PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pardon yani,bu bölüm ne işe yarıyor?

aozgen
07-12-2010, 10:58
Yeni bir bölüm açılmış,başlıktan çıkaramadım ne işe yarayacağını izah eden olur mu acaba?

emo23
07-12-2010, 11:27
Ahmet Abi

Bir süredir deneme amaçlı helikopter bölümünde bu konu test aşamasında idi.

Merhaba
Helikopter bölümümüzde bazen forum kurallarına uymayan (tıklayın (http://www.hobbyrc.com/forum/threads/42565-Forum-kullan%FDc%FDlar%FDndan-istekleriniz-%E2%80%93-ricalar%FDn%FDz)) konular açılıyor. Konu yetkili tarafından kapatılıp forum içinde kirliğine neden oluyor. Yada cevabı çok basit, bilhassa yeni üyeler tarafından açılıp askıda olan konular oluyor.

Tüm bu konular bundan sonra yeni başlığımız olan "Forum - RC Helikopter - Geri Dönüşüm Kutusu" http://www.hobbyrc.com/forum/forums/240-Geri-D%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm-Kutusu içine aktarılacaktır.

Buraya taşınan konu temizlik yapılıp, ilgisiz mesajlar kaldırılınca forum içinde ilgili başlık altına taşınabilir.

atambay
07-12-2010, 17:35
Birisi tutup da MHZ mi CHZ mi diye başlık açarsa konuyu topluma kazandırmak için buraya aktaracağız.

alpi7334
07-12-2010, 18:26
Hayırlı uğurlu olsun :)

mnevzat
07-12-2010, 19:47
Birisi tutup da MHZ mi CHZ mi diye başlık açarsa konuyu topluma kazandırmak için buraya aktaracağız.

Demek ki toplum bundan sonra burda bulunacak..!!

StaNLy_
07-12-2010, 20:16
Demek ki toplum bundan sonra burda bulunacak..!!

Konunun silinmesinden iyidir Nevzat abi :)

Sümer Yamaner
08-12-2010, 02:46
Bundan sonra ben konularımı doğrudan buraya açayım. Modlar bakıp düzeltip ilgili başlığa taşısınlar. Sevdim bu işi. :D

Deli cerkes
08-12-2010, 09:06
Kırım sonrası artık malzemenin , hangi yöntemlerle geri dönüştürüleceği anlatılacak zanettiydim bende. demek ki asıl amaç başkaymış.

Reha Kaya
08-12-2010, 10:35
Elimde bir adet pancar motor ve 3 okka ağırlığında otomobil fan motoru var.

Renault 12 saç vantilatör kanadı taktım, bayağı kuvvetli çevirip, hava üflüyorlar.

Ben bunlarla, UAV olur, uzay mekiği olur, bir şeyler yapmak istiyorum.

Gerçi, ben her bir haltı biliyorum da, yine de sizlerden yardım almak istedim.

Bana şöyle 40-50 kilometrede çekecek, bir kumanda tavsiyesi lazım.

Daha aşağısı valla kurtarmaz, en az 40-50 kilometre olacak.

atambay
08-12-2010, 10:47
Elimde bir adet pancar motor ve 3 okka ağırlığında otomobil fan motoru var.

Renault 12 saç vantilatör kanadı taktım, bayağı kuvvetli çevirip, hava üflüyorlar.

Ben bunlarla, UAV olur, uzay mekiği olur, bir şeyler yapmak istiyorum.

Gerçi, ben her bir haltı biliyorum da, yine de sizlerden yardım almak istedim.

Bana şöyle 40-50 kilometrede çekecek, bir kumanda tavsiyesi lazım.

Daha aşağısı valla kurtarmaz, en az 40-50 kilometre olacak.

Bir de ucuz olsun ama almışken iyi birşey olsun.

Toral
08-12-2010, 11:20
Uçak bölümünde bu başlığı görünce, ne yalan yazayım ben de çançinçon motorların yanında ücretsiz verilen mavi torbaların forum şekline uyarlanmışı diye düşünmüştüm.

atambay
08-12-2010, 11:25
Uçak bölümünde bu başlığı görünce, ne yalan yazayım ben de çançinçon motorların yanında ücretsiz verilen mavi torbaların forum şekline uyarlanmışı diye düşünmüştüm.

