PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni başlangıç

v_tec
09-07-2013, 16:38
arkadaşlar merhaba.

foruma yeni üye oldum.yanlış yere konu açtıysam kusura bakmayın lütfen.

izmirde yaşıyorum tekne alıp uğraşim diyorum anlıyacağınız.

spartan diye bir model var ama forumları kurcalıyınca biraz sorunlu olduğunu gördüm.

neyi tavsiye edersiniz.

1 milyar başlangıç için iyimidir.
saygılar.

ceb76
09-07-2013, 18:19
Selam,

Öncelikle hoş geldiniz.

Tekne işi diğer rc türlerinden zevkler konusunda biraz farklıdır.

Fiyat ve kaliteden önce nasıl bir tekneyi, nerede yüzdüreceğinize karar vermeniz gerekir. Deep V veya V tekneler diğerlerine göre daha stabilken, katamaran veya hidro tekneler daha hızlıdırlar. Ama onlarda en ufak dalgaya dahi dirençsiz olurlar. Haliyle deniz için V tipi daha uygunken, etrafta gölet varsa, hız açısından diğer tipler daha keyif verecektir.

Buna göre karar verdiğiniz zaman, otomatikman tekne ebatı da ortaya çıkacaktır. Deniz gibi dalgaya açık yerlerde ebat ne kadar büyürse denge o kadar sağlanacak, gölet tarzı yerler ise her durumda hata payını daha fazla tolere edecektir.

Yukarıdakilere göre bir seçim yapıldıktan sonra, esas en zor iş olan 'zevkine göre' bir tekne bulmaktır. Çünkü görsellik belkide perfermans kadar önemlidir teknede. Tip, renkler, reklamlar yüzünden belkide en performanslı olanı bir anda gözden düşüverir.

Bütün bunlara karar verdikten sonra, zaten fiyat işi gelir ki oda neyse ona göre verilir zaten ;)

Gelelim Spartan'a. Açıkçası en büyük sıkıntısı motorunun ve haliyle pillerinin ısınması ile içine su almasıdır. Motor su ceketini değiştirmek ve kapağın izolasyonuna çok dikkat etmek gerekir ilk etapta. Gerekli modifikasyonlar yapıldıktan sonraysa bu sıkıntıların hiç birisi kalmaz.

Burada, 'bence' esas unutulmaması gereken nokta, hazır alınan veya alınacak olan tüm teknelerin bir süre sonra sıkıntılı olsun olmasın, modifikasyona uğrayacaklarıdır. Çünkü performansları kesinlikle sahibini tatmin etmeyecektir. Bu yüzden ya üzerlerinde oynanacaktırlar yada yenileri alınacaktır.

Sıfır veya ikinci el, yukarıda yazdıklarıma göre bir seçim yapmanızı öneririm. Bunun sonucunda Spartan'da olsa, Pro-Boat da olsa, Himoto'da olsa kalitede, zafiyetlerde üç aşağı beş yukarı tekneleri eşitleyecektir. Kaliteli olupta, sizi üzmeyecek teknelerin yurt içi satış fiyatlarıysa hemen hemen 1000 lira civarlarında dolaşır.