PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plastik malzeden tekne yapımı?

strongmoon
03-10-2011, 16:23
Merhaba arkadaşlar,

Ben Bursadan Güray. Hep bir içimde model tutkusu var ama tam ne sürmek istediğimi karar vermek için forumda dolaşıyorum.
Forumda uçak ile ilgili konuları gezerken bir adres ile karşılaştım.
http://www.melihkarakelle.com/vakum_kaliplama.html
Site sahibi uçak modellerle ilgilenen üstadımız Melih KARAKELLE'e ait.
Basit bir vakum kalıplama sistemi kurmuş ve bayada ilginç geldi. Bu sistem ile gemimizde fiber yada kontraplak kullanmayıp bu şekilde daha hafif bir malzeme olcağını düşündüğüm plastiği kullansak ne kadar mantıklı olur..

Çünkü şimdi escdir motordur takdir edersinizki ısınacak... ama diyorum biryandanda suyun soğukluğu plastiği koruyacaktır.
Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkürler

ceb76
03-10-2011, 17:01
Selam :)

Sonuçta, su üzerinde kalabilecek her şekil ve maddeden, yüzebilecek ve kumanda edilebilecek birşey yapmak mümkün. Mümkün olmasına mümkünde, ne beklediğiniz ve ne kadar mantıklı olacağı önemli.

Bahse konu malzeme ve uygulanış tekniği, kolaylığı ile üretim aşaması sırasındaki yaygınlığı açısından çok akla yatkın gözükse de malzemenin zayıflığı yüzünden maalesef uygun olmayacaktır. Haaa..... peki kullanılamaz mı? Elbet kullanılır ama ne büyüklükte ve ne sağlamlıkta olacaktır ve bu yapılacak tekneden ne beklenmektedir?

Konu, malzemenin hesaplı olması kadar inceliği ve hafifliğiyse de Robbe, Billing Boats gibi markaların, hemen hemen hazır, 'yoğurtkabı' ayarında tekne kitleri mevcut. Hatta bende de bir iki tanesi var. Ama iş sürat ve dayanıklılığa gelince maalesef dökme veya ahşap teknelerin yarısı bile olamıyorlar ;)

Öte yandan yüzsün, şekil ve malzeme önemli değil diye düşünülecekse de bu şekilde uğraşmak yerine depron veya atıl başka malzemelerden, RC tekne yapıp oynamak, hem daha kolay hemde daha zevkli olacaktır :)

Isı konusu ise tamamıyla farklı. Motor, esc ve pil plastiğe temas etmediği sürece, suyun soğutmasına ihtiyaç duymadan bile plastiği eritemez. Ama geldik yine en başa. Böyle bir tekne üretmek ne kadar mantıklı.

strongmoon
03-10-2011, 17:26
Evet haklısınız

Şimdi bide cevabınızdan şunuda düşündüm, süratli dayanıklı birşey olsun dersek eğer en az 2mm veya 3 mm olması gerekir plastiğin kalınlığı. Ozamanda yukarda bahsettiğimiz vakum sistemi kalın mlzeme için sıkıntı olacaktır. Melih beyin kullandığı şeffaf plastik malzeme (özel bir adı olabilir) 0.2 mm gibi bir kalınlığı olsa gerek. bukadar ince bir malzeme bu sistemde kolay kıvrılılır veya vakumlanır. fakat dediğimiz 2mm veya 3mm kalınlıklarda sanayi tipi bir vakumlama sistemi gerekecektir. ve talaş kokusunu ciğerlerimize çekmekte ayrı bir zevk dimi :) yanlışmı düşünüyorum :)

ceb76
03-10-2011, 17:40
Yoooo... bence o kadar da değil. Sonuçta toza karşı allerjik astımım var :D

Ama diğer malzemeden teknelerde, o derece keyif verebiliyor :)

strongmoon
03-10-2011, 19:02
Teşekkürler Emrah abi ilgin için :)

İyi modeller :)