PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El yapımı 1/5 ölçekli vw golf 6 kep ve şase projesi...

Sayfa : [1] 2

INSURER07
10-08-2011, 19:17
Merhaba hoby rc üyeleri ve bu hobiye gönül verenler...
Bendeniz Hüseyin Şan, Antalya şehir merkezinde yaşıyorum, mesleğim sigortacılık
yaklaşık 2-3 aydır rc model arabalarla ilgili araştırma yapıyorum ve tesadüfen forum sayfasını bulup üye oldum. bu süreçte birçok bilgi ve birikimim oldu hoby rc forum sayesinde. öncelikle katkısı olan herkese sonsuz teşekkür ederim .

Hazır satılan modelelri alıp hemen kullanmaya başlamaktansa büyük ölçek el yapımı yakıtlı araçlar daha çok ilgimi çektiğinden bu hobiye direk kendi el emeğimle oluşturduğum bir araç yaparak başlamak istedim ve biraz düşündükten sonra kendi aracım olan 2011 vw golf VI kepi tasarımına başlayarak bi nevi hobiye emeklemeden girmeye karar verdim ! inşallah elimize gözümüze bulaştırmayız :)
Genel anlamda butür konularda el becerisine sahip bir insanım bu nedenle kep yapımının beni çok zorlayacağını sanmıyorum aslına bakarsanız bu işin kolay yanı sayılır hatta.. ama yeterli teknik ve teorik bilgiye henüz sahip olmadığımdan motor, şanzıman , yürüyen aksam, elektronik , ve şase konusunda yoğun desteğe ihtiyacım olduğunu belirtmek isterim... ne mutlu ki forumda mükemmel işler çıkarttığına şahit olduğum bir çok tecrübeli arkadaşımız var gördüğüm kadarıyla, umarım bu konuda neler yapabileceğime dair destek ve bilgi alabilirim sizlerden...
Yaklaşık 1 haftadır kep üzerinde çalışıyorum, öncelikle kep kalıbı için bir model çıkartmaya başladım model malzemesi olarak forumdan Ceyhun Bey'in müthiş plymouth projesinde olduğu gibi köpük tarzı bir şey kullanmayı düşündüm ama yapacağım aracın o modele nazaran çok daha yuvarlak hatlı olması nedeniyle rahat işleyemeyeceğimi düşünüp biraz daha sert ama kolay işlenebilecek bir malzeme arayışına girdim, nihayetinde modeli ytong (gaz beton) dan yapmaya karar verdim HADİ BİSMİLLAH :hımm:

HaaKaN
10-08-2011, 19:29
merhaba huseyin abi hosgeldin. Ben hakan.

Cok zahmetli ve teknik bilgi gerektiren bir ise girismeye calisiyorsun :) yanlis anlama. hevesini kirmak istemiyorum ama size kucuk bir oneride bulunmak istiyorum. 1/5 benzinli bir arac alip o aracin kepini 1 e 1 kopyalama yontemiyle ilk deneyimizini yapabilirsiniz. Bu sayede araclar hakkinda on bilgi ve tecrube kazanmis olursunuz. En azindan sistem mantigini cozer kendinizi ona gore yonlendirirsiniz. Egerki hic bir bilgi olmadan sifirdan bir arac yapmaya calisirsaniz basarili olma ihtimaliniz cok dusuk.

INSURER07
10-08-2011, 19:36
87693 87694

87705 87695

87696 87697

87698 87699

87700 87701

87702 87703

INSURER07
10-08-2011, 19:45
merhaba huseyin abi hosgeldin. Ben hakan.

Cok zahmetli ve teknik bilgi gerektiren bir ise girismeye calisiyorsun :) yanlis anlama. hevesini kirmak istemiyorum ama size kucuk bir oneride bulunmak istiyorum. 1/5 benzinli bir arac alip o aracin kepini 1 e 1 kopyalama yontemiyle ilk deneyimizini yapabilirsiniz. Bu sayede araclar hakkinda on bilgi ve tecrube kazanmis olursunuz. En azindan sistem mantigini cozer kendinizi ona gore yonlendirirsiniz. Egerki hic bir bilgi olmadan sifirdan bir arac yapmaya calisirsaniz basarili olma ihtimaliniz cok dusuk.
Merhaba Hakan kardeşim öncelikle uyarın için çok teşekkür ederim, aslına bakarsan çok haklısın ama dedim ya bir kere kafaya koyduk bunu yapmayı denemeden ne yapıp yapamayacağımızı görmek mümkün değil:) yukarda basettiğim gibi işin kep kısmını her halükarda yapabileceğimi düşünüyorum zor olan şase , ama baktık olmadı yada olmayacağına kanaat getirdik bu scale kepi yapıp bu kepe uyacak hazır bir rtr şase temin edip en azında işin bir kısmını kendimiz başarmış olmanın hazzını yaşarız:) dedim ya ben işin tüketim kısmından ziyade üretim kısmından zevk alıyorum , hayalkırıklığına uğraya uğraya illaki mutlu olmayı başarırız umarım :) hayatta herşeyde olduğu gibi bu güzel hobide de denemeden çaba göstermeden hedefe ulaşılamayacağını düşünüyorum..
anlıyacağın bu projede B PLANIM DA mevcut kep el yapımı şase hazır da olabilir ilerleyen aşamalarda projenin gidişatı :)

HaaKaN
10-08-2011, 20:06
Anladim umarim basarabilirsin. Soyle bir alternatif daha var. Antalyada bu tur bir araci olan arkadasa bizim forum sayesinde ulasabilirsin ve onun aracini inceleme imkani bulursun. En azindan kafanda ne yapman yada nerden baslaman gerektigi konusunda bir fikir olusur.

INSURER07
11-08-2011, 18:19
resimleri düzenleyip yeniden yükledim , modelin ilk aşamadan 1 haftalık süreçte geldiği nokta bu arkadaşlar, gaz beton üzerindeki detaylar tamamlandıktan sonra üzerine 0,5-1 cm kadar alçı kaplayarak asıl olması gereken son detayları alçı üzerinde çalışıp modeli kalıba hazır hale getirmeyi düşünüyorum

2. resimde de gördüğünüz gibi modelin scale olması için aracın gerçek kupa ölçülerinin gösterildiği şablon oransal olarak aracın 1/5 ini gösterecek şekilde büyütülmüş ve onun üzerinden gaz betonda çalışılmaya başlanmıştır
modelin boyutları : boy 83 cm en 30 cm yükseklik 25 cm şeklindedir.

HaaKaN
11-08-2011, 22:40
Abi kep isi olursa bi tanede bana yaparsin :D

INSURER07
11-08-2011, 22:47
modeli tamamlayıp kalıbı çıkartabilsek sorun değil yaparız hakan kardeşim :) yeterki o günleri bir görebilelim...
sence gidişat nasıl? acemi işi olmasına rağmen model aslına benzemiş mi dersin ?

emre doğan
11-08-2011, 22:56
gidişat bence çok güzel gözüküyor abi alçı ile hataları kapattığın zaman çok daha güzel olucaktır;)kepi ceyhun abinin yaptığı gibi fiber den mi yapacaksınız birde keşke kepi mcd lere uyacak şekilde yapsaydın abi:)çalışamanın takipcisiyim abi kolay gelsin yardım edebileceğim şeyler olursa seve seve yaparım

INSURER07
11-08-2011, 23:10
evet ceyhun beyin projesinden baya bi feyz aldım emre kardeşim:) kepi onun yaptığı gibi fiberden yapmayı düşünüyorum. aslına bakarsan kepi yaptıktan sonra yukarda bahsettiğim B PLANI doğrultusunda hazır bir mcd şase almayı ve kepi ona adapte etmeyi de istiyorum ama bu işte o kadar yeniyim gibi o şaselerin 510-530 mm olduğu bilgisinden fazla da bir bilgiye sahip değilim. o şaselerde kullanılan keplerin benim yaptığım kep ölçülerine yakın değerlerde olduğunu gördüm. peki bir şekilde bu hazır şaselere yaklaşık ölçülerde yapılmış kepleri oturtmak mümkün olabilir mi acaba?

Frky
11-08-2011, 23:14
Elnizie sağlık proje çok güzel ilerliyor. Yaptığınız kepin kalıbında acele etmemenizi öneririm ufak bile olsa her ayrıntıyı mutlaka kalıba ekleyin ben kalıp yapımında çok aceleci davrandığım ve aracın 1/1 gerçeğini incelemediğimden yaptığım kalıp boşa gitti. Mutlaka 1/1 aracı inceleyin. Sonrasında mekanik kısma gelince para ve vakit olduktan sonra gerisi kolay ama ilk el yapımı aracınız olacağından fazla para harcamayın. Motor olarak 80 lira civarında satılan benzinli tırpan veya testere motoru kullanabilirsiniz. Aracın motorundan difransiyele direk ve basit bir bağlantı yaparsanız sizin için daha kolay olur. Projenizi takip edicem ve elimden geldiğince yardım etmeye çalışıcam. Kolay gelsin...

Frky
11-08-2011, 23:18
evet ceyhun beyin projesinden baya bi feyz aldım emre kardeşim:) kepi onun yaptığı gibi fiberden yapmayı düşünüyorum. aslına bakarsan kepi yaptıktan sonra yukarda bahsettiğim B PLANI doğrultusunda hazır bir mcd şase almayı ve kepi ona adapte etmeyi de istiyorum ama bu işte o kadar yeniyim gibi o şaselerin 510-530 mm olduğu bilgisinden fazla da bir bilgiye sahip değilim. o şaselerde kullanılan keplerin benim yaptığım kep ölçülerine yakın değerlerde olduğunu gördüm. peki bir şekilde bu hazır şaselere yaklaşık ölçülerde yapılmış kepleri oturtmak mümkün olabilir mi acaba?

Mcd ye kepin tam oturması için mcd nin genişliğini ve uzunluğunu bilmeniz birde şuanda adını unuttuğum ama kabaca anlatıyım :) 2 tekerlek arası mesafeyi alırsanız ama 2 jantın tam ortalarından alınacak :) bu ölçüleri aldınız mı mcd ye uygun kepi yapabilirsiniz.

INSURER07
11-08-2011, 23:31
Elnizie sağlık proje çok güzel ilerliyor. Yaptığınız kepin kalıbında acele etmemenizi öneririm ufak bile olsa her ayrıntıyı mutlaka kalıba ekleyin ben kalıp yapımında çok aceleci davrandığım ve aracın 1/1 gerçeğini incelemediğimden yaptığım kalıp boşa gitti. Mutlaka 1/1 aracı inceleyin. Sonrasında mekanik kısma gelince para ve vakit olduktan sonra gerisi kolay ama ilk el yapımı aracınız olacağından fazla para harcamayın. Motor olarak 80 lira civarında satılan benzinli tırpan veya testere motoru kullanabilirsiniz. Aracın motorundan difransiyele direk ve basit bir bağlantı yaparsanız sizin için daha kolay olur. Projenizi takip edicem ve elimden geldiğince yardım etmeye çalışıcam. Kolay gelsin...
sağolasın furkan kardeşim . evet bu kep kalıbı çıkarma işinde detaylara yeteri kadar önem vermek ve sabırlı olmak gerekiyor tahminimce yoksa en küçük hata bile çok göze batacak kadar çirkin görünebilir kep üzerinde. araç üzerindeki en basit bir hat çizgisinin bile birazcık dalgalı yada eğri olarak kalıba aktarılması bütün güzelliği alıp götürür kanımca, hele birde benim gibi simetri hastası ve takıntılı bir göz bakıyorsa hataya yandı gülüm keten kelva:)

aracı zaten hergün gördüğüm için tüm detayları kepe yansıtmada pek sorun yaşamayız gibime geliyor çünkü avatarımdaki arabamdan esinlenerek golf 6 kepi yapmaya karar verdim ..
bu ölçülerde bir kepin içine piyasada bulabileceğimiz tırpan motorlarını nasıl uygulayabilirz biraz kafamı kurcalıyor o motorlar bu kepe sığarmı acaba?

INSURER07
11-08-2011, 23:41
Mcd ye kepin tam oturması için mcd nin genişliğini ve uzunluğunu bilmeniz birde şuanda adını unuttuğum ama kabaca anlatıyım :) 2 tekerlek arası mesafeyi alırsanız ama 2 jantın tam ortalarından alınacak :) bu ölçüleri aldınız mı mcd ye uygun kepi yapabilirsiniz.

mcd şaselerinde iki tekerlek arası mesafeyi net olarak nerden nasıl anlayabilirim.. teknik bilgiler içerisinde varmıdır bu bilgi mesela ?
benim kepin iki jant merkezinin birbirine uzaklığıda 50 cm civarı yanlış hatırlamıyorsam tekerlek çaplarını da 13-14 cm arası bir değer hesapladım. umarım piysadaki şaseler bu ölçülere uyuyordur . birde bu çaplarda lastikler mevcut sanırsam piyasada değilmi?

emre doğan
11-08-2011, 23:50
furkanın da dediği gibi abi iki teker in tam orta sından ölçüyü alabilirsin 510 veya 530 cm ise mcd ye uydurula bilinir tabi genişliğine de bakmak lazım şuan hatırlamıyorum ama internetten genişlik ölçüsüde bulunur uzunluğu dediğin gibiyse uzunluk kurtarıyor ama abi

HaaKaN
12-08-2011, 00:11
abi daha onceki mesajlarimda dedigim gibi. Sizin sehirden mcd sahibi bir arkadas ile tanisirsan olculeri gorerek ve ve olcerek alabilirsin. Daha kolay olur. 2-3 resim ceker not alirsin olculeri. Hemde arac almadan once kepi deneme imkanin olur.

INSURER07
12-08-2011, 00:49
furkanın da dediği gibi abi iki teker in tam orta sından ölçüyü alabilirsin 510 veya 530 cm ise mcd ye uydurula bilinir tabi genişliğine de bakmak lazım şuan hatırlamıyorum ama internetten genişlik ölçüsüde bulunur uzunluğu dediğin gibiyse uzunluk kurtarıyor ama abi
hmm bak bu detayı öğrendiğim iyi oldu ben bu 510 ve 530 mm lerişasenin kendi uzunluğu mu acaba diye düşünmüştüm demekki iki teker orta noktası arasındaki uzaklığı ifade ediyormuş... o zaman benim kep 510 mm şaseye daha kolay uydurabilecek bir kep çünkü tekerlek jant merkezlerinin birbirine uzaklığı ufak bir iki düzenlemeden sonra tam olarak 510 mm geliyor .. genişlik şasenin teknik bilgilerinde 380 mm görünüyor benim kep te genişlik de birkaç küçük müdehale ile bu ölçüye getirilebilir . demekki kepi 510 luk bir mcd şasesinde kullanabilmek mümkün olacak :)

INSURER07
12-08-2011, 00:52
abi daha onceki mesajlarimda dedigim gibi. Sizin sehirden mcd sahibi bir arkadas ile tanisirsan olculeri gorerek ve ve olcerek alabilirsin. Daha kolay olur. 2-3 resim ceker not alirsin olculeri. Hemde arac almadan once kepi deneme imkanin olur.
hakancığım hobide yeni olduğumuzdan antalyada bu konuda bana yardımcı olabilecek birini bulmak şuan için pekde kolay görünmüyor burdan birkaç arkadaşın antalyalı olduğunu öğrendim ama onlarda mcd şase kullanıyorlar gördüğüm kadarıyla ama inşallah denk gelirse tavsiyene uyup canlı olarak bir mcd şase görüp inceleyebilirm .

emre doğan
12-08-2011, 01:19
abi antalyada mcd si olan bir arkadaş var benimde tanıdığım şuan tam olarak hangi ilçesinde hatırlıyamadım ama irtabata geçmek istersen kendisiyle görüşürüm

karatayk
12-08-2011, 01:24
Hüseyin Bey merhaba,
çok güzel bir başlangıç olmuş, heyecanla çıkacak eseri bekliyorum, takipteyim.
Bolşans.

