PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2-vites

RoCCo
30-04-2004, 21:23
Arkadaşlar merhaba . 10 gün önce tower'dan gelen 2 vites (TG-10 için) setini bu hafta uygun zaman buldugm icin takayım dedim . Klavuzda gösterdiği şekilde her şeyi yaptım yerine taktım . Bir kaç tane sorum var yardımcı olursanız sevinirim .

1 - Önceden (yani vites olmadan önce) arabayı ileri dogru elimle ittirdiğimde çok rahat bir şekilde akıp gidiyordu . Şimdi elimle ittiriyorum gitmiyor . Gitmesi içinde çok büyük güç sarf etmem gerekiyor . Motoru çalıştırınca gaz verince araba çok güzel bir şekilde gidiyor ama . Bu neden böyle oluyor? Sizin araçlarınızda da mı bu böyle? Yoksa ben bi şeyleri yanlış mı yaptım?

2 - Vites değiştirirken videolarda 2. vitese geçerken geçiş sesi çıkartıyordu . Benimkinde 2. vitese geçerken ses fln çıkartmıyor . Ya da çıkartıyor ben anlamıyorum . Sizin araçlarınızda da bu ses çıkartma olayı var mı?

3 - Vites'in geçis zamanını ayarladığımız vidayı sonuna kadar açarsam içindeki yay dışarı fırlar mı? deniycem bi daha toparlyamazsam diye deneyemiyorum?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

bu arada bi sorum daha var . arabamı bursa pistinde sürerken yanlayım derken tekerleklerin yere tutunacağı tuttu ve araba takla attı. atarkende ileride demir parmaklılara çarptı ve motorun sogutucu kafasının 1/3'ü gitti . Motorun soğumasında kötü bir etki yapar mı bu kırık? heatsink'i değiştiricem ama tower'dan sipariş vermem içim 1 ay kadar beklemem gerekiyor bi kaç tane daha alacaklarım var alırken hepsini birlikte alayım diyorum . Bir sorun çıkartmaz işallah?

kepaze
30-04-2004, 21:38
2- Kesinkikle ses çıkartır. Motor 2. vitese geçtiği an devir düşürür, bununda sesini duyman lazım. Eğer duymuyosan büyük bi ihtimale geçmiyodur. Veya vites aralıkların çok kısadır. Yani 1 den 2 ye geçerken alt devirde geçiyodur. Sende bunu hissetmiyosundur büyük bi ihtimalle. Yada vites aralıkların çok uzundur. 2. vitese geçmeye zaman yetmiyodur.

RoCCo
01-05-2004, 00:59
nasıl düzelticem bu vites aralıklarını fln?

platy
01-05-2004, 01:27
1- arabanın elinle ittirince rahat gitmemesi dişlilerin birbirine alışmamasından oluyor olabilir. Ama çokta zor gitmemesi lazım. Bir şeyleri yanlış yapıp , o şekilde çalıştırdıysan zaten arabayı dişliler gitmiştir.

2- 2. vitese geçerken , araba fark edilir şekilde ses çıkartır ve kendini ileri doğru atar. Motor bir anda devir düşürür , araba burnunu kaldırır , devir artar.

3- Vitesi değiştiren manyatadaki vidayı sonuna kadar açarsan vites geçmez. Vidayı ne kadar açarsan vites o kadar yüksek devirde , geç atar. Sonuna kadar atarsan atmayabilir bile. Sonuna kadar sıkarsanda direk 2. viteste kalkar araba.
Onu ayarlaman lazım. Ortalara getirirsin , gazlarsın erken atıyosa biraz açarsın yaylı vidayı , çok geç atıyor yada atmıyosa sıkarsın vidayı.
Vites atması hava şartlarına göre bile farklılık gösterir.

Araba yerden çokmu yüksek , virajda , düz asfaltta takla atması ilginçmiş. Soğutucunun nereden ne şekilde dağıldığı önemli.
Arabanın üstünde kep yokmuydu ? Yoksa keptemi darmadağan oldu ?

