PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : erken emeklilik:):)

nitrocu
17-09-2010, 19:34
slm tüm hrc severler:)
bizim millette bir huy var.emeklilige odaklı yaşamak.bugun bende onlara katıldım:)
benim yaşım 17 şu anda ankarada skoda ata servisnide staj yapıyorum meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim.haliyle sadece saglık sigortam var ama oda emeklilige yaramıyor.
bugun ustam bana: benim ustam beni sigorta yapmadı eger 1ay erken yapsaydı 15yıl erken emekli olcaktım siz şimdiden biraaz pirim yatırın ilerde erken emekli olursunuz dedi bende bu konuyu merak ettim nette biraz araştırdım ama fazla bilgi bulamadım.
bende siz deneyimli büyüklerime bir sormak istedim acep ne yapmak gerek?yani sigorta yapcak işyerine fln nasıl bulcam orda çalışmadıgım halde nasıl sigorta yatcak?
bilenler varsa paylaşırsa sevinirim.saygılar.

ALI
17-09-2010, 23:22
Bu konuyu bende merak ediyorum.
Üniversite stajı yaptım. ilk defa burda sigortalı iş yaptım. Askerden önce birkaç ay sigortalı çalışmam emeklilik zamanını birkaç sene öne çekiyormuş. fakat bu konuda detaylı bir araştırma yapmadım. Konu dahilinde bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa çok makbule geçer:)

HaaKaN
18-09-2010, 10:46
Merhaba;
Ben bu konuda biraz bilgi sahibiyim. Kisaca ozetleyeyim. 1999 yilinda yeni emeklilik sistemi devreye girdi ve erkekler icin emeklilik yasi 60, kadinlarda 58 olarak sabitlendi.
Diyelimki benim 1997 de sigortamin basladigini ve 7000 is gunu prim odedigimi varsayarsak 1999 yilinda sigortasi baslayan birinden 2 yil daha erken emekli olacagim. Egerki sigortam 1999 tarihinde veya daha sonra baslamis ise 60 yasindan once emekli olamayacaktim.

Ayrica emekli olmak icin sadece 60 yasini doldurmak yetmiyor, en az 7000 is gunu prim odemis olmam gerekiyor.

Konuyu daha ayrintili incelemek isteyen arkadaslar asagida verdigim adresi inceleyebilir.

http://www.sskemekli.com/ssk/emeklilik-hesaplama-tablosu.html

nitrocu
18-09-2010, 19:30
bilgi için teşekkürler hakan abi.
ama ben sadece sigorta girişimi yaptırcam yani girişim olmuş olcak ve girişte örn 100tl civarı bir para yatırcam.sonra sigortalı bir işe girene kadar yatırmıycam.bu durumda erken emekli olma şansımı merak ediyorum:):)

HaaKaN
19-09-2010, 03:45
Erken emekli diye bir durumdan kastin nedir anlamadim acikcasi.
Egerki gecen aylarda herkezin kucucuk cocuklari bile reklam ajanslarinda sigortali gostertmeye calistigi olay ise onun ne oldugunu bende tam anlamis degilim :)

Mesala yarin sigorta baslangici yaptirsan ve diyelimki 2 ay bir yerde sigortan yatmis gozuksun, aradan uzun zaman gecse mesala 3-5 yil gibi, bu gecen zaman icindeki sigorta yatirilmamis aylari taa emekli olacagin vakit bile para odeyerek kapatabilirsin.

nitrocu
19-09-2010, 21:34
Mesala yarin sigorta baslangici yaptirsan ve diyelimki 2 ay bir yerde sigortan yatmis gozuksun, aradan uzun zaman gecse mesala 3-5 yil gibi, bu gecen zaman icindeki sigorta yatirilmamis aylari taa emekli olacagin vakit bile para odeyerek kapatabilirsin.

yani 5yıl erken başlatsam 5 yıl önce emekli olcam?o 5 yılıda prim ödeyerek kapatabiliyormuyum?

MURAK
19-09-2010, 21:58
Arkadaşlar,,,

Daha 17 yaşında emeklilik hesapları yapmayın derim. Önünüzde çok uzun ve zor bir yol var. Sadece bir öneride bulunayım sizlere. Sigortalı olma yaşına geldiğiniz an bir şekilde sigortanızı başlatın. ve minimum 2 ay prim ödenmesini sağlayın. Ondan sonrası çalışma süreniz ve yaşınızla bağlı olarak yıllar içersinde bir şekilde dengelenecektir.

