PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Phoenix/Seagull marka bazı modellerde kurşun ağırlık

aozgen
14-07-2010, 16:15
Selam abiler,daha önce de birkaç vesileyle bahsetmiştim.Yabancı forumlarda okuduğuma göre bazı Seagull/Phoenix modellerde(ör. Su 31) imallatta burunda depo altında kurşun gömülü olduğu ve bunun genelde ağırlık merkezini öne çektiği yazılıydı.kendi Su 31 mi toplanmış olarak aldığım için kontrol etme imkanım yoktu.
geçen hafta hafif bir kırım geçirince fırsattan istifade problemli depomu da söküp kontrol etme fırsatı buldum.Bingooooo aşağıda resmini gördüğünüz kocaman bir kurşun tabakası yapışık.Ve bunu dengelemek için benim garip Su31 kıçında da bir bukadar kurşun eklenmiş uçuyordu(bugüne kadar).Öyle de bir yapıştırmışlar ki şu çabanın yarısını modelin yapılışında kullansalar nefis olurdu.Alt kaplamayı kesip çıkarmak zorunda kaldım.
Şimdiiii; Su, Yak, ve benzeri hertürlü Phoenix/Seagull marka ARF kullanıcıları,kullanıcı adayları bu olay çok yaygın ve hiç de iyi birşey değil.Modelinizi toplamadan evvel ltf.burunda depo altına denk gelen yerdeki kurşunu sökmenizi tavsiye ederim.http://www.hobbyrc.com/forum/attachment.php?attachmentid=61053&stc=1&d=1279113295

luthier76
14-07-2010, 16:36
İmalatta ağırlık konulduğunu da ilk defa duydum.

16f84
14-07-2010, 16:41
Adamlar iniş takımı sağlam olsun diye koymuştur Ahmet abim :)

luthier76
14-07-2010, 16:46
Yok yok kalite böyle bişey :)

cegoo
14-07-2010, 16:46
Ahmet abı Benim pilatus da gerek uçuşta gerekse de yerde agırlık merkezı ıle ilgili hiçbir sorun la karşılaşmadım.Siz uçarken barız bir etkisini farketmışmıydınız?

maydin67
14-07-2010, 18:14
Bu tip üreticiler ,maalesef profesyonel gözüken amatörler.Bizler bile bir model uçak inşa ederken,ağırlık eklememek için kuyrukta değişikliklere gidiyoruz ne biçim adam bunlar yahu.:D

3dmimar
14-07-2010, 18:25
Iyi dusunulmemis bir konstruksiyon tasarimi.
Genelde cogu Cin markalarinda ki klasik sorun , kuyruk agir .

Ama iyi yonunude gormek gerek ya o kursunu koymasalardi da siz bide para verip almak zorunda kalsaydiniz.:)

Imkanlar dahilinde daha kaliteli markalari tercih etmek gerekir.

Sümer Yamaner
14-07-2010, 18:56
"Kalite"nin tanımı yapılabilse...

3dmimar
14-07-2010, 19:32
"Kalite"nin tanımı yapılabilse...

Kalitenin tanimini yapmak zor. Cok farkli yonlere gidebilir.Balsasi iyi ,kaplamasi iyi gibi konular degil kastettigim, varsin tekerleri ,telleri vb iyi kalitede olmasin.

Ama iyi tasarlanmis bir yapi demek istedigim. Bana gore iyi ucan model kalitelidir. Ve modelciye zevk verir.

Sümer Yamaner
14-07-2010, 19:49
Ben bu tanımı da tutmadım. Kendi başına uçan bir model bir RC pilota nasıl bir zevk verebilir? Pilotu zorlamayan modelle aerobasi yaparak yarışmada birinci olunabilir ama amacı kupa olmayan boş zaman uçucusu bundan ne gibi bir keyif alır? Mükemmel tasarlanmış bir modelle uçmak yerine sim kullanmayı tercih edecek birisi olamaz mı??
Örneğin ben bir Airbus kokpitine oturup full otopilotla bir yere autoland yapmaktansa bir Cessna 172 ile uçmayı tercih ederim. SebArt Katana gibi neredeyse kendi başına iniş yapan bir uçakla touch and go bana ne kazandırır? Buna karşın berbat tasarımlı bir Piper ile yapacağım birkaç yan rüzgar inişi inanılmaz şeyler katar dağarcığıma.
Benim için modelcilik hayati bir olay değil keyif. Dolayısıyla bu keyfi alırken biraz zorlanmak isterim ki kendimi geliştirebileyim. Mükemmel tasarlanmış bir uçakla uçan arkadaşlarda erken tatmin nedeniyle tatminsizlik başgösterme riski de ayrı bir boyutu konunun...
Kısaca kaliteli model hangisidir hala anlamış değilim. :P