Selamlar

INSURER07
12-08-2011, 01:49
abi antalyada mcd si olan bir arkadaş var benimde tanıdığım şuan tam olarak hangi ilçesinde hatırlıyamadım ama irtabata geçmek istersen kendisiyle görüşürüm

ok emre kardeşim bi irtibata geçelim bakalım o arkadaşla nasip olurda görebilirsek , mcd şaseyi görmenin illaki bir faydası dokunacaktır bize

INSURER07
12-08-2011, 01:51
Hüseyin Bey merhaba,
çok güzel bir başlangıç olmuş, heyecanla çıkacak eseri bekliyorum, takipteyim.
Bolşans.

Selamlar

merhaba karatay bey , teşekkür ederim umarım kafamızdan gönlümüzden geçenleri aktarabilirz projeye

ceyhun34
12-08-2011, 02:19
merhaba hüseyin bey:)
hızlı bir başlangıç olmuş..ama gelinen nokta gayet iyi görünüyor..
belliki uzun soluk bir proje olacak....mutlaka takipte olacağız:)
benim merak ettiğim küçük bir ayrıntı var....blueprint şablonlarınızdaki lastik çapı kaç mm?

HaaKaN
12-08-2011, 17:40
Huseyin abi bende MCD Cheetah var. istersen merak ettigin tum olculerini kumpas ile olcup sana gonderebilirim.

INSURER07
12-08-2011, 17:45
merhaba hüseyin bey:)
hızlı bir başlangıç olmuş..ama gelinen nokta gayet iyi görünüyor..
belliki uzun soluk bir proje olacak....mutlaka takipte olacağız:)
benim merak ettiğim küçük bir ayrıntı var....blueprint şablonlarınızdaki lastik çapı kaç mm?

Teşekkür ederim ceyhun bey, sizin plymouth projesini başından sonuna kadar okudum ve çok etkilendiğimi söylemek isterim . bu projeye başlama kararımda çok büyük dahliniz var bilesiniz:) sizi o proje için tebrik etmek isterim öncelikle...

bahsettiğiniz şablondaki lastik çapının 125 mm gibi bir rakam olduğunu hatırlıyorum sanki . eğer değinmek istediğiniz nokta iki jant merkezi arasındaki uzaklık ölçüsü ise bu sabah model üzerinde birkaç düzeltme yaptım ve o mesafeyi 535 mm 'yi kurtaracak şekilde ayarladım . bu durumda çamurluklarda çapı 145-150 mm lastik yuvaları açabilmek ve duruma göre piyasadaki çapı 130-140 mm olan lastiklerden ihtiyaca göre uygun olanı kullanabilmek mümkün olacak düşüncesindeyim. dün akşam wellbase mesafesi 510 mm di ve B planı olarak 510 mm bir mcd rtr şase alır , kendi şasemi yapamazsam hiç olmazsa kepi ona monte ederim diyordum ama bu sabah bu B Planı alternatifini 535 mm bir mcd x4 şasi! olarak geliştirdim :) ama ne yalan söyliyeyim hazırını almaktansa herşeyi ile el yapımı olan bir araç yapmayı çok istiyorum .. ama işin motor- şase ilgili teorik bilgi kısmını becerebilirmiyim şuan için kestiremiyorum. umarım sizlerin de desteği olursa birşeyler çıkartabilim ortaya ..şimdiden teşekkürler :)

INSURER07
12-08-2011, 17:50
Huseyin abi bende MCD Cheetah var. istersen merak ettigin tum olculerini kumpas ile olcup sana gonderebilirim.

hakan kardeşim öncelikle şu wellbase olayını bir netleştirelim: dün akşam forumdan bir kardeşim iki jant arasındaki mesafenin 1/5 rtr şaselerin wellbasi olan 510-535 mm ebatlarından birine uygun olması gerektiğini belirtti bende bunun üzerine bu sabah kep modelinde iki jant arasındaki muhtemel uzunluğu 535 mm olcak şekilde düzenledim.. buraya kadar bir yanlışımız varmıdır ? önce bunu bir öğrenmek lazım acilen :)

HaaKaN
12-08-2011, 18:08
bu 535 MM nerden basliyor acaba ? lastiklerin ortasindanmi? yoksa lastiklerin bittigi yerdenmi.

INSURER07
12-08-2011, 18:49
lastiklerin ortasından..

Fatih GÜLTEPE
12-08-2011, 19:49
Ön ve arka bijon arası mesafesi...

HaaKaN
12-08-2011, 20:37
huseyin abi x4 dusunuyorsan onun sasesi rrv4 ve cheetah ile ayni olmasi lazim.

admkk
13-08-2011, 00:53
hüseyin bey çok cesur bir girişimcisiniz.hiç rc tecrübeniz olmamasına rağmen direkt custom made işine girmek gerçekten cesaret ister.tebrik ederim.
custom made bölümümüzün ilk gazbeton model kalıpçısı olacaksınız,ben mdf çalışmıştım.ilk resimler başlangıç seviyesinde olan birine göre iyi görünüyor.maharetli elleriniz var.kolay gelsin.

mcsadrazam
13-08-2011, 09:27
devamının resimleri ben resim olmadan anlamıyorum:ahhahyt:

INSURER07
13-08-2011, 15:36
evet hakan kardeşim eğer gözüm "şasede el yapımı olsun" u kesmezse kepi yaptıktan sonra bir mcd xr rtr alıp bu kepimi onda kullanmayı düşünüyorum .. ama ilk hedef gene kendim yapmayaı deniyeceğim şaseyide.. bakalım nasıl olacak durumlar

INSURER07
13-08-2011, 15:46
hüseyin bey çok cesur bir girişimcisiniz.hiç rc tecrübeniz olmamasına rağmen direkt custom made işine girmek gerçekten cesaret ister.tebrik ederim.
custom made bölümümüzün ilk gazbeton model kalıpçısı olacaksınız,ben mdf çalışmıştım.ilk resimler başlangıç seviyesinde olan birine göre iyi görünüyor.maharetli elleriniz var.kolay gelsin.
teşekkür ederim... dediğim gibi ben kendimi hobinin hazır aracı gazlamak tarafından ziyade el emeği göz nuru tarafına daha yakın hissediyorum. cesaretimde de sanırsam biraz cahil cesareti bu durumda :) ama başladık sonunu getirebilriz inşallah..
gaz beton gerçekten işlemesi çok kolay bir malzeme fakat en kötü tarafı biraz tozu toprağı bol ve çalıştıktan sonra çevreyi sürekli temizleme sorunu var. ben evimin terası olduğu için terası bu işe ayırdım kirletip kirletip temizliyorum anlayacağınız şimdilik hanımdan fırça yemeden aşama kaydedebiliyorum:)

INSURER07
13-08-2011, 16:10
devamının resimleri ben resim olmadan anlamıyorum:ahhahyt:

ilginiz için teşekkürler... başka resim eklemedim çünkü hatırı sayılır bir ilerleme kaydettikten sonra resim eklemeyi daha uygun buluyorum, dün itibari ile modelin welbase ini 535 mm ye ayarladım ön ve arka görünümleri detaylandırdım yan dataylarıda verdikten sonra üstüne alçı geçip son detayları çalışcağım . alçıya geçmeden önceki aşamaların resimlerini en kısa zamanda yüklerim umarım.

ceyhun34
15-08-2011, 01:55
mcd onroad araçlarının lastik çapı 136 mm..lastik iz açıklığı ise yanakların dışından ölçüldüğünde 380 mm dir...şablonunzu bu çapa göre büyültürseniz muhtemelen mcd ölçülerine yakın bir değere kavuşacaksınzdır....eğer şase ve mekaniğide kendiniz yapacaksanız bu ölçülerin pek önemi yok tabiyki:)

INSURER07
15-08-2011, 17:51
mcd onroad araçlarının lastik çapı 136 mm..lastik iz açıklığı ise yanakların dışından ölçüldüğünde 380 mm dir...şablonunzu bu çapa göre büyültürseniz muhtemelen mcd ölçülerine yakın bir değere kavuşacaksınzdır....eğer şase ve mekaniğide kendiniz yapacaksanız bu ölçülerin pek önemi yok tabiyki:)

Ceyhun bey , modelin ön tekerlek yuvalarını 160 mm arka tekerlek yuvalarınıda 155 mm olarak ayarladım 136-140 mm arası çaplı lastiklerin bu lastik yuvalarına sığmaması ihtimali yok bu mantıkla, ayrıca hesaplamalarım sonucunda kepin welbase i 540 mm falan çıkıyor 535 mm lik rtr şase kullanacak olsak burda da bir sorun yaşamayız sanırsam değilmi ?eksiğimiz yok fazlamız var neticede welbase olarak! 535mm yerine 540mm yer açtık daha ne olsun :) modelin iz genişliğini arkaları 380 mm olarak ayarladım ama kağıt üzerinde benim aracın ön dingil mesafesi arkadan daha kısa göründüğünden önler malesef 370 mm falan olarak çıktı ortaya umarım bir sıkıntı yaratmaz lastikler çok dışarda kalmaz 1 cm yüzünden .

INSURER07
15-08-2011, 18:26
modeldeki gelişmeler:

1-) önce welbase i yeterli ölçüye getirebilmek için aralara toplam 4 cm kadar ek parça ilave ettim

2-) daha sonra çapı 15 cm olan plastik yoğurt kabını yarım daire şekline getirerek model üzerine tekerlek yuvalarını ve çamurluk çıkıntılarını yaptım aracın iz genişliği de böylece 380 mm civarına çıkmış oldu

3-) model üzerinde detayları verebilmek için modeli 0,5 - 1 cm arası alçı ile kapladım ve ince detayları çalışabilmek için kabaca aracın hatlarını model üzerine çizdim

bundan sonra çok uğraş ve sabır isteyen bir iş beni bekliyor , tüm detayları modele verebilirim inşallah... aslına bakarsanız alçıyla kaplamadan önce detayları çalıştım ve sonuç gayet başarılı olmuştu ama alçı daha sert bir malzeme olduğundan işlemesi o kadar kolay olmayacaktır. sanırsam ... bakalım neler olacak :)

modelimizin güncel durumuna ait son resimler...

88028 88030

88031 88032

88033 88034

88035 88036

88037 88038

ceyhun34
15-08-2011, 20:34
ilerlemeler çok güzel...ince işçiliği olunca baya güzelleşecek....
bazı düzenlemelerle araç ölçülerini mcd ye fixlemeniz iyi olmuş....rahat edersniz:)

HaaKaN
15-08-2011, 21:02
peugeot a benziyor :D abi bunun Renault 19 Europa olaninida yapabilirmisin :D

INSURER07
15-08-2011, 22:49
peugeot a benziyor :D abi bunun Renault 19 Europa olaninida yapabilirmisin :D

Allahtan gene bir arabaya benzettin! abi su aygırına benzemiş deseydin ne yapacaktık :) sen ince detaylatı bir yapalım da sonra bi karar ver hakan kardeşim halis muhlis golf olacak bu büyüyünce :P

INSURER07
15-08-2011, 22:50
ilerlemeler çok güzel...ince işçiliği olunca baya güzelleşecek....
bazı düzenlemelerle araç ölçülerini mcd ye fixlemeniz iyi olmuş....rahat edersniz:)

inşallah ceyhun bey, ama ben genede kep işini hafifletince şase ve mekanik için desteklerinizi beklerim haberiniz olsun :)

HaaKaN
16-08-2011, 01:47
pejoya benziyor :)

tr-drift-tr2
16-08-2011, 17:09
Gerçekten Çok Başarılı Bi Çalışma OlmuşOkumaktan, İzlemekten Zevk Aldım
Bana Ve Başka Forum Üyelerine İnşallah Yardımcı Olur
(1/5 Bmw E36 Coupe Projem var da :D)
Kolay Gelsin

eRDL k
16-08-2011, 17:31
Elinize sağlık, projeyi çok başarılı buldum. Bence çok güzel bir Golf ortaya çıkacak :)

eRDL k
16-08-2011, 17:32
Elinize sağlık, projeyi çok başarılı buldum. Bence çok güzel bir Golf çıkacak ortaya :)

INSURER07
16-08-2011, 17:54
Gerçekten Çok Başarılı Bi Çalışma OlmuşOkumaktan, İzlemekten Zevk Aldım
Bana Ve Başka Forum Üyelerine İnşallah Yardımcı Olur
(1/5 Bmw E36 Coupe Projem var da :D)
Kolay Gelsin

teşekkür ederim. inşallah sizin projeniz de gönlünüzce gelişir şimdiden size de kolay gelsin..

INSURER07
16-08-2011, 18:24
bu sabah ki çalışmalar:

model üzerinde kaba taslak hat çizgilerini belirledikten sonra oldukça sert olan alçı üzerinde bir dremel el aleti kullanarak öncelikle motor kaputu üzerindeki kıvrımları ve ön camı hatlarını belirginleştirdim. çalışma esnasında mecburen alttaki gaz beton katmanına girdiğim yerlerdeki tahribat , gerektiği kadar ince alçı ile kaplanarak giderilecek ... ilerleyen günlerde aynı işlemi modelin hepsine uygulayarak kalıptan önceki son zımparaya geçeceğim

88103 88104

88105

berkay_aydin
16-08-2011, 19:08
Harika olmuş ellerinize sağlık .. İnşallah sonuçta birşeyler çıkar :)

Typ_R
16-08-2011, 20:18
Güzel gidiyorsunuz tebrik ederim. Güzel bir kep çıkıcak ortaya :)

HaaKaN
16-08-2011, 21:30
bence pejo bu :D pejo 206

mcsadrazam
17-08-2011, 12:25
gerçeği de benziyor

mcsadrazam
17-08-2011, 12:26
:yazik::eeeeyoo:

INSURER07
17-08-2011, 18:20
:yazik::eeeeyoo:

gerçeği de pejoya benziyorsa benim yapabileceğim birşey yok tabiki değilmi? ben gördüğümü yapmaya çalışıyorum modelde :)

mcsadrazam
17-08-2011, 18:40
yani tabii değil mi

kopukboyama09
19-08-2011, 01:36
Ben puntoya benzettım :) Kolay gelsin güzel çalışma

ceyhun34
19-08-2011, 02:29
kepin şeklinde sıkıntı yok..detaylar işlenince herşey yoluna girer:)...yola devam.:ahhahyt:

alicancalis
19-08-2011, 02:46
Hersey cok guzel ancak yapmisken bari golf r modeli yapsaydiniz.

