PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HiCopter (Octocopter) için sipariş ve yapım...

minceer
05-09-2011, 21:35
Foruma yeni katıldım sayılır herkeze merhaba.

Uzunca bir süredir FPV ye meraklıydım, pro bir heli almaya niyetlenmiştim ki, bir gün internette bir hexa ile çekilen videolara rastladım, e tabi noktayı koydum. Bir multi yapacağım.

Önce hexa yapayım dedim (ki bence daha yakışıklı) , fakat ağırlık ve stabilize yönünden octoda karar kıldım. Şimdi zahmet olmazsa ustalarımdan sipariş edeceğim parçalar konusunda fikir istiyorum.

Amaç : Hava fotoğrafçılığı, ticari ve amatör video, birde belgesel projesi var...

Foto Ekipman : Canon 5d mark ii vb.

Öncelikle kontrol kartı olarak KKMulticopter Blackboard (http://www.kkmulticopter.kr/index.html?modea=vieweng&mc_selected=MultiCopter&sc_selected=KKMulticopter&sn=flycam_black&id_no=90) düşünüyorum, bugün yarın siparişini vereceğim. Navi card ı da sonra alıcaz artık.

Frame için merkez halkası çizimi buldum. Bir tanıdık reklamcı var. Pleksiden lazerle kestireceğim. Alüminum kollarıda buldum. Ölçüleri 460mm*4 ve 355mm*4 ...

Kumanda için bir öneriniz var mı? stokta olan bir ürün olursa sevinirim... (Aslında kırımdan çıkma bir arttech 6 ch. var ama sanırım bu iş için basit kaçar. Belki kameraman kumandası olarak kullanırım.

2 adet lipo kullanmak ve asgari 25 30 dak. uçmak istiyorum, marka model tercihim ne olabilir?

en önemlisi hava fotoğrafcılığı işi için hangi motorları ve escleri önerirsiniz?

İsmi HiCopter anlamı ise hem High Type yani XL büyüklüğünde ve ağır yük kaldırabiliyor. Hemde Merhaba diyor gökyüzünden :)

Yapım aşamasını buradan yazacağım. Şimdiden teşekkürler...

emo23
05-09-2011, 22:42
merhaba
foruma hoşgeldin.

5D yi yerleştireceğin mount olarak ne düşünüyorsun ?
full çekim ekipmanlı toplam uçuş ağırlığın ne olacak ?

ticari ve amatör video işinde kullanacaksan kumandadan ödün verme derim. Futaba - Sepktrum en az 7 kanal bir kumanda ileride de işini görecektir.

25-30 dk ciddi uzun uçuş süresidir. uçak ile FPV de bu süre önem arz etmez ama heli - multi tarzı modellerde devamlı konsantrasyon istediği için oryantason kaybı yaşamanız kaçınılmazdır.

motor ve pervaneler uçuş ağırlığına göre belirlenir. ona görede esc ve pil seçimi olur.

model pilotaj tecrübenizden bahsedin. eğer pilotajınız sıfır yada acemi ise bence bir süre bu hava çekim işini unutun. düşe kalka kıra multi uçurun bol bol.

muhendis007
05-09-2011, 23:23
daha yaptıgım ilk multiyi tamamlamadıgım halde şunları gayet rahat söyliyebilirimki eger 5d gibi bi makineyle çekim yapma düşüncesindeyseniz bu işe direk planladıgınız büyüklükte octo ile girmenizi önermem ben h6 yapmak istedim ancak xfrostun quadını ucarken görünce birazda kullanınca hata ettigim anladım aleti tanımak hataları yada sistemin genel çalışmasını bilmek acısında 4 motorlu ve özelliklede ufak bişey yapmak cok daha mantıklı oluyor

