PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kendi teknesini yapmak isteyen acemiye yardım

ermaniac
19-01-2007, 16:48
bir çok acemi arkadaş gibi bende kendi teknemi yapmak istiyorum. ilk yapacağım tekne deneme amaçlı bir şey olacak. Gövdesini yapmak pek bir problem olmayacak asıl problem elektrik aksamında daha önce hiçbir tecrübem olmadığından oyuncak bir araba alıp onu yaptığım gövdeye monte etmek istiyorum. forumda gördüğüm kadarıyla oyuncak kumandası ve elektrik sistemiyle zor olduğunu ve verimsiz olacağını söylemiş bir çok arkadaş. mutlaka doğrudur fakat ilk defa yapacağım bir tekne için çok fazla bötçe ayıramayacağım ne yazıkki. 2 seçeneğim var biri oyuncak bir arabadan sistemi söküp yapmak. bu ihtimalde şöyle bir problem oluyor, motorda bağladığım teli küçük bir boru içerisinden sudaki pervaneye aktarıcam. fakat borunun sudan yalıtımını nasıl sağlayacağımı bilmiyorum tekneye su dolarmı? dolmaması için ne yapmam gerekir?

ikinci ihtimalse piyasadaki en ucuz elektrik bileşenlerini toplayıp onlarla birşeyler yapmaya çalışmak ama bu seçenek bana biraz riskli geliyor çünkü bu konuda çok deneyimsizim daha önce statik modeller yapmıştım fakat bu bana sadece gövde yapımında yardımcı oluyor.Bu yüzden bu konuda size hangi parçalara ihtiyacım olduğunu soracağım. Türkiyedeki bir kaç internetsitesinde fiyatlara baktım gerçekten başlangıç seviyesinde alıcı servo motor esc özelliklede kumanda bulmakta zorlandım (bulamadım daha doğrusu) fiyatları gerçekten oldukça yüksek (tabi benim için , eminim profesyoney modellere sahip olanlar için 100-150 ytl 'lik kumanda çok birşey değildir.) Buna ilaven birde işe benim tecrübesizliğim ve bilgisizliğim katılınca tüm bu parçaları heba etme olasılığım doğuyor. Bana ne tavsiye edersiniz ucuz parça bulabileceğim bir site mevcutmu eğer öyleyse bu parçaları seçerken nelere dikkat etmeliyim (çok araştırmama ramen elektrik parçalarının servo motor v.s nasıl birleştirileceği hakkında bir kaynağa raslayamadım internette, böyle bir kaynak makale v.s varsa paylaşabilirmisiniz?) ayrıca bazı alıcılar am bazıları fm frekansları farklı diğer parçaların teknik değerleri hakkında ise hiç bir fikrim yok. bu konuda kendimi geliştirebileceğim bir kaynak , site v.s bulabilirmiyim. yada siz tecrübeli arkadaşlar yardımcı olup bu konuda cahil olan beni aydınlatabilirmisiniz? şu anda sahip olduğum bilgi; eğer bir oyuncaktan sökersem oyuncaktaki parçaları nasıl yerleştirip hangi amaçlarla kullanacağım, gövde yapımı (plastik modelden yada alternatif metaryallerden kendi gövdemi 0 dan oluşturarak) ve su üstündeki dengesini nasıl sağlayabileceğim. bunlar dışındaki bilgileri de sizlerden talep ediyorum. yarımcı olursanız sevinirim. Şimdiden okuduğunuz için teşekkür ederim.

ermaniac
19-01-2007, 16:55
tabi söylemeyi unuttuğum ikinci senaryoda da motordan çıkan teli boruda geçirip pervaneye bağladıktan sonra tekneye suyun girmemesini nasıl sağlayacağım konusunda bir fikrim yok..