INSURER07
19-08-2011, 15:32
Hersey cok guzel ancak yapmisken bari golf r modeli yapsaydiniz.

golf R gerçekten çok güzel bir araba ama ben özellikle kendi aracımın birebir kopyasını yapmaya çalışıyorum ali can bey, 2011 6olf 6 1,6 tdi higline aracım , orjinal golf 6 body kitli... ama baktık kesmedi , kepe daha sonra R havasıda verebiliriz küçük müdehalelerle.. yeterki kepi bir döküp çıkarabilelim hele.. :)

INSURER07
19-08-2011, 16:35
kepin şeklinde sıkıntı yok..detaylar işlenince herşey yoluna girer:)...yola devam.:ahhahyt:

resimlerdeki görüntü itibari ile modeli başka araçlara benzeten arkadaşlar haklı olabilir ceyhun bey, ama unuttukları bişey var sizin de belirtiğiniz gibi SABIRLI OLMAK ve işin son halini bekleyebilmek :)

bu arada ben kepten sonra başlayacağım şase içinde şimdiiden çalışmaya başladım ufak ufak araştırma aşamasındayım. sizin kurtarıcı projesinde kullandığınız rainbow marka 4 zamanlı motorun gereksiz ekipmanları söküldükten sonraki net ölçüleri nedir acaba öğrenebilirmiyim? ona göre benim işime yarar yada yaramaz diyip alternatif üretmeye devam edeceğim..

doomhammer
19-08-2011, 17:53
Azimle insan betonu bile deliyor biliyorsunuz atasözünü :) Tebirk ederim başarıya ulaşacağından eminim.

INSURER07
19-08-2011, 18:33
Azimle insan betonu bile deliyor biliyorsunuz atasözünü :) Tebirk ederim başarıya ulaşacağından eminim.

teşekkür ederim ömer kardeşim . Evet insan yeterki bir şeyi yapmayı istesin ve kafasına koysun, başarmanın ilk adımı bu gerçekten.

ceyhun34
19-08-2011, 19:23
motor ölçülerini gece eve geçince ölçer yazmaya çalışırım..;)

HaaKaN
19-08-2011, 21:52
motorun illa bizim araclar gibi araba motoru olmasina gerek yok abi. Herhangibir hizar testere motoru veya cimbicme makinasi motoruda uydurabilirsin. Cunku mantik ve calisma prensipleri ayni. Hatta huqsvarna diye bir hizar motoru markasi var, zenoah a cok benziyor.

INSURER07
20-08-2011, 01:24
motor ölçülerini gece eve geçince ölçer yazmaya çalışırım..;)

şimdiden teşekkürler üstadım..

INSURER07
20-08-2011, 01:27
motorun illa bizim araclar gibi araba motoru olmasina gerek yok abi. Herhangibir hizar testere motoru veya cimbicme makinasi motoruda uydurabilirsin. Cunku mantik ve calisma prensipleri ayni. Hatta huqsvarna diye bir hizar motoru markasi var, zenoah a cok benziyor.

bahsedilen motor da zaten bir ilaçlama makinesinin motoru hakan, özellikle çok küçük boyutlarda bir motor seçmem lazım ki yaptığım kepe adapte edebilmem koly olsun. ceyhun bey in söylemlerinden ve resimlerden küçük bir motor olduğu izlenimi uyandı bende o nedenle özellikle o motoru sordum ceyhun beye
dediğin motorları d abi araştıralım bakalım
teşekkürler

ceyhun34
20-08-2011, 02:21
motoru ölçüleri şöyle..
uzunluk (pullstart dan balataların ön yüzüne olan mesafe) ...17 cm
yükseklik (motor ayakarından üst kapağın üzerine kadar olan mesafe) ...20 cm
genişlik ( hava filitresinin ön yüzünden eksozun ön yüzüne olan mesafe)...18.5 cm
diğer bir ayrıntı debriyaj balataları ve çapı zenoah ve cy motorlar ile aynı :D:D:D

INSURER07
20-08-2011, 02:28
motoru ölçüleri şöyle..
uzunluk (pullstart dan balataların ön yüzüne olan mesafe) ...17 cm
yükseklik (motor ayakarından üst kapağın üzerine kadar olan mesafe) ...20 cm
genişlik ( hava filitresinin ön yüzünden eksozun ön yüzüne olan mesafe)...18.5 cm
diğer bir ayrıntı debriyaj balataları ve çapı zenoah ve cy motorlar ile aynı :D:D:D

gerçekten dediğin kadar kompak bir motormuş ozman üstad.. ben bu motoru alsam direk bu kepin orjinalind eolduğu gibi motor kaputunun altına doğru yada oraya büyük gelirse biraz daha geriye ön camın altına doğru gelecek şekilde yapacağım şaseye konuşlandırsam aktarmayıda direk ön tekerleğe doğru 2 çekişli olarak yapayım desem sence motoru nasıl yerleştirmem uygun olur? yada dediğim şekilde bu işi yapabilmek mümkün olurmu

HaaKaN
20-08-2011, 09:42
sadece onden cekisli yapman hem cok zor olur hemde kullanim acisindan cok sikinti cekebilirsin. Normal bajalar gibi disliler yardimi ile arkadan itisli yapabilirsin.

rckoliq
20-08-2011, 10:26
Proje güzel gidiyor gibi başarılar merakla takipteyim :)

mcsadrazam
20-08-2011, 10:35
devamını göre bilirmiyiz

Fatih GÜLTEPE
20-08-2011, 11:09
golf R gerçekten çok güzel bir araba ama ben özellikle kendi aracımın birebir kopyasını yapmaya çalışıyorum ali can bey, 2011 6olf 6 1,6 tdi higline aracım , orjinal golf 6 body kitli... ama baktık kesmedi , kepe daha sonra R havasıda verebiliriz küçük müdehalelerle.. yeterki kepi bir döküp çıkarabilelim hele.. :)

+1.........

ceyhun34
20-08-2011, 11:17
gerçekten dediğin kadar kompak bir motormuş ozman üstad.. ben bu motoru alsam direk bu kepin orjinalind eolduğu gibi motor kaputunun altına doğru yada oraya büyük gelirse biraz daha geriye ön camın altına doğru gelecek şekilde yapacağım şaseye konuşlandırsam aktarmayıda direk ön tekerleğe doğru 2 çekişli olarak yapayım desem sence motoru nasıl yerleştirmem uygun olur? yada dediğim şekilde bu işi yapabilmek mümkün olurmu
Bence motoru öne yerleştirmek oldukca sıkıntılı...şasenin ortasına yakın biryere yerleştirip aktarmayı yine önden yapmanız
daha kolay olur..

INSURER07
20-08-2011, 17:58
evet işin şase kısmında tecrübesi sabit arkadaşların tavsiyelerine uymak düşüyor bizede.. aslına bakarsanız motoru ortaya yerleştirmek motoru kepe kolayca sığdırabilmek adına benim için de daha uygun olacaktır ne kadar öne yaklaştırırsam yükseklik açısından sorunla karşılacağım gibime geliyor..

ok. motorun yeri konusunda alternatifimiz belli oldu. ortada olacak . önden çekiş yerine ya arkadan itiş yada 4x4 olacak..
tabi iş önce kepi bitirmekten geçiyor aşağıda kepin son zımpara ve macundan önceki son halini görüyorsunuz yaklaşık 10 günlük bir maceradan sonra bir beton bloğunu bu hale getirebildik hele şükür :)

INSURER07
20-08-2011, 18:03
88259 88260 88261

88262 88263 88264

mcsadrazam
20-08-2011, 19:42
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:confused:

INSURER07
22-08-2011, 16:30
Durmak yok yola devam :) modelimiz macundan önceki son zımparadan sonra bu hale gelmiştir.

88378 88379 88380

88381 88382 88383

mCk26
22-08-2011, 23:39
Elinize Sağlık Araç Çok Güzel Olmuş .
Konunuzla Alakalı Değil Ama Birşey sormak İstiyorum .
Ben yaklaşık 1 ay önce 1970 Model Dodge Charger Yaptım Pembe Köpükten Ama Bu Kepe Bir kaç Şey Uyguladım (hoparlör , Led , Polis Sireni ,vs vs) Kep Çok Ağırlaştı . Boyu 85 Cm Eni 25 Cm Bu yaptığım kepin kalıbını Hangi Malzemelerle Alabilirim ? Daha hafif Olması İçin ?
Polyester Kullandım Ama Kep Köpük olduğu İçin Kepi Yaktı :) .
Önerilerinizi Bekliyorum .Şimdiden Teşekkürler.

eRDL k
23-08-2011, 00:05
Eline sağlık, gayet güzel gidiyor ilgiyle gelişmeleri bekliyorum :)

INSURER07
23-08-2011, 19:05
Elinize Sağlık Araç Çok Güzel Olmuş .
Konunuzla Alakalı Değil Ama Birşey sormak İstiyorum .
Ben yaklaşık 1 ay önce 1970 Model Dodge Charger Yaptım Pembe Köpükten Ama Bu Kepe Bir kaç Şey Uyguladım (hoparlör , Led , Polis Sireni ,vs vs) Kep Çok Ağırlaştı . Boyu 85 Cm Eni 25 Cm Bu yaptığım kepin kalıbını Hangi Malzemelerle Alabilirim ? Daha hafif Olması İçin ?
Polyester Kullandım Ama Kep Köpük olduğu İçin Kepi Yaktı :) .
Önerilerinizi Bekliyorum .Şimdiden Teşekkürler.

teşekkür ederim,

naçizane şunu çöyle yap bunu böyle yap tarzında fikir verebilecek kadar bu işlerde uzman olmasamda benim kep modelinde olduğu gibi ytong tarzı bir madde kullanabilirsin eğer toza toprağa katlanabilirsen :) sonrada sorun çıkmadan polyester ve cam elyafı ile kalıplarını alabilrsin. eğer senin öğrenmek istediğin köpük model üzerine hangi kalıp malzemesi kullanılabileceği ise belki plastik malzemeyi ısıtıp vakumlama yöntemini uygulayabilirsin ama benim internette gördüğüm kadarıyla çok da kolay bişeye benzemiyor...

INSURER07
23-08-2011, 19:46
bugün itibariyle kep modeline ilk kat oto macunu uygulayıp zımparaladım son bir defa daha macun zımpara yaptıktan sonra polyesterden kep kalıbını dökmeye başlamayı planlıyorum.

88431

bu arada ,kepten sonra hemen başlamayı düşündüğüm şasenin ilk kabataslak planlarınıda çizdim. şaseyi şekilde gördüğünüz şekilde 4-5 mm lik aliminyum levhadan kesip bunun üzerine et kalınlığı 5 mm olan 16 mm lik yuvarlak aliminyum borulardan yapacağım kafesi monte ederek daha mukavemetli bir şase oluşturmayı düşünüyorum. motor, difler servolar, fren , depo ve batarya içinde göz kararı bir yerleşim panı hesapladım. aracta zincir aktarma sistemi kullanarak 4x4 bir çekiş sistemi yapmayı istiyorum bunuda ; 2 adet zincir ve 4 adet zincir dişlisi yardımıyla motor bloğundan ön akslara doğru giden hareketi motor bloğunun sağından döndürerek arka akslara aktararak yapabilirm diye düşündüm biraz fantezi gibi geliyor kulağa evet ama imkansız değildir eminim :) yada ortaya 3. bir dif koyarak daha kısa yoldan gerekirse tek zincir yardımıylada da bu yapılabilir o an hangisi kolayımıza giderse artık ...

şasede kullanacağım bütün mafsal ve bağlantıları tamamen aliminyum parçalardan biraz üzerinde oynamalar yapmak kaydıyla aliminyum korkuluk ve küpeşte aksesuarları kullanarak yapmayı deniyeceğim, süspansiyon sistemi de dahil olmak üzere ( alt -üst salıncaklar bağlantı kolları vb)

Typ_R
23-08-2011, 20:33
:D Şase MCD den farksız :P

INSURER07
23-08-2011, 23:38
:D Şase MCD den farksız :P

el yapımı rc yapacaz diye tekerlekleri direk motor bloğuna bağlayacak değiliz ya erdem kardeşim:) neticede anca üçbeş farklı alternatif vardır nihayetinde bir şaseyi işler hale getirebilmek için.. ayrıca çok emin değilim ama mcd nin onroad bir aracında ben zincir dişli kullanılmış bir aktarma sistemi görmedim hiç?
şöyle yapalım: başka bir alternatif şase tavsiyen varsa belirtirsen sevinirim neticede ben yeni başladım bu hobiye.. öğrenebileceğim çok şey vardır elbet ..

HaaKaN
24-08-2011, 01:42
Abi alici kutusu oraya olmayabilir, az one alman lazim , cunku orada pullstart olacak. Ayrica difransiyellere giden saftlari (4x4) icin motorun altindan gecirmen gerekiyor buna dikkat etmelisin. Birde bence ortaya mcd deki gibi bir difransiyel daha koyup direk motordan gelen gucu ona verip diger 2 difransiyele gonderebilirsin

mcsadrazam
24-08-2011, 12:46
ön tarafı arka taraf daha geniş yaparsan kontrolü daha kolay olurSpeedmerchant firması Xray XII 1/12 ölçek araba için dönüşüm kitini satışa çıkardı.

Ulusal yarışlarda alınan bilgilerden ve haftalarca testlerden sonra bu dönüşüm kitini yaptılar.

Teker mesafesi uzatılmış ve daha fazla tutunma, stabilite sağlanmış ayrıca genişletilmiş ön taraf ile viraj dönüşlerinde kolaylık sunmaktadır.

Resmi 700x541px ve 81KB. orjinal boyutunda görmek için buraya tıklayın.

Resmi 700x532px ve 90KB. orjinal boyutunda görmek için buraya tıklayın.

mcsadrazam
24-08-2011, 12:47
http://www.hobbyrc.com/forum/threads/67650-Speedmerchant-Xray-XII-Dönüşüm-Kiti

mcsadrazam
24-08-2011, 12:47
konuyu incele sor soruştur

INSURER07
24-08-2011, 18:49
Abi alici kutusu oraya olmayabilir, az one alman lazim , cunku orada pullstart olacak. Ayrica difransiyellere giden saftlari (4x4) icin motorun altindan gecirmen gerekiyor buna dikkat etmelisin. Birde bence ortaya mcd deki gibi bir difransiyel daha koyup direk motordan gelen gucu ona verip diger 2 difransiyele gonderebilirsin

evet arka tekerleklere giden hareketi motorun altından geçirmek daha kolay olur gibi görünüyor... :hımm:
batarya yeri zaten sadece şematik bu çizimde hakan , gerekliliğe göre konumu kaydırılabilir yani pratikte..

HaaKaN
24-08-2011, 20:41
takip ediyorum abi konunu :) merak ettigim kepi nasil yapacaksin. Mumkunse kep yapimi ile ilgili ayrintili anlatim ve resim koyabilirmisin?

INSURER07
25-08-2011, 00:10
takip ediyorum abi konunu :) merak ettigim kepi nasil yapacaksin. Mumkunse kep yapimi ile ilgili ayrintili anlatim ve resim koyabilirmisin?

kep modelinde sona geldik sayılır hakan. macun ve zımpara yaptım bu gün, hafta sonuna kadar da bir kat astar boya atıp kontrol edeceğim gerekirse bikaç müdehaleden sonra polyester den kep kalıbını çıkarmaya başlayacağım nasipse...
sen arabayı pejoya benzettin diye resim eklemekten vazgeçtim bitene kadar :)

HaaKaN
25-08-2011, 01:36
yaw yandan bakinca oyle gozukuyor :D belki arkadan yada onden gorsek baska bir modelede benzeyebilir yani :D

INSURER07
25-08-2011, 19:26
evet bu sabah itibariyle modelin tüm macun zımpara ve son görünümü almak için boyanması işlerini bitirdim. hafta sonu polyesterden kep kalıbı çıkarma işine geçmeyi planlıyorum. kep kalıbına geçmeden önce son çektiğim resimleri paylaşmak istedim...