Morfoloji ve renklendirme aynen tuttu. :)

yyalibuk71
08-12-2010, 11:27
Tam yerinde bir konu açılmış, rahat rahat müthiş fikirlerimi yazabileceğim.
Reha Bey, pancar motorundan uçak olmaz. O motoru pancar üretmek için kullanıp, ürettiğiniz pancardan rakı imal edip, kendiniz uçuşa geçebilirsiniz.
3 okka ağırlığında otomobil fan motoru 3* 1282 = 3846 gram eder. Bu motora uygun bir kanat yaparsanız kendinizde uçarsınız. Fan motorunu sürmek için, oto yedek parçacılarında (sizin dükkanı bir araştırın) kademe düğmesi vardır. Hani şu ne kadar istersek o kadar üflettiriyoruz ya kaloriferi/klimayı o düğme. Sonrasında servolara ihtiyacınız olacak. Yine aynı yerden silecek motoru isteyin bol miktarda. Çünkü sizin teyyare flapsız biraz zor inip kalkar. Yani mecbur flapta yapacaksınız. 4 adet 12 volt 70 amperlik aküde edindiniz mi. Sizi hiç kimse tutamaz. UAV için geri vites kameralarından alıp ileri vitese bağladınız mı bu sorunuda çözmüş olursunuz.
Şimdi tek sorun kaldı o da kumanda. Cep telefonunuza küçük bir işlem yaparak 40/50 km den çekmesini sağlayabilirsiniz. Cep telefonunuz eğer antenliyse lütfen anteni kırın. Çünkü antenli haliyle 100 km falan menzili var. Anteni kırarsanız bunu yarıya indirebilirsiniz. Eğer antensizse, kurşun bir levha alıp cep telefonunuzun üstüne monte edin. Böylelikle çekim gücünü yarıya indirmiş olursunuz.
Başka takıldığınız bir yer olursa, geri dönüşüm kutusunda olacağız.

yyalibuk71
08-12-2010, 11:52
Emrah arkadaşımız şu konuda sizin motora uygun gövde yapımını paylaşmış Reha Bey, artık işiniz çok kolaylaştı.
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/59709-Kendi-Ucaginizla-Ucmak-Ister-misiniz

kevin
08-12-2010, 11:58
Kalıp hazır pancar motorunu tak uç......1

atambay
08-12-2010, 12:17
Hayırlı bir konu olsa kılınız kıpırdamaz. Geyiğin kokusunu alan damlıyor anında. Şimdi bu başlığı geri dönüştüreyim de görün.
Kutlu senin mesajı dönüştürdüm ilk olarak.
2 tane K harfi (biri büyük)
1 tane L harfi
2 tane P harfi
1 tane R harfi geri dönüştürülüp hesabına gönderildi. Dilediğin gibi kullanabilirsin. Noktalar çizgi şekline çıktı onları attım. 3 tane A çıktı onlara el koydum. Bir tane W çıktı ben de anlamadım nasıl çıktı. Taci'ye soracağız. Geri kalan da dipte tortu halindeydi.

Diğer mesajlarla da ilgileneceğim.

yyalibuk71
08-12-2010, 12:34
Abi, benim mesaj komple geri dönüştürülebilir malzemeden yazıldı. O yüzden hiç uğraşma ne lazımsa al kullan senin olsun.
Artan herhangi birşey olursa, benim konularıma birer ikişer paylaştırırsın :D:D:D

Toral
08-12-2010, 12:51
Benim mesaj ise tamamen işe yaramaz malzemeden yapıldı. Bırakın geri dönmeyi, düz döndürmek için bile şans başta olmak üzere, ustalık, tornavida, daha şanslı birisi, vs,vs gibi yardımcı elemanlar gerekiyor.

100kmh2sn
08-12-2010, 13:10
Başlığı faydalı olsun diye açtık fakat; faydasından çok zararı mı oldu anlam veremedim ?¿?¿ :)

Reha Kaya
08-12-2010, 13:14
hobyyrcmi aman aman ne kadar mal varsa oraya dolmuş bide bi halt bildiklerini sanıyolar

Sizler için, DH forumunda böle böle diyorlardı, meğerlem haklılarmış.

