK
27-09-2010, 22:33
Kıdemli Abilerrr

Orhanlı kırsalı ile, F-1 arası kuş uçuşu kaç km.???

iskender777
27-09-2010, 22:37
35 mhz hangi kanalsınız.??

35.150 mHz.

kurppi
27-09-2010, 22:38
Kıdemli Abilerrr

Orhanlı kırsalı ile, F-1 arası kuş uçuşu kaç km.???

orhanlı pist ortasından F1 pist ortası kuş uçuşu 6.5km

Clio172
Krank kelimesinin son harfi olan "k" sert sessizinin "ı" sesli eki önünde yumuşaması kuralı... Tam adı sert sessizlerin yumuşaması kuralı :):)

Kurtul artık tez yazım kılavuzlarından, bırak kendini :) . Segman konusunda haklıysan (gerçekten krankı tutmuyorsa) bu gecelik 200 C derecede 15 dakika ısıt ve itinayla çekiçle, olmuyorsa deepfreez'e at sabah çekiçle......

seccos
Airacobrada gitgide elektrik motoruna kaymaya başladı aklım... Hatta extrayı bu hafta itibarıyla Airacobrada kullanabileceğim bir elektrikli sistemle uçurmaya başladım, performansı da gayet güzel, ağır basmaya başlıyor :)

Abicim bari sen yapma , sen etme..! Scale'ci adamın pilli bebeği olduğu nerede görülmüş ! :P

MURAK
27-09-2010, 22:43
35.150 mHz.

Benimki de 63.kanal. Yani 35.030 mhz

MURAK
27-09-2010, 22:46
orhanlı pist ortasından F1 pist ortası kuş uçuşu 6.5km

.....birde daha 35 mHz kumandayı değiştiremedim, Orhanlı'da frekans karışması oluyor.

Bence Orhanlı ya gelin daha emniyetli. Ben Graupner MC-20 ile uçuyorum ve 35 mhz (63.kanal - 35.030)

Bu 6,5 km çok çok rahat edeceğimiz bir mesafe değil gibime geliyor. :)

aozgen
27-09-2010, 22:54
Abü şunu bi oku.Bi de linkteki montaj şemasına bak.
http://www.rcuniverse.com/forum/m_9004156/tm.htm#2
http://origin-images.rcuniverse.com/forum/upfiles/161608/Jg14275.jpg
http://www.rcvengines.com/pdf_files/90sp-exploded-view.pdf

Sanırım anahtar,ayna dişlinin kaması.kama ile duruyor.Onu uygun bir güçle veya en iyisi bir çektirme ile kaydırmak gerekir sanıyorum.

iskender777
27-09-2010, 23:00
Bence Orhanlı ya gelin daha emniyetli. Ben Graupner MC-20 ile uçuyorum ve 35 mhz (63.kanal - 35.030)

Bu 6,5 km çok çok rahat edeceğimiz bir mesafe değil gibime geliyor. :)

Haklısınız aslında 6.5 km pekte uzak bir mesafe değil, yalnız birkaç kişi problem olduğundan bahsetmişti. Temkinli yaklaşmamın nedeni başka bir lokasyonda yakındaki FM vericisi yüzünden elektrikli bir modeli kaybetmiştim, o nedenle denemek istemedim. Siz problem yaşamadıysanız denemek isterim.

kurppi
27-09-2010, 23:02
Kurtul artık tez yazım kılavuzlarından, bırak kendini :) . Segman konusunda haklıysan (gerçekten krankı tutmuyorsa) bu gecelik 200 C derecede 15 dakika ısıt ve itinayla çekiçle, olmuyorsa deepfreez'e at sabah çekiçle......

Tezim geçsin bi yönetim kurulundan ondan sonra salıcam kendimi :)

Fırını da buzluğu da denedim malesef sonuç yok... Hatta buzluktan sonra sadece dişliyi ısıtarak (dişli krangın üzerine geçiyor) da denedim nafile...

Abicim bari sen yapma , sen etme..! Scale'ci adamın pilli bebeği olduğu nerede görülmüş ! :P

Valla dünyanın her yerinde görülmüş :) bikere kaput altına gizleme, yok silindir kafası çıktı yok egzost göründü derdi yok, ikincisi soğutmak için gerçekte olmayan delikler açma derdi yok... Artık teknoloji de feci şekilde gelişiyor, gerçeğin sesini birebir veren ses devreleri var, hiçbir patlarlı motorun yapamadığını yapıp doğrudan gerçek uçağın sesini veriyorlar... Statik pervane ile uçan pervanenin ayrı olmasına gerek kalmıyor, elektrik motorları "scale" çapta ve pal sayısında pervaneleri düşük devirlerde çevirebiliyor... Çok motorlu uçaklarda zaten artık tereddütsüz elektrik motoru kullanılıyor (güvenilirlik) Kısacası elektrik motorlarının "Scale" dünyasında avantajı çook... Tek dezavantaj toplam maliyetin patların çok üzerinde olması. Ama zaten gerçek bir "scale" modele harcanan emeğin ve diğer ıvır zıvırların maliyetinin yanında bu da pek önemli olmuyor... (buarada üşenmezsen P39 ilmeğimdeki 42 numaralı mesaja bi bakıver :) )

Beni düşündüren tek sorun bu aşamada modeli elektriğe çevirince ses sistemi monte edemeyecek olmam, zamanında öngörseydim gerekli boşluğu bırakabilirmişim ama şu an ciddi bir amelyat gerektirir... O nedenle hala son bir umutla yeni gelecek olan RCV nin sağlıklı çalışabilmesini, yada elimdekinin güven verecek şekilde yeniden çalışır hale gelmesini bekliyorum... (rcv nin sesi de tam "scale" olmasada tamamen sessiz bir modele tercih ederim...)

Sümer Yamaner
27-09-2010, 23:09
Ohooo iki sezon da yeni RCV'nin rodajı var...

kurppi
27-09-2010, 23:11
Abü şunu bi oku.Bi de linkteki montaj şemasına bak.
http://www.rcuniverse.com/forum/m_9004156/tm.htm#2
http://origin-images.rcuniverse.com/forum/upfiles/161608/Jg14275.jpg
http://www.rcvengines.com/pdf_files/90sp-exploded-view.pdf

Sanırım anahtar,ayna dişlinin kaması.kama ile duruyor.Onu uygun bir güçle veya en iyisi bir çektirme ile kaydırmak gerekir sanıyorum.

Ahanda bitanesin abi :) Teşekkürler, Allah klavyene monitörüne vede internetine zeval vermeye :)

Adamın önerdiği gibi bir matkap sehpam vardı okulun atolyesine bağışladım. Gerçi zaten o da dişliyi sökememiş, en sağlamı tepesinden çekiçlemek... Neyse en azından segmanın tutmadığından emin olduk, makul bir kuvvetle sabırla ittirmeye devam edicez demektir :)

Şemadaki 60132 numaralı circlip in tam oalrak neyi tuttuğundan emin olamadığım için fazla kuvvet uygulamak istememiştim. Hatırlarsan hararet sorunu sonrası pervane pulu da çıkmamakta direnmişti ve benim motorsiklet ustamı çıldırtmıştı. Bunda da bu tür bir sıkışma-kaynama sıkıntısı olmuş olabilir...

kurppi
27-09-2010, 23:12
Ohooo iki sezon da yeni RCV'nin rodajı var...

Elektriklliye çevirmeye karar verirsem en fazla 2 aya ilk uçuş yapılır :)

seccos
27-09-2010, 23:21
üşenmezsen P39 ilmeğimdeki 42 numaralı mesaja bi bakıver :) )

Msg 42 :
Patlarlı motor elektrikli motor polemiğine dönüşmez umarım bu.
Eğer RCV motoru bulamasaydım bu modeli elektrikli yapacağımı beyan edip çekiliyorum.

Bence RCV 'nin bulunacağı bilindiğinden ortamı kızıştırmak için yazılmış bir mesaj bu :)
Eğer durum böyle olmasaydı 2. RCV nin gelmesi konusu da geçmezdi az önce, yaniii kızıştırma devam ediyor :P

Sümer Yamaner
27-09-2010, 23:24
Boşver Sinyor. Artık bu adamı kaale almaya değmez. Düşündüğümüz gibi çıkmadı. :P :P :P

kurppi
27-09-2010, 23:35
Boşver Sinyor. Artık bu adamı kaale almaya değmez. Düşündüğümüz gibi çıkmadı. :P :P :P

Deliyi bu kadar kaale almanız bile şaşırtıcı :D:D:D

orhantekkan
27-09-2010, 23:45
Buluşma günü kalabalık olması için elimizden geleni yapıyoruz zaten . Sizde lütfen isminizi listeye ekleyin ve destek olun. O gün geldiğinde kendini en ihtiyar hisseden 2 kişiyi saha amiri yaparız bence bir sorun olacağını zannetmiyorum. Zaten orası orhanlı bir kazlıçeşme veya ikitelli değil. :) Gelmeyenlerin isimlerini kara tahtaya yazarım :)

bulenttun
28-09-2010, 00:01
Haklısınız aslında 6.5 km pekte uzak bir mesafe değil, yalnız birkaç kişi problem olduğundan bahsetmişti. Temkinli yaklaşmamın nedeni başka bir lokasyonda yakındaki FM vericisi yüzünden elektrikli bir modeli kaybetmiştim, o nedenle denemek istemedim. Siz problem yaşamadıysanız denemek isterim.

