PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yapıştırıcılar ve Yapıştırma teknikleri

ymn
23-09-2008, 23:32
Model Uçaklarımızı yapıştırmak için birsürü yapıştırıcı var ama çoğunu alıpta deneme şansımız olmuyor.Bu başlıkta hangi yapıştırıcı ile hangi bölgeleri yapıştırmalıyız,hangi yapıştırıcılar darbelere karşı dayanıklı,hangileri modeli ağırlaştırır,hangi yapıştırıcılar nerede bulunur,Kuruma süreleri ne kadardır ve yapıştırıcıları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz.Yapıştırıcı arayanlara güzel bir kaynak olacağını tahmin ediyorum,modellerimi yaparken tek yapıştırıcı kullanıyorum (ağaç tutkalı) ama biraz modeli bitirmek uzun sürüyor.Onun için böyle bir başlık açma ihtiyaçı duydum.Yorumlarınızı bekliyorum

tombulll
24-09-2008, 04:12
selamlar linkteki konunun 22. mesajında Cem Bey(c/z) yapıştırıcılardan ve özelliklerinden bahsetmiş. Açıkçası benim çok işime yaradı. Kolay gelsin. Bu arada Cem Bey'e de ayrıca teşekkürler.
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?p=188940#post188940

ymn
24-09-2008, 11:26
Nereden bulabiliriz ama o yapıştırıcıları..?

red_fin
24-09-2008, 12:12
Yapı marketler, kırtasiyler ve hobi mağazalarından.

raz
19-10-2008, 17:06
peki straforu nası yapıştırabiliriz, bally peligom ve beyaz tutkal denedim ama olmadı..

myssba
19-10-2008, 17:14
peki straforu nası yapıştırabiliriz, bally peligom ve beyaz tutkal denedim ama olmadı..
Ucuz ve dolayısıyla ekonomik olan DENİZ TUTKALI (2-4 saat donma zamanı) dıye bal kıvamında pıyasada nalburlarda bulabileceğiniz 700-800 gr ambalajları 8-10 lira.
Biraz pahalıya gelecek olanda çift karışımlı, donma zamanı 5-12-30 dakika gibi skalası olan epoxy
Kolay gelsin.

raz
19-10-2008, 17:22
sağolun .)

ymn
19-10-2008, 18:43
sağolun .)

Beyaz strafor ve renkli (sarı,pembe,mavi) olan straforlardada kulanabileceğin (Beyaz tutkal ) işinide görür,24 saat beklettikten sonra,gayet memlun edici.
Nalburcularda (Hırdavatcı) yerlerde bulabilirsin.

acemi murat
19-10-2008, 19:34
Beyaz strafor ve renkli (sarı,pembe,mavi) olan straforlardada kulanabileceğin (Beyaz tutkal ) işinide görür,24 saat beklettikten sonra,gayet memlun edici.
Nalburcularda (Hırdavatcı) yerlerde bulabilirsin.

Değerli arkadaşım. Ben ve devamlı surette strafordan model yapan arkadaşlarım arkadaşların dediği gibi büyük hırdavatçılarda ve özellikle BAUHAUS ta bulunan PATTEX PL500 POWER FIX denile ürünü kullanıyoruz, çok memnunuz. Ürün ambalajı silikon tüpü şeklindedir. Saygılar

ymn
19-10-2008, 20:46
Değerli arkadaşım. Ben ve devamlı surette strafordan model yapan arkadaşlarım arkadaşların dediği gibi büyük hırdavatçılarda ve özellikle BAUHAUS ta bulunan PATTEX PL500 POWER FIX denile ürünü kullanıyoruz, çok memnunuz. Ürün ambalajı silikon tüpü şeklindedir. Saygılar

Benim bulunduğum bölgede,o kadar büyük alışveriş yerleri yok.Renkli straforu bile 120 km uzaktan getirtiyorum.Ama zamanı olan biri için,ucuz,kullanışlı ve tatmin edici bir yapıştırıcı.Ama suya temas ettimi,su koyveriyor :) tek kötü yönü bu bence.

basran
19-10-2008, 23:39
arkadaslar gecenlerde bizim sirketde bir tatilat yapildi ve zemin kaplamasi degistirildi zemin kaplamasi icin kullanilan yapistirici baya bir miktar artdi ve bende daha lazim olur ile depoya kaldirirken acaba kopuge bir zarar verirmi diye dusunerek etesi gun yanim getirdigim kopuk ve kapron ile deneme yapdim il deneme iyi sonuc verdi kopuge ve deprone hic bir zarar vermedi fakat kuruma suresi yaklasik bir gun( biraz uzun bir zaman) bende ayni boyutdaki 3 kopugu epoxi-deniz tutkali- ve bu yapistiriciyi kullanarak yapistirdim sonuc beni acikcasi sasirtdi epoxi ve deniz tutkali yuksek basincda koparak yuzeyler birbirinden ayrildi fakat bu tutkal(pvc yapistiricisi) kesinlinle kopmadi fakli bir yerden kirilma oldu ve kullanmaya basladim bende bu durumu sizinle paylasmak ve onerilerinizi almak icin buraya yazayim dedim sizce modellerde bunu kullananmamin sakincasi varmi yapistiricinin fotosunu koyuyorum

ek olarak detayli olmasada bir arastirma yapdim bu yapistiricinin 20 lt si yaklasik 30 ytl civarinda pet sise icinde kesinlikle kurumuyor ben uygulamayi ekjektor ile yapiyorum hem temiz hemde tasaruflu

ymn
20-10-2008, 22:35
Sudan etkilenmeyen,heryerde kolayca bulabileceğim bir yapıştırıcı bilen varmı..?

gakkartal
20-10-2008, 23:08
Sudan etkilenmeyen,heryerde kolayca bulabileceğim bir yapıştırıcı bilen varmı..?

http://img404.imageshack.us/img404/8752/depronmodel2th7.th.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=depronmodel2th7.jpg) resimdeki yapıştırıcı çok iyi:)