PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Heli Püf Noktaları ve Faydalı Bilgiler

emo23
21-12-2008, 15:13
Uçak bölümünde olduğu gibi ( http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=13043 ) heli bölümünde de böyle bir konu başlığı olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu başlık altında diğer heli kullanıcıları için faydalı olabileceğini düşündüğünüz yazılarınızı yada diğer arkadaşlarımızın yazılarından ALINTI düğmesi ile buraya Kopyala-Yapıştır yapabiliriz.

Bu şekile tüm bu güzel bilgiler bir çatı altında toplanmış olacak. Bu başlık altında bir soru SORULMAMASINI, konunun formatının bozulması açısından sizlerden rica ediyorum.

emo23
21-12-2008, 15:16
Tek rotorlu helikopterin pallerinin dönüş yönü nasıl olur ?

http://www.bodrumrc.com/fbilgiler/halipal1.jpg

http://www.bodrumrc.com/fbilgiler/halipal2.jpg

Aşağıdaki resimde ise dikkat ederseniz üstteki resimlerin tam tersidir. Bu resimde ana paller ters saat yönünde dönüyor ve kuyruk pervanesi sol tarafa monte edilmiş.

http://www.bodrumrc.com/fbilgiler/halipal3.jpg

Align Trex Helikopter Boyut Karşılaştırmaları
http://i296.photobucket.com/albums/mm176/emrahtezer/Helikopterler/trex_size.jpg

emo23
21-12-2008, 15:54
Kafa hızı hesabı ve Pinion farkı etkisi nedir ?

Çorbada tuzumuz olsun ama dimi şimdi alyancı da olsak da :D

belki önceden yazılanları tekrarlayacağım. ama iyidir. bir de 0 pitch deki rotor hızı nı pitch arttıkça rotor hızının hesabından bahsedeceğim. gerçi pitch arttıkça kesin olarak bir sonuç elde edemedim daha sadece yaklaşık değerler içie konuşacağım pitch değişimi var olduğunda. 0 pitch için hesap zaten bellidir.

Etkiler;
1- 11T pinion ile ana rotor hızı az olur 15T ile daha fazla olur. kaba düşünce olarak. ama bunun bir limit değeri de vardır. örneğin 200 küsür T lik bir pinion ile asla daha hızlı kafa hızı elde edilemez. motor gücü meselesinden dolayı (gerçi helikopter için max 15T şuana kadar 200T meselsi genel bir durum)

2- Motorun zorlanması 15T pinionda daha fazladır 11T ye göre. bu yüzden motor daha çok zorlanır (0 pitch de de + yada - pitch de de) bu da pilden daha çok akım çekilmesi daha kısa uçuş süresi demektir. yine aynı şekilde gereksiz yere ESC den fazla akım geçmesi ve daha sıcak bir ESC demektir. yine aynı şekilde daha sıcak bir pil demektir.

3- daha yüksek kava hızı elde edeceğinizden 15T spor uçuş ve 3D uçuş için daha iyi olduğu düşünülse de motordaki zorlanmadan dolayı birbirini takiben yapılan hareketlerde motor devrinde hissedilecek kadar azalma olacaktır. bu da verimsiz bir uçuş demektir. onun yrine 11T bir pinion ve çok daha güçlü ve hızlı bir motor ile daha yüksek kafa hızına ulaşabilirsiniz. yine aynı şekilde 15T bir pinion ile daha yüksek güçlü ama aynı hızda bir motor kullanırsanız da daha iyi kafa hızına ulaşırsınız. burada temel lan sey motorun güç ve hız ilişkisidir. 2 değer de çok önmlidir. genelde bakılan hep hız ifadesi için kullanılan KV değeridir. ancak güç meslesi çoğu zaman gözardı edilir. yani motor güçsüz olduğundan tam verimde çalışamaz bu da var olan KV değerini tam olarak aktaramaması demek anlamına gelir.

Hesap kısmı ise şöyle,
ilk olarak motor hızı hesabı var.

KV = rpm/V demketir aynı zamnda

motor hızı = KV değeri x pil gerilimi x verim%
motor hızı = 3600 x 11.1 x 90%
motor hızı = 35964rpm yapar

rotor hızı = motor hızı x (pinion / ana dişli)
rotor hızı = 35964 x (11/150)
rotor hızı = 2637.4rpm olur 11T pinion ile

rotor hızı = 35964 x (15/150)
rotor hızı = 3596.4rpm olur 15T pinion ile

arada ciddi anlamda fark var. ancak bu veriler dediğim gibi 0 derece pitch için geçerli. yani hesaba pal acısından ve ağırlıktan doğacak kuvvetlerin etkileri yok.

bunlar da hesaba katılınca yakaşık olarak 11T ile 2500-2200rpm arasında değişen bir rotor hızı elde ederiz (0 pitch için ve +11 pitch için limit değerler)

aynı şekilde 15T için yaklaşık olarak 3400-3000rpm arasında değişen bir rotor hızı elde edilir. (yine 0 derece ve +11 derece için limit değerler)

15T deki max ve min noktaları arasında ki fark daha fazladır çünkü motorun zorlanması 15T için daha fazladır. aynı şekilde 11T için daha az olduğunda fark azdır.

direk olarak belli bir pal açısı altındaki kuvveti hesaplamak için helikopteri bir vidaya benzetmek gerekir. her bir tur için hafadaki ilerleme ölçülür. ona göre de kaldırma kuvveti hesaplanır. kaldırma kuvveti ağırlıktan fazla olduğu durum için net kuvvet hesabı yapılır (kaldırma - ağırlık = net kuvvet) bu net kuvvete göre rotor hızındaki azalma hesaplanabilir. bir çok bilimneyen olduğu için detay hesaplama işine hiç girmedim ancak yaklaşık değerler bu şekilde olması lazım. tabi burada güç faktörü ve o güç ile ne kadarlık kuvvete karşı konulacağı hesaplanmalı ilk oalrak. motor tarafından hesap yapılarak elde edilen (güç vs.) kuvvet değeri ile daha önceden hesaplanan net kuvvet karşılaştırılarak da aradaki rotor hızı farkı hesaplanır.

bir de titanın değerlerine baktım. stock motor 3600KV imiş. verimini bulamadım. ama tahminen 90% olarak diye düşünerek işleme soktum. aynı şekilde, main gear ı da bulamadım onuda t-rex 450 ninki ile aynı olduğunu düşünerek 150T olarak aldım. tabi şu da var, pil gerilimi 12.6V ile 10.8-10.9V arasında değişiyor. helikopter havada iken. 10 küsür de iniliyor genelde. 11.1V ortalama gerilim değeri olduğundan 11.1V kullanılıyor hesap yaparken.

rotor hızı throttle curve göre değişir tabili. farklı stick pozisyonlarında farklı rotor hızları elde ediliecektir. onun hesabıda sizin girdiğiniz throttle curve eğrisine göre değişecektir. zamanında bu throttle curve, pitch curve, ana rotor hızı hesabı, ve motor hızı hesabı için bir excel tablosu hazırlamıştım. isterseniz hesap makinası ile işlem yapmaktansa direk verileri girin program otomatik olarka hesaplasın . :)

excel tablosu: http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=32849 (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=32849)

emo23
22-12-2008, 13:56
güzel bir bilgi

servolardan birisi bozuk ise ve bulunmayan bir servo ise komple servoları yenilemeniz gerekmektedir kuyruk hariç.
saygılar

Clio172
22-12-2008, 16:22
Yeni başlayacaklara faydalı olabileceğini düşündüğüm, zamanında yazdığım bir yazı:

Merhaba,

Helikopter uçurmayı şöyle düşünün, elinizde bir tepsi ve üzerinde de bir bilye var ve siz tepsiyi tutarak bilyeyi bir noktada sabit tutmaya (hover) ya da tepsiyi hareket ettirerek bilyeyi istediğiniz bir noktaya götürmeye çalışıyorsunuz. Evet bu kadar zor. Olduğu yerde duruyormuş gibi görünen yani hover yapan bir helikopterde pilot sürekli değişik yönlere düzeltme komutları veriyor. Bu komutları da helikopterin ne tarafa harekete meyilli olduğunu hissedip önceden veriyor. Dışarıdan ise helikopter sanki kendi kendine havada asılı duruyormuş gibi görünüyor.

RC helikopterlerde kontrolu daha da zorlaştıran en önemli faktör modele dışarıdan bakmamız. Yani yukarıda bahsettiğim sağa sola kaçma eğilimlerini önceden hissetmek ve kontrol edebilmek için oldukça tecrübeli olmamız gerekiyor.

Bunu da başardık diyelim sıra geldi "oryantasyon" kavramına. Model helikopterimiz rüzgar, gyro ya da sizin komutlarınızla havada yön değiştirecek. Solu sağ, önü sol ya da önü arkası olacak. Modelin içerisinde olmadığımız için zaten zar zor hissetmeyi öğrendiğimiz düzeltme komutlarını bir de hangi yöne vereceğimiz problemi ile karşılaşacağımız aşikardır.

İşte bu anda paniklenip yapacağınız bir hata sevimli "oyuncak" helikopterinizi dakikada 2000-2500 devirde dönen palleriyle başıboş bir yaralama hatta ölüm makinesine çevirecektir. Böyle bir durumda en iyimser senaryo helikopterin size veya "aaa küçük helikopter uçuruyorlar" diyerek sizi izlemeye gelenlere çarpmadan yere çakılmasıdır. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra bir daha helikopter uçurmaya elinizin gideceğini sanmıyorum.

Bu gerçeklere dayanarak;
- En iyi başlangıç yöntemi kumandası olan ucuz bir simulatörde RC helikopter uçurmanın nasıl bir şey olduğunu, oryantasyonu anlamak.
- Bu deneyimden sonra devam etmeye karar verirseniz ilk olarak elektroniği kaliteli ve en az lama boyutlarında co-axial bir model satın alarak hem simulatörde hem de gerçek modelde oryantasyon eğitimine devam etmek. Model üzerinde basit mekanik ayarları öğrenmek.
- Bu adımda 50, 60'lık patlar motorlu ya da T-rex600, RaptorE vs. gibi elektrikli büyük ve stabil bir modele geçebilirsiniz ancak bir şartla, mutlaka uçuşlarınıza bir eğitmenle çıkmanız. Helikopteri yaparken de yardım almanızda büyük fayda var.

Tüm bu adımları başarı ile geçtiniz, artık özgürce helikopterinizi uçurabilirsiniz yine bir şartla, hiç bir zaman uçuş güvenliğinden ödün vermeyin. Helikopterin boyutu ne olursa olsun hiç bir zaman oyuncak muamelesi yapmayın.

Sonuç olarak biraz moral bozucu olan bu yazıda zorluk, maliyet ve güvenlik açısından RC hobisinin en uç noktası olan RC helikopterciliğe nasıl başlanacağını umarım anlatabilmişimdir.

Saygılarımla.

Clio172
23-12-2008, 01:37
Tam konu başlığına uyan bir kaç "püf noktası"nı periyodik olarak uyguluyorum.

- pinion - spur arasında mutlaka "backlash" denilen boşluğun olmasına dikkat ediyorum.
- ana dişli'yi tamiya firmasının seramik gresi ile ince bir şekilde yağlıyorum.
- Bütün ball linklere, swash plate'in ana şaft üzerinde kat ettiği yola ve kuyruk rotoru şaftına enjektör ile bisikletçilerde bulabileceğiniz toz tutmayan, sıvı kıvamlı zincir yağı (dry lube) uyguluyorum.
- Kuyruk kayışım boom hizasında neredeyse diğer tarafa değecek gerginlikte.

Yazacağım madde doğru mu değil mi bilmiyorum ancak oldukça yaşlı olan 450XL'de de, SE V2'de de bir zararını görmedim.
- Kuyruk borusu içerisine yaklaşık 2 ayda bir WD40 sıkıyorum.

Umarım faydalı olur.

yellowaircraf
23-12-2008, 01:43
Hakan Bey,
Ana disliye sIktIgInIz seramik gresi o kadar devire dayanip dislinin uzerinde kaliyor mu?

Clio172
23-12-2008, 01:50
Pardon unutmuşum;

- Bütün ball-link'ler serbest ancak boşluk yok.
- Servo montajı sırasında servoların gireceği yuvalar çok az miktar eğelendi ki servo gövdesini sıkıştırıp kasma yapmasın.

Bu "püf noktalarının" hepsi uçuş süresi üzerine etkilidir.

Clio172
23-12-2008, 01:51
Evet Cenk Bey, film tabakası gibi kalması yeterli.

yellowaircraf
23-12-2008, 02:09
Tesekkurler faydali bir bigi

emo23
23-12-2008, 10:50
arkadaşlar dün akşam kafayı fazla çekmişim :) ( bir önceki akşam 4 golden sonra yeni kendime geldim ve efkarlandım, kusura bakmayın) ve foruma girmeden uyuma gafletinde bulundum.
sabah bir baktım ki bizim faydalı bilgiler konusu mesajlar la dolu, ohhh dedim ne güzel bilgiler gelmiş... inanın sadece şöyle bir göz geçirdim.

bu başlığın amacını saptırmayalım arkadaşlar. başlığın ilk mesajında yazdım. bu konu faydalı bilgiler ve ipuçları şeklinde kalsın. yukarıda bahsi geçen iddialaşmaları gün içinde "pinion secimi ve ucus suresi" yeni başlığı altında taşıyacağım. ve taşındı http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=35537

umarım düşündüklerimi size aktarabilmişimdir.

sözüm güneş ve sarper kardeşlerime. kusra bakmayın beni bir abiniz olarak görün. bunları söylemek zorundayım. tüm forum olarak her ikinizinde heli bilginize hayranız. ama bir yazmaya başlıyorsunuz sonra dayanayıp bizlerde döktürüyoruz,araya kaynak olanlar :) derken falan filan inanın konu zaman sınırı olan bizler için okunmaz hale geliyor.

mehmet1846
23-12-2008, 11:34
Arkadaşlar, montaj konusunda da ben birkaç şey yazayım istedim.

Helikopterinizi kit olarak demonte aldıysanız montajdan önce yapmanız gereken önemli şeyler var.Çevremde montaj konusunda bu eksikliği gördüm.

Birinci konu ,montaja başlamadan evvel paketlerden çıkan,vida,ball, ve vida takılacak deliklerin temizlenmesi gerekir.Zira imal edilmiş helinin parçaları oksitlenmesin diye fabrikasında ince özel bir yağ ile yağlanıyor.Eğer bu yağı montaj noktalarında temizlemezseniz Threadlock dediğimiz vida-somun kilidi iyi yapışmıyor ve zamanla habire gevşiyor...

Ben tüm montaj yapılacak parçaları ,montajdan önce ,çay için kullanılan telli eleklere koyarak izopropil alkol ile iyice yıkıyorum.Sonra tüy bırakmayan bir kumaş ile kurutup masaya koyuyorum. Montaj esnasında Threadlock sürüp yerine takıyorum.Şimdiye kadar gevşeyen bir parçam olmadı...

Bir diğer konu da kullanılan Threadlock malzemenin cinsi,markası ve nerede,nasıl kullanıldığı...
Ben,metal ile metal parça birleşimlerinde Loctite 243 kullanıyorum yıllardır .Bu ilacın solvent ve yağlara mukavemeti tartışılmaz biçimde iyi...Titreşime çok mukavim.

Plastiğe metal vidalarken, kalın vizkozitede CA yapıştırıcı kullanıyorum.Bu sayede gevşeme olmuyor.

En önemlisi ,eğer patlarlı motorlu bir heli yapıyorsanız motor mili somununun iyi sıkılması ve o noktada kullanacağınız Threadlock ilacının cinsi.Tabii ki öncelikle motor milinin ve somununun dişlerindeki yağın izopropil alkol ile temizlenip,kurutulması gerekli...Ben bu iş için ZAP Z-71 kırmızı renkli,yüksek sıcaklık mukavemeti olan threadlock kullanıyorum.Bu ilaç 24 saate tam kuruyor. Kuruyunca açmak için ısıtmak gerekli aksi halde açılması imkansız.

Bir başka konu da ana rotor ve kuyruk sisteminin balanslanması ama onu ayrıca anlatacağım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mehmet1846
23-12-2008, 12:07
Önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda Gyro'nun helikoptere montajı sonrasında emniyete alınması.

Gyro ,helikopterlere ekseriyetle iki yüzeyi yapışkan bantlı epdm sünger ile tutturuluyor.Fakat bir süre sonra, titreşim,sıcaklık ve yakıt gibi etkenlerden bu yapışkanlı sünger kendini bırakabiliyor ve sonuç kırım oluyor,çünkü gyro sensoru gövdeden ayrılmış oluyor.Bunu için resimlerdeki gibi velcro şeritler ile mekaniğe sarmak ilave bir emniyet oluyor.Ben benim helikopterlerimde de böyle yapıyorum.Ledlerin ışıkları görünsün isterseniz aynı yöntemi şeffaf bir naylon şerit sararak da yapabilirsiniz...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mehmet1846
23-12-2008, 14:21
İlk defa helikopter uçuruyorsanız ,helikopterinizin hoverda stabil durmasını istiyorsanız ufak bir mekanik tadilat ile bunu kolayca yapabilirsiniz...

İlk yapmak gereken işlem, flybar uçlarına ağırlık eklemek olmalı. Ben bu iş için,uçaklarda kullanılan tekerlek stoplarını tavsiye ederim.Flybar telinizin çapını ölçünüz.Sonra iç çapı flybar telinin çapı kadar veya en yakın ölçüde uçak tekerlek stoplarından alınız. paddleları söküp 2 veya 3 adet ağırlık bir tarafa ,2 veya 3 adet de diğer tarafa gelecek şekilde takınız. Bir tarafa kaç adet taktıysanız diğer tarafa da o adette takmalısınız...Ağırlık için kullanacağınız tekerlek stoplarının set screw larına mutlaka threadlock sürünüz. Sonra paddleları takınız.

Böylece helikopteriniz hover da daha stabil davranacak,agresifliği azalacaktır.Helikoptere alıştıkça bu ağırlıkları ana mile doğru kaydırıabilir veya tamamen sökerek daha agresif olmasını sağlayabilirsiniz.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Clio172
23-12-2008, 14:27
Konunun devamı, (aynı linkten kopyalanmıştır)

Genel olarak "sinirli" tabir edilen bir heliyi sakinleştirmenin yolları;

Kumanda üzerinden;
- Aileron, elevatör ve rudder kanallrına exponansiyel (expo) vererek kontrol çubuğunun ortadaki hareketlerini yumuşatabilirsiniz.
- Yine aynı kanalların end point ayarlarını kısabilirsiniz.
- Swash menüsünden aileron ve elevatör değerlerini bir miktar azaltabilisiniz.
- Dual-rate kullanabilirsiniz. (helikopter için gereksiz olduğunu düşünüyorum, belki rudder için kullanılabilir.)

Helikopter üzerinden;
Rotorda herhangi bir miks ayarı bulunmuyor ise yapabilecekleriniz;
- Daha kısa flybar takabilirsiniz.
- Flybar'a ağırlık ekleyebilirsiniz.
- Ağır paddle'lar kullanabilirsiniz.
- Swash servo kollarının bağlantılarını 1 delik merkeze yaklaştırıp swash plate hareketlerini hem yavaşlatıp hem de kısıtlayabilirsiniz (link açıları değişeceğinden tavsive etmiyorum)

Clio172
23-12-2008, 14:35
Mesaj " pinion secimi ve ucus suresi " bölümünden kopyalanmıştır. http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=35537&page=4

Bir kaç "püf noktası".

- Pinion - spur arasında mutlaka "backlash" denilen boşluğun olmasına dikkat ediyorum.
- Ana dişli'yi tamiya firmasının seramik gresi ile ince bir film tabakası kalacak şekilde yağlıyorum.
- Bütün ball linklere, swash plate'in ana şaft üzerinde kat ettiği yola ve kuyruk rotoru şaftına bisikletçilerde bulabileceğiniz toz tutmayan, sıvı kıvamlı zincir yağını (dry lube) enşektör ile uyguluyorum.
- Kuyruk kayışım boom hizasında neredeyse diğer tarafa değecek gerginlikte.
- Bütün ball-link'ler serbest ancak boşluk yok.
- Servo montajı sırasında servoların gireceği yuvalar çok az miktar eğelendi ki servo gövdesini sıkıştırıp kasma yapmasın.

Yazacağım madde doğru mu değil mi bilmiyorum ancak oldukça yaşlı olan 450XL'de de, SE V2'de de bir zararını görmedim.
- Kuyruk borusu içerisine yaklaşık 2 ayda bir WD40 sıkıyorum.

yellowaircraf
23-12-2008, 20:31
set screw= baglandigi parcanin hareket etmemesini saglayan vida
self tapping screw= vidalandiginda kendi yivini acan vida. mesela ahsap vidasi ;)
1. resim set screw, 2. resim self tapping screw

emo23
26-12-2008, 12:15
Kumandada Normal mode - Idle-up 1 - Idle-up 2 - Dual rate - Low ve high rate - Expo rate terimleri ne ifade eder ?

dual rates ve expoların birbiriyle alakası var...low rates...high rates olayı var...stiğin konumuna göre....bu konuları bilen arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa çok yararlı olacak...saygılar....

Efendim merhaba,

Temel anlamda anlatmaya çalışacağım...

Normal mode : Sadece düz uçuş için.Bu modda ters uçuş, ana rotorda negatif açı yoktur.Lövye ortada iken pitch sıfır derece değil, yaklaşık 5-7 derece civarıdır.Gaz da yaklaşık 50-65 % civarıdır. Lövye altta iken gaz en düşük devirde ve lövye ileride iken gaz en yüksek olası devirdedir.