NOT: farlar, sisler, ön panjur ve marka logoları gibi ince detaylar polyester kep döküldükten sonra kep üzerinde sonuçlandırılacaktır lütfen bu doğrultuda resimleri değerlendirelim...

88540 88541

88542 88546

88547 88534

88535 88536

88548 88549

88550 88551

88552 88553

marcoscimbom
26-08-2011, 00:39
konuya yazmıyorum ama yakın takipteyim konu başladığından beri:) gerçekten çok güzel bir çalışma olacak. elinize emeğinize sağlık.. ceyhun abinin kep yapın aşamasını takip etmemiştim ama şu kalıbı çıkardıktan sonra, bütçe elveriyorsa lexandan neden yapmıyorsunuz kebi, gerçi buunun için de olanak gerekli lexanı ısıtmak sorun ama böyle bir yöntem düşündünüz mü hiç?

HaaKaN
26-08-2011, 02:48
ytong umu macunladin abi ? neden oyle parliyor ? boyadin mi

INSURER07
26-08-2011, 12:24
konuya yazmıyorum ama yakın takipteyim konu başladığından beri:) gerçekten çok güzel bir çalışma olacak. elinize emeğinize sağlık.. ceyhun abinin kep yapın aşamasını takip etmemiştim ama şu kalıbı çıkardıktan sonra, bütçe elveriyorsa lexandan neden yapmıyorsunuz kebi, gerçi buunun için de olanak gerekli lexanı ısıtmak sorun ama böyle bir yöntem düşündünüz mü hiç?

ilgin için teşekkür ederim Mertcan kardeşim, en başta da belirttiğim gibi bu benim ilk projem ve hobiyede yeni başladım lexan dediğin malzemeyi sadece ismen duydum ama inan nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. plastik türevi bir şey mi bu dediğin lexan? birde fiberglas daha aşina olduğum bir malzeme oto kapaortacılarda çok zaman geçirdik arabalar için ıvır zıvır yaptıracağız diye gençliğimizde:) o nedenle biraz göz alışkanlığımız var malum malzemeye o nedenle direk fiberglasa yöneldik galiba...

INSURER07
26-08-2011, 12:28
ytong umu macunladin abi ? neden oyle parliyor ? boyadin mi

Hakancım ytongun üzerine alçı kaplamıştım önc ebiliyorsun , alçıyı işledikten sonra ince bir tabaka komple oto macunu geçtim alçı üzerine. zımpara ile düzelttikten sonra gerekli yerlere gene macun takviyesi yaptım. ve gene zımpara ...en sonunda da genel durumu görmek için normal sprey boya ile boyadım :) umarım sprey boya üzerine kalıp ayırıcı , jelkot , polyester türevi malzemeleri uygulamak sorun çıkarmayacaktır. çıkarırsada bu boya üzerinede bir kat macun çekmem gerekebilir bakalım inşallah gerekmez, deneyip göreceğiz :)

sen söyle bakalım araba şimdi neye benziyor ? :D

HaaKaN
26-08-2011, 14:10
onden bakinca pejo ya benzeme devam ediyorda, arkadan bakinca ww golf e bezetesim geliyor :)

marcoscimbom
26-08-2011, 21:32
abi hazır araçların keplerinin yapıldığı malzeme:) sanırım lexan marka ama polikarbonat denen malzeme bnim söylediğim. forumda bir ara konuşuldu videolar paylaşıldı. bulursam koyucam. ama sen yolunu çizmissin abicim:) iyi çalışmalar, yakın takipteyim..

kisacamusty
27-08-2011, 01:06
selamlar öncelikle tebrik etmek isterim çok başarılı ilerliyorsunuz özelliklede sıfır bilgiyle böle bi işe girişmeniz bi tebriği daha hak ediyor :)
benim dikkatimi çeken konu ise aracın kepini basarken tampon ve cam çizgilerindeki girinti ve çıkıntıların zorluk çıkaracağı sanırım kalıbı parçalamak zorunda kalıcaksınız ama bunuda düşünmüşünüzdür sanırım. ben kendi çalışmamda bu sebepten dolayı kep basım işine giremedim vitrinlik olarak devam ediyorum :) devamını sabırsızlıkla bekliyoruz teşekkürler

ceyhun34
27-08-2011, 01:31
kalıp ayırma kesitleri iyi planlanırsa sıkıntı olmaz:)
man kebin sadece kabin bölmesi 5 adet parçadan oluşuyor..hiç sıkıntısız ürün elde edilebiliyor...
bu kebide bence minimum 4 parçalı kalıplama yaparsanız sorunsuz ürün elde edeceğinizden eminim:)

kisacamusty
27-08-2011, 02:21
evet haklısın ceyhun abi :)
şu anda kalıp bütün gözüküyor belkide planlanmış bişeydi ama ben sadece bi sonraki aşama için hatırlatmada bulunmak istedim

INSURER07
27-08-2011, 17:43
ilginiz için çok teşekkürler. evet kalıbı modelden ayırmak için bende 2 parça şeklinde kesip çıkarmayı planladım iki parça ile halledemezsem ceyhun beyin dediği gibi kalıbı 4 e bölmemiz gerekecek . ama bir sorun çıkacağını sanmıyorum umarım yanılmam. yukarda gördüğünüz son resimlerden sonra model üzerinde birkaç düzenleme daha yaptım öncelikle yan camları bir miktar daha büyüttüm ölçülü olarak, ayrıca boyadan sonra iyice göze batan engebeli yüzeyleri macunlayıp tekrar zımparaladım artık çokdaha sorunsuz bir yüzey olduğunu söyleyebilirim..

az önce malzemeciden sprey kalıp ayırıcı, kobalt karışımlı polyester , cam elyafı, sertleştirici, fırça ve elyaf düzleştirici aparat aldım jelkot da bir dostumda mevcutmuş ondan tedarik edeceğim çünkü malzemecide sadece 20 kg lik ambalajı mevcutmuş.....

teorik olarak ceyhun beyden edindiğim bilgiler doğrultusunda yarın yada vakit bulamazsam bayram tatili içersisinde kalıp döküm işine başlayabilirim umarım.. ama döküm işi konusunda pratik bilgi yada tavsiyede bulunulursada hiç hayır demem dostlar :D

admkk
27-08-2011, 20:57
başarılar dilerim kolay gelsin,kalıp dükümüne ilk olarak kalıp cilası (veya ayakkabı cilası)sürmekle başlayacaksınız.imkanınız varsa biraz da abartalım cila işini oto polish (parlatıcı)sürün. 2. işlem kalıp ayırıcı sürerken kalıp üzerindeki girinti çıkıntılara dikkat ederek sürün hatta oralara biraz fazla sürün kalıbı çıkarırken işiniz kolaylaşır.3.işlem jelkot sürmek olacaktır.jelkotada uygun oranda mutlaka sertleştirici katın aksi halde jelkot asla donmaz.girinti çıkıntı bölgelerinede jelkotu bol uygulayın.

INSURER07
28-08-2011, 20:24
başarılar dilerim kolay gelsin,kalıp dükümüne ilk olarak kalıp cilası (veya ayakkabı cilası)sürmekle başlayacaksınız.imkanınız varsa biraz da abartalım cila işini oto polish (parlatıcı)sürün. 2. işlem kalıp ayırıcı sürerken kalıp üzerindeki girinti çıkıntılara dikkat ederek sürün hatta oralara biraz fazla sürün kalıbı çıkarırken işiniz kolaylaşır.3.işlem jelkot sürmek olacaktır.jelkotada uygun oranda mutlaka sertleştirici katın aksi halde jelkot asla donmaz.girinti çıkıntı bölgelerinede jelkotu bol uygulayın.

çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacağım ...

bihach
30-08-2011, 19:13
evet hocam takipcinim . Hocam diyorum çünkü hiç bilgisiz başlamak yürek ister :D . Abicim hade bekliyorum güzel bişeler...

INSURER07
02-09-2011, 00:03
kalıptan önceki son rütuşlar ve modelin son durumu:

88894 88901 88902

INSURER07
02-09-2011, 00:08
nihayet bugün itibariyle kalıp dökme işine başladım.. önce malzemeleri ayarlayıp cam elyafını gerekli ölçülerde kesip hazırladım..

88903

daha sonra spreymodel ayırıcımızı modelimizin üstüne bolca sıktım

88904

kalıp ayırıcı kuruduktan sonra üzerine bolca bir tabaka jelkot uyguladım...

88905

jelkot kuruyunca toplam 3 kat olmak üzere polyester- cam elyafını işleyerek kalıbı tamamladım . kalıp kuruyunca modeli diklemesine ikiye bölecek şekilde kalıbı kesip çıkarmayı düşünüyorum daha sonrada kepi yapmaya başlayacağım inşalllah, ama şunu belirtmeliyimki göründüğü kadar kolay olmayan işler bu fiberglas döküm işleri:D..

88906 88907 88908

88909 88910

mcsadrazam
03-09-2011, 20:38
yaniii:ahhahyt:

INSURER07
04-09-2011, 23:31
kalıbımızı 2 parça halinde modelden çıkartıp iç yüzeyini temizledik... kepi dökmeye geçmeden önce kalıbın dış yan yüzeylerine üzerinde çalışırken dengede durması için 2 tane ayak ve kalıp parçalarını bir arada tutması için kullanacağımız kıskaçlar için küçük kulakçıklar yapılıp kep döküm işine girişilecek ;oleeea:

NOT : yorumların azalmasına bakılırsa ya konu ilginçliğini yitirdi yada arkadaşlar bu projenin başarısız olacağına inanmaya başladılar ve ümidi kestiler bizden kanımca... :D:D:D

89137 89138 89139 89140 89136

Typ_R
04-09-2011, 23:46
Yanılıyorsun abi herkes bayram tatilinde :)

eRDL k
05-09-2011, 00:29
Şahsen bende ilgiyle izliyorum. Sanırım herkes sonucu bekliyor :)

INSURER07
05-09-2011, 01:07
Şahsen bende ilgiyle izliyorum. Sanırım herkes sonucu bekliyor :)

sonucu bende dört gözle bekliyorum inanın :D:D

mcsadrazam
05-09-2011, 11:40
bende izliyorumm

ceyhun34
05-09-2011, 14:45
gördüğüm kadarıyla sorunsuz şekilde kalıp alınmış:)
keşke flanşlama işini kalıbı dökerken halletseydiniz ekstra uğraşınız olmazdı....ama bu şekliylede ürünü bir şekilde elde edersiniz...merakla bekliyorum:)

INSURER07
05-09-2011, 15:19
gördüğüm kadarıyla sorunsuz şekilde kalıp alınmış:)
keşke flanşlama işini kalıbı dökerken halletseydiniz ekstra uğraşınız olmazdı....ama bu şekliylede ürünü bir şekilde elde edersiniz...merakla bekliyorum:)

aslına bakarsanız bu dediğinizi ben anca kalıbı döküp modelden ayırdıktan sonra akıl edebildim .. demekki bu işte edinilecek çok tecrübe var ceyhun bey.. acemiliğimize geldi diyelim artık..:D

eRDL k
05-09-2011, 17:41
aslına bakarsanız bu dediğinizi ben anca kalıbı döküp modelden ayırdıktan sonra akıl edebildim .. demekki bu işte edinilecek çok tecrübe var ceyhun bey.. acemiliğimize geldi diyelim artık..:D

Bu arada ben birşeyi tam anlayamadım , kalıp konusundaki bilgisizliğime verin artık. Şimdi elinizde bir adet macun kaplamalı ytong kalıp var, üzerine birde fiberden bir kalıp döktünüz ve 2 parça olarak çıkardınız. Ben kepi ilk başta hazırladığınız kalıp üzerindenhazırlayacağınızı düşünmüştüm, bundan sonraki adımlar nasıl olacak ?

INSURER07
05-09-2011, 19:36
Bu arada ben birşeyi tam anlayamadım , kalıp konusundaki bilgisizliğime verin artık. Şimdi elinizde bir adet macun kaplamalı ytong kalıp var, üzerine birde fiberden bir kalıp döktünüz ve 2 parça olarak çıkardınız. Ben kepi ilk başta hazırladığınız kalıp üzerindenhazırlayacağınızı düşünmüştüm, bundan sonraki adımlar nasıl olacak ?

Erdal bey o bahsettiğiniz ytongdan imal ettiğimiz "kalıp modeliydi" yani biz kepi yapacağımız kalıbımızı o modeli kullanarak çıkartmış olduk . model-kalıp-kep şeklinde bir sıralama söz konusu olacak bu süreçte anlayacağınız
biz modelin dış yüzeyini kullanarak bu 2 parçalı kalıbımızın iç yüzeyini oluşturduk şimdi bu kalıbın iç yüzeyine aynı fiberglas işlemini uygulayarak dış yüzeyini düzgünce oluşturmaya çalıştığımız kepimizi yapacağız...

eRDL k
05-09-2011, 21:51
Erdal bey o bahsettiğiniz ytongdan imal ettiğimiz "kalıp modeliydi" yani biz kepi yapacağımız kalıbımızı o modeli kullanarak çıkartmış olduk . model-kalıp-kep şeklinde bir sıralama söz konusu olacak bu süreçte anlayacağınız
biz modelin dış yüzeyini kullanarak bu 2 parçalı kalıbımızın iç yüzeyini oluşturduk şimdi bu kalıbın iç yüzeyine aynı fiberglas işlemini uygulayarak dış yüzeyini düzgünce oluşturmaya çalıştığımız kepimizi yapacağız...

ok şimdi taşlar yerine oturdu :) teşekkürler.

yuayar
06-09-2011, 10:08
bravo tebrikler, kalıp hiç sorunsuz çıkmış gibi gözüküyor, açıkcası en başta biraz şüpheliydim ancak yapılan iş şüphelirimi giderdi:) asıl kaportayı heyecanla bekliyorum...