3dmimar
14-07-2010, 20:03
O zaman tanima takilmamak gerek :)

Ama sizin, iyi ucan modellerin herseyi kendi yaptigi ve modelciyi gelistirmedigi tespitinize katilmiyorum. Iyi ucan model size duzgun bir kalkis ve inis yaptirabilir bu dogru ama yan ruzgardaki beceriniz gene size kalmis.
Akrobasi olarak baktiginizda ki yarismayi kastetmiyorum zaten , hergun yeni bir seyler ogrenebilirsiniz. Diger modellerle yapilamayan hareketlerin aslinda yapilabildigini ve sadece videolardan ,efsanelerden ibaret olmadigini gosterebilir.
Modelci asla doyuma ulasmaz :) Modelci asla doymaz :).

Yeni baslayip model kirip bu isi cok birakan arkadaslar oldu . Iyi ucan model bence hem gelistirir hem de sevdirir. Su marka bu marka soz konusu degil ,her markanin iyi ucan ve iyi ucmayan modelleri var aslinda. Dogru markada dogru modeli secmek cok onemli.
Forumlar bu sohbetler zaten bu ise yariyor.

Mesela ornek ucak ve daha once almis oldugum 30cc yak 54 ve pek cok arkadasimda gordugum THK akrobasi modelleri hep kuyruk agirdir. Motoru cowlinge dayasaniz bile en one , piller ates tahtasinda olsa bile kuyruk agirdir. Bu sekilde ucmak ve dolayisiyla kirmak yerine baska model veya markaninkini almak daha dogru olacaktir.

aozgen
14-07-2010, 20:19
Abiler bıraksınlar kullandığım motora göre agırlık merkezini ben ayarlıyayım.Bu namussuz arkaya bi ton kurşun koydurttu bana.Sonuç?En az 200 gr daha ağır bir model.Sonra iniş tk. sökülüp durur.Üstelik ben bu işi senelerdir bilirim herkese de söylerim,buralarda da yazmıştım bir zamanlar.
Cegoo abi,burun çok ağır olur.Onu dengelemek için habire kurşun koyarsın.Burun ağır nasıl anlarsın?İnişte güzel güzel süzülürken model aniden ya tumba olur,ya burun basar vs sen de " eee bunlar scale taklidi modeller,hızlı inmek gerek,kanat alanı küçük kalıyor" diye ahkam kesersin halbuki sebep ağırlık merkezinin yeridir.
Sümer hocam bahse girerim senin Texan da bundan büyüğü var,kuzu kuzu uçuyor.

Sümer Yamaner
14-07-2010, 20:34
Yok abi... Texan'da böyle birşey olsa görülürdü bence. İçerilerini falan hep kontrol ettim ama... Bilmem ki. :)

aozgen
14-07-2010, 20:39
Sümer hocam bir neskafe ısmarlamacasına bahse varım.Şimdi elleme ama birgün depo sökmek gerekirse altına iyi bak.Gözle anlaşılmıyor,tornavida ucu ile kazıyarak elle yoklamalısın.Veya alttan bir sonda ile karot al.Depoyu delersen de yenisiyle değiştir.:P:hımm::fifufifu::kütküt::kütküt:

maydin67
14-07-2010, 21:22
Demekki bundan sonra mağazalardan model alırken kurşun algılayabilen metal dedektörle tarama yaptıktan sonra alacağız:P