Idle-up 1 : Bu mod F3C uçuşları için yapılmış bir moddur. Ana rotoda ,lövye ortada iken pitch +5 derece civarı,lövye altta iken -5 ila -7 derece, lövye ileride iken +10 ila +14 derece civarındadır.Gaz ise ,lövye ortada iken %60 civarı, lövye altta iken %70 civarı ve lövye ileride iken %100 dür...

Idle-up 2 : Bu mod 3D uçuşlar içindir. Ana rotoda ,lövye ortada iken pitch sıfır derece,lövye altta iken -10 ila -14 derece, lövye ileride iken +10 ila +14 derece civarındadır.Gaz ise ,lövye ortada iken %60-65 civarı, lövye altta iken %100 ve lövye ileride iken %100 dür...

Dual rate : İlgili kumandanın ( mesela aileron) tüm lövye hareket mesafesi boyunca doğrusal olarak azaltılması.Mesela lövye hareket mesafesi %100 iken bunu %80 e indirirseniz ,toplam hareketi doğrusal olarak %20 azaltmış olursunuz.Dolayısıyla sağırlaşma olacaktır dual rate açıkken...Biz bu değeri helikopterde en fazla %85 e kısarız ve daha fazla kısmak istemeyiz çünkü bu defa verdiğimiz kumandaların etkinliğini azaltacaktır.

Low ve high rate : Dual rate miktarını havada değiştirmemize yarayan özelliktir ve kumanda üzerinde bir switch ile kontrol edilir.Mesela high rate de dual rate %100,low rate de dual rate %85 şeklinde ayar yapılabilir.Bu durumda switch high rate de iken kumandalar son noktalarına kadar %100 çalışacak ve etkin olacak,switch low rate de iken ise kumandalar kısılmış olacak ve %85 de çalışacak ve heli biraz sağırlaşacaktır.

Expo rate : Kumanda çubuğunun orta kısımlarında az hassas ,dışlara doğru hassas olmasını sağlayan doğrusal olmayan ayar...Normalde expo vermediğimizde ,lövyenin tüm hareket mesafesinde kumanda eğrisi doğrusaldır.Expo verdiğimizde ise doğrusal değil parabolik bir eğri çıkar. Lövye ortalarda sağır,dışlarda hassas olur. Mesela ,expo verdiğimizde(ayarı yaptığımızda) aileron kumandası verirken birazcık elevatöre elimiz kayarsa ,istemeden verdiğimiz bu elevator kumandasına model ani cevap vermeyecektir. Ancak son yıllarda kumandaları yumuşatmak için de kullanılıyor fakat bu doğru değil çünkü helikopterin vereceği cevabı sağırlaştırdığı için helikopter çok fazla kayıyor...Bu değeri de biz en fazla %25 yaparız..Futaba kumandalarda -%25 şeklinde,JR kumandalarda ise +%25 şeklinde ayar yapmalısınız.

Umarım kafa karıştırmadan anlatabilmişimdir.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

emo23
26-12-2008, 12:32
Esky 0406A (MOD 2) kumanda için Real Flight G4 sim. ayarları

Merhabalar,

Bir süredir model ile gelen sim. ile çalışmaktaydım ve artık o kadar basit gelmeye başlamıştı ki bir yerlerde bir terslik olduğunu düşünüp daha gerçekci çok daha iyi bir similatöre geçmeye karar verdim. Forumda gezerken Real Flight G4 sim. tavsiyeler sayesinde hemen keşfettim ve Emrah beyin sayesinde simülatörü edindim. Simülatör ile ilgili kurulum ve detaylı bilgiye alttaki adresten ulaşabilirsiniz.

Real Flight G4
http://www.bodrumrc.com/sim/ (http://www.bodrumrc.com/sim/)

Yazılımı kurup kumandamı ayarlamaya çalıştım fakat bir türlü doğru kalibrasyon ve ayarları yapamıyordum. Harıl harıl araştırmaya içerisine girdim . Mutlaka bir yolu olmalıydı bu sırada Emrah bey ile msn de görüşüp yardım almaya çalıyordum. En sonunda tam umudumun tükendiği bir anda google amcam imdadıma yetişti ve konuyla ilgili, ispanyol yada güney amerikalı bir modelcinin olayı çözüp videoya döktüğünü buldum. Bir süre uğraştıktan sonra bende doğru ayarları yapmayı başardım ve sizinle paylaşmak istedim. Tahminime göre bu kumandayı oldukça fazla modelci kullanmaktaydı. Şimdi Esky honey bee king 2 ve esky belt cp modellerinin yanında gelen 0406A kumandamızı, Real Flight G4 simülatör için yarlarını nasıl yaparız? Sizlere anlatmaya çalışacağım. Simülatörü ayarlamadan önce kumandanızda yapmış olduğunuz ayarları kenera not etmeyi unutmayınız!

Öncelikle kumandamızın arka tarafını çevirip pillerimizi çıkartıyoruz. Pil haznesinin altında 2 adet anahtar göreceksiniz o anahtarlardan bir tane ON konumda bendeki birinci anahtar ON konumundaydı, bu anahtarı off konumuna getiriyoruz. Yani iki anahtarda off konumda olmalı. UNUTMADAN bu anahtarı gerçek modelinizi kullanmadan önce eski konumuna getiriyoruz! Daha sonra modelimizin kutusundan çıkan yada sonradan edindiğiniz usb simülatör kablomunuzu bilgisayarıza takıp kalibrasyonunu yapıyorsunuz. Windows da kalibrasyonu Emrah bey aşağıdaki linkte anlatmış. Tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Fakat kalibrasyonu hem windows da hemde Real Flight G4 de kadar iyi yaparsanız kontroller o kadar iyi çalışır.

Sim. Kumandanin Windows a tanitimi ve kalibre edilmesi
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33926 (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33926)

Bir sonraki aşamada Real Flight G4 emu kısa yolundan çalıştırın. Gelen ekrandaki ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalı.

http://img409.imageshack.us/img409/9306/emuayarivp7.jpg

G4 Dongle ayarlarımızı yaptıkdan sonra simülatörümüze çalıştırıp. Controller > Select Controller kısmından InterLink(G2) işaretleyip, Channel Mapping linkine giriyoruz ve aşağıdaki gibi ayarlarımızı yapıyoruz. Kırmızı çerçeveli olan kısımda bazı değişiklikler yapmanız gerekecek.

http://i36.tinypic.com/33wqxd1.jpg

Daha sonra tekrar yukarıdaki menülerden Controller kısmında Controller Calibration linkine tıklayarak Real Flight G4 için kumandamızı kalibre ediyoruz.

Center Trims
http://img411.imageshack.us/img411/4174/ca1su2.jpg

Center Sticks
http://img360.imageshack.us/img360/1815/ca2ih2.jpg

Move Sticks
http://img529.imageshack.us/img529/8600/ca3lz6.jpg

Bir önceki Center sticks ayarlarında yaptımız IDLE UP hareketini eski konumuna getiriyoruz. Kumandanız üzerindeki kolları aynı anda dairesel hareketler ile 4-5 tur çeverin. (Münkün olduğunca en geniş şekilde) Daha sonra yukarıdaki move sticks resmindeki gibi channel 1-4 ün %50 olmasına dikkat edin ve NEXT butonuna tıklayıp kalibrasyonu sonlandırın. Burada bir konu daha var kalibrasyonları düzgün bir şekilde yaptıktan sonra kumandamız üzerindeki servo reverser kısmında RUD konumunu REV yada NOR a getirerek kuyruğunuz doğru yöne hareketini ayarlıyorsunuz. Geçmiş olsun artık Esky 0406A (MOD 2) kumandanızı Real Flight G4 hemde 3D uçabilecek şekilde kullanabilirsiniz :)

emo23
26-12-2008, 12:39
Baslayanlara "Honey Bee King 2" ve Diger Helilerin Ilk Ayarları
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246 (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246)

ilgili konu cenk tarafından düzgün anlatım ve video + resimler ile hazırlanmıştır. konu içinde göreceğiniz video anlatımlı ayarlar ( http://www.hobbyrc.com/forum/showpost.php?p=261586&postcount=199 ) temelde tüm heliler için geçerlidir.

emo23
26-12-2008, 12:42
Yeni Baslayanlara Türkçe "Radd's School of Rotary Flight" Kursu
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=27473
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=13660

Heli ye yeni başlayanların ilk okuması gereken yazı dizileri. "Radd's School of Rotary Flight" ı Türkçeye çeviren Cenk e teşekkürler.

emo23
26-12-2008, 12:46
Battery Monitor Nedir ? Bilelim- öğrenelim
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=35134

EP Helide olmaz ise olmaz parçalardan biri.

emo23
27-12-2008, 13:50
Helikopter Denge Merkezinin Ayarlanması

Tüm uçuş ekipmanları takılı iken heli pal tutucularının orta noktasından havaya asılır.
Boom un yere paralel olması gerekir.
Yada en basit yöntem boom un üstüne su terazileri içinde bulunan cam tüp monte edilir. Bu şekilde heli asılı iken cam tüp içindeki hava kabarcığı orta noktada olması gerekir.

Pil yeri ileri-geri oynatılarak denge merkezi tespit edilir.

GuNeSh
27-12-2008, 17:02
Denge merkezi bulma yöntemi ile ilgili faydalı bir yöntem daha öğrenmiştim gün içinde fotoğraflar eklerim foruma.

mehmet1846
27-12-2008, 17:22
Kısa bir bilgi;Yakıtlı model ile başlayacak arkadaşlar,helikopterlerine yakıt doldurup balans yaparlar ise daha stabil davranan bir helikopterleri olacaktır...Bu durumda yakıt boşaldıkça helikopterin burnu ağırlaşacak ve stabil davranacaktır...Bu bilgi arkadan depolu helikopterler içindir...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
27-12-2008, 17:39
Denge merkezi bulma yöntemi ile ilgili faydalı bir yöntem daha öğrenmiştim gün içinde fotoğraflar eklerim foruma.

Az önce fotoğrafları çektim. MAntık kısaca şu fotoğraftaki gibi helikopteri tuttuğunnuz da ağar ağırlık merkezi doğru değilse ilk resimdeki gibi oluyor helikopter. doğru ise 2. resimdeki gibi. düşme ynünü one way bearing in hareket ettirebileceği yön doğrultusunda alırsanız daha kesin sonuç alırsınız. bu arada 2. fotoğrafta burun sağa bakıyor bunu her 2 yön için yaparsanız yine daha garanti olur.

emo23
02-01-2009, 14:14
Boomstrike nedir, bilelim, ogrenelim

Sevgili okurlar,

Boomstrike nedir, hayatimizda ne gibi bir yeri vardir, sorumlusu kimlerdir, sabahin 7'sinde neden boyle bir baslik acilir, bu ve benzeri tum sorularin cevaplari icin videoyu izliyoruz:
KD9-Oa37ha8

Goremeyenler icin link:
http://www.youtube.com/watch?v=KD9-Oa37ha8 (http://www.youtube.com/watch?v=KD9-Oa37ha8)

Erhm, simdi;

Helikopterler, hava araclari arasinda kendi kendilerine carpabilen yegane modeller. Boomstrike basitce pallerin kuyruk borusuna carpmasi durumuna deniyor. Boomstrike'in genel olarak 2 nedeni var;
1- Otorotasyon veya baska bir nedenle sert inis sirasinda eger dampenerleriniz yeterince sert degilse palleriniz kuyruk borusuna kadar esneyebilir. Otorotasyon sirasinda motorunuzda guc olmayacagi (veya en azindan rolantide olacagi) icin kuyruk borusu, pal hasar, double link ve splinde shaft ile kurtarma sansiniz var. Motorda guc varken yasanan boomstrike'larin helikopteri yan cevirme ve kafa ustu dans ettirme gibi guzel yan etkileri olabilir. Boyle bir durumda helikopterinizin tum kafa bolumude (yakitli modellerde motor ve debriyaj sistemide) zarar gorecektir.

Cikaricagimiz ders; helikopterimiz yere dustugu anda throttle hold veya throttle cut yaparak motorumuzu mutlaka kapatiyoruz. Mumkunse helikopterimiz yere dusmeden, hissettigimiz anda yapiyoruz bunu ve hatta bu durumu bir refleks olarak ediniyoruz(Simulatorde pek cok kere dusuyorsunuz degil mi? Evet K tusuna uzanin, amac beyni egitmek zaten).

2- Bu bir helikopterin en cok hasar alacagi durumlardan birisi. Modelin cyclic olarak alabilecegi(sag stick diyelim mod2 kumandalar icin) acilarin dogru ayarlanmamasi sonucu mekanik limitlerin asilmasi, pallerin esnek olmasi veya dampenerlarin yumusamasi durumlarinda havada elevator komutunu abarttigimiz zaman pallerimizi kuyruk borumuz ile birlestirebiliyoruz. Videoda bu sekilde bir kirim goruyorsunuz. Boyle bir durumda tam gucte calisan motorda(hani derler ya dusene birde ben vururum diye, gelisine abaniyor motorda:() isin icine girince basitce modelimizin pek saglam bir yeri kalmiyor. Kuyruk borusu, kayis, kuyruk rotoru, ana rotor, govde, kanopi... Ismini siz koyun.
Bende boyle bir olay yasadim. Benim durumumda ana shafti sabitleyen yuzuklerden birisi gevsemisti. Modelimden geriye kalan govdeydi sadece. Kafa ve kuyruk tarafini komple yeniledim.

Cyclic mekanik limitlere ornek:
Raptorlar : 7 derece
Trexler : 8 derece

Modelin havada inflak etmesi ve etrafa helikopter yagmasi ne kadar cekici gozukse de yinede siz kendi modelinizle bu durumu denemeyin. Bizden soylemesi.

Evet sevgili hobbyrc halki. ne cikariyoruz bu guzel hikayemizden? Hayat bazen sevinclerle doludur, bazende helikopterlerle.

:hmmm:

Boomstrike ı önlemek için sert damper rubber ler kullanmak lazım. ve sert pal kullanmak lazım. kısacası pallerin tail booma kadar esnemesini önlemek lazım. eğer 450 niz varsa zaten olmaz bu durum (tabi plastik pal kullanmıyorsanız) ben ahşap pal ve yumuşak damper lar ile 3D uçuş yapmıştım zamanında tic toc (aileron da elevator da) yaparken boom strike olmadı (tabi sizde de olmayacak anlmına gelmez. zaten 3D uçmuyorsanız olmaz bu durum. yada işte palleri çok zorlamıyorsanız.) ama tic toc lar çok yavaş idi. 2 hareker atasında geçen süre çok fazla idi yani. sonra bir kaç değişiklik yaptım. mesela sert damper ahşap pal ve sorna sert damper ve figer glass pal sonra da sert damper ve carbon fiiber pal en iyi performans carbon ve ser damper da oluyor doğal olarak.

emo23
03-01-2009, 22:13
Swasplate leveler Aleti

Model helikopterin dengede uçabilmesini sağlayan en önemli ayarlardan biride swasplate’in her yönden zemine paralel ayarlanabilmesidir. Bu ayar kumanda üzerindeki subtrim ayarları yardımı ile de yapılabilir. Fakat tavsiye edilen mekanik olarak ayarların ideale yakın olmasıdır. Bunu yapmak için su terazisi kullanmak gibi çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Fakat aşağıdaki yöntemin en kolay ve hata payı en az olan yöntem olduğuna inanıyorum. Bu yazımda Swasplate leveler aletinin nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.
- Swasplate leveler aleti ile ayar yapmadan önce kumanda ayarlarının sıfırlanmasında fayda vardır. (Subtrim, Pitch ayarları). Bunun yapmanın en kolay yollarından biri kumandanızda yeni boş bir model ayarına geçmektidir.
- Rotor’un swashplate üstünde kalan rotor head bölümünü ana milden çıkarın.
- Alıcınızı dışarıdan bir pil bağlayarak güç verin ve kumandanızı açarak her iki kontrol çubuğunu da orta yani merkez pozisyona alın. Bu aşamadayken servo kollarını bağlantılara dik açı yapacak şekilde monte ediniz. Eğer alıcınıza ESC üzerinden LiPo piliniz ile güç verecekseniz, motor bağlantıları söktüğünüzden emin olunuz.
- Swashplate bağlantılarını (inkage rod) model helikopterinizinde belirtilen uzunlukta ayarlayınız ve swashplate ile servo kollarına bağlayınız.
- Kumadanın kontrol kollarını orta noktada olduğunu kontrol ediniz.
- Swashplate leveler tool’u ana mile geçirin ve ayaklarının swashplate bağlantılarının üstüne denk getirin.
- Shasplate bağlantıları ve swashplate leveler tool’un ayakları birbirine tam temaz etmesi gerekir. Eğer arada boşluk kalan ayak varsa o bağlantının linkage rod’unu ayarlayarak boşluğu kaldırınız.
- Tüm bağlantılar Leveler aletinin ayaklarına değdiğinde işlemi tamamlamış olursunuz.

Alıntı : helipilotu.com

Clio172
04-01-2009, 01:49
Ek olarak:

Swash plate'in düz olduğunu gaz kolu ortada yani 0 derece pitch açısında kontrol ettik. Aynı kontrolleri minimum ve maksimum pitch açılarında da yapmamız gerekmekte (son durumu görmeden biraz cyclic kolu ile oynamakta fayda var).

Eğer bu kontroller sonrası sürekli 1 servonun hızlı veya yavaş çalıştığı gözleniyorsa o servonun bağlantı kolu açısı, bağlantı deliği vs. gibi kontrollerden (yavaş çalışma durumunda) servonun içerisinde bir problem olup olmadığına, servo bağlantılarının servo gövdesini kasıp kasmadığına kadar detaylı araştırma yapmak gereklidir.

Problem bulunamıyorsa 0 ve pozitif pitch açılarında swash plate'i ayarlamak en mantıklı çözüm olacaktır.

3D uçuş için ise negatif değerlerde de swash'ı ayarlamak durumundayız.

Ancak diyelim bu olmuyor. Bunun sebebi maalesef analog servoların hassasiyet farklarının olmasıdır. Eğer 3 noktada da, hatta ara pitch değerlerinde de swash plate'in tam ana şafta dik açılı olmasını istiyorsak mecburen dijital servo kullanmamız gerekmektedir.

Tecrübelerime dayanarak swash leveler tool ile swash plate arasındaki mesafe 450'lik bir modelde 0.5mm'yi geçerse uçuşta hissediliyor.

Clio172
04-01-2009, 14:32
Bu konunun devamı "cyclic interactions" ve analog servolarda minimalize edilmesi. Vakit bulduğumda yazacağım :).

GuNeSh
04-01-2009, 16:36
7C için ayar menülerinin anlamları;

Zamanında bir konu altında yazmıştım faydası olur diye buraya taşıyım dedim. bir kaç kesik varı o zaman Tarkan abi sağolsun düzeltmeler yapmış onu da ekledim.

ben 7cap ye göre bir kaç ayar yazıp kısaca nasıl yapılacağınından bahsedeyim;

Dual rate(D/R); bu ayar bir switch e bağlı olara kyapılıyor. servonuzun max min noktalarını değiştiriyorsunuz. örneğin normal uçuşda bu kapalı iken 3D uçuş için daha sert (yani daha fazla açılı programlandı ise) switch i açarak kullanabilirsniz. aileron elevator ve rudder için ayrı ayrı yapılıyor. bence 3D uçmuyorsanız deaktif olması daha iyi. kısada 40 derece ayarladı iseniz servo alalığını 60 derece yapıp daha sert uçuş elde edebilirsniz.

exponential(EXP); bu dakumandadaki konun neresinde daha hassas bir ayar istediğinie bağlı. örneğin tam merkezi 0 kabul edin. EXP 0 iken 0.5cm ileri ittiğinizde kolu servo 10 derece açı alıyor diyelim. orantısal olarak 1cm ittiğinzde 20 derece alacaktır. EXP değerini arttırdığınızda mesela kolun 0 noktasına yakın yerlerde daha hassas oluyor kontroller. yani 0.5cm ittiğinzde 10 derece açı alıyor diyelim 1 cm ittiğinzde 25 derece açı alacaktır gibi düşünülebilir. yani EXP 0 iken doğrusal grafik izlerken EXP + değerde iken azalan hızda artan bir grafik izleyen servo açısı grefiğiniz olacaktır. aynı mantık EXP - olduğunda kolun merkez noktasında az hassas ama uç noktalarında daha fazla hassas olacaktır.

end-point (6ex serisinde EPA); servoların normal uçuş modunda kaç derece açıda olduğunu belirler.

sub-trim; servolarda ki ufan farkları tüzeltmeye yarar. çok hassas trim gibi düşünülebilir.

trim; trim :)

reverse; servolar gyro ve motorun düz/ters çalıştığının ayarı

throttle-cut; adı üstünde gaz kesiyor. bir switch e programlıyorsunuz ve switch aktik olduğunda motor devriniz orada belirrtiğinz değerde dönüyor pal açısı ile iniz yapıyorsunuz (otorotasyon için gerekli)

failsafe; PCM alıcı verisi 2 lisi için (FM kullandığım için detayını okumadım kitapçıktan)

swash; bu da aileron elevator ve pitch değerlerinin birbiri arasında oransal değişimmini ifade eder. (mesela aileron +50% den -50% olduğunda aileron komutu tam tersine döner)

parameter; ilk yapılması gereken ayardır. modülasyon (FM/PCM) kullanacağınız hava aracının tipi ayar resetleme 5. ve 7. kanalda ne olduğu, swashplate tipi gibi ilk temel ayarları içeren menüdür.

throttle-curve; motor devrinin nasıl artacağın/azalacağını ayarladığınız bölümdür. (normal modda)

pitch-curve;pal açısının nasıl artacağın/azalacağını ayarladığınız bölümdür.(normal modda)

revo-mix; gyro olmayan modellerde kuyruk servosu ve ana motorun mix li çalışmasının ayarıdır.

timer; bir switch e programladığınız ve geri sayım yada ileri sayım olarak yapılmış bir sayaçtır. pil/yakıt bitmesi durumlarında kullanılabilir.

throttle-curve (idle up 1); 3D moddaki gaz değerlinizdir.

pitch-curve(idle up 1); 3D moddaki pal açısı değerlerinizdir.

throttle-curve (idle up 2); sert 3D moddaki gaz değerlinizdir. (3lü switch kullanıyorsanız)

pitch-curve(idle up 2); sert 3D moddaki pal açısı değerlerinizdir. (3lü switch kullanıyorsanız)

gyro; gyro modunu ve hassasiyetini ayarladığınız mendür. dilerseniz gyro modunu bir switch ile değiştirebilirsniz (standart yada head lock).

offset (idle up 1); 3D moddaki hassas trimlerinizdir.

offset (idle up 2); sert 3D moddaki hassas trimlerinizdir. (3lü switch kullanıyorsanız)

p-mix 1; kendi yaptığınız bir mix var ise onun ayarlandığı yerdir. örneğin airwolf fuse lage larda iniş takımı mevcuttur. dilersaniz diyebilirsinizki gaz %50 olduğunda iniiş takımını açıp kapayan servo tam kapansız/açılsın gibi kendi yapabileceğiniz mix leri barındırır. dilersanız bir switch e de programlayabilirsiniz.

p-mix 2;kendi yaptığınız bir mix var ise onun ayarlandığı yerdir.

p-mix 3;kendi yaptığınız bir mix var ise onun ayarlandığı yerdir.

