PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fiberden tekne yapılması

M_tech
13-09-2004, 17:47
sanayide fiberden tekne yapılabilirmi? resim yada plan götürsek fiberden tekne basabilirlermi? ne kadara mal olur? ankarada yapılabilcek bir yer bilen varmı yada istanbulda olabilir,ne derece sağlam olur vs bilgisi olan varsa bir zahmet döktürsün.

!Amorfy.BaRoS+
13-09-2004, 19:21
Walla adını tam bilmiyorum mtech(adın neydi) fiberden el yapımı olan tekneler var ama istenilen aerodinamiği saglıyamıyolar bizim bir tanıdık yapıyor ama baya büyük tekneler yapıyor fiberden onunla konuşurum bir ara seninle görüştürürüm :)

M_tech
13-09-2004, 20:28
internet sitesi yada mail adresi varsa bir zahmet alayım,yada nerde yaşıyor vs gibi.çok dandik olmaz herhalde bu makinelerde falan basıyorlar galiba?

!Amorfy.BaRoS+
14-09-2004, 13:03
Yok elyapımı yapıyor dün senin için ulaşmak istedim ulaşamadım pat diye cep numarasını veremem onunla konuşup oyle vermem gerekiyor...

M_tech
14-09-2004, 14:41
e tamam o zaman seni bekliyorum,çalışmalarından resim faln filan vrsa bir görmek isterim.

M_tech
17-09-2004, 15:23
amorfy nerde bizim fiberci usta nın bilgileri falan? kaça mal olurmuş onu öğren bari

!Amorfy.BaRoS+
17-09-2004, 15:53
walla adamla konuşuyorum ama adam yogunluktan bu iş ana mesleği değil başka işleri var sen olsan yapiyim diyor ama başkasına ugrasamam filan diyor biraz daha ısrar edicem Ben sana solicem zaten...

M_tech
17-09-2004, 18:11
artislik yapıyosa boşver ya:) buluruz illa birilerini

M_tech
22-09-2004, 01:23
fiberden tekne yapan birini nihayet ankarada buldum,her tür teknenin fiber versiyonunu yaptırabileceğini söleyen Ogan (dı adı sanrıım) abi,ilk kalıp döktürmenin 700 milyon olduğunu daha sonra kalıp bastırmanın 100 dolar olduğunu söyledi.yeterli bilgi olduğuna eminim,daha sonra teknenize testere-çim biçme makinası-yada elektrik motoru takabilrisniz isteğe bağlı.

wovoka
22-11-2004, 20:47
eski konu ama nasil yapildigini anlatayim sana.

1-model bir tekne bulunur.onun endazesi(biz en kesit deriz(ben gemi muhendisiyim.)) cikarilir.
2-buna gore tahtadan bir tekne(model) yapilir.
3-onun alcidan kalibi cikarilir.
4-el yatirmasi metoduyla polyesterden model tekne yapilir.

bir adet tekne icin pahali bir metoddur.pek tercih edilmez ama istersen yapariz.ben su anda kendime bir sahil guvenlik kalibi yapiyorum.bittiginde isteyene dokebilirim

!Amorfy.BaRoS+
22-11-2004, 21:02
tabi neden olmasın ama dokumden bir şeyler çıkarmak zor olmalı ?

Walkman
22-11-2004, 22:59
Kalıp çıkarmak zor ve pahalı bir iş bildiğim kadarıyla?

M_tech
23-11-2004, 04:39
eski konu ama nasil yapildigini anlatayim sana.

1-model bir tekne bulunur.onun endazesi(biz en kesit deriz(ben gemi muhendisiyim.)) cikarilir.
2-buna gore tahtadan bir tekne(model) yapilir.
3-onun alcidan kalibi cikarilir.
4-el yatirmasi metoduyla polyesterden model tekne yapilir.

bir adet tekne icin pahali bir metoddur.pek tercih edilmez ama istersen yapariz.ben su anda kendime bir sahil guvenlik kalibi yapiyorum.bittiginde isteyene dokebilirim

birilerinin tekne yapımı ile ilgilenmsi güzel,model bitince resimleri görmek isterim.

wovoka
25-11-2004, 19:15
selamlar

en basit kalip cikarma yolu mevcut bir teknenin ustune polyester sarip onu kalip haline getirmektir.Araya kalip ayirici wax(balmumu) kullanılır.