HaaKaN
06-09-2011, 11:39
guzel olmus. ben kepi yapabileceginize inaniyordum :) super bir pejo kepi olacak belli. Ama dedigin gibi cok zahmetli bir ise benziyor abi :) senin ytongu bozmadan R 19 europa yada benzetiriz gibi geliyor :)

INSURER07
06-09-2011, 15:37
Kalıbımızı iki, taraftan sıkıştırarak bir arada tutmamıza yarayacak olan küçük parçalarımızıda ekledik ve kep dökümüne bir adım daha yaklaştık ... :D

89268 89269 89270

mcsadrazam
06-09-2011, 17:54
çok güzel gidiyor hayranlıkla izliyorum

HaaKaN
07-09-2011, 12:40
Abi antalyadan HPİ baja si olan bir arkadas var. İstersen onun aracini inceleyebilirsin. Modeller konusunda bayagi bilgili oldugunu dusunuyorum. Gerci bende yeni tanistim ama :)

INSURER07
07-09-2011, 15:44
Abi antalyadan HPİ baja si olan bir arkadas var. İstersen onun aracini inceleyebilirsin. Modeller konusunda bayagi bilgili oldugunu dusunuyorum. Gerci bende yeni tanistim ama :)

bajayı incelemenin bizim yapacağımız şaseye çok olumlu katkısı olacağını sanmıyorum hakan çünkü farklı kulvar araçları. genel anlamda netten edindiğim bilgiler işime daha çok yarıyor diyebilirm ha birebir mcd x4 ü olan bir arkadaşın varsa o çok işime yarayabilir işte bak:D neticede yapacağım şase x4 şase ebatlarına uygun olacak

INSURER07
07-09-2011, 15:45
Motor olarak honda gx 25 - GX 35 yada ceyhun bey'in kamyon projesinde kullandığı rainbow marka motoru kullanmayı düşünüyorum tam kararımı veremedim ama bu 3 motor arasında gidip geliyorum hepsi de 4 zamanlı motorlar az çok boyut ve güç farkları var sadece, fiyatlarıda 350-550 tl arası görünüyor ... bu konuda fikir beyan edecek arkadaşların düşüncelerini bilmek isterim...

ceyhun34
07-09-2011, 15:55
honda gx25 veya rainbow marka olan motorları öneririm..gx35 çok büyük kaçar
önerdiğim ilk iki motor daki avantajınız debriyaj ölçüleri zenoah ile aynı:)..biraz uğraşı ile mcd şaselerine bile monte edilebilirler..:)

INSURER07
07-09-2011, 18:54
honda gx25 veya rainbow marka olan motorları öneririm..gx35 çok büyük kaçar
önerdiğim ilk iki motor daki avantajınız debriyaj ölçüleri zenoah ile aynı:)..biraz uğraşı ile mcd şaselerine bile monte edilebilirler..:)

teşekkür ederim ceyhun bey, hem ekonomisi hep de gx35 e göre bir nebze daha kompakt yapıda olması sebebiyle benimde ilk tercihim gx25 ve o olmazsa rainbow du , gx 25 sipariş edebilmek için internette sadece 1-2 site buldum ama ne kadar güvenilir bilemiyorum :hımm: gx 25 e göre fiyat olarak daha hesaplı olan sizin rainbow motorla ilgili bir sıkıntınız oldumu bu süreçte acaba? memnunmusunuz? ve eğer memnunsanız ürünü sipariş ettiğiniz web sayfasını özelden bana da iletmeniz mümkünmüdür?

ceyhun34
08-09-2011, 01:28
gx25 fiyat açısından pek ucuz değildir zannetmiyorum....bu noktada rainbow daha uygun gibi...
ben rainbow motoru saadece 1depo yakarak çalıştırdım ...kalite açısından çok fazla farklılık göremedim..netice itibariyle
her iki motorda çeşitli bahçe makinalarında hizmet ettikleri için ağır şartlara göre dizayn edilmiş haldeler:)...düşünün ki rainbow marka
ilaçlama makinasıyla günde 8 saat durmaksızın mesai yapan tipler var:D....google dan bahçe dünyası diye arama yaptırıp..ilgili linklere ulaşabilirsiniz
işin içinden çıkamazsanız..bana özelden boş bir mesaj atın..link bulup göndermeye çalışırım:)

INSURER07
09-09-2011, 00:33
Ve nihayet kalıbımız kep dökümüne hazır hale gelmiş bulunmaktadır :D

89400 89401
89402 89403

ceyhun34
09-09-2011, 02:39
haydi hayırlısı:D
bu noktada benim bir kaç tavsiyem olacak..
kalıba jelkot attıktan sonra ilk kata tül (en ince elyaf) atmanızı tavsiye ederim..bu sayede jelkot altında kalması muhtemel hava
kabarcıklarının önüne geçmiş olursunuz...
arkasındanda 2 kat 300 gr elyaf işleyerek uygun kalınlığa erişirsiniz...
elyafı işlerkende büyük parçalar halinde değilde elinizin büyüklüğü kadar parçalarda elyaf ile işlemi yaparsanız girinti ve çıkıntılara daha kolay elyafı yatırırsınız...elyaf parçalarını kopardıktan sonra her parçayı avucunuz işinde topak yapıp sıkın ki
elyafın esneklik direnci kırılarak yatırma işlemi iyice kolaylaşsın.

INSURER07
09-09-2011, 14:46
haydi hayırlısı:D
bu noktada benim bir kaç tavsiyem olacak..
kalıba jelkot attıktan sonra ilk kata tül (en ince elyaf) atmanızı tavsiye ederim..bu sayede jelkot altında kalması muhtemel hava
kabarcıklarının önüne geçmiş olursunuz...
arkasındanda 2 kat 300 gr elyaf işleyerek uygun kalınlığa erişirsiniz...
elyafı işlerkende büyük parçalar halinde değilde elinizin büyüklüğü kadar parçalarda elyaf ile işlemi yaparsanız girinti ve çıkıntılara daha kolay elyafı yatırırsınız...elyaf parçalarını kopardıktan sonra her parçayı avucunuz işinde topak yapıp sıkın ki
elyafın esneklik direnci kırılarak yatırma işlemi iyice kolaylaşsın.
üstadım, aslına bakarsanız ben de yana döne jelkottan sonraki ilk kat elyafı nasıl yaparımda en pürüzsüz şekilde işleyebilirimin hesabını yapıyordum ! ... çok teşekkür ederim bu püf nokta bilgileri için :D
tül dediğiniz malzemeyi biz normal elyaftan mı türeteceğiz yoksa gene ayrıca satılan bir elyaf türümüdür bu ? bir de daha önce model üzerine sürdüğüm kalıp ayırıcı tabakasının istediğim derecede etkili olmadığını düşünüyorum çünkü kalıbı çıkarırken biraz uğraştırdı ... kepi kalıptan sorunsuzca çıkarabilmek için ne yapmak gerekiyor? kalıp ayırıcıyı sprey olarak kullandım gene aynı şekilde uygulamayı düşünüyorum haddinden bol mu sıkmak gerekiyor acaba? buradaki püf nokta nedir? tam olarak iyice kurumasını mı beklemedim acaba diye düşündüm daha sonra aynı şekilde jelkot tabakası içinde uygulamada püf noktalar nelerdir ?

ceyhun34
09-09-2011, 19:06
tül ayrıca satılan bir elyaf türüdür..polyester malzemesi satın aldığınız yere -ben tül elyaf istiyorum dedğiniz zaman onlar anlar zaten:)eğer bulamazsanız bana haber verin.1-1,5 metre kargolarım size ben...

başımıza gelen bütün olumsuzluklar hep aceleciliğimzden kaynaklanıyor:D
...ne hikmetse modelin kalıba yapışma meselesi benimde başıma defalarca geldi:D..
bu noktada benim tavsiyem kalıp ayırıcınızı siprey değilde..polyester kalıp ayırıcısı -vaks (ayakkabı cilası:D)kullanmanızı öneririm..
vaksı 2-3 kat ayguladığınız zaman ürünü kalıptan kolayca ayırırsınız....

jelkot için uygulama daha önce kalıp alırken yaptığınızla aynı...
kalıba ayırıcıyı sürüp kurttuktan sonra sertleştiricisi katılmış jelkotu uyguluyorsunuz..2-4 saat arası jelkot gerekli kıvama geliyor..
sonrasında 1 kat tül elyaf..2 kat 300 gr uyguladınızmı işlem tamam
...dikkat edilmesi gereken jelkotun tam kıvamında kurumuş olması....üstü çok nemli iken elyafı yatırmaya çalışırsanız yatmayabilir...

INSURER07
09-09-2011, 19:55
tül ayrıca satılan bir elyaf türüdür..polyester malzemesi satın aldığınız yere -ben tül elyaf istiyorum dedğiniz zaman onlar anlar zaten:)eğer bulamazsanız bana haber verin.1-1,5 metre kargolarım size ben...

başımıza gelen bütün olumsuzluklar hep aceleciliğimzden kaynaklanıyor:D
...ne hikmetse modelin kalıba yapışma meselesi benimde başıma defalarca geldi:D..
bu noktada benim tavsiyem kalıp ayırıcınızı siprey değilde..polyester kalıp ayırıcısı -vaks (ayakkabı cilası:D)kullanmanızı öneririm..
vaksı 2-3 kat ayguladığınız zaman ürünü kalıptan kolayca ayırırsınız....

jelkot için uygulama daha önce kalıp alırken yaptığınızla aynı...
kalıba ayırıcıyı sürüp kurttuktan sonra sertleştiricisi katılmış jelkotu uyguluyorsunuz..2-4 saat arası jelkot gerekli kıvama geliyor..
sonrasında 1 kat tül elyaf..2 kat 300 gr uyguladınızmı işlem tamam
...dikkat edilmesi gereken jelkotun tam kıvamında kurumuş olması....üstü çok nemli iken elyafı yatırmaya çalışırsanız yatmayabilir...

Teşekkürler ceyhun bey, yarın malzemecime gidip özellikle tül elyafı soracağım eğer olmazsa yardım teklifiniz için şimdiden sağolun ...:D kalıp ayırıcı olarak bu kez dediğiniz ürünü alacağım, umarım farkını görürüm.
peki diyelim ki yarın sabah kalıp ayırıcı uygulamaya başladım. bahsettiğiniz 2-3 kat vaksı arka arkaya uygulamamda sakınca varmıdır? yoksa her katın kuruması için belli bir süre beklemem mi uygundur? ve öyleyse ne kadar beklemeliyim ?

ceyhun34
09-09-2011, 22:30
1 kat ayırıcıyı uyguladıktan sonra 15 dakika bekliyorsunuz ardından temiz ve kuru bir bezle yüzeyi parlatıyorsunuz...
bu faailiyeti 3 kere peşpeşe yaptıktan sonra işlem tamam:)..burada dikkat edilmesi gereken nokta vaksın heryere temas etmesidir
kıyı-köşe heryerine sürün.sürülmedik yer kalmasın
işlemler bitince jelkotu uygulayabilirsiniz

HaaKaN
10-09-2011, 11:48
resim istiyoruz, jelkat nedir ? tül nedir ? katman nedir ? bi gorelim nasil oluyor ? bu kep nasil bu hale geldi hala anlamis degilim :)

INSURER07
10-09-2011, 23:02
resim istiyoruz, jelkat nedir ? tül nedir ? katman nedir ? bi gorelim nasil oluyor ? bu kep nasil bu hale geldi hala anlamis degilim :)

hakan kardeşim sen arabanın nerelerinin pejoya benzediğini görmeye çalışmaktan! katettiğimiz mesafeyi gözden kaçırmışsın anlaşılan :D:D şu ana kadar bu kouda 100 e yakın resim paylaştım bence gayet iyi bir rakam 7 sayfa için haksızmıyım :)
yarın itibariyle kep yapımına başlıyorum kepin son halini çıkardıktan sonra resimleri paylaşacağım hemen zaten, sen biraz daha merak et bakalım ne kadar pejoya benzedi diye :lol:

HaaKaN
11-09-2011, 15:38
Abi pejoda olsa haci muratta olsa fark etmez. El emegi goz nuru her zaman en guzel ve en ozelidir benim icin. Ben isin esprisindeyim. Ama goruyorumki gercekten cok guzel bir is cikartmissin. Tebrik ederim.

luthier76
11-09-2011, 16:14
Ben de çok beğendim. Tebrikler. Bu arada buluşma olmadı bugün anlaşılan. Hakan buralarda olduğuna göre... :)

HaaKaN
11-09-2011, 16:53
abi bugun harikalarda tekneci arkadaslarin bulusmasi vardi. Oradaydim sabah 10-11 gibi. Erken oldugu icin ve tekneler oldugu icin aramadim seni. Arabacilardan bir ses seda cikmadi.

INSURER07
11-09-2011, 23:13
Abi pejoda olsa haci muratta olsa fark etmez. El emegi goz nuru her zaman en guzel ve en ozelidir benim icin. Ben isin esprisindeyim. Ama goruyorumki gercekten cok guzel bir is cikartmissin. Tebrik ederim.

Eyvallah Hakan kardeşim beğenmene sevindim.. gerçekten insan bir şeyi kendi el emeğiyle yapınca daha büyük haz duyuyor işin sonunda o ürünü bakınca .. bugün sabah kalıba bol keseden jelkot sürdüm akşama kadar tam olarak kurumadı istediğim kıvamda bende yarına bıraktım kep dökümü işini nasipse bakalım.. bugün arabada yapmayı düşündüğüm 1 ileri ve 1 geri vites olmak üzere 2 vitesli şanzımanın teknik çizimlerini planlayıp çizdim . yakın zamanda tornacıdan çıkmayacağız galiba görünüşe göre:D

89614 89615

INSURER07
13-09-2011, 20:03
Nihayet , yaklaşık 1 ay süredir elde etmek için uğraştığımız kepimize kavuştuk.. işte size acemi işi bir "VW GOLF VI" kepi ;oleeea::D:D

89769 89770 89771 89772 89773 89774 89775 89776 89777 89778 89779 89780 89781 89782 89783

INSURER07
13-09-2011, 20:05
devamı...

89784 89785

azgr
13-09-2011, 20:21
Güzel bir çalışma, tebrikler

ceyhun34
13-09-2011, 22:11
hadi geçmiş olsun:)..
güzel bir macun tesfiyesi ile fıstık gibi olur bu kep...aynen devam:)
takipteyiz

INSURER07
13-09-2011, 23:07
Güzel bir çalışma, tebrikler

teşekkürler,

INSURER07
13-09-2011, 23:20
hadi geçmiş olsun:)..
güzel bir macun tesfiyesi ile fıstık gibi olur bu kep...aynen devam:)
takipteyiz

teşekkürler ceyhun bey ilk projenin verdiği acemilikle macun tesviyesine bi hayli ihtiyaç olacak galiba :D ama dediğiniz gibi iş macun tesviyesine kalsın sadece ....

89801

Ceyhun bey, benim size motor ve şanzıman çalışma prensibi ile ilgili sormak istediğim birşey var: bu motorlarda bildiğim kadarıyla rölanti devrinde çalışırken motor çıkış miline dönme hareketi gitmiyor yani bir nevi gaz verilmesine bağlı olarak motor devrinin artması ile bir hareket söz konusu oluyor değilmi? bir tür otomatik debriyaj yani :) ...yukarıda sizin playmouth projesindekinden yola çıkarak bir şanzıman planı çizdim eğer rölanti devrinde iken şanzımana dönme hareketi ulaşıyor ise başka bir şanzıman hesabı yapmam gerekecek :)

HaaKaN
14-09-2011, 01:29
hazir kullan :) kep guzel olmus abi. benim kepe ne zaman baslarsin ?

ceyhun34
14-09-2011, 18:25
rolantide motor miliniz döner ama sonrasındaki devriyaj kovanın bağlı olduğu miliniz dönmez ...
resminize baktım sıkıntı yok:)...

doomhammer
14-09-2011, 18:33
Çok güzel, bi zımpara bi macun cillöp gibi yaparsınız.

INSURER07
14-09-2011, 19:26
rolantide motor miliniz döner ama sonrasındaki devriyaj kovanın bağlı olduğu miliniz dönmez ...
resminize baktım sıkıntı yok:)...

ceyhun bey , bilirsiniz 50 cc motorlu vitessiz motosikletlerde motora gaz vermeden rölantide çalışan motosiklet hareket etmeye başlamaz bu mantıkla bu yargıya varmıştım demekki doğruymuş kurduğum düz mantık. neticede bu motorlarda o motorların bir türevi sanırsam ...

bu arada yukarıdaki çizimde gördüğünüz şanzıman kutusundaki senkromeçi bir sağa bir sola hareket ettirerek ileri ve geri vitesler arasında seçim yapmayı düşünüyorum bu nedenle senkromeçin iki yanına dişlilerle birleşip kenetlenmesi için 4 adet pim ve dişlilerede bu pimlere karşılık gelecek kanal içinde engeller hesapladım düzeneği tornada yaptıracağım. kenetlenme hareketini sağolsun inşaat teknikeri olan eşime autocadde çizdirip teyit ettirdim :) çizimsel olarak bir sorun görünmüyor hesapladığım şekilde iki karşılık birbirini yakalayıp kilitlenebilecekler.

