PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektronik bilgisi olan ustalardan cevaplamasini rica ediyorum.

Orxan777
27-05-2012, 15:54
SelamAleykum. Bu cihaza biliyorusunuz 11-17 volt kadar giriş voltlajı gerekli.
Benim laptopun adaptorunun özellikleri ise şöyle.

Output 19 volt 4.7 ah

Şimdi sizden ricam şu adaptorun direncle voltajını düşürerek şarj cihazına bağlayabilirmiyim?
Ayrıca adaporun akımı uyuyormu? 4.7ah
Cihaza zarar vermezmi? Birde biliyorsunuz laptopun doğrultma sistemi farklı (trafosuz)
bundan dolayı isınarak bozulabilirmi?

Orxan777
27-05-2012, 20:39
Lutfen bekliyorum

NDMCN
27-05-2012, 21:17
A değerinin buyuk olmasından bı zarar gelmez hatta iyi olmus buyuk oldugu gercekten 4.7A ise super olmus hatta :)
voltajını dusurmeyıde elektrıkcılerden ozel trafo fılan yaptırabılırsenız tam ıdeal olur bence :)

Orxan777
27-05-2012, 22:02
Elektrikcilerden derken kendim anlarim elektroniden acaba regulator entegresiyle voltaji dusurursem olurmu?

ata 1337
27-05-2012, 22:43
Elektrikcilerden derken kendim anlarim elektroniden acaba regulator entegresiyle voltaji dusurursem olurmu?
Elektronikten anlıyorsanız, bu tür soruları sormamalısınız.

Orxan777
27-05-2012, 22:57
Elektronikten anlıyorsanız, bu tür soruları sormamalısınız.

dogrudur hocam ama cihaza zarar verecegimden korktugumdan tam emin olmak icin soruyorum :)

NDMCN
28-05-2012, 15:47
ugrasmayıp git 5a 12V adaptor al derim

Orxan777
29-05-2012, 12:25
Tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

Orxan777
29-05-2012, 12:30
Selam Arkadaslar. Turning accuel b6 sarj cihazina 12 volt 2 ah adap. baglayarak 3s lipo sarj edilebilirmi?

Genellikle multimeterle olctugumde 12.90 volt gosteriyor adaptor.

Lipo celleri 4.2 volt olduguna gore 3 cell toplam 12.6 ediyor bu yuzden mumkun oldugunu dusunuyorum sizce mumkunmmu?

Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

m_kaplan
29-05-2012, 14:53
dirençle düşürmen olmaz. regülatörle olur ama o kadar akımı geçirecek bir regülatör yapmaktansa yeni bir güç kaynağı alman daha mantıklı.

Orxan777
29-05-2012, 15:07
Mende akim konusunu dusunuyorum tavsiyeniz icin tesekkur ederim.

emrebuyukok
29-05-2012, 16:27
Adaptörün uyguladığı voltajı şarj cihazı kendisi gerekli değere ayarlar. 6S lipo 22 volt ile sarj olur. Onemli olan amper ihtiyacidir

Orxan777
29-05-2012, 16:40
O zaman 3s 1500 mah lipo icin 12v 2ah adap. yeterli dimi hocam? 1500 mahla sarj edecegini dusunursek.

performanc3
29-05-2012, 16:59
liponuzu şişirir ömrünü kısaltır kısacası olmaz

performanc3
29-05-2012, 17:01
A değerinin buyuk olmasından bı zarar gelmez hatta iyi olmus buyuk oldugu gercekten 4.7A ise super olmus hatta :)
voltajını dusurmeyıde elektrıkcılerden ozel trafo fılan yaptırabılırsenız tam ıdeal olur bence :)

A değerinin büyük olmasından bir zarar gelmezi biraz açın bakalım ?nasıl olur bi anlatın nasıl zarar vermiyormuş??

performanc3
29-05-2012, 17:02
SelamAleykum. Bu cihaza biliyorusunuz 11-17 volt kadar giriş voltlajı gerekli.
Benim laptopun adaptorunun özellikleri ise şöyle.

Output 19 volt 4.7 ah

Şimdi sizden ricam şu adaptorun direncle voltajını düşürerek şarj cihazına bağlayabilirmiyim?
Ayrıca adaporun akımı uyuyormu? 4.7ah
Cihaza zarar vermezmi? Birde biliyorsunuz laptopun doğrultma sistemi farklı (trafosuz)
bundan dolayı isınarak bozulabilirmi?

wattlı direnç kullanarak düşürebilirsiniz

Orxan777
29-05-2012, 17:22
Nedenini soylermisiniz lutfen? Hocam

Orxan777
29-05-2012, 17:24
Ozaman 12 v 7 ah lik akuyu cihaza baglarsam olurmu?

Orxan777
29-05-2012, 19:33
wattlı direnç kullanarak düşürebilirsiniz

wattli direnc nedir hocam? Mumkunse resimin paylasabilirmisiniz?