celica
08-03-2005, 19:12
selamlar geçenlerde aeromarine sitesinde 1 tane tugboat gördüm.daha sonra bir arkadaşla 1,10 boyunda olan teknenin tuğla çamuru kullanrak fotoğrafından teknesinin kalıbını yaptık daha sonra alçıya aldık.ince polyesterden döktük.tek kat polyester yaptık 10 numara düzgün bir şey çıkmadı ama şu anda tekneyi donatmakla meşgulum bittiğinde fotolarını göndericeğim.

unalsel
08-03-2005, 22:40
Kalıp için bu beyaz eşya vs içinde çıkna köpüklerin sert olanları var,ona elle şekil verilerek de bişeyler yapılabilir. Okulda bizim arkadaşlar yapıyorlar o köpükle falan hem maliyeti az hem de yapması basit. İçine de fiber ve reçineyi elle yatırırsın olur:)

celica
11-03-2005, 10:01
Kalıp için bu beyaz eşya vs içinde çıkna köpüklerin sert olanları var,ona elle şekil verilerek de bişeyler yapılabilir. Okulda bizim arkadaşlar yapıyorlar o köpükle falan hem maliyeti az hem de yapması basit. İçine de fiber ve reçineyi elle yatırırsın olur:)günaydın köpükle denedik ama şekil vermek zor oldu diğer bir handikapıda bu tür malzemeleri reçinenin eritme ihtimali var.fakat köpükten erkek bir kalıp yapılıp üstüne aliminyum folyo kaplanırsa sonuç alınabilir.

unalsel
11-03-2005, 12:38
Evet onu es geçmişim. Üzerine bir folyo kaplanmalı hem yüzey düzgün olur. Bir de sert olan daha sıkı basılmış köpükler olursa iyi olur hem şekil verme hem yüzey düzgünlüğü açısından ,özel olarak satılıyor onlar. Bir de şekil verilecek profili tek kalıp çıkarmaya gerek yok, köpüğü uygun yerlerinden bölüp, şekil verip sonra yapıştırmak daha iyi olacaktır belki yapmışsınızdır ama. Bu arada çok güzel işlerle uğraşıyorsun abi, kendi tekneni kendin yap ne güzel sonuçta hobi içinse. Ben de fiberden bir tekne dökmeye çalışacağım fırsat bulursam.

DeeJay
11-03-2005, 13:37
Bu arada Celica aramıza hoşgeldin tekne konusundaki ayrıntılı çalışmalarını bu sayfalarda bekliyoruz. aramıza yeni tekneci arkadaşların katılması sevindirici...

unalsel
14-03-2005, 12:54
Bir eklenti daha. Köpüğü kesmek için sıcak tel harika iş görüyor.

wiewtu
25-10-2008, 17:00
ben bu konularda tam bilgi sahibi deyilim tekne kalıbı alıcam bana detaylı olarak anlata bilecek birileri varmı acaba fiber kalıp nasıl alınıyo

demirci
25-10-2008, 17:37
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33539
sanırım gözden kaçırdın..

ceb76
25-10-2008, 17:41
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle her forumda bulunan ve bizim forumumuzda sayfanın enüstündeki menüde, orta kısımda bulunan 'arama' butonuna basıyorsunuz. Daha sonra oraya 'kalıp' diye yazıyorsunuz. Size bir sürüüüüü konu başlığı veriyor.

Ama merak etmeyin top 5'de zaten 'Kendi Kalıp Atölyenizi Yapın...' diye bir arkadaşımızın yazdığı ve gayet açıklayıcı olan http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33539&highlight=kal%FDp bir başlık var. Onu okuyorsunuz. Eğer aklına yatmayan, yada anlaşılmayan bir nokta var isede başlığa yazıyorsunuz, konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyorlar.

wiewtu
25-10-2008, 19:28
çok teşekkür ederim acemilik bu kadar zor işte

wiewtu
25-10-2008, 19:41
benmi yanlış yapıyom anlamadım orda kendi atolyenizi yapın diye bir şey bulamadım

Roadrunner
27-10-2008, 16:23
benmi yanlış yapıyom anlamadım orda kendi atolyenizi yapın diye bir şey bulamadım

Aşağıdaki linki tıklarsanız doğrudan konunun olduğu bölüme ulaşabilirsiniz
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33539