Emeklilik yaş süresini belirleyecek tek faktör sigorta ya giriş tarihidir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse,

Bir yönetmelik yayınlanır ve şöyle denir;

..../...../...... tarihinden önce sigortası başlamış mükellefler minimum ......... iş günü ve ...... yaşı doldurduklarında emekli olmaya hak kazanırlar.

kevin
19-09-2010, 22:04
Arkadaşlar,,,

Daha 17 yaşında emeklilik hesapları yapmayın derim. Önünüzde çok uzun ve zor bir yol var. Sadece bir öneride bulunayım sizlere. Sigortalı olma yaşına geldiğiniz an bir şekilde sigortanızı başlatın. ve minimum 2 ay prim ödenmesini sağlayın. Ondan sonrası çalışma süreniz ve yaşınızla bağlı olarak yıllar içersinde bir şekilde dengelenecektir.

Emeklilik yaş süresini belirleyecek tek faktör sigorta ya giriş tarihidir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse,

..../...../...... tarihinden önce sigortası başlamış mükellefler minimum ......... iş günü ve ...... yaşı doldurduklarında emekli olmaya hak kazanırlar.

Murat abi;

2 ay kesintisiz dersen gençler daha iyi anlarlar sanırım.Sigorta başlangıcı önemli sonrasında Murat abini dediği gibi zor ve uzun bir zaman zaten düzgün bir işe başladığınızda ve devamı geldiğinde prim sayısı otomatikmen tamamlanır.Gerisi yaşla alakalı ki bunu düşünmek için henüz çok ama çok erken..........:)

HaaKaN
19-09-2010, 22:36
yani 5yıl erken başlatsam 5 yıl önce emekli olcam?o 5 yılıda prim ödeyerek kapatabiliyormuyum?

yunus emre, yanlis anlamissin. 1999 Yilindan sonra sigorta baslatan her erkek mutlaka 60 yasini doldurmak zorunda, egerki sigortan 1999 dan once baslamis ise mesala 1997 de 60 yasinda degilde 58 yasinda emekli olurdun. Su anda yururlukte olan emeklilik yasasi degismez ise, sigortali bir erkegin emekli olmasi icin 60 yasini doldurmus olmasi gerekiyor.

nitrocu
19-09-2010, 22:46
yunus emre, yanlis anlamissin. 1999 Yilindan sonra sigorta baslatan her erkek mutlaka 60 yasini doldurmak zorunda, egerki sigortan 1999 dan once baslamis ise mesala 1997 de 60 yasinda degilde 58 yasinda emekli olurdun. Su anda yururlukte olan emeklilik yasasi degismez ise, sigortali bir erkegin emekli olmasi icin 60 yasini doldurmus olmasi gerekiyor.

tmm bilgiler için tkler hakan abi.
60 yaşında artık bastonla arabalara bakım yaparım:)

0geday
19-09-2010, 22:48
yunus aynı kaderi paylaşıyoruz ist honda cem plaza da stajer im son sene mezun olucaz inşallah :D

nitrocu
19-09-2010, 22:49
Arkadaşlar,,,

anladım tşkler.erken biliyorum ama 2 ay sigorta yatırıp erken emekli olma şansım varken kullanmak istedim sadece:)

MURAK
19-09-2010, 22:58
anladım tşkler.erken biliyorum ama 2 ay sigorta yatırıp erken emekli olma şansım varken kullanmak istedim sadece:)

Emeklilik yaşının 60 çıkartılması çok ciddi bazı sorunları da yanında getirecek. Bildiğiniz gibi, emeklilik ikramiyesi dediğimiz kıdem tazminatı nı devlet yerine çalıştığınız kurum ödüyor. 60 yaşa geçilmesi ile birlikte kurumlaşmış şirketlerin dışında hiç bir işverenin bunca yılın kıdem tazminatını ödeyeceğini sanmıyorum açıkçası. Bu da kesintili ve eksik maaş gösterimleri ile kuş gibi bir emeklilik parası almanız anlamına gelir..

Artık iş hayatına atılan gençlerin (Yunus sözüm sanadır) temel kriteri maaşlarının eksiksiz yatırıldığı ve emekli olacak yaşa kadar çalışabileceği ve emekli olduğunda biriken kıdem tazminatını alabileceği kurumsal firmalar olmalı.