deepdrastic
19-01-2007, 18:31
motor hafif yukarida ve egimli olmasi gerekiyo o zaman borudan su girmez ben kartondan surat teknesi yapmistim yuzuyodu ama rc degildi deneyler yaparak su girermi girmezmi kendin bulabilirsin madem herseyi kendin yapmak istiyosun sana ip ucu vereyim bu ipin ucunu plastik bir kab alarak dibine delik acip bir tane pipet geciriyosun capraz bir sekilde yukari dogru tutarsan kabina su dolmaz pipeti gecirdigin delikte olusan boslugu kapatirsan bunun icin cam macunu kullanabilirsin tekne yapimi acisindan pek bilgim yok ama cok kucuk yasta tekne model hediye edilmisti yeni yil hediyesi olarak 8 yasindaki biri icin cok fazlaydi neyse motor milini uzatman gerekecek ve balans olmamasi icin boru ve mil arasina birseyler koyman sart ve motorun olacagi yer ve pilin duracagi yerini belirlemen gerekecek teknenin yuzme dengesi icin isin uzun ve ugras isteyen hesap isteyen bir is tekne yapmak basit bisi degil sana kolay gelsin

ermaniac
19-01-2007, 20:06
öncelikle teşekkür ederim. boru ile içnden geçen mil arasına ne gibi bişey koymalıyım?

deepdrastic
19-01-2007, 20:20
rulman tarzi birsey mil donebilmeli ama sallanmamali bunun icin plastik malzemeler var silindir seklinde boru kalinliginda bir iki dilim kesip tam ortadan delersin olur

rmnkrm
19-01-2007, 21:47
rulmana gerek yok, boru ile şaft arasına gres yağı koymanız yeterlidir. düzenek için ise hobbyrc ye ve birçok yabancı RC forumunun boat bölümüne bakın, anlamak kolay

snadboy
19-01-2007, 22:14
Anladığım kadarıyla almak yerine kendi emeğinizle yapmak hoşunuza gidiyor (benimde) şaft olarak son çare olarak satılan hazır şaft setlerinden alınabilir. Motor yerleşimine gelince. Pervane milinin teknenin arkasında çıkarken 3 alternatifi vardır. Bunlar teknenenin karakteristiğine göre değişir.Ancak henüz o kadar profesyonel bakmadığınızdan bir önemi yok. pervane teknenin arkasında kalmalı anacak pervane ile teknenin arkası arasında 2-3 parmak civarı bir boşluk olmalı ki ölü su yaratmasın yani tekne ile pervane arasında kalan su akmalı.Şaftın çıkış açısı ise kabaca düşünürsek pervanenin ne tam arkaya ne tam alta bakmayacağı şekilde olmalı yani ortalama 30 derece gibi bir değer olmalı.Su sızdırmazlığı ise su kesimine bağlı.teknenin içinde kılıf şeklinde olacak borunun yüksekliğinin teknenin su kesiminden yüksekte olması sorunu çözecektir.Motor milini nasıl şaft olarak uzatacaksınız bilmiyorum fakat genelde motor mili ile şaft arasına mafsal konur bunun nedeni şaft ve mil arasındaki kasıntıyı almaktır.
İlgi alanım daha çok uçaklar fakat babam nitrolu teknelerle uğraştığı için bir miktar genel anlamda bilgim var.Umarım yardım edebilmişimdir başka sorularınızda olursa yardımcı olmaya çalışıcam.

ermaniac
20-01-2007, 01:42
gerçektten çok teşekkür ederim çok değerli bilgiler vermişsiniz biraz daha belirdikafamdaki resim.gerçekten çok teşekkürler. yalnız hazır şaft setlerini ve mafsalı alabileceğim bir internet sitesi varsa yazabilirmisiniz, ben bir kaç siteye bakıp çeşitli şaftlar buldum fakat onlar arabalar içindi yani teknede kullanabilirmiyim bilmiyorum. zaten teknede kullanacağım şaftı görsem tanırmıyım onu da bilmiyorum.. :( ama sanırım mafsalı bulabilirim :D.. tekrar yardımınız için teşekkürler

ermaniac
20-01-2007, 01:50
bir de tembellik yapmak istemem ama hobbyrc de de yabancı sitelerde de bulamadım elektrik donanımın nasıl monte edileceğini anlatan bir kaynak elinde linki olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim bu arada ben de araştırmaya devam edicem.. hepinize teşekkürler

landjump
20-01-2007, 02:09
Arkadaslar donup dolanıp hep aynı yere geliyoruz. Sırayı şaşırıyoruz:kural:

