PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rc malzeme yardımı

CanerT.
22-09-2012, 18:39
Abilerim, kardeşlerim arkadaşımla rc araba yapmak istiyoruz mümkün olduğunca hazır parçalardan kaçınıp kendimiz uğraşmak istiyoruz.Demir kesme, kaynak yapabilme gibi şansımız yok şaseden başlamayı düşünüyoruz kıl testere vb. bir araçla kolay kesip biçilecek ve dayanıklı olan bir malzeme önerebilir misiniz? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

demirci
22-09-2012, 19:49
Fiber kullanabilirsin

Ş@f@k
24-09-2012, 11:28
Grafik işleri yapanların kullandığı 3-4-5-10 mm kalınlıklarında olabilen beyaz üzerine pano gibi istenilen grafik resim işi sıvanan beyaz bir malzeme var ismini hatırlayamadım bunu kullanabilirsin, maket bıçağıylada kesebilirsiniz.

Fotoblok un plastik olanı.

E-revo_1997
24-09-2012, 18:27
Şafak abi sence o biraz kötü olmazmı yoksa senin dediğin başkamı çünki benim düşünceme göre o biraz kolay kırılıyor.

Ş@f@k
24-09-2012, 18:43
Şafak abi sence o biraz kötü olmazmı yoksa senin dediğin başkamı çünki benim düşünceme göre o biraz kolay kırılıyor.

Aynı şeyden bahsediyorsak kolay kırılma değilde esnek ama sağlam birşey, benim dediğim pek kırılgan olacak kadar fiber veya çıtır çıtır birşey değil.

E-revo_1997
24-09-2012, 20:23
Aynı şeyden bahsediyorsak kolay kırılma değilde esnek ama sağlam birşey, benim dediğim pek kırılgan olacak kadar fiber veya çıtır çıtır birşey değil.
Hah işte o evet kırılmayıp esniyor bence onu kullanıp altınada bir alüminyüm levha çekerse hem darbe anında o parça esneyerek esc motor vs. korur alimünyumda durup dururken esnemesini önler.

mehmetronik
25-09-2012, 06:43
Benim görüşüm aracın belirli kısımları için farklı parçalar kullanılması gerek mesela salıncak rot vs gibi parçalar için paslanmaz argon teli öneririm istediğiniz gibi penseyle büküp şekil verebilirsiniz bulunması kolay inceden kalına istediğiniz çapta var. Ben sadece bu telleri teflon parçalarla birleştirerek
Basit bi robot yapmıştım.
Ekleme ve menteşe gibi kısımlar için elimde patlak bi adaptörü parçalayıp ondan çıkan metal saç parçalarını kullanmıştım.
Bu işler pratik zeka,araştırma en önemlisi emek ve bolca sabır ister oturup 2 günde bi RC araç yapalım diye düşünüyorsanız kendinizi boşuna yormayın derim.

CanerT.
25-09-2012, 12:38
Önerileriniz için teşekkür ederim. Mehmet abi makine mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyiz hep ders hep ders nereye kadar, bir uğraş edinmek istiyoruz. İlk olarak elektrikli bi rc model düşünüyoruz tekerlekler motor vs gibi şeyler vardı zaten eğer alnımızın akıyla yapabilirsek bi de benzinli bir model yapmayı düşünürüz. Tek sıkıntımız kaynak demir işleme kesme gibi şeyleri yapma olanağımızın olmaması o yüzden kolay kesip şekil verebileceğimiz malzeme araştırıyoruz.

mehmetronik
26-09-2012, 07:17
Inanın bu yaptığınız uygulamalar işi ciddi alırsanız derslerden çok daha faydalı olacaktır.
Tavsiyem işin mekanik kısmına yoğunlaşıp mümkün ölçüde büyük bi araç yapmanız.
Bu da kesmeden delmeden kaynak kullanmadan nasıl olur bilemiyorum.
Bolca vida ve somun kullanacaksınız :D .
Kolay gelsin.

Ş@f@k
26-09-2012, 11:48
Bahsettiğim malzemenin adını buldum ''foreks'' miş...

Karbon çubuklarlada model araç yapılabilir.Düz levha halinde karbon formlar var.

SuperNaturel
26-09-2012, 19:01
Bahsettiğim malzemenin adını buldum ''foreks'' miş...

Karbon çubuklarlada model araç yapılabilir.Düz levha halinde karbon formlar var.

Bilimsel adı foreks olabilir.Reklamcılarda Dekota olarak bilinir.Bu iş için uygunmu bilemiyorum.Fazlaca esnek.Kep vs. için uygun fakat şase için kullanılabilirmi bilemiyorum.Kesip biçmeden, kaynatmadan bu işi yapmak biraz zor.Allah yardımcınız olsun.

CanerT.
27-09-2012, 01:24
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bazı hocalarımızdan da fikir alıp başlayacağız inş. Ortaya güzel bir şey çıkarda bizde foruma koyup bizimle aynı durumda olan sınırlı olanaklı arkadaşlara yol göstermiş oluruz :)