İskender kardeş,
Farkında olmadan birbirimizden uzakta kalmışız. Bütün yaz F-1 de uçmaktan hiç sıkılmadınmı? Orhanlı'nın keyfi bambaşka, seni de aramızda görmek isteriz.Ayrıca kumandanı daha önce sana söylediğim gibi 2.4 ghz. az bir masrafla çevirebiliriz. Bu arada Sopranoyu da tamir edebiliriz. Senin gibi arkadaşları her zaman Orhanlıda bekliyoruz.
F-1 ile Orhanlı çayırı arası net den ölçmedim ama (karayolunu baz alarak) tahminim 3 km.yi geçmez.

bestman
28-09-2010, 00:11
Deliyi bu kadar kaale almanız bile şaşırtıcı :D:D:D

Zaten biliyorduk deli olduğunu merek etme, elektirik motoru takacam deyince anlaşılıyor, scale uçak yapacaksın, elektirik motoru takacaksın, gazı kesince veya süzülüşlerde pervane duracak sonrada scale uçmuş olacaksın. Doğasına aykırı bikerem uçağın.:)

bulenttun
28-09-2010, 00:17
Zaten biliyorduk deli olduğunu merek etme, elektirik motoru takacam deyince anlaşılıyor, scale uçak yapacaksın, elektirik motoru takacaksın, gazı kesince veya süzülüşlerde pervane duracak sonrada scale uçmuş olacaksın. Doğasına aykırı bikerem uçağın.:)

Bestman'ım sen neredesin, ne yapıyorsun, niye gelmiyorsun, işlerin mi yoğun, rodaj'ın bitmedimi yoksa bizler yokken mi Orhanlıya geliyorsun? Özlettin kendini, cevaplarını bekliyoruz.

kurppi
28-09-2010, 00:33

:D:D:D

Abi rölanti sadece patlar motorlarda olan bişey değil merak etme :)

Neyse airacobranın durumu mechul ama Hurrinin arkasından gelecek olan "oneonine" baştan itibaren çift hoparlörlü ses sistemli elektrik motorlu olarak imal edilecek :) O zamana kadar nasılsa doppler etkisi efekti de eklenir ses sistemlerine havada bakınırsınız artık nerden geliyor bu gerçek uçak diye :D:D:D

aozgen
28-09-2010, 08:06
Bestman'ım sen neredesin, ne yapıyorsun, niye gelmiyorsun, işlerin mi yoğun, rodaj'ın bitmedimi yoksa bizler yokken mi Orhanlıya geliyorsun? Özlettin kendini, cevaplarını bekliyoruz.

:D:P Ben gelince tırsmıştır...:fifufifu:

Buluşma günü kalabalık olması için elimizden geleni yapıyoruz zaten . Sizde lütfen isminizi listeye ekleyin ve destek olun. O gün geldiğinde kendini en ihtiyar hisseden 2 kişiyi saha amiri yaparız bence bir sorun olacağını zannetmiyorum. Zaten orası orhanlı bir kazlıçeşme veya ikitelli değil. :) Gelmeyenlerin isimlerini kara tahtaya yazarım :)
Abi biz "Orhanlı alî şurasını" toplayıp ona göre katılalım.Şaka bir yana,bugünden kendimi bağlamamak adına isim eklemiyorum ama Orhanlı gurubu olarak keskin bir mani olmazsa gurupca orada olur,çekilişe katılır,hediyelerimizi alır ve yerimize döneriz.Yalnız herhalde hiç uçak çıkartmayız(O kalabalıkta pek akıl kârı gibi gelmiyor bana)

mvltkmkl
28-09-2010, 08:30
Ahmet hocam hoşgeldin. nasıldı Tatil ?

Sümer hocam benim model phoneix retrackların dikmelerini vida gelecek yerleri eğeledim. Vida tutan yerler yalama oldugundan dönüyor. Emin ol hafta sonuna kadar elimden geleni yapacağım retrack ları çalışır duruma getirmek için.
Haklısın şavaş uçağı retracksız olmaz en iyi iki görselden biri flap , diğeri retrack :)

orhantekkan
28-09-2010, 09:38
:D:P Ben gelince tırsmıştır...:fifufifu:

Abi biz "Orhanlı alî şurasını" toplayıp ona göre katılalım.Şaka bir yana,bugünden kendimi bağlamamak adına isim eklemiyorum ama Orhanlı gurubu olarak keskin bir mani olmazsa gurupca orada olur,çekilişe katılır,hediyelerimizi alır ve yerimize döneriz.Yalnız herhalde hiç uçak çıkartmayız(O kalabalıkta pek akıl kârı gibi gelmiyor bana)

Ahmet abi ''Heralde hiç uçak çıkarmayız '' söylemine üzüldüm. Yani orada 40-50 kişiyi idare edemeyeceksek vay halimize. Bunu başkaları nasıl organize ediyor olmadı bizde alırız sopayı elimize.:) Önce istanbul parkta buluşulacak toplu resim çekildikten sonra dağılıp herkes pistine. O gün ve lütfen uçaklarınızla gelin ve gelmeye niyetiniz var ise bile isimlerinizi lütfen listemize ekleyelim.

Sümer Yamaner
28-09-2010, 09:54
İsmimi o listeye yazmamın ne anlamı olacağını anlayamadığım için bugüne kadar yazmadım...

mvltkmkl
28-09-2010, 09:57
Ben yazdım ! Listeye dikkat ettim model uçakcı ben ve serhan kardeş den başka isim göremedim :)

Clio172
28-09-2010, 10:06
Ben de anlayamadım ?? Basın olayı büyük ihtimalle.......

aozgen
28-09-2010, 10:15
Kedidir kedi....
DMevlutcum sağolasın.Keyifliydi.

Tırsak_Pilot
28-09-2010, 10:26

sevgili orhan bey şu kısmın açıklamasını yaparsanız sevinirm =) Zaten orası orhanlı bir kazlıçeşme veya ikitelli değil. :) Gelmeyenlerin isimlerini kara tahtaya yazarım :)

Clio172
28-09-2010, 10:27
Ahmet Abi hoşgeldin, özledik ve bol bol kulaklarını çınlattık (Biz Çarşamba ve Cumartesi çınlattık, diğer günleri bilemeyiz, onlar normal, heyecan - tansiyon falandır :D :D )

mvltkmkl
28-09-2010, 10:48
sevgili orhan bey şu kısmın açıklamasını yaparsanız sevinirm =) Zaten orası orhanlı bir kazlıçeşme veya ikitelli değil. :) Gelmeyenlerin isimlerini kara tahtaya yazarım :)

Evet açılım istiyoruz ? iyimi kötümü bu mağna !

Sümer Yamaner
28-09-2010, 11:27
Ahmet hocam hoşgeldin. nasıldı Tatil ?

Sümer hocam benim model phoneix retrackların dikmelerini vida gelecek yerleri eğeledim. Vida tutan yerler yalama oldugundan dönüyor. Emin ol hafta sonuna kadar elimden geleni yapacağım retrack ları çalışır duruma getirmek için.
Haklısın şavaş uçağı retracksız olmaz en iyi iki görselden biri flap , diğeri retrack :)

Yalama olan setscrew yuvalarının tam karşı tarafına M3 diş açılabılır. Bence Cihan ile bir konuş.

Sümer Yamaner
28-09-2010, 11:28

Benim bu ifadeden anladığım, Orhan üç uçuş alanını da bilen birisi olarak Orhanlı'da zaten yeterli bir saha düzeni ve disiplini olduğunu anlatmak istemiş...

Tırsak_Pilot
28-09-2010, 11:41
Benim bu ifadeden anladığım, Orhan üç uçuş alanını da bilen birisi olarak Orhanlı'da zaten yeterli bir saha düzeni ve disiplini olduğunu anlatmak istemiş...

ben hiç orhan beyii sahada görmedim ikitelli sahasında =) tamam anlatmak istemişte anlatırken kazlıçeşme ve ikitelli yi düzensiz saha mı ilan etmiş ?

mvltkmkl
28-09-2010, 11:41
Yalama olan setscrew yuvalarının tam karşı tarafına M3 diş açılabılır. Bence Cihan ile bir konuş.

Tamam hocam. Elimden geleni yapacağım. Olmadı cihandan teknik destek isteyeceğim.

