PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Balans Sorunu

emrah3684
15-01-2013, 17:37
google ve forum içi araştırma yapmama rağmen
bir sonuca ulaşamadım modlardan ricam konuya uygun tagları ekleyerek konunun bulunmasını sağlamak ve bu sorunu yaşayanların kolayca ulaşmasını sağlamak

balans sorununun genel çözümü nedir öncelikle buna cevap verirsek güzel olur

benim aklımdaki çözüm yöntemi ise karda sürme sonucu balans yapan iki lastiğin jantlarının içine yapışkanla ufak materyaller yapıştırmak olacak burada nasıl bir yapıştırıcı ve ne tür bir madde kullanmalayım

youtube da gördüğüm bir videoda benim söylediğim taktik kullanılıyordu
sizin önerileriniz ne olur

lastiklerimin aşırı balans yapması sonucu sanırım hubumu kırıdm
çünkü aşırı bir titreme yapıyor ve huba çok fazla güç bindirdi sanırım

videoyu merak edenler için ekliyorum elimde o malzemeden de bolca mevcut zaten
kırtasiyelerden çok ucuza bulabileceğiniz hamur silgi ama yüksek rpm lerde nasıl bir tepki verir bilemem.. hubum elime ulaşınca buradan yayınlarım

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CTihLLCbMHg

alport
15-01-2013, 21:47
Videoda yapılan balans ayarı yeni lastiklere yapılıp lastiğin ağırlığının her yerinde eşit olmasını sağlar. Bu yöntem sadece sıfır lastiklerdeki çok ufak balans bozukluklarını düzeltmek için kullanılır. Sizin bahsettiğiniz bundan daha farklı bir sorun ve farklı çözümler gerektiriyor. Islanan lastiğin içindeki sünger su çekip bunu dışarı atamadığında şekli bozulur, daha uzun süre ıslak kaldığında ise içindeki sünger çürür hatta kopabilir ve lastiğin balansını ciddi şekilde bozar. Bunu engellemek için lastiklerin üzerine en az iki adet daha iyisi 4 adet karşılıklı delik açılır ve ıslak zeminde kullanım sonrası araç havaya kaldırılıp bir süre hafif gaz verilerek lastiğin içine giren suyun ve diğer yabancı maddelerin dışarı atılması sağlanır bu işlemden sonra da lastikler sıcak bir ortama konup kurutulmalıdır. Bunları yaparsanız süngeriniz uzun süre sağlam kalır ve lastiğinizde balans sorunu olmaz. Kemerleri delmek için kullanılan bir el aleti vardır. Lastikleri bu aletle kolaylıkla ve çok düzgün şekilde delebilirsiniz. Eskiden bu şekilde lastiklerimizi delerken günümüzde bir çok buggy yarış lastiği fabrikadan delinmiş olarak gelmeye başlamıştır. Bu yöntem ile sadece su değil lastiğin içine giren ufak her tür yabancı cisim temizlenmiş olur..

emrah3684
15-01-2013, 22:15
tolga abi yanlış anlamadıysam lastikleri delicez ama bu sefer de lastik yırtılmazmı o delik genişleyip

alport
15-01-2013, 22:28
Hayır yırtılmaz. orta hat üzerinden ve karşılıklı olacak şekilde mercimek tanesinde biraz küçük delikler yeterli. Sıcak bir şey ya da yüksek devirli matkap da kullanılabilir ama çok içeri girip süngeri parçalamayın.

alport
15-01-2013, 22:30
Hatta özel aleti de varmış :)
http://www.redrc.net/2009/02/fastrax-tire-hole-punch/

emrah3684
15-01-2013, 22:36
verdiğin bilgiler için teşekkürler abim
şu an o aletin gelmesini beklemek, bütçe ayırmak bana pek uygun değil =)
çuvaldız yada iğne ile olurunu biraz araştırayım

alport
15-01-2013, 22:52
O kadar kalın bir iğne bulamazsın. yukarıda dediğim gibi 5mm civarı matkap ucu ya da bu çapta ısıtılmış bir cisim olabilir.

emrah3684
15-01-2013, 23:11
teşekkürler abim yarın sınavdan sonra uygulamaya geçerim

emrah3684
16-01-2013, 17:31
evet bugün tolga abinin dediği yöntemi deneyerek evde bulduğum en kalın çuvaldızla lastiklerimi eşit aralıklarla 4 yerden deldim

lastikler havada çeyrek ve yarım gaz vererek suyun dışarı çıkmasını sağladım
o küçücük deliklerden inanın bayağı su çıkıyor elimi lastiklerin önüne koyunca elimi ıslatacak kadar su çıktı içlerinden

ve balans sorunu büyük ölçüde azaldı ve pillerimi şarj edip dışarı çıktım sonuç çok hoşuma gitti
lastikleri kuru ortamda kullandığım için normal sürüş esnasında bile lastiklerden su dışarı çıkmış ve deliklerin etrafının ıslak olduğu gördüm

çözüm için tolga abiye tekrar teşekkürler

gezgin_33
16-01-2013, 18:56
evet bugün tolga abinin dediği yöntemi deneyerek evde bulduğum en kalın çuvaldızla lastiklerimi eşit aralıklarla 4 yerden deldim

lastikler havada çeyrek ve yarım gaz vererek suyun dışarı çıkmasını sağladım
o küçücük deliklerden inanın bayağı su çıkıyor elimi lastiklerin önüne koyunca elimi ıslatacak kadar su çıktı içlerinden

ve balans sorunu büyük ölçüde azaldı ve pillerimi şarj edip dışarı çıktım sonuç çok hoşuma gitti
lastikleri kuru ortamda kullandığım için normal sürüş esnasında bile lastiklerden su dışarı çıkmış ve deliklerin etrafının ıslak olduğu gördüm