Orxan777
29-05-2012, 19:53
Selam. Turning accuel 6b cihazini
(pc icin olan upsdan soktugum trafonun 220 volt primerini bularak bagladim ve diyotla kopru seklinde baglayarak dcye cevirdim 12v gerilim veriyor yalniz testerle
kisa surede paralel baglayarak 12 amper olctugun gozlemledim simdi biliyorsunuz yalniz diyotlarla tam dogrultma yapilamiyor 12.53 ve 12.70 volt arasi degisiyor. Su an kasabada bulundugumdan dolayi regulator transistor bulmam zor) bununla cihazi beslersem sorun olurmu? Uzmanlarin cevaplamasini cok rica ediyorum!

berkanbaris
29-05-2012, 20:05
12-18 volt arası şarj aleti destekliyor. benim ayarlı adaptörüm 13.5 volt veriyor suan accucel cihazıma.

Orxan777
29-05-2012, 20:11
Cevabiniz icin tesekkur ederim ama elektronik bilgisi olan ustalardan cevaplamasini rica ediyorum ozellikle. Tam dc olmadigindan bahs ediyorum ben.

Orxan777
29-05-2012, 20:12
Cevabiniz icin tesekkur ederim ama elektronik bilgisi olan ustalardan cevaplamasini rica ediyorum ozellikle. Tam dc olmadigindan bahs ediyorum.

performanc3
29-05-2012, 20:52
Ozaman 12 v 7 ah lik akuyu cihaza baglarsam olurmu?

bakın şarj etmek için; sarj edilecek olan cihaz ile şarj aletinin amperleri aynı veya yakın olmalıdır.

performanc3
29-05-2012, 21:03
wattli direnc nedir hocam? Mumkunse resimin paylasabilirmisiniz?

Watt lı dirençlerin dayanımı normal dirençlere oranla daha fazladır.Sizin dirençte harcadığınız güç yüksek olabileceginden dolayı ; normal bir direnç(1/4 W) direk yanabilir.Elektronikte kullanılan dirençler:1/8W 1/4W 1/2W 1W 3W 5W 7W ve benzeri şekilde üretilirler.

Dirençte harcanan güç : P=UxI dan hesaplanır
Dirençten geçececek olan akım ise I=U/R den hesaplanır

ihtiyacınız olan değerlere göre burdan hesaplama yapabilirsiniz.

performanc3
29-05-2012, 21:06
tam DC kastınız nedir?

performanc3
29-05-2012, 21:15
şöyle söyleyeyim zaten tam dogru olmaz bu arkadaş :) 12 A ölçmüşsünüz ben tavsiye etmem sabır edin derim ;) 12A taşıyamayabilir

alport
29-05-2012, 21:23
bakın şarj etmek için; sarj edilecek olan cihaz ile şarj aletinin amperleri aynı veya yakın olmalıdır.
Bu bilgiler yanlış. Burada kullanılan dijital ve profesyonel bir şarj cihazı ve adaptör buna bağlanacak direk pile değil. Pilinizin mah değeri düşük olduğundan ve düşük amper ile şarj edeceğiniz için sorun olmayacaktır. Önemli olan adaptörün verdiği watt değerinin şarj için kullanacağınızdan fazla olması. Sizin adaptörünüz 12v X 2 amper = 24watt. Yani şarj cihazınıza 24watt güç girecek. Pili şarj ederken kullanacağınız watt değeri ise 12,6 (tam dolu 3s voltajı) X 1,5amper = 18,9watt. Şarj cihazınız ihtiyaç duyacağı watt miktarı giren watt değerinden düşük olduğundan sorunsuz şekilde şarj edebilirsiniz.

Orxan777
29-05-2012, 21:31
Kastim yani yalniz diyotla dogrultultugunda tam dc olmuyor ister istemez ac dalga kaliyor. 60% dc verim oluyor. :)

performanc3
29-05-2012, 21:32
tamam anladım,dediğim gibi sizinde bildiğiniz gibi tam doğru olmaz yani sinüs pulse dümdüz olmaz . ben önermiyorum Orxan777 Bey iyi akşamlar

performanc3
29-05-2012, 21:37
Bu bilgiler yanlış. Burada kullanılan dijital ve profesyonel bir şarj cihazı ve adaptör buna bağlanacak direk pile değil. Pilinizin mah değeri düşük olduğundan ve düşük amper ile şarj edeceğiniz için sorun olmayacaktır. Önemli olan adaptörün verdiği watt değerinin şarj için kullanacağınızdan fazla olması. Sizin adaptörünüz 12v X 2 amper = 24watt. Yani şarj cihazınıza 24watt güç girecek. Pili şarj ederken kullanacağınız watt değeri ise 12,6 (tam dolu 3s voltajı) X 1,5amper = 18,9watt. Şarj cihazınız ihtiyaç duyacağı watt miktarı giren watt değerinden düşük olduğundan sorunsuz şekilde şarj edebilirsiniz.

Pili düşük amper ile şarj ederseniz ,sorun olmaz haklısınız sadece sarj süresi uzar .. bilgiler yanlış değil sadece (cihaz değil pil olacaktı hızlı yazmama verin) benim kastetmek istediğim
örneğin 3s 2.2 A olan bir lipoyu, 2A ile sarj ederseniz sorun olmaz,fakat 12 A sarj ederseniz sorun olur .bunu anlatmak istedim saygılar..