Varsın ilk başlarda maaşlar düşük olsun. Emin olun 60 yaşına gelindiğinde aradaki fark kapanacak hatta size avantaj bile sağlanacaktır.

kevin
19-09-2010, 23:16
Emeklilik yaşının 60 çıkartılması çok ciddi bazı sorunları da yanında getirecek. Bildiğiniz gibi, emeklilik ikramiyesi dediğimiz kıdem tazminatı nı devlet yerine çalıştığınız kurum ödüyor. 60 yaşa geçilmesi ile birlikte kurumlaşmış şirketlerin dışında hiç bir işverenin bunca yılın kıdem tazminatını ödeyeceğini sanmıyorum açıkçası. Bu da kesintili ve eksik maaş gösterimleri ile kuş gibi bir emeklilik parası almanız anlamına gelir..

Artık iş hayatına atılan gençlerin (Yunus sözüm sanadır) temel kriteri maaşlarının eksiksiz yatırıldığı ve emekli olacak yaşa kadar çalışabileceği ve emekli olduğunda biriken kıdem tazminatını alabileceği kurumsal firmalar olmalı.

Varsın ilk başlarda maaşlar düşük olsun. Emin olun 60 yaşına gelindiğinde aradaki fark kapanacak hatta size avantaj bile sağlanacaktır.

Murat Abi;

Bu konuyla ilgili yeni bir çalışma yapıyorlar.Bu çalışmaya göre emeklilik primi aylık yatırılacak ve devletin kasasında birikecek.Kişi emekli olunca tazminatını direk devletten alacak.Bu sistem hayata geçerse süper olur.

MURAK
19-09-2010, 23:22
Murat Abi;

Bu konuyla ilgili yeni bir çalışma yapıyorlar.Bu çalışmaya göre emeklilik primi aylık yatırılacak ve devletin kasasında birikecek.Kişi emekli olunca tazminatını direk devletten alacak.Bu sistem hayata geçerse süper olur.

Kutlu,,

Olması gereken bu zaten. Kıdem tazminatı' nı Devlet ödemeli. Aksi takdirde bu para işverenin cebinden çıkacak ise kimse ödemeye yanaşmaz. Yanaşmıyor da zaten. Eften, püften bahaneler ile bir iki senelik periyotlarda işten çıkartıveriyorlar pek çok kişiyi. Bir de maaşların eksik gösterilmesi üstüne üstlük tuz biber ekiyor.

kevin
19-09-2010, 23:26
Kutlu,,

Olması gereken bu zaten. Kıdem tazminatı' nı Devlet ödemeli. Aksi takdirde bu para işverenin cebinden çıkacak ise kimse ödemeye yanaşmaz. Yanaşmıyor da zaten. Eften, püften bahaneler ile bir iki senelik periyotlarda işten çıkartıveriyorlar pek çok kişiyi. Bir de maaşların eksik gösterilmesi üstüne üstlük tuz biber ekiyor.

Bu yüzden gençlerin kendilerini iyi yetiştirip kurumsal firmaları tercih etmeleri gerekiyor.

MURAK
19-09-2010, 23:36
Bu yüzden gençlerin kendilerini iyi yetiştirip kurumsal firmaları tercih etmeleri gerekiyor.

Aynen öyle. Maaşın hiç bir önemi yok. Uzun yıllar çalışabileceği, maaşının eksik gösterilmeyeceği, en alt kademeden başlayıp, çalışıp, çalışıp, kendini geliştirebileceği Kurumsal Firmaları seçmeliler.

Sana basit bir örnek vereyim. Özel bir firma da departman müdürü olarak çalışan birisinin emekli olduğu zaman alacağı emekli aylığı ile kurumsal bir firmadan aynı pozisyonda emekli olan birisinin emekli maaşı arasında 850.TL gibi bir fark oluşuyor. Nedeni özel firmada düşük gösterilip, açıktan ödenen maaş yüzünden emekli maaşı 1.000.TL olurken, Kurumsal bir firma da kuruşu kuruşuna resmi gösterilen bir maaş ile emekli olan kişi 1.850.TL Emekli aylığı alıyor :)

Bu çok yakın bir arkadaşımın başına geldi..

kevin
19-09-2010, 23:47
Aynen öyle. Maaşın hiç bir önemi yok. Uzun yıllar çalışabileceği, maaşının eksik gösterilmeyeceği, en alt kademeden başlayıp, çalışıp, çalışıp, kendini geliştirebileceği Kurumsal Firmaları seçmeliler.