Biraz düşündümde Orhanlıda gerçekten ne güzel anılarımız var :D "Bak mutlu oldum şimdi :D "
Dinazorlar, Leylek bacaklı modeller (Sopranolar), Defalarca kırılıdıgı halde halen sıfır gibi Piperler (Nevzat abi) D.pilotlar (ben) Modelin tahtaları çürüyene kadar kullanan abiler (Ahmet hocam) gibi valla güzel bir ortamımız var Allah Bozmasın diyorum :D

orhantekkan
28-09-2010, 11:50
ben hiç orhan beyii sahada görmedim ikitelli sahasında =) tamam anlatmak istemişte anlatırken kazlıçeşme ve ikitelli yi düzensiz saha mı ilan etmiş ?

Ben İkitelli sahası hariç diğer Orhanlı ve Kazlıçeşmede bulundum. Bu alanlar içerisinde en güvenli ve uygun alan Orhanlı. Kazlıçeşme malum alanın dışına çıkılınca hemen yerleşim yerleri başlıyor ve yakıtlı modellerin pek kullanılmadığı ve yazın erken saatler hariç uçuş yapılmasının tehlikeli olduğu bir alan. İkitelli alanı içinde bir arkadaşım piknikçilerin alandan geçtiğini ve tehlike yaratabildiklerini söylemişti. Bu sebeple orhanlıda oluşacak kalabalıktan dolayı '' Modelimi getirmem, uçuş yapmam '' gibi söylemlerde buluna arkadaşlara :) Orhanlıdaki düzen ve alanın geniş olmasından ötürü problem yaratmayacağını rahatlıkla uçabileceğimiz anlatmak istedim.

Sümer hocam ne demek istediğimi anlamış :).

orhantekkan
28-09-2010, 11:54
Orada isimlerin bulunması gerekli arkadaşlar. Böyle organizasyonlarda alana gelen kişilerin oradaki isimleri ve frekansları ile ilgili tedbirler almak gerekiyor. Alanda listeden yola çıkarak 2.4 cüleri :) serbest bırakıyoruz çakışan frekanstaki arkadaşlarıda bir arada toplayarak birbirlerinden habersiz kumanda açmalarının önüne geçmek istiyoruz. Birde tabi işin duygusal boyutu da var hobbyrc bu kadar insanı bir araya getirdi diyebilmek :). Listeye adınızı eklemenizde bir sakınca yok bence ama eklemek istemez isenizde kara liste kayıtta :).

orhantekkan
28-09-2010, 11:56
Evet açılım istiyoruz ? iyimi kötümü bu mağna !

Kara tahtadan niye çekindiniz anlamadım. Bir kaç sayfa önce burada haydarlar dolanıyordu :)

mvltkmkl
28-09-2010, 12:34
Kara tahtadan niye çekindiniz anlamadım. Bir kaç sayfa önce burada haydarlar dolanıyordu :)

Açılım aslında anlaşılmıştı ama İşin gırgırı bu :D Tşk.
Showtime 50 yi mutlaka orhanlıya bekliyorum.
Bende ASP 61 ile hazır etmeye çalışacagım bir ihtimal yarışmaya onunla katılabilirim :! 61 ASP ni verecegi performansa baglı bakalım.

Tırsak_Pilot
28-09-2010, 12:36
Ben İkitelli sahası hariç diğer Orhanlı ve Kazlıçeşmede bulundum. Bu alanlar içerisinde en güvenli ve uygun alan Orhanlı. Kazlıçeşme malum alanın dışına çıkılınca hemen yerleşim yerleri başlıyor ve yakıtlı modellerin pek kullanılmadığı ve yazın erken saatler hariç uçuş yapılmasının tehlikeli olduğu bir alan. İkitelli alanı içinde bir arkadaşım piknikçilerin alandan geçtiğini ve tehlike yaratabildiklerini söylemişti. Bu sebeple orhanlıda oluşacak kalabalıktan dolayı '' Modelimi getirmem, uçuş yapmam '' gibi söylemlerde buluna arkadaşlara :) Orhanlıdaki düzen ve alanın geniş olmasından ötürü problem yaratmayacağını rahatlıkla uçabileceğimiz anlatmak istedim.

Sümer hocam ne demek istediğimi anlamış :).

teşekkürler orhan bey piknik çiler olayı doğru bırakın yolda piknik yapılmasını sahaya kadar gelenler bile vardı. fakat belediyeden izin alıp tabela yaptırdık şuan girişler sadece izlemek için piknik yasak saten piknik yapanlarda olimpiyat stadı girişindeki yeşillik saten modelin oraya kadar gitmesi imkansız =)

orhantekkan
28-09-2010, 12:37
Benim showtime50 yi tamir etmem gerekiyor yarışmaya kadar ne yapabilir bakacağım. Ama orhanlıya kesin gelecek tek parça olduğu müddetçe :).

aozgen
28-09-2010, 13:53
Hakan abimm sağolasın.Ben bildiğim için hiç tansiyon filan şüphelenmedim."Yine biri arkamdan okuyor" diyordum herseferinde..:igra:
Bestman da zaten ortalığı boş bulmuş,kulak mı kalır adamda...:rolleyes:

aozgen
28-09-2010, 13:58
Ha bu arada "Tam Hindi"Sait abim,Mustang ı Orhanlıya getirirken yanında iki adet orta boy dikiş iğnesi getirirsen motor problemini hallederiz.

Sümer Yamaner
28-09-2010, 14:02
Ha bu arada "Tam Hindi"Sait abim,Mustang ı Orhanlıya getirirken yanında iki adet orta boy dikiş iğnesi getirirsen motor problemini hallederiz.

Ne iş??? Aklından yine geçiyor abi? :D

seccos
28-09-2010, 14:10
Ahmet abi , Glow motorlar için rulman ihtiyacını nereneden karşılıyorsun ? Perşembe pazarında bir adres verebilir misin ?
Birde bizim motorlara uygun olan rulmanları buralardan bulabilir miyiz ? Boşuna kasmayım oralarda :)

Sümer Yamaner
28-09-2010, 14:18
En yakın oto sanayiye git. Bulamaman neredeyse imkansız.

seccos
28-09-2010, 14:46
En yakın oto sanayiye git. Bulamaman neredeyse imkansız.

Üzerindeki de NTN marka..Bir kaç dükkan görmüştüm sanayide NTN satan..Bir bakayım oralara o zaman..Muhtemel olarak Tower fiyatının 1/3'üne alırım :)

Sümer Yamaner
28-09-2010, 14:49
ASP52 için rulman setini (ön arka) 8 TL'ye almıştım yanlış hatırlamıyorsam.

seccos
28-09-2010, 15:38
ASP52 için rulman setini (ön arka) 8 TL'ye almıştım yanlış hatırlamıyorsam.

Önü bıldum ama arkayı henüz bulamadım..Fiyat 5 TL , Tower fiyatı 15 $..
Arka'nın İç çapını adam gibi tam sayı yapsalar daha kolay olurdu..5,5mm olunca bulmak zorlaşıyor :)

mvltkmkl
28-09-2010, 16:00
Önü bıldum ama arkayı henüz bulamadım..Fiyat 5 TL , Tower fiyatı 15 $..
Arka'nın İç çapını adam gibi tam sayı yapsalar daha kolay olurdu..5,5mm olunca bulmak zorlaşıyor :)

Abi ne zaman uçtun ne zaman motor rulmanının eskittin ? nerde oldu bunlar :D

seccos
28-09-2010, 16:19
Abi ne zaman uçtun ne zaman motor rulmanının eskittin ? nerde oldu bunlar :D

Her an herşey olabilir Mevlüt'cüm :)

mrserhan
28-09-2010, 16:23
seçkin sende asp52 var mıydı ki?

mvltkmkl
28-09-2010, 16:36
Her an herşey olabilir Mevlüt'cüm :)

Vaybe sen neymişsin abi :D Hakket hangi modelde idi bu motor ?

seccos
28-09-2010, 16:43
seçkin sende asp52 var mıydı ki?

Yok , ben ASP52 demedim ki ?
75AX 'in Crankshaft'ında bir minik boşluk var..Muhtemelen sebep rulmanlardan biri ve de arka rulman..Motoru açıp kontrol edip düzenlemesini yapmalıyım..

mrserhan
28-09-2010, 17:54
Ben yanlış gördüm ozaman bir yerlerde. zaten ihtimal vermemiştim de yine de sorup os cevabını duymayı istedim :)

16f84
28-09-2010, 18:00
Seckin pervane takılı değilken o bosluk normaldır bu kadar kısa surede burun üstü de çakılma olmadığından dolayı rulmanın bozulması imkansız

seccos
28-09-2010, 18:38
Seckin pervane takılı değilken o bosluk normaldır bu kadar kısa surede burun üstü de çakılma olmadığından dolayı rulmanın bozulması imkansız

Esasında pervane takılıyken bosluk ve sürtme yok.Dediğin gibi bostayken bosluk var.Ama arka kapağa sürtüyor bir miktar sanki bostayken.Bir sürtme sesi var.Bu nedenle açıp bir bakmak gerekir mi?Firewall kırıldığı gün olustu sanki bu olay.O an düzgün bir inlş yapmıstım ama ucak taxi deyken bir tepeciğe burundan çarpıp tumba olmustu.Herhalde o esnada biryerler esnedl.