Orxan777
29-05-2012, 21:44
Nasil yapabilirim hocam fikir uretebilirmisiniz? Evde 19.5 volt 4.7 ah laptop adaptor var ve eski elektronik cihazlarinin devreleri var uzerinde bulunan transistor, direncle akimi oldugu gibi birakarak voltaji 17v altina dusurebilirmiyiz ? :)

alport
29-05-2012, 21:52
Tamam da arkadaş zaten 12 amper ile şarjdan behsetmiyor. 1500mah ile şarj edilecek yazmış siz de cevaben liponuzu şişirir v.b. yazmışsınız. Neyse konuyu uzatmanın alemi yok. yukarıdaki açıklama arkadaş için yeterli olmuştur sanırım.

Orxan777
29-05-2012, 21:59
Cok tesekkur ederim

atambay
29-05-2012, 22:02
Kardeş senin bu her bir diyot için ayrı başlık açman, Bir şarj aleti adaptörünü defalarca sorman, artık bunaltıcı olmaya başladı.
Şimdi bunca zamandır sen rica ediyorsun sıra bize geldi. Diğer tüm başlıklarını buraya taşıyorum. Bundan sonra şarj aletine akü mü bağlarsın kırmızıya mı boyarsın ne yapacaksan bu başlıkta sor. Şarj aletin ve adaptörüyle ilgili yeni bir başlık açarsan verilmiş cevaplara aldırmadan sileceğim. Ayrıca bu sordukların forumda ustalar tarafından defalarca yazılmış. Okumayıp soruyorsun bir sürü yanlış bilgi yağıyor. Zaten okusan biraz kimsenin böyle bilinen birşey için defalarca mesaj yazmadığını bir sürü başlık açmadığını da görürsün.
Aşağıdaki görüntüye bak. Millet hangi başlıkta cevap yazacağını şaşırmış.

Orxan777
29-05-2012, 22:05
Yani hocam amperi oldugu gibi birakarak voltaji 17 v dusurmemiz lazim bildigim kadari ile direncle bunu yaparsam akim fazlla dusucek

Orxan777
29-05-2012, 22:11
Atambay hocam kusurabakmayin ama dogru cevap alamiyorum bir turlu sayin arkadaslardan :)

atambay
29-05-2012, 22:24
Atambay hocam kusurabakmayin ama dogru cevap alamiyorum bir turlu sayin arkadaslardan :)
yanlış sorunun doğru cevabı olmaz. 50 yerde yazıyor güç kaynağı. Sabit başlığı da var. Soru soruyorsun doğru cevap alamıyorsun tekrar soruyorsun yine doğru cevap alamıyorsun nereye kadar gidecek bu?
Al sana doğru cevap:
Dizüstü bilgisayarın adaptörünü tak gitsin. (öyle mi böyle mi diye sorma)

Orxan777
29-05-2012, 22:44
Boylemi derken hocam 17 v maksimum cihaz 19v verirsem 22 usd bosuna gitmezmi? :)
Benim sordugum soru cok basit ama akimi azaltmadan voltaji nasil azaltabiliriz? Direncle diodla vs.

atambay
29-05-2012, 23:18
biliyorum böyle yapacağını o yüzden öyle mi böyle mi diye sorma yazdım.
accucel b6 diye şarj cihazı yok imax b6 var accucel 6 var.
Büyük ihtimalle sen bu şarj aletini almadın henüz. Tak dene desek deneyemeyeceksn.
Ben senin yerinde olsam 6S şarj eden alet 6S lipoyu 25.2V a kadar doldurduğuna göre nasıl oluyor da 17V girişle 25V dolduruyor diye sorardım(bize değil çinlilere sorardım).
Ben senin yerinde olsam 3V çıkışı bozuk bir bilgisayar güç kaynağı bulur işi bedavaya hallederdim.
Ben senin yerinde olsam 2V için bu kadar uğraşacağıma prize takılan 220V AC ile çalışan şarj aleti alır huzura ererdim.
Sorduğun soruya gelince çok basit olduğu doğru. Ben de basit bir soru sorayım elektronikten hiç anlamayan birisi olarak voltajı düşüren diyotlardan 10 tanesini paralel bağlayıp halledemez misin?

