PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nitro nasıl yapılabilir

skyline
17-06-2004, 02:22
Arkadaşlar; aranızda yakıtı kendi yapan varmı yani kimyacılardan falan alıp karışımı yaparak yakıt olayını ucuza getirebilirmiyiz(1 litre yakıt 1 gün = 20 milyon. karışım tam olarak nitro+metanol+yağmıdır. selamlar...

Hassank
17-06-2004, 03:38
BOOOOMMMM o riske girmek istemem açıkçası :)

platy
17-06-2004, 04:27
Bence deneme bile :kütküt:

Car_Maniak
17-06-2004, 11:53
bu konu kacıncı kez konusuluyor yaw??? sıkıldım acıkcası ben bu bşz benzin yapalım muhabbetinden... skyline al hobbyshoptan pasa pasa kullan yorma kendini bence..

unalsel
17-06-2004, 13:10
Benim üniversiteden iyi bi hocam bana nitro yakıt yapmanın mümkün hatta kolay olduğunu söylemişti.Yemek tarifi verir gibi anlatmıştı ama o üretici firmaların kalitesi yakalanmaz,başına iç de açabilirsin.Bu konuya alternatif olarak şunu öneriyorum, Hobbyrc olarak yurtdışından yakıt getirtebilr miyiz? Hobby shoplar nasıl yapıyor bu işi? bu yakıtın özel bir izinle gelebilmesi gerek. Aylık olarak Hobbyrc'nin yakıt gideri Türkiyede hobbyshoplarda satılan yakıtın büyük bir bölümünü oluşturuyordur diye düşünüyorum. Gümrükten baktım yakıtın ülkemize girişinde yüksek vergiler de alınmıyor. Neyse konu ile bilgisi, görüşü olan arkadaşlar yazarlarsa bize faydalı olabilir.

umitp
17-06-2004, 13:47
ben sadece 25 lik ile 15 lik benzini karıstırıp 20 lik yaptım sorunlada karsılasmadım ama ole yemek yapar gibi olmaz bence

apo.se
17-06-2004, 14:54
alın hobbyshop tan.Riskli bir iş.3-5 kuruş kar etcem diye arabanızı ziyan edersiniz

mantaboy
29-06-2004, 14:20
2 yıl once r/c olayına ara verdım ve bu sene gene baslıyorum ufak uafk toparlmalarla en son 2 yıl once yazlıktan bı komsumuz model ucaklar flan yapıp kulanıyor arblar tekler flan adam bayagı bı merkalı o bana 20-30 lıtre yakıt vermıstı ve adam senlerden berı kendı yakıtımı kualnıyorum dedı guven ıcnde kulanabılırsın dedı ve benımde denmemı soledı bende kulandım ve hıc bır yan etkısnı gormedım adam kımyacı tabı ben hıc yapmadım sadeceonun verdıgnı kullandım
yakıtın bılesenlerı ethıl alkol ve hınt yagı. 3/1 karısıtıyorsun ve sana yakıt oluyor tabı bunun malıyetı ne bılmıyorum dedıgm gıbı kendım yapmadım.bılgı olsun dıye solıeyyım dedım ısteyen orjınal kulanır ısteyne kendı yapar dener

RoCCo
29-06-2004, 14:47
yapılabilemez..

landjump
29-06-2004, 16:17
Yapilamaz diye birsey yok yapilir.Ben de Ankarada THK model ucakcilari izlemistim onlar da kendi yakitlarini kendileri yapiyorlardi.Ayrica patlama tehlikesi oldugu da nerden cikti?

IBO
29-06-2004, 16:29
2 yıl once r/c olayına ara verdım ve bu sene gene baslıyorum ufak uafk toparlmalarla en son 2 yıl once yazlıktan bı komsumuz model ucaklar flan yapıp kulanıyor arblar tekler flan adam bayagı bı merkalı o bana 20-30 lıtre yakıt vermıstı ve adam senlerden berı kendı yakıtımı kualnıyorum dedı guven ıcnde kulanabılırsın dedı ve benımde denmemı soledı bende kulandım ve hıc bır yan etkısnı gormedım adam kımyacı tabı ben hıc yapmadım sadeceonun verdıgnı kullandım
yakıtın bılesenlerı ethıl alkol ve hınt yagı. 3/1 karısıtıyorsun ve sana yakıt oluyor tabı bunun malıyetı ne bılmıyorum dedıgm gıbı kendım yapmadım.bılgı olsun dıye solıeyyım dedım ısteyen orjınal kulanır ısteyne kendı yapar dener

sadece ikisi olduna eminmisin? bence o kadar kolay değildir hint yağı kapalı çarışıda war we çok pahalı bişey de değil ethil alkol de aynı şekilde eğer dediğin şeyler se yapıp denerim ama bir sorun daha war aelde ettiğimiz yakıt kaç nitrolu olıcak sonuçta arabalarımıza nitro sunu bilerek alıyoruz...! :eyaaaaa:

