PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : off road

ElassaR
22-06-2004, 22:38
bn rc ailesine yeni katıldım ve yeni bir araba almak istiyorum ilk off roadla başlıyım dedim(kendi arabamda off road canavarıdır! pisklojik heralde) sizce elektrikli mi alayım benzinli mi fark nedir bana negibi avantajları olur bide marka model tavsiye ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler!!

ilkerkirmizi
22-06-2004, 23:28
Ben inanıyorum ki HOBYRC ci arkadaslar hazıra konmak istemzler... LÜTFEN Arkadaslar BİRAZ ARAŞTIRMACI OLUN...

Elassar burayı inceleyebilirsin ...
http://php.hobbyrc.com/forum/forumdisplay.php?f=47

SirWilliam
22-06-2004, 23:36
Lütfen yeni katılanlar Rc Acemi bölümünü incelesin bu msj en az 50 kere sorulup cevaplandı...

ElassaR
23-06-2004, 12:45
rc acemi bölümünde offroad la ilgili yeterli bilgi olmadığı için msjı buraya yazdım

ersin
23-06-2004, 20:45
elassar;

elektrikli ve benzinli araçların avantaj ve dezavantajları offroad için de geçerlidir. sana düşen bunlardan kendine en uygun olanını belirlemek

ElassaR
23-06-2004, 21:57
Saol Ersin abi gereken cevabı vermissin...ewt haklısın gerektiği gibi cevap vermiş sizin gibi ezmeye çalışmamış!!!
yazık yazık!

Ersin teşekkürler abi acemideki yazıları okudum ve zaten onroad almaya karar verdim! hpi sprint alıcam heralde!

Forumu kirlettiysem özür dilerim!

umitp
24-06-2004, 10:53
ya arkadaslar ben sahsen bu tip konusmalardan cok rahatsız oluyorum her bir cümlede mutlaka polemik yaratıcak bir kelime var ben yemin ederim internete girdiğimde (adsl saolsun :D ) sırf sadece hobbyrc ye giriyorum takip ettiğim başka bir site yok ama bu tip şeyler beni üzüyo acıkcası.

ElassaR;
arkadasım biz burada kimseyi ezmeye calısmıyoruz bizim amacımız bildiğimiz kadarıyla konulara yardımcı olmak ama sen arastırmadan direk konuyu actın bende bu siteye geldiğimde model ile ilgili hic bir şey bilmiyordum nikko bir arabam vardı bunun çok dandik olduğunu burada öğrendim ve kendime güvenip bir savage 25 aldım bak bu olaylar gelişene kadar ben o kadar cok bilgi topladımki ama her defasında konu acarak değil arastırarak ama şimdi bir çok şey bildiğime inanıyorum tabiki bu işi benden çok iyi anlayan abilerimde var burada onlar sayesinde bir çok şey öğrendim sakın bu mesajı yanlıs anlamayın lütfen!

axi_welet
25-06-2004, 14:21
ElassaR bu siteye yeni katıldığı için bakmamış olabilir.bende bu siteye ilk geldiğimde hiç araştırma yapmamıştım.her şeyi enese(speed...)sorardım.ama şimdi sormuyorum.bence çok aşırı tepki gösterdiniz.ne yalan söyleyimben bu siteye girmeden,ne tmaxx'i,ne emaxx'i,ne savage'yi,ne serpenti.....hiç birini ve daha fazlasını tanımıyordum.

freeman1209
25-06-2004, 20:58
+1 arkadaş daha foruma yeni girmiş.forumu bile kullanmayı bilmiyor.ama hemen tepki göstermişiz.olmaz böyle.asıl bizim daha araştırmacı olmamız gerekir.
;oleeea: :fısfıs: :aaaoovv:

mhmtg
25-06-2004, 21:06
bu arada elessar off road almayi planlayip hpi sprin alma kararina varman sasirtici, neden off roaddan vazgectin?

ElassaR
26-06-2004, 00:00
ya çünkü şu anda benzinli motorlarla uraşıcak çok vaktim yok! ilk olarak alışmak için 2-3 ay elektrikli bir onroad almanın daha mantıklı olacağını düşündüm elektrikli motorlarda offroad zevki almak zor gbi geldi!!!
benim orjinal arabamda offroad canavarı bi cj-5 zaten offroadla içiçe bir hayatım war ama burda onroadla başlamak daha ii olur diye düşündüm!

mhmtg
26-06-2004, 03:09
ya çünkü şu anda benzinli motorlarla uraşıcak çok vaktim yok! ilk olarak alışmak için 2-3 ay elektrikli bir onroad almanın daha mantıklı olacağını düşündüm elektrikli motorlarda offroad zevki almak zor gbi geldi!!!
benim orjinal arabamda offroad canavarı bi cj-5 zaten offroadla içiçe bir hayatım war ama burda onroadla başlamak daha ii olur diye düşündüm!