Bu işi benim fikrimce hobi yapan oyuncaktan ayıran işe ciddi yaklaşılması. Bu bir ihtiyac degil arabalarımızla gemilerimizle yük tasımıyoruz. Amac sadece keyif. O yüzden boyle derme catma cözümlerle bir yere varılması çok zor.
Insanın kendisinin birşeyler yapması çok güzel ama bu işlere belli bir tecrübe sahibi olduktan sonra kalkışmak lazım. Bu hobi çok gelişti fiyatlar eskisi gibi pahalı değil ve internet sayesinde herçeşit ihtiyacı karşılamak mümkün. Bu yüzden acemi arkadaşların piyasada bilinen, denenmiş kitlerle işe başlaması daha sonra tecrübe sahibi olduktan sonra daha iyisini yapabileceklerini düşünüyorlarsa yeni projelere girişmesi şiddetle tavsiye olunur.
Yoksa amaç bir tekne yapmaksa pet şişenin altına ucuz bir dc motoru paket lastiği ile baglayın motor saftına da herhangi bir pervane ekleyin (hepsi goturecektir). Al sana 0dan yapılmış tekne. Motor paslanana kadar paket lastiği de eriyene kadar iş görür. Petşişenin ise 600yıl ömrü var :)

Eğer bu hobinin Turkiyede ilerlemesini istiyorsak tüm dünyada olduğu gibi bu işe ciddi yaklaşmalı yeni başlıyan arkadaşları da bu şekilde yönlendirmeliyiz.

Ben de aynı hataları yapmadım mı? Yaptım. Denizaltı yapıcam diye harcadığım para ve emeğin haddi hesabı yok. Aynı zaman da sonuçta alamadım. Ama ne yaptım yabancı forumlarda iş bilene sordum bana başlangıç modeli olarak u-47yi tavsiye ettiler. Aldım yaptım yüzdürüyorum şimdi. Emeğime de parama da deydi. Modeli bitirdikten sonra gördümki derme çatma piyasadan bulma çözümlerle bu hobi yapılmaz.

saygılar.

viaconme
20-01-2007, 02:20

Bu işi benim fikrimce hobi yapan oyuncaktan ayıran işe ciddi yaklaşılması. Bu bir ihtiyac degil arabalarımızla gemilerimizle yük tasımıyoruz. Amac sadece keyif. O yüzden boyle derme catma cözümlerle bir yere varılması çok zor.
Insanın kendisinin birşeyler yapması çok güzel ama bu işlere belli bir tecrübe sahibi olduktan sonra kalkışmak lazım. Bu hobi çok gelişti fiyatlar eskisi gibi pahalı değil ve internet sayesinde herçeşit ihtiyacı karşılamak mümkün. Bu yüzden acemi arkadaşların piyasada bilinen, denenmiş kitlerle işe başlaması daha sonra tecrübe sahibi olduktan sonra daha iyisini yapabileceklerini düşünüyorlarsa yeni projelere girişmesi şiddetle tavsiye olunur.
Yoksa amaç bir tekne yapmaksa pet şişenin altına ucuz bir dc motoru paket lastiği ile baglayın motor saftına da herhangi bir pervane ekleyin (hepsi goturecektir). Al sana 0dan yapılmış tekne. Motor paslanana kadar paket lastiği de eriyene kadar iş görür. Petşişenin ise 600yıl ömrü var :)

Eğer bu hobinin Turkiyede ilerlemesini istiyorsak tüm dünyada olduğu gibi bu işe ciddi yaklaşmalı yeni başlıyan arkadaşları da bu şekilde yönlendirmeliyiz.

Ben de aynı hataları yapmadım mı? Yaptım. Denizaltı yapıcam diye harcadığım para ve emeğin haddi hesabı yok. Aynı zaman da sonuçta alamadım. Ama ne yaptım yabancı forumlarda iş bilene sordum bana başlangıç modeli olarak u-47yi tavsiye ettiler. Aldım yaptım yüzdürüyorum şimdi. Emeğime de parama da deydi. Modeli bitirdikten sonra gördümki derme çatma piyasadan bulma çözümlerle bu hobi yapılmaz.

saygılar.