Hassank
29-06-2004, 17:25
arkadaşlar bence bilmedğiniz ve emin olmadığınız şeyleri burada yazmayın bakın sonra diğer arkadaşlar bilen bilmeyen okuyup yapmaya kalkıyor ve doğrudan arabasını bozma riski ile karşı karşıya kalıyor bence yaptığın doğru bişey değil iboli....

IBO
29-06-2004, 17:27
ama ya işe yararsa riske değmez mi sence düşünsene 50 60 dolar werip alıcana 20 25 milyona kendin yapıyosun...

mcagis
29-06-2004, 17:33
Arkadaşlar, yakıtın içinde belli oranlarda "Etil alkol+Hint yağı+Sentetik yağ+Nitrometan"
vardır. Özellikle Nitrometanın kolay bulunabileceğini sanmıyorum. Ayrıca o sentetik yağın da ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Uçak motorlarında belki yapma yakıt kullanılabilir çünkü genellikle düşük nitrolu yakıtlarla çalıştırılıyorlar ve açıkta oldukları için pervane ile kolayca soğutulurlar ve ısınma sorunları pek olmaz. Ama arabalar için durum çok farklı, o yüzden ısınma ve yakıt konusunda çok dikkatli olmak gerekir...

ilkerkirmizi
29-06-2004, 17:54
arkadaslar bence de boşuna denemeyin oyle o dediginiz malzemeleri bi kaba koy karıştır olayı yok bildigim kadarıyla. Ben burda (Ankarada) bi abiimizle tanıştım kendisi yakıt imal ediyor ve gerekten cok kaliteli oldugunu soyluyor. vee fiyatıda aldıgımız yakıtlara oranla %30-40 daha ucuz. kalitede o oranda daha iyi dedi.
hatta web sayfası da var burda cok fayddalı bilgilerde söz konusu bütün yakıtlı model araba kullanan arkadaslarımın bu siteye girip bilgilenmesini tavsiye ederim.
sanırım kargoylada istediginiz yere teslimat yapabiliyorlar. cok da profesyonelller. Şahsen deneyin derim yabancı yakıtın hobby shopların yakıt tekelini kırmak için. yuksek fiyatları önlemek için...

http://www.teknikmodel.net

ersin
30-06-2004, 02:23
arabamda en çok dikkat ettiğim şey yakıttır. markalı bile olsa arabamda her yakıtı kullanmam. dünyanın parasını verdiğimiz arabalarımızı 10-15 dolar için riske atmaya gerek yok bence. benim malım kıymetli kardeşim :)

not: eskiler bilir, bu mesajın aynısını galiba 5-6 kere yazmışımdır. barcelona'dan cem'e selamlar :)

unalsel
30-06-2004, 13:47
Tamam da o türk yapımı yakıt hobbyshoplardan aldığımız yabancı üretimlerden daha pahalı,fiyat listesinde öyle gösteriyor.

mantaboy
02-07-2004, 20:23
sadece ikisi olduna eminmisin? bence o kadar kolay değildir hint yağı kapalı çarışıda war we çok pahalı bişey de değil ethil alkol de aynı şekilde eğer dediğin şeyler se yapıp denerim ama bir sorun daha war aelde ettiğimiz yakıt kaç nitrolu olıcak sonuçta arabalarımıza nitro sunu bilerek alıyoruz...! :eyaaaaa:

abıcım sadece ıkısı baska hıcbırsey yok gozulmle gordum ınanandım ve kullandıom ısteyen dener ıstemeyen denemezz
adla deve degılkı bu kardesım parmaktanda ufak bır pıstonu oynatackasın oldugu yerde ufak bı patlama saglıyabılmek amac he yag gereksınımıde hınt yagından saglıyor eleman olup bıtıyor

traxxas
03-07-2004, 01:32
abı tamam yemın etmene gerek yokk yaparsıın bır yakıt bır bulusma duzenlerız koyarsın arabanın ııne gazlarsın bakalım olurmu eger oluyorsa sen yap yakıtı ben parası neyse verıp alımm okıı

mcagis
03-07-2004, 11:55
Sırf merak ettiğim için bakıyım dedim ama, o linkteki adrese giremedim, adreste bir yanlışlık mı var?...

