PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : model uçak kolu

volkanseden
14-10-2010, 16:30
meraba saygıdeğer abilerim ve sevgili küçüklerim ben okul bünyesinde ve milli eğitim müdürlüğine bağlı bi kulüp çalışması yapmak isityorum ödenekli bunu nasıl yapabilirim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim ... numaram 05548526358

tbtopcu
14-10-2010, 17:15
bence bunu hobbrcforum a değil millieğitimforum a yaazmalıydın

RC_Cankat
14-10-2010, 17:52
bildiğim kadarıyla THK başvuru yapınca okullarda Model Uçak Başlangıç kursu veriyor ücretsiz olarak ama şartlar nedir bilemiyorum

Spunky
14-10-2010, 19:01
Isparta THK ile bu konuyu görüşün. Model uçak artık seçmeli ders olarak da kabul görüyor. Okulunuzdaki öğretmenlerden biri ya da birkaçı model uçak eğitmenliği sertifikası alırsa ders olarak almanız mümkün. Öğretmeninize bu ders için extra ücret alacağını da hatırlatırsanız ilgilenen biri mutlaka çıkacaktır.

tbtopcu
14-10-2010, 19:04
Yorumumu geri alıyorum özür dilerim. Keşkeşuanda öğretmen olsaydım :P

email
14-10-2010, 23:39
"seçmeli ders olarak" tanımı yanlış arkadaşlar.

"Ders dışı eğzersizleri" kapsamında okullarda model uçak kursu açılabiliyor. Bunun için THK rehber öğretmen sertifikası gerekiyor. hafta içi öğrencinin okul saatleri dışında yapılan bir çalışmadır. haftada en fazla 6 saat olabilir bu kurs. en az 8 öğrenci gerekir. herhangi bir denetleme anında 8 öğrenci atölyede yoksa kursu kapatabilirler.Sonrasında çalışma planınız ile okul onayını alıp ilçe milli eğitimde sorumlu amcaya derdini anlatıp onay almanız gerekiyor.

alacağı extra ücrette saat başına 6,43 TL'dir. ayda 150 TL'yi geçmez. İçinde olmayan adam yapmaz zaten. yapsada uçmaz :)

Spunky
15-10-2010, 00:58
Bilgi bana yanlış aktarılmış olabilir ama Emil Bey'in ilettiği gibi olması bile büyük bir ilerleme sayılır...

email
15-10-2010, 01:48
Unutmuşum; çalışmayı yapabilmek için okulda görevli öğretmen olmak gerekiyor.

ayrıca,
Okul müdürünün kafası çalışan bir adam olması lazım ki işlerinizi kolaylaştırsın. sadece THK nın ATA, Kırlangıç modelleri ile bu iş yürümez. RC model kursu, roket modelcilik kursu ve model uçak kursu olarak üç kategoride açılabiliyor.

ilerlemede sayılmaz çünkü 2003'ten önce bu çalışmalar zaten yapılabiliyordu. Kaldırdılar şimdi geri veriyorlar, yani eşşeği buldurarak milleti sevindiriyorlar.

Spunky
15-10-2010, 02:20
Ben kendi dönemime göre düşünüyorum tabi, son zamanlarda ne olup bittiğinden haberim yok. Teheey bizim zamanımızda THK'da bizimle muhattap olacak birini bulmakta zorlanırdık, şimdi kurs murs açılıyor diye seviniyorum ben.

B3ko
15-10-2010, 16:22
Aslında ben de okulumda bir klüp kurmak istiyorum.R/C model uçak klübü olucak. İncelediğim kadarıyla da okulun ön bahçesi elektrikli bir model uçurmak için uygun. Patlar motorlu biraz zor ancak çok tecrübeli biri 3d model kullanabilir. Eğer insanları teşvik edebilirsem (tabi biraz da pahalı bir hobi) okulda yarışmalar, gösteriler düzenleyebilirim. Bir de bişey sormak istiyorum. Şimdi okullarda okul meclisi seçimi oluyo işte öğrenciler falan oy kullanıyo tabi tanıtım yapıyolar adaylar. Mesela bazıları işte sponsor falan bulup bir tiyatro salonu yaptırabiliriz falan diyolar. Sizce ben de bu işi için bir sponsor bulabilir miyim? (Genelde dershaneleri sponsor yapıyolarmış.)

email
15-10-2010, 17:14
Özel okulmu devlet okulumu?

Öncelikle kulübü sen kuramazsın. Bir rehber öğretmen gözetiminde kurabilirsiniz. müdürünün onayı lazım. müdürde işi bilen birini isteyecektir. yaşın ve arkadaşlarının yaşı itibari ile serbest modeller üzerine bir çalışma yapmanızı tavsiye ederim özelliklede işin içinde okul varsa. 4 dk çalıştırdığın patlar motorluyu okula götürmeni hiç tavsiye etmem. meraklı bir elin pervaneye uzanmasını düşünmek bile istemiyorum.

