PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El yapımı tır modeli

KADIOGLU
23-06-2009, 17:32
Merhaba Arkadaşlar.
Bu siteyi uzun zamandan beri takip ediyorum ve bana müthiş derecede ilham kaynağı oluyor. Forumdaki konuları incelerken yeni başlıyanlar ve kendince birşeyler yapmak isteyenlere, ilk önce bir rc araç alıp onun yapısını ve çalışma sistemini inceledikten sonra bir projeye başlamaları gerektiği tavsiye ediliyor. Fakat şu an ekonomik sebepler dolayısıyla bir rc araç (mesela çok beğendiğim, tamiyanın 1/14 Scania R470 Highline) alacak durumum yok. Bu sebeple sürekli yapmak isteyipte ertelediğim modelcilik işine bir şekilde başlamak istiyorum. Aşağıda resimlerini gördüğünüz tırı statik model olarak yapmayı tasarlıyorum, gerçi bu site statik modelcilerin bulunduğu bir ortam değil ancak bu modelin, dinamik modellere geçmem için (en azından işin mekaniği açısından) bir basamak olacağını düşünüyorum. Bu projemle ilgili kafamda o kadar çok soru işareti varki, bunların hepsinin yanıtını elle tutulur birşeyler ortaya çıktıkça ve yapıp bozarak bulabileceğime inanıyorum.
3D çizimlerini yapmış olduğum model, belki bazı markalardan esintiler taşısa da herhangi bir markanın ölçekli olarak çizilmiş hali değildir. Aracın boyutlarını gerekli olan bazı malzemeleri edindikten sonra scalası ile oynayarak belirliyeceğim. Konu ile alakalı sizlere ilk sorum tekerlekler. Ben aracın tekerleklerini hazır satın alarak değil kendim yapmak istiyorum. Jant konusunu cnc tornada hallettikten sonra tekerleğin lastik kısmını hangi malzemeden yapabilceğim konusunda fikirlerinizi bekliyorum.
Biraz uzun bir mesaj oldu kusura bakmayın, ilginiz için şimdiden teşekkürler.

http://img132.imageshack.us/img132/6631/tir1.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/2214/tir2a.jpg

http://img132.imageshack.us/img132/4327/tir4.jpg

http://img132.imageshack.us/img132/3898/tir3.jpg

viaconme
23-06-2009, 18:14
Selamlar,

Herşeyden önce tamiyausa.com a girerek beğendiğiniz modeli seçin.. Modelin PDF formatında kullanılan malzemeleri ve genel olarak aksamı konusunda bilgi edinin.. Ölçeklendirmesi motoru vites kutusu kebi ve ayrıntıları hakkında epey fikir sahibi olursunuz.. Daha sonra aracınız için netten arama yaparak çizili bir görselini bulmaya çalışın yada pdf dosyasındaki ölçeğe göre çizim yapın.. Eğer plastik tarzı bir malzeme düşünüyorsanız kalınlık hesaplarına göre çizimizi ayrıntılandırırsınız..

Ancak ne kadar uğraşırsınız bilmem ama çok büyük bir zaman ve sabır isteyen bir iştir ve sonunda hayal kırıklılığı yaşama yüzdeniz fazladır :) Maliyet olarak zaman ve emeğide göz önüne alırsanız el yapımı daha pahallıya gelicektir.. Çünkü her halukarda yapamayacağınız şeyler olacaktır..Mecbur almanız gereken şeyler var.. Lastik yapamassınız motor esc alıcıvs..vs..vs... Olay diğer yüzü ise gerçeğe ne kadar bağlı kalacağınız ile ilgilidir...

mgm
23-06-2009, 18:52
Selam KADIOGLU
yapmis oldugunuz cizimi hangi programla gerceklestirdiniz?
Eger model konusunda yardima ihtiyaciniz olursa (elyapimi) fikir olarak yardim etmeye calisirim elimden geldigince.Benim fikrim ilk olarak yapmak istediginiz model hakkinda epey bilgi ve resim toplarsaniz size cok yardimi olur.

Pasific
23-06-2009, 19:18
çizimler gerçekden hoş olmuş sanırım autocad çizimleri bunlar

serdar69
23-06-2009, 20:10
Şafak Bey sorunuzun yeri burası değil... Başlık açabilir veya açılan başlıkları okuyarak bilgi edinebilirsiniz... Lütfen diğer abimizin konusunu bölmeyelim ;)

KADIOGLU
24-06-2009, 08:24
Selam KADIOGLU
yapmis oldugunuz cizimi hangi programla gerceklestirdiniz?
Eger model konusunda yardima ihtiyaciniz olursa (elyapimi) fikir olarak yardim etmeye calisirim elimden geldigince.Benim fikrim ilk olarak yapmak istediginiz model hakkinda epey bilgi ve resim toplarsaniz size cok yardimi olur.

Model çizimini autocad de yaptım, ilginiz için teşekkür ederim, bilgilerinize mutlaka ihtiyacım olacak.Sizin yapmış olduğunuz el yapımı kamyonu da çok beğendim fakat Ford Cargo kepinin şaseye montajlı halinide görmek isterdim.

driverxxx
06-07-2009, 22:52
selamlar herkese vovwowv çizimler harika autocad bu katı modelleme sanırım:D

metsar_sari
17-07-2009, 03:50
yaklaşık beş yıldır model işi ile uğraşıyorum jant yapımı kolay elinizde cnc torna ve kesinlike işleme merkezi varsa ama lastik imkansız neden inkansız kalıp maliyeti çok yüksek olur 3-5 dolara alabilirsiniz benim fikrimi soracak olursanız ali beye katılıyorum el emeği en pahalı maliyetlerden biridir ve malesef ben daha hoşuma giden birşey görmedim benim bir tabirim vardır kimse kusura bakmasın ama iki tane kibrit kutusunu üst üste koymakla kamyon olmaz gerçeğini anımsatmıyorsa bir anlamı yok ya gerçekten yapın yada emeğinize saygı gösterin sıfırdan birşey yapıcam diyorsanız bence bir daha bir daha ve sonkez birdaha düşünüp başlayın bu işe herkese kolay gelsin boşa giden emeğe karşıyım ben

Pasific
06-08-2009, 16:41
evet size tüm samimiyetimle katılıyorum el yapımı olucak diye yapılan malzemeler verilen emek kaybolan zaman ve param olunca şu parçasınıda zamanı gelince alırım diye kenara konan model ve sonu hüsran unutulup giden model en iyisi hazır bir kit almak çünki el yapımı bir araçda parçaların çoğunu kendi isteğinize göre aldığınız için ve her parçada daha farklı ve fazla maliyet çıktığı için bu el yapımı tır size normal bir kitin 2 katı fazla ödemenize sebep olucaktır saygılar...

Not: Çizimleriniz çok güzel model tasarımcılığını hiç düşündünüzmü