cem
03-07-2004, 17:27
Saol ersincim ;) Ben 2 gun once 1 galon omegayi 30 dolara aldim artik daha ucuzu icin kasmaya ne gerek var anlamiyorum(1 galon= 3,5litre yaklasik)? Bu tip fantastik islerle ugrasmak isteyenler buyursun yapsin tabiiki ancak ersininde dedigi gibi 3-5 kurus icin arabayi riske atmak ne kadar mantiklidir?Arabalar ve motorlar sizlerin parada sizlerin,bu risklere girmek isteyenler kendileri bilir.

cguckan
03-07-2004, 17:46
Arkadaşlar konu dışına çıktı ama ben t-maxxi ilk aldığımda tornado marka 5litre %10 nitrolu yakıtı 30dolara almıştım. Şimdi ise zam gelmiş 32 euro yapmış adamlar. Ben kalitesiz yakıt mı alıyorum? Yada sizin aldığınız yakıtların nitro oranı vs. çok mu farklı?

Walkman
03-07-2004, 23:21
Ben aracım da Bryon marka yakıt kullanıyorum...Çünkü yakıtın içinde acaip kaliteli motor yağları var....%30 nitro lu 1 galonu 55 euro

platy
04-07-2004, 06:20
Omega , felix , byron arasında en iyisi byron bence.

mantaboy
04-07-2004, 21:35
arabamda en çok dikkat ettiğim şey yakıttır. markalı bile olsa arabamda her yakıtı kullanmam. dünyanın parasını verdiğimiz arabalarımızı 10-15 dolar için riske atmaya gerek yok bence. benim malım kıymetli kardeşim :)

not: eskiler bilir, bu mesajın aynısını galiba 5-6 kere yazmışımdır. barcelona'dan cem'e selamlar :)

makınamda 2.6 ıslemcıye sahıbım ancak 3.5 mhz kulanıyorum.bınek arabam standart degıl yok derecelı yok kapak taslama vs.. anlıyacagın sınırları zorlmayı bıde ıllegal olayları sevıyorum bu zevk verıyor yanı olayın parasında degılım bu bı zevk kendı yakıtımı yapmakta bana gore bıraz zevk ısı olsa gerek zaten modele okadar para veren adam benızede o parayı verır ya yanlsımı dunuyorum bılmıyorum

ersin
05-07-2004, 01:22
zaten modele okadar para veren adam benızede o parayı verır ya yanlsımı dunuyorum bılmıyorum

doğru düşünüyorsun. anlatmaya çalıştığımda oydu zaten. ama cemin dediği gibi araba da senin zevk de senin. istersen saf nitro koyup öyle gidersin. benim mesajım, daha çok arabasını temiz kullanmaktan zevk alanlar için yazılmış bir yazıydı.

RoCCo
05-07-2004, 01:47
bende byron'u denemeyi dusunuyorum su elimde 2 sise omega var bitsin onlar bi . bu arada yakıt isini insanların denemeden anlaması zor gibi gozukuyor . yapsınlar kendi yakıtını yapmak isteyenler . koyup calıstırsınlar . elde ettikleri sonuca gore kendileri kullanıp kullanmamaya devam edeceklerdir zaten . kotu sonuc elde ettiklerinde bi daha yaptıkları yakıtı kullanacakları bi motor olmayacak ellerinde , eger iyi sonuc elde ederlerse bu durumdan bizlerde faydalanırız . zaten sırf bir hafta tower'dan motor getirtmesi koyar insana ters bi durum oldugunda . ama su turkiye'de yapılan yakıt (teknikmodeldi galiba) kalitesiz bir seye benzemiyor adamların yaptıkları siteye gore bos bir ise benzemiyor pek . ciddi firma gibi geldi bana

skyline
05-07-2004, 04:02
Arkadaşlar Böyle bir konu açtığım için pişman oldum. Hazerfene ikinci veya üçüncü gidişimde ( daha nitrolu bir aracım yokken ) orada bir arkadaşa sordum yakıtı nereden alıyorsunuz diye oda karışımı kendimiz yapıyoruz demişti arabası çalıştıramıyordu (bilemiyorum yakıtla ilgilimiydi). sorum buradan kaynaklanıyor. para konusu çokda önemli değil, ben akaryakıt tesislerinde çalışıyorum. bu konuyu buradaki petrol mühendisleri ilede görüşeceğim. konu açıklığa kazanması gerekli olduğunu düşünüyorum. selamlarımla... :ımmm:

cem
05-07-2004, 15:04
Skyline konunun acikliga kavusucak bir yani yok,burada yazdik ersinle beraber ve eski forumdada bu konuda yazilar var.Isteyen istedigini yapsin ancak insanlar bazi riskler tasiyan yada tasiyabilecek olaylara ozendirilmemeli,ersinle soylemeye calistigimiz bu.Unutmayin aklin yolu birdir.

