PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kendi aramızda alışveriş

alport
18-06-2009, 16:22
Arkadaşlar biliyorsunuz ki bu ve benzer forumlarda bir çok arkadaş araçlarını ve parçalarını satıyor. Yanlız birisi almaya kalktığı zaman genelde güven problemleri oluyor. Malı satan önce parayı, alıcı da önce malı teslim almak istiyor. Daha bugün bu konuda bir arkadaşla anlaşamadık. Benim şahsi fikrim alacağınız bir ürünü görmeden parayı göndermemek yönünde. Daha önce bu şekilde anlaştığım kişiler oldu ve bir çok açık arttırma sitesi de bu konuda buna benzer bir yol izliyor. Yani alıcı malı teslim almadan satıcıya ödeme yapmıyor. Merak ettiğim bu konudaki genel eğilimin ne yönde olduğu.

Not: Bahsettiğim alışveriş türü herhangi bir aracı site kullanmadan iki farklı şehirdeki iki kişi arasındaki alışverişler..

ALI
18-06-2009, 16:40
ben karşımda konuştuğum kişiye bağlı olarak durumu değiştiriyorum. eğer guvenessem mutlaka once parayı alırım. sonra urunu yollarım. ama samimiyetine inanırsam urunu yollarım parası yoksada 1 hafta sonra ver derim. ama dediğim gibi guven meselesi.

daha bugun bir alışveriş yaptım. dun konuştuk. tamamdır araba artık senin dedi. hiç once kim yollıycak muhabbeti olmadan sabahtan yollarım sende bana parayı yollarsın dedi. bugun bankaya giderken. arabayı kargoya verdim. dedi bende o sırada parayı yatırdım.

o yuzden anketi onaylamıyorum. ama sıfır urun satıyorsam genellikle once parayı alır. sonra yollarım. zaten beni tanıyan tanır. referans verebileceğim birçok kişi var:)

devilmc
18-06-2009, 17:07
oraya bir şık daha eklenmeli kişiye göre değişir diye ali abiye aynen katılıyorum

ferit567
18-06-2009, 17:32
"Bu şekilde alışverişe karşıyım, ama mecburen yapıyorum." diye bir seçenekte eklenmeli. :D

CmrHun
18-06-2009, 18:47
Karşımdaki insana göre değişir ama olması gerekeni önce alıcının parayı yollamasıdır.

shelby_237
18-06-2009, 19:08
bende birçok kez bu şekilde alışveriş yaptım aldıysam parayı ilk önce yolladım sattıysam parayı ilk önce aldım....
bencede önce para sonra mal...ama güven bu konuda en önemli unsur

YİĞİTCAN
18-06-2009, 19:25
1 yıllık rc hayatımda 10-15 kişiyle alışveriş yaptım.hepsiyle de malımı satarken önce parayı aldım sonra ürünü yolladım aynı şekildede ben birşey alırken ilk ben parasını verdim sonra mal yollandı:)

MSenturk
18-06-2009, 20:11
Tamamen guven meselesi...

StaNLy_
18-06-2009, 20:19
Güven meselesi bende dün alışveriş yaptım.Sabah parayı yatırdı bende öğleden sonra aracı paketleyip gönderdim.Şöyle bişeyde var ilk önce paranın yarısı ürünü aldıktan sonra diğer yarısı böyle şeyi duyunca kıllanırım açıkcası bence önce para zaten alışveriş yapacağım adama önce parayı yatırırsam sonra ortadan kaybolursa ertesi gün yada ilk uçakla ne derseniz deyin :) parayı yatırdığım bankaya gider(adamın parayı çektiği bankaya) adamı er geç bulurdum.Sonrasıda malumunuz. :D

BaTuHaN 06
19-06-2009, 02:48
Bana göre bu işte 2 seçenek var. 1.si önceparayı yatırmak. 2.si hiç almamak. Siz kendinizi karşı tarafın yerine koyun birde. Arabayı yolladınız karşıdaki yaratık parayı yollamadı. Napcaksınız ozaman. :Kaldınız öyle. Alış veri yaptınız kişiyi biraz soruşturup, öyle karar vermek en mantıklısı...

