PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fırçasız motorların max. sıcaklığı ne olmalıdır.

ata 1337
08-09-2009, 16:52
T-Rex 500 ün üzerindeki Align motorun (500L brushless 1600 KV) maximum sıcaklık derecesi ne kadar olabilir, yani mıknatısların bozulmaması ve de daha uzun ömürlü olması açısından soruyorum.

Bildiğiniz üzere Adana yazın oldukça sıcak 5-6 dakikalık uçuşta 10-15 takla denemesi yaptım; böylece li-po'yu yedik,:D bari motoru yemeyelim.

Hemen inişte motorun sıcaklığının 88 dereceye kadar çıktığını ölçebildim en fazla 5 saniye kadar parmağımın ucunu dokunabiliyordum

Bir kaç arkadaştan öylesine sorduğumda emin olmamakla beraber 80 derecenin sınır olduğu bilgisini öğrendim.

Scorpion marka motorun da 180-200 derecelere kadar dayanabildiğini okumuştum.

Tam olarak bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Teşekkür ederim...

alport
08-09-2009, 16:59
70 derece altı ideal sıcaklıktır. 70-80 derece arasında uzun zamanda motorun mıknatısı yavaş bir şekilde demagnetize olacağından performans uzun süreli kullanımdan sonra düşer. 80 derecenin üstünde motoru durdurup soğutmak gerekir.

ata 1337
08-09-2009, 17:19
Tolga bey, teşekkür ederim.
Aşağıdaki bilgi kafamı karıştırdı, benim kullandığım motor scorpionun muadili bir motor, align markalı kullandığım motorun (siyah beyaz olan) detaylı açıklamasını internette bulamadım.

scorpion motorun detayı:
The stators are epoxy coated to prevent shorts, and are wound with wire that is rated at 180 degrees C (356 F). The magnets used in Scorpion Motors are rated for operation at 200 degrees C (392 F), making a motor that is virtually impossible to burn up in normal use.

alport
08-09-2009, 19:50
Tolga bey, teşekkür ederim.
Aşağıdaki bilgi kafamı karıştırdı, benim kullandığım motor scorpionun muadili bir motor, align markalı kullandığım motorun (siyah beyaz olan) detaylı açıklamasını internette bulamadım.

scorpion motorun detayı:
The stators are epoxy coated to prevent shorts, and are wound with wire that is rated at 180 degrees C (356 F). The magnets used in Scorpion Motors are rated for operation at 200 degrees C (392 F), making a motor that is virtually impossible to burn up in normal use.
"Muadil" demişsiniz ama benim gördüğüm kadarıyla brushles outrunner olmaları ve Kv değerleri dışında bir muadillik yok. Her ne kadar aynı gibi gözükseler de malzeme kalitesi çok farklı olabilir. Şöyle bir örnek verebilirim normalde brushless inrunner 540 size motorların max devri 50-60bin civarıdır ama görünüş olarak bunlardan hiçbir farkı olmayan Hacker marka brusless motorlar 120 bin devir çevirebilir.
Bence align'ın üretici firmasından ya da kitapçığından aksi yönde birşey öğrenmediğiniz sürece benim söylediğim değerlerin üzerine çıkmamanızda fayda var.

shadowpane
08-09-2009, 20:02
mehmet abi biz patlar motorlarda 100-120 derece sıcaklığın ideal olduğunu 150 derecelerin üst sınır olduğunu ve 200-240 derece arası ise dayanamadığını biloruz. ama elektrikli motorlarda nasıl odluğu konusunda bir bilgim yok. bende bu konuyu okuyarak birşeyler öğreniyorum ;)

PhnX
08-09-2009, 20:49
Benim Mini Titan motorum ucustan sonra uzerinde 1 saniye bile parmak tutulamayacak kadar sicak oluyor. Su ana kadar bir problem yasamadim motor performansi ile ilgili. Kibris cok sicak oluyor, bir ihitmal sizin oldugunuz yerdende sicaktir. Motorlar soguyamiyor zaten.

Align motorda 80 dereceden yukarisini cok rahat kaldiriyordur diye tahmin ediyorum. Align, motorlarlarini performansa yonelik yaptiriyor. Normalde ulasilabilecek sicakliklar ile motorun zarar gorecegini dusunmuyorum.

2 -3 tane taklada lipo pilin olmeside pilin artik son demine geldigi icin olabilir. Birkac takla atmak pile veya motora oyle asiri yukler bindirmez, pili bozacak kadar.

GuNeSh
08-09-2009, 22:06
Açıkçası benim 450 deki moor bu anlatılanlara göre baya soğuk çalışıyormuş :)

Ben motorda hafif (tahmini olarak 60 derece) sıcaklık görünce motoru baya yordum diye yorumluyordum. Bu söylenilenler biraz kendi içimi rahatlattı açıkçası. 450 yi baya yoruyorum uçş esnasında dediğim gibi sıcaklık buşekilde. motor üzerinde soğutucu plaka var ayrıca 450 nin ana dişlisi fan şeklinde onun da etkisi vardır. motorun fan ı da var ayrıca. motorun fan hava çıkışlarını esc ye baktırarak esc nin de ısınmaması sağlıyorum.

bildiğiniz gibi motorlarda emaye bobin teli kullaılıyor. bobin teli üzerindeki emaye erimedikçe problem olacağını zannetmiyorum ben. zaten yine bildğniz gibi brushless motorlarda ark oluşma ihtimali de yok. adı üstünde fırçasız motor. :)

Trex tuning den alıntı,
"The fourth phase of the test consists of 10 seconds pitch pumping from full positive to full negative. At the end of this phase the test is complete and the motor is checked to make sure it has not hit an excessive temperature (over 80° C.)."

ilgili link;
http://www.trextuning.com/500-5s-test.php

align ın sitesinden bir test,
http://www.align.com.tw/html/en/c_rindexe.htm

muhamm@
08-09-2009, 23:40
Esky 3900kv motorumda uçuştan sonra parmağımı yakacak kadar sıcak oluyor ancak 8 aydır günde 3 kez uçmama rağmen sorun çıkarmadı (maşallah) Esky a bişey olmadıysa Align e hiçbişey olmaz:)

keynes
09-09-2009, 03:47
mystry ve esky motorlardan dolayı elimde birçok yanık oluştu ama zamanla geçiyor.. align ve scorpion motorlar dayanıklı olmaları gerek, çunku bendeki align motoru esky dan daha fazla sure çalıştırdığımda daha az ısınıyor.. 80 derecelere cıkarsa ne olur bilemem ama yukarda okuduklarıma göre align bu konuda basarılı.. bide 200dereceye cıkan bir motorun dıs yüzeyi ne olur tahmin bile etmek istemıyorum..bence o kadar zorlamayın heliciklerinizi... :)