mantaboy
05-07-2004, 19:00
zaten modele okadar para veren adam benızede o parayı verır ya yanlsımı dunuyorum bılmıyorum

doğru düşünüyorsun. anlatmaya çalıştığımda oydu zaten. ama cemin dediği gibi araba da senin zevk de senin. istersen saf nitro koyup öyle gidersin. benim mesajım, daha çok arabasını temiz kullanmaktan zevk alanlar için yazılmış bir yazıydı.

kesınlıkle katılıyorum herkezın zevkı kendıne ama "nıtro nasıl yapılır" dıye bır baslık atılıca kendımce gordugum kulandıgım ve yapımı mumkun olabılıcek yakıt olayı hakkında bır fıkır verdım.Bılgı paylastıkca artar :eyweyw:

prince1
05-07-2004, 19:06
pekı arkadaslar bu tornado yazan yakıt nasıl acaba

underground
05-07-2004, 19:07
arkadaşlar bildiğim kadarıyla kendi yakıtımızı yapabilmemiz mümkün ancak akıl karı değil. çünkü hint yağı ve nitromethan ile bitmiyor olay. bunun içinde motorun sıcaklığını dengeliyen sağlar, motoru temizliyen, paslanmayı önlüyen bir çok katkı maddesi var kullandığımız benzinlerde..!

iii ingilizece olan arkadaşlar şu linke göz gezdirebilir.. :
http://www.morganfuel.com/sidewinder.htm

manyak1979
03-06-2008, 02:25
arkadaşlar şööle bi göz gezdirdim yazılanlarada nie bu kadar ürktüğünüzü anlayamadım doorusu ev yapımı yakıttan... nie diye soracak olursanız ben nitro motorlarla uğraşmayalı bi 10-12 yıl kadar oldu ama iki hafta önce bi model markette ithal rc nitro yakıtla bir rc aracın çalıştırılışını izledim. bunda ne var diiceksiniz tabii şimdi şu var on yıl önceleri ithal yakıt bulmak pek mümkün diildi bizde 1/3 oranında metanol(metil alkol) ve hint yağını karıştırır bir litreyi şu anki parayla 3,00 a mal ederdik. şuraya bağlayacağım model markette çalışan arabanın eksoz dumanı beni birden 10 yıl önceye götürdü ve burnumda o esoz kokusunu tekrar duydum. madem çok farklı bu ithal benzin niye aynı kokuyo? tamam içinde nitro katkısı var ve hatta fiyatıda bu belirliyo ama 1/3 karışım oranlı yakıtın düşük performansından başka hiçbir yan etkisi olmadığını siz dostlarıma tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. zira ben yaklaşık 2 yıl kullandım ve hiçbir zararını görmedim. motorum falan bitmedi yaani.saygılar diyorum ve metanolün hızlı bir yanıcı olduğunu hatırlatıyorum...

red_fin
03-06-2008, 10:44
Manyak1979 Bey,

Eskiden biz de kimyacılardan aldığımız metil alkol ve hint yağını karıştırarak yakıt yapardır. Elbette hazır yakıt ile el yapımı yakıt aynı kokar, ikisinde de metil alkol var sonuçta.

Hazır yakıtta olan, el yapımı yakıtta olmayan şeyler ise, özellikle araba motorlarının performansı bakımından olmazsa olmaz şeyler.

Örneğin nitrometanol, antifoam ajanları vs. Bunun dışında en önemli şey ise yağın ve metil alkolün kalitesi.

Yakıtlarda kullanılan kalitede yağ ve metil alkolü, piyasadan temin etmeniz mümkün değil.
Ayrıca, elde yakıt yaparken, birebir oran tutturmanız, yağı yakıta yeteri kadar karıştırmanız vs.'de mümkün değil.

Elde yapılan yakıtla da elbette motor çalışır. Ama kesinlikle, diğer yakıtlardan aldığınız performansı tutturamazsınız.