Gürkan Yücel
19-06-2009, 10:30
Elden teslim ve ödeme yoluna gidin arkadaşlar,, Güvende hikaye,, Bakın daha 1 haftalık bir olayı anlatayım, ismini ve memleketini söylemiyeceğim şu anda çünkü hala ürünü gönderme ihtimali var :) vatandaşın biri telefon açtı ürünü almak istediğini söyledi,,konuşmasından çok da iyi niyetli hissi veren bir arkadaş,, neyse köyde yaşıyormuş,,kargoyla ödemeli gönderdim ürünü,,eline ulaştı ertesi gün parayı gönderecek tabiki,,yatırdım dedi,,gittim para mara yok hesapta,,sonra atm den yatırdığını söyledi,,banka şubesine gitmişde,,atm de problem olmuş banka kabul etmiyormuş, karakolluk olmuşlar bir sürü şey dinledim,, yatırdığını idda ettiği şubeye telefon açtım böyle bir olay yaşanmadığını söylediler,,şu anda telefona da cevap vermiyor 85 tl için değermi ??,, neyse şimdi tüm bilgilerni topluyorum vatandaşın, yinede iyi niyetimden günahını almak istemiyorum ,, açık kapı kalsın ,,

gmork
11-08-2009, 15:25
Gürkan ağabey ismini vermek tabiki iyi olmaz ama özelden banada mesaj atarsanız horu geçer unutmayalım bugün sana yarın bana denk getirirsek neden olmasın : ) :) anladınız siz onu..

gmork
11-08-2009, 15:27
güven müven boş iş parayı veren düdüğü çalar he eğer benim malımda sorun varsa bunu önceden söylerim söylemezsem afedersiniz nokta nokta çocukluğu yapmış olurum bu kadar bu dünyanın öbür tarafıda var herşey para değildir.

Frky
11-08-2009, 15:32
Gürkan abiye katılıyorum en iyisi elden. Yaşım 16 banka hesabım yok onun için kargo ile alışveriş yapamam ama dediğiniz gibi para yatmama konusu oluyor. Rc alıcaksam giderim elden hem bakarım neyi var neyi yok alırsın bişeyinde sorun olur. Elden alırkende dikkatli olucaksın. Ben tahtakaleden 30 ytl ye mp4 aldım. Adam dedi bir tuşu var biraz sert basmak gerekiyor. Aldım gittim eve güzeldi. 1 hafta sonra fark ettim şarjzı tam dolmuyo yarıya kadar doluyo. yarım ken 1 saat civarı gibi kulaklıkla dışarı verirsen daha az gider. Gidicektim işim vardı gidemedim 1 hafta sonra gidicektim alalı 2 hafta oldu. Sonra dedim ki giderim adam niye 2 haftadır getirmiyosun der. Ama aldıktan 2 gün sonra falan anlasaydım geri götürürdüm almassa söylenicektim küfür değil tartışma. Almasaydı herhalde tezgahına tekme atar kaçardım :D Şimdi belki kızabilirsiniz ama bozuk malı bana kakalıyo. Bu durumda napabilirdim aklıma başka bişey gelmedi ama mp4 duruyor. Herhalde 5 ytl civarı tamir ederler tuşunu mp4 ün.

VectraOPC
25-09-2009, 17:09
Bu işleri en iyi

para=çokomel

denklemıyle açıklana bılır.. :D:D

Biri bişey alıcaksa hobbyshop dışında önce parayı yollar sonra urunu bekler..

Bende bı çok alışverış yaptım hep bu şekılde urun aldım sattım..

ama satıcının/alıcının palpay hesabı gıbı hesap guvencesı varsa sıkınıyok..

snadboy
20-10-2009, 14:23
Çeişitli açıkarttırma sitelerini aracı olarak kullanma fikrinin ne gibi bir dezavantajı var arkadaşlar? Zaten çok düşük meblağlardan bahsetmiyormuyuz, komisyonda fazla olmayacaktır. Ne faydası var diyeceksiniz, en azından sitenin güvencesi yokmu?

MSenturk
20-10-2009, 15:47
"Takas" konusunda son birkac gundur yasadigim bir olayi anlatayim...

Bende bir tane sifir Heli var bunu takildigim bazi forumlara satilik olarak koydum elemanin biri elinde hyper 7 black edition oldugunu soyledi istersem takas edebilecegimizi belirtti...
Bende hyper 7 (pro) var zaten Heli dedim elimde duracagina vereyim gitsin, hyper`i herturlu satarim yada Epe ceviririm...

Nasil takas edilecegi konusu cikti ortaya ikimizin arasinda 135mil yol var...

Dedim ayni gun ikimizde kargoya veririz...!