Okulun ön bahçesi uygun diyorsun, bu fikre nasıl vardığını açıklarsan sevinirim. Herşey alanla bitmiyor malesef. Herhangi bir acil durumda olabilecek sıkıntılarada (çevredeki yollar, binalar , insanlar) uygunmu. Benim okulumunda bahçesi geniş ama öyle rüzgar koridorları varki tahmin edemezsin.bulunduğun yerde rüzgar yok ama 3mt ilerde var oluyor.

Tecrübeli biri 3D uçurabilir diyorsun, okulun şehir içinde ise acaba o kişi bu riski alırmı diye bir sor çevrende böyle biri varsa.

sponsor bulmak güzel fikirde hiç bulmayı denedinmi.

amacım yıldırmak değil yapılabilecekler konusunda doğru yönlendirmek. :)

B3ko
15-10-2010, 17:55
yalnız böyle yazarak yıldırmak istiyormuş gibi birşey oluyor sonra da amacım yıldırmak değil yazmışsınız ya ben buluttan nem kapıyorum ya da siz sert bir dil kullanıyorsunuz gibi geliyor. Neyse ben sorularınıza cevap veriyim. Okul devlet okulu klübü tabiki ben kuramam heryerden izin alınması gerek ben ayrıntıya girmek istemedim. zaten patlarlı bir model götürmeyi düşünmedim elektrikli bir model olabilir minik bir model mekan uygun rüzgar olmuyor o kişiyi de bilemicem sormak lazım ben zaten zor demiştim yani çok tecrübeli senelerce bu işi yapmış biri uçurabilir sponsor bulmayı hiç denemedim ilgilendeğiniz için teşekkürler ama sizin diğer arkadaşa dediğiniz gibi thk'yla iletişime geçip işte bu pelikan gibi planörler de yapılabilir

email
15-10-2010, 18:11
o zaman şöyle anlatayım. ekteki resimdeki küçük kardeşimiz açık alanda yapılan bir yarışmada yüzüne gelen lastik motorlu bir model tarafından yaralandı. elektrikli veya patlarlı değil lastik motorlu. ve gözünün alt kapağından küçük bir yara aldı.

yaptığımız şeyi ne kadar eğlence amaçlı yapıyor olsakta herşeyi kontrol edemezsiniz, edemeyeceğiniz şeyleride hesaba katmamız lazım.

"Eğer insanları teşvik edebilirsem (tabi biraz da pahalı bir hobi) okulda yarışmalar, gösteriler düzenleyebilirim." bu cümle senindi galiba :)

B3ko
15-10-2010, 18:33
fakat burdaki küçük bi kardeşimiz belki onun hatasıydı belki de uçağı atan kişinin fakat okulumda öğrenciler en az 15 yaşında bence bu yaş bazı şeyleri kavrayabilmek için yeterli hani ilkoludaki gibi ortada dolaşan çocuklar yok :D

RC_Cankat
15-10-2010, 18:44
daha kötü:) küçük çocuğa bir kere iki kere 3 kere söylersin anlar uzak durur.şayet liseli öğrenci uslanmaz burnunun dikine gider helede biraz meraklı ve bu işin ciddiyetini kavrayamamışsa o zaman durum daha da vahim bir hal alıyor

B3ko
15-10-2010, 19:04
yok bizim lisede öyle yok, belki olabilir de :D zaten bu konu tartışmaya açık ben daha kimseye böyle bişey yapmak istediğimi söylemedim bile :D bu sene çömez olduğumuz için belki bizi takmazlar fakat seneye mutlaka birşeyler yapmak istiyorum. Bu elektrikli extra330 var ondan yapıp bi denemek isterim açıkçası

Spunky
15-10-2010, 19:26
Sert cevaplardan hoşalnmıyorsun ama okul bahçesinde model uçak uçurmayı düşünüyor olman bile henüz işin ciddiyetini kavrayamadığının açık göstergesi.

B3ko
15-10-2010, 19:46
bahçe diyince sizin ne anladığınız da önemli sonuçta burda siz tahminlere yönelik yazıyosunuz herhangi bir ölçüye göre değil belki sizin okulunuzun bahçesi küçüktü. Aayrıca ben bu işin ciddiyetini yeterince kavradım siz merak etmeyin hani belki "okul bahçesinde uçurulabilir" cümlesiin küçümseme gibi algılıyor olabilirsiniz bence fazla uzatamya gerek yok fakat ilgilendiğiniz için çok teşükkür ederim sonuçta burda yazıp cevap alamayanlar da olabilir