Sana basit bir örnek vereyim. Özel bir firma da departman müdürü olarak çalışan birisinin emekli olduğu zaman alacağı emekli aylığı ile kurumsal bir firmadan aynı pozisyonda emekli olan birisinin emekli maaşı arasında 850.TL gibi bir fark oluşuyor. Nedeni özel firmada düşük gösterilip, açıktan ödenen maaş yüzünden emekli maaşı 1.000.TL olurken, Kurumsal bir firma da kuruşu kuruşuna resmi gösterilen bir maaş ile emekli olan kişi 1.850.TL Emekli aylığı alıyor :)

Bu çok yakın bir arkadaşımın başına geldi..

Tabi kurumsaldaki kasıt,kurumsallaşmış özel şirketler.İlla devlet dairesi şart değil ki zaten çokta mümkün değil artık.Bende kurumsal bir özel şirkette yöneticilik yapıyorum ve primler tamamen gerçek değerleriyle yatırılıyor.Bu husus çok önemli.Tavandan yatan primlerden dediğiniz emekli maaşları gayet mümkün.

Zaten yeni düzenlemelerle beraber artık devlet direkmen yatırılan primleri topluyor.Yani emekli olduğunuz zaman toplam yatırdığınız primlerin toplamı alınıyor.Kuruşu kuruşuna yatırılan primler yol,su,elektrik olarak geri dönüyor çalışana......!

MURAK
19-09-2010, 23:52
Tabi kurumsaldaki kasıt,kurumsallaşmış özel şirketler.İlla devlet dairesi şart değil ..!

Evet demek istediğim tamamen senin söylediğin. Yani kurumsallaşmış özel şirketler.

HaaKaN
20-09-2010, 00:49
Kutlu abi ben sendikali ozel bir fabrikada calisiyorum. Bizim burasida cok buyuk ve kurumsal bir sirket, sigorta primlerimiz aldigimiz maasa gore yatiyor, yani ne kadar cok calisirsan( fazla mesai gibi) o kadar cok prim yatiyor SSK ya.

Aklima soyle birsey takildi bir sohbet esnasinda emeklilik tazminatini konusuyorduk arkadaslar ile, soylediklerine gore ornegin 20 yil Duzenli bir firmada calisiyorsun ve aldigin maas uzerinden primin yattigini varsayalim. Son 2 sene isten cikariliyorsun ve baska bir siradan firmada ( primi en dusukten yatiran herhangibir firma) da ise giriyorsun. Sozu edilen tazminat hesaplamasi en son yatan SSK primine gore hesaplaniyormus demislerdi. Yani ne kadar uzun sureli ve kurumsal bir firmada calissanda onemli olan en son calistigin firma demislerdi. Bu konuda bir duyumu yada bilgisi olan varmi ?

MURAK
20-09-2010, 07:59
Kutlu abi ben sendikali ozel bir fabrikada calisiyorum. Bizim burasida cok buyuk ve kurumsal bir sirket, sigorta primlerimiz aldigimiz maasa gore yatiyor, yani ne kadar cok calisirsan( fazla mesai gibi) o kadar cok prim yatiyor SSK ya.

Aklima soyle birsey takildi bir sohbet esnasinda emeklilik tazminatini konusuyorduk arkadaslar ile, soylediklerine gore ornegin 20 yil Duzenli bir firmada calisiyorsun ve aldigin maas uzerinden primin yattigini varsayalim. Son 2 sene isten cikariliyorsun ve baska bir siradan firmada ( primi en dusukten yatiran herhangibir firma) da ise giriyorsun. Sozu edilen tazminat hesaplamasi en son yatan SSK primine gore hesaplaniyormus demislerdi. Yani ne kadar uzun sureli ve kurumsal bir firmada calissanda onemli olan en son calistigin firma demislerdi. Bu konuda bir duyumu yada bilgisi olan varmi ?

Eskiden olsa dediğiniz gibi olurdu. Ama artık değil. Son iki yıl maaşının hiç bir önemi yok. Son 10 senenin ortalaması baz alınıyor. Tabi bu yeni yaşa göre bu da revize olacaktır.

nitrocu
20-09-2010, 15:23
yunus aynı kaderi paylaşıyoruz ist honda cem plaza da stajer im son sene mezun olucaz inşallah :D

ogeday inş sorunsuz mezun oluruz:D:D

nitrocu
20-09-2010, 15:31
dilegim yeni yasanın yasalaşması oldu artık:)
çünkü özel şirketlerin çogunun belli bir pirensibi varmış.oda sen hiç durmadan çalış çalış bir gün biraz yoruldum 2dk oturayım dersen byby diyolar ve hemen yeni eleman alıyolar bunu özel şirketlerde çalışan büyüklerimin çogundan duyuyorum.