Bana dedigi daha onceden parasini odeyip araci olamadigi ve sorun yasadigi icin once benim heliyi gondermem. Heliyi alincada onun bana hyper`i gondermesi ama bende dedimki sen bana hyper`i gonder bende onu alinca sana heliyi gondereyim..

Kisaca elaman bana guvenmiyor ama benden kendisine guvenmeme bekliyor...
Defalarca yazistik son olarak tesekkur ettim ama bu isin olmuyacagini belirtim...

Kisaca Takas isi eger arada mesafe varsa tamamen guven melesi...!

Para ile satin almak ise once para sonra urun...! Bu heryerde boyledir...

hasancakmak
20-10-2009, 15:52
bu işler güven işi güven sagladıktan sonra alıcı içinde satıcı içince ilk parayı gönderecek olmak o kadarda önemli degil önemli olan güven oda sagladıgı zaman hiç bir sorun yoktur bence

serdar69
20-10-2009, 16:10
Murat Abi ben bu tür kişileri uyanık diye tanımlıyorum... Yahu inanmayacaksınız Antalya'da herifin teki 10 TL'ye tenezzül etti!!! 10 TL'yi gönderiyorum şimdi dedi telefonda dedim 10 TL'ye tenezzül etmez diye ama göndermedi :S . Üstelik benden yaş yaş büyük ve şirket sahibi bir insan...
İnsanlar bu kadar alçak olmamalı!

Enewwss
20-10-2009, 18:04
money first ;)

güven çok önemli hakikaten. bu sebeple önceden tanınan kişiler seçilmeli yada satılacak ürün açık artırma siteleri vs güvenlikli bir siteye konup o şekilde satılmalı ki iki tarafta mağdur olmasın.

sarp100
20-10-2009, 21:02
Yurtiçi kargonun kapıda öde hizmeti ile gönderebilirsiniz. Kişi ürünü alır ve teslim alırken kargo ücreti + ürün ücreti + komisyonu ödeyerek alabilir. Henüz alışveriş yapmadım ama eğer birgün yapmak zorunda kalırsam sadece bu yöntem ile yaparım sanırım.

rmnkrm
21-10-2009, 01:54
para peşin kırmızı meşin

ilarven
21-10-2009, 03:50
arkadaşlar tabii öncelikle para peşin kırmızı meşin kuralını herkes bilsin. önce ürün sonra para yok. ben ankette karşıyım şıkkını işaretledim. nedene gelirsek. burdaki azınlık bir kısım birbirini buluşmalardan fln tanıyor gerisi sadece nicki olan avatarında resmi bile olmayan( ki ben ilk örnek olarak kendimi gösteriyim) kişiler. zaten arkadaşında sorusu bu x kişiler üzerine. ben dükkanımda veresiyeyi bile çok iyi müşterilerime deil çok iyi tanıdığım insalara yapıyorum(aradaki farka dikkat). diyelimki sürekli müşerilerimden birisi parayı geçiktirdi/unuttu/bilerek vermiyo herneyse benim o müşteriye bakış açım 2-3 gün sonra haliyle değişecektir. ki bu istenmeyen bi durumdur o ürünü alsın bende paramı mutlu mesut geçinelim.
forumda da aynı siz x kişiye gözden çıkardığınız bi araçınızı satacaksınız o da parayı gönderecek. aha olduda işi çıktı/cenazesi oldu/art niyetli oldu/kirasını yatırdı sizin paranızı geçiktirdi vs. örnek çok. o kişi bırakın paranızı ödememeyi, geçikitrse bile sizin o x kişiye tutumunuz değişecektir. ikinci bi alışverişi düşünmezsiniz artık onunla. insanlara güvenmek tamam güzel bi duygu ama işin ucunda para olduğu zaman eşeğinizi sağlam kazığa bağlamalısınız. kısa kesiyim bugün elimizin altında parayı kargo şirketine elden teslim ödemek gibi gittigidiyor.com gibi birkaç güvenli yol varken ne ben karguyu verdim sende haveleyi yap yada ben havaleyi yaptım sen ürünü gönder gibi aklınıza ister istemez soru işareti oluşturacak durumlara girmeyin derim. ne güzel bilgilerimiz paylaşıyoruz şu forumda yukarda konusu geçen isim verde bilelim o kişiyi bugün sana yarın bana gibi muhabbetlerden uzak tutalım forumu. haa o olay olmuş artık bundan sonra olmasın temenniğim. bu tabiki benim görüşüm herkese uyar uymaz bilemem.