Motorun bitmesi diye birşey zaten şehir efsanesinden ibaret. El yapımı yakıtlarda sadece hint yağı olduğu için ve de oranı %30'lar civarında bulunduğu için motor ömrü daha bile uzun olur belki.

Ama performansı için aynı şeyi söyleyemeyiz.

kyoshi
04-06-2008, 02:01
pekı arkadaslar bu tornado yazan yakıt nasıl acaba

tornado %10 nitrolu kullaniyorum sorunsuz yag orani yazmiyor ama sisede ama baya yagli motor full gaz kullaniminda 113 derecede hava sicakligi 30+ tükürük testinde tükürük zar zor buharlasiyor bu yakittan memnunum baska kullanan lar da var tanidigim

bu arada edit gecegim konu ile alakali bu yakit yapma isini bende denemek istiyorum fakat mu sivi maddeleri temin etmem mümkün degil almanyada yasiyorum ve bunlari almak icin zehirli maddelerle ugrastigina dagir bir belge istiyorlar annem laburanttir karisim konusunda bi faydasi olacaktir olmasada bilen birileri vardir tanidigi amacimda kar etmek degil seviyorum rc ile alakali bir cok seyi kendim yapmayi birde birsey daha var belki bana öyle gelmistir model yakiti cok yanici sanilior fena sekilde patlar vs normal araba benzininden cok daha az yanici oldugunu gördüm atesin üzerine viski dökmek gibi bisi

red_fin
04-06-2008, 11:31
Metil alkolün parlama noktası, benzine göre çok daha düşüktür, yani benzine göre daha yanıcıdır. Nitrometanol ise daha yüksek parlama ısısına sahiptir. Hatta birkaç derece daha yüksek olsa, yanıcı madde sınıfına bile girmeyecek bir madde.

kyoshi
04-06-2008, 15:22
Metil alkolün parlama noktası, benzine göre çok daha düşüktür, yani benzine göre daha yanıcıdır. Nitrometanol ise daha yüksek parlama ısısına sahiptir. Hatta birkaç derece daha yüksek olsa, yanıcı madde sınıfına bile girmeyecek bir madde.

"Metil alkolün parlama noktası, benzine göre çok daha düşüktür, yani benzine göre daha yanıcıdır" demissiniz daha az yanicidir bence

birde nitro icerdigi icin yakitin yanma isisini artirmazki nitro sogutur yani her halukarda benzin bizim kullandigimiz nitrolu alkol yakitlarindan daha yanici ve isisi yuksektir model yakiti kolonya gibi yaniyo sahsen ben yakip gözümle gördügüm parmadan bahsediyorum benzin daha fena yandi ayni anda döktük ayni anda atesledik hatta benzin bulundugu kapta boffff diye parlarken model yakiti buna göre cok daha sesiz parladi

hafta sonu isiyida ölcücez :D benzin kazanacak bence

red_fin
05-06-2008, 18:24
"Metil alkolün parlama noktası, benzine göre çok daha düşüktür, yani benzine göre daha yanıcıdır" demissiniz daha az yanicidir bence

Böyle bilip bilmeden, kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesenlere nasıl kızıyorum anlatamam. :mad:

Sevgili kardeşim, madem bilmiyorsun, birşey yazmadan önce aç da interneti şöyle bir bak, yazdığım şey doğru mu değil mi diye..

Sence daha az yanıcı olması, gerçekten öyle olmasını gerektirmez.

Sence yerçekimi diye birşey yoksa, damdan atladığında havada mı kalırsın yani...

Metail alkolün parlama noktası 11 derece santigrad,
Benzinin parlama noktası 40 derece santigraddır.

Sence hangisi daha yanıcı şimdi otur bir daha düşün bakalım.

birde nitro icerdigi icin yakitin yanma isisini artirmazki nitro sogutur yani her halukarda benzin bizim kullandigimiz nitrolu alkol yakitlarindan daha yanici ve isisi yuksektir model yakiti kolonya gibi yaniyo sahsen ben yakip gözümle gördügüm parmadan bahsediyorum benzin daha fena yandi ayni anda döktük ayni anda atesledik hatta benzin bulundugu kapta boffff diye parlarken model yakiti buna göre cok daha sesiz parladi

hafta sonu isiyida ölcücez :D benzin kazanacak bence

Nitro sence neyi nasıl soğutur, bir de onu yaz bakalım. Biryerden duymuşsun "nitro soğutur" diye, ama hiç fikrin var mı ne olduğundan? Neyi soğutur, yakıtı mı, motoru mu, ateşi mi????