5d dememiş olsaydınız yine sorun degildi hatalarınız daha kırım getirici tipten olurdu bikaç parça degişirdiniz hallolurdu ama o fiyatta bi makineyi havalandırmak niyetindeyseniz cok daha emin adımlarla ilerlemek gerekicektir tavsiyem kartı planladıgınız gibi alın ki bendede aynı kart var ucuz fiyatlı 4 adet 10 amperlik esc 4 adette ufak motor alarak once bi ufakla ucun daha sonra zaten cok rahat bi şekilde kendiniz ne gerktigini bilerek toplarsınız octanızı

bir diger konuda yine 5d ile cekim yapıcagınız için daha citti bi kumanda almanızı tavsiye ediyorum 40-60 dolarlık kumandalar yerine emo23ün dedigi gibi kendini kanıtlamış bi kumandayı tercih edin ben şahsen size Hitec Aurora 9 tavsiye ederim

magellan
05-09-2011, 23:34
aramıza hoş geldin minceer;
benim bildiğim kadarı ile canon 5d mark2 yi 25-30 dakika havada tutabilecek bir pil yok, icat olması da baya sürer.
5d mark2 bady hafif sayılmaz, objektifi de 50mm kullanmayacağına göre sadece fotoğraf makinen 1 kiloyu geçecek, bu makineye görede kamera maund olmalı tabi, dolayısıyla pillerin de büyük olacak, tahminime göre bu sistem için gereken motorların taneside 90gr. dan ağır olacağı için uçuş süren en fazla 18 dk. olur, Ben en kalite malzemeleri varsayarak tahminde bulundum.

magellan
05-09-2011, 23:41
Futaba 10CG tavsiyem olur, ileride naviboard aldığında sadece bu kumanda ile helikopteri uçurup havada sabitleyip yine aynı kumanda ile kamerana pan tilt yaptırabilirsin, ayrıca üç kademeli bir kanalı sayesinde önce pozlama ve focus yaptırıp sonrada çekimi tamamlayabilirsin, geri kalan kanallarla da ışıkları kapatıp açarsın mesela

minceer
06-09-2011, 00:23
Önerileriniz için teşekkürler, İlk iş olarak 5d yi bağlamayacağım tabi, kırım yaşasa bile elekroniğini çok iyi tanıdığım tamir edebileceğim bir makinam var. Canon sx10. SLR Like diyorlar. Fotoları da güzel Eski SLRlerle yarışır (D10 vs). Videosuda Dvd de gayet kaliteli, sunumlarda kullanılabilir.

Pilotajım bir kaç model uçakla toplam 5-6 kez, 3-3,5 kanal ucuz helilerle oldukça fazla. Pc dede FSX ile birkaç yıldır fırsat buldukça.

Kart siparişini verdim.

Kumanda meselesini de hemen halledeyim diyorum, E-bay de bir kaç toprated seller buldum fiyatlar da görece uygun sayılır. Futaba ya ikna oldum ama kanal meselesini açabilirmisiniz biraz. Kaç kanala gereksinim olacak toplamda (navi ve slr kumandaları da dahil). Futaba 10CG çok güzel ama gereklimi?

birde slr nin kompozit video çıkışından görüntü aktarıcı ile görüntüyü yere alacağım. Ucuz aktarıcıları (100-200 mw.) daha önce kullandım mesafe sorunu oluyor. Kaliteli ve ucuz :) bir ürün varmı tavsiye edebileceğiniz.

Emo23 arkadaş senin yaptığın mount u bu iş için kullanabilir miyim? Uygun mudur?

magellan
06-09-2011, 00:34
10 kanal kumanda almamdaki sebep ileriyi düşünmem, 7 kanal düşünüyordum ama ya yetmezse diye tereddüt de kaldım o yüzdende 10 kanal aldım, iyikide almışım multiler için her gün yeni bir saz arkadaşı çıkıyor (sonar, pan tilt, gps, v.s.) her donanımda yeni bir kanala ihtiyaç duyuluyor, birde şu var her parça geçici kumanda kalıcı en azından bir kaç sene kullanacağın kesin.

görüntü aktarıcıya gelincede HK da 1500 mw lik ürünlerde var onlar tercih edebilirsin

mcgyver
06-09-2011, 09:46
Minceer hoşgeldin

Bence arkadaşların dediği gibi bir adet normal boyutta quadcopter yapıp onunla egzersiz yaparken ( bu aleti normal kalitede malzemeler ile toplayıp ucuza getirebilirsin ) Bir yandan da asıl octocopterini tamamlamak bence daha iyi gibi. Biri murat 124 pilotaj öğreneceğin biri de mercedes klas aracın olarak düşün.