ÖNEMLİ NOT: Tüm ayarları yaparken motor bağlı değilken yapın ve mümkünse alıcı pili kullanın. ve ayrıca tüm ayarlar gaz kolu tam ortada iken yapılmalıdır. bir de ayarlar ile oynarken değiştirdiğinz ayarın sonucunu hemen gözlemlemeye çalışın ki doğru ayar mı yaptınız. düşündüşünüzden farklı bşr tepiki veriyorsa helicopter eski haline getirirsiniz.

güneş güzel yamış ama birkaç noktada ufak birkaç hata var.
dual-rate: aslında kumandanızın sizin verdiğiniz komutlara nasıl tepki vereceği ile ilgilidilir. bu ilişki dual rate de lineer olarak ayalarnır. exp de ise güneşin dediği gibi bir eğri söz konudur.

end point ise servonun max hareket aralığı belirler. bunu mekanik ayar için kullanırsınız şöyle ki bir komut veriyorsunuz ama çubuk tam dibe dayanmadan servo gidebilecğei kadar gitmiş oluyor siz kolu dibe dayayınca o da gitmek istiyor ama mekanik oalrak gidemiyor. işte bu aşamada end point ayarı yapılır. servonun iki yönü için de yapılabilir bu.

sub trim de makinik ayar için kullanılır. servo kollarını tam 90 derece ya da olması gereken konuma alamadınız diyelim bunları düzeltmek için kumandadaki trimi değil subtrimi kullanmanız gerekir.

revo mix ise gyrosu olmayan model değil, head lock gyrosu olmayan modeller içindir, yani rate mode da çalışan gyrolar için. siz gaz verdikte torktan dolayı normalde elinizle rudder komutu vermeniz gerekirken bu mixle o dengeleme rudder komutu kumanda tarafından verilir. head lock gyro kullanılıyorsa bu KESİNLİKLE kapatılmalı.

timer da anlatım hatası var gibi geldi, sanki pil bitince çalıştırıyormuşuz gibi, bunun amacı uçuşa başladıınız zaman başlatılan bu sayaç, sizin belirlediğiniz bir süre sonra alarm verir. u süreyi de siz kendi uçış stilinize helikopterinize pilinize göre deneme yanılmayla bulacaksınız. alarm çaldığı zaman sizin için iniş zamanı gelmiş demektir.

ve tüm ayarlar için gaz kolunun ortada olması gerekmez. gaz kolunun ortada olmasının gerektiği ayar ise 0 derece pitch açınızı ayarladığınız yerdir. subtrimleri ayarlarken de gaz kolunun ortada olmasında fayda vardır.

hakanoncul
04-01-2009, 18:44
Gaz kolunu orta noktaya aldık,leveler ile swahs ı dengeye getirdik,pal kısmını taktık ve 0 olarak ayarladık.Peki bu işlemleri yaparken idel up ı açmıyormuyuz?

Clio172
04-01-2009, 19:54
İlk olarak bütün modlarda trim ve subtrimleri aynı olarak ayarlayın.

İdle-up pitch eğri(ler)inizi 0-25-50-75-100 ve idle up-throtlle değer(ler)inizi 0-0-0-0-0 olarak ayarlamışsanız pili takıp idle-up'ı açabilirsiniz.

Ancak throttle hold'u aktive edip thr. hold pitch curve'ünü 0-25-50-75-100 olarak ayarladıktan sonra pili takıp motorun çalışmayacağına emin olarak swash levelling'i 50 ve 100 noktalarında mekanik ve/veya elektronik olarak yapabilirsiniz. Thr. hold fonksiyonunu kullanmanızı tavsiye etmemdeki amaç idle-up modundaki değerlerinizi bozmamanızdır. Thr. hold'da pitch eğrisi zaten 0-25-50-75-100 olmalıdır.

Bir diğer yöntem; motor bağlantısını sökerek pitch eğrisi 0-.....-100 olan herhangi bir modda swash levelling yapabilirsiniz.

PhnX
04-01-2009, 21:13
Eger cok ince ayar istiyorsaniz Pitch Cuve'u 0-50-50-50-100 seklinde ayarlayabilirsiniz. Genelde kumandanin tam ortada olmasinin onem arz ettigi ayarlarda (mesela 3D) bu sekilde swashplate ayari yapmak daha kolay oluyor. Kumandanizin milimetrik dogruluk ile orta konumda olmasi gerekmiyor, ortalarda bir yerde olmasi yetiyor. Daha sonra duzeltmeyi unutmayin.

emo23
06-01-2009, 02:42
Türk usulü özel yapım FlyBar Lock...
basit ama işe yarıyor.

pIXxzoXMsYQ
http://www.youtube.com/watch?v=pIXxzoXMsYQ

keynes
04-02-2009, 12:32
bendende bir pratik bilgi :D
escler bildiginiz gibi cok ısınıyor.. eger elinizde eski bir ekran kartı varsa, uzerinde ki işlemcinin sogutucusu escye gore kesitrerek ve bir plastik kelepçe ile uzerine sabitleyebilirsiniz.. boylece escnizin ısısını biraz daha düşük tutabilirsiniz :D

http://img243.imageshack.us/img243/9973/sogutucu2lr6.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/1282/sogutucukr4.jpg

MCK
04-02-2009, 15:07
ok de arada plastik olunca ne işe yarıyor ağırlıktan başka?
ve ESC yi rotor dişlilerinin altına koyarsanız eğer helikopter çalıştığı esnada ESC üzerine hava üfler ve soğumasına yardımcı olur dikkat ettiyseniz dişliler o yüzden aşağıya hava üfleyecek bir yapıya sahiptir.

emo23
04-02-2009, 15:21
evet aslında makaronu oradan kare şeklinde kesip tam slicon chip e temas etmesi lazım soğutucunun ama bu seferde yağmurda uçurulmaz heli :)

MCK
04-02-2009, 15:34
abi zaten yağmurda uçurmak oldukça tehlikeli
Diyene bak :D

MCK
04-02-2009, 15:41
Futaba 10C Kumanda Menüsü ve anlamları
bir konuda yazmıştık eksiklerimi sağolsun Sarper tamamlamıştı onları bir araya getirdim...

FUTABA 10C

BASIC MENU (1/2)
-----------------------------------------------
D/R, EXP Dual rate:Servolar üzerinde başlangıç noktalarını ayarlayabileceğin menü Expo: Kumanda kollarının hassasiyetini ayarlamak için kullanılır
END POINT Servoların son noktalarını ayarlamakta kullanılır.
SUB-TRIM Trimlere dukunmadan servolar üzerinde ince ayar yapabilmene olanak sağlayan menü
REVERSE servoların yönünü ters yada düz olarak ayalamanı sağlar
TRIM Trim kumandanın da üzerinde bulunan trim butonlarını gösteren menü
THROTTLE CUT Throtle Cut gazı kesmeye yarayan buton ve üzerinde hangi değerde ne ölçüde gaz kesmesini istiyorsan ayarlayacağın menü.
SWASH AFR Swash plate değerlerini girebileceğin menü yani swash plate in nekadar hareket edeceğini ayarlayabileceğin menü
F/S Failsafe, modelin kumanda sinyali kaybetmesi durumunda servolari hangi pozisyonlarda tutacaginin ayarlandigi menu. Helikopter icin genelde Throttle servosu rolanti, kalan servolar en son pozisyonu tutacak sekilde ayarlanir.

BASIC MENU (2/2)
-----------------------------------------------
AUX-CH Kumandadaki standart kanallar disindaki kanallarin hangi switch veya knoblarda olacagini ayarlar. Mesela 8. kanala retract inis takimi taktiysaniz B switch'ine, eger manuel bir karburator igne ayari servosu taktiysaniz VR D knob'una yonlendirebilirsiniz.
PARAMETER Kumanda ile alakalı ayarlar yapabileceğin menü model isim ışık vs
TIMER Kronometre ayarı
TRAINER Egitim ayarlari ile ilgili. Ogrenci kumandanin senin kumanda uzerindeki mikslerimi kullanacagi yoksa kendi mikslerini mi kullanacagi, hangi kanallara sahip olacagi vs.
THR-CURV/NOR gaz değerlerini ayarlayacağın menü normal mod,
PIT-CURV/NOR pal açılarını ayarlayacağın menü normal normal mod,
REVO.NORM Revo miks ayarlari(sadece normal icin, idle uplarda gecersiz). Rate mod gyrolarda kullaniliyor. Head lock gyrolarda INH olmasi gerek
LOGIC SW Bu futaba 10C'nin en guzel ozelliklerinden birisi. Birbirine bagli switch konumlarina gore programlama yapilabiliyor. Eger B switch'i asagida ise gazi bu kadar kis yada ne bileyim Eger elevator bu kadar yukarida ise flaplari kapat diyebiliyorsunuz kumandaya. Genelde scale modeller icin daha yararli sanki.
SERVO Servo testini yapabileceğin menü (bu menüyü kullanırken ya motor pimleri çekili olmalı yada motor pinyonu main gear dan uzaklaştırılmalıdır.

ADVANCE MENU(HELI) (1/2)
--------------------------------------------------------------
THR-CURVE Gaz değerleri girebileceğin menü detaylı normal mod, idle-up 1-2-3
PIT-CURVE Pal açı değerleri girebileceğin menü detaylı normal mod, idle-up 1-2-3
GYRO SENSE Gyro hassasiyetini ayarlayabileceğin menü
HOV-THR Modelin hover sirasinda ne kadar gaz almasi gerektigi ayarlaniyor. 1/2 stickte hover yapan pilotlar icin ise yarayan bir ozellik
HOV-PIT Modelin hover sirasinda ne kadar pitch almasi gerektigini ayarliyor. 1/2 stickte hover yapan pilotlar icin ise yarayan bir ozellik.
HI/LO-PIT Eger benim gibi pitch'e ince ayar yapmaya useniyorsaniz, bu menuden maksimum ve minimum pitch degerlerini limitleyebiliyorsunuz. Mekanik ayarin dogru olmasi onemli bence. Bu menuyu her zaman Manual'e getirip ayarlari 0'da birakmakta fayda var.
REVO.MIX Revo miks ayarlari. Rate gyrolar icin. Bu sefer her idle up icin farkli revo miks degerleri girilebiliyor. Headlock gyrolarda INH olmali.
THR-HOLD Motoru rolantiye dusuren(elektriklide kapatan) ve genelde otorotasyon calismak icin kullanilan ozellik. Elektrikli modellerde helikopteri bir yere tasirken Throttle Hold'un mutlaka acik olmasi gerektigini dusunuyorum. Acikcasi aynisi yakitli model icinde gecerli.
OFFSET Heli programinda farkli ucus modlari (Flight mode) secip her ucus modu icin farkli trim ayarlari kullanabilirsiniz bu menu ile. Yine daha cok rate gyro ve scale model ile ilgilenen pilotlar icin. Mesela hover sirasinda bi trim olurda, ileri ucusa gectiginizde farkli trimlere gecer model, rate mode gyro ile calisan helikopter duz ucus sirasinda burun sola ve alerion saga trim ister genelde.
DELAY Idle up gecislerini(veya throttle hold) yumusatmak icin gecikme uygular. Idle up'a gectiginizde model bir anda gazi %50den %100e arttirmaz da mesela bunu 2 sn gibi bir sureye yayar. Ayni sey pitch kanali icinde gecerli. Ileri kumandalarda (12 kanal futabalar mesela) her kanala rastgele delay verilebiliyor. Mesela daha gercekci bir scale model icin inis takimlarini yavas yavas kapanir hale getirebilirsiniz. Futaba 10C'de bu ozellik var mi bilemiyorum.

ADVANCE MENU(HELI) (2/2)
--------------------------------------------------------------
GOVERNOR Yakitli modellerde governor ayarlari.
PROG.MIX1-6 Kisisel miksaj ayarlari
THROTTLE MIX Swashplate(cyclic) komutlarina karsi ne kadar throttle eklenmesi gerekitigini miksliyoruz buradan. Genelde governor kullanmayan modellerde kafa hizini biraz daha sabit tutmak icin kullanilir.
THR->NEEDLE Eger modelin karburator ayarlarina giden bir servo varsa buradan ne kadar gaz komutuna ne kadar motoru zenginlestirecegimizi belirliyoruz. Genelde motora zarar verebilecek bir ozellik. Sadece ne yaptigini bilen modelcilerin kullanmasi lazim. Eger igne ayari sorununuz varsa 45 dolara Carbsmart alin.
CONDITION Ucus kondisyonlari (flight condition) belirledigimiz menu. Offset ve Logic SW menusu ile ortak calisirlar genelde.

keynes
04-02-2009, 18:13
ok de arada plastik olunca ne işe yarıyor ağırlıktan başka?
ve ESC yi rotor dişlilerinin altına koyarsanız eğer helikopter çalıştığı esnada ESC üzerine hava üfler ve soğumasına yardımcı olur dikkat ettiyseniz dişliler o yüzden aşağıya hava üfleyecek bir yapıya sahiptir.
bana güvenın koydugum sogutucu ole ısınıyoki faydası olmadı demem imkansız :D tamam arada plastik var ama ona ragmen sogutucu gorevini yapabiliyor..
yukarı dogru koyamıyorum cunku ust tarafta alıcı var, kapatıyo zaten o bolumu, oyuzden bole tercih ettim, zaten ısıyı alıyo.. baska helilerde uygun bir sekilde takılabilir tabi

MCK
05-02-2009, 00:47
okadar ısınması normal mi yaw. ben onca uçuş yapıyorum ama hiçbir zaman ESC ellenmeyecek kadar ısınmıyor. bence siz elektronik aksamınızı bir kontrol edin derim servolarda elektronik bir problem dişli sıyırması tarzında bir sorun varsa ESC nin ısınması gayet olası bir durumdur.

PhnX
05-02-2009, 01:03
Cosku, ucustan sonra benim esc'yi bir gostereyim sanada escde nasil yumurta haslanir orneklemis olalim :) . Motor esc'den de beter isiniyor bende hatta.

MCK
05-02-2009, 01:11
ilginç abi benim esc öyle ısınmadı şimdiye kadar, idle up açık düşünce evde çalışıyormu diye bakınca duman çıktı o ayrı tabi :)

keynes
05-02-2009, 01:17
okadar ısınması normal mi yaw. ben onca uçuş yapıyorum ama hiçbir zaman ESC ellenmeyecek kadar ısınmıyor. bence siz elektronik aksamınızı bir kontrol edin derim servolarda elektronik bir problem dişli sıyırması tarzında bir sorun varsa ESC nin ısınması gayet olası bir durumdur.
walla cok fazla ısınıyomu diye bakmadım ama ısınmasa daha iyi :D topu topu 8gr ekledim esc yi koruyorum, önlem al bence sende :D yanamasın durduk yere esc

MCK
05-02-2009, 01:22
uçuşta yanacağını sanmıyorum aksi bir durum olmadığı sürece (bahsettiğim motorun dönüşünü engelleyen bir durum) ve daha önce de dediğim gibi ana dişlinin altına takarsanız eğer fan görevi göreceğinden faydasını fazlasıyla göreceksiniz. alıcınızın dişlinin altında olması gerekmez burun kısmında muhafaza edebilirsiniz zaten bir düşüş olsa da canopy koruyacaktır. ayrıca alıcıyı korumak için satılan süngerler var en büyüğü 5 TL 600 de kullandığımız...

keynes
05-02-2009, 01:26
bendeki heli hbk2 alıcı için yerini değiştiremem cunku canopynin içindede yer yok, alıcı orda kalmak zorunda anlıcan, ama isterdim yukarı dogru koyabilmek, bakalım bi şekil yaparız ilerde, pimp my ride :D ayrıca sunuda solım esc cok ısındıgı için diil sadece önlem olsun diye taktım.. ucus performansını etkileyebilir belki die,hemde esc yanmasın masraf cıkarmasın bana amacıyla yaptım

emo23
20-02-2009, 16:50
CCPM neyi ifade eder ? Swashplate Tipleri Nelerdir ?

Selam,

CCPM, bahsettiginiz gibi cyclic, collective pitch mixing acilimina sahip.

Cyclic, helikopterlerleri ileri-geri, saga-sola tasiyan manevralarin yapilabilmesi icin pallerin aci almasina deniyor. Swashplate'in ilgili tarafa yatmasi ile elde ediliyor. Cyclic pitch, pallerin bir tarafta azalan ve diger tarafta artan acilar olmasi seklinde oluyor.
Ornek olarak; Helikopterimize ileri elevator komutu verdigimizde paller burun tarafinda daha az azida, kuyruk tarafinda daha fazla acida olacaktir.

Collective, helikopterlerde yukselme ve alcalma durumunu kontrol eden, pallerin hepsinin birden aci degistirmesi durumna deniyor. Swashplate'in ana shaft uzerinde yukari veya asagi hareket etmesi ile gerceklesiyor. Collective pitch degistirebilen helikopterler 6 kanalli oluyorlar. Collective pitch, helikopterlere daha seri manevra veya ters ucus gibi akrobasiye yonelik ozellikler katiyor.

CCPM'in 2 ana sekli var, eCCPM ve mCCPM.
mCCPM sistemlerde, mekanik miksaj uygulaniyor, detaya girmeden anlatmak gerekirse 3 adet servo, birbirinden bagimsiz olarak, elevator-alerion(cyclic) ve collective acilari degistiriyorlar. Ornek olarak yakitli Raptorlari veya eski trex 450 serilerini gosterebiliriz.

eCCPM sistemlerde elektronik miksaj uygulaniyor. eCCPM'in farkli tipleri var. En yaygin olanlar;
3 servo 120 derece
3 servo 140 derece
4 servo 90 derece
2 servo 90 derece

3 servo 120 derece ornegini inceleyecek olursak, servolar swashplate'e ortaklasa baglilar. Swashplate'in cyclic veya collective herhangi bir komutu yerine getirebilmesi icin beraber calisiyorlar. Bu beraber calisma senkronizasyonu ise kumanda uzerinden(bazen de ekstra elektronik mikserler ile) saglaniyor. Swashplate'i yukari asagi oynatmak icin 3 servoda beraber calisirken, swashplate'i saga sola yatirmak icin ondeki 2 servo zit yonlere hareket ediyorlar.
Ornek olarak Trex serilerini veya elektrikli raptorlari inceleyebilirsiniz.

mCCPM ve eCCPM sistemlerin kendilerine gore arti ve eskileri var, genel olarak belirgin bir ustunluk soz konusu degil.

Helikopterin 4 kanal veya 6 kanal olmasi ters ucabilmesini etkiliyor. 4 Kanal bir helikopterde collective pitch her zaman sabit oldugu icin helikopterin ne kadar yukselecegini pal donme hizi (Headspeed, HS) belirliyor. 6 kanal bir helikopter ise istenen durum HS'in devamli sabit olup collective aci ile yukselme, alcalma hareketinin kontrol edilmesidir.

Kolay gelsin.

120 derece ccpm daha iyi ucar ya da mccpm daha iyi ucar gibi genel bir yargiya varmak cok zor. Helikopter bir butun olarak dizayn edildigi icin dizayn kalitesi ve muhendisligi belirliyor karakteristigini. 120 derece ccpm'e sahip bir model cok guzelde ucabilirken (trexler mesela) cok kotude ucabiliyor.

http://image2-5.rcuniverse.com/e1/magazine/reviews/1007/thumbs/swash.jpg

Burada 120 ve 140 derece swashplate tiplerini goruyoruz.

http://www.scotiabladerunners.ca/Pictures/R90SE/webcollective.JPG

Burada ise mccpm bir helikopter goruyoruz. Pitch kolu tek bir servoya bagli ve collective pitch'i kontrol ediyor. Diger servolarda birbirinden bagimsizlar. Cyclic ve collective icin gereken miksaj mekanik olarak gerceklesiyor.

emo23
26-02-2009, 16:29
Throttle / Pitch Curve Ne Demektir ?

elinizde digital bir kumanda var ise daha kolay anlayabilirsiniz

throtle curve: helikopterin gaz stiğinin konumuna göre hangi değerde güç almasını ayarlamamıza yarayan menüdür

pitch curve: gaz stiği ile hangi konumda pallerde hangi açı olmasını istiyorsak ayarladığımız yerdir..

emo23
28-03-2009, 10:59
ucuz modellerdeki alyan başlı vidalar ister istemez azda, çokta sıksanız sıyırabiliyor. daha önceden locktite ladığınız alyan vidaları sökerken zaten hiç şansınız olmuyor.

bunun için size tavziyem tüm vidaları resimdeki gibi dremel kullanarak düz tornavida başı haline getirmeniz oalcak.

emo23
08-04-2009, 10:25
Futaba 7C nin 2,4 modüle çevrilmesi, resimli

Cem ÇAKIRMAN a ( prf ) bu değerli paylaşım için çok teşekkür ederiz.

