PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeniyim, sadece yardıma ihtiyacım war

alper0017
23-05-2009, 14:53
Arkadaşlar bende bu işe son zamanlarda gönül koyanlardan biri oldum sanırım :)
Uzun süredir araştırma yapıyorum.Aydında oturduğumdan dolayı imkanlarım kısıtlı, bu işe nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum.Tek bildiğim daha önce bu işlerle uğraşmış birinin bana yardım edebiliceğini düşünmek.
Sipariş ediceğim parçalar sitelerden topluyacaım aksesuar-motor-yakıt niteliğinde parçalar olucak ama bu işe nereden başlasam bilemiyorum.
ilk sorum:sizce bu işe hangi parçayı sipariş ederek başlamalıyım
ikince sorum ise biraz daha komplike bi soru.
Normal elektrik motorlu model arabalarda elektrik motorundan çıkan + ve - uçları alıcı çipi üzerine bağlanır ve onu bir akü veya pil besler.Ön lastiklerde ise bir adet servo kullanılır.Bunu anladım fakat yakıtlı araçlarda yine ön lastiklerin sağa ve sola hareketi için bir servo kullanılıyor ve bu daha gelişmiş bir alıcıya bağlanıyor, buda tamam.Gelelim asıl soruya yakıtlı bir araçta arka lastiklerin dönmesini sağlayan benzin motoru ile alıcı çipini nasıl bağlarız bunu merak ediyorum.Vede kullandığımız alıcı çipinin ön lastikleri döndürmesi için ve vericiden gelen sinyalleri arka ve ön motorlara ulaştırabilmesi için gereken enerjiyi ne ile sağlarız yakıt sadece arkada bulunan yakıt motorunu çalıştırmak içinmidir, yoksa bir güç kaynağımıdır.eğer sadece arkada bulunan yakıt motorunu çalıştırmak içinse bu motorun alıcı ile bağlantısını nasıl sağlarız.Bana bu konuda yardımcı olabilicek arkadaşlar lütfen msn adresimi eklesin veya burada cevap versin :( msn:alperogan@hotmail.com

savage_ss_4.6
23-05-2009, 15:33
öncelikle hoşgelidiniz, sorularınıza geçeyim, elektrikli araçlar "msc" ve "esc" olarak ikiye ayrılan üniteler ile gaz/fren kontrolü ve akım iletimini sağlıyorlar;
-msc; yani mechanic speed control (mekanik hız kontrol) üniteleri artık çok nadir bulunan ve neredeyse soyu tükenmiş olan bir sistemdir...
-esc; yani electronic speed control (elektronik hız kontrol) ünitesi ise çoğu elektrikli araçta bulunan ve motor ile bataryanın bağlantısının yapıldı mekanizmadır.

hem ep hem de gp araçlarda aynı alıcı kullanılır ki bu alıcı kumandadan gelen sinyali yön servosu (nitrolu araçlarda buna gaz servosu da eklenir) ve esc'ye iletir, bu sinyaller AM ve FM olarak normal radyo sinyalleridir (düşük bant, 21-27-30-40-72-75...)...
nitrolu araçlarda yakıt ana güçtür, fakat bunun harcinde alıcı ve servolara güç vermekle yükümlü bir pil kutusu bulunur.

hem ep hem de gp araçlarda sadece tek motor bulunur (çoğunlukla, bazı firmalar çift motor sistemli araçlar satıyorlar, ki bu araçlar da çoğunlukla tek esc üzerinde çift batarya veya çift esc üzerinden çift batarya ile çalışıyor), ep araçların güç kaynağı 7.2v sub-c ni-cd/ni-mh bataryalardır (bazı escler 7.4v/11.1v li-po bataryaları da destekler) ki bu batarya hem alıcı hem de motora güç verir, nitrolu araçlarda ise yakıt nitrometan, metanol ve yağ karışımı bir yakıttır (nitro yakıtı) sadece bu tip motorlarda kullanım için yapılmıştır (dragsterlar benzer yakıtlara sahiptir, fakat model araçlarda [nitrolularda] asla ama asla benzin kullanılmamalıdır, bunun nedeni ise beniznin aşırı yanıcı olmasıdır) bu yakıt basınç altında (çok olmasa da bir ısı gerekir) patlamaya geçer ve bu şekilde motora güç verir...

umarım sorularınızın cevaplarını verebilmişimdir, daha fazla sorunuz olursa msnimi ekleyebilirsiniz; rc_drftr_594@hotmail.com (HRC içinde kullandığım msn adresim)