Ben, bu güne bu gün, sanat mektebi son sınıfında tedrisat görmekte bir öğrenciyim.

Yaşımın 47 (Yazı ilen gırkyedi) olduğuna bakmayın, aslında son derece başarılı bir talebeyim de, hocalar bana taktığı için 30 senedir mezun olamadım.

İnat ettim yapacağım, hem pancar motorundan, hem de radyatör fan motorundan.

Biri UAV olacak pancar motorlu olan, fan motorlu olansa uzay mekiği olacak.

Sonracıma gelip burada, hepinizin yüzüne çarpacağım.

Toral
08-12-2010, 13:16
Yok yok çok faydalı olmuş, hatta sağlık açısından bile.

Canı sıkılmış biri bu bölüme girerek sıkıntı ile keyif arasında dönüşüm yapabilir, mutlu olabilir.

alpi7334
08-12-2010, 13:17
Daha ne faydası olsun baksana turnigy accucell altının deşarj modu gibi :D

emo23
08-12-2010, 13:18
DH deki konuyu bende okudum Reha Bey :(
Hoş olmayan yazılar. Seviyelerine inip bir savunma yapma ihtiyacı duymadım.

Sizler için, DH forumunda böle böle diyorlardı, meğerlem haklılarmış.

Ben, bu güne bu gün, sanat mektebi son sınıfında tedrisat görmekte bir öğrenciyim.

Yaşımın 47 (Yazı ilen gırkyedi) olduğuna bakmayın, aslında son derece başarılı bir talebeyim de, hocalar bana taktığı için 30 senedir mezun olamadım.

İnat ettim yapacağım, hem pancar motorundan, hem de radyatör fan motorundan.

Biri UAV olacak pancar motorlu olan, fan motorlu olansa uzay mekiği olacak.

Sonracıma gelip burada, hepinizin yüzüne çarpacağım.

Reha Kaya
08-12-2010, 13:24
DH deki konuyu bende okudum Reha Bey :(
Hoş olmayan yazılar. Seviyelerine inip bir savunma yapma ihtiyacı duymadım.

Aynen öyle, efendim.

Oraya bende üyeyim, baktım seviye tutmayacak, o nedenle bende yazmadım.

Bir kaç arkadaş, gerekli cevabı yazmışlar zaten.

Reha Kaya
08-12-2010, 13:30
Reha Bey, pancar motorundan uçak olmaz. O motoru pancar üretmek için kullanıp, ürettiğiniz pancardan rakı imal edip, kendiniz uçuşa geçebilirsiniz.

Efendim, zaten tam bir aydır, o konuyla uğraşıyorum. :D

yyalibuk71
08-12-2010, 13:36
Efendim, zaten tam bir aydır, o konuyla uğraşıyorum. :D
Büyükçe bir düdüklü tencere, 80 cm uzunluğunda 4 cm çapında bakır boru, 0,5 cm çapında 2 metre uzunluğunda ince bakır boru, 4,5 kg. şeker, 19 litrelik su damacanasıyla rahatlıkla yapılabilir. İsterseniz ayrıntılı bir plan çıkarıp yollarım :D:D:D

Deli cerkes
08-12-2010, 16:17
Pancar motoruyla uçak olurmu olmazmı tartışılır.Ancak pek güzel tek kişilik , binek taşıt olabiliyor.
Birde far , sinyal bağlanırsa tadından yenmez.

http://www.youtube.com/watch?v=-7ObzxarnPU

Reha Kaya
08-12-2010, 17:08
Büyükçe bir düdüklü tencere, 80 cm uzunluğunda 4 cm çapında bakır boru, 0,5 cm çapında 2 metre uzunluğunda ince bakır boru, 4,5 kg. şeker, 19 litrelik su damacanasıyla rahatlıkla yapılabilir. İsterseniz ayrıntılı bir plan çıkarıp yollarım :D:D:D

Düdük müdük, bizim gibim amatörleri bozar, efendim.