İlgili konular ;
http://www.pistbasi.com/forum/viewtopic.php?t=839&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=39127

ince999
19-04-2009, 23:57
Belki komik olacak ama bir sorum var bir helide bende HBK2 de gayroyu gövdeye ne sıkılıkta koyacagız söz gelimi kablodemeti bağlayıcısı ile sımsıkı tespitliyecekmiyiz yoksa sadece çift taraflı bant ile yapıştırıp bırakacakmıyız

emo23
20-04-2009, 00:04
çift taraflı bantlar zaman ile yıpranabiliyorlar. kablo bağı ile desteklemekte yarar var.

Belki komik olacak ama bir sorum var bir helide bende HBK2 de gayroyu gövdeye ne sıkılıkta koyacagız söz gelimi kablodemeti bağlayıcısı ile sımsıkı tespitliyecekmiyiz yoksa sadece çift taraflı bant ile yapıştırıp bırakacakmıyız

ince999
20-04-2009, 00:12
Teşekkür ederim Emo23.Peki kablo bagı ile baglayınca gayro sarsıntıları daha kuvvetli hissedip şaşırabilirmi

emo23
20-04-2009, 00:14
çift taraflı bantın süngerimsi yapısı vibrasyonları emmede sorun yaşatmıyor.

Teşekkür ederim Emo23.Peki kablo bagı ile baglayınca gayro sarsıntıları daha kuvvetli hissedip şaşırabilirmi

altuu
20-04-2009, 01:17
Elektrikli modeller için çift taraflı bant yeterli olsa da; yakıtlılar için üstünden velcro diye tabir edilen cırtlı bantlardan kullanılması ayrıca tavsiye edilir ;)

altuu
20-04-2009, 01:23
Bu başlık faydalı bir başlık olmuş. Fakat eksikliğini gördüğüm ve önemli olduğunu bildiğim iki konu saptadım: pal balans ve pal açı ayarları.

Sanırım bu konularla da ilgili detaylı hazırlanmış ve güzel yazılmış bir yazıyı bizimle paylaşmaktan zevk duyacak arkadaşlarımız buraya koyacaklardır ... ;)

yellowaircraf
20-04-2009, 01:31
Ana pal balance ayari:

http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246
5 no lu mesaj..Ayrica ayni linkte ilerleyen sayfalarda videosu var ;)

Pal aci (pitch) ayarlari:

http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=37625
Ilk mesajdaki 4 no lu video... ;)

emo23
20-04-2009, 01:34
450size CCPM(6 kanal) Heli Mekanik-Kumanda Ayarlari (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=37625)
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=37625

Yeni Baslayanlara Videolu Lama V4 (cift rotorlu) Ilk Ayarlar ve Ilk Ucus (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=38422)
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=38422

PhnX
20-04-2009, 01:36
Elektrikli modeller için çift taraflı bant yeterli olsa da; yakıtlılar için üstünden velcro diye tabir edilen cırtlı bantlardan kullanılması ayrıca tavsiye edilir ;)

Gyro sabitlemek icin mi bu? Dur naaptin Altuu yahu.

Gyro icin ister elektrikli ister yakitli modelde tek sabitleme yontemi cift tarafli adam gibi bant.

Elektrikli modellerde gyroyu titresimden biraz daha izole etmek istiyorsaniz, cift tarafli bant, metal bir plaka(gyro buyuklugunde), cift tarafli bant, gyro seklinde yapistirabilirsiniz gyronuzu.

Velcro ile gyro sabitlemek guzel bir fikir degil.

altuu
20-04-2009, 01:37
Teşekkürler; ozaman bu başlığın mantığına uygun olarak bunları alıntı yapalım:

3. ANA PAL BALANCE AYARI.

Ana pallerinizin balance ayarlari cok onemlidir. Eger bu ayari yapmazsaniz, heliniz ucarken sarsilabilir, kuyruk saga sola kontrolunuz disinda kacabilir, ya da heliniz saga sola kacabilir. Balance ayari kisaca her iki palin de agirliginin ve agirlik merkezinin ayni yerde olmasidir. Cunku genelde satin aldiginiz ya da helinizle gelen pallerin balance lari bozuktur. Bozuk derken burada milimlerden ve miligramlar dan bahsediyoruz ama bunlar bile helinizin ucusunda sorunlar cikartabilir.

Gelelim ayarlara..

a. Ana pallerinizi pal tutuculardan alyan anahtariyla vidalarini sokerek cikartin.(Resim 18 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2018.JPG))

b. Pallerinizi 20x40 mm civatadan gecirin ve pul ve somunlarla iyice sIkIstIrIn. (Resim 19 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2019.JPG)). Pallerinizi Resim 21 deki sekliyle ust uste getirmeniz gerekmektedir.

c. Pallerinizi biraz birbirinden ayirin ve tam kesistikleri yere ispirtolu bir kalemle isaret koyun. (Resim 20 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2020.JPG))

d. Pallerinizi vidadan cikartin ve pallerinizin ucuna yukarida belirttigim renkli stickerlari yapistirin. Biri kirmizi digeri siyah ya da mavi olsun. (Resim 21 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2021.JPG)). Bu renkli stickerlar sonraki “blade tracking” ayarlarinda lazim olacak.

e. Bir kareli kagit alip uzerine renkli bir kalemle ve cetvelle kareler cizin (Resim 22 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2022.JPG))

f. Ilk baslarda bahsettigim 10-15 cm uzunlugunda 4-5 mm kalinliginda metal mili kendinize dik ve karelerin kenarina dik olacak sekilde yerlestirin. (Resim 23 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2023.JPG))

g. Pallerinizi cizdiginiz karelerin cizgilerine paralel olacak ve uclari yukari bakacak sekilde metal milin ustune yerlestirin (Resim 24 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2024.JPG)).

h. Mili parmaginizla pallerin uclari yonunde yavaaaasca yuvarlayin. En son hangi palin ucu dusuyorsa o palin ucuna biraz seffaf bant ekleyin. (Resim 25 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2025.JPG)) (Resim 25’ e gore mavi sticker li palin ucuna seffaf bank ekleyecegiz)Bu islemi iki palin ucu da ayni anda dusene kadar tekrarlayin.

i. Pallerinizi tam dengeye gelinceye kadar mili parmaginizla dondurun ve tam denge aninda palinizin milin ortasindaki kesistigi yere kalemle bir isaret koyun. (Resim 26 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2026.JPG))

j. Bu islemlerden sonra pallerinizin agirlik merkezi ayni noktada olacaktir.

k. Pallerinizi tekrar vidaya gecirip somunlarla iyice sIkIstIrIn ve palleriniz birbirine paralel olacak sekile ayirin. (Resim 27 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2027.JPG))

l. Duzgun bir yuzeyin (Masa, sehpa olabilir) kenarina pallerin birini dayayin ve dayanmayan digerinin kenara uzakligini cetvelle olcerek basinin ve ucunun kenara mesafesi ayni olacak sekilde duzeltin. (Resim 28 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2028.JPG), Resim 28A (http://sariucak.com/hbk2/resim%2028A.JPG))

m. Ahsap takozlari yanyana koyun ve pallerinizi icinden gecen vida takozlara gelecek sekilde yerlestirin. Bunu yaparken dikkatli olun pallerinizin masanin kenarinda yaptiginiz ayari bozulmasin. (Resim 29 (http://sariucak.com/hbk2/resim%2029.JPG))

n. Burada daha agir olan paliniz yere dogru inecektir. Burada hafif olan ve yukari kalkan palinizin yukaridaki “k” maddesinde isaretlediginiz denge noktasina seffaf bant yapistirarak, Her iki pal ayni hizaya gelene kadar bu islemi tekrarlayin. (Resim 30) (http://sariucak.com/hbk2/resim%2030.JPG)

o. Butun bu islemlerden sonra iki ana pallerinizin agirlik merkezi ve agirliklari ayni olacaktir.

p. Pallerinizi helinize soktugunuz gibi geri takin.

Ana pal balance ayarinin sonu...

altuu
20-04-2009, 01:39
Gyro sabitlemek icin mi bu? Dur naaptin Altuu yahu.

Gyro icin ister elektrikli ister yakitli modelde tek sabitleme yontemi cift tarafli adam gibi bant.

Elektrikli modellerde gyroyu titresimden biraz daha izole etmek istiyorsaniz, cift tarafli bant, metal bir plaka(gyro buyuklugunde), cift tarafli bant, gyro seklinde yapistirabilirsiniz gyronuzu.

Velcro ile gyro sabitlemek guzel bir fikir degil.

Sanırım yanlış anlaşılma olmuş; (cümlem eksik olmuş, benim hatam...)

Nitrolu modellerde Çift taraflı banda ilaveten cırt kullanılması da ayriyeten tavsiye edilir.

Şeklinde düzeltelim...

altuu
20-04-2009, 01:40
3314417

(http://vimeo.com/3314417)

PhnX
20-04-2009, 12:23
Sanırım yanlış anlaşılma olmuş; (cümlem eksik olmuş, benim hatam...)

Nitrolu modellerde Çift taraflı banda ilaveten cırt kullanılması da ayriyeten tavsiye edilir.

Şeklinde düzeltelim...

Kadar yazi okuyorum, resim goruyorum. Ilk defa gyro icin cirt bantta kullanilmasi gerektigini duyuyorum. Bana cok akil isi gelmiyor, zaten rex700 veya raptor 50\90'larda cirt kullanmak imkansiz gibi. Cift tarafli bant ideal bu is icin.

altuu
20-04-2009, 18:46
Kadar yazi okuyorum, resim goruyorum. Ilk defa gyro icin cirt bantta kullanilmasi gerektigini duyuyorum. Bana cok akil isi gelmiyor, zaten rex700 veya raptor 50\90'larda cirt kullanmak imkansiz gibi. Cift tarafli bant ideal bu is icin.

...
...

Önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda Gyro'nun helikoptere montajı sonrasında emniyete alınması.

Gyro ,helikopterlere ekseriyetle iki yüzeyi yapışkan bantlı epdm sünger ile tutturuluyor.Fakat bir süre sonra, titreşim,sıcaklık ve yakıt gibi etkenlerden bu yapışkanlı sünger kendini bırakabiliyor ve sonuç kırım oluyor,çünkü gyro sensoru gövdeden ayrılmış oluyor.Bunu için resimlerdeki gibi velcro şeritler ile mekaniğe sarmak ilave bir emniyet oluyor.Ben benim helikopterlerimde de böyle yapıyorum.Ledlerin ışıkları görünsün isterseniz aynı yöntemi şeffaf bir naylon şerit sararak da yapabilirsiniz...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
20-04-2009, 21:07
Cfit tarafli adam gibi bant kullandiktan sonra pek birsey olacagini sanmiyorum. Gyrom, modelim uzerinde 11 aydir duruyor yaklasik, ilk gun yapistirdigim gibi. Tercih sizin :) . Gyro ile rudder servosu arasindaki baglantiyi mutlaka sabitlestirmek gerekiyor ama.

mehmet1846
20-04-2009, 21:32
Benim yazdığım mesajın altında fotoğraflar var.Altuu bey onları da eklerseniz konu açıklığa kavuşacaktır. Yani gyro modele çift taraflı süngerli bant ile tututurulacak. Sert hareketlerde bandın modelden kurtulması halinde, velcro şerit sadece gyronun fırlayıp pozisyon değiştirmesini engellemek için,gyroyu monte etmek için değil...Sadece ikinci emniyet...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

zigzag
20-04-2009, 21:48
ben de aynı yöntemi uyguluyorum.
jr7703d gyro kutusunda gelen cift taraflı yapıskan bantla sabitlendikten sonra guvenlik icin cırt cırtla gyroyu sıkmayacak sekilde korumaya alındı.
sart mı derseniz bence değil ama paranoia is awareness :)

mehmet1846
20-04-2009, 21:56
Güneş, yakıt sıçraması, sert pozisyon değişimleri, devamlı titreşim bir vakit sonra çift taraflı süngerli bandın yapışkanını zayıflatıyor. Ben bu tip bir vakayı Hezarfen'de birebir gördüm. Saatlerce kuyruk ayarı tutmayan bir helide Gyronun kurtulmak üzere olduğunu gördüler.Yani iyi bir tedbir gibi geliyor.Ben tüm helikopterlerimde kullanıyorum. Ancak,sakın fazla sıkmayın,süngeri sönüm noktasına kadar sıkıştırmayın, sonra daha fena problemler çıkar,dikkat...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
20-04-2009, 21:56
walla bu sarışın adam kullanıyor ama bilemiycem tabii:)

Ha demek bundanmis. Bende yetenegi var falan sanmistim, desenize daha onceden yahu...

altuu
20-04-2009, 22:08
aaaa o sarışın abi header tank da kullanmıyor :D

GuNeSh
20-04-2009, 22:29
benim 450 deki de 600 deki de çift taraflı bant ile sabit öylece duruyorlar.

600 ün gyrosu önde olduğundan yakıt ya da yağ temas etmiyor.

bu cırt cırt bant çift taraflı bant a takviye olarak güzel bir motod. her 2 eksen de de sabitlemek lazım yalnız eğer imkan varsa tabi. ben de her 2 oçnde sabitleyeceğim şimdi gyroyu.

ata 1337
21-04-2009, 00:37
Arkadaşlar bende jel gibi hertarafı yapışkan bir bant var, sökmesi çok zor değil ama; gyro'dan tutup kaldırdığımda 450'de beraber kallkıyor.:)

altuu
21-04-2009, 18:38
peki sıcaklık karşısındaki tepkisini biliyor musunuz?

ata 1337
21-04-2009, 22:49
peki sıcaklık karşısındaki tepkisini biliyor musunuz?

Burası en az Mersin kadar sıcak; 36-38 dercede de uçurduğum oldu 450'yi...
Bu tür yapışkan bantları; banyo gibi yerlerde aksesuar yada ayna vb. şeyleri fayansa tutturmakta kullanıyorlar.

altuu
22-04-2009, 00:05
hmm; ozaman bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
Ne gibi yerlerden ne isim altında aramamız gerekiyor peki ?

ata 1337
22-04-2009, 00:40
Pratiker,migros gibi yerlerde bulabilirsin sanırım.
Ben 4-5 ay önce 7-8 Lira gibi bir fiyata almıştım. İnan adını unuttum.:P
Bulursam tekrar yazarım...

emo23
22-04-2009, 00:44
ayni bantı bende kullanıyorum devamlı. koçtaş tan alıyorum. gerçekten sağlam.
3M ürünü

Arkadaşlar bende jel gibi hertarafı yapışkan bir bant var, sökmesi çok zor değil ama; gyro'dan tutup kaldırdığımda 450'de beraber kallkıyor.:)

altuu
22-04-2009, 01:33
3M'in ürünleri genelde kaliteli oluyor; sanırım ben de bir adet edineceğim. Çok amaçlı kullanılabilir...

zigzag
22-04-2009, 17:27
walkera 4g3 modifiyelerimde kucuk parcaları sabitlerken herturlu malzemeyi denedim.
3m bantların yapıskanları zayıf,alırken bunu gözönünde bulundurmakta fayda var.
saglamlık gerektiren yerlerde otomabil camlarına ogs vb seyleri yapıştırmak icin kullanılan bir çift taraflı bant var tavsiye edebilirim.

emo23
25-05-2009, 14:23
Pitch Curve Nasıl Çizilir ?

Öncelikle başka kaynaklardan okuduğunuz yada bizim forumumuzda diğer üyelerimizin kendi helikopterleri için belirledikleri Pitch ve Throttle curve değerleri sizin helikopterinizde de aynı olacaktır diye bir durum sözkonusu değildir. Yani verilen bu değerler helikopterden helikoptere değişiklik gösterir ve sadece o helikoptere özel ayar yapılabilir. Peki siz bu ayarları nasıl yapacaksınız?

1- Öncelikle olmazsa olmazımız bir pitch gauge (Açı ölçer) umuz olmalı. Kumandamızda pitch curve değerleri olarak standart başlangıç değerini koruyalım. Yani 5 pointli kumandalarda bu değerleri 0-25-50-75-100 (lineer) olarak girin.

2- Kumandanızda yukarıda ki değerler girili iken Açı ölçerimizle ana pervane açılarını kontrol ediyoruz. Gaz kolu en alttyaken -10 ya da -11 , gaz kolumuz en yukarıdayken +10ya da +11 değerlerini yakalamamız gerekiyor. Bu değerleri yakalamak için Rotor üzerinde bulunan ve ana pervaneye açı veren linklerin boyuyla oynayabilirsiniz. ( pitch kanalının travel değerinin %100 olmasına dikkat edin). Main blade Holder (Pal tutucu) lardan çıkan linklerin boyuyla oynarsanız daha çabuk sonuca ulaşırsınız. Bu linklerin boyuyla oynamak -+ değişiminn daha hızlı ve yavaş olmasına da etki edecektir.

3- -11 +11 değerlerini yakaladıktan sonra işimiz daha kolaylaşıyor. Pitch curve ümüz şu anda lineer ancak biz normal uçuş yapacağımız için -11 dan başlaması anlamsız olacaktır. Bu şu demektir benim helikopterim yarım gaza kadar hiç kalkmasın %60-70 lere geldiğinde + değer alarak havalansın. Bunu önlemek için Pitch curve ümüzü baştan çiziyoruz. Amacımız 0 gazda -3 tam gazda +10 +11 değerini yakalamak. Bunun içinde başlangıç değerini kumandadan ana pervane açımız -11 den -3 e gelinceye kadar artırıyoruz. Yakaladığımız yerde bırakıyoruz.(örneğin 40 da yakaladık). -3 değerle başlatmamızın sebebi helikopter yukardayken gazı kestiğimizde hava rüzgarlı bile olsa kendini yere bassın ve geri alabilelim. 2. nokta değerimizi +3 e ulaşıncaya kadar artıralım. 3. nokta değerini(yarım gaz) +5 , 4. noktada +8 ve 5. noktada +10 +11 i yakalayalım. Bu verdiğim değerlerle motorunuzu yormadan pilinizide en uzun süre gidecek şekilde kullanmış olursunuz.

Şu anda yeni pitch curve değerleriniz yaklaşık aşağıda ki gibi olacaktır.
35-55-75-90-100 ya da 40-65-80-90-100 (yaklaşık)

Aynı şekilde pitch curve çizerken helikopterinizde ki her donanım bunu etkileyecektir. Pervane boyunuzun uzunluğu ve yapısı (ahşap,karbon vs), brushless motorunuzun gücü, esc ve pil değerleri vs..

Saygılar… Mehmet

ince999
25-05-2009, 14:36
Emo23 lütfen yardımmmm

emo23
25-05-2009, 14:37
????:hımm:

Emo23 lütfen yardımmmm

ince999
25-05-2009, 14:52
Ata 1337 nin yazdıklarını tam anlıyamadım da 0 gazda -11 civarındaki hatve açımızı -3 derecelere çekmek için yenidenmi fiziksel olarak ayarlıyacagız yoksa bunu kumandadan ayarlamı yapacagız

emo23
25-05-2009, 21:15
ince abi :)
helikopterde yeni olan arkadaşların bu yazıyı anlamamaları gayet doğaldır. bunların merdivenin 10. basamakları.
ilk basamaklar için forumda önceki konuların iyice bir okunması gerekiyor.
bende 2 sene önce sıfır bilgiye sahiptim. bu forum sayesinde, her konuyu not alarak okumam ve değerli arkadaşlara sorular sayesinde işin zor tarafını atlattım.

gaz kolu en altta iken pitch açısını -3 e çekmek için ; Hov-P menüsündeki alttan ilk 3 % yi değiştirerek elfe edebiliriz.
normalde bu değerler 0 - 25 - 50 - 75 -100 dir ( -11 / +11 pitch açı aralığı)
mehmet abinin yazdığı gibi
35-55-75-90-100 ya da 40-65-80-90-100 (yaklaşık) -3 / +11 elde edilebilir.

Ata 1337 nin yazdıklarını tam anlıyamadım da 0 gazda -11 civarındaki hatve açımızı -3 derecelere çekmek için yenidenmi fiziksel olarak ayarlıyacagız yoksa bunu kumandadan ayarlamı yapacagız

ince999
25-05-2009, 22:25
teşekkür ederim bende her şeyi okuyup takip etmeye calışıyorum.ben dahil bazılarımızın ifade etme kabiliyetleri zayıf oldugu için böyle bir kişinin yazdıklarını konuya yeni olanlar (burada ben oluyorum) bazen zor anlıyorlar veya farklı hayal ediyorlar

emo23
25-05-2009, 22:29
durum gayet doğaldır. zamanı gelecek bu anlamadıklarınız çağrışım yapacak ve kopuk zincir halkaları kendiliğinden birleşmiş olacak.

ince999
25-05-2009, 23:01
şimdi gaz kolu egrisini lineer yaptık yani yüzde 0,25,50,75,100 ayarladık gaz tam kapalı iken -11 ve tam açık iken de +11 derecelere ayarladık.sonra gaz kapalı iken pıtch curveyi yüzde olarak 34 yaptıkki buda palde -3 derecelik açıdır sonra ikinci nokta olan yüzde 25 lik gaza gelen noktada pitch curveyi yüzde64 yaptıkki buda pallere +3 derece açı verecek sonra yarım gaz olan yüzde 50 de pitch curveye yüzde 73 deger verdikmi pallerin hatvesi +5 olacak,yine gazın yüzde yetmişbeşinde pitch curveye yüzde 86 deger veriyoruz ve hatve açısı +8 oluyor, tam gaz durumunda pitch curveye yüzde yüz deger veriyoruzki karşılıgında pallerde +11 derece hatve açısı oluyor.