Bu konu daha önce defalarca yazıldığı için şimdi tekrar etmeyi gereksiz görüyorum.

Dene bakalım, sence benzin kazansın bu yarışı.

Bence sen kollarını çırparak uçabilirsin de. Bir denemeye ne dersin. Sen mi kazanacaksın, yerçekimi mi???

ermis
05-06-2008, 20:00
ben os 46 ax motorumda kendi yaptıgım nitrosuz yakıtı kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım karışım olarak 5 litre alkol 1 litre hint yagı kullanıyorum yaklaşık %18 cıvarı yapıyor. ama elimdeki os 108 motorda ayar tutmadı şimdi aynı motoru %5 ve % 10 nitrolu yakıtlarlada deniyecegim şayet sonuç aynı olursa motoru başka bir arızası var diyecegim. ama cevremde bir cok arkadaş kendi yaptıgı yakıtlarla ucuyor ve sorun yaşamıyorlar.maliyet olarak 5 litre alkol 10 lira hint yagı (pahalı alıyormuşum) 6 lira toplamda 16 liraya 6 litre yakıt kullanıyorum. ufak araba motorlarında ne tepki verir acıkcası bilemiyecegim.

1/10 batuhan
05-06-2008, 22:04
beyler ben bu konuda biraz daha açıklı getirmek isterim bende tamiya tg-10 mk1. nın 12 lik os motoru vardı onu kendi yaptığımız yakıtla kullanıyorduk ama arabayı çarptım kırıldı ve 21lik motor taktım şimdi yine kendi yaptığımız yatıkla kullanıyorum benim kullandığım yakıt formulü METİL alkol 7 bardak (!!!!!!Metil, etille karıştırmayınn!!!!!!!) metil alkolüm litresi 5 lira
hint yağı 1 bardak litresi yaklaşık 5 lira
eğer nitrolu yakıt yapmak isterseniz içine azot (Na) kullanmanız gerekir ancak bu azotu kimyacılar vermiyor (azot patlayıcı yapımında güçlendirici olarak kullanılmaktadır)
ben halada kullanıyorum eğer performan değişikliğini soruyorsanız daha bugün 20% lik nitrolu fire stormu draggta geçtim seçim sizin

1/10 batuhan
05-06-2008, 22:16
metil alkolle etil alkol arasındaki fark (fizikçiden öğrenilmiştir)
metil alkol sıkıştığında patlamayı ısı ile yapar ama etil alkol sıkıştığında patlamayı normal araba bujilerindeki gibi kıvılcım ile yapar

husman
05-06-2008, 22:39
forumda bu konulardan çok var araştırırsan çok detaylı bilgiler var .ama kandi yaptığın yakıt motorun fazla ısınmasına vs neden olur sonra yakıt morda kalırsa yağ donunca sakız gibi olur kolay kolay temizlenmez .diğer yakıtlarda köpürme önleyici vs. var.o yüzden yaptığın yakıttan hazır yakıtlardaki verimi alamazsın

ermis
06-06-2008, 11:20
beyler ben bu konuda biraz daha açıklı getirmek isterim bende tamiya tg-10 mk1. nın 12 lik os motoru vardı onu kendi yaptığımız yakıtla kullanıyorduk ama arabayı çarptım kırıldı ve 21lik motor taktım şimdi yine kendi yaptığımız yatıkla kullanıyorum benim kullandığım yakıt formulü METİL alkol 7 bardak (!!!!!!Metil, etille karıştırmayınn!!!!!!!) metil alkolüm litresi 5 lira
hint yağı 1 bardak litresi yaklaşık 5 lira
eğer nitrolu yakıt yapmak isterseniz içine azot (Na) kullanmanız gerekir ancak bu azotu kimyacılar vermiyor (azot patlayıcı yapımında güçlendirici olarak kullanılmaktadır)
ben halada kullanıyorum eğer performan değişikliğini soruyorsanız daha bugün 20% lik nitrolu fire stormu draggta geçtim seçim sizin

alkolü pahalı alıyorsun o fiyata zatem nitrosuz hazır yakıt alabilirsin. ben alkolü 2 ytlden alıyorum.

birde yakıtın içinde azotu nasıl kullanıyorsun sorabilirmiyim acaba.