:kural: :kural: :kural:
;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea:

snadboy
20-01-2007, 02:26

saygılar.

Düşüncelerinize bende katılıyorum fakat bazı noktalarına.Bu hobiye profesyonel anlamda bakmak, derme çatma şekilde ortaya bir şeyler çıkarmak benimde tarzım değil.Fakat ayrıldığım nokta hazır alma kısmı.Uçaktan edindiğim tecrübe ve bilgilere dayanarak ilk başlayan birisinin hazır bir setle başlamak yerine kit diye tabir edilen demonte şekildeki uçakları tercih etmesi bir çok ustalarımız tarafındanda kabul görmüştür.Bu şekilde hazıra konmayarak hobimize belirli bir temel dahilinde başlamak bence en mantıklısı.Kişi zaten maymun iştahlı bir kişiliğe sahipse her türlü vazgeçer.Elbetteki ilk başta kendi yaptığı modellerde deneyimsizliklerden kaynaklanan sorunlar olacaktır fakat eğer onlar olmaz ise deneyim sahibide olunmaz öyle değil mi? demek istediğim gene uçak konusundan örnek vermek gerekirse, arf (almost ready to fly, neredeyse uçuşa hazır) modellere başlayan birçok kişi temel bilgilerden yoksun kalıyor ve olası bir kırım sonrasında afallıyor oysa ki, bu kişiler sıfırdan bir kit ile adım adım yanlışıyla doğrusuyla bir model yapsalar neyin ,nerde ,neden ,nasıl olduğu gibi soruları derinlemesine öğrenirler.Uzun lafın kısası, parayı basıp hazır set alarak bu hobiye başlayanlara elbetteki saygım var fakat bence modelcilik yaptığın işi hakkını vererek yapmaktır.Tabiğiki de kalkıp servosunu, alıcısını, vericisini yapalım demiyorum hatta onlarda işin tam tersi en iyisini alma taraftarıyım fakat emek gereken yerde de emek vermeli.
Sanırım konuyu tekneden oldukça uzaklaştırdım kusura bakmayın...
(lütfen kimse alınmasın kimseyi hedef alarak düşüncelerimi belirtmedim.Umarım yeni bir tartışma başlatmam...)

ermaniac
20-01-2007, 03:04
öneriniz içn teşekkürler fakat piyasadaki modeller beni maddi olarak aşıyorsa ve geri kalanları da oyuncak olarak tanımlanıyorsa sizce ne yapmalıyım? daha önceden tecrübem olmayan bir konu rc denemek istedim sadece ve keyif te alacağımı düşünüyorum yapacağım rc botun her hangi teknik yada estetik açıdan RC bağlamaında herhangi bir değer teşkil edip etmeyeceğini bilmiyorum herhangi bir iddiam da yok. eğer sonuçta keyif alacaksam bunu denememin neresi yanlış türk modelciliğine zarar mı vermiş olurum? bu konuda (rc) muhtemelen bu sitedeki en cahil kişilerden biriyim , sadece yapmak istediğim şey için yardım istedim.. ciddiyetsizliğimden dolayı özür dilerim....

ermaniac
20-01-2007, 03:13
polemik yada tartışma ortamı yaratmak istemezdim. şimdiye kadar paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. konu gerçekten tekneden saptı, sadece yardım almaya çalışıyordum.bundan sonra ulaşmaya çalıştığım bilgi ve kaynaklara farklı yerlerden erişmeye çalışıcam...

snadboy
20-01-2007, 10:47
Yanlış anlama buradanda sorabalirsin herkes ne düşünüyorsa düşünür herkesin doğrusu kendisine :) yardım edebileceğim konular olursa ben seve seve yardıma hazırım.

ermaniac
20-01-2007, 14:35
Yanlış anlama buradanda sorabalirsin herkes ne düşünüyorsa düşünür herkesin doğrusu kendisine :) yardım edebileceğim konular olursa ben seve seve yardıma hazırım.