16f84
28-09-2010, 19:19
Benim sıfır 61fx de bile var o surtme panik yapma

aozgen
28-09-2010, 19:23
Kutsal abim haklı.Pervane takılı değilken krank rulmanlardan kayar.Biyeli çıkart, krankı it,arka kapaktan alırsın.Sakın sökme.Şu anda bir problem yok.
Bu arada içinden NTN marka çıktı diye illa aynı markayı takmak zorunda değilsin.Tavsiyem,günün birinde pervane takılıyken oynama veya takılma yaparsa o zaman rulmanları söküp,elinde nümuneleriyle gider Karaköy den alırsın.Marka çok önemli değil.

Sümer hocam "Tam Hindi" rumuzlu Sait abim seninle devriye uçuşuna çıkacak P51 in,maiden uçuşunda motor problemi yaşadığını yazmış.O ringleri şişireceğim.İki dikiş iğnesi bu iş için gerekli.

aozgen
28-09-2010, 20:09
Bu arada yarın uçmaya gelebilecekler kimler?Herhalde yarın hava idare edecek,vaa mı gelen?

fullturkey
28-09-2010, 20:35
Ahmet Abi,

Tam tekmil dikiş setimi temin ettim ilk fırsatta yanınıza uğrayacağım, önce iğneden biraz işkillenmiştim, ama şimdi anladım :)

Abiler birde bir şey danışayım;

Aşağıdaki resme göre Motor mountunu ters monte etmişim gibi görünüyor. 180 derece döndürdüğümde Firewall deliği ile Motor ekseni biraz daha birbirine yaklaşacak.

Soru 1 : Motor uçak ekseninden ne kadar yukarı / aşağı kayarsa motorun, uçağı etrafında döndürme momenti artar mı?

Soru 2 : Depodaki clunk uçak tekerleklerden dolayı geriye doğru açılı dururken, karburatör girişi ile birbirine daha da yaklaşıyor, bu da doğal yakıt akışını azaltır mı? Düşük gazda azalan basınç, karbüratör-clunk dengesizliğinde yetersiz itme yaratamaz ve motoru rölanti de stop ettirir mi?

Soru 3 : Ben en iyisi 2 dikiş seti ile Orhanlıya mı geleyim ? :) :D :D

http://img137.imagevenue.com/loc89/th_94799_Sunu1_122_89lo.jpg (http://img137.imagevenue.com/img.php?image=94799_Sunu1_122_89lo.jpg)

Bu arada Kutsal Abi'ye de ÖM ile sorun ile alakalı birşeyler sormuştum, sağolsun o da Orhanlı'ya gel bakarız demişti, ancak fırsat bulamadım, tekrardan sağolsun,

Sümer hocam "Tam Hindi" rumuzlu Sait abim seninle devriye uçuşuna çıkacak P51 in,maiden uçuşunda motor problemi yaşadığını yazmış.O ringleri şişireceğim.İki dikiş iğnesi bu iş için gerekli.

Sümer Yamaner
28-09-2010, 20:53
Ahmet Abi, WindGuru yarın için bolca yağış veriyor. Ayrıca benim zamanım olamayacak. İşin kötüsü hafta sonu da burada olamayacağım. Yani umarım bir sonraki Çarşamba görüşürüz!

Sait, o uçakta motor mount ile ilgili bir sorun var. Motorun birkaç cm kayması ise ciddi sorun yaratacaktır. Bunun için kılavuzun firewall deliği değil de bence cowling'deki pervane açıklığı olmalı. Orayı tutturuyorsan sorun yoktur bana göre. Hatırlarsan ben motoru monte ederken de benzer bir sıkıntı yaşamış, motoru alışılandan farklı monte etmiştim.

Biz sana hep diyoruz, al uçağını Orhanlı'ya gel ama sana dinletemiyoruz işte! :P

bulenttun
28-09-2010, 20:57
Bu arada yarın uçmaya gelebilecekler kimler?Herhalde yarın hava idare edecek,vaa mı gelen?

Ben varım,büyük ihtimalle Alpaslan da gelir. Sümer hocamın durumu belli değildi,sanırım birazdan yazar. Ahmet bey bakarsın bizim kafamızı ütülemek amaçlı Bestman da rodaja gelir.Yüksel de gelme ihtimali olanlardan.

bulenttun
28-09-2010, 21:00
Kutsal kardeşim,
İstediğin daralan makaronu çantama attım.Sen de bana şu örnek yağdan ufak bir ilaç şişesinde getirebilirmisin ?

aozgen
28-09-2010, 21:41
Ahmet Abi, WindGuru yarın için bolca yağış veriyor. Ayrıca benim zamanım olamayacak. İşin kötüsü hafta sonu da burada olamayacağım. Yani umarım bir sonraki Çarşamba görüşürüz!

Sait, o uçakta motor mount ile ilgili bir sorun var. Motorun birkaç cm kayması ise ciddi sorun yaratacaktır. Bunun için kılavuzun firewall deliği değil de bence cowling'deki pervane açıklığı olmalı. Orayı tutturuyorsan sorun yoktur bana göre. Hatırlarsan ben motoru monte ederken de benzer bir sıkıntı yaşamış, motoru alışılandan farklı monte etmiştim.

Biz sana hep diyoruz, al uçağını Orhanlı'ya gel ama sana dinletemiyoruz işte! :P

Sümer hocam sağlık olsun,haftaya çarşamba fırsat yarat bari.Hafta sonu için de keyifli bir gezi olsun diliyorum.
Abi benim P51 Dago Red de sırf başaşağı takmayayım diye düz taktığım motor şaft ekseni olması gerekenden bayağı aşağıya kaydı.Bu bir problem yaratmadı.Yani demek istiyorum ki şaftın ekseni yukarı aşağı kayabilir pek uçuşu etkilemiyor sadece cowling montajı mümkün olmayabiliyor(ben cowlingimi takamıyorum).Esas mesele depo/karb hizası.Sait abimin hizası pek fena görünmüyor.

fullturkey
28-09-2010, 22:01
Sümer Abi,

Vallahi gelmeyi çok istiyorum ancak iş çıkışı yol gözümde büyüyor, Sana mail ile yolladığım motor montaj resimlerime baktım aslında bu hali ile cowling'e tam oturuyor.

http://img272.imagevenue.com/loc397/th_99985_IMAG0035_122_397lo.jpg (http://img272.imagevenue.com/img.php?image=99985_IMAG0035_122_397lo.jpg)

[QUOTE=aozgen;682932].................Esas mesele depo/karb hizası.Sait abimin hizası pek fena görünmüyor.

Ahmet Abi de Depo-Karbüratör yerleşiminde sorun öngörmediğine göre motoru bu hali ile bırakıyorum, 2 dikiş iğnesini çantaya atıyorum :)

Bilgi için teşekkürler Abilerim,

16f84
28-09-2010, 22:20
Bulent abi 25 numarayı uyduramadık 24 e bakıcaz artık formulunu aldım cok tesekkurler nitromethan karışmını yaptım yeni olcu 5+1+1 seklinde senteiksiz fakat marker tamamen karıstı vişne receli gibi duruyor.

16f84
28-09-2010, 22:26
Abi simdi aklıma birsey gekdi yarın onu deneyeceğim nitroyla bu yagın karısıp katısmayacağına bakacagım zira nitro saf olarak plastik legene değdiğine hasatını çıkardı eriti resmen. belki yagla karısıp ozaman metanolde karısır.

kartal56
28-09-2010, 22:31
Bülent bey, Ahmet bey saat 11:00 de Orhanlıdayım inşallah.

bulenttun
28-09-2010, 23:09
Bülent bey, Ahmet bey saat 11:00 de Orhanlıdayım inşallah.

Tamamdır,minimum ekibi tamamladık,bakarsınız Nevzat bey de tatile çıkmadan yanımıza gelir.Son görüştüğümüzde çarş. veya perş. yola çıkacağını söylemişti. Sıra ateş suyu ve köftelere kaldı artık.

aykuttun
28-09-2010, 23:14
Yarın hava 15:00'den itibaren yağışlı görünüyor. Bu nedenle erken gitmenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki linkte gerçek uçuşlarda kullanılan hava durumu tahmin linki mevcut. Bu sitede yağış miktarından, QNH'e kadar yazıyor. Rüzgar hafif. Hepinize güzel bir gün ve uçuşlar diliyorum.
Selamlar,
http://www.euroweather.net/english/forecast/city_LTFJ

KaanX
28-09-2010, 23:45
http://www.youtube.com/watch?v=88LWuWRDndc&feature=related

Ben bundan isterem ;)

kartal56
28-09-2010, 23:56
videonun 1:03 saniyesinde kuyruktaki yazıyı gördünüzmü

KaanX
29-09-2010, 00:03
Zaten videoyu paylaşma sebebim odur :)

Bizi iki boy aşar ama dünya üzerinde böyle güzellikler varken Mustafa Koç neden dandik planörleri uçurur anlayamam :D

Sümer Yamaner
29-09-2010, 00:26
Bu arada F16 inişleri utanç verici!