89843

fakat benim sormak istediğim : bu noktada dişli ve senkromeçi sürekli olarak bir arada tutabilecek bir güç gerekiyor ... bir servo bu işi görebilir ama servonun hareketi anlıkmıdır ? yani itip geri mi çekilir yoksa 2. bir komuta kadar sürekli bir güç mü uygular senkromeçe? ve yahut sürekli bir baskı uygulamadan bir kere kenetlenen dişli ve senkromeç ilgili vitesteki dönüş hareketi boyunca nasıl ayrılmadan bir arada dönebilirler? bu mümkünse bunun kolay bir yolu varmıdır ?

bilmiyorum soruyu açık ve net sorabildimmi ama bu tür teknik konularda herşey kafadan geçtiği kadar kolay olmayabilir ve işin erbabına sormakta fayda var malumunuz.. :) şimdiden teşekkürler..

ceyhun34
15-09-2011, 01:01
estağfieullah:)
senkromeç yerine geçtikten sonra servonuz o pozisyonda kaldığı mühletçe sorun olmaz ..yerinden çıkmaz..bu noktada planlamayı kumanda üzerinden yapmanız lazım.yani vites için eşleyeceğniz kumanda kolu senkromeçi geçirdiğiniz pozisyonda kalması lazım...bizim kulandığımız kumandalarda levyenin altında bir yay olur ve bu yay levyeyi bıraktığınız zaman sıfır noktasına gelmeyi sağlar..siz bu yayı söküp attığınız zaman sabit pozisyonlama yapabilirsiniz...servonuzda buna uyar..:)
...işin daha kolay bir çözümüde şöyle olabilir
6 kanal bir uçak kumandası alırsınız bu kumandanın 5 veya 6 kanalına muhtemelen 3 kademeli bir siviç bağlıdır..bu siviç kumanda
üzerindedir...alıcı üzerinde servonuzu bu sivicin bağlı olduğu kanala takarsınız....sivicin her kademesinede şanzuman üzerindeki bir faaliyeti yaptırırsınız....ileri-boş-geri şeklinde..çok kolay sonuca ulaşırsınız.
ben hacı murat projesinde öyle yapmıştım:D

mehmetronik
15-09-2011, 18:05
Bende bi öneride bulunabilirmiyim.
Sekromeçe ve karşılıklarina neodium mıknatıs da olabilir. Tak diye geçer ama boşta tutmanız biraz zor olur. Çekiş balatlı bir motor kullanırsanız sorun kalmaz. Yani sizin dediğiniz motor devir yükselmeden dönme olmaması.
Sekromeç her iki taraftan da çekileceği için ya birine yada ötekine yapışır Savage ların şanzuman dişlileride bi nevi mıknatıs tekniğiyle çalışıyor.
Böylece şanzuman aşınması en aza iner ve titreşimden dolayı kaçırma ihtimali olmaz.

INSURER07
15-09-2011, 18:45
Bende bi öneride bulunabilirmiyim.
Sekromeçe ve karşılıklarina neodium mıknatıs da olabilir. Tak diye geçer ama boşta tutmanız biraz zor olur. Çekiş balatlı bir motor kullanırsanız sorun kalmaz. Yani sizin dediğiniz motor devir yükselmeden dönme olmaması.
Sekromeç her iki taraftan da çekileceği için ya birine yada ötekine yapışır Savage ların şanzuman dişlileride bi nevi mıknatıs tekniğiyle çalışıyor.
Böylece şanzuman aşınması en aza iner ve titreşimden dolayı kaçırma ihtimali olmaz.

Mehmet bey, öncelikle ilginiz ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim ama bu hobiye yeni başlamış bir acemi olarak bu tür teknik konularda anca " servo-senkromeç" ikilisine adapte olabilmişken birde" mıknatıs- senkromeç" ikilisi biraz gözümü korkutmadı değil :D ama anlatmaya çalıştığınız olayı az çok anladığımı belirtmeliyim. 2. bir alternatif olarak düşünülecek bir fikir haklısınız..

INSURER07
15-09-2011, 19:02
estağfieullah:)
senkromeç yerine geçtikten sonra servonuz o pozisyonda kaldığı mühletçe sorun olmaz ..yerinden çıkmaz..bu noktada planlamayı kumanda üzerinden yapmanız lazım.yani vites için eşleyeceğniz kumanda kolu senkromeçi geçirdiğiniz pozisyonda kalması lazım...bizim kulandığımız kumandalarda levyenin altında bir yay olur ve bu yay levyeyi bıraktığınız zaman sıfır noktasına gelmeyi sağlar..siz bu yayı söküp attığınız zaman sabit pozisyonlama yapabilirsiniz...servonuzda buna uyar..:)
...işin daha kolay bir çözümüde şöyle olabilir
6 kanal bir uçak kumandası alırsınız bu kumandanın 5 veya 6 kanalına muhtemelen 3 kademeli bir siviç bağlıdır..bu siviç kumanda
üzerindedir...alıcı üzerinde servonuzu bu sivicin bağlı olduğu kanala takarsınız....sivicin her kademesinede şanzuman üzerindeki bir faaliyeti yaptırırsınız....ileri-boş-geri şeklinde..çok kolay sonuca ulaşırsınız.
ben hacı murat projesinde öyle yapmıştım:D

ceyhun bey, tavsiyeniz üzerine nette biraz araştırdım 6 kanallı kumanda modelelerini kesin bir seçim yapmadan önce şöyle bir detayı belirtmek isterim : ben araçta bir adet " fren-gaz" bir adet "yön" ve bir adet "şanzuman" olmak üzere 3 tane servo kullanmayı düşünüyorum böyle bir konfigürasyon için de illaki 6 kanallı bir kumanda mı almalıyım?
yani , 3-4 kanallı bir kumanda da sırasıyla: gaz-fren için bir kanal , yön için bir kanal ve şanzumandaki ileri-boş- geri vitesler için bir kanal kullanılarak bu iş çözülebilirmi?

Cryria
16-09-2011, 17:52
Merakla sonucu bekliyorum. Elinize sağlık.

ceyhun34
17-09-2011, 01:02
genelde 6 kanal kumandalar üzerinde bu siviç oluyor bundan dolayı tavsiye etmiştim..3 kanal araba kumandalarında bu tarz bir siviç varmıdır pek emin değilim..bir araştırmakta fayda var:)

kayhanbasaran
17-09-2011, 12:53
3 kanallı bir kumandadan da bu komutları verebilirsiniz fakat şanzumandaki ileri-boş-geri işlevlerinden sadece ikisini uygulayabilirsiniz yani mesela sadece ileri-boş veya ileri-geri yapabilirsiniz.

INSURER07
20-09-2011, 01:11
kepimizin camlarını, ön ve arka farlarını kesip bir ön zımpara yaparak ilerlemeye devam ediyoruz

90334 90335 90336

90337 90338 90339

dieforme55
20-09-2011, 02:24
Çok güzel olmuş, maşallah, bârekallah.. :)

INSURER07
30-09-2011, 18:50
Bir süredir yoğun iş temposundan dolayı projeye vakit ayıramıyordum , son işlemlerde aracın orjinalindeki sportif görünüme kavuşması için ön-arka ve üst spoiler ve marşpiyerler de tasarlandı :D

91297 91298 91299 91300 91302 91303

musty_4x4
01-10-2011, 00:18
hayranlıkla bütün aşamaları inceledim.takdire şayan.el emeği gibisi yok:eyweyw: devamını bekliyorum;)

jesus41
01-10-2011, 01:55
Tebrikler çok güzel olmuş en son halini merakla bekliyorum.

eRDL k
01-10-2011, 21:19
Proje başarıyla devam ediyor, açık konuşmak gerekirse beklediğimden çok çok daha güzel bir iş çıkartıyorsunuz, tebrikler.

asabi
01-10-2011, 22:41
abicim süper oluyorda konuyu tam okumama rağmen bir eksiklik hissetim saa zahmet kulandıpın zımpara varsa tabi değiştir. yada kullanmıyorsan zımpara kullan.. daha net ve prüzsüz olucaktır..

INSURER07
03-10-2011, 00:40
ilgi ve yorumlarınız için teşekkürler .

sedatttt
03-10-2011, 19:38
kendim yapamasamda ilgi ile izliyorum başarılar elinize sağlık

HaaKaN
04-10-2011, 01:56
Abi camlari plexiglass ilemi kapatacaksin ?

INSURER07
04-10-2011, 19:01
kendim yapamasamda ilgi ile izliyorum başarılar elinize sağlık

teşekkürler sedat bey,

INSURER07
04-10-2011, 19:11
Abi camlari plexiglass ilemi kapatacaksin ?

Hakan aslına bakarsan kullandığım malzemenin tam adını bilmiyorum :) yan camları iş yerimde kullanılmayan 2-3 mm lik şeffaf bir broşür standını keserek hallettim gayet de güzel oldu üzerlerini en koyusundan cam filmiyle kaplıyacağım, kepe en son macunu attıktan sonrada camları kepe monte edeceğim ön ve arka cam bombeli olduğu için aynı malzemeden kullanmam zor görünüyor ama uygun bir malzeme bulamazsam buzlu cam şeklinde 1-2 mm lik plastik kağıda benzer levhalar var elimde onlardan yapabilirim duruma göre . tabi gene cam filmi kaplayarak. :D

ön ve arka farları ise gene şeffaf bir malzemeden ( marketten aldığım bir kek saklama kabı :) ) kesip ayırdım arka farları orjinali gibi kırmızı renge boyadıktan sonra onlarıda macundan sonra monte edeceğim ...

HaaKaN
05-10-2011, 02:09
simdi buna birde isik kiti gerekecek.

INSURER07
05-10-2011, 20:02
simdi buna birde isik kiti gerekecek.

evet o işi de kabataslak nasıl çözeceğimi buldum ... ya hazır ışık kitlerinden, yada piyasada satılan küçük ledli el fenerlerinden uygun olanlarını temin edip uygulayacağım.

tr-drift-tr2
26-10-2011, 00:34
kep ne alemde ? merakla bekliyoruz

INSURER07
27-10-2011, 00:47
kep ne alemde ? merakla bekliyoruz

kepi macun ve astar aşamasında bıraktım beklemede şuan,, bir süredir şase ile ilgili çalışıyorum şuan şanzuman bitmek üzere motoruda şase üzerine yerleştirdim fırsat buldukça ilerletiyorum yavaş yavaş projeyi

INSURER07
18-11-2011, 22:21
Kendi konumu kendim hortlatmış gibi olacak ama herkese yeniden merhabalar... :)

epey uzun bir aradan sonra arabamızla ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam edelim istedim..
arabamızdaki son durum: el yapımı şanzımanımız hemen hemen bitmek üzere şasemiz 20x10mm çelik profilden oluşturuldu, arabamızın sportif ruhununa uygun jant-lastik takımımız, alüminyum yağlı amortisörlerimiz,6 kanallı helikopter kumandamız ve 3 adet çelik dişli dijital servomuz temin edilmiş durumda, ha birde 4 zamanlı 1 hp 25 cclik canavar da çalıştırılıp test edildi:ahhahyt:
şuan süspansiyon sisteminin tasarımıyla uğraşıyorum , şu ana kadar çektiğim resimleri düzenleyip aşama aşama sizlerle paylaşmaya devam edeceğim..
coming soon!!! :D

ceyhun34
19-11-2011, 00:08
gelişmeleri görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum:)

INSURER07
23-11-2011, 19:03
evet hobi dostları, kaldığımız yerden el yapımı aracımıza devam ediyoruz : kepi kaba taslak çıkarıp hazır halde bıraktıktan sonra şanzumanı yapmaya başlamıştık, önce 1 ileri 1 geri vites olarak tasarladığım el yapımı şanzumanın senkromeç karşılıklarını kendi imkanlarımla tasarlayıp imal ettim ve ilgili dişlilere krom kaynağı ile monte ettirdim , daha sonra senkromeçi de gene kendi imkanlarımla çapı 5 cm olan 10 mm kalınlığında iki adet yuvarlak çelik parçayı sadece avuç içi taşlama aleti ve dremel el aleti yardımıyla işleyip kabartma şeklinde pim çıkıntılarını oluşturdum bunların ortalarına da içi kare formunda olan lokma anahtarını kesip gene krom kaynağı ile adapte ettim daha sonra şanzumanımızda kullanılacak olan farklı formlardaki 4 adet mili ihtiyacıma göre torna da yaptırdım debriyaj çanından çıkan milin ucuna da gene 5 cm çaplı 2 mm kalınlığında bir parçayı fren diski olarak tasarlayıp monte ettim buraya bisikletlerde kullanılan mekanik disk fren kaliperlerinden monte edip fren işini de çözmeyi planlıyorum ,şanzumanın "dişli" aktarımı olan bölümü geri vites, zincir dişli aktarımı olan bölümü de ileri vites fonksiyonunu yerine getirecek . kullanıdığım motorun performansını ve tamamen amatorce ve sadece kaba el işçliği kullanılarak yapılan bu şanzumanıda dikkate alırsak aracımızdan fazla bir şey beklememek gerekli performans olarak tabiki .. ama en azından yürüyeceğini umut ediyorum :D

93942 93943 93944 93945 93946

INSURER07
23-11-2011, 19:13
Devamı...

93947 93948 93949 93950 93951 93952 93953 93954 93955

mali_181
23-11-2011, 19:29
ellerinize sağlık çok güzel olacağa benzior merakla takip edeceğim

HaaKaN
23-11-2011, 19:34
Abi motor kadar sanzuman olmus :) umarim sigdirabilirsin hepsini.

INSURER07
23-11-2011, 19:42
Abi motor kadar sanzuman olmus :) umarim sigdirabilirsin hepsini.

hakancığım sığmasına çok rahat sığdı şaseye o konuda sorun yok ama aracın toplam ağırlığı böyle giderse 15 kg yi bulacak ,şuan 12.5 kiloyu yakaladık ince detaylar olmadan bile :) motor gücümüzünde sadece 1 hp olduğunu düşünürsek güç- ağırlık oranı konusunda pek başarılı bir araç olmayacağı kesin gibi :P dediğim gibi zaten fazla bir performans da beklemiyorum acemi işi olması nedeniyle yürüsün yeter :))

ceyhun34
23-11-2011, 23:31
hımm..mekanik olarak bayaa ilerleme kaydetmişsiniz hüseyin bey ..elinize sağlık...:)...resimleri epeyce inceledim
fakat motora yakın olan dişli düzeneğinde dişli olarak fazla kademe koymuşsunuz..kademelerden birini aradan çıkartırsanız
şanzumanınız hem ufalır hem hafifler....

Antistar
24-11-2011, 10:25
Elinize saglik gayet iyi gidiyorsunuz Antalya'da bu aracı yolda görebileceğiz inşallah

Frky
24-11-2011, 13:19
Uzun zamandır foruma giremiyodum. Çok iyi gidiyor proje kolay gelsin...