Kumanda meselesine gelince ; Futaba Jr vs kaliteli birşey alman tabiki iyi olur Octocopteri uçurmak için en az 9 kanallı bir kumanda al çünkü gps hold, go home yükseklik sabitleme gibi özellikler için ekstra kanallara ihtiyacın olacak. Kamera pan tilt kontrolü ve foto çekmek için bence ayrı bir kumanda kullanmalısın. Bir kişi multi pilotu olacak bir yardımcı da Kamera operatörü olarak diğer kumandayı kullanacak hem uçurayım hem çekeyim diye düşünme bence

Video aktarıcı olarak HK dan 5.8 ghz haricindeki ürünleri pek tavsiye etmiyorum. 5.8 i de kullanmadım ama olumlu yorumları var. Video aktarıcı işinde LM (lawmate) iyidir mesela. Ayrıca video aktarıcı ile kumandan aynı frekansda olmamalı bunada dikkat etmelisin

Kolay gelsin

ozan07
07-09-2011, 23:50
Evet, taner. HK da satılan video alıcı-verilerinin 5.8 olanı dışında diğerleri işe yaramaz. Biraz uzaklaşınca hemen parazit başlar, en ufak bir engelde hemen görüntü gider. Bu 5.8 olanı, başka marka olduğu için çok daha iyi, fazla uzun menzil düşünmüyorsanız her türlü modelde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

emo23
08-09-2011, 00:10
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17507__5_8Ghz_Audio_Video_Transmitter_600mw_.htm l
siz bunu alında mutlu olmayın göreyim.

bende 40mW olanı var. ozan bizim gölköy de durduğumuz yerden gölün arka kısmı-yola kadar olan bölüme easyfly gidip geliyor. 800-900m vardır herhalde

minceer
08-09-2011, 02:08
Bütün tavsiyeler için teşekkürler, özelliklede görüntü aktarıcı ve kumanda konularında...

Önce Quad konusunda haklısınız galiba :) ben önce bir dört çeker yapayım.

Bugün Frame i yapmaya başladım. 2 tane koyu şampanya renkli aliminyum seramik köşesi aldım. iç içe geçirip süper güçlü uhu ile (strong & safe, bu yapıştıcı 7cm çapında alana uygulandığında 3,9 ton kaldırabiliyormuş, cyanoacrylate bazlı imiş.. peh peh) yapıştırdım. Çok çok hafif oldu.

40 cm 4 tane çubuk kestim. Elimde var olan pleksi parçaları da yarın eşit daireler şeklinde kestirip merkezi ve iniş takımlarını yapıcam. Foto çeker eklerim.

Siz olsaydınız ekipmansız ağırlığı 500-600 gr kadar olan ve motor-motor 80 cm olan vede ortalama hızda ama stabil uçacak bir quad a hepsi hobbyking den nasıl parçalar alırdınız (Lipo, esc, motor, prop.)?

minceer
10-09-2011, 02:11
Quad konusunda vakit buldukça araştırma yapıyorum. KK nın yaptığı quadlarla çektiği videolardan sonra octo dan vazgeçebilirim bile...

Bu arada gopro kameraya alternatif ararken muhteşem bir şey buldum hemde cisco. İlginizi çekebilir...

Cisco Flip Video (http://www.theflip.com/en-us/)

Örnek video;

http://www.youtube.com/watch?v=16lERBd37ik

minceer
12-09-2011, 22:26
Quad malzeme siparişini verdim, beklemeye başladık bakalım,

Yeniyim malzeme tercihlerinden de emin değilim ama bu quad uçarmış gibi geliyor :)

bunlar koreli minsoo amcadan,
KKMultiCopter Flight Controller Blackboard
AVR ISP Programmer v2.1

Bunlarda hobbyking den

4x #T2830-800/8481 Turnigy 2830 Brushless Motor 800kv = $53.96
1x #TX-9X-M1/8991 Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver (Mode 1) (v2 Firmware) = $38.99
1x #T3600.3S.30/9505 Turnigy 3600mAh 3S 30C Lipo Pack = $24.70
1x #FXT60-MJST/19435 XT-60 to JST Charging Adapter (2pc) = $1.91
1x #HK-Variable6S/11668 HobbyKing Variable 6S 50W 5A Balancer/Charger w/ accessories = $17.99
1x #BOX-439g/10561 Extra Length Cardboard Box and Packing 439g = $0.00
1x #HCB-10/11333 10X6 Propellers (Standard and Counter Rotating) (6pc) = $3.48
1x #TGV-Detector/13276 TURNIGY 3~8S Voltage Detector = $2.49
1x #OR019-00501-3/8240 Prop Saver w/ Band 3mm (10pcs) = $2.86
1x #F26SL-30x10/9699 30CM Servo Lead Extention (Futaba) 26AWG (10pcs/set) = $2.88
1x #XT60/9572 Nylon XT60 Connectors Male/Female (5 pairs) GENUINE = $3.19
1x #R14A707-06/9678 Turnigy Pure-Silicone Wire 14AWG (1mtr) RED = $1.39
1x #B14A707-06/9679 Turnigy Pure-Silicone Wire 14AWG (1mtr) BLACK = $1.39
1x #BU14A707-06/9648 Turnigy Pure-Silicone Wire 14AWG (1mtr - 69A) BLUE = $1.29