RoCCo
01-05-2004, 01:37
:) arabanın üstünde kep vardı fakat kebi dışarıdan tutturmadığım için ilk taklada fırladı arabanın üstünden . resmini göndererim sogutucunun . motorun içi falan gözükmüyor ama 1/3 kadarı gitti yani . Bu arada ben vidayı sonuna kadar sıktım galiba ondan duyamıyorum vites geçişini . Çok uğraştıracağa benziyor şu vites beni ama hadi neyse.. Şu arabanın elle gitmesi olayını nasıl anlatayım vites yokken gittiği gibi rahat gitmiyor yani (en güzel böyle açıklanabilirdi heralde :) ) .

platy
01-05-2004, 02:07
Sonuna kadar sıkıyosan vidayı direk 2 de kalkıyosundur o zaman.
Gevşet onu yavaştan yavaştan.
Vitesi ayarlaman zaman alır.

Vitesi taktıktan sonrada rahat gitmesi lazım. Sorun olabilir. O şekilde kullanma bence. 2. vitesi alıverirsin eline mazallah.

RoCCo
01-05-2004, 02:17
bakıyorum bakıyorum bi sorun yok ama dikkatimi çeken şey o . ya bu tamiyaların vites sistemi böyle . ben bi yerde yanlıs yaptıgımı sanmıyorum cunku gerci bi daha bakıcam ama . bugun pistte 2 depo bitirdim dişlilerde sıyrılma yok . fakat araba giderken dişlilerden biraz fazla ses geliyor sanki . şu 2. vites sesini duymam lazım sırf onun için vites getirttim towerdan . platy sonuna kadar açarsam içindeki yay yerinden çıkar mı?

ersin
01-05-2004, 02:34
rocco;

arabandaki çift vites sisteminin tek vitesli haline göre elinle itince yavaş gitmesi doğal, fakat elinle itince zorlanacak kadar olmaması gerekir. meselaaraba tek vitesliyken ittiğinde 1 metre gidiyorsa aynı kuvveti uygulayarak çift vitesli halini itersen 0.7 metre gidebilir, bu normal bir tepkidir

RoCCo
01-05-2004, 02:42
asırı bi zorlanma yok yani araba gitmemek için kendini kasmıyor ama öncekinde ittigim zaman 1 metre gidiyorsa şu anda yarım metre fln gidiyor . şimdi aklıma gene bi soru takıldı bu zamanda motorun dişlileri döndürmesi için daha çok güç harcaması gerekmeyecek mi?

ersin
01-05-2004, 02:50
bunu bence en iyi oğuz abi açıklar :D

RoCCo
01-05-2004, 02:57
:) ilgilendiğin için saol .

platy
01-05-2004, 03:21
Nasıl motorun dişlileri döndürmesi için daha çok zaman gerekmeyecekmi :?:
Vidaları sonuna kadar açarsan vitesten bi şey anlamazsınki. 2. vitese geçmez. Alltime 1. vites olursun anlıcağın.
Biraz aç vidaları dene , vites erken atıyosa biraz daha aç.... Kendin ayarlıcan artık onu.
Sesinde pek bi numara yok ama. Bildiğin vites değiştirme olayı gerçek arabadaki gibi. Gidişi daha güzel.
Serpent te 2 ye geçtimi burnunu kaldırışı var görmen lazım.

nitro_rs4
01-05-2004, 11:29
Sağol Ersin,
Çok iyi açıklarmıyım bilemiyorum ama ben de bildiğim kadarıyla yazayım bakalım.

