PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaan 15 - Mrtp 15

Roadrunner
22-03-2009, 00:09
Uzun zamandır, cidden uzun zamandır, üzrinde çalıştığım ve hayranı olduğum Sahil Güvenlik Teknesi Kaan 15'in yapımına başlamıştım. Kaan 15'i, ticari adıyla MRTP 15 (Multiple Role Tacticle Platform) planlarından yola çıkarak yapma şansım yok. Sonuçta bu askeri bir tekne. Üretici firmadan talep şansımda yok. Ancak bu tekneyi defalarca iskeleye bağlı ve seyir halinde görme şansım oldu. Kaç defa internette resimlerini aradım ve kaç tane resmini buldum ve kaydettim ben de bilmiyorum. Yılların verdiği deneyim ile gövdenin tipini tahmin ederek ve resimlerine bakarak yola çıktım.
Şimdi de bu resimleri kullanarak bir kaç sene önce başlamış olduğum tekneye tekneye devam ediyorum.
Özelliklerine gelecek olursak: Boyu 75 cm. Yaklaşık 1/20 ölçek. Gerçeğinde olduğu gibi çift motor, çift şaft ve çift kuyruk dümen olacak. Motor konusunda yelpazeyi biraz geniş tuttum. Motoru şafta bağlamak için 2 seçeneğim var. İlk seçenek redüksiyon (2:1, 2.5:1, 3:1 oranlar), diğeri de mafsallı kaplin ile doğrudan bağlamak. Her iki bağlantı için motor yataklarını teknenin yan taraflarını kapatmadan ve gövdeyi birleştirdikten sonra ayarladım. Gövde birleştirme konusunu resimlerde daha net bir şekilde görebilirsiniz. Teknenin yapımında şu an geldiğim nokta, gövde bitti, kovanlar ve motor yatakları yerleşti, kuyruk dümen takımları takıldı..
Sıradakiler, kulandığım ESC tek yönlü ve yüksek akım taşıyabilen bir ESC olduğu için ESC'nin motor çıkışını bir switch ile kutuplarını değiştirerek ileri geri hareketini sağlayacağım. Motor için şu anda elimde 2 seçenek var, 540 kasa Trinity 16x3 sarım veya Graupner Speed 600/19. Teknedeki motorlar su soğutmalı olacağını da ekliyeyim. Binanın çizimleri olmadığı için gerçeğine yakın bir bina olacak. Aksesuarları ise dizel motor sesi kiti, ışıklandırmalar. Bu tekneden çılgın bir hız beklemiyorum ama keyifli bir sürüş bekliyorum
İlk olarak arşivden bulduğum resimleri paylaşıyorum. Bu şekilde tekneyi bitirmek için kendimi biraz olsun gaza getirmiş olurum :fifufifu:

Roadrunner
22-03-2009, 00:36
Kaan 15 sınıfı teknelerin 2 versiyonu var. Arnesson, kuyruk pervane-dümen ve Water Jet, Su Jeti kullanılan versiyonları. Kaan 15'in 1/1 resimleri ile başlayalım. Bu tekneyi sadece Sahil Güvenlik değil, Gümrük Muhafaza ve Türkiye—Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü.

http://www.yonca-onuk.com/images_800/tekneler/mtp_15_d_03.jpg
http://www.yonca-onuk.com/mrtp_15.htm

http://www.yonca-onuk.com/images_800/tekneler/mtp_16_foto.jpg
http://www.yonca-onuk.com/mrtp_16.htm

http://www.yonca-onuk.com/images_800/tekneler/mtp_16_u_foto.jpg
http://www.yonca-onuk.com/mrtp_16u.htm

Üretici firmanın web adresi: http://www.yonca-onuk.com

ceyhun34
22-03-2009, 00:43
yeni projeniz hayırlı olsun....model üzerindeki ilerleme ile ilgili resim varmıdır:)

Roadrunner
22-03-2009, 00:47
İlk resimler:
Resimde her postadan 2 adet mevcut. Daha doğrusu her yarm postadan 2 adet mevcut. Tekneyi 2 adet yarım tekneden yapıp gövde kaplama öncesinde birleştirdim. Omurga için 4mm kavak kontraplak, kaplama 2mm kontrplak kullandım.