Orxan777
29-05-2012, 23:43
Evet su an urun elimde degil bekliyorum siparis verdim. Hocam ya kusura bakmayin gercekden dusunmemistim vay be hocam gercekten tesekkur ederim :) saygilarimi sevgilerimi sunarim :) ayrica zahmet verdigim icin ozur dilerim.

emrebuyukok
30-05-2012, 01:25
Elindeki adaptörün uyguladığı voltajını dusurmeye ugrasacagina bilgisayar smps bağla. Elektronikte anlıyorum diyorsun. Öyleyse her bir diyot 0,7 volt gerilim düşürür bunu bilmen gerekir.

atambay
30-05-2012, 10:54
Evet su an urun elimde degil bekliyorum siparis verdim. Hocam ya kusura bakmayin gercekden dusunmemistim vay be hocam gercekten tesekkur ederim :) saygilarimi sevgilerimi sunarim :) ayrica zahmet verdigim icin ozur dilerim.
En azından bundan sonra forumun düzenini bozmamayı düşünmen lazım.
Bir yıldır şarj cihazı alacaksın. Bir yılda hergün bir mesaj okusan şimdiye kadar şarj aletinin, adaptörün profesörü olurdun. Bak ben senin şarj aletini daha almadığını bile biliyorum. Benim sana gösterdiğim dikkati sen modelciliğe göster o zaman burada yazılmayanları bile bilirsin.

Orxan777
30-05-2012, 13:43
En azından bundan sonra forumun düzenini bozmamayı düşünmen lazım.
Bir yıldır şarj cihazı alacaksın. Bir yılda hergün bir mesaj okusan şimdiye kadar şarj aletinin, adaptörün profesörü olurdun. Bak ben senin şarj aletini daha almadığını bile biliyorum. Benim sana gösterdiğim dikkati sen modelciliğe göster o zaman burada yazılmayanları bile bilirsin.
Tesekkur ederim hocam. Sag olun

Orxan777
13-06-2012, 14:44
Selamlar. Hobbykingden sipariş verdiğim şarj aleti (paket içerisinde lipoda vardı) nihayet 12 günde elime ulaştı.
Şimdi sorun bu cihaza 7-8 amperlik adaptor bağlarsak cihaz yanarmı? yoksa kendini koruyarak sinyalmı veriyor?
Adaptor 12 volt ve (multimetrle kısa sürede akımı ölçerek 5,9 amper gözlemledim) tam emin olamıyorum akımın dorğun olduğundan azda gösterebilir. Biliyorsunuz böyle ölçüm doğru diyil o açıdan yanlış ölçebilir diye düşünüyorum ve multimetirde bozuk olabilir. Siz ne diyorsunuz? Değerli fikirlerinizi alıyım lütfen.

dieforme55
13-06-2012, 14:46
12v önemli, amper değeri de yeterli sorunsuz çalışır şarj aleti. Şarj aletinin konusu var zaten forumda kafanıza takılan noktaları orda bulabilirsiniz.

Orxan777
13-06-2012, 15:05
12v önemli, amper değeri de yeterli sorunsuz çalışır şarj aleti. Şarj aletinin konusu var zaten forumda kafanıza takılan noktaları orda bulabilirsiniz.
Kardeş akımın yeterli olmasından diyil fazla olmasından korkuyorum :) Lütfen konuyu iyi okuman için rica ediyorum :)

dieforme55
13-06-2012, 15:07
Kardeş akımın yeterli olmasından diyil fazla olmasından korkuyorum :) Lütfen konuyu iyi okuman için rica ediyorum :)
yeterli olmasından kastım zaten fazla olmayacağıdır. ben 12v 16a adaptör de kullandım bu tarz şarj aletlerinde. Önemli olan V dur.

Orxan777
13-06-2012, 15:10
yeterli olmasından kastım zaten fazla olmayacağıdır. ben 12v 16a adaptör de kullandım bu tarz şarj aletlerinde. Önemli olan V dur.
Gerçekdenmi kardeş şarj aletini yeni aldım yakmayım diyorum :D Teşekkürler cevab için ama bazı arkadaşlar yazıldığından fazla akım vermen yakar aleti söylüyor forumda.

Orxan777
13-06-2012, 15:13
Arkadaşlar lütfen sizde yazarmısınız adı geçek şarj aletini max. kaç amperle kullanıyorsunuz? ve bir sorun oldumu?

dieforme55
13-06-2012, 15:48
Gerçekdenmi kardeş şarj aletini yeni aldım yakmayım diyorum :D Teşekkürler cevab için ama bazı arkadaşlar yazıldığından fazla akım vermen yakar aleti söylüyor forumda.
Benim bildiğim o volt değeri ile ilgili. Bu şarj aletleri 12v-18v aralığı ile çalışır 19 bağlarsanız yakarsınız. Zaten accucell max 6a basabiliyor. Ben elimde 16a adaptor oldugu için kullandım onu hatta hobbyking variable 6s şarj aletinde kullandım hiç bir sorun yaşamadım. Elinizdeki adaptör sorun çıkarmaz

atambay
13-06-2012, 17:13

Bunu kim nerede söylüyor link verir misin

NDMCN
13-06-2012, 18:21
A değerinin buyuk olmasından bı zarar gelmez hatta iyi olmus buyuk oldugu gercekten 4.7A ise super olmus hatta
voltajını dusurmeyıde elektrıkcılerden ozel trafo fılan yaptırabılırsenız tam ıdeal olur bence

A değerinin büyük olmasından bir zarar gelmezi biraz açın bakalım ?nasıl olur bi anlatın nasıl zarar vermiyormuş??

kastetdiğim tam olarak buydu abi :)