Ümit
29-09-2010, 00:46
Zaten videoyu paylaşma sebebim odur :)

Bizi iki boy aşar ama dünya üzerinde böyle güzellikler varken Mustafa Koç neden dandik planörleri uçurur anlayamam :D

Mustafa Koç'un atölyesini ziyaret et de planör dışında uçurduğu modelleri bir gör bakalım. :)

bulenttun
29-09-2010, 01:00
Bulent abi 25 numarayı uyduramadık 24 e bakıcaz artık formulunu aldım cok tesekkurler nitromethan karışmını yaptım yeni olcu 5+1+1 seklinde senteiksiz fakat marker tamamen karıstı vişne receli gibi duruyor.
Kutsal karışımı böyle yaparsan,yağ ve n. oranı % 14,2 olur bu da az yağ miktarıdır. Bu durumda yağı 1.5 ölçek e çıkartmalısın. O zaman yağ oranı 1.5/7.5=%20, n. oranı= %13,3 olur Bana kalırsa n.yu biraz düşürmelisin,mesela karışıma yarım ölçek m. koyarsan daha ideal yüzdelere ulaşabilirsin.

Ümit
29-09-2010, 01:03

Evren kuralı biraz dejenere etmişsin galiba :) İki sesli arasındaki sert sessiz yumuşar. Kitap, kitabın gibi... Krank olayında aynı durum söz konusu değil, tank - tankın (tangın :) ) gibi...

Güsel Türkçemiz, Metin abi uyuyor musun?

Ümit
29-09-2010, 01:06

Abi simdi aklıma birsey gekdi yarın onu deneyeceğim nitroyla bu yagın karısıp katısmayacağına bakacagım zira nitro saf olarak plastik legene değdiğine hasatını çıkardı eriti resmen. belki yagla karısıp ozaman metanolde karısır.
Kutsal abi ne desem ki sana, Allah kolaylık versin :D

atambay
29-09-2010, 01:33
Evren kuralı biraz dejenere etmişsin galiba :) İki sesli arasındaki sert sessiz yumuşar. Kitap, kitabın gibi... Krank olayında aynı durum söz konusu değil, tank - tankın (tangın :) ) gibi...

Gitti Amerikanya'da pilot oldu geldi. Artık Türkçe'den muaf o. Şu başladığı projeler bitene kadar her şeyden muaf. Yeni bir icat çıkartmazsa sonra yaparız gerekli yumuşatmayı.

aozgen
29-09-2010, 07:55
Bu Amerikalılar scale jet modellerinde bizim hava kuvvetleri filo şemalarına bayılıyor.Linkini bizim jet modeller başlığında bulmuştum,biri de Malatya Erhaç daki Fantom F-4 filo şemasına boyamıştı.

mvltkmkl
29-09-2010, 08:42
Ahmet hocam Avatarının değiştirmişsin ? Nedir bu senin RETİRET avatarın manası ?

MURAK
29-09-2010, 08:55
Ahmet hocam Avatarının değiştirmişsin ? Nedir bu senin RETİRET avatarın manası ?

Ben emekliyim demek.:D Diğer bir deyiş ile 10 dönüm bostan yan gel yat Osman moduna geçtim demek. :D:D:D

Darısı başımıza...

seccos
29-09-2010, 08:59
Benim sıfır 61fx de bile var o surtme panik yapma

Kutsal abim haklı.Pervane takılı değilken krank rulmanlardan kayar.Biyeli çıkart, krankı it,arka kapaktan alırsın.Sakın sökme.Şu anda bir problem yok.
Bu arada içinden NTN marka çıktı diye illa aynı markayı takmak zorunda değilsin.Tavsiyem,günün birinde pervane takılıyken oynama veya takılma yaparsa o zaman rulmanları söküp,elinde nümuneleriyle gider Karaköy den alırsın.Marka çok önemli değil.

Meğersem herşey normalmiş desenize sayın abilerim , gereğinden fazla elhamlandım galiba :) Ne zaman patlarsa o zaman el atayım en iyisi , salıyorum aklımın iplerini :P

mvltkmkl
29-09-2010, 09:02
Ben emekliyim demek.:D Diğer bir deyiş ile 10 dönüm bostan yan gel yat Osman moduna geçtim demek. :D:D:D

Darısı başımıza...

Murat abi halen bir bağ kuramadım RETİRET ne demek ?

MURAK
29-09-2010, 09:09
Murat abi halen bir bağ kuramadım RETİRET ne demek ?

Mevlüt Kardeş,,,,

RETIRET kelime anlamı olarak Emekli demek, I'm RETIRET de ben emekliyim demek. Ahmet Abimm de meslek hayatını başarı ile tamamlayarak bu mertebeye erişmiş bir abimiz olduğundan kendisine bu ünvanı layık görmüş.

Sen nasıl bir bağ arıyorsun.???

Bak bu sitede çok güzel bağlar vardır :D:D:D:D

http://www.animatedknots.com/

MURAK
29-09-2010, 09:25
Bu Amerikalılar scale jet modellerinde bizim hava kuvvetleri filo şemalarına bayılıyor.Linkini bizim jet modeller başlığında bulmuştum,biri de Malatya Erhaç daki Fantom F-4 filo şemasına boyamıştı.

Hem de ne bayılma. Bir ara kafayı fena takmıştım bu patch lara. Ahşap dan yapmak için az uğaşmamıştım :) http://www.hho.edu.tr/galeri/turk_patch/turk_patch.HTM

mvltkmkl
29-09-2010, 09:50
Vay be ermiş Ahmet hocam :) Bizde görürmüyüz acaba ?

Clio172
29-09-2010, 10:57
Kutsal karışımı böyle yaparsan,yağ ve n. oranı % 14,2 olur bu da az yağ miktarıdır. Bu durumda yağı 1.5 ölçek e çıkartmalısın. O zaman yağ oranı 1.5/7.5=%20, n. oranı= %13,3 olur Bana kalırsa n.yu biraz düşürmelisin,mesela karışıma yarım ölçek m. koyarsan daha ideal yüzdelere ulaşabilirsin.

Bu ne be Abi, F1'e mi katılıyor sunuz? :P

Clio172
29-09-2010, 10:57
Mustafa Koç'un atölyesini ziyaret et de planör dışında uçurduğu modelleri bir gör bakalım. :)

Neler var? merak ettim valla :)

Sümer Yamaner
29-09-2010, 11:03
Bence Ahmet Abi'nin önceki avatarı daha güzeldi.

Clio172
29-09-2010, 11:12
Bence Ahmet Abi'nin önceki avatarı daha güzeldi.

Genç işi olmuş biraz di mi Abi? :D

Highflyer
29-09-2010, 11:25
Meğersem herşey normalmiş desenize sayın abilerim , gereğinden fazla elhamlandım galiba :) Ne zaman patlarsa o zaman el atayım en iyisi , salıyorum aklımın iplerini :P

Bu son sayfalarda Türkçe İngilizce dil yanlışı istemiyoruz kardeşim!
Elhamlanmak değil Evhamlanmak olacak. İlle de Elhamlanmak istiyorsan oku bir Elham, Elhamlanırsın. Motoruna da oku, orası burası sürtmesin, havada stop etmesin, sizin çook işiniz var daha bu OS larla :bad: :kütküt:

seccos
29-09-2010, 11:38
Bu son sayfalarda Türkçe İngilizce dil yanlışı istemiyoruz kardeşim!
Elhamlanmak değil Evhamlanmak olacak. İlle de Elhamlanmak istiyorsan oku bir Elham, Elhamlanırsın. Motoruna da oku, orası burası sürtmesin, havada stop etmesin, sizin çook işiniz var daha bu OS larla :bad: :kütküt:

Forumda harf yanlışı kollayacağına gelde sahada motorunu kolla..! Geçen hafta 36 kişi bir motora ayar yapamadınız..Neydi markası? Efenim duyamadım ?? :P

MURAK
29-09-2010, 11:48
Neler var? merak ettim valla :)

Hakan gel götüreyim seni. Esibatır seni görmekden mutlu olacaktır.