Parçalar Corel Draw ile çizildi ve Laser Cut ile kesildi.
33138

Laser Cut'ın kesim hassayetini bu resimde görebilirsiniz. Resimde görünen 2 sayısının genişliği 1 mm'dir
33139

Yapım aşamasından bölümler
Postaları omurgaya tam dik açı yapışması için gönye kullandım ve japon ile yapıştırdım
33140

33141

Roadrunner
22-03-2009, 01:10
İki yarım gövdenin bitmiş fakat birleştirilmeden önceki durumu:

33142

33143

33144

İki gövdeyi birbirine epoksi ile yapıştırdım ve çok az aralıklarla küçük mengene yardımıyla sabitledim

Diğer resimleriin devamı çok yakında ;)

ceb76
22-03-2009, 14:07
Sonunda, sonunda, sonunda, ;oleeea:;oleeea:;oleeea:;oleeea:;oleeea::D:)

Çok keyifli bir build log olucak, daha başından belli:cool:

burak93
22-03-2009, 15:26
çok güzel bir tekne olcak gibi gözüküyor ben olsam ve maddi bütçemde olursa bu tekneyi süper hızlı bi şekilde yaparım adı gibi kendide hızlı olsun

joee
29-03-2009, 22:08
teknenin son durumu nedir acaba ?

Roadrunner
30-03-2009, 01:55
Teknedeki son durum, teknenin burun kısmı tamamen poliüretan köpük dolduruldu. şaftlar ve kaplinler hazırlandı. Arnesson'ların yeri sabitlendi. Gövdenin, macunlanması ve astar boya öncesi, hataları işaretlendi.
Çalışma odamda yaptığım bazı düzenlemelerden dolayı resimlerde biraz gecikme olacak.
Teknenin son aşaması olan bina yapımına geçiyorum. Daha önce de dediğim gibi tekneyi plandan yapmadığım için her parçanın tek tek çizilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bina çizimleri elimde olmadığı için internetten bulduğum resimler üzerinden çalışıyorum. Uzun yıllardır tanıdığım ve Kaan 15 projesinde büyük yardımları olan Şara Tolayan ile bina çizimlerine başladık. Şara bina çizimlerini tamamlarken ben de teknenin mekanik ve elektrik aksamını yerleştiriyor olacağım. Elimdeki ESC sadece ileri olduğu için bir reverse mekanizması ile ESC'nin motor çıkışlarında kutupları döndüreceğim. Bunu yaparken tekne tam yol ileri giderken aniden reverse yapmayı engellemek için kumanda üzerinde bazı düzenlemelerim de olacak. Unutmadan bu tekne için 4 kanallı bir cihaz kullanıyorum. Soldaki stick gaz ve ileri geri için olacak. Sağdaki stick dümen ve ek fonksiyonlar (ışıkları yakıp söndürmek gibi) için kullanacağım.

maigre
30-03-2009, 15:48
Emre bey ses kiti olarak ne düşünüyorsunuz

Roadrunner
30-03-2009, 17:20
Robbe'nin dizel ses efekti kitini kullanacağım muhtemelen

Roadrunner
05-04-2009, 16:29
Kaan 15'in son durumundan bir kaç resim daha. Daha evvel söylediğim gibi gövde bitti, bina yapımı aşamasına geldik. Şu anda bina çiziliyor. Gövde ve motor ve mekanik kısmı ile ilgili bir kaç resim ekliyeyim dedim. Teknenin burun kısmı poliüretan köpük ile dolduruldu. Hem batma durumuna karşı tedbir hem de olası bir kırım durumunda burun tarafından su almasını engellemek için iç taraftan izolasyon görevini görüyor.

33699 33700

Bu resimlerde motor yataklarının yerleşimini görebilirsiniz. Alışılagelmiştren farklı bir sistem uyguladım bir kaç resim sonrasında açıklamalarını uygulaması ile görebilirsiniz.

33701 33702 33703

Roadrunner
05-04-2009, 16:36
Bitmiş gövdenin boyadan önceki son durumu

33705 33706 33707 33708

Roadrunner
05-04-2009, 17:00
Ve işte Arnesson'lar. Orijinalinde olduğu gibi 2 tane ve pervane açılı olarak yukarı aşağı ayarlanabiliyor. Bu ayar imkanı ile teknenin burnunu suya batmasını veya burnunun seyir halinde sürekli yukarı aşağı oynamasını engelleyebiliriz. Yani trim tab koymadan trim tab'ların yaptığı görevi yapmaktatır. Emrah (Ceb76) arkadaşımızın son yaptığı tekne Schnellboot S-100'de dümenler ile yaratacağı Lürsen Effect'in bir benzerini her iki arnesson'u birbirine bakacak şekilde biraz içeri doğru ayarlarsam benzer bir etki yaratırım diye düşünüyorum.