1 Aydır uğraştığım sistem şöyle:

23 Litre galvaniz tank.

4 Metre bakır boru.

2000 Watt rezistans

Elektronik termometre + termostat

1 M3 22 derece sabit ısılı depo v.s.

Velhasılı kelam, bizim düzenler garışık olur vesselam. :D

nuhs
08-12-2010, 17:32
Merakla bekliyorum nasıl olucak diye eminim rc camiasında bir ilklerden olur kanımca :) ...

yyalibuk71
08-12-2010, 17:49
Düdük müdük, bizim gibim amatörleri bozar, efendim.

1 Aydır uğraştığım sistem şöyle:

23 Litre galvaniz tank.

4 Metre bakır boru.

2000 Watt rezistans

Elektronik termometre + termostat

1 M3 22 derece sabit ısılı depo v.s.

Velhasılı kelam, bizim düzenler garışık olur vesselam. :D
Aman hocam dereceleri iyi takip edin. 64,5 derecede gelen metanolu atın, bize lazım olan 76,5 ta gelecek :D:D:D
Birde sızıntı olmamasına dikkat edin :D

yyalibuk71
08-12-2010, 17:56
Pancar motoruyla uçak olurmu olmazmı tartışılır.Ancak pek güzel tek kişilik , binek taşıt olabiliyor.

İyiymiş bu :)

angilonit
08-12-2010, 18:01

Hepimiz bir tane bundan yapalım ve şehirler arası yarışalım,ne dersiniz ? :fısfıs:

Reha Kaya
08-12-2010, 18:28
Aman hocam dereceleri iyi takip edin. 64,5 derecede gelen metanolu atın, bize lazım olan 76,5 ta gelecek :D:D:D
Birde sızıntı olmamasına dikkat edin :D

Keşke gelse, model yakıtı yapardık. :D

İlk gelen 50 mg. her ihtimale karşı ayrılacak, dökülmeden biriktirilip ispirto ocağında yakılacak. :D

yyalibuk71
08-12-2010, 18:54
İlk gelen 50 mg. değil. 76,5 dereceye gelene kadar gelen herşey ispirto ocağına. 76,5 tan sonra gelenler toplanacak. Eğer ikinci damıtım yapılmayacaksa 76,5 tan sonra ilk gelen 50 ml. de ispirto ocağına. İkinci damıtım yapılacaksa; ki anason bu aşamada ilave edilecek. 76,5 tan sonra gelen ilk 50 ml. atılmayacak, hepsi toplanacak. ikinci damıtımda 76,5 tan sonra gelen ilk 50 ml. ispirto ocağına atılacak. Aromatik isporto ocağı yakılacak:D:D:D
ÖNEMLİ:ÖZÜR nerden kafama takılmış 76,5 bilmiyorum. Doğrusu 78,5 olacak. Metanol 64,5 derecede etanol 78,5 derecede buharlaşıyor :)

Reha Kaya
08-12-2010, 19:01
Şimcik bizi sepetleyecekler, imbikhaneye çevirdiniz lan burayı deye. :D

yyalibuk71
08-12-2010, 19:09
Geri dönüşüm yapıyoruz hocam, konunun ruhuna uygun :D:D:D

Reha Kaya
08-12-2010, 19:12
Geri dönüşüm yapıyoruz hocam, konunun ruhuna uygun :D:D:D

Tam 3 dene Sn. Moderatörümüz neye dikiliyor, aşağıda o zaman?

Bizi, geri dönüştürmek için, her halde? :D

yyalibuk71
08-12-2010, 19:42
Tabi bakacaklar, bedava patlarlı yakıtı üretmeye çalışıyoruz burda hemide aromatik :D:D:D

Reha Kaya
08-12-2010, 19:58
Aromasını, aktif karbon ile süzmeyecekmiydik? :D

Reha Kaya
08-12-2010, 20:02
Hem bedavaya da malolmuyor, en az 300 milyon gayme masraf ettim, şu ana gadar. :agla:

yyalibuk71
08-12-2010, 20:17
Reha Bey, sizin artık geri dönüşünüz yok:(
Bu kadar masraftan sonra galon galon yakıt üretmeniz lazım:D:D:D
Sakın aktif karbon kullanmayın. Lezzet diye birşey kalmaz. (2 zamanlı motorlar özellikle lezzetli yakıtlarla çok iyi performans sergilerler:fifufifu:)
Tabii meyvadan yapacaksanız. Direk şekerden yapılacaksa birinci damıtımdan (şey rafine diyecektim) sonra yapılabilir. İkinci rafineden sonra yapılırsa hem renk değiştirmez, hem kokusu yok olur. (4 zamanlı motorlar dahi bunu istemez)
Yeni yakıtlarınızla iyi uçuşlar dilerim :)

Reha Kaya
08-12-2010, 20:45
Kubilay bey,

Dönülmez bir ufkun akşamındayım, artık çok geç. :D

16 galon, 1 galite yakıt hammadesi hazır gibi.