Gaz degerleri: 0 25 50 75 100
pitch curve % 37 64 73 86 100

pal açıları -3 +3 +5 +8 +11
bir yanlışlık varmı?

emo23
25-05-2009, 23:24
evet aynen durum bu ;)
ama pal açıları için verilen pitch curve % değerleri her heli ve mekanik ayara göre değişiklik gösterebilir.
motor soketleri sökük (aman buraya dikkat ) , pallere pitch gauge takılı iken H-PI menüsnden 5 nokta için %leri değiştirip tam doğru açıları yakalıyoruz.

şimdi gaz kolu egrisini lineer yaptık yani yüzde 0,25,50,75,100 ayarladık gaz tam kapalı iken -11 ve tam açık iken de +11 derecelere ayarladık.sonra gaz kapalı iken pıtch curveyi yüzde olarak 34 yaptıkki buda palde -3 derecelik açıdır sonra ikinci nokta olan yüzde 25 lik gaza gelen noktada pitch curveyi yüzde64 yaptıkki buda pallere +3 derece açı verecek sonra yarım gaz olan yüzde 50 de pitch curveye yüzde 73 deger verdikmi pallerin hatvesi +5 olacak,yine gazın yüzde yetmişbeşinde pitch curveye yüzde 86 deger veriyoruz ve hatve açısı +8 oluyor, tam gaz durumunda pitch curveye yüzde yüz deger veriyoruzki karşılıgında pallerde +11 derece hatve açısı oluyor.

Gaz degerleri: 0 25 50 75 100
pitch curve % 37 64 73 86 100

pal açıları -3 +3 +5 +8 +11
bir yanlışlık varmı?

ata 1337
25-05-2009, 23:24
Hah işte aynen öyle... He he:)

pişti olduk

ince999
25-05-2009, 23:44
ben ayarları yapma mantıgı için yazdım ve benden evvelki degerleri alarak kolaylık olsun dedim.Laf açılmışken HK450 de acemi pilotlar için pitch curve degerleri ve min max açı degerleri ne olmalı

ata 1337
26-05-2009, 00:01
ben ayarları yapma mantıgı için yazdım ve benden evvelki degerleri alarak kolaylık olsun dedim.Laf açılmışken HK450 de acemi pilotlar için pitch curve degerleri ve min max açı degerleri ne olmalı

Marka pek farketmez sanırım, ha! hk 450 - ha! mini titan - ha! trex 450
Normal mod dediğimiz uçuş için yani ıdle-up sız ya da 3 D siz; bu verdiğimiz değerler referans olarak alınabilir. Daha ileride bu değerler ile oynanarak kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin helikopter % 60 larda yerden kalkmaz da % 40 larda havalanır ya da 3D ayarlamadan normal modda rüzgarlı havalarda stabilitenin artması için kafa turunu arttırabilirsiniz- gibi...

ince999
26-05-2009, 00:33
teşekkür ederim bu ara ata 1337 özel mesaj kutunuz dolu yenisini kabul etmiyor

emo23
24-07-2009, 11:20
KUMANDA ÇEŞİTLERİ ve KULLANIM AMAÇLARI

Genel olarak soyle ozetleyelim :

1. Giris duzeyi ve amator duzeyde kumandalar oluyor, bunlar eger hobide kalinacaksa ileride mutlaka degismesi gereken kumandalar oluyor
Ornek: Spektrum Dx6, Futaba 6

2. Spor tip kumandalar: bu kumandalar genel olarak standart bir kullanicinin ihtiyac duyacagi cogu ozelligi barindiriyor. Cok ufak ayrintilari barindirmiyor, bu ayrintilarda zaten atla deve olmuyor. Bu kumandalar aslinda, kendini bilen bir kullaniciya hayati boyunca yetecektir.
Ornek: Spektrum DX7, Futaba 7C, JR DSX 7

3. Semi-pro (yari-profesyonel) kumandalar: Bu kumandalarda hem scale modeller icin hemde yarisma tipi modeller icin gerekli olabilecek cogu ince detayida iceriyorlar. Bu ince detaylari cogumuz kullanmiyoruz buda bir gercek.
Mesela bu tip kumandalar standart 120 derece ccpm'e ek olarak 140 derece ccpm'de desteklerler, idle up sayilari en az 4 tanedir ve miksaj ozellikleri yuksektir. Yetenekli ve yaratici ellerde cok farkli seyler yapabilirler. Genelde igne ayari ozellikleride bulunur.
Bu kumandalar modullu yapidadir, boylece ayni kumanda ile farkli frekanslara sorunsuz gecebilirsiniz.
Ornek: Futaba 9C, 10C, JR 10X, x9303, DSX9, 9303.

4. Profesyonel kumandalar: Bu kumandalarin programlanma acisindan siniri yoktur, genelde bilgisayar duzeyinde arayuzleri olur. Jet motorlu veya cok kanal gerektiren modellerde bir alt segmentin yetmedigi yerlerde lazim olurlar. Ornek olarak 1\5 bir boeing model yapacaksaniz boyle bir kumandaya ihtiyac duyarsiniz.
Ornek : Futaba 12 FG, 14MZ, JR DSX12, DX12

ozan07
10-09-2009, 01:09
Üzerinde alyen cıvata bulunmayan pirinç pinion dişlilerini, elektrik motoruna takmanın en iyi ve kolay yolu "mengene" dir. Bu iş için ayrıca, geniş bir somun, kumpas ve metal için olan loctite gereklidir. Önce dişliyi elimizle sokabildiğimiz kadar sokarız. Daha sonra dişlinin arkasına gevşek bir somun koyarak bunları mengeneye yerleştiririz. Bu esnada motor miline hafifçe loctite uygularız. Loctite kurumadan elimize kumpası alıp dişli istediğimiz mesafeye gelinceye kadar mengeneyi sıkarız.

ince999
10-09-2009, 02:59
Mengenen yoksa pinyon dişlisini su içinde kaynatarak ısıt ve sıcak sıcak motor miline tak

ozan07
10-09-2009, 04:31
İnce bey çok teşekürler. Mengeneyi öğrenmeden önce pirincin genleşme katsayısı fazladır diyerek çakmakla ısıtmayı denemiştim, fakat bunun sonucunda pinyon kapkara oldu, kızdım ve çekiç ile çakmayı denedim fakat bu sefer pinyon eğri olarak girdi, böylece bir adet pinyon heba etmiş oldum. Mengeneyi de yabancı bir forumda öğrendim. bende mengene yok, Motosiklet tamircisinde taktık. Verdiğiniz bilgi aklımızın bir köşesinde kalacaktır, teşekkürler.

altuu
13-09-2009, 12:31
Isıtma işlemini çakmaktaki gibi kırmızı bir alevde değil de daha mavi bir ateşte yapsanız kapkara olmayacaktır.

ince999
13-09-2009, 12:42
Pinyon dişlisini genelde Pirinç alışımından yapılıyor ve kapkara olması kullanım açısından hiç önemli degil

altuu
13-09-2009, 14:21
Pinyon dişlisini genelde Pirinç alışımından yapılıyor ve kapkara olması kullanım açısından hiç önemli degil

Katılıyorum.

Ayriyeten soğuk halde mengeneyle çakılması metali sıyırabilir kanısındayım. Ve işin genleşmeyle halledilmesinin daha uzun ömürlü olacağı kanısındayım. ;)

ozan07
14-09-2009, 04:18
Benim görüşüme göre yine de mengene yöntemi güzel bir yöntem. En azından benim kullandığım motor için.

ince999
14-09-2009, 11:02
Benim görüşüme göre yine de mengene yöntemi güzel bir yöntem. En azından benim kullandığım motor için.
Elbette kullandıgınız yöntemde güzeldir itirazımız yok zaten en güzel yöntem elinizdekilerle yapılabilen yöntemdir

altuu
14-09-2009, 21:02
Elbette kullandıgınız yöntemde güzeldir itirazımız yok zaten en güzel yöntem elinizdekilerle yapılabilen yöntemdir

TR şartlarında bu böyle evet. :)

Yalnız en güzel yönteme ilaveten; ileride sorun çıkarmaması gerektiğini de eklemek isterim. ;)

ozan07
14-09-2009, 22:52
Pirinç metalinin oldukça yumuşak olması dolayısı ile herhangi bir sıyırma olmayacağı ve ileride sorun çıkmayacağı kanısındayım.;)

GuNeSh
14-09-2009, 23:00
set screw lü pinion alın mutlu olun :)

altuu
14-09-2009, 23:06
set screw lü pinion alın mutlu olun :)

Güneş sen şimdi bunun arkasına bir de link patlatırsın. :)

emo23
15-09-2009, 14:33
Modifiye Lehim Tekniği

Benden de lehim parlaklığıyla ilgili bir öneri. Genellikle telefon tamircilerinde bulabileceğin(ama kaliteli tamircilerde) FLEX denilen sıvı halde bir madde var 1 lt lik şişesi 20 $ civarındaydı 5 sene öncesi onlardan bir şırınga alsan 10-15 kullanımlık senin işini görür. Kullanımı ise havya ile lehimi ısıttıktan sonra eriyen lehimin üzerine damlatıyorsun 2-3 damla hepsi bu kadar. Bu sıvı lehimin iletkenliğini arttırmakla birlikte öksitlenmesini(soğuk lehime dönüşmesini) geciktiriyor. Telefon tamircileri ise bu sıvıyı sıvı temas görmüş telefonların boardlarında bulunan alttan ayaklı devrelerin soğuk lehimlerini gidermek için kullanıyorlar.

Saygılar

emo23
24-09-2009, 23:45
Helikopterde FLYBAR & FLYBARLESS Sistemler

http://img121.imageshack.us/img121/9207/58508338.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/8023/40261717.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/2531/32458394.jpg

http://img85.imageshack.us/img85/7828/34898311.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/5681/81552959.jpg

http://img85.imageshack.us/img85/1948/79864702.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/2655/28081095.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/1829/83359532.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/2694/68783028.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/8280/98659656.jpg

http://img193.imageshack.us/img193/5382/94936000.jpg

http://img85.imageshack.us/img85/2511/18427020.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/6526/31014042.jpg

http://img8.imageshack.us/img8/6307/46852590.jpg

resımler guzel guzelde benım anlamdıgım bu soruyu bilmiyorum gercekten bilmedigim için soruyorum bu helıye flybar olmadan yon nasıl veriliyor ve o resımlerdekı gyro neden oyle :D cok mu ısınıyo :)

Flybar mekanik bir stabilizasyon sistemi. Helikopterin cok asiri kacmasini engelliyor.

Flybar'i iptal edince aileron ve elevatore de gyro konuyor, helikopter mekanik stabilizasyondan elektronik stabilizasyona gecmis oluyor.

Elektronik stabilite daha aktif oldugu icin daha dengeli. Iyi ayarlanmis bir flybarless sistemde helikopter sizin isteginiz disinda hicbirsey yapmaz. Elevator cekildigi zaman sadece takla atar, ne yana yatar nede kuyrugu kacirir.

Helikopter hoverda dururken stickler birakildigi zaman helikopter hep en son pozisyonunu korur, eger o gun ruzgar yoksa helikopter teorik olarak hic kaymadan oldugu yerde durur. Ruzgar varsa, ruzgarin estigi yone dogru kaymaya baslar ancak durdugu pozisyon degismez, saga sola vs. yatmaz.

Flybar olmadigi icin motor gucu daha verimli kullanilir. Ayni zamanda flybarless bir sistem teorik olarak rotor
diskinin yavaslamasindan cok etkilenmez yine ayni hiz ile takla atmaya devam eder.

Mekanik flybar'in, eger delta pozitif ise, avantaji ruzgar estigi zaman modeli ruzgara karsi koyacak sekilde egmesidir, ayarlanabilir rotor kafali modellerde gunluk ruzgara gore bu ayar yapildiginda model yer konumunu degistirmeden oldugu yerde kalir.

Flybarless sistem ile 3D cok kolay bir hal aliyor diyebiliriz. Yarismalarda hala yasak, sadece yaw ekseninde (rudder) gyro kullanilmasina izin var.

Tahminen Align'in sistemi diger flybarless sistemlere gore ucuz olur.

Bu arada flybarless sistemde hem 3 gyro ayari var hemde 3 gyronun birbiri ile orantili calismasinin ayari var. Flybarless sistem cok guzel ancak ayari dogru yapildigi zaman. Tek gyro bile ayarlayamayan halkima gore sistem biraz kasabilir :D .

Cengiz,

Sarper flybar faktörüne değinmiş. Flybar ın etkisini anlatmış. Senin sorunun yarısı sarnırsam bu ben öyle anladım. Sorundan flybar etkisi nedir ve flybar olmadan helikopter nasıl yön alır olarak anladım sorunu.

Yön konusuna da ben değineyim,

Helikopterde bildiğin üzere 2 tip açı var. Collective pitchler ve cyclic pitchler. Collective pitchler her 2 palde de aynı oranda artan yada azalan açılardır. Sen yukarı yada aşağı komut verdiğinde SWashplate yukarı çıkar. Swashplate ile paller arasındaki link yukarı yada aşağı hareket ederen pallerin açısını arttırır ya da azaltır. Bu rotor sisteminde swash ile pal tutucular arasında direk link var. Haliyle arada bir kol yok. Bizim rotorlarda ise dikat edersen arada bir kol vardır. Bu kol ile swash arasında bir link ve bul kol ile pal tutucu arasında bir link daha vardır. Hatta bu 2 kol grubunun uzunluğu ile oynayarak tracking ayarı yapıyoruz. Bu kolun kullanılma sebebi ise fizikte moment kolu (moment arm) diye tabir edilen seyi arttırmak. Dikkat edersen o aradaki kolun bir tarafı uzun bir tarafı kısadır. Bu uzunluk farklı moment "kolu" nu değiştirecek ve senin swash haraketin ile belli oranda değişmiş bir hareket iletecektir pal açısına. Bu sistemde bu kol olmadığı için swash hareketi 1:1 olarak iletilecektir.

Cyclic açıları ise yön açılarıdır. Bu hareketi daha rahat anlayabilmek için motorun dönmesinin sıra ile hangi rotor elemanlarını tahrik ettiğini anlamk lazım. Daha doğrusu bu sırayı iyi tesbit edince daha rahat anlaşılacak cyclic hareket mantığı. Önce motor dönüyor, sırası ile motor dişlisi, ana dişli, shaft şeklinde iletim devam ediyor. Shattan iletimi jesus bolt alıyor (ana shaftı üstten tutan vida). Jesus bolt rotor hub ı hareketlendiriyor. Rotor huba bağlı olan kol (yukarda bahsettiğim kol bu) hareket ediyor. ve buradaki linkler aracılığı ile hareket swashplatein dönen kısmına iletiliyor. Yani hareket en son swashta bitiyor. Şimdi bu sırayı unutmadan cyclic hareketlerinde sağa aileron u inceleyelim. 0 derece collective pitchde olduğumuzu düşünelim. Sağ aileron verdiğimizde helikopter sağa yatıyor. Sağa yatmanın olabilmesi için, helikoperin sağından geçen palin negatif solunda geçen palin de pozitif açı alması lazım ki sağ taraf aşağı bassın sol taraf yukarı çeksin ve sağa yatma işlemi gerçekleşsin. Şimdi paller sürekli döndüğüne göre tek bir palin açısı sabit kalsa idi atıyorun belli bir t anındaki sağdaki palin açısı sürekli negatir kalsa ise bu pal sola geldiğinde tekrar negatif açı ile kalacak be bu safer kontrolu terse çevirecekti. Yani bir sağa yatacak bir sola yatacaktı helikopter.

Bizim bu pal açılarını sürekli değiştirmemiz lazım ki sağa ve sola gelen paller hep aynı açılarda kalsınlar. Yani sürekli sağa gelen açı negatif sola gelen açı ise sürekli pozitif olsun. Bunu da linkler ve swashplate gerçekleştiriyor yine. Swashplatein dizaynı gerekği cyclic hareketini alan kısım yani servolara bağlı kısım sabit, üst kısım yani en son tahrik edilen kısım ise hareketli. Ancak bu 2 grup tek bir parça üzerinde olduğu için sawshplatein sağa yatma hareketi direk olarak swashplatein hareketli kısmınıda sağa yatırıyor. Şimdi yukarda yazdığım hareket sırası tersten işleyecek pallere kadar. Burada sağa aileron verdiğimizde. swash sağa yatacaktır ve sürekli sağ tarafatan geçen link, sol taraftan geçen linkten daha aşağıda olacaktır. Bu linkler de pal tutuculara bağlı olduğu için, sağ pal tutucuya bağlı olan linki aşağı çekecek yani negatif açı kazandıracak. Aynı şekilde de sol tarafta gelen palin açısını pozitif yapacak ve sağa yatma gerçekleşecek. Paller tail boom ile aynı hizada olduğunda her 2 palde helikopterin sol çaprazına hava basacak şekile gelecek ona göre açı alacak ve yine yatma bu pozisyondada devam edecektir.

Keşke becebilsemde bir simulasyon yapabilsem :) Hafta sonu ve sonraki hafta vakit bulur ve tabi üşenmez isem :) uğraşırım bu iş ile.

Uzun oldu ama sistem böyle. Bir hareketin yazıya dökümü böyle olabiliyor. Göresel seyler çok daha iyi gider bu yazı üzerine.

Flybarless Helikopterler
Flybarless helikopterler henüz çok eski geçmişe sahip değiller ancak şu sıralar yavaş yavaş daha kolay bulunabilir ve eskiye göre daha popüler olmaya başladılar.

Soru: Flybarless helikopter nedir?
Cevap: Flybarı olmayan helikopter.

Flybarless helikopterler geleneksel flybar yerine bir takım gyro ve bir yazılım tarafından kontrol edilen mixer lar ile açısal momentum hesaplaması yaparak flybarın sağladığı hissi, kontrolü ve stabiliteyi bir nevi taklit ederler.

Bazen sanal flybar sistemi olarak da adlandırılan bu sistemde kullanılan rotorlar flybar lı helikopterlerin rotor sisteminden daha basit yapıdadır. Örneğin bunlarda flybar olmadığı gibi flybarı rotora monte etmek için var olan mix kolları, flybar kafesi, washout ve flybar paddle ları bulunmaz. Bu kadar parça ortadan kalkınca da haliyle rotor oldukça basit oluyor.

Flybarless sistem bulunmaksızın flybarı olmayan helikopter kullanılabilir mi?
Aslında bu mümkündür ve scale (ölçekli model yani aslına uygun yapılmış modeller) uçuş yapan pilotlar uzun zamandan beri yapıyorlar. Ancak bu şekilde uçmak o kadar basit değildir ve tavsiye edilmez.

Flybarın 3 işlevi vardır:

1. Jiroskopik stabilizasyon sağlamak. Bir model helikopter rüzgar gibi bir dış etken sebebiyle hareket ediyorsa flybar bu kuvvete karşı direnç gösterir. Flybar ana rotora paralel döndüğü için ana rotora cyclic düzeltme sağlar ve bu sayede düz olan ana rotor helikopteri de düz tutar.

2. Flybar paddle ları da kuvvet desteği sağlayarak cyclic servolar üzerindeki yükü azaltır. Flybara cyclic swashplate hareketi uygulandığında paddle lar aerodinamik kuvvetleri kullanarak ana rotorun cyclic açısını değiştirir. Buradan anlaşılacağı üzere cyclic komutlarında servolara binen yük asıl olarak flybar dan gelmektedir. Bunun dışında servolar ayrıca ana rotordan gelen collective (gaz) pitch kuvvetleri sebebiyle de yük altındadır.

3. Son olarak flybar ileri hızlı uçuşta oluşan yukarı kalkma eğilimini ortadan kaldırır. İleri hızlı uçuşta paddle lar hafifçe aşağı basılarak aşağı doğru bir miktar elevatör hareketi etkisi yaratır böylece ana paller tarafından ileri uçuş sağlayan pitch açısının yukarı kaldırma etkisi yok edilmiş (ya da azaltılmış) olur.

Bu sebeplerden dolayı flybar olmadan ya da elektronik (sanal) flybar sistemi olmadan uçulursa helikoptere vereceğiniz komutlar çok hassaslaşacak, helikopteri kontrol etmek zorlaşacak ve bir takım pitch problemleri doğacaktır. Bunu başaran scale uçuş yapan pilotlar genellikle küçük cyclic hareketleri olan ve yavaş hareket eden helikopterlere sahiptir. Ayrıca birçoğu çok palli rotor kullanırlar ki bu da normalden daha fazla jiroskobik stabilite sağlar.

Yine flybar ya da elektronik flybar sistemi olmaksızın 3D uçuş yapılmaz ve ileri hızlı uçuşta pitch problemleri yaşanır.

Flybarless sistemin birçok avantajı vardır ve bu yüzden popülerliği artmaktadır. Örneğin flybarless sistemler ayarlandıktan sonra rüzgar olmadığı durumlarda ellerinizi kumandadan çekme imkanı tanır. Daha az parça olduğundan ve flybar ile paddle lar olmadığından daha az ağırlık elde edilir; bu da bize daha fazla güç ve daha hızlı cyclic komut sağlar.