INSURER07
24-11-2011, 14:59
hımm..mekanik olarak bayaa ilerleme kaydetmişsiniz hüseyin bey ..elinize sağlık...:)...resimleri epeyce inceledim
fakat motora yakın olan dişli düzeneğinde dişli olarak fazla kademe koymuşsunuz..kademelerden birini aradan çıkartırsanız
şanzumanınız hem ufalır hem hafifler....

ceyhun bey dişli adedini mecburen fazla tutmak zorundaydım çünkü arka akslara gidecek hareketi motorun altından geçrimek zorundaydım ve o boşluğa kadar motor milinden çıkan dönme hareketini paralel olarak aşağı doğru 9-10 cm kaydırmam gerekiyordu bunuda optimum olarak 3 yada 4 dişli kullanarak çözebilecektim sistemde bir adet de zincir dişli kullanıldığından ve onun dönüş yönü otomatikman motorun dönüş yönü olacağından dolayı diğer dişli mekanizmasında farklı bir dönüş yönü oluşturabilmek için en az 2 yada 4 dişli kullanmam gerekti . 2 dişli kullanamazdım çünkü hem bu sefer çapları en az 9-10 cm olan dişliler bulmam gerekecekti hem de bu durumda şanzıman kutusu yanlara doğru da genişleyecekti... anlayacağınız başka bir alternatif oluşturamadım kafamda şanzumanı tasarlarken, muhtemelen varmıştır başka alternatifler ama acemilik var malumunuz birazda... :)

INSURER07
24-11-2011, 15:01
Elinize saglik gayet iyi gidiyorsunuz Antalya'da bu aracı yolda görebileceğiz inşallah

inşallah:)

INSURER07
24-11-2011, 15:08
Uzun zamandır foruma giremiyodum. Çok iyi gidiyor proje kolay gelsin...

teşekkür ederim furkan kardeşim sağ olasın...

mcsadrazam
24-11-2011, 15:52
kolay gelsin

ceyhun34
24-11-2011, 17:41
Durumu anladım ..o zaman sıkıntıyok:)...aynen devam:)

-ripo-
24-11-2011, 17:44
Tüm sayfaları inceledim gerçekten elinize emeğinize sağlık çok güzel şekilde ilerliyor :)

INSURER07
24-11-2011, 18:21
iyi dilek ve temenniler için teşekkürler...

INSURER07
24-11-2011, 18:53
paylaşıma devam ... :)

Alt şaseyi 4mm lik alüminyum levhadan aracın lastik yuvalarını hesaplayarak uygun şekilde kestim daha sonra motorun olması gerektiği konumu tesbit ederek bu şase üzerine motoru sabitledim. motorun yanına da benzin deposunu bulabildiğim en uygun konumda yerleştirdim. daha sonra hem aracın yükünü, hem de üzerine bağlanacak olan salıncak, amortisör vb gibi detayları taşıyacak olan et kalınlığı 1 mm olan 20x10 mm paslanmaz krom profil malzemeden asıl şaseyi oluşturdum... alüminyum alt şase ile paslanmaz krom üst şaseyi ise 6 noktadan, titreşim nedeniyle ayrılmasını önlemek amacıyla contalı vida-somun ile birleştirdim...

93972 93973 93974 93975 93976 93977 93978 93979 93980 93981 93982 93983

danger
25-11-2011, 10:04
bişe sorucam yenge nedio bu işe benim annem 1 10 arabyı dışarı attığına göre :lol: sizin eden atmıştır tahminen

yuayar
25-11-2011, 12:08
Abi Kolay gelsin ilk defa yapan birisine göre oldukça iyi gidiyorsun, İnşallah böyle devam devam eder...

Birde bu salıncaklar bağlantılarının olacağı kısımlar biraz abartılı olmuş sanki, kafese dönemüş sanki, epey ağır olacak belli ki:)

Frky
25-11-2011, 14:17
paylaşıma devam ... :)

Alt şaseyi 4mm lik alüminyum levhadan aracın lastik yuvalarını hesaplayarak uygun şekilde kestim daha sonra motorun olması gerektiği konumu tesbit ederek bu şase üzerine motoru sabitledim. motorun yanına da benzin deposunu bulabildiğim en uygun konumda yerleştirdim. daha sonra hem aracın yükünü, hem de üzerine bağlanacak olan salıncak, amortisör vb gibi detayları taşıyacak olan et kalınlığı 1 mm olan 20x10 mm paslanmaz krom profil malzemeden asıl şaseyi oluşturdum... alüminyum alt şase ile paslanmaz krom üst şaseyi ise 6 noktadan, titreşim nedeniyle ayrılmasını önlemek amacıyla contalı vida-somun ile birleştirdim...

93972 93973 93974 93975 93976 93977 93978 93979 93980 93981 93982 93983

Abi 4mm alt şase için ince değil mi ? 1-10 nitrolu modellerin ki bile 4mm şase.

yuayar
25-11-2011, 14:44
Bence yeterli çünkü şase çevresine profil ile iskelet yapmış, bu koruyacaktır diye düşünüyorum...

INSURER07
25-11-2011, 17:48
Abi 4mm alt şase için ince değil mi ? 1-10 nitrolu modellerin ki bile 4mm şase.

Furkancım alüminyum alt şase , çelik şasenin ortasında sadece taşıyıcı görevi görecek yani salıncaklar amortisörler çelik iskelet şaseye tutunacak dolayısıyla bir sorun olacağını sanmıyorum

INSURER07
25-11-2011, 17:53
Abi Kolay gelsin ilk defa yapan birisine göre oldukça iyi gidiyorsun, İnşallah böyle devam devam eder...

Birde bu salıncaklar bağlantılarının olacağı kısımlar biraz abartılı olmuş sanki, kafese dönemüş sanki, epey ağır olacak belli ki:)

teşekkür ederim iyi dileklerin için kardeşim, aslına bakarsan alt-üst salıncak ve amortisör bağlantı noktlarını kalın malzemeden yapmayı özellikle düşündüm çünkü malzeme ne kadar ince olursa oraya gerekli aparatları monte etmek de o kadar zorlaşacaktı.. bu çelik şasenin ağırlığı 2,5 kg, alüminyum alt şasenin ağırlığı 1,5 kg yani şasenin toplam ağırlığı 4 kg şuan için .. evet baya ağır bir araba olacak görünüşe bakılırsa :)

INSURER07
25-11-2011, 17:57
bişe sorucam yenge nedio bu işe benim annem 1 10 arabyı dışarı attığına göre :lol: sizin eden atmıştır tahminen

Hanım şimdilik ses çıkarmıyor ya bakalım sonumuz Allah kerim! :D evim bu hobiyi yapabilmek için uygun, o nedenle bir sorun çıkmıyor "ağır sanayi" işlerini terasta yapıyorum:P, diğer detay işçiliğinide resimde gördüğünüz üst kat mutfağını atölye haline getirdim orada hallediyorum :)

mcsadrazam
26-11-2011, 17:08
abi çok güzel olmuş projenin bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum

ama gözüme bir detay takıldı. depoyu tutan kelepçeler depoya zarar vermez mi acaba:ddd:

INSURER07
27-11-2011, 22:29
abi çok güzel olmuş projenin bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum

ama gözüme bir detay takıldı. depoyu tutan kelepçeler depoya zarar vermez mi acaba:ddd:

teşekkür ederim kardeşim depoyu ince galvanizli sac şeritler ile sabitledim ,herhangi bir kesici unsur depoya temas etmiyor anlayacağın, ama ilerde zararı olursada başka bir yöntem düşünürüz illaki...

INSURER07
30-11-2011, 19:32
alt ve üst şase bağlantıları ve son durum ...
94375 94376

Alt-üst salıncak bağlantılarını ve ön tekerleklerdeki yön bağlantılarını sağlayacak olan ayrıca jantların arasından içeride bir "FREN DİSKİ" havası verecek olan özel tasarım hexlerimiz:)

94377 94378 94379 94382 94380 94381

tayfun0029
02-12-2011, 20:03
Elinize sağlık gerçekten çok güzel gidiyor. bu konuyu nasıl kaçırmışım gözden kendime şaşırıyorum. bundan sonra takipçisiyim. her adımda fazla ağırlıkdan nasıl kurtulabilirm diye hesap etmenizde çok fayda var :)

INSURER07
03-12-2011, 17:33
Elinize sağlık gerçekten çok güzel gidiyor. bu konuyu nasıl kaçırmışım gözden kendime şaşırıyorum. bundan sonra takipçisiyim. her adımda fazla ağırlıkdan nasıl kurtulabilirm diye hesap etmenizde çok fayda var :)
Teşekkürler Tayfun kardeşim olumlu olumsuz, yorum ve önerilerini de beklerim her zaman...

INSURER07
03-12-2011, 17:46
aracımızın orjinaline uygun formda jant ve latikleri de temin edildi:)
94506 94507 94508

HaaKaN
03-12-2011, 19:26
abi herhalde olacak bu is :D Benim kepe ne zaman bakariz :D

yama©©©
04-12-2011, 02:14
Güzel çalışma tebrikler.

INSURER07
04-12-2011, 20:17
abi herhalde olacak bu is :D Benim kepe ne zaman bakariz :D

"Herhalde" dediğine göre hala şüphen var işin sonundan Hakancım :) senin kep neydi bu arada renault 19 mu yapalım demiştin? :D

INSURER07
04-12-2011, 20:18
Güzel çalışma tebrikler.

teşekkürler...

mcsadrazam
06-12-2011, 17:03
senin arabanda da bu jantlar var galiba çok güzel bir seçim

eRDL k
06-12-2011, 18:55
Elinize sağlık gayet başarılı gidiyor , gelişmeleri ilgiyle izliyorum, .

C. Karabulut
06-12-2011, 20:00
el yapımı gercekten en guzeli gun gectıkce ve ornek projelerı gordukce ınsan kendını tutamayıp biran önce bişeyler yapmaya başlamak istiyor.. sizin projenızde gercekten cok basarılı uzun zamandır takip ediyorum ancak gözümdenmi kaçırdım bilmiyorum ama motor olarak ne kullandınız kac cc, hangi marka ve fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim, basarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin..

INSURER07
07-12-2011, 12:17
senin arabanda da bu jantlar var galiba çok güzel bir seçim

evet benim arabada da bu jantlara çok benzeyen jantlar var . şanslıymışım ki bu kadar benzerlerini bulabildim rc araç için ...

INSURER07
07-12-2011, 12:18
Elinize sağlık gayet başarılı gidiyor , gelişmeleri ilgiyle izliyorum, .

teşekkür ederim Erdal bey, sağolun...

INSURER07
07-12-2011, 12:33
el yapımı gercekten en guzeli gun gectıkce ve ornek projelerı gordukce ınsan kendını tutamayıp biran önce bişeyler yapmaya başlamak istiyor.. sizin projenızde gercekten cok basarılı uzun zamandır takip ediyorum ancak gözümdenmi kaçırdım bilmiyorum ama motor olarak ne kullandınız kac cc, hangi marka ve fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim, basarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin..

öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim... aslına bakarsanız daha önce motor konusunda çok da detay bilgi vermedim ,gözünüzden kaçmış olması normal yani.. bir adet rainbow marka sırta bağlanan ilaçlama makinelerinden sipariş ettim depo ve motoru ayırıp motoru şaseye yerleştirdim. bana maliyeti kargo dahil 300 TL. falandı yanlış hatırlamıyorsam hitec marka bir servoya da 300 lira verdiğimi düşünürsek bu motorun fiyatı çok daha makul işin aslına baklırsa :)
teknik verilerine göre: 4 zamanlı 26 cc hacminde, 7500 devirde 1 beygir güç üreten bir motor... ilk çalıştırmalarda edindiğim izlenim: sesi çok güzel olduğuydu 2 zmanlı motorlara göre performans olarak çok da iddialı değil tabiki ama ses tonu daha çok tatminkar . ayrıca 4 zmanlı olması yağlı benzin kullanma zorunluluğunuda ortadan kaldırıyor :ahhahyt:

C. Karabulut
08-12-2011, 22:56
motor fiyatları genelde 300 tl civarı (tırpan veya ilaçlama motorları için) ancak servo nasıl 300 tl tuttu? hitec'in 19kg'lık servoları da vardı onlar yetmedimi acaba? ki gördüğüm en pahalısı 90 küsür dolardı, servo fiyatı biraz fazla geldi :( birde internette buaralar meşhur olan motorlu bisiklet motorları var skyhawk markalı, 2 zamanlı 80 cc motor 300-325 tl gibi, onlar hakkında bilginiz varmı acaba? o tarz bi motor niye tercih etmediniz? ben de o motorlara bakıyorum buaralar ama alınabilirliği konusunda pek fikrim yok işin açığı,, 4 zamanlı olması tabiki daha iyi en azından yakıt yağ karışımı acısından ama motorlar hakkında cokta bilgim olmadıgından pek yorum yapamayacagım, bahsettiğim skyhawk marka motorlarla ilgili bilgi ya da tecrubesı olan varsa paylasırsa sevınırım.. size de tekrar basarılar, kolay gelsin. sonucu merakla bekliyorum, birde birşey daha soracagım, aracın camları boşmu kalıcak yoksa pleksiglas vb birşeyle kapatıcakmısınız?

CAPRICE35
09-12-2011, 13:30
Kardesım merhaba adım ercan fransada yasıyorum benımde elımde guzel buyuk olcekte modeller var sıtede yenıyım nasıl foto ekleyebılırım eger yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkur ederım

maviadam
09-12-2011, 14:21
mesajların hepsini okuyamasamda ama resimler epeybi dikkatimi cekti.öncelile ellerinize sağlık.inandığınız yolda yürümenizi değil koşmanızı diler ve isterim.allah sabır ve kolaylıklar nasip etsin..calışmalarınızda basarı hiç eksik olmasın..cok olmasada takip etmeye devam edeceğim bir süpheniz olmasın;)

INSURER07
09-12-2011, 16:41
mesajların hepsini okuyamasamda ama resimler epeybi dikkatimi cekti.öncelile ellerinize sağlık.inandığınız yolda yürümenizi değil koşmanızı diler ve isterim.allah sabır ve kolaylıklar nasip etsin..calışmalarınızda basarı hiç eksik olmasın..cok olmasada takip etmeye devam edeceğim bir süpheniz olmasın;)
tüm iyi dilekleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim

INSURER07
09-12-2011, 16:49
motor fiyatları genelde 300 tl civarı (tırpan veya ilaçlama motorları için) ancak servo nasıl 300 tl tuttu? hitec'in 19kg'lık servoları da vardı onlar yetmedimi acaba? ki gördüğüm en pahalısı 90 küsür dolardı, servo fiyatı biraz fazla geldi :( birde internette buaralar meşhur olan motorlu bisiklet motorları var skyhawk markalı, 2 zamanlı 80 cc motor 300-325 tl gibi, onlar hakkında bilginiz varmı acaba? o tarz bi motor niye tercih etmediniz? ben de o motorlara bakıyorum buaralar ama alınabilirliği konusunda pek fikrim yok işin açığı,, 4 zamanlı olması tabiki daha iyi en azından yakıt yağ karışımı acısından ama motorlar hakkında cokta bilgim olmadıgından pek yorum yapamayacagım, bahsettiğim skyhawk marka motorlarla ilgili bilgi ya da tecrubesı olan varsa paylasırsa sevınırım.. size de tekrar basarılar, kolay gelsin. sonucu merakla bekliyorum, birde birşey daha soracagım, aracın camları boşmu kalıcak yoksa pleksiglas vb birşeyle kapatıcakmısınız?