Bol bol uçuşun sırrı burada zaten, teşekkürler.

Yakıt imalathanesi bitince, bir fotosunu özelinize atarım.

Ondan sonra, bu yakıtlan uçuracağım modellerin anlatımına geçeceğim.

Bu aralar bende bir terslik var, yakıt imali için yaptığım termometre/termostat çalışmadı/çalıştıramadım. Başka bir yerden istedim, batakçı çıktı, paralar gitti. Yenisini aldık, bir termometre/termostat 3 misli paraya maloldu.

Model için olta kamışı istedim, herif 2 tane 5 gaymelik olta yerine 58 milyonluk olta yollamış! Üstüne yatamadım, paşa paşa geri yolladım.

Çinden model malzemesi istedik, araya kurban girdi malzemeler çok geç geldi.

Velhasıl, yakıthaneye yangın söndürücüsüz girmeyeceğiz, anlaşılan. :D

yyalibuk71
08-12-2010, 20:57
Umarım, işleriniz yeniden rayına girer.
19 litrelik damacana yakıt hammaddesinden, yaklaşık olarak 2 litre gibi yakıt elde ediliyor :)

aozgen
08-12-2010, 21:25
Ayıptır söylemesi benim de sıkı bir kimya geçmişim vardır,şimdi emekli olduktan sonra bu çok işime yaradı.Şimdi hergün votka,bira ve şarabı, üre ve yan türevlerine çevirmekle oyalanıyorum,gayetle de mutluyum.♪♫

Reha Kaya
08-12-2010, 21:38
Umarım, işleriniz yeniden rayına girer.
19 litrelik damacana yakıt hammaddesinden, yaklaşık olarak 2 litre gibi yakıt elde ediliyor :)

Bunlar işin eğlenceli tarafları, 22 milyon herifte batmış, olta yanlış gelmiş, mühim şeyler değil.

Yakıt % 10 olsa 19 litre % 100 1.9 litre % 40-50 3-4 litre olması lazım.

Normalde beklenen % 14 - 15 randımanlı yakıttır, değişik nitro katarak % 17 - 18 randıman alanlar var.

Bu yakıtlan, iki zamanlılarda 14.000 devir, 4 zamanlı motorlarda 9.500 devir bekliyorum.

Dino motorlarında, çalışırmı bilmiyorum. :lol:

Reha Kaya
08-12-2010, 21:42
Ayıptır söylemesi benim de sıkı bir kimya geçmişim vardır,şimdi emekli olduktan sonra bu çok işime yaradı.Şimdi hergün votka,bira ve şarabı, üre ve yan türevlerine çevirmekle oyalanıyorum,gayetle de mutluyum.♪♫

Ahmet bey, tüm bunnar sizin başınızın altından çıkıyor.

Bu başlık ney dediniz, iş kimyaya sardı.

İmzanızda bile, fuel olarak ''Boğma'' nam adlı yakıt var.

Öbür forumdan beri, boğma boğma deye deye, bizi yakıt imaline zorladınız.

aozgen
08-12-2010, 21:51
Boğma yakıtımla gayet mutluyum.Ama herkese tavsiye etmiyorum.O yüzden masumum.

Reha Kaya
08-12-2010, 21:55
Boğma yakıtımla gayet mutluyum.Ama herkese tavsiye etmiyorum.O yüzden masumum.

Valla, mazeret neyim gabul etmiyoruz.

Ahmet bey, böyüğümüzdür dedik, bu yola taş goyduk.

