PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektrikli model uçak konusunda yardım

mustafamurat
31-03-2011, 14:22
abilerim bu sitede beni yeni görüyorsunuz ama 2 model bitirdim bu işe başlayalı 2 hafta oldu. babam bnm yaptığım modellleri çok sevdi ve babama bu işten bahsettim. elektrikli model uçak yapıcam maddi sponsorum babam ve sizin bana bir eğitim modeli ve planını verseniz birde elektrikli uçak modellerinnin elektronik ekpmanlarının ne olacağını neyin ne kadar alınacağını falan birde uzaktan kumanda 4 kannallı olurmu avantajları nedir. kötü yanları nedir. thkda 55 liraya görmüştüm. eğitim model olarak cessna taraftarıyım.

hayırlı yorumlarınızı bekliyorum.

emo23
01-04-2011, 01:39
mustafa

forumda http://www.hobbyrc.com/forum/tags.php?tag=caylak ve http://www.hobbyrc.com/forum/tags.php?tag=efsane konularına bir bak ve bol bol okuyarak bilgi darağacını genişlet.

Eğitim modeli olarak Cessna uygun değildir.

mustafamurat
01-04-2011, 07:33
ben bf modeli yaptım şimdi resmini atayım sadece bana elektronik sistemleri lazım

emo23
01-04-2011, 10:26
hangi modeli ? toplam ağırlığını yazmayıda unutma

LadeS268
01-04-2011, 10:30
Resimleri bekliyoruz...

mustafamurat
01-04-2011, 11:15
hemen atıyorum birini

http://eagleturk.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=898.0;attach=222;i mage

iskeleti mukavvadan yaptım yeniolduğum için deneme amaçlı bu bugün tamamını kaplayıp atacam resmi

haftaya balsa sipariş edip curtiss p40 yapacam warbirdsa meraklıyımda:D

Sümer Yamaner
01-04-2011, 12:03
Yeni arkadaşlar için ideal başlangıç modeli Junkers JU Stuka'dır!!!

emo23
01-04-2011, 12:10
musatafa
sen forum sayfalarını karıştırdın mı ? bana irtifan yüksek gibi geldide. sonra stall oldum, hasta oldum deme.

Sümer Yamaner
01-04-2011, 12:57
Ben sayfa karıştırıp okuyarak vakit kaybına karşıyım. Doğrudan eyleme geçmeli insan. Başkalarının yeteneksizlikleri sonucu ortaya çıkan o yazılar bence genç ve yetenekli arkadaşları kısıtlamamalı. Ben tüm yazılanları okudum. Kendisi Piper gibi Cessna gibi mükemmel modelleri uçurmayı beceremeyenler, başkası da uçurmasın diye köstek olmaya kalkıyor.

emo23
01-04-2011, 13:07
itiraf ediyorum :) ben şahsen kıskanıyorum, çekemiyorum.

myssba
01-04-2011, 13:28
Zaman kaybı israftır.
Hayat kısa..
Yap uçur.
P-40 a başlarsan paylaş lütfen, faydalanalım. Ne zamandır yapmayı çok isteyipte, cesaret edip başlayamadığım bir model.
Çekemeyenlere aldırma.:)

mustafamurat
01-04-2011, 16:20
saygısızlık gibi olmasında ben şu a4 kağıdına çıktı aldığım piper j3 yapmıstım sonra bf 109 modeline başlayayım dedim. dediğiniz gibi irtifam birden yükseldi. size söz veriyorum haftaya p40 yapacam balsadan bu sefer kılı kırk yaracam. bekleyin şu modelin kaplaması bitsinde. bana elektrikli uçak için gereken elektrik malzemelerini ve kumanda önerilerinin yapın 200 tl bütçem var birde kumanda 4 kanallı olunca hız kontrol yapabiliyormuyuz.

myssba
01-04-2011, 18:21
Senin modellere 3 kanal yetiyor. 4. kanalı istediğin amaç için kullanabilirsin.
1. KANAL dikey dümen yada aileron (kanatcıklar) sağa-sola dönüş.
2. KANAL yatay dümen , aşağı-yukarı
3. KANAL esc hız kontrol
P40 bekliyorum. Alşveriş için hobbyking' e bakıver.