NDMCN
13-06-2012, 18:35
Suan sarj aletimi 40W sağlayan ufak bir adaptörle beslıyorum (40=12x3,3...)
bu adaptörün bir kısmını şarj aleti kullanıyor (nekadar oldugunu bilemiyorum 2-3W diye tahmın edıyorum) geriye kalan tüm gücü de ister 3S lipo şarj edebilirim istersem de sarj suresini uzatır ama sarj akımını yarıya düşürüp 6S lipo sarj edebilirim

yani olay şu
W=VxI

şimdi siz 12V veren ve 9999A akım çekebilen adaptörü aldınız ve sarj aletıne taktınız
sarj aleti sunu yapacak: ekranını acacak ve verdiğiniz komutlarla istediğiniz li-po yu istediğiniz akımda şarj edecek
6S li-po desteklediğini düşünüyorum ozaman bu liponuz 5000 mah olsa (sarj aletiniz max 5A ile sarj ediyor) 22.2x5=111watt güç verecek pile ustune sarj aletının kendı kullandıgını da eklersek genel toplam mesela 120watt olsun
120=12V(adaptörün gerilimi)x10A
yanı sonucta adaptörden 10A akım cekmıs olacaksınız geriye kalan 9989A da sebeke de kalacak :)

Orxan777
13-06-2012, 19:11
Bunu kim nerede söylüyor link verir misin

VALLAHI Atambay hocam hangi konu oldugunu hatirlamiyorum ama boyle bir soylenti vardi. Hah hocam tasidiginiz konu Performance3 rumuzllu arkadasimiz :)

Orxan777
13-06-2012, 20:00
Suan sarj aletimi 40W sağlayan ufak bir adaptörle beslıyorum (40=12x3,3...)
bu adaptörün bir kısmını şarj aleti kullanıyor (nekadar oldugunu bilemiyorum 2-3W diye tahmın edıyorum) geriye kalan tüm gücü de ister 3S lipo şarj edebilirim istersem de sarj suresini uzatır ama sarj akımını yarıya düşürüp 6S lipo sarj edebilirim

yani olay şu
W=VxI

şimdi siz 12V veren ve 9999A akım çekebilen adaptörü aldınız ve sarj aletıne taktınız
sarj aleti sunu yapacak: ekranını acacak ve verdiğiniz komutlarla istediğiniz li-po yu istediğiniz akımda şarj edecek
6S li-po desteklediğini düşünüyorum ozaman bu liponuz 5000 mah olsa (sarj aletiniz max 5A ile sarj ediyor) 22.2x5=111watt güç verecek pile ustune sarj aletının kendı kullandıgını da eklersek genel toplam mesela 120watt olsun
120=12V(adaptörün gerilimi)x10A
yanı sonucta adaptörden 10A akım cekmıs olacaksınız geriye kalan 9989A da sebeke de kalacak :)
Bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim fakat Perfermance3 arkadasimiz yanlis oldugunu iddia ediyor benimde aklima su takildi o zaman neden cihazin ozellikleri kisminda max. current 6a yazili? Detayli aciklarmisiniz? Rica ediyorum.

NDMCN
13-06-2012, 22:36
Bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim fakat Perfermance3 arkadasimiz yanlis oldugunu iddia ediyor benimde aklima su takildi o zaman neden cihazin ozellikleri kisminda max. current 6a yazili? Detayli aciklarmisiniz? Rica ediyorum.
Performanc3 abimile olan kısımda bi yanlıs anlama var sanırım
evet li-po ya o akımı verirseniz patlar yangın cıkartır mazallah
max. current konusu suanda kafamı karıstırdı ama sanırım max 6A akım geçirebilirim üzerimden diyor yani öyle yorum yapabildim ama zaten max 5A ile sarj ettıgı ıcın sıkıntı yaratmaz :)

atambay
14-06-2012, 00:32
Fazla akım vermek diye birşey yoktur. Akım çekilir. Ne kadar lazımsa o kadar çekilir. Lazım olduğu kadarı çekilemezse alet çalışmaz. Şimdi al o şarj aletini 60 amperlik araba aküsüne bağla bak nasıl güzel çalışıyor. Millet arazide şarj aletini nasıl kullanıyor sanıyorsun?

Zarar verecek olan gerilimdir. Yüksek gerilim verirsen yakarsın.

Bu yazdıklarım forumda defalarca yazıldı. Hatta şarj aleti için yüksek amperli güç kaynağı yapımı diye başlık bile var sabit.

Orada bir şey yazılmış onu okuyup forumda böyle yazıyor diyorsun. Okumayıp da bir sürü başlık açarak defalarca sorarak milleti birşeyler yazmak zorunda bırakırsan onlar da aceleyle birşeyler yazar. Sen de devamını okumayıp aceleyle yanlışı bile yanlış anlarsın. Bir sürü doğru yazılmış yazı varken aklında tuttuğun mesaja bak. Bak mesajlar nasıl devam etmiş:

Adaptörün uyguladığı voltajı şarj cihazı kendisi gerekli değere ayarlar. 6S lipo 22 volt ile sarj olur. Onemli olan amper ihtiyacidir

Pili düşük amper ile şarj ederseniz ,sorun olmaz haklısınız sadece sarj süresi uzar .. bilgiler yanlış değil sadece (cihaz değil pil olacaktı hızlı yazmama verin) benim kastetmek istediğim
örneğin 3s 2.2 A olan bir lipoyu, 2A ile sarj ederseniz sorun olmaz,fakat 12 A sarj ederseniz sorun olur .bunu anlatmak istedim saygılar..