RC_Cankat
15-10-2010, 20:20
Hemen sinirlenme! Evren abi kesinlikle canını sıkıp, moralini bozmak için söylemez.Ben bir okul bahçesinin ne kadar büyük olabileceğini yeterince tahmin ediyorum.Şu an Türkiye'nin en büyük bahçesine sahip liselerinden birinde okuyorum ve buna rağmen benim okulum bile model uçak kaldırmak için uygun değil.Önemli olan sadece alan değil;kesinlikle bir okul bahçesinde basketbol potaları bulunur ve bu potalar kalkış-iniş doğrultusunda olması muhtemeldir.ayrıca model uçağın kalkıp ineceği alanın etrafında bina olması risk teşkil eder ki bir okuldan bahsettiğimize göre kesinlikle bu önemli bir sorun.ayrıca her zaman işler yolunda gitmeyebilir ne kadar tecrübeli olursan ol model bir anda sinyal alamayabilir.geçenlerde bir model uçak yarışmasında izleyicilerden birisi öldü.eğlenmeye çalışırken çevremize zarar verebileceğimizi unutmamamız lazım!umarım açıklayıcı olmuştur:)

hbrcforum
15-10-2010, 22:18
Arkadaşlarımızın okullarada da sosyal kulüpler şeklinde çalışmalar yapması ileride uçuş canavarı olmaya aday bir çok cevherin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.Evet ben bu işe çok geç başladım çünki model uçak yapmanın bu kadar kolay ve ulaşılabilir olduğunu bilmiyordum...En azından ben öğretmen-yönetici olmadan önce:)
Okullarda model uçak kursları Halk Eğitim Merkezleri ile okul müdürlüğü işbirliğinde,THK desteği ile açılır.THK kontrollü kursta en az 8 kişi bulunur.dersi verecek olan öğretmenin model uçak rehber öğretmenlik kursuna katılmış olması gerekir.
Okulda kulüp çalışmaları ise ayrı bir çalışma şeklidir.Öğretmenler kurulu kararıyla -okul müdürü insiyatifinde MEB sosyal etkinlikler yönetmeliğine göre çalışma yapılır.İlgili yönetmelik = http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25699_0.html adresindedir.
Okul bahçesi ne kadar geniş olursa olsun uçuş için uygun olmayabilir.Uzman yardımı-kontrolü mutlaka gerekecektir.Herkese iyi çalışmalar,kırımsız uçuşlar...

ufoz
15-10-2010, 22:39
fakat burdaki küçük bi kardeşimiz belki onun hatasıydı belki de uçağı atan kişinin fakat okulumda öğrenciler en az 15 yaşında bence bu yaş bazı şeyleri kavrayabilmek için yeterli hani ilkoludaki gibi ortada dolaşan çocuklar yok :D

Ben oradaydım. Küçük kardeşimizin bir hatası yoktu. Rüzgar birdenbire modeli ona doğru sürükledi kimse ne olduğunu anlayamadı, herşey okadar ani olup bittiki. Allah korudu demekten başka birşey gelmiyor elimden. Model tahminimce 20-25 gram ağırlığında ahşap bir planördü. Eğer 2-3 mm yana kaysaydı gözünü kaybetmesi işten bile değildi...

B3ko
15-10-2010, 23:19
Ufuk Bey o konuda haklısınız ben yazmayı unuttum orda küçük kardeşimizin bir hatası da olmayabilir. Suçlamış gibi olmayayım şimdi. Birde Rc cankat kardeş ben sinirlenmedim merak etme burda yazanların hepsinin bir bildiği var ki yazıyolar yoksa yazmazlar zaten o yüzden sıkıntı yok. Birde sizin lise hangisi? merak ettim ?

RC_Cankat
17-10-2010, 08:17
burda yazanların hepsinin bir bildiği var ki yazıyolar yoksa yazmazlar zaten o yüzden sıkıntı yok

B3ko abicim adını bilmediğim için böyle hitap etmek zorundayım kusura bakma, sinirlenme derken hemen söylediklerimizin aksini iddia etmeye çalışma demek istemiştim.
Forumdaki üstadların hangisine sorarsan sor ilköğretim ve ya lise olması önemli değil bir okulun bahçesinde model uçak kullanmanın doğru olmayacağını söyleyecektir.tabi ki özel durumlar hariç. Şimdi hemen benim okulum özel durumlar arasında diyeceksin:) Nasıl özel durumları kastetiğimi anlatayım;

Öğrencinin ve ya her hangi bir kimsenin etrafta bulunmadığı bir zamanda eğer alan uygun ise olabilir.

Ve ya okul, yerleşim yerlerine uzak olup uçuş için uygun boş araziler kullanılabilir.Eğer okulun böyle bir yerde ise bunu baştan söylemen gerekirdi.Sen okulunun bahçesini kullanmak istediğini söylemişsin.

Yine söylüyorum uçuş alanı normal durumlarda iniş kalkış için elverişli olabilir.Acil durumlarda da gerekli manevra yapacak kadar ekstra mesafenin bulunması gerektiğini unutmamamız gerekir.

Mal kaybı önemli değil ama can kaybının telafisi yok.Ben olsam okulumda arkadaşlarıma gösteri yapacağım diye bu kadar risk almazdım.