Flybarless sistemlerin tek gerçek olumsuz yanı flybarlı sistemlerden biraz daha pahalı olmasıdır.

Fiyatlar gitgide düşüyor ve bir gün flybarless sistemler flybarlı olana göre daha ucuz olabilir. Çünkü git gide elektronikler ucuzluyor mekanik parçalar pahalanıyor.

Bir diğer küçük olumsuzluk ise flybarless helikopterlerin flybarlı olanlara göre ayarlarının daha zor yapılabiliyor olmasıdır. Ancak birçok ayar seçeneği olduğundan dolayı performans hemen hemen istediğiniz her uçuş stiline mükemmel uyacak şekilde ayarlanabilir.

Flybarless sistemin artıları

• Artan uçuş süresi
• Artan güç
• Artan manevra kabiliyeti
• Daha az ağırlık, daha az kayma, daha az titreşim
• Tamir daha ucuz (daha az parça sebebiyle)
• Uçuş stillerine göre daha fazla ayar imkanı
• Daha iyi görünüm
• Daha hoş ses

Flybarless sistemin eksileri

• Daha pahalı
• Ayarlanması daha karışık
• Daha çok servo yükü dolayısla daha çabuk servo yıpranması

Flybarless helikopterler flybarlı olanlara göre daha farklı bir his verirler. Bunlar daha çabuk ve hassastır. Eğer yeni bir pilotsanız flybarless helikopter size elbette aşırı hassas ve hızlı gelebilir. Tecrübeli bir pilotun komutasında ise çok yumuşak ve dengeli olabilirler.

Flybarless helikopterler nasıl çalışır?

Flybarless sistemler mekanik flybar yerine elektronik sistemlerle bu işi yapar. Sistemde en az 2 adet gyro olmalıdır, biri pitch için diğeri ise roll için. Bazı sistemlerde ise kuyruk rotoru için de ayrıca bir gyro bulunabilir.

Flybarlı sistemde tepki paddle ağırlığından ve Bell-Hiller mix oranından(pallerin swashplate ten ne şekilde etkileneceği) etkilenir. Flybarless sistemde, bu işlem elektronik olarak yapılır ve bu elektronik hesaplama komut olarak servolara gönderilir ve bu şekilde flybar hissi yaratılır.

Sistem alıcınızla servolarınız arasında bulunur ve alıcınızdan gelen ham verileri alıp bu verileri işleyerek CCPM swashplate komutu haline getirir ve bu sayede flybar varmış gibi kontrol ve stabilite sağlar.

Elektronik mix işlemi yapan yazılım olmaz ise helikopter aşırı hassas kontrollere sahip olacaktır.

Flybarless Sistemler

Aşağıda birkaç farklı istem tanıtılmıştır.

Mikado VBar – ilk ve en popüler sistem. Müthiş bir kuyruk gyrosu mevcuttur. Ayarlar istediğiniz özelliklere göre yapılabilir ancak başlangıçta biraz zordur. Ücret: $450

Skookum SK 360 – Bütçeye uygun ama iyi bir sistem. Kuyruk gyrosu gerektirir. Ücret: $280

Captron Helicommand Rigid – Flybarless sistem ve uçuş stabilizatörü. 3 eksenli gyro ve optik CCD sensörü mükemmel bir stabilite sağlar. Ücret: $650

Bunlardan başka sistemler de mevcuttur ancak bu markalar şu an itibariyle en popüler sistemlerdir.

Flybarless sisteme geçmeli miyim?

Maddi durumunuz el veriyorsa mutlaka geçin. Flybarless sistemin artıları bu kararın verilmesini kolaylaştırıyor.

Her ne kadar ayarlanması zor olsa da internet üzerinde biraz bilgi ve tecrübesi olan pilotların bu ayarları yapmasına olanak sağlayacak yeterli bilgi mevcuttur.

Eğer yeniyseniz ve etrafınızda bu konuda yardım alabileceğiniz kimse yoksa flybarlı bir heliyle başlamanız daha uygun olacaktır.

Ayrıca Mikado’nun VBar sistemi bazı popüler marka helikopterler için önceden belirlenmiş ayarlara sahiptir. Bu ayar konusunda büyük kolaylık sağlar.

Hala karar veremiyorsanız biraz da maddi yönden konuyu ele alalım. Kırımlarda genelde flybar ve onunla ilgili parçalar da hasar görürler. Bu sebeple olmayan parçaların yaratacağı kırım masrafından kurtulmuş olursunuz.

Flybarless sistemler gelecektir

Nasıl ki brushless motorlar, Lipo piller ve CCPM bugün nerdeyse modelcilikte standart hale geldiyse gelecekte de flybarless sistemler bunlar gibi olacaktır

Kısa bir zaman sonra her ne kadar acemi pilotlar için geçerli olmasa da tecrübeli pilotların helikopterlerinin çoğunluğu muhtemelen flybarless olacaktır....

keynes
25-09-2009, 00:51
hmm birileri alan szabo'yu facebookta takip ediyor :D

emo23
17-10-2009, 01:20
Mehmet
Bu buji ısıtıcısı sorunu çoğı heli pilotunun sorunlarından birisidir.
Starteri elinize almadan önce ısıtıcı takıp starter ile motoru çalıştırdıktan 5-6 sn sonra ilk iş ısıtıcıyı çıkarmaktır. Bunu dalgınlıktan çoğu kişi unutur. Yada ıstıcıyı takar, sonra muhabbete dalar, gözüne birşeyler takılır onla uğraşırken takılı olan ıstıcı bujiyi yakar.
Bu durum 1-2 kere beinm başımada geldi. Hatta 7-8 dk uçuş sonrası heliyi indirdip, kanopy yi çıkardığımda ıstıcının halen üzerinde olduğunu bile gördüğüm zamanlar oldu :P

Benim diğer bir sorunumda, sanırsam sende alıcı beslemesi olarak SubC tarzı piller kullanıyorsun, bu pilin kısa sürede tükenmesi ve heliyi uzun süre rafta bekletmekten ömrünü yitirmesi idi.

Regulatör olarak bilincen cihazlar var. Align ın, IMAX ın ve diğer markların bu ürününü bulabilirsin. Regülatörün görevi markasına göre 2S - 3S lipo ile hem alıcını beslemesi hemde bujini ısıtmasıdır. Cihazdan çıkan 2 farklı V ta kablo ile alıcına 5-6V şeçimli besleme ve diğer kablo ilede 1.5V luk besleme sağlanır.

Örnek ;
IMAX iBEC 6A Linear Regulator & Glow Drv.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6696

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/ibec-6A.jpg

Ben bunu 3 ay önce başladım kullanmaya ve artık alıcı pili derdi, buji ısıtma unutma derdim kalmadı. Çok büyük bir kolaylık gerçekten. Her yakıtlı helide olması gereken bir alet.
Bujiyi ısıtmak için mavi remote parçası üzerindeki switch e basıyorsun ve leini çekiyorsun. 10 sn liğine bujiye 1.5V veriyor. Bu arada hemen starterinle motoru çalıştırıyorsun. 10sn sonra 1.5V beslemesi kesiyor. Ayrıca bu remote üzerindeki 5 led sayesinde lipo pilinin seviyesini izleyebiliyorsun. Benim IMAX im 2S pil destekliyor. iğer markalardan 2S-3S destekleyenlerde var. 2S 1800 mah ile hatrı sayılır epeyce bir süre uçuş imkanım oluyor.

emo23
26-10-2009, 23:56
Ne tür pal kullanmaliyim ? Farklari nelerdir ?

karbonfiberden imal edilen paller esnemezler(bazi dandiri modeller haric). Esnemeyen pal daha guclu "yol tutusu" ve komutlara daha cabuk tepki saglayacaktir. Ayni sekilde ani gelen bir ruzgarda paller esnemedikleri icin helikopterin dengesi kayboluyor gibi gelebilir kullaniciya. Onden gelen ruzgar helikopterin burnunu yukari kaldiracaktir.

Tahta paller esnek sayilirlar. Karbonfiberlere gore daha agirdirlar(yine genel konusuyoruz agir karbonfiberlerde var). Esnek pal helikopterin daha bir gercek gibi ucmasini saglayacaktir. Demin verdigimiz ornek gibi onden vuran ruzgar durumunda pal esnedigi icin helikopter burnunu kaldirmayacak bunun yerine geriye dogru gezinecektir.

Fiberglass pallerin 325mm ve 425mm'de 3d amacli kullanilabildigini biliyorum ancak 600mm ve yukarisinda 3d amacli bir fiberglass pal gormedim. Yaygin degiller. Zaten fiberglass yapi itibariyle karbonfiberden daha agir olacaktir. 3d performansi icin istenmeyen bir durumdur.

Agir paller otorotasyon sirasinda daha zor hiz kaybederler. Bu yuzden tahta paller ile genelde daha kolay otorotasyon yapilir. Hafif paller ani aci degisikliklerine daha net cevap verecektir. Pitch pump sirasinda helikopteri daha yukari firlatirlar mesela. Ayni sekilde hafif pal ile helikopter, cyclic komutlara daha fazla tepki verir. Hafif pal ile otorotasyon zorlasir.

Tahta pallerin havaya surtunmesi daha fazla oldugu icin ayni throttle degeri ile helikopter daha az kafa hizi elde edecektir. Bu durumda karbonfiber pallerin daha verimli oldugunu soyleyebiliriz.

Tahta pallerin en guzel ozelligi bir kirim aninda masrafi dusurmeleri. 50 sinifi helikopterlerde alan turu ve hover, daha asagisi modellerde ise tum manevralar icin tahta paller kullanilabilir. Tahta pal kullanirken dikkat edilmesi gereken husus tahta pallerin guvenli oldugu maksimum bir kafa hizi oldugudur.
50'lik helikopterler icin bu deger 16oo devirdir. Daha fazlasina ihtiyaciniz varsa karbonfibere gecmeniz gerekir.

Bir kirim aninda pallerin kopup etrafa gitmesi kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Bu hususun biraz ustune basmak istiyorum; kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Acik olmasi icin bir kere daha yazmakta yarar gordum, kirim aninda paller kesinlikle kirilip ayrilmamalidir.
Kirim aninda pallerden birisinin yarisinin kopup gitmesi ilk olarak etraftaki insanlar icin tehlike arz eder. 50'lik bir helikopter icin konusacak olursak, 238 km hiz yapan palin yerinden kopup uzerinize gelmesini ister misiniz? Kesinlikle etraftaki canlilar icin tehlike arz eden bir durumdur.
Ayni sekilde kirim aninda pallerden birisinin yarisindan kopup firlamasi kafada inanilmaz bir balans eksikligi yaratacak ve helikopterin kendi kendisini parcalamasina neden olacaktir. Pal kirilipta yerinde kalirsa eger hasar kuyruk borusu ve ball linkler ile sinirli kalabilir.

Karbonfiber pallerin hepsinin icinde kokten uca kadar uzanan cubuklar vardir. Bu cubuklarin amaci kirim aninda karbonfiber palin saga sola ucmasini onlemek ve tehlikeyi dusurmektir.

Bilmemkac metre yuksekte pallerim kuyruk borusuna carptiginda ayni seyi bizzat yasadim. 3d amaci pal kullanmiyordum ayrica dampenerlarimda esnekti. Pallerin cok fazla kirilmamis olmasi hasari buyuk olcude azaltti. Kuyruk takimi, shaftlar ve kafada sadece bir tane ball link hasari vardi.

helicam
05-12-2009, 04:59
teşekkürler bilgi için zamanla okuycam hepsini...

emo23
25-12-2009, 10:19
Cyclic Pitch Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

Cyclic pitch dediğimiz helikopter cyclic açıları verdiğimiz zaman pallerin aldığı açılardır. Flybar bu cyclic hareketini o yönde etkiliyor. Mevcut cyclic pitch flybar ı da etkiliyor yani. Ama helikoptere asıl yön veren flybar ın aldığı açı değil pallerin aldığı açıdır.

Cyclic açısı collective gibi sabit değildir. Paller döndükçe her bir palin aldığı açı değişir. Sürekli pozitif ve negatif olarak değişir (0 derece collective pitch de iken)

Nasıl ölçüldüğüne gelirsek, helikopter pallerini açtığımızda paller ile tail boom aynı eksnde koyulur, 0 derece collective pitch açısına getirilir helikopter. paller bu pozisyonda iken aileron komutu verilir. Bu esnada her iki pal de açı alır. Palin aldığı bi açı cyclic açsıdır. mevcut aileron komutu varken pitch gage takılır ve o anki açıya bakılır. O açı cyclic acısıdır aileron için. Sonra paller tail boom eksenenine dik konuma getirilir ve elevator komutu verilir yine 0 derece collective pitch de iken. Bu esnadaki bakıman açı da elevator için cyclic açısıdır.

ince999
25-12-2009, 10:48
Emo anlıyamadıgım bir şey var ben helimin Pal açılarını ve trakingini düzgün ve uygun şekilde yaptıktan sonra helimin yatış ve burun aşagı komutlarında palimin o an için ne kadar açı yaptıgınıveya aldıgını bilmenin veya ölçmenin ne gibi bir anlamı var ne işe yarıyacak

tenco
25-12-2009, 16:49
cok guzel bır bolum olmus tesekkur ederız bılgılerınız ıcın

GuNeSh
25-12-2009, 20:26
Emo anlıyamadıgım bir şey var ben helimin Pal açılarını ve trakingini düzgün ve uygun şekilde yaptıktan sonra helimin yatış ve burun aşagı komutlarında palimin o an için ne kadar açı yaptıgınıveya aldıgını bilmenin veya ölçmenin ne gibi bir anlamı var ne işe yarıyacak

İnce abi collective açılarını neden ölçüyoruz? Sebep aynı. İlk bende collective açısı ayarlamazdım. Gage aldıktan sonra baktım ayarladım daha simetrik açı elde ettim.

Cyclic hareketlerinde komutlar simetrik olmayabiliyor. Atıyorum elevator de 7 aileron de 5 derece pitch olabiliyor. Bu yüzden cyclic pitchlere bakmakta fayda var. Ayrıca bir palin max kaç derece açı aldığını görüyoruz vs vs vs.

mehmetarikan
27-12-2009, 00:14

İnce Bey,

motorunuzun boğulmaması veya aşırı yüksek hızda dönmemesi için pallerinizin o an için ne kadar açı aldığını bilmeniz önemlidir. Eğer pal açıları toplamı motorun çevirebileceğinden daha fazla ise motorunuz çok kısa bir süre içinde boğulur, kafa hızınız düşer ve o an helikopter uygun olmayan bir pozisyonda ise kırım yaşanabilir. Sanırım siz sadece scale uçuş yapıyorsunuz, bu yüzden sizin için çok önemli olmayabilir ancak 3d uçuş yapan biri için bu açıların ölçülmesi ve doğru ayarlanması çok önemlidir. Helikopterin oynak olabilmesi ve 3d hareketler yapabilmek için bu açılar heliye zarar vermeyecek en üst değerlere ayarlanır. Yalnız eğer cyclic açıları çok fazla olursa farklı bir tehlike daha ortaya çıkabilir ki o da pallerin helikopterinizin bomuna çarpıp kırılması ve havada helinin kendini parçalamasına sebep olabilmesidir.

Sanıyorum açıklayıcı olmuştur, kolay gelsin.

yellowaircraf
27-12-2009, 00:58

Ince abi,

Cyclic yaparken pallerin aldigi açı ileri, geri, saga ve sola komut verdiginizde helikopterin ne kadar hizli bir sekilde komut verdigin yone dogru yatar onu belirler. Cyclic te fazla açı demek helikopterin daha agresif olmasi demek (cyclic) komutlarda. Az olursa helikopter daha sagir olur. ;)
Ornegin flip ya da roll yapmak istiyorsun. Cyclic açıları fazla olursa helikopter hemen donuverir.Yani donme dairesi küçük olur. Ama açı az ise donme uzun surebilirve donme dairesi buyuk olur. Bir de irtifa azsa cakilma ihtimalin artar.

poryaz
29-12-2009, 20:42
İnce Bey,

motorunuzun boğulmaması veya aşırı yüksek hızda dönmemesi için pallerinizin o an için ne kadar açı aldığını bilmeniz önemlidir. Eğer pal açıları toplamı motorun çevirebileceğinden daha fazla ise motorunuz çok kısa bir süre içinde boğulur, kafa hızınız düşer ve o an helikopter uygun olmayan bir pozisyonda ise kırım yaşanabilir. Sanırım siz sadece scale uçuş yapıyorsunuz, bu yüzden sizin için çok önemli olmayabilir ancak 3d uçuş yapan biri için bu açıların ölçülmesi ve doğru ayarlanması çok önemlidir. Helikopterin oynak olabilmesi ve 3d hareketler yapabilmek için bu açılar heliye zarar vermeyecek en üst değerlere ayarlanır. Yalnız eğer cyclic açıları çok fazla olursa farklı bir tehlike daha ortaya çıkabilir ki o da pallerin helikopterinizin bomuna çarpıp kırılması ve havada helinin kendini parçalamasına sebep olabilmesidir.

Sanıyorum açıklayıcı olmuştur, kolay gelsin.

Mehmet Bey;

Bugün başımdan ilgin bir kaza geçti, Trex 500 ümle öğlen paydosunu değerlendirmek için fabrikanın yanınıda müsait tarlaya gittim, neyse uçmaya başladım trexte bir hantallık var yukarıya düz yükleniyum birden fırlamıyor aşağıya salıyorum tekrar yükleniyorum kendini toparlamıyor,(gazlı ŞAHİN gib) dedim herhalde pil zayıfladı diğer pili taktım yine aynı, bu sefer toparlayamadık trex 1-2 metreden aşağı indi, sanki nitroyla çalışıyormuşcasına gaza yüklendiğim halde havalanmadı ve düştü.(düşüşte herhangi bir kırım olmadı) bunun sebebi ne olabilir?

Sizin bahsetmişl olduğunuz boğulma bu şekildemidir?

İkinci sıkıntım ise havada gaza yüklenip "S" çizdiğimde makinanın bütün gövedesi (sıtmalı) gibi zangır zangır titremeye başlıyor, normal uçarken ve hover yaparken bişey yok...THR CURVE den mi yapıyor? yoksa açılardan mı?:confused:

mehmetarikan
31-12-2009, 00:11
Poryaz Bey,

Her ne kadar elektrikli heliler hakkında pek bilgim olmasa da, ister elektrikli olsun ister yakıtlı, motor boğulması: motorun önüne bağlanan yük miktarının, motorun üretebileceği gücün üzerine çıkması sonucu motorun aşırı zorlanması ve devirden düşmesi demektir. Eğer bu yük kaldırılmaz veya azaltılmaz ise motor tamamen durur. Sizin durumunuzda, pal ve gaz eğrilerinizi kontrol etmeniz gerektiği düşünülebilir. Gaza yüklendiğiniz zaman motor devriniz artıyor ancak heli yükselmiyorsa pal açılarınız olması gerekenden daha düşük olabilir, aksine gaz artmıyor ve fakat pal açıları artıyorsa ya motorunuzda ya da pillerinizde bir sorun olabilir veya pal açılarınız çok fazla gelip, motoru boğuyor olabilir. Ayrıca yükseliş verirken aynı zamanda sayklık da (cyclic) veriyorsanız motor daha çok zorlanacak demektir. Görmeden kesin şu demek mümkün değil.
İkinci sorunuz için aklıma gelen ilk şey balans problemi olabileceği. Düşük devirlerde hover yaparken sorun olmayabilir ancak yüksek devirlerde balans sorunu çok sıkıntı yapar. Pal ve pedal balanslarında sorun yoksa eğer, önce motor, sonra dişliler ve aktarma organları, sonrasında ana şaft, pal tutucuları ve sırayla kalan parçalar kontrol edilmeli. Ayrıca rulmanlarda da sorun olabilir. Bu rulman sorunu ilk sorununuz için de akla gelebilecek bir durumdur. Sıkışmış ve zor dönen bir bilya, motor gücünün kafaya aktarılmasında sorun çıkarabilir.

Umarım yardımcı olabildim.
Kolay gelsin.

ince999
31-12-2009, 02:47
Arkadaşlar yazdıgıma cevap olarak yazdıklarınızı dikkatle okudum.Şimdi ben helimin gaz egrisini ve hatve egrisini lineer olarak yani 0 25 50 75 100 yaptım, gaz kolu ortada hatve 0 , Gaz tam kapalı -11 ve tam açıktada +11 dereceleri her iki paldede gördügümü ve trakingde tam düzgün oldugunu sayalım.Şİmdi Yatış (ALERON) verdiğimizde açıyı begenmez degiştirmek için yatış servosunun ayarları ile oynarsak en başta yaptıgımız ayar ne olur bozulmazmı? Bu soruyu sormamım sebebi konunun başında okuduklarım, ben okuduklarımdan öyle bir anlam çıkardım çünkü.
Güneş o açıları tespit etmek için komutlar nötr yani ortada iken pallerin 0 derece hatve açı konumunda olmasını yazmışsın peki tam gazda iken ilgili açıların ölçümü yapılamazmı yada gaz kapalı iken.Yine soruyorum bu konusu geçen açıların olması gereken degerleri nerede yazıyor yada nasıl hesaplanır nasıl bir kabul ile tahmini deger verilebilir

yellowaircraf
31-12-2009, 03:06
Ince abi, butun ayarlar yazdigin gibi tam ise aileron ve elevator yatis açılarını kumandanin swash mix (ya da swash) menusunun icindeki "aileron" ya da "elevator" yuzdelerini degistirerek ayarlayabilirsin. Yani servolarla tek basina oynamiyorsun. Swash mix menusundeki aileron ve elevator yuzdeleri servolari birbirine mixledigi (ya da bagladigi) icin hepsini ayni anda degistiriyor.