OK, karar senin :) (Ben off road kullaniyorum,t-maxx, o yuzden merak ettim off road baslikli bir konu acip bir de jeep sahibi bir uyemizin karari neden on road diye) neyse sprint de iyi bir arac on road olarak hayirli olsun simdiden :)

axi_welet
26-06-2004, 13:17
ilk olarak alışmak için 2-3 ay elektrikli bir onroad almanın daha mantıklı olacağını düşündüm elektrikli motorlarda offroad zevki almak zor gbi geldi!!!

iyi karar...

ElassaR
27-06-2004, 01:40
saolun! ersin saolsun! tavsiyede bulundu!

axi_welet
27-06-2004, 09:42
işin içinde ersin abinin parmağının bulunduğunu bilseydim seni tebrik etmezdim :yuppiyuv:

denizfeneri
27-06-2004, 11:00
Arkadaşlar bu tepki verme işini moderatör arkadaşlara bırakalım. Onlar forumu çok yakından izliyorlar. Aramıza yeni katılan arkadaşları forumdan soğutmayalım. Tepki verileceksede kibar olalım. Tartışmalar çok itici geliyor bu forumda. ElassaR; umarım istediğin gibi bir araba sahibi olursun. Bende senib gibi düşünüp ep on road aldım.. Benzinliden korkmuştum ilk başta ve çok pahalı olduğunu düşünüyordum. Ama korkulacak kadar zor bir şey değilmiş. Sonradan bir hesap yapınca ep'yi modifiye edeceğim diye güzel bir gp parası harcamışım bile. Demem oki gönlünde benzinli offroad varsa önce iyice bir araştır yeterli bilgiye sahip ol ekonomik açıdanda mantıklı gelirse asıl istediğin tarzda bir araba sahibi ol. (Bu yazdıklarım ep onroad'ın zevksiz ve pahalı olduğu anlamına gelmez)

ElassaR
27-06-2004, 17:07
ya para sorun deil ilk alışmak için elektrikliyle başlamanın mantıklı olduğunu düşündüm!
ee elektrikliylende offroad olmaz! bende onroad alaym dedim!

mcagis
28-06-2004, 15:40
Kim demiş EP'den off-road olmaz diye? Hem de öyle güzel oluyor ki. Bende en dandiğinden Kyosho EP 2WD Baja Beetle var, gayet de memnunum yani.:)

denizfeneri
28-06-2004, 17:43
E-maxx içinde iyi diyorlar. Bende E-maxx sahibi olmayı çok isterdim. Ancak burada yazılanlar kafamı karıştırıyor. Bildiğim kadarıyla E-maxx çift motorlu bir araç. Buda bence güç demek. T-maxx'ın yerini tutmaz sanırım ama bu offroad için yetmezmi?

mhmtg
28-06-2004, 18:39
E-maxx içinde iyi diyorlar. Bende E-maxx sahibi olmayı çok isterdim. Ancak burada yazılanlar kafamı karıştırıyor. Bildiğim kadarıyla E-maxx çift motorlu bir araç. Buda bence güç demek. T-maxx'ın yerini tutmaz sanırım ama bu offroad için yetmezmi?
elbette off road'da ep kullanilir, ancak tercih (dunyada ve ulkemizde) nitro versiyonlarindan yana. Ayrica nitro versiyonlarin hemen hemen hepsinin EP versiyonu cikiyor. Traxxas Emaxx ve Kyosho Mad Force EP gibi. Ancak EP bir off roadda fazla sayida pil sahibi olmaniz gerekiyor. Daha hizli bir hizlanmayi saglayan EP motorlar nitro versiyonlarin gucunu veremiyorlar ki Off roadda onemli olan Guc oldugu icin nitro versiyonlar daha cok tercih ediliyor. (elbette cok guclu ep motorlar var ancak onlarda cok cabuk pil yerler, 3-4 dakikada 3000'lik pillerinizi tuketirler)
Ep off road alacaklara tavsiyem iyi bir sarz cihazi ve bolca 3000 mha'lik 6 veya 7 cell piller almalari (en az 8-10 tane pil) :D

ElassaR
28-06-2004, 23:54
ya bende onları okuduğum için off roaddan vazgeçtm ama tabiiki kendime güvenmeye başladıktan sonra kendime bir t-maxx veya savage türü bir canavar alıcam! ama şimdilik onroad sprint alıcam gibi gözüküyor ama bakıcam! yardımcı olan herkese teşekkürler!!