Okul konusuna gelince okulum Bornova Anadolu Lisesi

B3ko
17-10-2010, 12:50
Ya zaten uçuracağım en fazla 1 metre boyunda bir "elektrikli uçak" yani ne riski olabilir ki hani patlar motorlu olarak hak veriyorum. O konuda biraz abartı yaptım. Fakat benim yapmak istediğim modelin nasıl uçtuğunu gördüm. Uçurulması için gereken alanı gördüm. Bu bahçe bence yeter de artar bile. Ben bi link veriyim ordan bakın http://www.haritalar.net/harita/Atat%C3%BCrk-Anadolu-Lisesi--Ankara/(39.93356,32.818057,12,0).aspx o ön tarafta uçurmayı planlıyorum.
( açılan sayfada sağdaki uydu yazısına tıklamayı unutmayın)

email
17-10-2010, 19:45
benim okulum bahçesi daha büyük.
model uçak engellerin bulunduğu arazide uçurulmaz. binalar buna dahildir.
hemen yanıbaşında bir otopark var. benim arabama dalsan o uçakla gerisini sen düşün.
bir elektrik motorunun kaç devir döndüğünden haberin varmı.

sen hiç model uçağı havada yakalamaya çalışan bir çocuk gördünmü. merak etme çok var.
sen hiç model uçağın önüne zıplayanlardan gördünmü. merak etme çok var.
sen model uyçururken abi bu nasıl uçar deyip kafanı dağıtan gördünmü. merak etme çok var
uçurulması gereken alanı gördünde sen o şekilde uçuracak kadar kendini kabiliyetli modelinide sorunsuzmu görüyorsun.

sen uçur kardeşim. sonra başına bir şey geldiğinde burayı tekrar okursun.

email
17-10-2010, 20:08
ha birde müdürünün ve yardımcılarının haberi olsun lütfen. okulun avlusunda birinin başına bir şey geldiğinde soruşturma geçirecek olan kişiler onlardır. adamlar en azından bilmiyorduk haberimiz yok durumuna düşmesinler.

B3ko
17-10-2010, 20:44
Merak etmeyin müdürün haberi olur. Bir de orda otopark yok.

RC_Cankat
18-10-2010, 14:03
hemen yanıbaşında bir otopark var. benim arabama dalsan o uçakla gerisini sen düşün.

sen hiç model uçağı havada yakalamaya çalışan bir çocuk gördünmü. merak etme çok var.
sen model uyçururken abi bu nasıl uçar deyip kafanı dağıtan gördünmü. merak etme çok var
uçurulması gereken alanı gördünde sen o şekilde uçuracak kadar kendini kabiliyetli modelinide sorunsuzmu görüyorsun.

katılıyorum bende kaç gündür bunları anlatıyorum

İstersen dene bizden günah gitti.Haa bir şey sorucam.Neden okulun yanındaki futbol sahalrını kullanmak için izin almıyorsun?

B3ko
18-10-2010, 16:51
o futbol sahaları gençlerbirliğinin izin vermezler.

doganaksu
18-10-2010, 17:10

Emil Hocam bir öğretmen olarak benimde gördüklerimi anlatmışsın.

ozgenccoskun
18-10-2010, 18:39
ATATÜRK ANADOLU LİSESİNİN bahçesinde Model uçak uçurmak ?? Bu abilerimizden yada kardeşlerimizden hiç kimseyi dinlemiyorsun başına bir iş açacaksın ama hayırlısı... Okuldaki birine yada direklere yada arabalara geçirmemen dileğiyle...

B3ko
18-10-2010, 18:45
ATATÜRK ANADOLU LİSESİNİN bahçesinde Model uçak uçurmak ?? Bu abilerimizden yada kardeşlerimizden hiç kimseyi dinlemiyorsun başına bir iş açacaksın ama hayırlısı... Okuldaki birine yada direklere yada arabalara geçirmemen dileğiyle... teşekkür ederim bu arada ...

B3ko
23-02-2012, 21:40
Konu eski ama tekrar bir yazı yazma ihtiyacı hissetim. Mesajlarımda bahsettiğim modeli minyatür bir futbol sahası kadar alanda uçurmayı başardım. Okulların kapanmasına bir hafta kala modeli okulumun spor salonunda ya da bahçesinde uçuracağım. Yapamassın edemessin diyerek bilmişlik yapan, kendini bu işin ehli zannedenlere de ibretlik olsu diye bir video çekeceğim. Umarım bundan sonra yazılan mesajlar daha akıl dolu olur. Sormak istiyorum burda bana karşı çıkanlardan kaç tanesi extra330 depron modelini uçurdu? Siz indoor model uçak yarışmaları nerede yapılıyor zannediyorsunuz? Lütfen biraz düşünün.

aozgen
23-02-2012, 22:05
Delikanlı,çok kısacık r/k hayatında kaç vukuat gördün de meskun mahalde motorlu uçak uçurmanın risksiz olduğundan dem vurabiliyorsun?Senin hayaline gelemeyecek riskler var.Umarım bunları yaşayarak öğrenmezsin.

B3ko
23-02-2012, 22:30
İyi dilekleriniz için teşekkürler. Merak etmeyin yaşayarak öğrenmem :) Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım.