Daha once de yazdigim gibi pallerin elevator ve aileron da aldigi açılar helikopterin cyclic komutlarina verdigi tepkileri artirir. Açılar fazla olursa helikopter kıpır kıpır olur, açılar az ise helikopterin cyclic hareketleri sagirlasir.

GuNeSh
31-12-2009, 03:25
Güneş o açıları tespit etmek için komutlar nötr yani ortada iken pallerin 0 derece hatve açı konumunda olmasını yazmışsın peki tam gazda iken ilgili açıların ölçümü yapılamazmı yada gaz kapalı iken.Yine soruyorum bu konusu geçen açıların olması gereken degerleri nerede yazıyor yada nasıl hesaplanır nasıl bir kabul ile tahmini deger verilebilir

İnce abi,

0 farklı gaz kolu pozisyonlaır için de ölçüm yapılabilir tabiki ancak atıyorum aileron için 0 derece collective pitch de +7 cyclic pitch okdu isek +5 derece collective pitch de +12 derece cyclic açısı gösterir pitch gage. tam ters aileron komutunda ise -7 göstereceğine -2 gösterecektir. sadece orta nokta +5 collectiveden dolayı kayıyor fark o kadar sadece.

Bu sayede modelin her bir palinin max ne kadar çıya maruz kadığını görebilyoruz. +11 collective +7 cyclic pitch için +18 toplam açıya maruz kalabiliyor pal.

cyclic açısı modelin ne kadar yatacağını belirliyor. swash mix menüsündeki aileron ve elevator değerlerini değiştirerek cyclic açılarını değiştiriyoruz. cyclic açısını uçuşunuza bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. max limit tabiki swashplate in vurmması gereketiği noktalar.

cyclic açısını kesin şu yapın diyemeyiz collective içinde bu değerler kendi uçuş stilinize bağlı olarak değişen değerler. benim modelimde collectiveler + - 13 mesela.dediğim gibi tamamen piotun siteğine kalmış.

ilk başlayan birsisi bu ölçümleri bilirse ona swash mixlerini su yüzdeye getir demektense cyclic açıları +4.5 - 5 ayarla demek daha net bir anlatım olur, tıpkı collective de + -11 önerdiğimiz gibi.

ince999
31-12-2009, 09:38
Tamam arkadaşlar teşekkür ederim.Aslında kumandamızdan helimizin oynaklıgını kıpırdaklıgını degiştirebildiğimiz ayarlardan bahsediyoruz,ilk yazıları okuyunca kafamda oluşan yanlış durum silindi.
Aynı ayarları belli sınırlar içinde yapabilen gercek helilerde var.

emo23
21-01-2010, 15:20
WD-40 Nedir ? Bilgi sahibi olalım.

WD 40 tamamen yağ bazlı bir solventtir. Asidik değildir. PH'ı ölçülemez.
Serbest hidrojen iyonu içermediği için iletken de değildir, PH değeri de yoktur.
İLETKEN DEĞİLİDİR.

Şimdiye kadar birkaç kere ıslanmış alıcılarda WD-40'ı şahsen kullandım. WD 40 bir "Water Displacer"dır. Yani suyun yerine geçerek, üzerine sıkıldığı nesnenin sudan arınmasını sağlar.

Islanmış alıcılarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sudan arıtır, paslanmayı ve kısa devreyi önler.

ince999
21-01-2010, 17:27
WD 40 ne olacak gayet kazık marka bir fısfıs yaglama şekli Üstündeki renklerden dolayı herhalde bir futbol takımı taraftarları bunu kullanmaktan çok memnun oluyorlardır

ercmnt
21-01-2010, 19:12
lamav4 ün motorlarında gözle görülür iyileşme gibi bir yan etkiside var.

emo23
21-01-2010, 19:16
geçen ay bodrum u sel bastı. her sene bir kere olur :)
düşük kottaki ev ve iş yerleri haraptı ve 10 larca içi sarelle gibi kil kaplanmış b.sayar kasaları geldi. board larını önce yıkamacıların tazzikli su sistemi ile yıkadık. daha sonra komprosör ile üfledik. 3. aşama olarak bir güzelce WD40 ile yıkadık ve son aşama olarak tekrar hava ile üfledik. başarı %80 ;)

zx6r
27-02-2010, 05:18
geçen ay bodrum u sel bastı. her sene bir kere olur :)
düşük kottaki ev ve iş yerleri haraptı ve 10 larca içi sarelle gibi kil kaplanmış b.sayar kasaları geldi. board larını önce yıkamacıların tazzikli su sistemi ile yıkadık. daha sonra komprosör ile üfledik. 3. aşama olarak bir güzelce WD40 ile yıkadık ve son aşama olarak tekrar hava ile üfledik. başarı %80 ;)

basınçlı su ile board yıkamak gerçekten işin içinde olmayan biri için fantazik geldi :)
ama wd40 konusuna gelirsek ben normal bir yağdan farklı amaçlı bir ürün olduğunu düşünüyorum.Bilmiyorum dediğiniz gibi her yağ suyun yerine geçsin ve su sıkılmış boardlara %80 bir başarı elde etsin.
Wd40 çok amaçlı bir üründür bence.Hatta tabiri caizse piyasada 100 yılın buluşu gibi bir takma ismi vardır.Kullanım alanı aslına bakarsanız sınırsız diyebiliriz.
Gıcırdayan kapılar
Pas yapmış kitlenmiş vidaların açılması
Pas sökme
Deniz suyundan etkilenmiş vidaların açılması
afterrun oil olarak Rc motorlarında kullanılması
Uygulandığı yerde suyun yerine geçerek koruma sağlaması
Zor çalışan kilitlerin içine sıkılması
Motorsiklet zincir temizliğinde kullanılması
Oksit( tozlanma) yapmış potanslarda kullanılması ( örn.gitar anfisi )
bunlar benim şu an aklıma gelenler
yani sonu yok diyebiliriz.

zx6r
01-04-2010, 02:51
Bu konunun ilk sayfasındaki 3 numaralı mesaja istinaden
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/35495-Heli-Püf-Noktaları-ve-Faydalı-Bilgiler?p=333264&viewfull=1#post333264

------------------------------
Kafa hızı hesaplarken kullandığımız formulde verim olarak girdiğimiz yer aslında throttle curve değerinemi eşit benmi yanlış düşünüyorum?
Şöyleki; verim yerine 100 girdiğimizde curve'ün 100 değerindeykenki rotor hızınımı elde ediyoruz ?
Örneğin ben elimdeki 4000KV lık motor ile 13T pinion kullanarak,modelimin limitleri dahilindeki maksimum kafa hızını oraya sadece 90 değeri girerek nasıl elde edebilirimki.
Yanlışmıyım?
Şöyleki:
motor hızı = KV değeri x pil gerilimi x verim%
motor hızı = 4000 x 11.1 x 90%
motor hızı = 39960 rpm yapar

rotor hızı = 39960 x (13/150)
rotor hızı = 3463 rpm olur 13T pinion ile

Hesabından yola çıktığımızı düşünelim.Peki ben modelime 3000 devirde kafa hızı ayarlamak istiyorum bu motor ve 13T pinion ile bunu nasıl hesaplayacağım ?

PhnX
01-04-2010, 03:35
Kafa hizi hesap tablosu elektrikli modellerde %100 throttle sirasinda istenen kafa hizini almaya yarayan bir hesap cesidi. Pinyon degiserek istenen kafa hizi ayarlaniyor. 3000 rpm istiyorsaniz pinyonu ona gore takiyorsunuz, 2800 istiyorsaniz pinyonu ona gore takiyorsunuz.

%100 throttle esc'nin en verimli oldugu noktadir, bu yuzden helikopter en uzun ucusu bu noktada yapar. Daha once forumun bi yerlerinde bu konuyu tartismistik.
Helikopterin ne kadar uzun sure ucmasini istiyorsaniz o kadar kucuk pinyon takarsiniz (mesela 10T pinyon gibi). Ne kadar 3D-Cevik ucmasini istiyorsaniz o kadar yuksek pinyon takilir (modelin fiziksel sinirini gecmeyecek sekilde).

2500 rpm ile 10T pinyonda %100 gazda ucan bir helikopter 10 dk ucuyorsa, 3250 rpm'de 13T pinyon ile ucan bir helikopter 6-7 dk ucabilir ancak daha cevik olur.

gibi...

zx6r
01-04-2010, 03:46
bu durumda ben 3000 rpm elde etmek için thr curve den flat %80 gibi bir değer girersem bu yanlış bir uygulama olur ?
Doğrumudur ?

PhnX
01-04-2010, 05:39
Eger esc governor modunda degilse tum throttle curve pointlerde ayni degeri girmek helikopterin kafa hizinin degisken olmasina sebep olur, buda istemedigimiz birsey. Yani paller 0 derece acidayken motor uzerindeki yuk az oldugu icin daha yuksek devirle doner, pallere aci vermeye basladikca yuk artar motor hizi duser.

Dogru (veya daha dogru) olan uygulama pallerin 0 derece oldugu noktaya %80 curve girip aci aldiklari noktalara %90 ve %100 gibi degerler girmektir. Ben bu degerleri ucus sirasinda test ederek buluyorum.

Elektrikli modeller 3D yaparken pekcok pilot duz %100 throttle curve giriyor. Bunun ilk sebebi bahsettigim esc'nin en verimli noktasinin tam gaz noktasi olmasi.

Yani daha kisa anlatmak gerekirse, 3000rpm elde etmek istiyorsak throttle curve %100 ayarli iken hoverda duran helikoptere hangi pinyon 3000 devir verdiriyorsa o pinyonu kullanmak en uzun ucus suresini verir. Elinizdeki her pil farkli markaysa her pilin %100 degerde verdigi kafa hizi farkli olur, haliyle 3000 devirlik bir pinyon bulmak imkansiz olur, o zaman throttle curve ile duzeltmeler yapilir.

zx6r
01-04-2010, 10:36
Teşekkür ederim bu durumda 11T pinion ve curveleri gözden geçirmem daha mantıklı olacaktır.

PhnX
10-05-2010, 13:04
Tum model helikopterler icin herzaman gecerli olan ayar sekli soyle :

Helikopterlerde ayar her zaman "yerden yukari dogru" yapilir. Ilk olarak servo horn, ardindan servo hornlardan yukari cikan linkler, sonra flybar'a giden linkler ve en son pal tutuculara giden linkler ayarlanir.

Oncelikle kumandamizda hicbir sekilde subtrim, trim, pitch curve veya baska bir ayar yapili olmayacak. Hersey 0 hali ile olacak.

Simdi kumandamizdan kollektif kolunu %50 degerine getiriyoruz (ben tam degeri yakalamak icin pitch curve'un tamamini %50 giriyorum. Boylece kollektif kolu nerede olursa olsun kumandadan cikan sinyal %50 oluyor). Bu sekilde servo hornlari yere olabildigince paralel sekilde servolarimiza takiyoruz.
Bu noktada kumandamizin subtrim menusunu kullanarak servo hornlarda olacak olan ufak tefek farklari esitliyoruz. Servo hornlarin hepsini yere paralel hale getiriyoruz.

Sirada hornlardan yukari swashplate'e cikan linklerin boyu var. Bunun icin swashplate'in %50 pitch curve degerine karsilik gelen konumunu bilmemiz gerekir. Bunu ogrenmek icin kullandigimiz klavuz washout kollari. Washout kollarini birbirine tam paralel olacak sekilde ayarliyoruz.
http://www.littlerotors.com/setup/tutorial/washoutarms.jpg
Simdi swashplate'imizin durdugu yer %50 pitch curve'de durmasi gereken konum. Kumandamizdan zaten bu ayar yapili oldugu icin servo hornlardan swashplate'e giden kollarin boyunu ayarliyoruz.

Sirada mix kollari var. Bu kollari yere paralel olacak sekilde konumluyoruz. Kollar geometrik olarak yere paralel olmayacak ancak 2 ball'u bir cizgi ile birbirine birlestirdigimizde bu cizgi yere paralel olacak.
http://www.littlerotors.com/setup/tutorial/~/thumbnail.aspx?image=~/setup/tutorial/pitcharms.jpg&width=300
http://www.littlerotors.com/setup/tutorial/~/thumbnail.aspx?image=~/setup/tutorial/fixedpitcharm.jpg&width=300
Bu sekilde washout kollarindan mixing kollarina giden linkleri ayarliyoruz.

Geriye mixing kollarindan pal tutuculara giden linkler kaldi. Kumandamizdan %50 pitch curve degeri girmis oldugumuz icin pal tutucularimizin 0 derecede yere tam paralel sekilde olmasi lazim.

Simdi kumandamizdan pitch curve icin girdigimiz komple %50 degerlerini normal 0-25-50-75-100 haline getiriyoruz. An itibariyle kesinlikle simetrik acilar elde etmeniz gerekir. Ister +\- 8 olsun ister +\- 15 olsun.
Bu noktada swash menusune girerek +\-11 degerini elde ediyoruz.

Elevator ve aileron degerleri icinde istenirse cyclic pitch olculerek 7-8 derece degerleri elde ediliyor ve swash menusundeki degerleri bu degerler elde edilecek sekilde degistiriyoruz.

Artik helikopterinizin mekanik ayari olmasi gerektigi gibi. Bu noktadan sonra pitch curve'u kullanarak istediginiz sekilde kendinize bir ucus egrisi yaratabilirsiniz.

Bu method gelmis gecmis tum modeller icin gecerlidir cunku modellerimizde her zaman uygulanmasi gereken "rule of equal throws" (esit adimlar kurali) bu sekilde saglanir. Amac servo kolu yukarida da asagida da nereye giderse gitsin tum mekanigin simetrik hareket yapmasi ve esit (lineer) komut vermesidir. Ucaklar icinde bu boyle gecerlidir arabalar icinde helikopterler icinde.

Ben kitapciklarda yazan link boyu degerlerini kullanmiyorum. Her zaman ayarlari bu sekilde yapiyorum. Bu noktadan sonra tracking problemi varsa onu duzeltiyorum ve bazen buyuk helikopterlerde pozitif ile negatif arasinda hissiyat farki varsa buyuk link boyu ile oynayarak (bir tur sikarak yada acarak) bu hissiyati duzeltiyorum. Bunun icin helikopter hoverdayken tam kollektif verip yukari tirmanisini izliyorum, ardindan helikopteri invert sekilde hoverda tutarken yine negatif tam kollektif vererek ters tirmanisini izliyorum. Bu 2 hareketin modelde esit tirmanis saglamasi gerekir.

Yine tum modeller icin her zaman ama her zaman once mekanik ayar dogru olmali ardindan kumandadan ayar yapilmali. Sadece kumandadan yapilan ayar sadece mekanik bozuklugu maskeler. Hissiyat lineer olmaz ve negatif ve pozitif tarafa helikopter esit hareket etmez.

...

emo23
02-08-2010, 11:00
Trex Helikopterler ve Boyutlari

http://img535.imageshack.us/img535/471/trexboyutlari.jpg

emo23
14-08-2010, 09:58
Ölü LiPo Diriltme

Dün öğlen uçağımda denemek üzere taktığım 3.3V hücre başı değeri olan yes yeni Turnigy 3S 5A lipo yu denedikten sonra balance soketindeki batary monitor ü sökmeyi unutmuşum.
Dışarı çıktım ve gün boyu açık kaldı.
Akşam ofise geldiğimde lipo yu şarj etmek üzere Acc6 ya taktım ama low voltage uyarısı aldım. Her modu denedim. Nafile :agla: Dijital göstergeli hücre ölçeri taktım, aletin ışığı yanmadı bile. Voltmetre ile hücreleri tek tek ölçtüm. 1.2 - 1.4 - 2.6 değerleri gördüm ve nanik oldum dedim :P Üzüldüm doğrusu.
Sonra akşam ofisten çıkarken aklıma bir fikir geldi ve pili buzdolabının kapaklı yumurta bölmesine koydum ve çıktım.
Sabah geldim hücre değerlerine baktım. 2.6-3.0-2.8 gördüm ve hemen ACC6 ya yine şarj etmek üzere taktım. Balance mod olmadı yine hata verdi. Storage mod seçtim, Allah ın şanslı kulu olsam gerek :) hata vermeden şarja başladı. Hücre başı 3.8 olacak şekilde sona erdi. Son olarak ise balance mod da bir daha şarj ettim, bu işlemde başarılı şekilde hücre başı 4.18 olarak sona erdi.
Pili kurtarmıştım. Sevindim :)

Bu arada dün akşam olayı Cenk e anlattım. HC de şu olayı anlattı.
Son satılan pillerin arkasında Warranty barkod nosu var. Bu pilin garanti içinde olduğunu gösteriyor. HC hesabınıza girdikten sonra Your Account sayfasında Warranty Codes linkine tıklayın. Bu beyaz kutuya satın aldığınız pilin arkasındaki Warranty barkod nosunu girin ve add Code a tıklayın. Bu şekilde pilin garanti süreci başlamış oluyor. Pilde bir sorun yaşanması durumunda HC iyi niyetine göre arızalı pilin yenisi gönderilebiliyor.

Telekulak
03-09-2010, 15:38
Arkadaşlar anlayamadığım bir konu var.

Diyelimki flybarless özellikte 90'lık bir helimiz var. Flybarless elektroink sistemi olarakta misal Mikado V-Bar aldık.

Mikado V-Bar'ın elektronik aksamı yanında Futaba GY611 gibi bir Gyro takmakta gerekiyor mu? Yoksa bu flybarless sistemin kendi gyrosu var mı?

Genelde mikado v-bar kullanılan heliresimlerinde Futaba - spartan vs.. gibi Gyro'lar göremedim.

shadowpane
03-09-2010, 16:16
flyabarless sistemde zaten dahil olarak gyro var. bu elektroniği hic görmedim ve incelemedim ama mantıksal olarak üzerinde yazılar yazması lazım. bak bakalım sendeki flybarless elektronipinde rudder girişi ,gyro ve gear cıkışları varmı

HepYek
11-09-2010, 13:25
Gaslı ve Elektrikli RC modellerin dişlilerine ve bağlantı noktalarına WD40 spreyi uygulanabilir.

Dişlilerde: Çok az derecede yağlama sağlar. Kullanılması yinede faydalıdır.
Bağlantı Noktaları: Rotor'da, Sliderda, Ana şarft'ta, Pitch kontrol kollarında, sürtünmeden dolayı aşınmaları minimum seviyeye indirir. Vizkozitesi Sıvı greslerden düşük olduğundan ince yerlere girebilme kabiliyeti vardır. (Rulmanlara özellikle)

RC modelcilerin takım çantasında olması gereken bir kimyasaldır.

http://www.northarvestbean.org/html/images/09-18-06%20wd-40.jpg

Lithium
27-10-2010, 21:45
Arkadaşlar WD-40 elektronik devrelere sıkılsın diye geliştirilmiş bir ürün değil. Bunun için 6-66 diye bilinen bir sprey var. Zor bulunan birşeydir. Sudan nemden korumada benim bildiğim kadarı ile üzerine yok. Futaba FM alıcımın içine sıkmıştım bunu yaklaşık bir 6 sene falan olmuştur. Aynı alıcıyı şu anda HK-450 helimde kullanıyorum.

CRC 6-66. Üzerinde bir yelkenli resmi var.

Karaköyde satıldığı tek yer Perşembe pazarında. Tünel tarafının karşı sırasında. Köprüden haliçe doğru yürürken soldan ikinci yada üçüncü sokak içine giriyorsunuz oralarda solda küçük bir dükkan. İyi bir tarif olmadı ama o değilse diğeridir diye bulursunuz. Dükkana girdiğinizde sağlı sollu raflarda çeşit çeşit sprey, thread lock göreceksiniz. Orası :)

emo23
09-12-2010, 21:32
ESKY 6 Kanal 0406A Kumanda İşlevi

burdan ayrıntılıda bakabilirsin http://mmm.onrcyhn.com/helikopter-ayarlar/analog-kumanda/ilk-ayarlar/122-kumanda-uezeri.html

http://mmm.onrcyhn.com/images/stories/makale_resimleri/esky_0406a_kumanda_uzerindekiler.jpg

1) IDLE-UP

Kumandanızın sol üst köşesinde bulunan anahtar helikopterinizin normal moddan 3D moduna geçmesini sağlar.Bu anahtar aktif olduğunda throttle yani gaz en üst seviyeye gelir. Bu yüzden yeni başlayanların bu anahtarı kumandanın arkasına doğru gelecek şekilde konumlandırmaları ve kullanımda çok dikkat etmelidirler.Yanlışlıkla açıldığında helikopteriniz bir anda son gaz havalanıp size zarar verebilir...

*Kumandanın altına doğru itildiğinde "NORMAL MOD"dadır.

*Kendinize doğru çektiğinizde "3D Akrobasi Mod"dadır.

2) PITCH TRIM

Kumandanızın sol ust köşesindeki "Pitch Trim" kolu pallerinizin açısal değerini kolayca artırıp azaltmanızı sağlar.Hovera kalkmakta zorlananlar bu değeri artırmaları gerekir. Normal koşullarda saat 10 yönünde olması iyi sonuçlar verir.

3) GYRO SW.

Gyronuzun modları arasında geçiş yapmanızı sağlar. Kol yukardayken gyro kapalı ya da "Rate Mod"da,aşağıdayken gyro açık veya "Headlock Mod"dadır. (Aşağıda olması önerilir...)

4) ANTEN

Kumandamızın antenidir. Antenin kullanım süresi boyunca açık kalması sinyal gücü açısından faydalıdır.