sahasefi
10-06-2008, 17:16
ben araca normal benzin koyup motorun içinede dabılup yag koydum 8 depo çalıştırdım hiçbir problem olmadı castrol magnatek marka yagda bence aynı işi görür benzinede küçük oranda yag karıştırırsanız nitro mitro hikaye çalışıyor araç biraz ses degişimi oldu o kadar

sahasefi
10-06-2008, 17:21
ben araca normal benzin koyup motorun içinede dabılup yag koydum 8 depo çalıştırdım hiçbir problem olmadı castrol magnatek marka yagda bence aynı işi görür benzinede küçük oranda yag karıştırırsanız nitro mitro hikaye çalışıyor araç biraz ses degişimi oldu o kadar

shadowpane
10-06-2008, 17:35
performans nasıl peki. aracın modeli nedir.

red_fin
10-06-2008, 17:54
Arkadaşlar, dinlemeyin böyle saçma sapan tavsiyeleri lütfen...

Ya da dinleyin, gidin benzin doldurun deponuza çalıştırın. Biz söyledik söyleyeceğimizi, gerisi sizlere kalmış.

red_fin
10-06-2008, 17:56
Arkadaşlar, dinlemeyin böyle saçma sapan tavsiyeleri lütfen...

Ya da dinleyin, gidin benzin doldurun deponuza çalıştırın. Biz söyledik söyleyeceğimizi, gerisi sizlere kalmış.

ermis
11-06-2008, 10:47

böyle saçma sapan bir şey olmaz nitro motor benzinle çalışmazki ben onun araştırmasını yapıyorum en azından buji değişmeli ateşleyici konmalı karbiratör modifiye edilmeli vs. vs. hele ufacık araba motorlarında bu çokk zor. far zedelimli oldu yag olarak 2 zamanlı motor yaglarından kullanılmalı.motorunuzu seviyorsanız bunu denemeyin.

düzplaka
20-09-2009, 20:52
benim fikrim orjinal yakıt bidonlarının üzerinde içindeki yakıtla ilgili herhangi birşey olmaması(kimyasal içeriği adı falan) bunun öğrenildiği zaman herkesin yapabilmesi ihtimali olabileceği anlamına geliyor sanki.
yani eczaneden herhangi bir ilaç bile alsak kimyasal içeriği yazıyor ama kimse bu riske girmiyor ilaç yaparım diyemiyor karmaşık ve uzman ,ekipman vs işi
ama yakıtlar konusunda sanki kolanın x maddesiymiş gibi bidonlar üzerinde hiç birşey yazmıyor
sonuçta:
yakıt Methanol Nitromethane Castor oil
CH3OH CH3NO2 C18H34O2.9 dan oluşuyor çokta karmaşık değil
hani insanlar imal edeceğinden değil ama üzerinde yazması 100 kişiden 5 kişiyi bile yönlendirse işlerine gelmez diye düşünüyorum ve sanırım çok saçmaladım.
kısaca : bence home made yakıt yapımı ortaya korkunç sonuçlar çıkarmaz derim ama oldukça dikkatlice

aozgen
20-09-2009, 21:20
En çok da azot katılmasına bittim.Üstelik azot patlayıcıymış,haydaaaa.
beyler yakıtınız kabaca,
metanol(metil alkol,zehirli)(Kızdırma bujisinin platin flamanı ile katalitik reaksiona girer onun için bu alkol)
Hintyağı veya metanolde eriyen herhangi bir sentetik yağ(mesela Motul Micro veya jet türbin yağı)
varsa Nitrometan(azot değil başka bir katkı değil)
Varsa çok az aseton.
Yakıtınız bu.Ticari imalatcılar kendi araştırmalarına göre bazı katkılar ekleyebilir ama bunlar performansa yönelik değil,kurum önlemeye,pas korumaya,alev düenlemeye yarayan katkılar,performans için başka bir katkı yok.

CBMXX
27-01-2010, 12:23
Bu video daki insanlar, o yıllarda nitro yakıtmı kullanıyorlardı? Yakıtı kendilerimi yapıyorlardı?

http://www.youtube.com/watch?v=slwnO2YTelQ

1/10 batuhan
27-01-2010, 12:34
Bu video daki insanlar, o yıllarda nitro yakıtmı kullanıyorlardı? Yakıtı kendilerimi yapıyorlardı?

http://www.youtube.com/watch?v=slwnO2YTelQ

nitrosuz yakıt :)

nasıl diceksin ?

bu yakıtların asıl bileşeni nitro diildir. Ana maddesi metil alkol ve hint yağıdır.

red_fin
27-01-2010, 12:40
1930'lu yıllarda kullanılan motorların tamamına yakını gazyağı, hintyağı, eter karışımı yakıtla çalışan dizel motorları. Yakıtları da kendileri yapıyorlar.