Nobran
23-02-2012, 23:04
Konu eski ama tekrar bir yazı yazma ihtiyacı hissetim. Mesajlarımda bahsettiğim modeli minyatür bir futbol sahası kadar alanda uçurmayı başardım. Okulların kapanmasına bir hafta kala modeli okulumun spor salonunda ya da bahçesinde uçuracağım. Yapamassın edemessin diyerek bilmişlik yapan, kendini bu işin ehli zannedenlere de ibretlik olsu diye bir video çekeceğim. Umarım bundan sonra yazılan mesajlar daha akıl dolu olur. Sormak istiyorum burda bana karşı çıkanlardan kaç tanesi extra330 depron modelini uçurdu? Siz indoor model uçak yarışmaları nerede yapılıyor zannediyorsunuz? Lütfen biraz düşünün.

Berkay konunun tüm mesajlarını dikkatlice okudum. Baban yaşında olabilecek insanlara bilmişlik yapan, kendini işinin ehli zannedenler diyerek hitap etmen senin terbiyeni göstermiş. AAAL' yi biliyorum o lisede sınava girmiştim o lisenin bahçesinide çok iyi biliyorum bir tarafta bina, bir tarafta yüksek ağaçlar var. Elime sadece 4 kanallı uçak kumandası alabildim buradan benim model uçaklar konusunda ne kadar tecrübeli olduğumu anlayabilirsin sanırım, fakat o lisenin bahçesinde model uçak uçurmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini bilecek kadar da bilinçliyim. O mekanda kimse sana uçak uçuramazsın dememiş, uçak uçurursan başına gelebilecek tehlikelerden bahsetmiş. Lastik motorlu bir uçak bile açık arazide ne kadar tehlikeli olabilir diye düşünebilirsin fakat sonucu ortada. Elektrikli yada patlarlı bir model uçağın birisine çarpması sonucu çok fazla değiştirmez ciddi yaralanmalara ve sakatlanmalara hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. Belki uçağını okula götürdüğünde kazasız belasız uçuracaksın hatta videonu izleyip helal olsun Berkay eline sağlık diyeceğiz fakat açık arazide bile ufak bir çocuğa lastik motorlu uçağın çarpabileceğini gördüysek o bahçe hınca hınç öğrencilerle doluyken bir kazanın yaşanma olasılığı gerçekten çok fazla.

http://video.google.com/videoplay?docid=-8185503357916397815

Şu videoyu izlemeni tavsiye ederim, nedir ne değildir bilmiyorum fakat kapalı spor salonunda uçuş yapılıyor. Bu iş için orada toplanıldığı aşikar. Mekandakiler iyi kötü bu işin riskler taşıdığını biliyordur, zaten uçuş yapan pilot izlediğim kadarıyla bu işin ehli. Sen bu kadar işinin ehlimisin? Uçuş yapacağın zaman alanın boş kalmasını sağlayabilecekmisin? Güvenlik konusunda ne gibi önlemler alacaksın? O an okulda olacak en kötü 300 400 lise öğrencisinin etrafını sarmasını elindeki kumandayı alıp uçak uçurma isteklerine yada uçağı yakalaya çalışmalarına nasıl mani olacaksın? Bunların hepsini 15 yaşındaki birisinin dört dörtlük yapabilmesi neredeyse imkansız hadi yaptın diyelim o kadar öğrencinin içinden illaki bir tanesi uçağı yakalamaya çalışacaktır yaralandığı zaman belki o güne kadar model uçağın varlığından bile haberleri olmayan ailesine yada polise kabahat onun mu diyeceksin? Ankara' nın en iyi liselerinden birisinde böyle bir olay yaşanırsa akşam haberlerine mutlaka konu olacaktır ülkede milim milim ilerleyen bu hobi senin yüzünden kilometrelerce geriye gidecektir. Madem bir işe soyundun en kötü senaryoları düşünüp ona göre hareket etmen gerekir. Biraz düşün.

çilginpiyanis
23-02-2012, 23:54
selam berkay buradaki konunla ilgilenen bir çok tecrube geçirmiş modelci ağabilerine söz üslübün hiçte hoş değil.Öncelikle tüm modelciler uçuşlarında öncelikle tüm canlılara zarar vermemeyi prensip haline getirmelidirler.Elektrikli modelde olsa o pervavenin saniyedeki dönme hızı hemen hemen patlarlı modellerle birdir.Onun için uçuşlarımızı toplumdan uzak ve etrafı açık yerlerde yapmalıyız ki ani durumlarda inme şansımız olsun.Birde formu iyice incelersen bazı modelci arkadaşların başına gelen model uçak kazalarını görebilirsin.Bir uçuşumda benimde başıma bir olay geldi iki arkadaş model uçak uçuruyoruz bir anda arkadaşın patlarlı modeli kanat katlamazmı ! model son sürat 5 metre yanıma çakıldı bende can havliyle model uçurduğum halde kendimi yere attım.istersen sana videosunu yollayabilirim iyi ve kazasız uçuşlar