İyi bir 12" pervane seti alacağım,
Seçimlerim konusunda fikirlerinizi beklerim...

mcgyver
13-09-2011, 09:21
Seçtiğiniz motorların mili alt tarafdan çıkıyor kollara montajı nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? Mil yönü değişiyor mu bilmiyorum değişiyor ise güzel değişmiyor ise kötü.

minceer
13-09-2011, 13:39
Hm bunu bilmiyordum, daha yola çıkmadan varan 1 yani :) HK bu motorların şaftlarını ayrı olarak da satıyor. umarım şaft yönü değişiyordur.

Daha kötüsü ben hazır bir cf frame almıştım bu motorlar ona uymayacak gibi görünüyor. Neyse gelsin bakalım malzemeler, bir biçimde uyduracağız.

Kumandada mode1 gelecek onuda mode2 yapacağım. İş çok ...

TECHnic
15-09-2011, 17:51
Kolay gelsin arkadaşım. Aynı zamanda da hoşgeldin foruma.
Sipariş vermeden önce keşke daha fazla araştırsaydın yada burda paylaşsaydın iki emek olmazdı.
Neyse inş siparişi değiştirmişsindir.

Kameranın görüntüsü güzel duruyor. Ama bunu birde uçuşlarda görmek lazım.
Ayrıca GoPro nun avantajlarından biriside boyutları. Yani küçük kutu gibi bişey olması flip gibi uzun olmaması istediğin gövdeye sığdırabilirsin. Bende de JVC var onun da boyu uzun.

Bu arada Cisco nun video kamera ürettiğinden haberim yoktu.

Kolay gelsin...

abakusfx
15-09-2011, 20:28
İş çok ... minceer kulübe hoş geldin :ımmm: bir yerinden başlayınca olur sorun etme forumdaki herkes bu yollardan geçiyor Allah işini ras getirsin.

minceer
26-09-2011, 14:31
Teşekkürler parçalar gelmeye başladı, bu hafta frame de gelince montaj öncesi hepsinin fotolarını çekip yükleyeceğim bu sayfaya. Motor ve esc leri uyarılar doğrultusunda değiştirdim. Herkeze keyifli hobi saatleri...

ahmetgokce01
13-10-2011, 13:19
merhaba arkadaşlar;

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16229__NTM_Prop_Drive_Series_28_30A_750kv_140w.h tml

bu motora uygun hobbykingte pervane belirtebilirmisiniz arkadaşlar 12x3.7 yada 12x4 gibi değerlerde yada multikopterde kullanılacak yük taşıyacak bu motora uygun bir pervane belirtirseniz oçk sevinirim teşekürler...

mcgyver
13-10-2011, 13:24
3S pil ile 12x3,8 APC SF
4s pil ile 10x4,7 APC SF

ilgili konu

http://www.hobbyrc.com/forum/threads/68372-Hexacopter-4s-%28-by-mcgyver-%29

Kolay Gelsin

merhaba arkadaşlar;

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16229__NTM_Prop_Drive_Series_28_30A_750kv_140w.h tml

bu motora uygun hobbykingte pervane belirtebilirmisiniz arkadaşlar 12x3.7 yada 12x4 gibi değerlerde yada multikopterde kullanılacak yük taşıyacak bu motora uygun bir pervane belirtirseniz oçk sevinirim teşekürler...

