PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayanlardan neden modelci çıkmıyor?

ozan07
13-03-2010, 23:44
Gördüğüm kadarı ile sadece ülkemizde değil, dünyada da böyle. Şimdiye kadar erkek işi olarak kabul edilmiş bir çok alana kadınlar da el atmış ve küçümsenmeyecek başarılara imza atmışlar ama konu modelcilik olunca kadınları bu alanda hiç göremiyoruz. Hayır, diyelim ki modelcilik, el emeği gerektiren çok zahmetli bir iş, ama el emeği gerektiren çok zahmetli işlerde de kadınları görebiliriz. Öğneğin kadın oto tamircileri var. Diyelim ki modelcilik büyük bilgi birikimi ve zeka gerektiren bir iş ama kadın bilimadamları, doktorlar, mühendisler hatta pilotlar var. Ama söz konusu olan modelcilik olunca işler değişiyor. Kadınların ilgilerini çekmiyor desek muhakkak ilgilerini çeken birileri çıkması lazımdı, örneğin futbol kadınların ilgisini çekmez ama futbola ilgi duyan kadınlar arada çıkar ama modelci çıkmıyor.
Yani istemeyerek de olsa şöyle bir yorum getirmek istiyorum. Şimdi RC modelcilik, diğer hiç bir alanda olmayan bilgi birikimi ve zekaya ihtiyaç duyuyor. Acaba buna kadınların kapasiteleri mi yetmiyor?

(Forumda hiç kadın olmadığını farzederek yazdım, varsa da ayıp oldu:rolleyes:)

HOOXSKY
14-03-2010, 00:02
bildiğiniz gibi havacılıkta uçan araçlar (ufo lar hariç) "she" olarak çağırılırlar. yani dişi olarak anılırlar. buradan yola çıkarak erkeklerin ilgi duyması bence daha doğal :))

1/10 batuhan
14-03-2010, 00:11
yabancı bi form sitesi görmüştüm sadece bayanlara özel rc formuydu :)

red_fin
14-03-2010, 00:41
Yahu bırak çıkmasın. Bu sayede modelcilik hobimizi devam ettirebiliyoruz. Hanımlar "bu iş erkek işi, bayan yok bu hobide" diye göz yumuyorlar. Şimdi uçuş pistinde 8-10 tane bayan olsa, nasıl gideriz uçuşa??????????*

Ben karşıyım bu yüzden bayanların modelcilikle uğraşmasına.

santral61
14-03-2010, 00:49
bence bu tamamen halkın bazı huylarından kaynaklanıyor.neden mi ? çünkü eskiden beri mekanik işleri erkekler yaptı ve bayanlara yaptırmadı(genel olarak).bu yüzden halk beyninde bilinç dışı bir kalıp oluştu...bu yüzden baynlar yaklaşmak istesede yapamam(hiç bir bayandan görüp yada beceremem duygusundan)deyip vazgeçti..olay bu :D:D:D:)

MSenturk
14-03-2010, 00:55
yahu bırak çıkmasın. Bu sayede modelcilik hobimizi devam ettirebiliyoruz. Hanımlar "bu iş erkek işi, bayan yok bu hobide" diye göz yumuyorlar. şimdi uçuş pistinde 8-10 tane bayan olsa, nasıl gideriz uçuşa??????????*

ben karşıyım bu yüzden bayanların modelcilikle uğraşmasına.

+1 :p

Frky
14-03-2010, 01:01
Şimdi türkiyedeki ehliyeti olup araba kullanankadınların 90-95 i lazım olduğundan kullanıyor geri kalan % ise aracı sevdiğinden kullanıyodur. Sonra bu hobiyi bilmedikleri için pek kullanan olmıyabilir. Ya prof rc işini çoğu kimse bilmiyor ve bilmiyorlar. Gidip 200 ytl toysrus gibi yerlerden alışveriş yapanlar var ve böyle kişileri elimden geldiğimce bilgilendiriyorum. Sonra bu araba sevme işi biraz kendiliğinden biraz maddi ve birazda aileden gelir. Ayrıca model satış dükkanları az ve bu hobi ucuz bir hobi değil ve ayrıca bu hobi dükkanları fiyatları kaçırınca insan soğuyo hpi bramaya 425 ytl civarı diyen site gördüm ve çok az tanıtım var yabantv de program oldu da insanlar bilgilenmeye başladı. Modelci arkadaşlara sorular yöneliyomuş tvde izledik falan zaten genelde görenler soruyo ne kadar diye ama nitrolu ve benzinlileri daha çok soruyolar :D Belkide araba sevg,s, büyük çoğunlukla ailededir. Şöyleki şimdi bebeklikten beri erkek çocuğa oyuncak araba verirsen onunla ilgilenir ve ona karşı bir haz duyar ve ilgilenir. Kızlarada belki araba versen onlarda sever ve belki ileride modelci kadınlar olabilir.

yunusk
14-03-2010, 01:12
Yahu bırak çıkmasın. Bu sayede modelcilik hobimizi devam ettirebiliyoruz. Hanımlar "bu iş erkek işi, bayan yok bu hobide" diye göz yumuyorlar. Şimdi uçuş pistinde 8-10 tane bayan olsa, nasıl gideriz uçuşa??????????*

Ben karşıyım bu yüzden bayanların modelcilikle uğraşmasına.

Egemen Bey'e tamamen katılıyorum. Bence daha fazla Kırım yaşanır :) Malum !

Toral
14-03-2010, 01:35
konu modelcilik olunca kadınları bu alanda hiç göremiyoruz.

Bakmamış olabilirsiniz,
İşte onlardan biri. Geçen sene BumodGP'de yarıştık. Boyu kısa olduğu için kulede ayaklarının altına bira kasası koymuştu.
Boyu kısa diye ciddiye alınmamazlık yapılmamalı, Dünya şampiyonasında finalde yarışıyor.

sarin3335
14-03-2010, 02:23
erkeklerdende örgü yapan çıkmadığı için

rslkrm
14-03-2010, 02:28
Bence ilgilerini çekmediği için bu hobiyle ugraşmıyorlar.(istisnalar hariç)

MSenturk
14-03-2010, 02:35
erkeklerdende örgü yapan çıkmadığı için

:P

isa2711
14-03-2010, 07:39
böyle bi hobi olduğunun bile farkında değillerdir:)
bayanlar bu hobiye sarsadı modelci dükkanları bayram ederdi:)
bayanlar bu hobilen ilgilenseydi sade hava olsun diye rc araç alan apachiler türerdi.

hakan_41
16-03-2010, 20:06
apachi :D:D:D

angilonit
16-03-2010, 20:15
konuyu yeni gördüm süpermiş hakikaten :lol:

sarin3335
17-03-2010, 23:21
erkekler neden dantel yapmaz gibi bir soru

BURAKK
17-03-2010, 23:52
erkekler neden dantel yapmaz gibi bir soru

kesinlikle:) rcden erkeklere bahsettiğimde daha ilgili ve mantıklı konuşuyorlar, fakat aynı şey bayanlar için geçerli değil. genelde öyle hobimi olur diyorlar:)

ozan07
18-03-2010, 03:08
Bir tane buldum :) ama resim fake gibi, çünkü o helikopter uçmaz.:D
http://www.freakingnews.com/pictures/46500/rc-helicopter-controller-46641.jpg