YoL_GezeR
17-07-2004, 17:07
Hızlı bir off road aracı ile başlasam bana ne zararı olur? Çünkü yavaşını alacam ondan sonra istediğimi aldığımı zaman bayağı bir yüklü oluyor.Mesela ne kadar sürede alışabilirim? Kendimce yetenekliyim ama denildiği gibide acemiyim....

mhmtg
17-07-2004, 21:39
Yolgezer senin belalin benim, koca koca yazdigin IT'S FIRST IN TURKEY dogru bir laf gercekten turkiyede off road uyesi olarak kendi alaninda ilklere imza atiyorsun :D

"hangi aracla baslasam" basligi altindaki konularda ilk arabama 'hizli bir arac alsam nolur' yazilmaz.

Sen yine hizli bir araba alacaksan al yanliz cogu uyenin ilk aracini zor bir araba olarak secmesi bu hobby'den sogumasina neden olur. Hayatinda hic RC kullanmamis biri olarak ben T-maxx'imin rodajini kendim yaptim ve becerebildim ancak baska uyelerimiz ben yanlarinda oldugum ve yon gosterdigim halde beceremediler.

Forum icine bir sey yazarken kendi denemek istediklerimizi degil yon gosterici olan ve kesin olarak bildigimiz seyleri yazmaliyiz. Yoksa kendi gordugumuz zararlari baskalari da gorur ve forum buna alet olur. Lutfen yazdiklarini iki dusun sonra yaz.

WOLF
17-07-2004, 23:38
Ufak bir ekleme,
Hızlı bir araç, sadece kuvvetli motorla olamayacağı için; daha karmaşık aktarım sistemleri, daha hafif (haliyle genelde daha az sağlam) malzemeler ve detaylı ayar (haliyle karmaşık) gerektiren süspansiyon sistemleri demektir.
Sonuç olarak
1- Bütün bu detayların içinde kaybolunur ve soğuma başlar
2- Günün birinde (genelde bu ilk birkaç gün içerisinde olur) "ya bu alet acaba ne kadar gidiyor" diye bir laf çıkar ağzınızdan ve arkasından muhtelen 1-2 parça kırığı toplanır.

Her ne kadar daha masraflı gözükse bile, bu işte kademe kadame gitmek gerçekten toplamda daha ucuzdur.

platy
18-07-2004, 07:43
2- Günün birinde (genelde bu ilk birkaç gün içerisinde olur) "ya bu alet acaba ne kadar gidiyor" diye bir laf çıkar ağzınızdan ve arkasından muhtelen 1-2 parça kırığı toplanır.
Ben 3. model arabam , ilk benzimlim tg-10 da bu mantıkla gök gaz giderken tekerin altına taş kaçması ike sağ arka aksı yerden 1 metre yukarı uçurmayı başarmıştım :)

Her ne kadar daha masraflı gözükse bile, bu işte kademe kadame gitmek gerçekten toplamda daha ucuzdur.

Kesinlikle katılıyorum.. :eyweyw:

YoL_GezeR
20-07-2004, 13:52
Yolgezer senin belalin benim, koca koca yazdigin IT'S FIRST IN TURKEY dogru bir laf gercekten turkiyede off road uyesi olarak kendi alaninda ilklere imza atiyorsun :D

Yolgezer değil YoL_GezeR :D IT'S FIRST IN TURKEY değil Its a first in TURKEY :D bu söz benim için değil başka bir şey için....
Konu dışı ama bir hikaye anlatmak istiyorum Necip fazıl kısaküreğin yeğeni edebiyat dersinde necip fazılın şiirini işliyorlarmış öğretmen öğrencilere demiş herkes bu şiirde necip fazılın ne anlatmak istediğini yazsın yarın bakacağım demiş. Tabiki yeğen hemen amcasına koşmuş amcasına şiiri göstermiş ne anlatmak istediğini söylermisin demiş necip fazıl tabi demiş o söylemiş yeğen yazmış çocuk öğretmenine ödevi göstermiş ve sıfır almış amcasına gitmiş amca senin yazdıklarını gösterdim sıfır aldım yanlışmı söyledin bana demiş yok demiş necip fazıl demek ki öğretmeninin yorumu farklıymış....

Haklısınız ama yinede insanın içinde bir uhde kalıyor yaw.

YoL_GezeR
23-07-2004, 18:36
Arkdaşlar sizden bir öneri bekliyorum.Ben bilindiği üzere hızlı bir off road aracı alacaktım ama ufaktan başlamayı tercih ettim sizin önerdiğiniz varmı?fiyatta uygun ve biraz hızlı...