PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ESKY batarya esc problemi acil yardım!

nerhak81
05-01-2009, 18:47
Arkadaşlar bende esky honey bee king 2 heli var , ben buna ESKY-WALKERA 20C 11.1V- 2200MAH Lİ-PO BATARYA aldım tabiki satıcıya sorarak aldım ve bana bu pilin modelimle uyumlu oldugunu soledi sadece konnektor değişikliği yapmam gerektiğini söyledi, neyse pilim geldi , bende bana orjinal halinde gelen 1000mah lık pil için olan konnektörü alıp yerine 2200 lük pille birlikte gelen konnektörü lehimledim(güçlü ve hızlı bir lehim kullandım) daha sonra herhangi bir kısa devre problemi için multimetremle ölçüm yaptım ve herşey normaldi , pilimide ölçtüm şarjdan sonra herşey normaldi, ve pilimi bağladığım anda esc uçtu koku geldi, hemen pilimi cıkardım esc büyük olasılıkla yandı ve pili ölçtüğümde bana voltaj değeri vermiyor,,,, :rolleyes: benim esc üzerinde E sky 6-15v BEC 20A yazıyor , pildede 20 C yazıyor , şimdi sorum şu bu pili kullanmadan önce esc devresinidemi değiştirmem gerekiyordu yani bu piller için farklı ve daha güçlü bir esc kullanmammı lazım? lütfen deneyimli arkadaşlarımdan acil yardım bekliyorum çünkü satıcıyla papaz olcam!!! çünkü eğer esc yi değiştirmem gerekiyorsa sormama rağmen beni uyarmadı,

sozmen
27-01-2009, 16:09
Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun, söylediğine göre ESC'nin voltaj aralığı pil için uyumlu görünüyor. Pildeki "C" değeri burada önemli değil. "C" değeri pilden ne kadar akım çekebileceğin ile ilgili. Şimdi asıl soruna gelirsek; ESC muhtemelen başka bir sebepten yanmış olabilir. Çünkü piller max. 12-13V a kadar dolabiliyor. Yandığı anda pil devresinden geçen büyük kısadevre akımı pil hücrelerinin bağlı olduğu kart üzerindeki ince bir yeri eritti ve sistem açık devre oldu. Bu anlık olduğundan pilin tamamen öldüğünü sanmıyorum. Elektrik, elektronik bilgin yoksa ve özellikle polimer pillerin akım kapasitelerini ve tehlikelerini bilmiyorsan, yapabileceğin ikinci bir kısadevre daha büyük sorunlara sebep olabilir. Tavsiyem, normal bir elektrikçiye değil, li-po konusunda bilgili bir arkadaşının yardımıyla kopuk yeri buluptamir etmeniz. çok gerekmiyorsa da kullanmamanız. ESC için de artık yapacak bir şey kalmadığını düşünüyorum..

Selamlar,
Hakan

zigzag
27-01-2009, 20:00
kutupları yanlıs lehimlemiş olabilirsiniz.genelde baskaca bir sebepten yanmaz esc.