recepcyln
01-04-2011, 20:07
Daha önce bir yerlerde önermiştim şöyle yapsak. Foruma testle adam alsak mesela
Sayın modelci adayı üye olmak istediğiniz forum model uçak, helikopter ...... dallarında pek çok usta modelcinin faaliyet gösterdiği yeni başlayanlara severek yardımcı olunan bilgi deposu .......bir forumdur. Sizin için hazırlamış olduğumuz temel bilgileri okuyarak ve bu bilgiler ışığında hazırlanmış testi geçerek foruma kayıt olabilir bu şekilde forumu daha bilinçli kullanabilir ve daha hızlı yardım alabilirsiniz.
Mesela
Model uçak temel ekipmanları.......
Servo......
esc.....
motor.....
vs.......
Uçak kumanda yüzeyleri
......
Test soruları.
En iyi hangi modelle başlanır.
A) Trainer B) Stuka C) Cessna D) P-40
Zaten hayatlarımız birer coktan seçmeli test olmuşken forumada testle adam alalım :) olsun bitsin. En azından testi geçenler ne soracağını bilebilir böylece.

RC_Cankat
01-04-2011, 23:28
Bence mantıklı. Aslında şöyle olabilir. Kayıt olduktan sonraki ilk sayfada model uçağa başlarken başlıklı uzunca(epey uzunca) bir yazı açılır ve üstüne kocaman karakterlerle "sonraki sayfadaki üyelik testini geçebilmeniz için bu yazıyı mutlaka okuyunuz. Bu sayfayı kapattığınız takdirde sayfayı tekrar görüntüleyemeceksiniz" şeklinde yazılır. Ardından açılacak sayfada ise model uçakla ilgili bazı temel sorular sorulur. Bu şekilde okuma alışkanlığı olmayan arkadaşları forumdan şutlamış oluruz. nasıl:)

Sümer Yamaner
02-04-2011, 00:52
Olmaz ki! Soru tekniği hatalı. En iyi hangi uçakla başlanır sorusunun üç tane doğru yanıtı var. Olmaz ki ama...

recepcyln
02-04-2011, 01:34
Eyvah sınav iptal o zaman :)

mustafamurat
02-04-2011, 08:56
buyrun bfnin hemen hemen bitmis hali elimde balsa ve kaplama olsun ozaman gorun beni

vede ilk yaptığım model 2. rafta duruyor. sonra aşağıdakine geçtim :d nereden nereye:D

birde bu hobbyking ürünleri yurtdısındanmı geliyor gümrük vergisi yokmu. birde türk sitesi söyleyin

kaplamayı 5li defterlin arasındaki seffaf olan bi kağtımsı madde var onla yaptım ne olduğunu öğrensem alıp hep yapacam. güzel bir kaplama maddesi

emo23
02-04-2011, 11:53
Mustafa
Yaşın kaç senin ? Anne - baba yada bir ağabey sözü dinlemeyi bilir misin ?

mustafamurat
02-04-2011, 12:00
bnm yas 17 soz dinlerim tabikide

emo23
02-04-2011, 12:21
ilk 20 mesajın ana fikrini anlayabildin mi ?

bnm yas 17 soz dinlerim tabikide

agt33
02-04-2011, 13:33
bu arkadaşın dediği gibi
bu uçakları yapmak çokda zordeğil biraz el becerisi proje okuyabilmek le bunları yapıyoruz bende 3 tane yaptım daprondan.
çokda güzel gözüküyo keratalar. ahanda arkadaşa buraya kadar katılıyorum burdan sonrası değişiyo
uçağın ağırlığı ve kanat türüne göre motor pervane ona göre esc lipo seçmek okarda kolaydeğil
doğanbey saolsun bana çok yardımcı oldu tamam onu hallettik te
uçurmak okadar kolay zannedenler yanılsın ben 4 kanal heli uçurmama rağmen (micro) uçağı havalandırmadım daha
kısmet 2 haftaya havalanacak sim çalıştım ama hala uçuştan endişeli yim
yani özetle yapmak belkide elektronikte halledilir ama her uçağın uçuş karekteriği farklıdır yapmak zordeğil uçmak öğrenenekadar mesele

mustafamurat
02-04-2011, 20:01
soylediklerinizi aklinma yazdim. bnmle ilgilendiginiz icin tesekkurler