çözüm için tolga abiye tekrar teşekkürler

Lastiklerin fotolarını koyabilirmisin. Tam olarak nasıl bir işlem yaptınız.

emrah3684
16-01-2013, 19:00
fotoları koyarım koymasına ama bir faydası olmaz hocam çünkü delikler çok ufak ben bile zor görüyorum kamerada gözükeceğini sanmam ama isterseniz genede koyarım

alport
16-01-2013, 20:28
-İşe yaramasına sevindim Emrah.
-Bendeki fabrikadan delik gelen lastiklerin fotosunu bu gece koyarım.

alport
16-01-2013, 22:41
Lastiklerin fotolarını koyabilirmisin. Tam olarak nasıl bir işlem yaptınız.
Elimdeki fabrikasyon delik lastiklerin fotosu aşağıda. Aynı deliklerin tam karşısında bir tane daha var.
115979

gezgin_33
17-01-2013, 10:08
Tesekkürler. Ben de yeni aldıgm Stampede nin larstiklerinin yol tutusundan pek memnun devgilim. konuyla ilgili başlıkta acmıştım ama kimseden cevap gelmedi. Tolga bey sanırım bu işlerde ustalasınız. Bana onerebileceginiz bir lastik varmı.? Stampede uydun. Hex capı. 12 mm

alport
17-01-2013, 10:43
Aşağıdaki lastikler stampede'nin standart lastiklerine göre çok daha iyi bir tutunma sağlayacaktır.
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXBMHE&P=7

gezgin_33
17-01-2013, 11:56
Aşağıdaki lastikler stampede'nin standart lastiklerine göre çok daha iyi bir tutunma sağlayacaktır.
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXBMHE&P=7

Cevabınız ve yardımlarınız için teşekkürler. Fakat fobby de yeniyim. Bu lastigi bulabilecegim yurtiçi bir firma yokmu acaba. Yardımlarınız için tesekkürler.

alport
17-01-2013, 12:07
Yok ne yazık ki. Amainhobbies.com'u kullanabilirsiniz. direk kredi kartı ile ödeme yapsanız da kesinlikle sorun çıkmayan, bir şekilde postada kaybolup ürün elinize ulaşmazsa da para iadesini hiç sıkıntısız yapan bir sitedir. Linkini verdiğim towerhobbies'te bu konuda çok güvenilirdir ama onların kargo ücretleri biraz daha yüksektir.

gezgin_33
17-01-2013, 12:26
Tesekkürler.

brknyuk
17-01-2013, 13:52
merhaba
Merak ettiğim birşey oldu lastiğin içinde kum birikmesi olmuyor değil mi? ince kum taneleri girip süngere ve lastiğe yapışabilir diye düşündüm.

alport
17-01-2013, 15:17
Tam tersi, o ince kum ve toz zaten delik olmasa da bir yerlerden içeri giriyor ve lastikte delik yoksa genelde içeride kalıyor. Merkez kaç kuvvetinden dolayı bu açılan deliklerden içeri bir şey girmesi mümkün değil

gezgin_33
17-01-2013, 17:25
Ne yalan soyleyeyim actıgımız deliklerden lastik yırtılır korkusu içindeyim. Cesaret edemiyorum. Ayrıca bu soylediginiz tüm RC lastikleri için gecerli bir yöntemmidir. Eger oyle ise neden butun lastikler fabrika cıkışlı delikli degil.?

alport
17-01-2013, 17:43
Fotodakinden çok daha kötü açılmış kenarları yamuk yumuk ve büyük delikli lastiklerim oldu ama hiçbirinde oradan bir yırtılma yaşamadım. Teknolojinin her sınıfa yayılması zaman alabiliyor. Offroad sınıfının başını buggy'ler çeker ve bu uygulama ilk kez profesyonel buggy yarış pilotları tarafından kullanılmaya başlamıştır, daha sonra uygulama yaygınlaşınca fabrikasyon ürünler de gelmeye başlamıştır. Örneğin proline 1/8 buggy lastiklerinde geçen sene delik yokken bu sene konmaya başlanmıştır. Sweep markası da (fotodaki lastikler) son 6 aydır ürettiği yeni seri jant ve süngere sahip lastiklerde delik kullanmaya başlamıştır. RTR olarak satılan araçlar şu an ayrı ayrı satılan ekipmanların (motor, servo v.b. ) teknolojisini en az 2-3 sene geriden takip etmektedir. Bunu formula 1 araçlarında geliştirilen teknolojilerin yıllar sonra binek araçlarda kullanılması gibi düşünün ;)

gezgin_33
17-01-2013, 18:17
Fotodakinden çok daha kötü açılmış kenarları yamuk yumuk ve büyük delikli lastiklerim oldu ama hiçbirinde oradan bir yırtılma yaşamadım. Teknolojinin her sınıfa yayılması zaman alabiliyor. Offroad sınıfının başını buggy'ler çeker ve bu uygulama ilk kez profesyonel buggy yarış pilotları tarafından kullanılmaya başlamıştır, daha sonra uygulama yaygınlaşınca fabrikasyon ürünler de gelmeye başlamıştır. Örneğin proline 1/8 buggy lastiklerinde geçen sene delik yokken bu sene konmaya başlanmıştır. Sweep markası da (fotodaki lastikler) son 6 aydır ürettiği yeni seri jant ve süngere sahip lastiklerde delik kullanmaya başlamıştır. RTR olarak satılan araçlar şu an ayrı ayrı satılan ekipmanların (motor, servo v.b. ) teknolojisini en az 2-3 sene geriden takip etmektedir. Bunu formula 1 araçlarında geliştirilen teknolojilerin yıllar sonra binek araçlarda kullanılması gibi düşünün ;)

Bilgi için tesekkürler.