atambay
24-02-2012, 03:40
Berkay fikirlerin ve düşünce tarzın hatalı. Seni doğru yönlendirebilecek mesajları da bu doğrultuda okuyup abuk sabuk yerlere çekiyorsun. Dersine giriyor olsa karşısında hazırolda duracağın hocaların zaman ayırıp yol gösteriyor sen onlara terbiye sınırını aşan yakıştırmalar yapıyorsun. İşine gelmeyen cevaplara tahammülün yoksa soru sormayacaksın. Sormuşsan ve gayet düzgün mantıklı cevaplar almışsan teşekkür edeceksin. Teşekkür etmeyip bir de üstüne ayıp ettiysen özür dileyeceksin. Bu çizgide devam edersen bu forumda herhangi bir şey ispatlama şansın olmayacak bilesin. İstediğinin yapılmayacağına diar birçok şey söylenmiş, birçok şey de söylenmemiş. Artık birinin çıkıp da birşey söylemesini bekleme. İstersen dünya şampiyonu ol ama burada buranın kurallarına uyman lazım.
Okullarda müdürlerin bu tür işlere izin vermemesinin sebebi senin gibi nerede duracağını bilmeyenler yüzündendir.
Bilmişlik taslayan ve kendini bu işin ehli zanneden biri aynen şu cümleyi kullanır:
"Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım."

email
24-02-2012, 12:49
steve shumate abimizin iki videosunu ekliyorum

http://www.youtube.com/watch?v=0iJazWGc1Pw&feature=relmfu 25-35 sn arasına bir bak
http://www.youtube.com/watch?v=05Ypy-uN1j8&feature=fvwrel videonun başını seyretmen yetecektir.

"Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım."

B3ko
24-02-2012, 17:15
Linklerdeki videoların tümünü izledim. İlk videoda gösteri uçuşu yapılıyor. Benim havada yapacağım sadece daire çimek olacak. Burdaki amacım bunların oyuncak olmadığını göstermek ve birkaç bilgi vermek. Bu arada saygı konusunda elimden geldiği kadarıyla dikkatli olmaya çalışıyorum. Kullandığım kelimelerin yanlış olduğunun şimdi farkına vardım. Bu konuda herkesten özür dilerim. Bu arada emin olun sizin o santim santim ilerlettiğiniz modelciliği bu kilometrelerce ileriye taşıyacağım hiç şüpheniz olmasın. Karşınızdaki tanımadan, "bir lise öğrencisi" olarak hayal ettiğiniz kişi değilim. Bundan da emin olabilirsiniz. Güvenlik konusunda da gereken önlemleri alabilirim. Ne zaman uçulup ne zaman uçulmayacağını da bilirim.

B3ko
24-02-2012, 17:16

Bunu ben söylemiyorum, etrafımdaki modelciler söylüyor!!

RC_Cankat
24-02-2012, 17:32

Konuya önceden cevap yazmış olmasaydım nasıl olsa gerekli cevaplar verilmiş diyerek sadece okumakla kalacaktım. Ancak yazdıklarımıza karşılık aldığımız cevabı görünce tepkisiz kalamadım. Bak Berkay Abicim;

1.Kimse sana o arazide uçak uçuramazsın demedi. Çok yeteneklisindir, alır o modeli voleybol sahasında da uçurursun. Videosunu koyarsın. Herkes izlerken şaşırır, belki bazıları seni tebrik eder veya yetenekli bulur ancak emin ol izleyen herkesin kafasında senin hakkında olumsuz düşünceler oluşur. Onun için videoyu paylaşsan da bir şey değişmeyeceğini bil.

2. Madem okulun bahçesi uygun soruyorum hiç mi merak etmedin mi bu adamlar salak mı o kadar boş arazi varken şehrin onlarca km. dışına çıkıp uçuş yapıyor diye.

3.Soru sorarken cevabına da hazır olacaksın, yazdıklarımızı da çarpıtma. Tekrar söylüyorum: Uçuramazsın değil uçurman tehlikeli olur dedik.

4.Yaptıkların takdir edilir bile olsa ne bana ne de başkasına yukarıda yazılı olan kelimeleri sarfedemezsin.

5.Soruyorsan söyleyeyim. Depron Extra330 uçurdum. Ha neden sordun onu anlamış değilim. İndoor modeller ise senin söylediğinle apayrı bir olay. Sakın aynı şey deme gülerler.

6.Ben konuya 2 seneden daha uzun süre önce cevap yazmışım. O zamanki tecrübemle bile -hemen hemen seninle aynı zamanda başlamış olmama rağmen senin aksine yaşanması muhtemel riskleri görebilmişim ve yardım etmek adına cevap yazmışım(Yanlış anlaşılmasın şu an işin ustasıyım demeye çalışmıyorum). Ama aldığımız cevaba bakıyorum da hiç yazmasam da olurmuş. Nasıl olsa burnunun dikine gidiyorsun.