1. Arabaya takılan vitesin arabanın boşta gidişini engellememesi gerekiyor. Bahsedilen etki en fazla Ersin'in dediği kadar olabilir. Çünkü vites aktif bir ekipmandır ve motor arabaya hareket vermediği ve gerekli şartlar sağlanmadığı sürece vites aktif hale gelmez. Yani 1. vites dişlisi görev yapar ve vites takılmamış gibi bir davranış sergiler. (Benim RS4 kuvvetli itersem yaklaşık 4-5 metre gidiyor) Sonuç olarak arabada belirgin bir tutukluk varsa tavsiyem kafa patlatma ve vitesi dağıt manuel de gösterildiği gibi dikkatlice yeniden topla. Soru: Arabadaki tutukluk sabit mi, yoksa elinle ileri doğru yavaşca ittiğinde bir rahatlıyor, bir sıkılıyormu..?
2. RC arabalardaki vites sistemi genelde merkezdeki bir mekanizmanın merkezkaç kuvvetinden doğan etkiyle açılıp dışdaki 2.vites dişlisini tutan parçayı yakalamasıyla çalışır. (balata yada pin sistemi) Dolayısıyla, ayar yaparken; ayar yaptığınız yay pabucun yada pin'in arka kısmına (açılmayan taraf) baskı yapıyorsa vidayı sıktığınızda, ön kısmına (açılan kısım) basıyorsa gevşettiğinizde vites geç atar. Arkadaşlarında dediği gibi arabanın 2. vitese geçtiği farkedilir. Kalkışdan hemen sonra geşiyorsa farketmek kolay fakat bu seferde son süratinden anlarsın. Ayar için en güzeli sonuna kadar sıkıp yavaş-yavaş açarak denemektir.
3. Vidayı sonuna kadar açarsan dişlerden kurtulup vidayı-yayı vs. kaybedebilirsin.

nitro_rs4
01-05-2004, 11:32
Düzeltme;
2. RC arabalardaki vites sistemi genelde merkezdeki bir mekanizmanın merkezkaç kuvvetinden doğan etkiyle açılıp dışdaki 2.vites dişlisini tutan parçayı yakalamasıyla çalışır. (balata yada pin sistemi) Dolayısıyla, ayar yaparken; ayar yaptığınız yay pabucun yada pin'in arka kısmına (açılmayan taraf) baskı yapıyorsa vidayı sıktığınızda, ön kısmına (açılan kısım) basıyorsa gevşettiğinizde vites geç atar. Arkadaşlarında dediği gibi arabanın 2. vitese geçtiği farkedilir. Kalkışdan hemen sonra geşiyorsa farketmek kolay olmaz fakat bu seferde son süratinden anlarsın. Ayar için en güzeli sonuna kadar sıkıp yavaş-yavaş açarak denemektir.

RoCCo
01-05-2004, 23:25
hepinize ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim . arabayla ilgili tüm sorunları hallettim tek sorunum vitesi ayarlamak kaldı . nitro_rs4 dediği gibi komple dağıtıp yeniden toparladım sorun çözüldü . fakat şu anda vites'in geçtiğini hala anlayamıyorum . az önce garaja indim denemek için gene tık yok ya da vites değişiyor ben fark etmiyorum gürültüden . zaten garajda yer kısıtlı oldugu icin arabayı havaya kaldırıp bosta gaz vererek deneyim dedim bu seferde gürültü ve yankı oluştu motora zarar verecek diye de tedirgin oldum 2-3 saniye tam gaz verebildim . neyse vidayı sonuna kadar sıkıp tekrar deneyeceyim olmazsa sizlere gene danışırım . tekrar teşekkürler

aytugcaglar
02-05-2004, 00:27
rocco bı tavsıye aracı havada cok suratlı calıstırma :)

RoCCo
02-05-2004, 00:36
zararlı olduğunu biliyorum :) ama napiim yer yoktu dışarısı da yağmurluydu .

nitro_rs4
02-05-2004, 12:36
Rocco; sorunu çösdüğüne sevindim.
1. Aytuğun dediği gibi arabayı asla boşta yüksek rpm de çalıştırma crank konunu kırarsın.
2. Senin arabanın vitese geçtiğini ancak hızlanmasından anlarsın çünkü senin vites sistemi o beklediğin sesi çıkarmaz.HPI gibi pin-yakalama sistemli gibi değil balatalı. Aynı Fly wheel den sonraki kavrama sistemi gibi.
Kolay gelsin.

RoCCo
02-05-2004, 20:28
oğuz abi senin dediğin doğru galiba . çünkü arabaya sabit şekilde gaz veriyorum 3-4 saniye bekliyorum , daha sonra biraz daha artırıp gene sabit şekilde 3-4 saniye gaz veriyorum bir süre sonra araba kendiliğinden devirlenip hızlanıyor ben sabit şekilde gaz verirken heralde o zaman 2. vitese gecmis oluyor galiba?? . vites ayarlamasını da dediğiniz gibi sonuna kadar sıkıp yavaş yavaş acarak yaptım o da duzeldi.