Highflyer
29-09-2010, 11:54
Forumda harf yanlışı kollayacağına gelde sahada motorunu kolla..! Geçen hafta 36 kişi bir motora ayar yapamadınız..Neydi markası? Efenim duyamadım ?? :P

Abicim sorunun nedenini tesbit ettik, buradan da paylaştık, bujinin üzerine kocaman bir pislik yapışmıştı, artı hangi motora pitts taksan ayar işi epey bir zora girer, bkz Sümer Abi'nin emektar Harmon'unun OS ve Pitts ikilisi.
Motorumun markası ASP abicim, orjinal egzostlu haliyle Fun Fly'da olacağım inşallah performansı bir de orada gör, eğer beni yolda bırakırsa önce ben bırakırım bu ASP işini ama yarışı tamamlarsam o zaman sen ne dersin bilemiyorum :fısfıs:

Kuyruk resmi muhteşem gerçekten, çok etkilendim, çizenin ellerine sağlık. Bu Amerikan'ların da şemayı yazılarıyla ve bayrağımızla birlikte aynen almalarını ayrıca tekdir ettim.
Yine de uçuştan sonra modeli anlatan pala abi bana Adana dolaylarından gibi geldi. Tabii Amerikan üssüne de yakın olduğundan ilerletmiş İngilizce'yi. :D

Clio172
29-09-2010, 12:08
Hakan gel götüreyim seni. Esibatır seni görmekden mutlu olacaktır.

Sağol Abi. Esibatır'ı da özledim gaari. :)

Sümer Yamaner
29-09-2010, 12:10
Abicim sorunun nedenini tesbit ettik, buradan da paylaştık, bujinin üzerine kocaman bir pislik yapışmıştı, artı hangi motora pitts taksan ayar işi epey bir zora girer, bkz Sümer Abi'nin emektar Harmon'unun OS ve Pitts ikilisi.
Motorumun markası ASP abicim, orjinal egzostlu haliyle Fun Fly'da olacağım inşallah performansı bir de orada gör, eğer beni yolda bırakırsa önce ben bırakırım bu ASP işini ama yarışı tamamlarsam o zaman sen ne dersin bilemiyorum :fısfıs:

Bu OS'cu takımının yüzü kızarmaz. Sahaların en çok model pert eden motoru olsa da ona taparlar! :P

Kuyruk resmi muhteşem gerçekten, çok etkilendim, çizenin ellerine sağlık. Bu Amerikan'ların da şemayı yazılarıyla ve bayrağımızla birlikte aynen almalarını ayrıca tekdir ettim.
Yine de uçuştan sonra modeli anlatan pala abi bana Adana dolaylarından gibi geldi. Tabii Amerikan üssüne de yakın olduğundan ilerletmiş İngilizce'yi. :D

Neden tekdir ettin ki? :P

seccos
29-09-2010, 12:13

Birde bunu izleyin ..Hem devamı niteliğinde hem de sonrasında ki Jet muhteşem..

http://www.youtube.com/watch?v=Fwdr_D2vY3U&feature=related

Neden tekdir ettin ki? :P

Elham çarptı tabi :D :D
"Nush ile uslanmayını etmeli tekdir,tekdir ile uslanmayanın,hakkı kötekdir"

KaanX
29-09-2010, 12:16
Kuyruk şeması Çinlilerin güzelliği aslında. Tiger meet te var:

http://www.flyeaglejet.com/en/F16155.html

"Param olsa da been alsaaam" :)

http://www.youtube.com/watch#!v=D1nyqSjh81w (dakika 2:25)

KaanX
29-09-2010, 12:26
Tabi böyle de bir saha lazım uçurmak için :
http://www.flyeaglejet.com/f161.5/F16%20FEJ%20and%20the%20baby%20at%2013%20months%20 1111.JPG

Clio172
29-09-2010, 12:29
Ağaçlar çok yakın, risk.

mvltkmkl
29-09-2010, 12:52
Vay be gerçekten SCALE model bunlar :)

Kerimim yarışmaya katılıyormusun ? Model motor nedir ?

Highflyer
29-09-2010, 13:10
Tabi böyle de bir saha lazım uçurmak için :
http://www.flyeaglejet.com/f161.5/F16%20FEJ%20and%20the%20baby%20at%2013%20months%20 1111.JPG

Kaan bu senin bulduğun resimlerdeki adamlar modellerinin kuyruklarına bizden birşeyler boyamayı çok seviyorlar gerçekten ama bunun ampulü eksik olmuş :lol:

Sümer Yamaner
29-09-2010, 13:11
Ben bunları Orhanlı'da uçururum yaww... O kadar piste gerek yok! :P

Highflyer
29-09-2010, 13:13
Vay be gerçekten SCALE model bunlar :)

Kerimim yarışmaya katılıyormusun ? Model motor nedir ?

Model Katana V2 0,46, motor ASP 52. Modeli bu hafta bitirir de kırıp dökmeden uçurmaya alışabilirsem inşallah katılacağım. :hannhan:

kurppi
29-09-2010, 13:18

Çok şükür biri farketti :):):) Hem abi önündeki sessize gelene kadar o kural sadece Türkçe kelimeler için geçerlidir :)

Bu kadar bahsi geçen Türk F-16'sı Ocak ayındaki amerika ziyaretimde uğradığım AMA EXPO da sergilenmiş... "miş" diyorum çünkü ben ziyaret ettiğimde göremedim, sonradan Kaan fotolarını gösterdiğinde saçımı başımı yoldum :) iki ihtimal var, ben son gün gitmiştim, ya o gün sergilenmedi yada ben körüm :( İşin ilginci Öncel Filo'nun bu kuyruğunu ilk gördüğümden beri çok beğenirim. Kartopu oynayan kaplanlarımızla birlikte favorim olan kuyruk boyamalarıdır :)

Kaan, Mustafa Koç'un yarışma planörleri dışında uçurduğu planörleri görsen dibin düşer :) Ayrıca o planörleri çekmek için kullandıkları uçaklar apayrı güzellikler. Türbin motorlu mu (turboprop) ararsın benzinli 4 zamanlı radyal motorlular mı... Hepsi de Aykut Abi gibi bir ustanın elinden çıkmış eksiksiz Scale modellerdir...

kurppi
29-09-2010, 13:23
Kuyruk şeması Çinlilerin güzelliği aslında. Tiger meet te var:

http://www.flyeaglejet.com/en/F16155.html

Kaan bi çin seyahati planlayalım yahu :) koltuğumuzun altına alır getiririz nolcak ki :)

KaanX
29-09-2010, 13:44
Biner geliriz. Nasılolsa ppl de var artık :P

kurppi
29-09-2010, 13:49
Biner geliriz. Nasılolsa ppl de var artık :P

yok abi benim PPL jette geçerli değil, ek "rating" almam gerek. Ama Alamanyadan 1/4 FW190'ı o şekilde getirmeyi düşünüyorum :D

KaanX
29-09-2010, 13:53
Diyete başla o zaman :) Sonra 2/1 uçak gerekmesin :D

mvltkmkl
29-09-2010, 14:05
Model Katana V2 0,46, motor ASP 52. Modeli bu hafta bitirir de kırıp dökmeden uçurmaya alışabilirsem inşallah katılacağım. :hannhan:

Süpersin abi kazan mübarek olsun. Bende karar veremedim valla hangi modelle katılsam ? Showtime 50, Tango 40, Yada Funfly bir modelmi alsam elimde 61 asp servo ve binumum malzeme var ?

MURAK
29-09-2010, 14:15
Kaan, Mustafa Koç'un yarışma planörleri dışında uçurduğu planörleri görsen dibin düşer :) Ayrıca o planörleri çekmek için kullandıkları uçaklar apayrı güzellikler. Türbin motorlu mu (turboprop) ararsın benzinli 4 zamanlı radyal motorlular mı... Hepsi de Aykut Abi gibi bir ustanın elinden çıkmış eksiksiz Scale modellerdir...

Bence de Aykut Gibi değerli bir modelcinin elinden çıkmış olmasının getirdiği kalite çok farklı. Mümtaz' ın da yaptığı çok kaliteli modeller vardır.

http://img16.imageshack.us/img16/9376/98361486.jpg (http://img16.imageshack.us/i/98361486.jpg/)

http://img155.imageshack.us/img155/6691/35820926.jpg (http://img155.imageshack.us/i/35820926.jpg/)

MURAK
29-09-2010, 14:22
Kutlu Hocamm

Bu resmi iyi çekebilmişmiyim.?? Pardon hep karıştırıyorum hangisi çiziliyordu.?? :D:D:D

http://img716.imageshack.us/img716/1623/48060509.jpg (http://img716.imageshack.us/i/48060509.jpg/)

Highflyer
29-09-2010, 14:26
Süpersin abi kazan mübarek olsun. Bende karar veremedim valla hangi modelle katılsam ? Showtime 50, Tango 40, Yada Funfly bir modelmi alsam elimde 61 asp servo ve binumum malzeme var ?

Mevlüt, Tango dururken niye başka model arıyorsun anlayamadım aslında. Tango gayet güzel uçar funfly'da, benim profil model aldığıma bakma iddiam yok. Yarışmayı kazasız belasız bitireyim yeter.

Bence Showtime funfly için çok büyük kalır, özellikle limbo'da zorlar.

kevin
29-09-2010, 14:30
Kutlu Hocamm

Bu resmi iyi çekebilmişmiyim.?? Pardon hep karıştırıyorum hangisi çiziliyordu.?? :D:D:D

Kompozisyon süperrrrrr.........! Kıskandım.