Tamam da arkadaş zaten 12 amper ile şarjdan behsetmiyor. 1500mah ile şarj edilecek yazmış siz de cevaben liponuzu şişirir v.b. yazmışsınız. Neyse konuyu uzatmanın alemi yok. yukarıdaki açıklama arkadaş için yeterli olmuştur sanırım.

Yahu bu kadar elektronikten anlayan kişi var. Ben elektronikten anlamayan biri olarak sadece lise bilgilerime burada öğrendiğim pratik yolları eklemekle yetinmiş seviyedeyken burada yapılan büyük bir hatanın sizlerce hala farkedilmemiş olmasına da şaşıyorum. Aslında şaşmıyorum çünkü sadece bakıyorsunuz ve okumuyorsunuz. Yazarken de öyle sadece yazıyorsunuz anlatmıyorsunuz.

Şimdi bana söyleyin Nedimcan'ın voltajı düşürmek için eletrikçide yaptırmayı önerdiği özel trafo fikri hiç mi garibinize gitmedi?

atambay
14-06-2012, 00:49
Performanc3 abimile olan kısımda bi yanlıs anlama var sanırım
evet li-po ya o akımı verirseniz patlar yangın cıkartır mazallah
max. current konusu suanda kafamı karıstırdı ama sanırım max 6A akım geçirebilirim üzerimden diyor yani öyle yorum yapabildim ama zaten max 5A ile sarj ettıgı ıcın sıkıntı yaratmaz :)

Hiç birşey olmaz. Kullandığın şarj aleti turnigy accucel 6. Ayarla 5 ampere aleti, bağla elindeki en ufak lipoya, sonra da bak bakalım göstergeden kaç amper gidiyor.
Şu mazallah paniğini bu kadar yanlış bilgiyi verirken yaşasan ya.

Hadi diyelim verdin o amperi şarj aleti kullanmadan. Bir dakika içinde lipo dolar gerilimler eşitlenir şarj durur. Sadece hızlı şarj etmiş olursun pilin ömründen yersin. 2 amperlik lipoya 5 amper sokamazsın. Ha illa patlatıp yangın çıkaracağım diyorsan o zaman voltajı arttır ya da hasarlı lipoyu şarj et.

Amper verme diye birşey yok.
Doğru akımı trafo ile düşürmek diye birşey de yok.

Yahu bıktım yoruldum defalarca yazmaktan.
İki gün sonra yine birilerine aynı şeyleri yazacağız. O zaman neden şimdi yazıyoruz ki. Neden zamanında yazdık ki. Birgün bana ne ne halleri varsa görsünler demeyi öğreneceğim. Çok yakında olacak bu gidişle.

NDMCN
14-06-2012, 18:13
Hiç birşey olmaz. Kullandığın şarj aleti turnigy accucel 6. Ayarla 5 ampere aleti, bağla elindeki en ufak lipoya, sonra da bak bakalım göstergeden kaç amper gidiyor.
Şu mazallah paniğini bu kadar yanlış bilgiyi verirken yaşasan ya.

Hadi diyelim verdin o amperi şarj aleti kullanmadan. Bir dakika içinde lipo dolar gerilimler eşitlenir şarj durur. Sadece hızlı şarj etmiş olursun pilin ömründen yersin. 2 amperlik lipoya 5 amper sokamazsın. Ha illa patlatıp yangın çıkaracağım diyorsan o zaman voltajı arttır ya da hasarlı lipoyu şarj et.

Amper verme diye birşey yok.
Doğru akımı trafo ile düşürmek diye birşey de yok.

Yahu bıktım yoruldum defalarca yazmaktan.
İki gün sonra yine birilerine aynı şeyleri yazacağız. O zaman neden şimdi yazıyoruz ki. Neden zamanında yazdık ki. Birgün bana ne ne halleri varsa görsünler demeyi öğreneceğim. Çok yakında olacak bu gidişle.