maydin67
14-07-2010, 21:43
Vietnamda, model uçak üretmek üzere bir fabrika kurulur ve prototipler imal edilir üretim başlar ama bir sorun vardır.Bazı modellerde kuyruk ağırdır.Beyin fırtınası için yetkililer toplanır.Aralarından bir kişi '' boş verin yahu baş altına kurşun gömeriz olur biter kimse anlamaz şimdi yeniden tasarım değiştirmenin anlamı yok'' der.Yıllar geçer, modeller içinde kurşunla, dünyanın her bir yerinde uçar taaaki Ahmet Hocamın bu işi keşfine kadar.Bu keşif sonrası ,üretici firma Ahmet abiye, bu tespitini açıklamaması karşılığında, ürettiği modellerin serisini, hediye etme teklifinde bulunur ama nafile Ahmet abi tespitini forumda paylaşır ve herkes öğrenir.:P

aozgen
14-07-2010, 21:52
Abi 50 sene bu modellerle uçsam bunu keşfedemem.Bu olayı bir yabancı forumda okudum seneler önce.Aklımın bir köşesinde takılı duruyordu.Burada birkaç vesileyle de yazmıştım,kimse sallamadı.Bugün modelimi dağıtınca aklıma geldi ve uzun uğraşlar sonucu yakaladım yoksa kesinlikle anlaşılmaz.Bir de yapıştırmışlar,tornavida ile vurdum sökülmedi,resimdeki gibi kesmek zorunda kaldım.Abi o kurşunu kutusunda bana versin ben yapıştırayım gereği kadar.Saçmalık yaw.

atambay
14-07-2010, 22:03
Eskiden domuz yağı sürerlerdi, şimdi kurşun döküyorlar. Sümer hocada skopi falan vardır belki birkaçının filmini çekseniz anlaşılır.

16f84
14-07-2010, 22:17
Ahmet abim sen modeli sıfır almıstın degilmi ?

mnevzat
14-07-2010, 23:51
Ahmet Bey, kurşunu kesip içine bir göz atsaydın derim.. Muska çıkabilir..

Sümer Yamaner
15-07-2010, 00:51
Skopik kontrol yapacağım tüm modellerime! :) Tomografi bile çekerim hatta!

aozgen
15-07-2010, 08:30
Kutsal abim modeli kullanılmamış ama ful toplanmış halde aldım.O yüzden kontrol edemedim.Kırılınca ancak kontrol edilebilir hale geldi yoksa orta posta/kemere sistemi yüzünden içine erişmek imkansız.
İçinde muska yok ama tam muska kaplamalık bir kurşun.
Enayiler,halbuki deseler ki aradabir altın koyuyoruz buruna,millet ne uçak kırar o altını bulmak için...:hımm:

luthier76
17-07-2010, 12:30
Ben bu işe gıcık oluyorum. Yahu belki adam gibi mühendisin, tasarımcın yok, bari deneyerek yanılarak modellerin tasarımını düzgün yapmaya çalış. Bu markaların çok büyük pazarları var dünyada. Yani tüketiciyle dalga geçmek gibi birşey bu...

Diğer bazı denemediğim çin firmaları var büyük uçaklar imal eden. Ama verdikleri ağırlığa falan güvenmediğimden almıyorum. Modeli alıyosunuz topluyorsunuz, büyüklüğüne göre 300-400 gr hatta 500gr fazla çıktığı oluyor. Korkumdan elimde kalır diye yaklaşamıyorum.

aozgen
19-07-2010, 06:53
Abiler ihmal etmişim,kurşunu bugün hassas terazide tarttım. 62 gr geldi. 40 gr da kıça ben eklediysem yaklaşık 100 gr fazlalıkla uçuyormuşum demekki.

MURAK
19-07-2010, 08:25
Ahmet Abi tebrikler. Asrın buluşu bu. 40 yıl düşünsen imalat sırasında uçağın burnuna 62.gr kurşun gömüleceği aklıma gelmezdi....

Senede 2.000 uçak yapsalar 1.240.kg kurşun eder. :) Çevreci adamlar belki de. Ellerindeki kurşun ile doğalarını katledeceklerine çaktırmadan ülke dışına gönderiyorlar. :)

zarino55
21-01-2016, 17:51
karot sorun çıkarmasın sonra?

karot ucu sonmak.com dan alınır (http://www.sonmak.com/karotucu.php)