5) LED VOLTAJ INDICATOR

Kumanda pilinizin durumunu gösterir. Yeşil renkli ledlerin sönmesi pilin değişmesi gerektiği anlamına gelir..

6) THROTTLE TRIM

Thorttle seviyesinin ince ayarıda diyebiliriz.Uçuşa başlamadan önce mutlaka en alt seviyede olmasını sağlayın. Eğer daha yukarda ise Throttle kolunuz en altta olsa bile helikopterinizin palleri dönebilir.. Daha çok hover esnasında artırılması ve iniş yapıldıktan sonra yine en alt konuma getirilmesi gerekir.

7) THROTTLE KOLU

Bu kol MOD2 tipi kumandalarda solda,MOD1 tipi kumandalarda ise sağ taraftadır. Genellikle kullanıcılar MOD2 tercih ederler. Bu kolun yukarı doğru itilmesi motorumuza güç verirken aynı zamanda cycle servolarımızı aynı anda çalıştırarak pallerimize pozitif açı kazandırırlar. (mix)

Throttle kolunun sağa-sola çekilmesinde ise helikopterimizin kuyruk bölümüne komut veririz. Böylece helikopterimiz sağa-sola dönüş yapabilir.

8) RUDER SERVO TRIM

Kuyruk servomuzun ince ayarlarını yapmakta kullandığımız trim ayarıdır. Eğer servo kolumuzu tam dik olarak ayarlaymazsak bu trim ile bu dikliği sağlayabiliriz.

9) KRİSTAL

Kristaller alıcı ile kumanda arasındaki bağlantıyı FM sinyaller vasıtasıyla gonderip-almaya yararlar. Alıcı ve kumanda üzerindeki kristallerin frekansları aynı olmalıdır. Örneğin 30,050 gibi rakamlardan oluşurlar.

10) ON-OFF

Kumandamızı açılaması ve kapanmasına yarayan anahtardır. Helikopterinizin pilini takmadan önce mutlaka açılması gerekir, ayrıca uçuş bittikten sonra helikopterinizin pilini çıkarmadan kesinlikle kapatmayınız!!

11) ELEVATOR TRIM

Helikopterinizin hover esnasında öne-arkaya eğilimli olduğunda ters tarafa çekilerek düz durması sağlanır yada elevator servonuza ince ayar çekmek için kullanılır.

12) CYCLE KOLU

Bu kol helikopterinizin istediğiniz yöne gitmesini sağlar. Kol ileri itiltiğinde helikopteriniz ileri doğru giderken aynı zamanda helikopterinize irtifa kaybettirir.Geriye çekilmesi ile helikopteriniz geriye doğru yönelirken aynı zamanda irtifa kazanmasını sağlar. Sağa ve sola çekildiğinde ise helikopteriniz sağa-sola yatacak şekilde hareketlenir.

Bu koldaki hareketler uçuş esnasında çok önemlidir ve küçük hareketler ile yapılması gerekir ve komutlar helikopterin tepkisinin tersi yönde olmalıdır.

13) AILERON ve PIT SERVO TRIM

Helikopterinizin hover esnasında sağa-sola eğilimli olması durmunda ters tarafa çekilerek düzeltilmesinde ya da aileron ve pit servolarınıza ince ayar çekmek için kullanılır.

14) REVERSE SWITCHLERİ

Bu switchler servoların döneceği yönü belirlemekte kullanılır. "THRT" switch'i "NORM" konumunda olmalıdır. Eğer "REV" konumuna getirilirse throttle kolumuz en alt seviyede iken motora tam güç verir, en yukarda iken ise sıfır güç verir.

15)THROTTLE PITCH

Bu ayar helikopterimizin kafa hızını artırmaya yarar. Genellikle saat 10 yönünde olması istenir. Ancak hovera kalkmada sorun yaşanıyors bu ayar saat yönünde çevirilerek

kafa hızı artırılabilir.

16) TRAINER SWITCH

Bu kol iki kumanda birbirine kumandaların arkalarındaki data girişine kablo ile bağlandığında kullanılır. Kolun yukarı kaldırıldığı kumanda sinyalleri keser ve kontrol diğer kumandaya geçer.

keynes
09-12-2010, 22:32
e devamınıda getirelim madem :)

Pil Yatağının İçindeki Swicthler

http://mmm.onrcyhn.com/images/stories/makale_resimleri/0406a_kumanda_arkasindakiler.jpg

A Switchi

Yukarda ayarlanırsa Kuyruk komutları sağ kol ile yapılır Aileron(sağ-sol) komutu sol kol ile yapılır. Aşağıda ayarlanırsa Aileron komutu sağ, kuyruk komutu(rudder) sol kol ile yapılır. Mod2 Kumandalar için alt tarafta ayarlanmalıdır. Mod1 kumandalar içinde altta ayarlanmalıdır.

B Switchi

Yukarda ayarlandığında PIT(pallere açı verme) komutu sağ kol ile, ELEVATOR(ileri-geri) komutu sol kol ile yapılır.Aşağıda ayarlandığında PIT komutu sol kol ile, AILERON komutu ise sağ kol ile yapılır. Mod2 kumandalar için aşağıda ayarlanmalı, Mod1 kumandalar için yukarda ayarlanmalıdır.

1&2

Swashplate tipini ve mix seçiminin yapıldığı swicthlerdir. Bu switchlerin konumu kumandaya göre değişiklik gösterebiliyor, o yüzden konumlarını unutmayın.Unutursanız da çok büyük bir sorun değildir sadece 4 kombinasyon deneyerek doğru dizilişi bulabilrsiniz.

Ayrcı bu swicthler kumandanızı simulasyonda kullanırken değiştirilmesi gereklidir, yoksa simulasyonda istenen komutları veremezsiniz. Benım kumandamda he iki switchte off konumundaydı. Yine bu ayarıda deneyerek bulabilrsiniz.

Honey Bee King 2 Alıcı Girişleri

http://mmm.onrcyhn.com/images/stories/makale_resimleri/resim_13A.jpg

http://mmm.onrcyhn.com/images/stories/makale_resimleri/headlock_gyro_girisi.jpg

http://mmm.onrcyhn.com/images/stories/makale_resimleri/alici_girisleri.jpg

# Servo kablolarını alıcıya bağlarken kabloların renklerine dikkat edin, beyaz kablo sinyal kablosudur kırmızı kablo "+" uç; siyah kablo "-" uçtur.
# Head lock özellikli gyronuz varsa tek kablolu olan fişi sinyal tarafına gelecek şekilde takınız. O kablo headlock sinyallerinin iletildiği kablodur.
# B kanalı ise"Battery" anlamındadır. Bec özelliğinin bulunmadığı escler için harici bec alınır ve bec bu kanala bağlanır.Bec özelliği olan esclerde ise bu kanalın kullanımına gerek yoktur.

on83ar
17-12-2010, 00:16
Merhaba,
Spectrum marka kumanda ile combo olarak satılan ds821 servolar heli ile uyumlu mudur?
Yani daha doğrusu bir servonun heli mi uçak mı uyumlu olduğunu nasıl anlarız? Yoksa her servo uçak ve heli uyumlu mudur?
Bir de kuyruk servosu cycle servolarından farklı mıdır?
Teşekkürler.

keynes
17-12-2010, 07:30
merhaba;
servolar için teknik olarak ucak veya heli ayırımı yapılmaz,tabi ucus karakteristiği olarak cok cok ince ayırıntılara girilmek istenmiyorsa eldeki servolar kullanılır, ucaktada helidede..
servoyu secerken uyum acısından sınıfına bakılır, oda boyut olarak farklılı gosterir zaten..ornegin align ds610 servoyu trex 450 de kullanamazsınız cunku boyutu yuvalarına olmaz.. ama yuvaları musait olsaydı,yani ergonomi bakımından uygun olsaydı olurdu.. ds821 ise 600lerde kullanılıyormus..

kuyruk servosu ile cycle servosu arasında ise fark olur.. kuyruk servolarında ki istenen özellik öncelik olarak hızdır, kuyruktan cabuk tepkiler için, daha sonra tork, sonrada cok onemli olmasada dişli turudur..

cycle servolarında ise butun yuku ceken ve rotora hareketi veren servoların kuvvetli,yani torku yuksek olsun istenir,daha sonra hız gelir...en son olarakta metal dişli olması benım tercihimdir..

on83ar
17-12-2010, 09:27
Onur Bey öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sorulara hep sizden cevap geliyor. :)
Peki ds 821'in 600lerde kullanıldığını hangi özelliğinde bakarak anlayabiliriz bir terimi vardır mutlaka ben dün kendi sitesinden baktım ama çözemedim.

keynes
17-12-2010, 12:27
rica ederim, elimizden geldiğince cevap yazıyorum :)

servoların özellik olarak su heliye uygundur ibaresi bulunmaz, genel amaçlı uretilirler, helikopterlerin dizaynı servolara gore yapılır :) uygun torku verecek servoların boyutlarıda değişir..

yani soyleyeceğim o ki servoların ustunde suna uygundur yazmaz, bazı sitelerde bilgi amaclı yazıyor ama cok az bu siteler..

o yuzden soyle bir konu acmıstım, bu elektronik uygunlugu konusunda bir database olusturmak amaçlı...
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/59600-Hangi-Heliye-Hangi-Donan%C4%B1m

ben ds821 in 600lerde kullanıldıgını google amcadan ogrendim :)

keynes
30-12-2010, 07:35
4 kanallı flaybarless heli alıcı açıklamaları

Bu fotografta 4in1 uzerindeki ayarlarin turkce aciklamasi yazdim.
http://img704.imageshack.us/img704/5512/sssssqs.jpg

emo23
06-01-2011, 10:40
2 adet 3s pili 6s olarak kullanma

bir cogumuz 450 model sahibi ve biyerden sonra 500 almak istiyoruz, kimimiz alıyor kimimiz alacak.. 450 lerin pilleri ile 500 lerin pilleri ise farklılık gosteriyor, peki bu dezavantajı nasıl avantaj haline getirebiliriz? gayet basit.. 450 lerde kullandımız 3S pilleri 6S haline getirip 450size helilerden 500size helilere geçişdeki maliyetimizi bu sayede düşürebiliriz...

peki bunu nasıl yapacagız...

bize bunun için 2 adet aparat gerekiyor,

bunlardan biri 3s pillerin balans uçlarını birleştirmek için;

72710

hobbykingte gayet ucuz..

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9910

T-plug (50A soket)

bu aparatı hazırda alabilirsiniz kendinizde yapabilirsniz. pillerin soket uçlarını seri şekilde 3.bir 50a sokette birleştirmeniz yeterli.. bunun için şu sırayı takip edin

birleşecek kablolar
|
kırmızı-siyah+kırmızı-siyah
| |
esc kırmızı esc siyah

7271172712

ben hazır şekilde aldım..

http://www.flying-hobby.com/shop/tplug-serial-adapter-p-6343.html

Balans Uçlarının Birleştirilmesi

resimde de görüldüğü üzre 3s iki liponun balans kabloları birleştirilmiş. burda dikkat edilmesi gereken nokta lipoların balans ucları ile aparatın uyumu..

7271572716

balans uçları birleştirildikten sonra 50A soketleri birleştircez..

burda dikkat edilcek husus; balans soketlerini dikkate alarak aparata takmak, eger ters takarsanız seryi bozmus olursunuz ve kısa devreye neden olursunuz..yanlış bağlantı yapmamak için

soketin sağ tarafına balans ucunu sağa taktıgınız lipoyu

soketin sol tarafına ise balans ucunu sola taktığınız lipoyu takın..

http://i588.photobucket.com/albums/ss326/keynesler/CIMG1194.jpg

http://i588.photobucket.com/albums/ss326/keynesler/CIMG1195.jpg

http://i588.photobucket.com/albums/ss326/keynesler/CIMG1196.jpg

bu işlemler sonucunda 3s 2 adet pilimiz "amper değeri değişmeden" voltaj değerini artırmış olduk, yani sonuc olarak;

11.1v 3s 2650mah+11.1v 3s 2650mah=22.2v 6s 2650mah

peki amper değerini artırmak istersek ne yapmalıyız?

bunun için ise ben yine 2 adet 3s pil kullandım; pilerin amper değerleri 5000mah, benim yapmak istedigim ise 11.1volt cıkısı 22.2v a çıkarmadan amper degerini yukseltmek, bunun için 50a soketleri paralel baglamamız gerekiyor

bağlanacak uçlar
|
kırmızı+kırmızı siyah+siyah
|......................|
kırmızı ............ siyah

resimlerde goruldugu uzere kendim 1 adet aparat yaptım;

http://i588.photobucket.com/albums/ss326/keynesler/CIMG1197.jpg

http://i588.photobucket.com/albums/ss326/keynesler/CIMG1198.jpg

afiyet olsun :D

keynes
08-01-2011, 22:35
Lipo Pili Şarj Etmek

forumda bazen sorulan bir soruyu video ile anlatmanın daha etkili olacagını dusundum, iyi seyirler :) (not: birazdan yayına girer)

18464363

on83ar
11-01-2011, 20:27
Merhaba,
Sıyrılan vidaları 1,5mm matkap ucu ile delip eriterek çıkarmaya çalışırken frame üzerinde bulunan vida yuvasının sağını solunu delmek suretiyle zarar verdim. Frame shark2 carbon fiber malzemeden.

on83ar
11-01-2011, 20:28
Acaba bunu tamir edebilmemin bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

ata 1337
12-01-2011, 01:32
Acaba bunu tamir edebilmemin bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

Bu yapıştırıcı macundan alıp delik, ayrık veya yırtık bölgeleri yapıştırıp (doldurup) tesviye ve zımpara yapıp matkap ile üzerinden tekrar delik açabilirsin. Pahalı bir yapıştırıcı değildir 2 farklı gramaj 4-7 TL arası sanırım. Ama kalitesi süperdir. İki taşı birbirine yapıştırdım ayırmak için çekiçle vurdum taşlar kırıldı yapışkan ayrılmadı...Hehehe!...

on83ar
12-01-2011, 10:13
Teşekkür ederim. :) standart epoxi ile doldurmak çözer mi?

ince999
13-01-2011, 09:55
Teşekkür ederim. :) standart epoxi ile doldurmak çözer mi?
sen yinede sana tavsiye edilen sun fix i kullan çünkü bu mal kuruduktan sonra işlenebiliyor,standart epoksiler işlenemez kırılır

on83ar
18-01-2011, 13:29
Teşekkürler.

keynes
30-01-2011, 18:04
menulerin anlamları:

f\s = failsafe, modelin kumanda sinyali kaybetmesi durumunda servolari hangi pozisyonlarda tutacaginin ayarlandigi menu. Helikopter icin genelde throttle servosu rolanti, kalan servolar en son pozisyonu tutacak sekilde ayarlanir.

Throttle cut = yakitli modellerde motoru kapatmaya yarar. Karburator tamamen kapanacak sekilde ayar yapilir.

Aux-ch = kumandadaki standart kanallar disindaki kanallarin hangi switch veya knoblarda olacagini ayarlar. Mesela 8. Kanala retract inis takimi taktiysaniz b switch'ine, eger manuel bir karburator igne ayari servosu taktiysaniz vr d knob'una yonlendirebilirsiniz.

Trainer = egitim ayarlari ile ilgili. Ogrenci kumandanin senin kumanda uzerindeki mikslerimi kullanacagi yoksa kendi mikslerini mi kullanacagi, hangi kanallara sahip olacagi vs.

Revo.norm= revo miks ayarlari(sadece normal icin, idle uplarda gecersiz). Rate mod gyrolarda kullaniliyor. Head lock gyrolarda ınh olmasi gerek.

Logic sw = bu futaba 10c'nin en guzel ozelliklerinden birisi. Birbirine bagli switch konumlarina gore programlama yapilabiliyor. Eger b switch'i asagida ise gazi bu kadar kis yada ne bileyim eger elevator bu kadar yukarida ise flaplari kapat diyebiliyorsunuz kumandaya. Genelde scale modeller icin daha yararli sanki.

Hov-thr = modelin hover sirasinda ne kadar gaz almasi gerektigi ayarlaniyor. 1/2 stickte hover yapan pilotlar icin ise yarayan bir ozellik
hov-pıt = modelin hover sirasinda ne kadar pitch almasi gerektigini ayarliyor. 1/2 stickte hover yapan pilotlar icin ise yarayan bir ozellik.
Hı/lo-pıt = eger benim gibi pitch'e ince ayar yapmaya useniyorsaniz, bu menuden maksimum ve minimum pitch degerlerini limitleyebiliyorsunuz. Mekanik ayarin dogru olmasi onemli bence. Bu menuyu her zaman manual'e getirip ayarlari 0'da birakmakta fayda var.

Revo.mıx = revo miks ayarlari. Rate gyrolar icin. Bu sefer her idle up icin farkli revo miks degerleri girilebiliyor. Headlock gyrolarda ınh olmali.
Thr-hold = motoru rolantiye dusuren(elektriklide kapatan) ve genelde otorotasyon calismak icin kullanilan ozellik. Elektrikli modellerde helikopteri bir yere tasirken throttle hold'un mutlaka acik olmasi gerektigini dusunuyorum. Acikcasi aynisi yakitli model icinde gecerli.
Offset = heli programinda farkli ucus modlari (flight mode) secip her ucus modu icin farkli trim ayarlari kullanabilirsiniz bu menu ile. Yine daha cok rate gyro ve scale model ile ilgilenen pilotlar icin. Mesela hover sirasinda bi trim olurda, ileri ucusa gectiginizde farkli trimlere gecer model, rate mode gyro ile calisan helikopter duz ucus sirasinda burun sola ve alerion saga trim ister genelde.

Delay = ıdle up gecislerini(veya throttle hold) yumusatmak icin gecikme uygular. ıdle up'a gectiginizde model bir anda gazi %50den %100e arttirmaz da mesela bunu 2 sn gibi bir sureye yayar. Ayni sey pitch kanali icinde gecerli. ıleri kumandalarda (12 kanal futabalar mesela) her kanala rastgele delay verilebiliyor. Mesela daha gercekci bir scale model icin inis takimlarini yavas yavas kapanir hale getirebilirsiniz. Futaba 10c'de bu ozellik var mi bilemiyorum.

Governor = yakitli modellerde governor ayarlari.
Prog.mıx1-6 = kisisel miksaj ayarlari
throttle mıx = swashplate(cyclic) komutlarina karsi ne kadar throttle eklenmesi gerekitigini miksliyoruz buradan. Genelde governor kullanmayan modellerde kafa hizini biraz daha sabit tutmak icin kullanilir.
Thr->needle = eger modelin karburator ayarlarina giden bir servo varsa buradan ne kadar gaz komutuna ne kadar motoru zenginlestirecegimizi belirliyoruz. Genelde motora zarar verebilecek bir ozellik. Sadece ne yaptigini bilen modelcilerin kullanmasi lazim. Eger igne ayari sorununuz varsa 45 dolara carbsmart alin.
Condıtıon = ucus kondisyonlari (flight condition) belirledigimiz menu. Offset ve logic sw menusu ile ortak calisirlar genelde.

emo23
18-03-2011, 14:44
Helikopter Neden Sağa Yatık Uçar ?

Trexim Hafif sağa yatık uçuyor sebebi nedir?

Helinin havada yampiri durmasının sebebi kısaca dönen iki diskin yani ana rotor ve kuyruk rotorun hem kendi başlarına gövdeye verdikleri etkiler hemde birbirlerine yaptıkları etkilerin sonucudur.İzahatında ise bir sürü förmül var.

Anlatmaya çalışayım, neden model helikopterler sağa yatık olarak havada kalırlar:

Model helikopterler ana pallerin merkezinden havada asılı kalırlar.
Üstten bakıldığında saat yönüne doğru dönen pallerin oluşturduğu etki modelin ters yöne doğru dönmesine sebep olur.
Bu durumu ortadan kaldırmak için kuyruk palleri arkadan bakıldığında sola doğru hava üflerler.
Ve bu kuyruk sistemi ana pallerin düzleminden daha aşağıya konumlandırılmıştır.
Kuyruk palleri, sola doğru itmeye çalıştığı modelin aynı yerde uçabilmesi için gövdeyi sağa yatık halde kalmaya zorlamasıdır.
Kuyruk, modeli kısmen sola doğru kaydırırken, sağa aileron etkisi ile de yatık olarak görünür.
Gerçek helikopterlerde bu durum ortadan kaldırılmış ve kuyruk sistemi ana rotor sistemi ile aynı seviyeye çekilmiştir.
Eğer ana paller saat yönü değilde tersi yöne dönmüş olsalardı; kuyruk sistemi modelin (arkadan bakıldığında) sağında değilde solunda da olabilirdi.
Bu durumda da model sola yatık olarak uçmaya çalışacaktı.

emo23
19-03-2011, 00:42
İzmir'de RC Modeli İçin Vida Arayan Arkadaşlara

Copterx 500 de bazı vidaların 1,5 mm kısmı dişe geçiyordu , birininde bu 1,5 mm kısmı dişi sıyrıldığı için daha uzun bir vidaya ihtiyaç duydum.
İnşaatçılar çarşısı , Çankaya elektronikçiler bayağı dolaştım , THK daki görevli arkadaş aşağıdaki adresi tarif etti .
Çankayada Ermak Civata var. Gazi bulvarı , No:120/A
M2x10 yıldız uçlu civata aldım (tanesi 25 kuruş)
Başka boyda ve uzunlukta civatalarda var ihtiyacı olan arkadaşlara duyurulur.

emo23
18-04-2011, 16:35
RC Helikopter ile İlgili Yazdığımız ve Derlediğimiz Makaleler
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/61987

emo23
18-04-2011, 16:43
Her tür model/sim kumandası ile son sürüm PhoenixRC Simülasyon Yazılımı
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/63750