Fakat gren ve birazda fluluktan kurtulamamışsın.Denemeye devam.

Keşke bende orada olsaydım dedirten estanteneler :agla: :kütküt:

MURAK
29-09-2010, 14:36
Kompozisyon süperrrrrr.........! Kıskandım.

Fakat gren ve birazda fluluktan kurtulamamışsın.Denemeye devam.

Keşke bende orada olsaydım dedirten estanteneler :agla: :kütküt:

Şaka yapıyorum. Ben kim fotograf kim. Sene 2004 ilk Soarist Open. O dönem elimde bir Sony DSC F-728 kameram var. onunla çok uzaktan çekmiştim. Sonra büyütünce de grenler oluştu.. :) Başarılı bir organizasyondu... Orjinalini bulabilirsem gönderirim

mvltkmkl
29-09-2010, 14:36
Mevlüt, Tango dururken niye başka model arıyorsun anlayamadım aslında. Tango gayet güzel uçar funfly'da, benim profil model aldığıma bakma iddiam yok. Yarışmayı kazasız belasız bitireyim yeter.

Bence Showtime funfly için çok büyük kalır, özellikle limbo'da zorlar.

Haklısın abi tango' ya iyice alıştım güzelde bir model, iyi bir pervane ve bol antremanla kazasız bitirmekte benim adıma yeterli seneye olursa o zaman iddam olur !
Fikir paylaşalım. Pervane nasıl seçmeyi planlıyorsun hatvesi cok hızlımı yoksa çap büyük dar hatveli torklu bir pervanemi düşünüyorsun ?

kevin
29-09-2010, 14:38
Aslında ters ışık kullanmasaydın çok daha tatlı,çok daha canlı renkler yakalayabilirdin.Ayrıca çekim açısı çok yanlış yaklaşık 90 derecelik bir açı yerine daha kapalı 45 veya 50 derecelik bir açıyla kadrajlamış olsaydın alan derinliğinide olaya yansıtmış olurdun.Tabiki seçtiğin makinada sanırım çok iyi değil.Asa olarak tahminimce 200 asa nın üzerinde bir çekim.......................vs.

Not: Fotograf Çekilir Resim Çizilir.

MURAK
29-09-2010, 14:42
.................................................. ...................vs

Bu kısmı bende çok uzun tutman lazım :)..

kevin
29-09-2010, 14:49

Kafa şişirmek istemedim :P

kevin
29-09-2010, 14:50
Soprano bittimi ?

Highflyer
29-09-2010, 15:02
Haklısın abi tango' ya iyice alıştım güzelde bir model, iyi bir pervane ve bol antremanla kazasız bitirmekte benim adıma yeterli seneye olursa o zaman iddam olur !
Fikir paylaşalım. Pervane nasıl seçmeyi planlıyorsun hatvesi cok hızlımı yoksa çap büyük dar hatveli torklu bir pervanemi düşünüyorsun ?

Aslında ikimizin de favorisi olan 13-4 ahşap çok ideal olur fakat model bitince asıl durum ortaya çıkacak. Motorun yerden yüksekliği, modelin dolu depo / boş depo iniş karakteri, nose over olup olmaması gibi bir sürü değişken var.
İyi uçmak önemli ama pervanenin sağlam olması da çok önemli, geçen sene Alparslan Bak'a olanları sahada konuşmuştuk, 3 tono - 1loop Türkiye rekoru ardından touch and go da pervane kırımı nedeniyle 15 sn planör görevi skoru yaptı.

Pistin asfalt olduğunu ve o agresif inişlerde pervanenin çatır çatır yere çarptığını unutma. Bu durumda 13-4'ün sağlam bir plastikten fakat ahşap kadar hafif bir versiyonu ideal olabilir, eğer öyle birşey varsa ve yarışmaya kadar bulabilirsek tabii. :hımm:

mvltkmkl
29-09-2010, 15:09
:) O zaman APC 13x4 almak lazım. Bakalım benim limboda bir fikrim var. İP' i tutan direk etrafında ters tur atmak mümkünmü sence ? bu sayede 2 dk. da 30 kez ip altından geçmiş olursun ! tahminen tabi senin görevler için bir fikrin yada planın varmı ?

Clio172
29-09-2010, 15:14
Bence de Aykut Gibi değerli bir modelcinin elinden çıkmış olmasının getirdiği kalite çok farklı. Mümtaz' ın da yaptığı çok kaliteli modeller vardır.

http://img16.imageshack.us/img16/9376/98361486.jpg (http://img16.imageshack.us/i/98361486.jpg/)

http://img155.imageshack.us/img155/6691/35820926.jpg (http://img155.imageshack.us/i/35820926.jpg/)

Murat Abi çok güzel bişey tabi ama spinner hobisitiden sanki ?? :D :D

Highflyer
29-09-2010, 15:38
:) O zaman APC 13x4 almak lazım. Bakalım benim limboda bir fikrim var. İP' i tutan direk etrafında ters tur atmak mümkünmü sence ? bu sayede 2 dk. da 30 kez ip altından geçmiş olursun ! tahminen tabi senin görevler için bir fikrin yada planın varmı ?

O dediğin güzel teknik de indoor'da daha yapılabilir duruyor. Bak Philip Kolb bile yaparken nasıl kasıyor. Bunu patlarlıyla yaparsan kasmaktan omuzlarının kulaklarına yapışık kalma ihtimali var. Ayırmak için Sümer Hoca'ya başvurmayalım sonra :ddd:

http://www.vimeo.com/3878404

Bence patlarlı'da olabilecek en hızlı teknik şu;
Ama bunun için de Minus gibi bir model lazım.

http://www.vimeo.com/3878239

Ben şuna yakın birşeyler yapsam bir de yere böyle inmesem yeter.
http://www.vimeo.com/3953608

Bu video'sunu paylaştığım kişileri Philip hariç geçen sene izledim, bunlar Funfly'ın demirbaşları ve her sene daha iyi oluyorlar.

4 sene kadar önce katıldığım bir strateji eğitiminde eğitmen bir hikaye anlatmıştı. Eski olimpiyat video'larını izlediysen yüksek atlamada atletler bara doğru koşup yüzleri yere bakacak şekilde önce bir bacaklarını sonra da gövdelerini ve diğer bacaklarını barın üzerinden geçirerek atlarlar. (Binme tekniği)
Bir gün bir atlet çıkmış bugünkü tekniği yani barın üzerinden ters geçip önce kafayı ve en son bacakları engelden atlatma tekniğini (Flop tekniği) geliştirmiş o yıl bütün madalyaları toplamış. O gün bu gündür yüksek atlama flop tekniği ile yapılıyor. :cool:

Demem o ki teknik çok hatta geliştirilmeyi bekleyen bir sürü teknik de vardır belki ama benim bu seneki tekniğim herkesin bildiği teknik. Motor sporlarındaki gibi aracımı kırmadan finish görebilirsem ne ala. :dıdııtt:

kurppi
29-09-2010, 15:42

Mevlüt bu fikir çok tanıdık geldi yahu bana... Son 3 senenin salon model yarışmasında Philip in kullandığı taktik olabilir mi :D Sahada sana bunu anlattığımı hatırlıyorum... Yapmayı düşündüğün birşey olabilir ama senin fikrin olmadığını hatırlatırım... İkincisi de onu yapmak herkesin harcı değildir yılların tecrübesi ve çelik gibi sinir gerektirir...

Katılacağın ilk yarışma olduğu için öncelikli eğlenmeyi ve modelini kırmadan eve dönmeyi hedefle bence... Yarışmanın kendisi bir tecrübedir. Baktın olay hoşuna gitti, bu yarışmada edineceğin tecrübelerinle kendi taktiklerini belirlersin ve sonrasında sistemli bir şekilde antreman yaparsın. Anca bu şekilde yarışmada iddialı hale gelirsin...

(Kerim ile pişti olmuşuz :):))

mvltkmkl
29-09-2010, 16:03
Mevlüt bu fikir çok tanıdık geldi yahu bana... Son 3 senenin salon model yarışmasında Philip in kullandığı taktik olabilir mi :D Sahada sana bunu anlattığımı hatırlıyorum... Yapmayı düşündüğün birşey olabilir ama senin fikrin olmadığını hatırlatırım... İkincisi de onu yapmak herkesin harcı değildir yılların tecrübesi ve çelik gibi sinir gerektirir...

Katılacağın ilk yarışma olduğu için öncelikli eğlenmeyi ve modelini kırmadan eve dönmeyi hedefle bence... Yarışmanın kendisi bir tecrübedir. Baktın olay hoşuna gitti, bu yarışmada edineceğin tecrübelerinle kendi taktiklerini belirlersin ve sonrasında sistemli bir şekilde antreman yaparsın. Anca bu şekilde yarışmada iddialı hale gelirsin...