ahmetgokce01
14-10-2011, 14:44
evet bu projeleri takip ediyorum fakat hobbyking.com adresinden istiyorum uygun pervaneyi çünkü siparişleri hobbykingten vereceğim pervane modellerinden fazla anlamadığım için yardımlarınızı bekliyorum bu belirttiğiniz pervanenin sonunda APC SF diyor bu pervanenin modelimidir markasımıdır nasıl anlayacağız.
Taner bey sizin malzeme listesini incelediğimde siz hemen hemen bütün parçaları hobbykingten almışsınız fakat elektronik kartı ve pervaneyi başka sitelerden alışsınız hobbykingten neden almadınız kaliteli değilmi

mcgyver
14-10-2011, 14:56
APC marka SF tipini belirtir. SF=Slow Fly

Eğer yük kaldıracaksanız APC pervaneler sizin için daha iyidir çünkü daha serttir. Yüke gelince eğilmezler. APC ters ve düz pervaneler maalesef Hobbyking de yok. Bu yüzden en uygun fiyata lowprice rc den almanız iyi olacaktır.

kolay gelsin

ahmetgokce01
14-10-2011, 15:07
yapmayın ya bu kötü oldu keşke hobbykingte bulabilseydik. peki hexa için lowpricerc'den 12x3,8 APC SF pervane seti alsak bize herşeyiyle kaça mâl olur pervanelerin toplam fiyatı ve kargo fiyatı size kaça mâl olmuştu.

mcgyver
14-10-2011, 15:22
Kargo ağırlığa göre değişiyor.

12x3,8 pervane 2,91 Dolar
http://www.lowpricerc.com/product_info.php?products_id=1260

12x3,8 pusher pervane 4,35 Dolar
http://www.lowpricerc.com/product_info.php?products_id=1428

hexacopter için 3 ters 3 düz alacaksınız yedek de almanız iyi olur ( 3 ters 3 düz için 7,37 dolar kargo çıkıyor )

Kolay Gelsin

minceer
24-10-2011, 17:42
Merhaba,

pervane konusu açılmışken 550 lik quad için 850kv motor var 11x6 APC pervane için ne dersiniz? Sipariş etmiş bulundum gerçi ama...

mcgyver
24-10-2011, 17:46
550 lik quad ne demek. ? Quadcopterde kullanacağınız motorların linkini verirseniz daha yardımcı olabiliriz. 850 kv için 11x6 uygun gibi görünüyor. Kullanacağınız pil voltajıda önemli

minceer
24-10-2011, 22:21
:) 550 mm motor motor mesafesi yani, yurtdışı forumlarda mm. olarak sınıflandırıldığını gördüm de.

Motorları aldım kurdum kullanıyorum. Memnunum da.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=19037

bu da esc

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17135

bu ikiliyi beğendim tavsiye ederim.

Dandik plastik pervanelerle uçuyorum bissürü de kırdım. Ama görüşün için teşekkürler. Lowpricerc den aldığım bu APC ler sanırım iyi performans vericek.

kolay gelsin..

lordhex
23-05-2013, 17:18
aramıza hoş geldin minceer;
benim bildiğim kadarı ile canon 5d mark2 yi 25-30 dakika havada tutabilecek bir pil yok, icat olması da baya sürer.
5d mark2 bady hafif sayılmaz, objektifi de 50mm kullanmayacağına göre sadece fotoğraf makinen 1 kiloyu geçecek, bu makineye görede kamera maund olmalı tabi, dolayısıyla pillerin de büyük olacak, tahminime göre bu sistem için gereken motorların taneside 90gr. dan ağır olacağı için uçuş süren en fazla 18 dk. olur, Ben en kalite malzemeleri varsayarak tahminde bulundum.
Olay sadece pil değil motorların kaç Watt ile kaç gr thrust ürettiğidir.
Reklam olmasın diye adını veremediğim 1 sitenin 6S motorları 380 watt ile 1860 gr thrust üretiyor octocoptere yabancı 1 arkadaşımız 20.000 mah pil bağlamış 4x5000 şeklinde ve 26 dk uçuşu vardı 5dM2 ile imkansız diye bişi yok önemli olan ne kadar para harcadığındır.
Fakat önemli olan 5dm2 ile 25 dk hava da kalıp ne yapacağın?
en kaliteli fotoğraf çekimi bile 6-7 dk sürüyor çok çok pil değiştirir 1 daha havalanırsın.Uzun süreli uçmak 1 lüxtür.Önemli olan senin ne kadar havada kalmaya ihtiyacın var.