Soprano dışında, sonuna gadar arkanızdayız.

yyalibuk71
09-12-2010, 11:59
Şimdi hergün votka,bira ve şarabı, üre ve yan türevlerine çevirmekle oyalanıyorum,gayetle de mutluyum.♪♫
:D:D:D
Buda bir geri dönüşümdür. Konu başlığına uygundur.

yyalibuk71
09-12-2010, 12:08
Bunlar işin eğlenceli tarafları, 22 milyon herifte batmış, olta yanlış gelmiş, mühim şeyler değil.

Yakıt % 10 olsa 19 litre % 100 1.9 litre % 40-50 3-4 litre olması lazım.

Normalde beklenen % 14 - 15 randımanlı yakıttır, değişik nitro katarak % 17 - 18 randıman alanlar var.

Bu yakıtlan, iki zamanlılarda 14.000 devir, 4 zamanlı motorlarda 9.500 devir bekliyorum.

Dino motorlarında, çalışırmı bilmiyorum. :lol:
Fermantasyon %12 etanol derecesi elde edildiğinde kendi kendine biter. Etanol bu seviyeye geldiğinde mayayı öldürür. Dolayısıyla alınabilecek en yüksek randımanda budur :)
Damıtma sonucu elde edeceğiniz %80-85 yoğunluklu etanol, nitro katılarak seyreltilecek ve bunun sonucunda 2 ve 4 zamanlıya uygun, karbüratörden geçebilecek yoğunlukta bir yakıt elde edilecektir. Elde edilen bu yakıtla, Karbüratör ayarı iyi yapılırsa uzun bir süre uçuş gerçekleştirilebilir. Kötü karbüratör ayarı ve çok uçak varsa, bir iki sorti sonucu yakıt biter, yeniden yapmak gerekir:)

Reha Kaya
09-12-2010, 13:11
Valla bilmiyorum, efendim.

Üniversite modelcileri, bizim motorlar çıkar deyorlar.

Doğru sıcaklık, şeker oranı, fermanteye katılan malzeme, uygulanan maya v.s mutlaka etkilidir.

Maya gelişiminin durduğu etanol seviyesi bir çeşit sınırdır ve bu “Etanole karşı gelişme toleransı” olarak adlandırılır. Etanol üretiminin durduğu nokta ise farklı bir limit belirler ki buna da “üretim toleransı’’ denir. Genelde gelişme toleransı 6-9 % w/v sınırları olmasına rağmen, üretim toleransı %15 w/v ve daha üstüne çıkabilir.

yyalibuk71
09-12-2010, 13:51
Bu işin anasonunu yalamış modelcilerden daha iyi bilip ukalalık edecek halimiz yok:)
Öyle diyorlarsa öyledir. Ama bilimsel yöntemlerle yapıldığında öyledir. Ben aynı modellerim gibi doğaçlama çalışıyorum. Bildiğim budur:)
Hangi sitede yazıyor bunlar özelden gönderde benimde ufkum açılsın :D:D:D

Reha Kaya
09-12-2010, 14:22
Pardon yani,bu bölüm ne işe yarıyor?

Deye, başlık neyim açıldı.

3. sayfaya eriştik, şimdiden.

Değindiğimiz gonular;

1. Pancar motor ilen, UAV aracı imali.

2. NASA'ya rakip, fan motoru ilen, insansız uzay aracı.

3. Yine pancar motoru ilen, tek kişilik seyyare taşıtı.

4. Yakıt imali.

5. Kötü yakıtın etkileri.

6. Bol bol, gimya bilgisi.

Böyle derin gonulara girip, bilgi dağarcığı olan bu gonuyu açtığı için, Ahmet beye teşekkür ederiz. :lol:

aozgen
09-12-2010, 14:47
Bana diil,bööle bir alt başlığı açan yönetime teşekkür edin.Meğersem geyikler başlığıymaış,adını yanlış koymuşlar.İyi ki sormuşum yaa.

ozgenccoskun
09-12-2010, 14:48
Geri dönüşüm kutusu amacına ulaşmış görünüyor.Sizlerin sohbetlerine bakılırsa çok güzel olmuş bol bol takılırsınız artık. :D

PATO
09-12-2010, 14:53
Bu bölümün ne işe yaradığı anlaşıldığına göre enerjimizi başka konulara ayırabiliriz demektir.:)