çok teşekkür ederim anlayışınız ve yardımseverliğiniz için

emrenergiz
01-02-2007, 11:36
Şöyle bir problem oluyor, motorda bağladığım teli küçük bir boru içerisinden sudaki pervaneye aktarıcam. fakat borunun sudan yalıtımını nasıl sağlayacağımı bilmiyorum tekneye su dolarmı? dolmaması için ne yapmam gerekir?

borunun içine kalın bir gres sıkılması yeterli,normalde borunun iki ağzı keçe ile kapatılır, ortaları delinerek şaft geçirilir, iki keçe arasında borunun içine gres yağı doldurulur gerektiğinde keçeler birbirine itilerek gres sıkıştırılır.

motor aktarma ve şaft sisteminin eğimli olmasının su sızdırması ile alakası yoktur ki birçok teknede motor zaten su seviyesinin altındadır. Eğimin sebebi pervaneden çıkan suyun yuzeye değil dibe doğru yönlendirilmesi ile art kavitasyonu azaltıp itme gucunu arttırmaktır.

govdeni mumkun oldugunca hafif yapmalısın, ilk denemelerin için izolasyon malzemesi olarak satılan sert straforları kullanabilirsin.(birkaçını ust uste yapıstırıp zımpara ile şekillendir) Daha sonra agırlık ve denge problemii ufak ağırlıklar koyarak cozebilirsin. govdede karara vardıktan sonra sonra kalın bir macun kaplayıp basitçe fiber kaplayabilirsin.Veya balsa ağacı ile sarıp epoxi uygulayabilirsin. iki yontemle de oldukca saglam ve hafif bir teknen olur.

Govdeni yaptıktan sonra butun sorunlara deneme yanılma yolu ile çare bulabilirsin , elektrik aksamını saglam ama kolay çıkıcak gibi monte etmelisin ki, değiştirmek kolay olsun fakat vibrasyon ve ciroskop etkisi yaratmasın, pervaneni mutlaka hazır ve metal al, kendin yaparsan veya bir oyuncaktan sokersen simetrik olmayacağı için kabaca balans yapar:) titreşime sebepolur, metal olursa daha dayanıklı olur sokup takarken deformasyon az olur.

tekne formu için sana bi ongörü olması açısından faydalı olacağına inandığım bi çizimimi gonderiyorum, autocad, coral veya benzeri .dwg formatını açan programlarla bakabilirsin.

Kolay gelsin....
tekne: E21
http://rapidshare.com/files/14363029/E21_2000.zip.html

ZEUS34
02-02-2007, 16:34
Emrenergiz, yazdığınız yazıda "vibrasyon ve ciroskop etkisi" den bahsetmişsiniz.
Ciroskop ne demektir?
Birde vibrasyon konusunda bir sorum olacak;
Elektrik motoru düşük hızda çalışırken veya hızlanmaya başlarken vibrasyonu hissedebiliyorum. Titreşim ses yapıyor. Bu 2-3 saniye sürüyor. Sonra motor son hıza ulaşınca vibrasyon kendiliğinden yok oluyor.(Tabii bunları tekneyi standının üstünde, suyun dışında iken gözlemliyorum.)

landjump
02-02-2007, 17:53
http://science.howstuffworks.com/gyroscope.htm

ciroskop. İlk 5 yaşındayken tanışmıştım :)

emrenergiz
04-02-2007, 21:51
vibrasyondan kastım motor içindeki değil pervanenin kendi üzerindeki asimetriden kaynaklanan vibrasyon yuksek devirlerde döndükçe yuksek frekansta oluşan vibrasyon motor ve şaft yataklarına az da olsa zarar verir, aksamın omrunu azaltır, daha da vahimi giderek artan bi şekilde yataklanmaya da neden olabilir.
Ciroskop etkisi ile de iyi sabitlenmemiş motorunuz şafttan gelen ters tork ile birlikte motoru yerinden çıkartıp kontrolu guclestirebilir.
Bunlar kimsenin gozunu korkutmasın deneyip de cozulebilecek cok basit seyler.

ahmet60
12-03-2009, 01:01
arkadaşlar kendi imalatım su geçirmez şaft yaptım nasıl oldu bende bilmiyom ama yaptım bunu yeni bir konu başlığı altında koyucam buraya