Abi bende senın soyledıgını soyluyorum ya zaten neden bana kızdıgını anlamadım ki ben :\
Amper verme diye birşey yok. bunu acıkladım işte siz oraya 9999A saglayabılen adaptoru de taksanız sarj aletı onun 5 A sını kullanacak yanı budur anlatmaya calıstıgım sizden farklı bırsey soylemedım

ekleme: Li-polarda max charge C diye bir değer var pilin omrunden de yer hızı sarj ancak mesela max charge C sı 1C olan 2200mah li-po yu 2.2A nın uzerınde degerle sarj edersenız mesela 4yada5 A ile pili şişiriyor abi bizzat denedim yani :)

denediğim pil 70mah li-po ydu yukarıdakı sadece ornek

NDMCN
14-06-2012, 18:18
Şimdi bana söyleyin Nedimcan'ın voltajı düşürmek için eletrikçide yaptırmayı önerdiği özel trafo fikri hiç mi garibinize gitmedi?
kabul ediyorum abzürt düşünüyorum ancak işe yarayacagı ortada :D
okadar zor birşey de değil fizik lab. da öğrencinin donem odevı olarak yaptıgı kucuk bır trafo vardı ;-)

atambay
14-06-2012, 23:33
kabul ediyorum abzürt düşünüyorum ancak işe yarayacagı ortada :D
okadar zor birşey de değil fizik lab. da öğrencinin donem odevı olarak yaptıgı kucuk bır trafo vardı ;-)
Anladın mı sana neden kızdığımı? Sadece sana da değil herkese kızıyorum. Doğru dürüst okumadan doğru dürüst yazamadan yarım yamalak ya da sıfır bilgiyle üfüren herkese kızıyorum.

Açıp trafo nedir nasıl çalışır diye bakıp da yuh be böyle hatayı nasıl yaptım diyeceğine hala işe yarayacak diyorsun. Daha ne diyeyim. Hayırlısı neyse o olsun.

NDMCN
15-06-2012, 15:46
Abi trafo=transformator degilmidir 220v dan 12 v a da dusuttururum 20v dan da 12v a dusuttururum sonucta alternatif akimla oynayacagim bunun neresinde problem var biz sarj aleti ile pilin arasindan bahsetmiyoruz ki
Sebeke ile sarj aleti arasindan bahsediyoruz hatta sebeke ile adaptör arasından bahsedıyorum ben
Kisacasi hatami göremedim ben =(

az önce tel.deydim ekleyemedim ama sanırım anlatamadıgım noktayı buldum
tasarladıgım olay resımdekı gıbıydı abi :)
105273

ekleme:
220V dan 19V a düşüren adaptörün oranı 220\19=yaklaşık11,6
Ozaman 12x11,6=yaklaşık139
yani adaptörden 12 volt almak istiyorsak adaptöre yaklaşık 139V gerilim uygulamalıyız

AliBodrum
15-06-2012, 17:58
Abi trafo=transformator degilmidir 220v dan 12 v a da dusuttururum 20v dan da 12v a dusuttururum sonucta alternatif akimla oynayacagim bunun neresinde problem var biz sarj aleti ile pilin arasindan bahsetmiyoruz ki
Sebeke ile sarj aleti arasindan bahsediyoruz hatta sebeke ile adaptör arasından bahsedıyorum ben

105273

ekleme:
yani adaptörden 12 volt almak istiyorsak adaptöre yaklaşık 139V gerilim uygulamalıyız

Tamamen yanlış bir tahmin yürütüyorsunuz. Laptop adaptörünün üzerindeki etikete dikkattlice bakın. Üzerinde, çok büyük bir ihtimalle
"Input: 100-240 V (50-60 Hz)"
diye bir ibare göreceksiniz. Yani, adaptör, içindeki özel devreler vasıtasıyla 100 Volt'tan 240 Volt'a kadar olan gerilim aralığında 19 Volt çıkış verir. Böylece, dünyanın neresine giderseniz gidin, adaptörünüzü prize takınca laptop'unuz çalışır.

Yani, 139 Volt'luk bir gerilim sizin işinizi görmez. Yerinizde olsam, 12 Volt, 5-6 amper çıkış gücü olan bir adaptör alırım, şöyle mi yapsam, böyle mi yapsam diye düşünmem, işime bakarım.

NDMCN
15-06-2012, 18:04
Tamamen yanlış bir tahmin yürütüyorsunuz. Laptop adaptörünün üzerindeki etikete dikkattlice bakın. Üzerinde, çok büyük bir ihtimalle
diye bir ibare göreceksiniz. Yani, adaptör, içindeki özel devreler vasıtasıyla 100 Volt'tan 240 Volt'a kadar olan gerilim aralığında 19 Volt çıkış verir. Böylece, dünyanın neresine giderseniz gidin, adaptörünüzü prize takınca laptop'unuz çalışır.

Yani, 139 Volt'luk bir gerilim sizin işinizi görmez. Yerinizde olsam, 12 Volt, 5-6 amper çıkış gücü olan bir adaptör alırım, şöyle mi yapsam, böyle mi yapsam diye düşünmem, işime bakarım.

abi ben o isi hallettim zaten sorunun kaynagi bu degil yani :)
ben o 100-240 olayini o aralikta calisir gibi dusunmustum ozaman tamam trafoyu unutalim :D

NDMCN
15-06-2012, 18:04

abi ben o isi hallettim zaten sorunun kaynagi bu degil yani :)
ben o 100-240 olayini o aralikta calisir gibi dusunmustum ozaman tamam trafoyu unutalim :D

atambay
16-06-2012, 00:56

105273

ekleme:

Yeni bilgi ekleme ki yeni yanlış olmasın. O trafoyu nere için yazdığını sen de biliyorsun ben de biliyorum ama konu unutulsun demekle olmuyor işte iki gün sonra biri çıkar forumda böyle yazıyor der. Neyse boşver. Belki de hiç okumazlar direk sorarlar.