7.Önceden de konusu geçmiş ben de İzmir-Bornova Anadolu'da okuyorum ve emin ol Türkiyede en büyük açık alana sahip ya en büyük okuldur yada en büyük açık alana sahip birkaç okuldan biridir(İnanmıyorsan gider googledan aratırsın). Okul idaresi benden okulu FPV ile havadan çekmemi istedi. Karşılığında da çok güzel şeyler vaad edildi(Not yada benzeri bir şey değil yanlış olmasın). Buna rağmen olacak tehlikeleri söyleyerek geri çevirdim. Şimdi ikimiz arasındaki farkı sen düşün.

8. Konunun #35 nolu mesajı. Bunu sen yazmadıysan kim yazdı???

İyi dilekleriniz için teşekkürler. Merak etmeyin yaşayarak öğrenmem :) Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım.

Ufak da bir rica. Lütfen tutup da yukarıda yazdıklarıma ithafen bana madde madde cevap yazmaya kalkışma. Çünkü ne okumaya ne de cevap vermeye zaman harcarım. Diğer üyelerin de tutup da cevap yazacağına pek ihtimal vermiyorum.

Kazasız kırımsız uçuşlar geçirmen dileğiyle...

B3ko
24-02-2012, 17:46
Hem diyosun ki soru sorunca cevabın da hazır olcak, bir de cevap yazma demişsin. O okula nasıl girdin hayret doğrusu.

B3ko
24-02-2012, 17:53
Berkay fikirlerin ve düşünce tarzın hatalı. Seni doğru yönlendirebilecek mesajları da bu doğrultuda okuyup abuk sabuk yerlere çekiyorsun. Dersine giriyor olsa karşısında hazırolda duracağın hocaların zaman ayırıp yol gösteriyor sen onlara terbiye sınırını aşan yakıştırmalar yapıyorsun. İşine gelmeyen cevaplara tahammülün yoksa soru sormayacaksın. Sormuşsan ve gayet düzgün mantıklı cevaplar almışsan teşekkür edeceksin. Teşekkür etmeyip bir de üstüne ayıp ettiysen özür dileyeceksin. Bu çizgide devam edersen bu forumda herhangi bir şey ispatlama şansın olmayacak bilesin. İstediğinin yapılmayacağına diar birçok şey söylenmiş, birçok şey de söylenmemiş. Artık birinin çıkıp da birşey söylemesini bekleme. İstersen dünya şampiyonu ol ama burada buranın kurallarına uyman lazım.
Okullarda müdürlerin bu tür işlere izin vermemesinin sebebi senin gibi nerede duracağını bilmeyenler yüzündendir.
Bilmişlik taslayan ve kendini bu işin ehli zanneden biri aynen şu cümleyi kullanır:

Sitede motor vuruş gücü adında bir konu yazmıştım. Orda beni caydırmaya yönmelik alaycı ifadeler kullanıdınız. Şimdi de kötü cevaba tahammül edemiyorsan soru sormuyacaksın diyorsunuz. Daha önce de size bir mesaj yazmıştım. O mesajda da yanlışımı öğretmeye yönelik değil de gözüme batırmaya yönelik bir cümle sarfetmiştiniz. Bu konuda biraz daha dikkatli olmanızı rica ediyorum.

RC_Cankat
24-02-2012, 18:00
Hem diyosun ki soru sorunca cevabın da hazır olcak, bir de cevap yazma demişsin. O okula nasıl girdin hayret doğrusu.

Cevap verdiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Yazdığın şeyler cevaptan sayılacak cinsten değil. Cevap dediğin adam gibi olur. "Yapamassın edemessin diyerek bilmişlik yapan, kendini bu işin ehli zannedenlere de ibretlik olsu diye bir video çekeceğim." yada " Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım." şeklinde değil. Ha neden adam gibi cevap vermek yerine böyle bir tutum sergiliyorsun. Orası zaten apaçık.

B3ko
24-02-2012, 18:01
Cevap verdiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Yazdığın şeyler cevaptan sayılacak cinsten değil. Cevap dediğin adam gibi olur. "Yapamassın edemessin diyerek bilmişlik yapan, kendini bu işin ehli zannedenlere de ibretlik olsu diye bir video çekeceğim." yada " Bu arada 4 senedir bu işin içindeyim. Az diyebilirsiniz ancak bu kısa sürede çok şey başardım, kimilerinin 10-15 yılda yapmadığı ya da yapamadığı şeyleri yaptım." şeklinde değil. Ha neden adam gibi cevap vermek yerine böyle bir tutum sergiliyorsun. Orası zaten apaçık.

