PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modeli, model yapan nedir?

ozan07
18-03-2010, 02:29
Üç kanallı helikopterler oyuncak olarak kabul edilir ama üç kanallı bir planör ise modeldir. Başka bir forumda birisi 4 kanallı lama helikopterine oyuncak demişti ama plandan kesilerek balsadan yapılmış lastik motorlu bir uçak ise modeldir.

Peki buradaki kriter nedir, modeli oyuncaktan ayıran nedir? Modeli model yapan nedir?
Bu konu aklıma takıldı ve sonunda çözdüm. Modeli model yapan emektir, üzerine kafa yormaktır. Oyuncak alınır ve kullanılır. Zaten bunu üzerine kafa yormayacak kişi alır, sıkılınca atar kenara tekrar günlük hayatın sıradan işlerine dalar. Oysa balsa ağacından lastik motorlu uçak yaparken bile sarfedilen bir emek vardır, üzerine kafa yorulur. Hazır alınan bir Trex helikopterinin tamirine, ayarlarına uzun uzun kafa yorulur, uçuşu uzun çabalar sonucu öğrenilir. RC arabaların da tamiri ayarları ve modifikasyonları üzerine kafa yorulur, Teknelerin de öyle. Ben böyle düşünüyorum. Bu arada Lama helikopterleri de basbayağı modeldir çünkü aynı şekilde onun da tamiri, ayarları derken ona da bir emek sarfedilir ve kafa yorulur.