Fuat_Ekinci
11-11-2009, 17:32
Karşıdaki insana güveniniz varsa. Önce ürün gönderilmeli. Eğer ürünü gönderecek kadar bu kişiye güvenmiyorsanız. O size niye güvenip para göndersin. Böyle durumlar için güvenli ticaret sitelerini kullanabiliriz. Yada PTT kargonun ödemeli hizmetinden faydalanabiliriz.

powermaxxx
14-11-2009, 14:14
2 gün önce 1-2 helikopter parçası sattım çocuk mesela bana güvendi parasını gönderdi,
ben parasını aldığım gibi kargoladım gerçekten bu iş "GÜVEN MESELESİ";)

haligan
14-11-2009, 14:26
Bir siteye ilan vermiştim firestorm aracım için hiç tanımadığım bir arkadaş bana parayı havale etti aracı anında kargo ile gönderdim...

300-500 liradan gelecek hayır gelmesin daha iyi zaten insanların ahını almaktansa dürüst insan olup saygı kazanmanın değeri hiçbirşey ile ölçülemez...

Fatih GÜLTEPE
14-11-2009, 15:14
Kapıda öde en kralı.

freeman1209
18-11-2009, 01:10
ptt'nin havale şartlı kargo gönderimi var.alıcı önce paketini görebiliyor teslim almak için kargoyla birlikte sizin gönderdiğiniz havale kağıdıyla havale yapıyor.Sonra kargosunu teslim alıyor.Son derece güvenli ve iki taraf içinde karlı.Benim o şekilde bir alışverişim oldu.Bilginize

bahdeniz
20-11-2009, 04:07
Ben de pek çok alış ve satış yapıyorum. Alırken hep önce parayı yolladım ve bu güne kadar başıma hiçbir aksilik gelmedi.
Satarken de alıcıya ödemeyi ne şekilde yapmak istediğini soruyorum. İsterse GG ya da Sahibinden aracılığı ile satış yapabileceğimi belirtiyorum. Zaten bu teklif benden gelince karşı tarafta bir güven oluşuyor. Genelde de hesabıma yatırıyorlar. Şimdiye kadar sadece 1 kişi GG ile alış yaptı.
Yalnızca 1 kez takasa girdim. Onda da İstanbul' a giden bir abimden (serkansabri nicki üye) rica etmiştim, benim arabamı götürüp, diğer arabayı da inceleyip o yapmıştı takası.

cangelgen
04-11-2010, 22:10
ence kapıda ödeme sistemi olmalı ama hobby rc nin kendine kurye alması lazım o zaman :D

berkay_aydin
04-11-2010, 23:05
Elden buluşup almak en mantıklısı çünkü ürünüde görüp alıyorsunuz ama şehirden şehire olamayacağına göre kapıda ödeme en mantıklısı :)

jesus41
05-11-2010, 11:38
bi çok parça satışı yaptım hiç tanımadığım insanlarla sadece mesaj yoluyla konuştum ama adamlar direk parayı yatırdılar hesabıma sonra gidip ben kargoya verdim ben kesinlikle böyle bi ödeme yapmam karşı tarafı tanımadığım sürece o ayrı konu :) Her seferinde diyorum adam nerden güvenipde parayı yolladı ya yollamasam adamın parası yanıcak die :) Ama tabi ben hiç öyle bişi yapmıyorum en son 15 dk önce parasını aldığım ürünü yolladım karşı tarafa... İnsanlarda biraz delikanlılık birazda allah korkusu olsa hiç sorun olmaz zaten ;)

Alışverişle ilgili olarakda kesinlikle güvenli bi site seçilmeli bence yada güveniyosak alıcı parayı göndermeli

luthier76
05-11-2010, 12:44
Tanıdığınız güvendiğiniz kişiye tabiki bir istisna yapılabilir. Ancak ticaretin kuralı önce parayı göndermektir. Fazla zorlamaya gerek yok :)

aozgen
05-11-2010, 13:42
Bütün dünyada adet, alıcı önce parayı yollar,para hesaba geçtikten sonra mal kargolanır.Adet bu.Şüphe varsa satıcıdan daha önceki alışverişleri hk.referans kişi sorar tahkikat yapabilirsiniz.

cengo_19
09-11-2010, 23:00
önce düdüğü çalamazsın ki.. parayı verirsin sonra düdüğü çalarsın... ;)