33715 33716

Ve işte motor yatakları ile iligili resimlerin detayları. Resimlerde gördüğünüz gibi teknede 2 tane motor olacak. Motorları 2:1 oranında redüksiyonlar ile şaftlara bağlayacağım. Eğer istediğim hızı veya deviri elde edemezsem, redüksiyon yataklarının tam karşısına gelen diğer motor yataklarına motorları yerleştirerek şaftlar motorlara doğrudan mafsallı kaplin ile bağlanmış olacak. Her ne kadar resimlerde belli olmasa da motorlar buraya bağlandığında motorun şaftı ile teknenin şaftı aynı hizadadır. Elimde bu tekne için gelmiş olan sağ ve son pervane setleri mevcut. Teknenin hangi motorda hangi pervane ile nasıl bir tepki vereceğini bilemediğimden 32-42 mm arası bir pervane seti oluşturdum. Pervane çapı büyüdükçe redüksiyona, küçüldükçe doğrudan bağlama yöntemine geçiş imkanım artık mevcut.

33717 33718 33719

Şimdi bina üzerinde çalışma zamanı.

Not: Keremîn tekne beni Kaan 15'e paralel yürüyecek başka bir projeye yöneltti. Kerem Aslı'nın haberi var bu projeden, çok keyifli olacak.
Aklımdaki bir başka senaryo da, aramızdaki arkadaşlardan Haldun Abimizin itfaye teknesini hatırlayanlar vardır. İtfaiye teknesi ile Kaan 15 aynı ölçekte olduğu için her iki tekneyide suda yanyana giderken görmek. Ne dersin Kerem, Haldun Abiye bu brojeden bahsedelim mi? Unutmadan Kaan 15 1/20 ölçekte. Var mı başka 1/20 ölçek teknesi olan arkadaşlar. Varsa tekne sayısını arttırıp bir Scale Ölçek tekne günü ayarlıyalım, ne dersiniz? ;oleeea:

ceb76
05-04-2009, 18:14
Valla ben Ankara'da kaldım :( Yoksa benim TCSG'nin ölçeği tutuyor. Hemde iki sahil güvenlik süper poz verirlerdi;) Uzgünüm:(

DeeJay
06-04-2009, 23:09
hehehe sende ziyarete gelirkene yanında getir tekneni biz sana özel bi tekne günü düzenleri bu arada vıdoo yu seyrettin mi Emrah?

DeeJay
06-04-2009, 23:17
Emre bu arada ellerine kollarına sağlık ben gaza getirdiğimden beri bayaa bir ilerleme var teknenin inşaatında... :)

ceb76
06-04-2009, 23:19
Senin canavarımı:D Tabikide.... Benim oğlan bayıldı. Sanırım önce araba zannetti ama sonra başladı 'baba, baba.... vaaoouvv...' Hayır sizinkilerdende hayatta anlamam ama bakarsın yaza bir ufak brushless atmışım bende kenera, belli mi olur;)

Roadrunner
07-04-2009, 00:10
Emrahcım, Kaan 15 var, Kaan 16 var, Kaan 18 var, Kaan 19 var, Kaan 29 var, Kaan 33 var. Bunların hepsi brushless ile canavar kibim olur :D
15 ben de, 15 ve 16 aynı tip, 18 ve 19'un binaları 15 ve 16 ile aynı gövdeleri farklı. 29 ve 33 tamamen farklı. Seç seç beğen :D

ceb76
07-04-2009, 00:29
Bilmem miiii:D Yapan firmanın sahibinin oğluyla tanışmıştım güzel bir arkadaş toplantısında yıllaarr evvel. Çokta kafa bir arkadaştı. Bilseydim daha sonra rc illetine tutulacağımı, koparmazdım bağlantıyı asla;) Ama brushless konusunda ben daha basit bir şeyler düşünmüştüm. Minik bir deep V gibi mesela. Ufak bir dökme kabuğun içine tek uskur. Direct drive, vs vs:D

Pasific
22-10-2010, 01:39
emeğinize sağlık çok güzel ilerlemişsiniz konu hala günceldir umarım saygılar...

Theriseofcbra
13-02-2016, 01:49
Abi corel deki çizimlerini paylaşırmısın gerçekten bu modeli rc olarak yapmak istiyorumda :)