(Kerim ile pişti olmuşuz :):))

Sen söylemiştin abi evet. (Patent ödemediğim için pardon :) ) Bilmem ep - deprom modellerde basit gibi duruyor ama patlarlı 400 - 500 tl lik bir modeli ilk yarışma tecrübemde bu şekilde riskli bir harekle kullanırmıyım ! ! ! !
Ben deliyim galiba denerim bakalım kısmet abi ama elimden geleni yapacağım D.Mevlüt adını modelcilikte duyurma babında yani :D Bakalım sen katılmıyormusun ?
Bana iki yardımcı pilot lazım 2 tanede ponpon kız Viski ve şarapta aldımmı değme keyfine :D Hakket kerimle ğişti olduk kim bize KO pilotluk yapacak Dolgun maaş + yol + ssk + prim talepler bana ltf.

Highflyer
29-09-2010, 16:32
Hakket kerimle ğişti olduk kim bize KO pilotluk yapacak Dolgun maaş + yol + ssk + prim talepler bana ltf.

Bu teklif beni kapsamıyor herhalde, benim henüz co-pilot aradığım falan yok. Önce modeli yapayım, sonra alışayım sonra performansı zorlamaya başlayayım bu arada modelim hala sağlam kalırsa yarışmaya da katılırım. :rolleyes:

Bizim ekipte herkes kanatsız melek, yarışma gününe gelince bir co-pilot bulunur elbet ;oleeea:

MURAK
29-09-2010, 16:35

Kafa şişirmek istemedim :P
Yok ya onun için demedim. Fotograf konusunda o kadar bilgisizim ki çok yazman gerekir anlamındaydı :)

Soprano bittimi ?
Nerdeeeee :)

Murat Abi çok güzel bişey tabi ama spinner hobisitiden sanki ?? :D :D
Bence de spinner uyduruk. Yaramaz bu model :D:D

Ümit
29-09-2010, 17:38
Yarışma konusunda stratejiler geliştirmek güzel. Ancak o mevcut stratejiler olsun yeni stratejiler olsun, onlara ilişkin antrenman yapmak çok daha önemli. Bazı yarışmacılar yarışma kurallarını bile yarışma günü öğreniyor. Oysa önceden kurallara bakmış ve antrenmanını yapmış yarışmacılar, mücadeleye bir kaç adım önde başlıyor.
http://www.vimeo.com/3946209
Alpaslan'ın limbo geçişi de Ahmet Eryıldırım'ın ki gibi ancak minus ile değil extra 260 ile. Tabi minus ciddi avantajlı. Ancak loop görevlerinde de minusın dezavantajları var, uçak seri looplarda dağılabiliyor. Kurallara ilişkin soru işaretleri varsa aydınlatma konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Evrenin söylediği bir şeyi onaylamak istiyorum. Ben bugüne kadar yarışmadım ancak hemen hemen bütün organizasyonların içinde olduğum için gözlemlerim çok oldu. Yarışmada ciddi stres oluyor, heyecan bir kaç kat artıyor. Zaman karşı yarışıldığı için örneğin limboda son bir geçiş yapayım diye limitler zorlanabiliyor. Yine ilk görevi çok iyi bir zamanda yapıp belki de bir saniye kazanmak adına piste dokunup havalanmak için uçağı piste çok sert vurup uçağı kırarak yarışmayı daha ilk görevde bitirenler olabiliyor. O sebeple bolca antrenman yapmak ciddi avantaj.

aozgen
29-09-2010, 19:16
Günün Raporu:
Sabah 11 gibi Önce ben,arkadan hemen Alpaslan abim,takiben de Bülent beyimiz geldiler.Vardığımızda pistin hertarafı bir tabur martı çök pozisyonunda istirahat halindeydi.Böylece pistteki tüy bolluğunun açıklaması yapılmış oldu.Alpaslan abim marş marş la taburu 200 m. öteye yolladı.Çadırı kurduk.Ardından genç Murat abim geldi.Aslan abimin arkasından Sümer hocam,onun arkasından da Yüksel abim gelince şenlik tamam oldu.Rüzgar çok mutedil,hava ılık bazen güneşli bazen kapalı idi.Hava sıcak uçuşlar keyifli idi.İlk sıkıntı,Murat abimin Cessna 182 kalkışta tumba olup kanat kırmasıyla yaşandı.
Ardından Alpaslan abim defalarca gayet güzel uçan benzinli Extrasıyla(?) bir defa daha kalktı,havada tekerlek düştü(teker dingili presmiş,frezesinden sıyrılmış. Dikkatli ineyim derken(belki de benim yanında durmamdan kıllanıp) biraz erken kondu iniş tk söküldü.Yine de küçük bir hasar.Bir başka sıkıntı ise köftecinin tel no bulamamak oldu.Neyse Sümer hocam hızır gibi yetişti.Şifreyi çadırın profil boyasına kazıdık.
Köfte yerken bu arada memleketi kurtardık.Aslan abimin pylon uçuşlarına" vayyy" çektik.Ben PT19 ile,Murat abim Cessna 182 ve esas Calmato ile,Alpaslan abim EP modeli ve Benzinlisi ile,Bülent bey Soprano,Sümer hoca Pilatusla,Yüksel abim Sopranoyla stress attılar.
Sümer hocam işi nedeniyle,ben yol stresine girmemek için saat 4,5 gibi ayrıldık.Ehl-i keyif hala vızır vızır uçuşlara devam ediyordu.Birazdan arz-ı endam ederler inşallah.
Hadi eyvallahhh

AEGEAN
29-09-2010, 19:32
Gebze tarafındaki bir müşterimden dönerken TEM 'den pistteki arabaları görünce yolumu değiştirip sahaya uğramak istedim ama Hacı bakkalın önünde çadırı vermek için duran Bülent abiyle karşılaştım. Bu sefer geç kaldım, artık bir dahaki sefere.

aozgen
29-09-2010, 19:42
Hasan abi bugün senin için de oturak sortileri yaptık,kulağını çınlattık.

AEGEAN
29-09-2010, 21:49
Hasan abi bugün senin için de oturak sortileri yaptık,kulağını çınlattık.

Ahmet abi, kulağım çok çınladı zaten ve o yüzden gelmek istedim. Sümer hocam varken nasıl oturabildiniz bilmiyorum ama belli ki bugün uçuş sortisi kadar oturak sortisi de olmuş, muhtemelen Kaş hikayeleri de anlatılmıştır, kaçırdığıma üzüldüm. Sizin bu konuda tecrübeniz azdır, uzun süre rahat oturmak için küçük iğneleri bir tur kısmanız gerekir, o zaman daha uzun oturabiliyorsunuz, aklınızda olsun. :)

bulenttun
29-09-2010, 22:35
Ahmet bey ayrıldıktan sonra trafik yüzünden bizlerde fazla kalmadık,bir saat daha uçup toparlandık.Herhangibir vukuat yok,bizler ayrılırken Murat kardeşimiz uçmaya devam ediyordu.

chaylaq
29-09-2010, 23:35
Radardan öncesi...

Sümer Yamaner
30-09-2010, 08:18
Bunlar da Futaba 14MZ'nin bir önceki nesli! :P :D

Ayrıca elektroniğe meraklı arkadaşlar için Heathkit adlı meşhuuur İngiliz elektronik kit üreticisinin devre şemalarının olduğu bir arşiv:
http://www.vintage-radio.info/heathkit/

MURAK
30-09-2010, 08:25
Vay, vay vay.. Sümer Hocam sen de az kirli çıkı değilmişsin hani,, :) :)

kevin
30-09-2010, 08:40
Vay, vay vay.. Sümer Hocam sen de az kirli çıkı değilmişsin hani,, :) :)

Yamaner müzesinin güzide parçaları olabilirler. :)

seccos
30-09-2010, 09:33
İşte size günün haberi :)

http://haber.gazetevatan.com/cocuklar-heron-buldu/331725/1/Manset

Ben motoru göremedim , 4 zamanlı mı ? Elektrikli mi ? :D

orhantekkan
30-09-2010, 10:00
İşte size günün haberi :)

http://haber.gazetevatan.com/cocuklar-heron-buldu/331725/1/Manset

Ben motoru göremedim , 4 zamanlı mı ? Elektrikli mi ? :D

Ben elektrikli bir model olarak hatırlıyorum.

mcgyver
30-09-2010, 10:06
Haberde bahsi geçen uçak Heron değil Bayraktar mini İHA

http://www.baykarmakina.com/~baykarma/sites/default/files/mini3d.jpg (http://www.baykarmakina.com/bayraktariha)

Yakın zamanda haberlerde geniş yer almıştı yerli iha lar kullanılıyor diye.

mvltkmkl
30-09-2010, 10:07
Motor gözükmüyor birde çok küçük . Model uçak bu :) Resimlere dikkatli bakın altında Gri tamir bandı var ve iniş takımıda yok !

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/catalog/GL-Hawk.jpg

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/catalog/predator.jpg