Aradan kelimeleri çekme!!! İstersen sana adam gibi de cevap veririz. Anlayacağını bilsem emin ol öyle yaparım :)

atambay
24-02-2012, 18:05
Sağlam bir kişiliğin üzerine oturmadığı sürece en ileri düzeyde modelci bile olunsa kimseyi arkandan sürükleyemezsin. Kilometrelerce ileri götürebileceğin sadece kendi egon olur.
Saygı konusunda yaptığın hatayı farkettin, güvenlik konusunda hata yaparsan nasıl farkedeceksin? Kimse senin lise öğrenciliğinle ilgili değil. Yapacağın sakat bir işin sonucu Milli Eğitim Bakanlığının okullarda havacılık faaliyetini yasaklamasına neden olabilir. Biz bunun derdindeyiz. Böyle bir işe sebep olacak olursan yıllarca anılırsın bu alemde.
Biz de güvenlik konusunda bir sürü önlem alıp okul bahçesinde uçak uçurabiliriz. Yapmıyoruz çünkü ne kadar önlem alırsan al yeterli önlemi alamazsın. Bak bir tane gerçek uçağa çarptılar diye Etimesgut pisti modelcilere kapatıldı, bir başka kaza yüzünden hipodrom kapatıldı. Onlar güvenlik önlemi almadan mı kaza yaptılar sanıyorsun. E hadi sen de birşey yap da komple yasaklasınlar modelciliği.

RC_Cankat
24-02-2012, 18:05
Az önce mesaj kutuma Berkay Küçükkılavuz isimli şahıstan gelen mesajı aşağıya hiç bir değişiklik yapmadan ekliyorum.

"İstersen burda uzun uzun tartışırız. Hiç merak etme Aynı anda başlamış olmamıza rağmen tehlikeleri önceden farkettim demişsin. İyi halt ettin. Sanki normal uçuş sahasında tehlike yok mu? Orda insanlara ya da arabalara çarpmıyor mu? Kumandadan çıkan bir uçağın yoldan geçen bir arabaya çarptığını düşünsene!!!"

Şimdi bu kendiyle çelişmek değil de nedir. Bu konuya daha fazla mesaj yazmıyorum. Bölüm yetkilisinden, kişi birden çokça kez bana ve başkalarına hakaret içeren mesaj yazdığı için gereğinin yapılmasını ve konunun kilitlenmesini talep ediyorum.

B3ko
24-02-2012, 18:07
Az önce mesaj kutuma Berkay Küçükkılavuz isimli şahıstan gelen mesajı aşağıya ekliyorum.

İstersen burda uzun uzun tartışırız. Hiç merak etme Aynı anda başlamış olmamıza rağmen tehlikeleri önceden farkettim demişsin. İyi halt ettin. Sanki normal uçuş sahasında tehlike yok mu? Orda insanlara ya da arabalara çarpmıyor mu? Kumandadan çıkan bir uçağın yoldan geçen bir arabaya çarptığını düşünsene!!!

Şimdi bu kendiyle çelişmek değil de nedir. Bu konuya daha fazla mesaj yazmıyorum. Bölüm yetkilisinden, kişi birden çokça kez bana ve başkalarına hakaret içeren mesaj yazdığı için gereğinin yapılmasını ve konunun kilitlenmesini talep ediyorum.

Kendine güvenseydin bunları yayınlamazdın burda. Böyle birşey yapacağını tahmin ediyordum zaten.

B3ko
24-02-2012, 18:10
Sağlam bir kişiliğin üzerine oturmadığı sürece en ileri düzeyde modelci bile olunsa kimseyi arkandan sürükleyemezsin. Kilometrelerce ileri götürebileceğin sadece kendi egon olur.
Saygı konusunda yaptığın hatayı farkettin, güvenlik konusunda hata yaparsan nasıl farkedeceksin? Kimse senin lise öğrenciliğinle ilgili değil. Yapacağın sakat bir işin sonucu Milli Eğitim Bakanlığının okullarda havacılık faaliyetini yasaklamasına neden olabilir. Biz bunun derdindeyiz. Böyle bir işe sebep olacak olursan yıllarca anılırsın bu alemde.
Biz de güvenlik konusunda bir sürü önlem alıp okul bahçesinde uçak uçurabiliriz. Yapmıyoruz çünkü ne kadar önlem alırsan al yeterli önlemi alamazsın. Bak bir tane gerçek uçağa çarptılar diye Etimesgut pisti modelcilere kapatıldı, bir başka kaza yüzünden hipodrom kapatıldı. Onlar güvenlik önlemi almadan mı kaza yaptılar sanıyorsun. E hadi sen de birşey yap da komple yasaklasınlar modelciliği.
Okullarda modelcilik yasaklansa ne olacak? Uçak uçurulmaz ki orda riskler var lütfen! Olayı büyütmekte de bir harikasınız doğrusu. Modeliciliği komple yasaklarlar umarım. Bu arada o etimesgut pistindeki gerçek uçağa elektrikli bir model çarpmıştır. Elektrikli modellerin uçtuğu yerden kaynaklana bir sorundu bu. Böyle olacağı belliydi zaten.

atambay
24-02-2012, 18:14
Okullarda model uçak kolu güzel bir etkinlik. Bu güzel etkinliğin bu kadar yol göstermeye rağmen böyle anlamsız boyuta taşınması bu başlıkta daha fazla yararlı olunamayacağını göstermiştir. Konuyu çöpe taşıyorum.