aracın muhtemel ağırlığı 15 kg yi az da olsa geçeceği için ve direksiyon sistemind etek servo kullanacağım için bulabildiğim en yüksek torklu ve kaliteli olduğunu düşündüğüm bir servoya yöneldim. hitec in 25 kg torklu servosunu tercih edincede maliyeti biraz tuzlu oldu anlayacağınız :)
ben 2 zamanlı motor düşünseydim zaten direk bu model araçlar için modlanıp geliştiririlmiş 26-29 cc motorları tercih edip alırdım ama dediğim gibi özellikle 4 zamanlı bir motor düşündüğüm için bunu aldım..

aracın camları, şuan hazır durumda zaten ...büromda kullanmadığım bir broşür standını keserek yan camları yaptım ön ve arka cam bombeli olduğu için onlarada bir başka malzemeden çözüm üreteceğim bakalım.. bu malzemelerin üzerini koyu renkli cam filmiyle kaplayıp daha orjinal birt görünüm oluşturmayı hesaplıyorum .. eğer yapabilirsem

INSURER07
09-12-2011, 16:54
Kardesım merhaba adım ercan fransada yasıyorum benımde elımde guzel buyuk olcekte modeller var sıtede yenıyım nasıl foto ekleyebılırım eger yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkur ederım
ERCAN kardeşim memnun oldum... forumun bir yerinde eminim resim yükleme adımları detaylı anlatılıyordur ama ben kendi yöntemimi kısaca anlatayım: önce internete resim upload edilen sitelerden birini kullanarak bilgisayarındaki resimleri yüklüyorsun daha sonra o yüklenmiş resimlerin forum linklerini kopyalayıp burdaki mesaj yazma çerçevesi içerisinde üstte bulunan "image" butonuna tıklayıp yeni açılan küçük pencede "from URL" Seçeneğini seçerek ordaki kutucuğa yapıştırıp "ok" diyorsun o kadar.. yardımcı olabildiysem ne mutlu..

eRDL k
09-12-2011, 17:34
ERCAN kardeşim memnun oldum... forumun bir yerinde eminim resim yükleme adımları detaylı anlatılıyordur ama ben kendi yöntemimi kısaca anlatayım: önce internete resim upload edilen sitelerden birini kullanarak bilgisayarındaki resimleri yüklüyorsun daha sonra o yüklenmiş resimlerin forum linklerini kopyalayıp burdaki mesaj yazma çerçevesi içerisinde üstte bulunan "image" butonuna tıklayıp yeni açılan küçük pencede "from URL" Seçeneğini seçerek ordaki kutucuğa yapıştırıp "ok" diyorsun o kadar.. yardımcı olabildiysem ne mutlu..

Yüklediğiniz sayfadaki forum linklerini direk mesajınıza yapıştırırsanız resimlerinizi çok daha görünür halde yayınlamış olursunuz :) Ancak çekilen resimleriniz çok kaliteli ise biraz ufaltmanızı tavsiye ederim.

C. Karabulut
16-12-2011, 01:09
anladım,, bugun rainbow marka bahsettiginiz motoru gördüm bursada dolaşırken, boyut olarak bıraz buyuk olsa da hoş bir motora benziyo, bana da 350 tl fiyat verdiler 2 yıl garantili imiş, sanırım 300 tl cıvarına alınabilinecek, motor 1 bg güç üretiyo sanırım, sizin yapmuş oldugunuz vites dişli sistemi ile max kac km hıza ulasabılecek tahminen? bununla ilgili bilginiz varsa ya da tahmininiz söylerseniz sevinirim, birde servo motor yerine redüktörlü motorlar var onlardan kullanılamazmı acaba? cok yuksek torklu redüktörlü motorlar mevcut piyasada ve fiyatları da uygun servolara göre, bir de yapmış oldugunuz vites sisteminin dişli oranları vb. teknik resim gibi herhangi bir dökümanı bulunmaktamı acaba elinizde, kolay gelsin.

INSURER07
16-12-2011, 17:31
anladım,, bugun rainbow marka bahsettiginiz motoru gördüm bursada dolaşırken, boyut olarak bıraz buyuk olsa da hoş bir motora benziyo, bana da 350 tl fiyat verdiler 2 yıl garantili imiş, sanırım 300 tl cıvarına alınabilinecek, motor 1 bg güç üretiyo sanırım, sizin yapmuş oldugunuz vites dişli sistemi ile max kac km hıza ulasabılecek tahminen? bununla ilgili bilginiz varsa ya da tahmininiz söylerseniz sevinirim, birde servo motor yerine redüktörlü motorlar var onlardan kullanılamazmı acaba? cok yuksek torklu redüktörlü motorlar mevcut piyasada ve fiyatları da uygun servolara göre, bir de yapmış oldugunuz vites sisteminin dişli oranları vb. teknik resim gibi herhangi bir dökümanı bulunmaktamı acaba elinizde, kolay gelsin.

benim ilk amacım aracı max sürate çıkarmaktan ziyade öncelikle dengeli bir sürüş sağlamak olduğu için inanın son süratele ilgili bir kaygım ve beklentim yok diyebilirm . redüktörlü motorlar konusunda bir araştırmam olmamıştı açıkçası hobiye yeni başladığımız için mevcutta ne yaygınsa ona yöneldik öğrenir öğrenmez yani :)
vites dişli sistemi ile ilgili bir oran veremiyeceğim ama geri vites dişli grubunda ilk motor miline bağlı olan dişli ile şafta bağlı dişli arasında büyük çap farkı var. yani geri viteste hızı düşürmüş olduk böylece .. ama ileri vites seçeneğindeki zincir dişlilerin motor milinden çıkan ile şafta bağlı olan arasında fazla çap farkı yok küçükten büyüğe doğru ama çok fark yok aralarında çap olarak bu durumda kalkış belki biraz yavaş ve zorlanarak olacaktır ama hızını aldıktan sonra yeteri kadar hızlı olacağını düşünüyorum..

C. Karabulut
16-12-2011, 18:17
redüktörlü motor olayını tam çözebilirsem inşallah paylaşacagım sitede, tabi benden önce paylaşan olmazsa, öte yandan aracınızın bitmiş halini ve sürüşünü görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum, tekrar kolay gelsin..

INSURER07
18-12-2011, 15:19
redüktörlü motor olayını tam çözebilirsem inşallah paylaşacagım sitede, tabi benden önce paylaşan olmazsa, öte yandan aracınızın bitmiş halini ve sürüşünü görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum, tekrar kolay gelsin.. teşekkürler... ben de size başarılar dilerim kolay gelsin..

Oburak90
11-02-2012, 00:45
yaklaşık 2 aya yakın süredir kimse birşey yapmamış bende yeni takip etmeye başladım ve baştan sona bütün mesajları okudum. gayet güzel düzgün bir şekilde ilerlemişsiniz. vites kutusu işini hiç tecrübem olmadığı için pek anlayamadım, ancak 3 kanallı kumanda nın 3. kanalı ile basılı tuttuğunuzda geriye alma kısa süre basıp çekmelerde ise 1. ve boş vites arasında değişme yapacak şekilde bir yardımım dokunabilir ki hala üzerinde çalışıyor iseniz. tabi rc konusunda hiç tecrübem yok sayılır, şu fail safe denen şey 3. kanalı karıştırıyor olabilir, bende yeni yeni başlıyorum rc olayına. Eğer bıraktı iseniz inş. çalışmaya devam edersiniz, başarılar dilerim.. Bu kadar ilerlemeden sonra bu proje bırakılmamıştır heralde?

Gurko67
13-02-2012, 00:16
:D Helal Olsun Dicek Söz Yok :D Tabi Yenge Arabayı Atmadıysa Ses Seda Yok :D

cnrmry
13-02-2012, 21:20
Merakla projenin canlanmasını bekliyorum yoksa yazık olacak bu kadar emeğe :D

kura222
14-02-2012, 02:02
Bende yeni gordum projeyi umarim devami gelir.

INSURER07
15-02-2012, 17:19
değerli arkadaşlar, öncelikle ilginiz için hepinize teşekkür ederim . projenin devamı ile ilgili bir sıkıntı yok .. her ne kadar resim vb paylaşımda bulunmuyorsamda yoğun işlerimden arta kalan zamanlarda arabayı da tamamlamaya çalışıyorum. şu anda tüm diferensiyal , şaft ve akslar gibi haraket aktarım organlarınında montajı bitmiş durumda hatta ilk hareket testimizide gerçekleştirdik ama birkaç küçük değişiklik yaparak hareket kabiliyetini en kusursuz hale getirmeyi amaçlıyorum. genede bu süreçte çekmiş olduğum tüm resimleri bir kaç gün içinde paylaşmayı düşünüyorum. sabrınız için şimdiden teşekkürler..

dieforme55
15-02-2012, 18:24
masallah abi, sonunda mutlu son hea :)

ThatsMyRoad
15-02-2012, 18:33
Hayırlı Uğurlu Olsun Sonunda bitti :) Kırımsız Sürüşler :)

Frky
15-02-2012, 18:46
Tebrik ederim sizi çoğu kişi burada bir proje başlatıp bitiricem diyip bırak gitti. Tamamını bitmiş olarak da görürüz inşallah. Fotoğrafları bekliyoruz.

INSURER07
15-02-2012, 19:16
uzun bir aradan sonra kaldığımız yerden golfümüzü yapmaya devam :)

http://img515.imageshack.us/img515/5332/grnt1226.jpg

http://img835.imageshack.us/img835/6116/24331235.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/5651/68257228.jpg

http://img607.imageshack.us/img607/643/24181224.jpg

http://img210.imageshack.us/img210/6547/73725367.jpg

http://img138.imageshack.us/img138/7822/21781515.jpg

yukarıdaki resimlerde görüldüğü üzre salıncak ve amortisör bağlantılarının yerleri önce bant, matkap ucu ve bilimum ıvır zıvır yardımıyla tesbit edildi ... :D

ve tüm bağlantılar sabitlenerek süspansiyon ve direksiyon sistemlerinin işler hale gelmesi sağlandı...

http://img20.imageshack.us/img20/8007/89352669.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/9136/82421561.jpg

http://img808.imageshack.us/img808/9594/45215391.jpg

http://img840.imageshack.us/img840/8714/38935552.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/4350/26216907.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/4522/21874289.jpg

INSURER07
15-02-2012, 19:51
devamı...

http://img80.imageshack.us/img80/17/40062748.jpg
direksiyon sistemi...

http://img10.imageshack.us/img10/9641/a11zs.jpg
akslar...

http://img856.imageshack.us/img856/4203/10338391.jpg
şaftlar ,diferansiyel dişlileri ve diferansiyel milleri...

http://img692.imageshack.us/img692/4493/75871473i.jpg
diferansiyel mili rulmanları...

http://img268.imageshack.us/img268/9329/95342866.jpg
şaft rulman yatağı ve rulmanı...

http://img814.imageshack.us/img814/7121/77173341.jpg
komple aktarım sistemi...

http://img718.imageshack.us/img718/710/58848154.jpg
şanzıman-şaft bağlantıları...

http://img171.imageshack.us/img171/2285/a10pu.jpg
açılı hareketlerin aktarımı için gerekli noktalarda kardan mafsalı kullanıldı...

yuayar
15-02-2012, 20:20
Açıkcası bu kadar beklemiyordum, tebrik ederim...

ErinçUtku
15-02-2012, 20:36
çok beğendim vallahi helal olsun :ıggcck:

ErinçUtku
15-02-2012, 20:59
peki vites çarkları için bir görüntü yükler misiniz şöyle bir göz atmak istedim çünkü vitesten pek anlamam :)

INSURER07
16-02-2012, 17:41
peki vites çarkları için bir görüntü yükler misiniz şöyle bir göz atmak istedim çünkü vitesten pek anlamam :)

ERİNÇUTKU bey,
vites geçişlerini sağlamak için önce tek servo kullanmayı düşünmüştüm ama istediğim derecede başarılı olmadı vites geçiş hareketi ,dolayısıyla dengeli bir çekme ve itme kuvveti uygulayabilmek için aynı servodan diğer tarafa da bir adet monte ederek sorunu çözdüm.. konuyla ilgili videoyu en kısa zamanda çekip ekliyeceğim zaten.. teşekkürler

ceyhun34
16-02-2012, 18:27
elinize sağlık hüseyin bey..finale doğru baya yaklaşmışsınız:)..yakında pistlerde görürüz:)

ENESYU
16-02-2012, 18:38
Huseyin bey konuyu bastan beri takip ediyoruz bizi fotografsı ve video suz bırakmayın lutfen . Ilk hareket denemesini de yapmsısınız lakin ben cok merak edyorum video varsa ve paylasırsanız cok makbule gecer tebrikler cok sahane ve güzel bir işçilik olmus modeliniz bitince yakından da mutlaka gormek isterim .

INSURER07
16-02-2012, 18:49
elinize sağlık hüseyin bey..finale doğru baya yaklaşmışsınız:)..yakında pistlerde görürüz:)

Sağolun ceyhun bey, hernekadar pistler için iddiası olmasada kendi çapında bir "canavar" olacak bizim küçük golf galiba :P

INSURER07
16-02-2012, 18:58
Huseyin bey konuyu bastan beri takip ediyoruz bizi fotografsı ve video suz bırakmayın lutfen . Ilk hareket denemesini de yapmsısınız lakin ben cok merak edyorum video varsa ve paylasırsanız cok makbule gecer tebrikler cok sahane ve güzel bir işçilik olmus modeliniz bitince yakından da mutlaka gormek isterim .

Aslına bakarsanız video kaydı yaptım ama telefonun ayarını yapmadan kaydetmişim, görüntü çok kaliteli olmadığı için eklemek istemedim .. kısa bir zamanda video kamera ile kayıt yapıp eklerim nasipse...

ErinçUtku
16-02-2012, 19:10
bekleriz videosunu herkezin nefesleri tutuldu

INSURER07
16-02-2012, 19:23
resimlere devam... :)

http://img542.imageshack.us/img542/7241/58003188.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/8826/80512378.jpg

http://img807.imageshack.us/img807/4045/60159233.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/4561/37105581.jpg

http://img853.imageshack.us/img853/3596/34457498.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/8222/48327342.jpg

http://img812.imageshack.us/img812/859/68360522.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/7523/47835536.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/9836/94256032.jpg

http://img806.imageshack.us/img806/2070/e10ym.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/2171/e11vl.jpg

http://img839.imageshack.us/img839/7866/e12of.jpg

http://img848.imageshack.us/img848/8089/69386900.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/655/46570028.jpg

http://img189.imageshack.us/img189/4325/56013523.jpg
Aşağıdaki gerçeğine ne kadar benzediği tartışılır tabiki... ama elimizden gelen ancak bu kadar! :)
http://img32.imageshack.us/img32/4011/grnt0734.jpg

&&BERKAY&&
16-02-2012, 19:54
YOK ARTIK. Benzemekmi aynısı olumş bence dahası olmazki bunun. Gerçekten bravo size. Güzel bir beyaz boya farlar ve küçük detaylar ile inanılmaz bi aracınız oloacak . :)

yuayar
16-02-2012, 20:23
Oldukça güzel olmuş boyaydı detaydı aynısı olacak inşallah, toplam ağırlık ne oldu bu arada?

ews06
16-02-2012, 21:33
sadece alkışlamak kaldı bize...

INSURER07
16-02-2012, 22:54
YOK ARTIK. Benzemekmi aynısı olumş bence dahası olmazki bunun. Gerçekten bravo size. Güzel bir beyaz boya farlar ve küçük detaylar ile inanılmaz bi aracınız oloacak . :)

sağol berkay kardeş.

INSURER07
16-02-2012, 22:55
sadece alkışlamak kaldı bize...

teşekkürler...