NDMCN
16-06-2012, 13:54
Yeni bilgi ekleme ki yeni yanl?? olmas?n. O trafoyu nere için yazd???n? sen de biliyorsun ben de biliyorum ama konu unutulsun demekle olmuyor i?te iki gün sonra biri ç?kar forumda böyle yaz?yor der. Neyse bo?ver. Belki de hiç okumazlar direk sorarlar.
O trafoyu dogru akimda kullanma gibi bi fikre gercekten hic girmemistim hocam :-)
Ama haklisiniz ne diyeyim sorsunlar
Sonrada arasin bulsunlar :-)

Orxan777
16-06-2012, 18:11
Selamlar. Ustalardan rica ediyorum aşağıda resimde görmüş olduğunuz gibi devre yaparsam şarj cihazına(Turningy Accuel 6) ve lipoya zarar vermeden şarj edermi? Yoksa tam dc olması için devre elemanlarımı eklenmelidir?

Eğer sorun çıkramazsa o zaman görmüş olduğunuz kondansatör yerine kaç uflik köndansatör eklemem gerek resimdeki volt ve amper değerlerine göre?
Ayrıca adaptorun 4.7 ah ve regulatorun 5 ah olması sorun teşkil edermi?

http://b1206.hizliresim.com/y/j/81gpl.jpg

Regulator entegresi LM78H15K-Mil

Şimdiden teşekkür ederim saygılarımı sevgilerimi sunarım.

emrebuyukok
16-06-2012, 23:31
7815 çıkışı 1 amper verir. Adaptör çıkışı da zaten doğru akım. Ayrıca köprü diyot ile doğrultmaya gerek yoktur.

12-15 volt veren adaptör kullanmak yerine neden Amerika'yı tekrar keşfetmeye çalışıyorsun.

emrebuyukok
16-06-2012, 23:34
http://www.necipbilgisayar.com/urundetay.asp?id=495

http://www.necipbilgisayar.com/urundetay.asp?id=494

Linkleri incelersen voltaj ve amperi uygun adaptörleri bulabilirsin.

Orxan777
17-06-2012, 09:27
7815 çıkışı 1 amper verir. Adaptör çıkışı da zaten doğru akım. Ayrıca köprü diyot ile doğrultmaya gerek yoktur.

12-15 volt veren adaptör kullanmak yerine neden Amerika'yı tekrar keşfetmeye çalışıyorsun.

Cevap için tşk ederim ama hocam hayır 1 amperlik diyil 5 amperlikdir belirtmişim zaten. Elimde 19.5 volt adaptör bulunurken 40ytlye yeni adaptör almam mantıklımı sizce? Ayrıca adaptör ac akım üretiyor üzerinde yazılı.
Benim asıl sormak istediğim şudur. Böyle devre kurarak şarj cihazına bağlarsam cihaza ve pile zarar vermeden şarj edebilirmiyim? diye belirtmişim.

Ya ALLAH aşkına ben ne soruyorum siz ne cavap yazıyorsunuz hocam konuda her şeyi açık açık belirtmişim zaten

Hocam lütfen kusura bakmayın ama konuyla alakasız cevap yazıyorsunuz diğer aradaşlarda konu başlığında cevap sayısı kısmına bakarak cevap yazıldı diye konuya girmiyorlar.

TunahanKucuk
18-06-2012, 01:05
vırvırvır yeter yahu bi sarj aleti almışsın özelliği belli inputu outputu belli 50 kişi aynı cevabı yazmış şöle yapsam olurmu böle yapsam olurmu. 11-17v arası 1A yada 1 milyon A hiç FARKETMEZ! nasıl elde ediyosan et bağla istediğin akımda sarj et.-ki sağlıklı olan şarj edebilceğin Max sarj akımı aldığın pilin üstünde yazıyor.Her şey yazıyor herşeyi okuyorsun ama herkesi geriyorsun.O devre bu devre köprü diyotla doğrultma bilmemne... sanki yap desek bukadar basit birşeyi elli kere soran biri yapabilecek o gereksiz alakasız devreyi. Senin gibi herkes bu hobiyi rahatlamak stresten uzaklaşmak için yapıyor milleti germenin anlamı yok bukadar üstelenmez bir konuda.Dalga geçer gibi hala ısararcı davranışınızda şüphe çekiyor...

atambay
18-06-2012, 15:38
Bu konu gereğinden çok fazla uzadı. yeterince doğru cevap yazıldı. Yanlış yazılan cevaplar da düzeltilmeye çalışıldı. Konu radyo kontrollü modelcilikten çıktı elektronik forumunu ilgilendiren boyuta geçti.
Her ne sebeple olursa olsun bu konuda veya bu konuyla ilgili herhangi bir konuda yeni bir başlık açılması halinde 6 günlük ceza verip mesajları sileceğim.
Bu başlığı da kilitliyorum. Bir süre sonra geri dönüşüm kutusuna göndereceğim.