Glow motorların ve ticari yakıtların ortaya çıkması 1950'lerden sonra.

Yanlış hatırlamıyorsam ilk ticari yakıtı Cox firması çıkartıyor. Thimble Drome Glow Fuel adı ile, teneke kutularda satılıyor. Bunun nedeni de 1950'lerde Cox motorların çok popüler hale gelmesi ve Amerika'da yaşayan hemen hemen her çocuğun evinde bir tane Cox motor bulunmasıdır. Hal böyle olunca herkes kendi yakıtını yapamayacağı için ticari yakıtlar da piyasaya çıkıyor.

http://www.museumofamericanspeed.com/Collections/Culture/GasOilArts/91-1172-4S.shtml

NachtMarcher
07-07-2010, 16:04
Ben yakitimi kendim yapiyorum ama alisim islemim biraz karisik.
Metil Alkol, Silikon ve yag bazli wurth yagi ve arabalarina koydugunuz benzin incelticiden kullaniyorum. Genel karsili 27 birim olarak test ettik.
tek sorunu bu alisimin nitrodan daha enerji cikarmasi. Bu sorunuda ek bir batarya ile ufak bir fani sogutmak icin kullaniyorum. motor icinde hic bir sekilde yakit birakmiyorum haznedede. silikon bazli sentetik yag kullandigimdan zaman icinde kendi koruyucu kalkanini olusturup motorun sikismasina sorun aciyor.

red_fin
08-07-2010, 02:20
Bravo.

Bu kadar şey yazdık, bunun üzerinde ne desek boş artık.

Metil alkolün içine silikon atacağız, biraz da wurth yağı koyup, benzin inceltici ile kıvama getireceğiz. Buraya kadarını anladık da ek bataryayı motorun neresine takacağımız çözemedim.

25 senedir boşu boşuna hint yağlı model yakıtı kullanıyormuşuz demekki. Ben kendimi geçtim, dünya modelcilik camiası 60 küsur senedir wurth yağlı yakıtı keşfedememiş, ona yanıyorum.

mantikus
26-02-2012, 01:03
Aslında kendimiz yapabilsek çok iyi olucak 2-3 günde 1 galonu bitirebileceğimi düşünüyorum daha aracımı almadım :D

harunk
26-02-2012, 11:42
gereksiz yere konuları hortlatmak güzel mi bu tek değil :D

mantikus
26-02-2012, 15:09
gereksiz yere konuları hortlatmak güzel mi bu tek değil :D

Hortlasında bi zarar yok bence belki kendimiz yapabilirsek boşuna 70-80 lira vermeyiz (Daha aracımı almadım)

Calimocho
26-02-2012, 15:59
Hortlasında bi zarar yok bence belki kendimiz yapabilirsek boşuna 70-80 lira vermeyiz (Daha aracımı almadım)

O zaman boşa vercekseniz nitrolu almanın manası yok

Nobran
26-02-2012, 18:48

Sence konuları hortlatmanın bir zararı yok fakat bize göre var. Ayrıca bu dediğin şey neye benziyor biliyormusun iki bin liraya acımadan telefon alıp kontöre verdiğin paraya acımaya benziyor. Yakıtı kendin yaptığını farz edelim(!) boşa vermiş olduğumuz(!) 70-80 liradan daha ucuza mal edilebileceği kanısına nasıl vardın?

yuayar
26-02-2012, 19:29
forumda üretip kullanan vardı konusu da vardı ama bir süre aracın aşırı ısınma, devir düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşmıştı.

mantikus
27-02-2012, 19:56
Haklısınız

by_saglik
02-12-2013, 16:23
metil alkol, hint yağı azotu kaçta kaç oranında karıştırdınız orası anlaşılmadı.

TRX-5608
02-12-2013, 23:22
Butun yazilanlari okumadim acikcasi,yapilir mi yapilmaz mi bilmiyorum. Yanliz pazar gunu pistte bir abimizin boyle bir yakit yuzunden bir motorunun tamir olmayacak sekilde bozuldugunu duydum. Tam bilmiyorum ne oldu ama aracini EP cevirmis:)

Toplamda 100TL kar edicem derken 200-300$ lik motor bence riske atilmaz.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi