PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : helikopter yapmak

mehmetaa
09-05-2006, 20:12
arkadaşlar biz helikopter yapmak istiyoruz ama hiç bir yerde bilgi veya döküman bulamadık elinde olan varsa gönderebilir mi yoksa yanlış yerdemiyim burada alım satım işleri mi yapılıyor lütfen yardım edin.büyük olasııkla elektrikli yapacaz.elektronik bölümü mezunuyum ve makinacı arkadaşta var.lütfen yardım sadece hobi için aslında deneme mantığıyla yapılabilir ama bilgi varsa lütfen gönderirmisiniz.

M_tech
09-05-2006, 20:23
arkadaşlar biz helikopter yapmak istiyoruz ama hiç bir yerde bilgi veya döküman bulamadık elinde olan varsa gönderebilir mi yoksa yanlış yerdemiyim burada alım satım işleri mi yapılıyor lütfen yardım edin.büyük olasııkla elektrikli yapacaz.elektronik bölümü mezunuyum ve makinacı arkadaşta var.lütfen yardım sadece hobi için aslında deneme mantığıyla yapılabilir ama bilgi varsa lütfen gönderirmisiniz.

helikopter yapmak ucak yada tekne yada araba yapmaya benzemez,kargo dahil 150 dolara alırsın 4 kanal bir helikopter,hem incelemiş olursun hemde yapmak istersen "know how " öğrenmiş olursun.

RoCCo
09-05-2006, 20:25
Selam . Fikriniz gerçekten güzel fakat bu aletleri hesap , kitapsız uçurmak gerçekten zor . Ucuz fiyatlı elektrikli helikopterler var . Onlardan almanızı tavsiye ediyorum .

gunser
09-05-2006, 20:27
Valla yapılamaz diye bişe yoktur. Ama zamanım çok diyorsanız buyrun yapın. Ama arkadaşların dediği gibi piyasada ucuz helikopterler var. Dökümanda bugüne kadar görmedim. Yaparsanızda sizlere kolay gelsin.

DeLLyCeM
09-05-2006, 20:29
Önce alıp bir uçurmayı deneyin hemde yakından nasıl birşey olduğunu görürsünüz eğer başarılı olursanız yapma kısmına geçebilirsiniz. Kartondan ev yapmaya benzemiyor yani :)

cem
09-05-2006, 20:35
Cok dogru,helikopter yapmak araba tekne yapmaya benzemez....

mehmetaa
10-05-2006, 01:11
ewet anladığım kadarıyla herkes bir defa almamı öneriyor tabi haklısınız ama ben onu aldıktan sonra kesinlikle yapmam.ben elektronik aksamını arkadaşımda mekanik aksamını gövdesini falan yapacak o da bende mesleğimizde ustayız diyebilirim.ama hiç böyle model yapmadığımızdan nasıl yapıldığını bilmiyoruz ama alıp incelemek lazım biz sadece uçurmak veya zevk almak için değil bilgisayardan kameralı kontrol yapmak istiyoruz hatta tabi ileride şehirler arası posta işlemi için kullanılabilir ama bunun için kablosuz internetin çok gelişmiş olması gerekir döküman bulamayacağıma göre dediğiniz gibi alıp inceleyeyim ama bana çok basit geliyor havada savrulma işi zaten arkadaşımın denge kuralı ile ilgili o problemi ben hallederim dedi halledeceğinden de eminim model vinç yapmıştı çok güzel oldu onun bitirme ödeviydi bende mikroişlemci kullanmayı düşünüyorum çok konuştum herhalde takıldığımız yerde yardım edebilecek ustalar bize yardım ederse memnun olurum.ayrıca bu iş için 1 aydan fazla süre ayıramayız (sınav sonuçları açıklanana kadar)

M_tech
10-05-2006, 03:09
hayal kurmak güzeldir ama olabilecek şeyler kurmak lazım,şehirler arası posta fikri güzelde,yaptığın helikopter kendini zor taşıyacak bu 1, konya ovasında senin helikoptere yakıt vercek kaç nitro istasyonu var bu 2, 1 aydan kısa sürede 0 dan başlayan biri nasıl helikopter imal edebilir bu 3, arkadaşın denge konusunu halledebiliyorsa futabaya gyro yapsın hem para kazanır hem yeteneğini kullanmış olur.. gibi cevaplar alabilirsin . şimdi senin düşüncelerini alalım.

pons gliom
10-05-2006, 09:23
Cok dogru,helikopter yapmak araba tekne yapmaya benzemez....

cok dogru.. helikopter yapmak hic bir seye benzemez..

mehmetaa
10-05-2006, 09:25
bu hayal değil yapılamayacak şeyler hayal ama bu yapılabilir.sadece başlangıç için biraz uraşacağız sonrası gelecek zaten nasıl ilk bilgisayar gelişip bu hale geldiyse oda gelişebilir anladığım kadarıyla burada kendisi yapan yok sürekli hazır alınmış sizi unutmazsam yaptığım projeleri nasıl yaptığımı burada anlatabilirim.hepinize uçmalarınızda başarılar dilerim.gerçekten beni daha fazla hırslandırdınız.zaten dediklerinizi biz düşünmüştük.istasyona falan gerek yok elektriği bile frekansla taşıyacağız tabi başlanıç aşamasında değil.hepinize kolay gelsin.

khaledome
10-05-2006, 09:55
peki yeniden keşfetmek istiyorsan, amerika orda :)

red_fin
10-05-2006, 09:57
elektriği bile frekansla taşıyacağız

Con Ahmet'te bir zamanlar devr-i daim makinası yapmaya kalkmıştı bilmem hatırlayanınız var mı?:D:D

Ama olur da bir şekilde yaparsanız tarihin sayfalarına isminizi altın harflerle kazırsınız. Ne Tesla, ne Volta, ne Edison. Herkes Mehmetaa'dan bahsediyor olur.

SUN
10-05-2006, 10:12
peki yeniden keşfetmek istiyorsan, amerika orda :)

:lol:
bende istiom keşif fln :lol:

mehmetaa
10-05-2006, 10:43
ne demek istediğinizi anladım. Türkiye nin neden gelişemediğini şimdi daha iyi anlıyorum.bana göre bir şeyden korkarsan olmaz dersen ona tutsak olursun ama üzerine gidersen bir gün mutlaka galip gelirsin.ama fazla uzatmayada gerek yok ben işime bakayım anlaşılan internetten bana yardım gelmeyecek.temmuzun 20 sinde falan biz başlıyoruz sadece bir kaç fikir almak istemiştim ama olmadı.hepinize düşüncelerinizden dolayı teşekkür ediyorum.belki bir gün benim helikopterlerimi veya uçaklarımıda alırsınız üzerinde made in Turkey yazar.(ama asla america yazmaz.)

viaconme
10-05-2006, 10:47
demirci nickli arkadaşımızı biliyorsunuz... yaptığı paletli savage ıda... ilk resmini gördüğümde hadi canım oradan demiştim. inanmamıştım. çünkü türkiye'de bizler her konuda olduğu gibi bu konudada hazıra çok düşkünüz. Yabancı forumları takip edebiliyorsanız insanların neler yaptığını ve yapabileceğini daha iyi anlarsınız.
Yapılamıyacak olsa bile uğraşmak bence güzel bir olay. Sonuçta bilgi ve fikir paylaşımı birbirimize destek için buradayız.

SUN
10-05-2006, 10:47
ne demek istediğinizi anladım. Türkiye nin neden gelişemediğini şimdi daha iyi anlıyorum.bana göre bir şeyden korkarsan olmaz dersen ona tutsak olursun ama üzerine gidersen bir gün mutlaka galip gelirsin.ama fazla uzatmayada gerek yok ben işime bakayım anlaşılan internetten bana yardım gelmeyecek.temmuzun 20 sinde falan biz başlıyoruz sadece bir kaç fikir almak istemiştim ama olmadı.hepinize düşüncelerinizden dolayı teşekkür ediyorum.belki bir gün benim helikopterlerimi veya uçaklarımıda alırsınız üzerinde made in Turkey yazar.(ama asla america yazmaz.)

+1 rep.
walla bende de nikko heli var. ama uçuramadım paso yere çakıom. :D bilgi pek weremiyebilirim ama yine de soracağın bişi olursa elimden geldiğince araştırırım.
istiyosan özelden msj atabilirsin. Çalışmalarında başarılar.

red_fin
10-05-2006, 10:53
Yapılmaz diye birşey yok. Ama söylediğin şartlarda yapmak çok zor. Bu iş sadece elektronik ve mekanik bilgisi ile olmaz. Aerodinamik kuramlarına da çok hakim olman lazım. Özellikle helikopterin aerodinamiğine.

Hadi benden de biraz kaynak desteği..

http://www.copters.com/helo_aero.html
http://www.dynamicflight.com/aerodynamics/
http://www.verticalreference.com/articles/publish/article_14.shtml
http://www.helicopterpage.com/
http://www.enae.umd.edu/AGRC/helibook.html

Umarım ingilizcen vardır...

mehmetaa
10-05-2006, 11:07
çok sağolun

viaconme
10-05-2006, 11:09
Yapılmaz diye birşey yok. Ama söylediğin şartlarda yapmak çok zor. Bu iş sadece elektronik ve mekanik bilgisi ile olmaz. Aerodinamik kuramlarına da çok hakim olman lazım. Özellikle helikopterin aerodinamiğine.

Hadi benden de biraz kaynak desteği..

http://www.copters.com/helo_aero.html
http://www.dynamicflight.com/aerodynamics/
http://www.verticalreference.com/articles/publish/article_14.shtml
http://www.helicopterpage.com/
http://www.enae.umd.edu/AGRC/helibook.html

Umarım ingilizcen vardır...

Egemen bey, bizler yaratıcı insanlarız sadece biraz tembellik ve hazırcılık var :D .... Sizin bazı konulardaki fikirleriniz bizlere zamanında olmayan şeylerin de olabileceğini göstermişti. :)

Linkler için teşekkürler ....

khaledome
10-05-2006, 11:14

insanların sana anlatmak istediği ama senin anlamak istemediğin şey şu,
daha önce yapılmış ve başarılmış bir işi, sıfırdan yapmaya başlamak bana göre hatadır.
demirci arkadaşımız "eline bir savage alarak" üzerindeki motoru, servoyu, alıcıyı kullanarak, daha önce "yapılmamış" bir alet yaptı. bence muhteşem de bir başarı gösterdi. şimdi benim bir helikopter almama gerek yok ben sıfırdan yaparım helikopteri demek çok ulubatlı Hasan bir davranış. Bu projeye başladığında sıfırdan servo yapamayacağın için gidip servoları satın alacaksın, e kumanda ve alıcısınıda yapmak zor gelecek gidip onları da alacaksın, bir süre sonra bakacaksınki, basit bir kaç parça dışında hiç bir şey yapmamışsın, topladığın helikopter parçalarını birleştirmişsin. E maksat helikopter toplamaksa, al bi tane kit birleştir, mutlu ol.
Birde bir işe biraz yavaş girilir, düşünerek, inceleyerek, burada sana akıl veren adamlar daha önce helikopter kullanmış, birleştirmiş, kırmış tamir etmiş adamlar. Eğer ki sana sadece elektronik ve mekanik bilmek yeterli değil, rc bilgisine ihtiyacın var, kolay diil diyorlarsa bir bildikleri vardır. senin boş yere zaman ve para kaybetmemen içindir bunlar.

ps: lütfen yazılarınıza dikkat ediniz!

anchor_et
10-05-2006, 11:57
evet halit in yaklaşımı doğru olanı bencede.. sıfırdan heli yapmak ile toplama parçalarla heli toparlamak başka şeyler.. paletli savage başka şey, sıfırdan savage yapacam demek başka şey... ben heli yapacam iddiasının orjinal bi tarafı yok bencede..

bonzipower4
10-05-2006, 12:33
Uçak olsa anlarım kralı yapılabilir ama heli çok zor. Hele de daha alet yerinden nasıl kalkar sorusunun cevabını bilemeden böle bişeye girişmek zaman kaybı bence. Bunu 5 yıllık helici söylese anlarım ama yeni başlayan biri hele de okul projesi içinse eğer...:eyaaaaa: Bence sene kaybetmek dışında pek bişey elde edemezsin. :D

ismail saka
10-05-2006, 13:44
burası bir paylaşım yeri ve fikrin çok güzel yazılanları okuyunca bence hevesiniz hiç kırılmasın gerçekten yardımsever insanların cevabları ile karşılaştın
her şeyi kendinizin yapmak istemesi güzel ama araba tekne hatta uçak bile kolay bi işken helikopter similatörde bile zor uçuyor eloktronik ve mekanik gerçekten yetersiz kalıyor
zaman ve para kaybını önlemek için hazır bir kiti olan arkadaşın en azından inceleyin ve elekronikle hiç oyalanmayın tamamen hazır kullanın geriside sizin eseriniz olsun havada tutabilirseniz kolay gelsin başarılar

savagegarden
10-05-2006, 14:14
şöyle duymuştum:
220 voltla çalışabilen normal bir elektrikli motora takılan bir pervaneyle 1kg lık ağırlık kaldırılabiliyormuş,
ama o motorda beş altı kg o da ayrı konu :D

kolay gelsin :)

RoCCo
10-05-2006, 16:19
Umarım siz yapar , videosunu buraya koyarsınız . Biz de gururla izler , "helal olsun arkadaş" deriz . Şimdiden başarılar...

M_tech
10-05-2006, 17:00
bu hayal değil yapılamayacak şeyler hayal ama bu yapılabilir.sadece başlangıç için biraz uraşacağız sonrası gelecek zaten nasıl ilk bilgisayar gelişip bu hale geldiyse oda gelişebilir anladığım kadarıyla burada kendisi yapan yok sürekli hazır alınmış sizi unutmazsam yaptığım projeleri nasıl yaptığımı burada anlatabilirim.hepinize uçmalarınızda başarılar dilerim.gerçekten beni daha fazla hırslandırdınız.zaten dediklerinizi biz düşünmüştük.istasyona falan gerek yok elektriği bile frekansla taşıyacağız tabi başlanıç aşamasında değil.hepinize kolay gelsin.

Aklı selim bir insana benziyorsun,tahsilinde var sanırım ama dediğin şeyleri bir daha oku Allah aşkına. Elektriği kaç kişi ne bütçeyle frekansla taşımışta siz taşıyacaksınız bu 1,ilk bilgisayarlardan bu yana gecen zamanda kaç yüz milyar dolarlık araştırma geliştirme parası harcandı haberiniz var mı? Bütçeniz ne kadar bunları 1 ayda yapmak için bilemedin 1 yılda bilemedin 5 yılda yapmak için? 1000$ mi 10.000$ mi nedir bütçeniz? Dediğin şeyler sanki çok kolaymış gibi birde sitem yazıları yazıyorsun.Senden önce serpent 960 alıp adını bile bilmediği en güçlü motorları takanlar,5 litre depo koymaya kalkanlarda vardı bu forumda.Madem bu kadar iddialısın ve hırslandın,ben senin yerinde olsam helikopterle uğraşmam,ufo yaparım.Yeri gelir kaybolur yeri gelir havayla çalışır ,lütfen komik olmayalım.Hayatında kaç kişi custom helikopter gördü yada yaptı? Onu geçtim sen tuttmussun frekansla elektrik transferinden bahsediyorsun,o zaman milyarlarca dolarlık elektronik piyasası boşuna kablo kullanıyor.

danil
10-05-2006, 19:21
Arkadaşlar öncelikle selamlar, çünkü foruma yeni katıldım ve ilk kere bir mesaj yazıyorum. Ben internetde değişik plan sitelerinde turlarken helikopter planları bulmuştum. Bunlardan biri çok anlamlı değil depronden galiba ama balsadan ve aluminyum çubuk ile tellerden üretilen bayağı teferuatlı bir tanemini elektrikli heli planıda buldum. Zannedersem başkalarıda soruyu soran arkadaş gibi konuya merak sarmış. Tabiki plana göre heliyi üretip uçurtmaya çalışmadım ama elimdeki smarttech aerohawka yapı olarak çok benziyor. Uğraşılıp üretilirse belki uçabilir. Neyse dosyaları ekliyorum inşallah işe yarar ve sonuçta uçar. Kolay gelsin

anchor_et
10-05-2006, 19:22
ya orası işte olayı koparan nokta.. frekansla elektrik nakli................

danil
10-05-2006, 19:34
Galiba zip dosyaları attach olmadı ilgili kişi mailini verirse dosyaları gönderebilirim.

khaledome
10-05-2006, 21:06
Mert, köstek olmayalım ama dimi arkadaşa....

tam milletçe aya ayak basıyorduk sen şimdi hayellerimizi sınırladın, ayaklarımızı yere bastırdın. sen engelledin bizi Mert.

not: su elektigi frekansla bir naklediyim, sonra kendimi trabzona ersenin yanına ısınlıycam,hamsi tava yapıcaz beni bekliyo.

pons gliom
10-05-2006, 22:05
insanların sana anlatmak istediği ama senin anlamak istemediğin şey şu,
daha önce yapılmış ve başarılmış bir işi, sıfırdan yapmaya başlamak bana göre hatadır.
demirci arkadaşımız "eline bir savage alarak" üzerindeki motoru, servoyu, alıcıyı kullanarak, daha önce "yapılmamış" bir alet yaptı. bence muhteşem de bir başarı gösterdi. şimdi benim bir helikopter almama gerek yok ben sıfırdan yaparım helikopteri demek çok ulubatlı Hasan bir davranış. Bu projeye başladığında sıfırdan servo yapamayacağın için gidip servoları satın alacaksın, e kumanda ve alıcısınıda yapmak zor gelecek gidip onları da alacaksın, bir süre sonra bakacaksınki, basit bir kaç parça dışında hiç bir şey yapmamışsın, topladığın helikopter parçalarını birleştirmişsin. E maksat helikopter toplamaksa, al bi tane kit birleştir, mutlu ol.
Birde bir işe biraz yavaş girilir, düşünerek, inceleyerek, burada sana akıl veren adamlar daha önce helikopter kullanmış, birleştirmiş, kırmış tamir etmiş adamlar. Eğer ki sana sadece elektronik ve mekanik bilmek yeterli değil, rc bilgisine ihtiyacın var, kolay diil diyorlarsa bir bildikleri vardır. senin boş yere zaman ve para kaybetmemen içindir bunlar.

ps: lütfen yazılarınıza dikkat ediniz!
herkes eger helikopter yapmak zor diyorsa var bi bildigi .. bir iki kisi dese neyse.. ama herkes diyor.. sen tekneden arabadan bahsetmiyorsun.. ucak da demiyorsun .. heliden bahsetmissin. heli yapmayi birakin, kullanmak icin bile ayri bi beceri ister . helikopter ap ayri biseydir.. size olmaz dememis kim,se.. bu sekilde size kimse bi bilgi veremez.. size bi elektirikli alin inceleyin kendiniz yapin demisler onu da kabul etmemissiniz..
bakiniz bu benim yaptigim tekne.. hersey el yapimi .. ama kumnada degil.. motor da degil.. ben bunu yapimi kolay olsun diye sectimyaptim..
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=5384
bakiniz buda paletli savage .. hersey el isciligi ..
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=8907
buyrun buda 1/5 mcd
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=9578 aracin lastikleri mcd den satin alinmis gorudugu gibi.. yani kimse lastikleri yeniden yapmaya calismamis ..
buda motosiklet ..
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=9047
siz kime yapamazsiniz demedi .. en kolay yolu bi tane en ucuzundan alirsin.. basit sistemini ogrenirsin sen gelistirisin kendin yaparsin,.. kimse sana burdannasil calistigini anlatamaz..
ayricaa su frekans la elektrik transferini yaparsaniz zaten.,. his heli ile ugrasmayin derim..

DjMucit
11-05-2006, 00:35
ben de tasarım yapıyorum mekanik tasarım çok fazla yapmadım ama elektronik çözümler bulmuşumdur çok da fazla fikir gelmiştir aklıma hala da gelmeye devam ediyor
MCD 1/5 yapmak kolay değil ama fabrikasını kurarsanız baskı döküm torna vsvsvs gibi cihazlarla birçok şeyi başarmanız kolay biş şase yaparsınız üzerine koyarsınız motor difransiyel vsvsvs oldu size araba tekne uçak ta tamam ama helikopter çok profosyonel bir konu bu en çok profosyonellik isteyen denge vsvsvs gibi hassas hesap kitap gerektiren konular ki birbirine geçen orantılı dönen birçok parçası var yakından incelemiş biri olarak raptor 30 veya 50 vardı inceledim ve malzeme tasarım gerçekten yoğun bir takım çalışması içinde bir çalışma sonucu ortaya çıkmış bir alet
kısaca önce en az 4 kanal bir kumanda sistemi yapın ince ayarlı hassas kullanımlı sonra alıcı sistemini yapın maliyeti ve kullanılırlığını düşünün gerisine uğraşmaya değmez diyeceksiniz
birçok kişi bana esc yapsana dedi no limit neden uraşiyimki dedim hadi yaptım diyelim ona orijinal bir kasa dış kutu nerden bulacam baskı yaptırmaya kalksam kalıp fiyatlarını bilen söylesin benim bildiğim kalıp çıkartmak 1000$ ben ondan en az 20 tane satmam gerekiyor ki kalıp parasını çıkartiyim maliyeti değil kalıp parası ki kimse kendini kanıtlamış bir marka varken no name ye bakıp alıcam demez bir veya bir servo veya kumanda takımı vs vs vs yani yapacağınız her uğraş girişimi boşuna yapılacak bir vakit kaybıdır zamanınıza yazık o uğraşacağınız malzeme baskı torna vs vs vs yapacağınız harcamalara siz gidip helikopteri satın alırsınız bilmem anlatabiliyormuyum

cem
11-05-2006, 01:00
Yazdiklarindan bana sanki daha once modelcilikle ugrasmamissin gibi geliyor.Eger birazcik bilgin olsaydi zaten bu konuda bu kadar tantana cikmazdi.Helikopterlerin kac kanalli kumanda ile calistigini biliyormusun?Gyronun ne oldugunu biliyormusun?
Bu isler sadece okumus etmis olmakla olmuyor,bugun dunyada bu isin tasarimini yapan adamlarin buyuk bir kismi bu isi sadece edindigi tecrubelere dayanarak yapiyor,sadece okumakla olsa hersey....
Sana yol gosteriliyor fikir veriliyor cunki forumda baslik acip sormussun,sana bu konuda insanlar fikirlerini soylemisler.Kalkipta bizleri terslemen oldukca gereksiz.
Mantikli olan makul fiyatli bir helikopter almak ve sistemini mantigini anlamak,modelcilige asina olarak ondan sonra bu edindigin tecrubelerle bu tip bir projeye kalkismak olmali.
Ama haklisin Turkiye bizler yuzunden gelisemiyor!!!

pons gliom
11-05-2006, 01:08
Mantikli olan makul fiyatli bir helikopter almak ve sistemini mantigini anlamak,modelcilige asina olarak ondan sonra bu edindigin tecrubelerle bu tip bir projeye kalkismak olmali.
Ama haklisin Turkiye bizler yuzunden gelisemiyor!!!
;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: ;oleeea: :ahhahyt:

emrehavaci
04-06-2006, 23:51
hocam cevapları okudum ıcım karardı oncelıkle kendımden bahsedeyim ben 10 yıldır helikopter test pilotuyum yani gercek heli ve 2 yıldırda rc heli kullanıcısıyım
ve sunu kesınlıkle solimm rc heli yapmak zor bi is degil bende bi ara denedim ama isin transmitter bolumunda takıldım kaldım basak bir heliden araklayarak oldu oda icime sinmedi mekanik aksamda tek kritik parcalar paller onuda yedek parcacılardan alabılırsın

isin teknik detayında yardımcı olurum helinin ucus aerodinamigini iyi bilirim
soruların olursa mail at emremasal@yahoo.com

pons gliom
05-06-2006, 00:02
abi ayiptir sormasi ama .. profilinde yasin 26 gozukuyor..yasini 36 yazacaktikda yanlislikla 3 yerine 2 ye basip mi 26 yazdin.? yoksa gercekten 26 yasindasn ve 16 yasinda mi helikopter kullanmaya basladin?
umarim beni yanlis anlamazsin ama gercektenmerak ettim..
saygilar

red_fin
05-06-2006, 12:03
Yaşı elle girmiyorsun, doğum tarihini giriyorsun, yaşı hesaplayıp yazıyor. Yani arkadaşın 1970 yerine 1980 olarak girmiş olması lazım, ya da dediğin gibi helikopter kullanmaya 16 yaşında başlamış olması lazım. 16 yaşında helikopter kullanmak öyle çok imkansız birşey olmamakla beraber, 16 yaşından beri test pilotluğu yapıyorsa arkadaş, bunun öncesinde birkaç sene de normal pilotluk yapmış olması gerekir diye düşünüyorum. Yani Emre arkadaşımızın 9-10 yaşlarında pilot sertifikasını almış olması gerekmekte bu durumda.

Ben iyiniyetli bir hata ile doğum tarihinin yanlış girildiği ihtimaline inanmak istiyorum. Ya da bizlerin aşina olmadığı bir program dahilinde heli pilotu olmuştur. Şayet durum bu ise bizleri aydınlatmasını rica ediyorum. Eğer böyle birşey mümkünse ben de oğlumu 5-6 yıl sonra 7 yaşına filan geldiğinde helikopter pilotu olarak eğitilmek üzere ilgili kurum veya kuruluşa göndermek isterim açıkçası.

red_fin
05-06-2006, 13:44
hocam cevapları okudum ıcım karardı oncelıkle kendımden bahsedeyim ben 10 yıldır helikopter test pilotuyum yani gercek heli ve 2 yıldırda rc heli kullanıcısıyım....

Arkadaslar yurt dısından iki tane aldım biri walk 4 4 kanal digeri walk 40 6 kanal buyuk baya guzel bısıy ancak daha kucugunu 4 kanallıyı bıle ucuramadım baya zormus :((( onun icin walk 40 ımı satıyorum sıfır daha hic ucmadı yanında aldıgım 1300mamp li-po bataryayıda vericem alacaklara iyi ucuslar...

Ya amacım kimseyi ifşa etmek veya itham etmek değil ama arkadaşın iki ayrı mesajında iki ayrı durum sözkonusu. Aynı user ile birden fazla kişi mi mesaj atıyor acaba??? Yoksa 2 yıldır rc heli kullanan birisi daha bir hafta önce yazdığı mesajda niçün 4 kanallı heliyi bile uçuramadığı için satılığa çıkartsın??

Değil mi ama.:confused::confused::confused::confused:

bilmec
05-06-2006, 14:04
bişey diyemiyorum :censor: güzel yakalamışsın.
zaten bu konu açıldığından beri beni çok güldürüyo ve takip ediyorum. hiç bilmeyen birinin helikopter yapmaya kalkışması elektriğin frekansla iletimi falan ciddi komedi...:lol: :lol: :lol:

khaledome
05-06-2006, 14:04
abi arkadaşın 2 yıldır rc helikopter kullanıcısı olması dışında ciddi bir 10 yıllık helikopter geçmişi var, sen eline 4 kanallı dandik helikopteri verirsen zorlanır tabi uçurmakta, sende boşu boşuna üstüne gidiyorsun.

unformat
05-06-2006, 14:10
Elektrik transferi olayını sanırım sadece fantezi amaçlı söyledin, o nedenle bu konuda bir yorum yapmayacağım. Ama takip ettiğim kadarı ile helikopteri yapmayı bırak, hatta akrobasiyi bilmemneyi de bırak yerden düzgün kaldırmak bile çok çok zor. Kaldı ki sen tamamı el yapımı bir araçtan bahsediyorsun. İmkansız değil ama zor olduğu aşikar, hazır modelleri ve usta pilotları görüp de bu işi küçümseme sakın. Elinden geldiğince titiz çalış ve mutlaka her konuda uzmanlardan ve daha önce yapmış olanlardan yardım al. Bu şekilde çalışarak ortaya bir model çıkarabilirsen bize sadece tebrik etmek kalır. Çalışmalarında başarılar :)

red_fin
05-06-2006, 15:49
Şaka bir yana da eğer hakikaten yurdumuzda bir çocuğu 16 yaşında iken helikopter test pilotu yapabilen bir oluşum var ise ben de oğlumu bundan yararlandırmak isterim. Bu konuda Emre arkadışımızdan bizleri aydınlatmasını ve adres göstermesini rica ediyorum.

red_fin
05-06-2006, 18:57
...oncelıkle kendımden bahsedeyim ben 10 yıldır helikopter test pilotuyum yani gercek heli ...

Helikopter test pilotu derkene;

Acaba kendi ürettiğiniz helikopterleri mi test ediyorsunuz, yoksa ihale kapsamında filan alınan helikopterlerin şartnameye uygunluğunu mu test ediyorsunuz?

Yoksa sizin pilotluk programınız mı bir test, sizi mi test ediyorlar?
Ne şekil testler uyguluyorsunuz acaba? Çoktan seçmeli mi, boşluk doldurma mı?
Yoksa bu bir test mi?

...ve 2 yıldırda rc heli kullanıcısıyım...

İki yıldır hangi marka ve kaç kanallı rc kullanıyorsunuz acaba. 4 Kanallı bile zor demişsiniz de, ben başlamak istiyorum söz temsili, kaç kanallı ile başlıyayım 1 mi 2 mi? Ne tavsiye edersiniz?

ve sunu kesınlıkle solimm rc heli yapmak zor bi isdegil...

Ben de hep bundan şüphelenmiştim. Bu aslında RC üreticilerinin bir kumpası olsa gerek diye düşünüyordum. Adamlar işi çok zormuş gibi lanse edip, basit bir helikopteri 300-400 dolara satıyorlar. İşin ne kadar kolay olduğu bir anlaşılacak olursa herkes kendi helikopterini kendi üretir, RC firmaları da iflasları oynar muhtemelen.

...bende bi ara denedim ama isin transmitter bolumunda takıldım kaldım...

Transmitter bölümünde takılana kadar diğer bölümleri başarı ile geçtiniz anlaşılan. Ben de bir Gyro üretmek istiyordum ne zamandır. Gyro bölümünü nasıl hallettiniz acep? Tecrübelerinizden faidelenmek arzusunda bir acemi modelci olarak, çizimler veya devre şemalarını bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum. Hiç olmazsa dengeleme birimini nasıl yapığınızı aktarınız. Civalı sistem mi kullandınız, elektronik komponent mi?

...helinin ucus aerodinamigini iyi bilirim...

Bu forumda da bildiğiniz uçuş aerodinamiklerini mi kullandınız uçarkene?

soruların olursa mail at emremasal@yahoo.com

mail da atayım mı sorularımı, daha da çok var aslında sormak istediklerim..

M_tech
05-06-2006, 19:00
Helikopter test pilotu derkene;

Acaba kendi ürettiğiniz helikopterleri mi test ediyorsunuz, yoksa ihale kapsamında filan alınan helikopterlerin şartnameye uygunluğunu mu test ediyorsunuz?

Yoksa sizin pilotluk programınız mı bir test, sizi mi test ediyorlar?
Ne şekil testler uyguluyorsunuz acaba? Çoktan seçmeli mi, boşluk doldurma mı?
Yoksa bu bir test mi?

İki yıldır hangi marka ve kaç kanallı rc kullanıyorsunuz acaba. 4 Kanallı bile zor demişsiniz de, ben başlamak istiyorum söz temsili, kaç kanallı ile başlıyayım 1 mi 2 mi? Ne tavsiye edersiniz?

Ben de hep bundan şüphelenmiştim. Bu aslında RC üreticilerinin bir kumpası olsa gerek diye düşünüyordum. Adamlar işi çok zormuş gibi lanse edip, basit bir helikopteri 300-400 dolara satıyorlar. İşin ne kadar kolay olduğu bir anlaşılacak olursa herkes kendi helikopterini kendi üretir, RC firmaları da iflasları oynar muhtemelen.

Transmitter bölümünde takılana kadar diğer bölümleri başarı ile geçtiniz anlaşılan. Ben de bir Gyro üretmek istiyordum ne zamandır. Gyro bölümünü nasıl hallettiniz acep? Tecrübelerinizden faidelenmek arzusunda bir acemi modelci olarak, çizimler veya devre şemalarını bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum. Hiç olmazsa dengeleme birimini nasıl yapığınızı aktarınız. Civalı sistem mi kullandınız, elektronik komponent mi?

Bu forumda da bildiğiniz uçuş aerodinamiklerini mi kullandınız uçarkene?

mail da atayım mı sorularımı, daha da çok var aslında sormak istediklerim..

:) değişik bir yazı olmuş..

tyido
05-06-2006, 20:16
selamlar
Eğer illa helikopter yapıcaksanız size tavsiyem 2 helikopteri alıp 2 ye bölüp helikopterlerin ana rotor sistemlerini kullanarak birbirlerine ekleyip bir helikopter yapabilirsiniz. bence en kolyı budur hem kendiniz yapmş olursunuz hem mekaniği anlamakta zorluk çekmessiziniz ve en azından yarı uçar bi modeliniz olur....
Anlatmak istediğim helikopterin allta resmini basitçe çizdim. umarım yardımcı olmuşumdur..http://img304.imageshack.us/img304/2097/untitled5ml.jpg

M_tech
05-06-2006, 20:53
chinook diye aratırsanız googleda ayrıntılı resmi görürsünüz.

M_tech
05-06-2006, 20:54
http://web.singnet.com.sg/~cat007/RC-Hobby/chinook1.jpg
bu da link

tyido
05-06-2006, 21:02
Abi süper valla işte anlatmak istediğim buydu...

ARES19
22-06-2006, 14:04
ben buldum dökümanları isteyen bana ulaşsın....el yapımı helikopterler...tabii bunu bir tek japonlar yapardı zaten

otoket2000@e-kolay.net

cem
22-06-2006, 17:20
Cevap yazmaya gerek yok,eleman ortaligi karistirdi basti gitti.Hayal dunyasinda yasayan baska bir arkadas daha....

cyberguy
23-06-2006, 10:12
Acaba biraz fazlamı yüklendik ne :) :hımm:

İşin aslı hazır aldığımız helileri bile bilmem kaç küsur ayardan geçirdikten sonra bile hakkını vererek uçurmak kolay değil kaldı ki imal edip uçmak.

Neyse yinede yapmaya çalışacak arkadaşlar için bol şans.

Aşağıdaki linkte telden yapılma heli var. 7 gr 4 kanal videosu sağ taraftaki menüde ilginç bir çalışma.

Herkese kırımsız uçuşlar.

http://pixelito.reference.be/

Micro flight ile ilgili arkadaşlar için başka bir link, Buradaki daha da küçük 3.3 gr. (Pikoflyer)

http://www.proxflyer.com/meny.htm

:)

blent_bull35
23-06-2006, 19:58
rc video bölümüne videoo koydum eğtim amaçlı onu seyret faydalı olabilir diyebilirim OK?????

denizcan
28-06-2006, 01:45
ben de kendi helikopterimi yapmayı planlıyorum, ama bunun için gazdan öte nedenlerim var.. :) UAV konusundaki merakım buna zorluyor. Tabi bu noktaya gelinceye kadar 0.30'luk, 0.50'liklerin yanında elektriklilerden epey bir cihaz kırmış olacağım ki, tahminen kendi helikopterim bunların yedek parçalarıyla yapılacak.. :P Demek istediğim epey bir tecrübeden sonra ancak yenisine el atmayı planlıyorum ki bu da yepyeni bir model olmaktan öte, dişliler x cihazından, swash plate Y cihazının, head sistemi ise Z cihazının olurken, tahminen frame ve parçaların yerleri bana ait olacak. Tabi bu kısa vade değil, metanollüleri epey bir haşat ettikten sonra UAV için cihaza ekleyeceğim parçalara daha uygun bir tasarıma ihtiyacım olmaya başladığında gerekecek.

Ben arkadaşlarının amacını gerçekten anlamış değilim. 150$'a güzel uçan bir model alınabiliyor, ki bu heriflerin bugün ürettikleri değil, yıllardır sorunlarını gidererek bugüne getirdikleri bir ürün. Daha ucuza mı maledecekler? Eğer bir ihtiyaçlarınu piyasadaki modeller karşılamıyorsa, ki benim gördüğüm UAV'de böyle bir ihtiyaç başlangıçda değil de, ileri seviyelerde çıkabiliyor, o zaman haklılar. Bunun dışında hayran kalınacak modeller sürüyor gavurlar, özellikle Almanlar.

Frekansla enerji aktarmaya gelince, herhalde frekans ile kasıtları radyo dalgasıdır. Mikrodalga ile mümkündür gerçekten. Bu şekilde uçan modeller de vardır. Ama bu model yavaş bir uçaktır. 650-700 gr bir heli havada kalabilmek için en az 150-200W ister. 0.30'luk bir heli ise bunun 3 katına ihtiyaç duyar, yani en azından 800W'a. Bu enerjiyi ufak bir alan üzerinden aktarmak ağır bir mühendislik değil ileri seviyede fizik ister. Mühendisleri küçümsediğim düşünülmesin, ancak problem ciddi bir fizik problemidir. Ardından onca mesafede iyi bir nişan alma problemiyle de mühendislik gerektirir. Ben bırakın 5-10 KM öteyi, 1 KM ötedeki hareketli bir cihazı nasıl hedef alacaklarını merak ediyorum, dürbünle mi?

Aslında fikir ilkin Tesla'dan çıktı bildiğim kadarıyla. Dünya yörüngesinde -tahminen SOHO uydusuyla aynı yörüngede duracak- bir uydu güneş enerjisini elektrik elde edip, mikrodalga ile dünyaya aktaracaktı. Lakin bu projenin harcı borcunu halen koruyacak durumda değil. Belki örümcek ağından halat yapabilirsek, yani uzaya madde taşımak ucuz olursa mümkün olabilir. Tabi arada uçan epey bir kuş telef olacak demektir, ama kuş işte.. :P

Arkadaşların şevkini kırmak istiyorum gerçekten. Çünkü düşündüklerini yaptıklarında, harcadıkları vakte deymeyecek. Oysa bu vakti çok daha verimli kullanabilirler..

cyberguy
28-06-2006, 10:05
Selam,

Frekans ile enerji taşımanın yanında (imkansız değil ancak ar-ge maliyet vb sorunlar) insanların kendi ürettikleri birşeyleri hareket ettirebiliyor olma isteklerini anlıyorum. Sonuçta hepimiz zamanında kağıttan uçak yapmışızdır. Yada uçurtma.

Sonuçta burada anlatılmak istenen şeyler çoğu arkadaşımız tarafından yanlış da anlaşılmış olabilir. Elektronik ile uğraşan birinin alıcı verici devresi yapması zor değil zamanında ben de böyle çok devre yapmıştım. Buradaki en önemli sorun mekanik aksam (hareketli parçalar). Ancak elinde saatçi tornası ve küçük freze olan birinin zaman ve para ayırarak sonunda bu parçaları da yapması mümkün. Gövde parçaları da çizildikten sonra lazer kesim yapan bir atölyede aluminyumdan kestirilebilir.

Arkadaşların hevesini kırmamak lazım. Ancak sorun sanırım şurada; yazının başına bakıldığında arkadaşların bu işle daha önce hiç ilgilenmediğini ve döküman aradıklarını belirtmeleri.

Bence öncelikle uçuş simulatörleri ile çalışma yapıp. Daha önceden yapılmış hazır modelleri ve davranışlarını inceleyip işin prensibini kavradıktan sonra böyle bir işe adım atmak daha doğru olurdu.

Bakın size örnek bir link sadece aluminyum blok ve parçaların işlenerek 9 silindirli model motoru nasıl yapılır. Hatta ilgilenenler için küçük ölçekli V8 - Vtwin motor linkleri de gönderebilirim.

Bu işler için uzuuuuun zaman ve paraya ihtiyaç var.

http://www.5bears.com/curproj.htm

Bol Şans.

drkkbn
23-09-2006, 22:51
Bu konuya belki geç bi' cevap yazıyorum ama arkadışın isteğini ve arzusunu anlıyorum. Ben de rc heli ye başlamak için civardaki hobby shoplarda ufak bi' araştırma yapmıştım bana ortalama fiyat için her şey dahil 700 euro gibi bi' fiyat verdiklerinde ben de alternatif olarak kendim bi' tane yapmayı düşünmüştüm, ancak internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler ve bu hobi ile ilgilenen arkadaşlarımla konuşmam sonunda bu işe önce yukardaki herkesin de basettiği gibi hazır bir model alıp önce onun çalışma prensibini anlayıp ciddi bir tecrübe kazandıktan sonra böyle bir işe girmenin daha mantıklı olduğunu anladım; çünkü işin içinde gerçekten ince hesaplar ve ayarlar var ayrıca bütün kullanım kılavuzlarında ve kutuların üstünde de yazdığı gibi bu bir oyuncak değil sonuçta yüksek hızlarda dönen paller söz konusu ve bunlar deli gibi dönen iki bıçaktan pek de farklı değiller dolayısıyla yapılabilecek yanlış bir hesap sonucu havada yapının parçalanması ve birini yaralama ihtimalleri göz ardı edilmemelidir. Amacım sizin hevesinizi kırmak değil ama bu forumda çok tecrübeli rc pilotları var ve onların söylediklerine kulak vermeniz yararınıza olucaktır. Ama ben yine de ilerde kullanmanız veya kendi heli sini yapmak isteyenler için bir link veriyim:

http://www.angelfire.com/blues/heli_project/index.html

mert881
24-09-2006, 01:29
konuyu açan adam tarih olmuş siz hala yazıosunuz.....

4Channel
24-09-2006, 15:32
Sayın abilerim Kardeslerim;

Adamın ustune de cok gitmişsiniz , yanlıs anlamayın hepinizin tecrubesi ve bu konuda ki doygunlugunuz cok farklı kimisi 7 kanallı bir akrobasi helikopteri ile insanları sasırtacak derecede yetenege sahip ve bu artık ona yetmiyor bile kimiside o kadar amator ki 2 kanallı bir heliyi 2 sn havada tuttugu zaman mutlu oluyor.

İşin birde "bunu ben yaptım" demesi var , simdi size soruyorum amator bir muhendis için 2 kanallı bir helikopter yapıp onu 1 dakka havada tutabilmesi ne kadar buyuk bir mutluluktur onun için ? Durumu umutsuz bulup Yardım etmekten kacınabilirsiniz hatta cevap bile vermek zorunda degilsiniz ama , acımasızca yargılayıp dalga gecmek cok şevk kırıcı olsa gerek , katılmıyor musunuz?

Bence ugrasmaya deger , Ülkemizde kimse ya bu cok zor diyip hiç birseyle ugrasmazsa sürekli teknoloji transferi ile tüketen bir toplumdan oteye nasıl gidebiliriz ?

O arkadasın yeterli Zaman\para\bilgisi var ise bence peşini bırakmasın basarıya ulasması sart degil basarılı olmak için sonucta 4 kanallı mukemmel bir heli ortaya cıkartması da sart degil , iyi yada kotu her deney insana mutlaka birseyler ögretir bu peşinden kostugu seyi asla yapamayacagını ögretsede...mükemmel birseydir.

Buradaki cogu abim kardesim bilir ki ben sadece hatırlatmak istedim edison sonuca ulastırdıgı projeleri ondan önce ki arastırmalar dokumanlar olmasadı asla yapamazdı...Birileri baslar bir noktada tıkanır cıkar baska birisi bitirir bana kalırsa olay budur.Acımasızca elestirmeye gerek yoktu bence...

Kimseye saygısızlık etmek istemem,Yanlısım varsa lutfen düzeltin asla gocunmam.

fake
15-10-2006, 22:37
evet arkadaşlar bende planör ucak araba fln yapmayı düşündüm elimde rc model yapımı için gerekli tüm makineler mevcut (cnc,freze,torna,erezyon vs)
ama bir şey biliyorum ki türkiyede model üretimi yapılır çogu kişi yapar ama asla satamazzzz. düşüncelerime zıt bakan birileri varsa tofaşın keplerinin vakum kalıbı hazır.ama denenmedi. bu kalıptan polykarbonat levhalardam kep yapsam satın alanlar kaç kişi olacak 1 mi 10 mu 100 mü? kaç tane satılacak ? ben size uçuk bir rakam söylerim hadi yaa boşver dersiniz .

RoCCo
16-10-2006, 00:48
Sözünü ettiğiniz alet oyuncak değil (öldürür) . Şu anda üretilen en kaliteli 2500-3000 dolarlık helikopterler bile bir yerinden falso verip düşüyor siz burada üretmekten söz ediyorsunuz . Gereksiz hayallere kapılıp başınıza iş çıkartmayın...

topgun
24-10-2006, 00:44
RC Heli yapmak biraz zor,benim eski mesajlarıma bakarsanız,zamanında bir uçak almıştım "dolphin rc" , bütün hevesimi kırdı ilk zamanlarda... Sonra para biriktirip kaliteli bir uçak aldım.Bayağı da memnunum,şimdi heli ye merak saldım.
Model roketçiliği de takip ediyorum edebildiğim kadar.Heliden minik 5-10 cm lik roketler fırlatmayı deneyeceğim...

Neyse arkadaş konuyu açmış gitmiş,toz olmuş ... Çalışmaları ne durumda merak ettim ... Ben kumanda kullanmadan laptopuna bizim kullandığımız bluetooth cihazına benzer bir aygıt takıp bilgisayardaki bir yazılımda heli sindeki kamerayı izleyen,kumanda fonksiyonları falan hepsini tek ekrandan yapıyordu.Baya hoşuma gitti ... Parçanın fiyatı kumandadan ucuz diyordu ...

Bir de nano boyutlarda gps cihazları var,bilgisayara yükleyebileceğin bir uydu haritası ile helikopterin o anlık durumunu takip edebilirsin.

Wi-fi kablosuz internet ile heliyi kontrol etmeyi düşünüyormuşsun,evet bu şu an mümkün değil fakat yakın gelecekte niye olmasın.

Şu an internet bağlantısı için çok farklı yöntemler deneniyor ülkemizde.Birisi de wimax sistemi.Şu adresten görebilirsin...
http://wimax.superonline.com/harita.php

Bu demek oluyor ki eğer modeline uyumlu bir modem takarsan,modemin ip adresinden modeline komut verebilirsin.Ama şimdilik Radyo kontrol'e mahkumsun ... Gelecekte üsküdardan taksime model uçurabileceksin demek bu yani,tabi tehdit olarak algılayıp seni hapse tıkamazlarsa ...

Bir de hiç araştırmadım ama fikir şeyetsin diye yazıyorum,
nokia nın gsm modülleri var satılıyor,onu heliye monte edip telefonla helinin üstündeki roket vs... gibi aygıtları ateşleyebilirsin ...

Bu model uçakçılığın,helikopterciliğin önü çok açık ... Hangi teknoloji gelse uyarlanabilir ...

Bu yukarıda yazdıklarımı ahkam kesmek olarak değil de,konuyu açan arkadaş bu konuya uğrarsa kendisine gaz verelim diye yazdım.Türkiyeden niye dünya çapında ünü olan bir heli çıkmasın?

Ben modelcilik konusunda çömezin tekiydim,çok şey öğrendim ...

emrehavaci
28-11-2006, 20:36
yaw arkadaslar oldurdunuz beni:))))))))) evet arkadaslar 2 yıldır cok sık ara vererek rc helı ıle ugrastım walk 4 u beceremedım ılk basta sonra ustune dusunce oluyomus sıkı antreman ıstıyo bu ıs neyse gelelım su test pılotluna o yazıyı yazan abimdir kendısı dedıgı gıbı 10 yıldır helıkopter test pılotlugu yapıyor hatta bı ara model helı yaptı yalnız elektronik aksamı becermedi buraya uye degıl benım bılg karıstırırken foruma bulasmıs tabı benım adımla neyse ortada yalan dolan yok o yazılanlar abıme aıttır ve ona katılıyorum durumu abimede ilettim telefonumu ver ınanmayan arasın ıstedını sorsun dıyor arkadaslar sormak ıstedınız bısey varsa arayıp konusabılırsınız 533 4851350 eyup unal
herkese kırımsız ucuslar

serk21
30-11-2006, 17:39
arkadaşlar burda baya baya helikopter yapıyolar:eyaaaaa: biride bana walkera 39 yada 37 deki kuyruğun sürekli dönme olayını analtrısa sevinirim çözemedim gitti:(

planix
09-01-2007, 01:16
ilk yazımı buraya yazıyım şu frekansla elektrik taşıma olayına takıldım :o

periyod nedir diye başlayalım önce bakalım. periyod sürekli tekrarlayan bir haraketin 1 haraketini kaç sn de tamamladığının ölcüsüdür. frekans ise bu haraketin 1 sn de kaç defa tekrarladığının ölcüsüdür.

"frekans" adı verilen kavramla elektrik taşınamaz bu durumda. ancak bir kaç arkadaşın bahsettiği gibi microwave le bu iş yapılabilmektedir. ama dedikleri gibi oldukca pahalı ve daha henüz test aşamasında olan bir sistemdir. bu kadar yoğunlukta bir microwave ışınına 3-4 sn maruz kalırsanız alıcağınız yanıkları tahmin bile edemezsiniz. o yüzden dediğim gibi şu aşamada günlük hayatta kullanılması cidden sakıncalıdır.

keşke taşınabilse de elektrik mühendisliği okuyan benim gibi öğrencileri enerji iletimi enerji dağıtımı yüksek gerilim devre teorisi vsvs gibi derslerden kurtarsa kabloların kesitleri vsvs konusunda daha az zorlasa :) cok mu şey istiyorum :D

helikopter yapmak konusuna gelince yapılabilir ama elinizde cidden süper teknoloji aletler olması lazım cünkü rc ucaklarda motorun bağlandığı tek yer olarak pervane wardır varsa arada bir redüktör yoksa direct drive dir o yüzden bu aletler yapılabilmekte ve custom parçaları az olmaktadır(yani yapılması gereken ufak tefek ıvır zıvır). helikopterde ise yüksek teknoloji aletlerin gerekmesinin asıl nedeni motor aktarımının ve servo aktarımının bir dünya ekparca ile sağlanmış olmasıdır. ne demek istediğimi yeni başlayan arkadaşlar bir tiger thunder raptor 90 manueline bakarak anlayabilirler.

bir de bu olayın radio control yönü warki orası ayrı bir batak helikopterde min 4 kanal kullanıcam derseniz ve bu alıcıyı vericiyide elle yapıcam derseniz güldürürsünüz beni :D neden ? basit cünkü burada da cok ciddi bir mühendislik war örneğin devrenizi cizdiniz similasyonunu yaptınız kendiniz yine pcb yaptınız taktınız o da ne normalde calışma aralığı olarak 72 mhz olarak hesaplamıştınız ama spectrum analyzer de gözüken değer 90 mhz ye kaymış :D nedeni de basitt yine cünkü rf transmit devrelerinde gönderilicek spectrumu cizgilerin kalınlığı birbirine yakınlığı ya da kullanılan malzemenin kaplamanın kalitesi bile etkiliyor.

of cok yazdım sanırım yine kaptırınca böyle oluyor arada görüşmek üzere.

landjump
09-01-2007, 13:38
ilk yazımı buraya yazıyım şu frekansla elektrik taşıma olayına takıldım :o

keşke taşınabilse de elektrik mühendisliği okuyan benim gibi öğrencileri enerji iletimi enerji dağıtımı yüksek gerilim devre teorisi vsvs gibi derslerden kurtarsa kabloların kesitleri vsvs konusunda daha az zorlasa :) cok mu şey istiyorum :D

.

Pek tasımak sayılmaz ama insanız havaaracları icin gelistirilen bir teknoloji var. yerden odaklanan mikrodalgaları insansız hava aracı elektrik enerjisine donusturerek pervanlerini ceviriyor. Gunes enerjili sistemin bir turevi gibi. Biraz ucuk bir teknoloji ama evde r/c helikopter yapmak projesinin kendisi kadar degil.

red_fin
09-01-2007, 13:52
yaw arkadaslar oldurdunuz beni:))))))))) evet arkadaslar 2 yıldır cok sık ara vererek rc helı ıle ugrastım walk 4 u beceremedım ılk basta sonra ustune dusunce oluyomus sıkı antreman ıstıyo bu ıs neyse gelelım su test pılotluna o yazıyı yazan abimdir kendısı dedıgı gıbı 10 yıldır helıkopter test pılotlugu yapıyor hatta bı ara model helı yaptı yalnız elektronik aksamı becermedi buraya uye degıl benım bılg karıstırırken foruma bulasmıs tabı benım adımla neyse ortada yalan dolan yok o yazılanlar abıme aıttır ve ona katılıyorum durumu abimede ilettim telefonumu ver ınanmayan arasın ıstedını sorsun dıyor arkadaslar sormak ıstedınız bısey varsa arayıp konusabılırsınız 533 4851350 eyup unal
herkese kırımsız ucuslar

Yanlış anlaşılmalar olabiliyor tabii. Zaten benim de abim yazmıştı o yazıları.
Neyse tekrardan hoşgeldin. Sıkılmaya başlamıştık sensiz.:ahhahyt:

swat_01
24-01-2007, 17:57
selam arkadaşlar ben yeni üyeyim sizden sadece yardım istiyorum ben helikopter yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim :)

red_fin
25-01-2007, 11:14
Olalım.

İki tane pal bul, bir motora bağla, bi de kuyruğa motor ve küçük paller.

Sonra bunları bir gövdeye iliştir. Kumanda techizatını da taktınmıydı işte oldu bitti.

Arkadaşlar, helikopter yapmak dünyanın en kolay işi, buradan bilgi toplamaya ne hacet. Oturun deneme yanılma ile birkaç saatte toplarsınız bir helikopter.

Öyle hazır alıpta dünyanın parasını vermeyin sakın.

Model helikopter firmalarının hepsi dolandırıcı. Sanki arkalarında yılların AR-GE'si varmış, imalat tezgahlarında .0001 mm hata payı ile çalışıyorlarmış filan gibi yapıp bu basit aletleri dünyanın parasına satıyorlar.

Halbuki nedir ki, iki pal bi motor. Döndümüydü uçar işte... Herkesin yapabileceği şeyler bunlar.

Değil mi???

koka
25-01-2007, 11:20
:)

sargon
25-01-2007, 14:33
Olalım.

İki tane pal bul, bir motora bağla, bi de kuyruğa motor ve küçük paller.

Sonra bunları bir gövdeye iliştir. Kumanda techizatını da taktınmıydı işte oldu bitti.

Arkadaşlar, helikopter yapmak dünyanın en kolay işi, buradan bilgi toplamaya ne hacet. Oturun deneme yanılma ile birkaç saatte toplarsınız bir helikopter.

Öyle hazır alıpta dünyanın parasını vermeyin sakın.

Model helikopter firmalarının hepsi dolandırıcı. Sanki arkalarında yılların AR-GE'si varmış, imalat tezgahlarında .0001 mm hata payı ile çalışıyorlarmış filan gibi yapıp bu basit aletleri dünyanın parasına satıyorlar.

Halbuki nedir ki, iki pal bi motor. Döndümüydü uçar işte... Herkesin yapabileceği şeyler bunlar.

Değil mi???

Genel istek üzerine buraya yazayım dedim :D İŞte dünyanın en ucuz ve en masrafsız ve en, en ıhım ühüm şeyi. Uçan şeyi, efendm. Bizzat denedim, ama sonunda yaptığımı farkeden babamdan okkalı bir tokat yedim.

İşte size yılın uçan şeyi,

http://members.lycos.co.uk/artova/helimeli.jpg

red_fin
25-01-2007, 14:59
Süper proje.

4 adet sinek yerine bir adet helikopter böcee yapıştırarak canavar gibi bir dragonfly elde edebilirsiniz hatta.

cem
25-01-2007, 15:30
Kendi helikopterinizi yapmak gibi ipe sapa gelmez projelerle ugrasip vakit kaybetmeyin,konuyu acan vatandas rezil-kepaze olduktan sonra zaten ortandan yok oldu gitti.Konuyu uzatmanin geregi yok.

ahmet_984
07-06-2007, 11:09

arkadaşım bende senin gibi yaptım en az 7 kez model yaptı ama hiç biri uçmadı :kütküt: napalım sağlık olsun şimdi yeni gelişştirdiğim tekniklerle tekrar yapmaya başlıyacağım... biraz çizim yapmam ve birazda döküman araştırmam gerekiyo:igra: uçurabilirsemm sana haber verririm:)

KLL
07-06-2007, 12:44
helikopter yapısı itibari ile mekanik olarak karışıktır. balsadan model uçak yapmak bile, hiç yapmamış birisi için epey yorucu ve vakit alıcıdır.

bence yapılması gereken en azından model bir helikopteri incelemek dah asonra hala yapabileceğinize kanaat getiriyorsanız çalışmaya başlamaktır.

ancak astarı yüzünden pahalıya gelir ve minicik parçaları bulmakta zorlanırsınız.

cagatat94
14-06-2007, 13:26
Peki zamanım warsa inatla yapacaksam neler önerirsiniz??
Teşekkürler...

halukbaldil
14-06-2007, 13:45
helikopterden önce uçak yapmak bence çok daha mantıklı.vaktiniz varsa uçak yapın ama kit halinde alınınca bile daha ucuza geliyormuş.yapmak daha masraflı yani.ama ille de helikopter yapmak istiyorum diyen arkadaşlar daha kolay işlerle başlamalı derim ben.örneğin bilgisayar klavyesi,tel zımba makinası,nokta vuruşlu yazıcı vb.

cem
14-06-2007, 14:10
Teşekkürler...

Oncelikle bu konuyu iyice okuman,neden yapilmasinin oldukca zor,hatta imkansiza yakin oldugunu anlayarak baslayabilirsin.Maalesef zaman zaman bu tip konular acan,kendilerine guzelce isin zorluklarini,gercekleri anlatilinca kizan,basip giden uyelerimiz oluyor.Sadece cok iyi mekanik ve elektronik bilgisi ile bu isler maalesef olmuyor.HAtta bu konuyu acan dahada ileri gidip elektrigi frekansla tasiyacagiz gibi ilginc fikirlere sahipti.

Belirli bir noktada zaten cesitli hazir parcalari satin almak zorunda kalicaksin,mekanik parcalar,kumanda,servo,gyro,vb.
Buda zaten projenin fiyatini oldukca yukselticek.

batekkaan
14-06-2007, 15:57
Oncelikle bu konuyu iyice okuman,neden yapilmasinin oldukca zor,hatta imkansiza yakin oldugunu anlayarak baslayabilirsin.Maalesef zaman zaman bu tip konular acan,kendilerine guzelce isin zorluklarini,gercekleri anlatilinca kizan,basip giden uyelerimiz oluyor.Sadece cok iyi mekanik ve elektronik bilgisi ile bu isler maalesef olmuyor.HAtta bu konuyu acan dahada ileri gidip elektrigi frekansla tasiyacagiz gibi ilginc fikirlere sahipti.

Belirli bir noktada zaten cesitli hazir parcalari satin almak zorunda kalicaksin,mekanik parcalar,kumanda,servo,gyro,vb.
Buda zaten projenin fiyatini oldukca yukselticek.

bencede buda helikopter yapmak olmayacaktır bunun servosunu gyrosunu gidip alacaksan zaten yapmış sayılmayacaksız ama söyle bir ihitmal var; heli kiti yapmak :):) tahtadan oyarak da yapılabilir macundanda yapıp kalıp da cıkarılabilirsin zevk sizin.... sonra yaqptığın kite elektroniği eklersin belki ucar,,,, herşeyi anlarım arkadaşlar ama zaten yapmaya calıştığınız sey neye yarayacak adamlar coktan yapmış ucurmasına bakalım biz daha iyi

ceyhun34
14-06-2007, 18:35
gerekli araştırma ve geliştirmeler yapıldıktan sonra teknik imkanda varsa heli yapılabilir belki....mekanik açısından yoracağı kesin...yapmak için uğraşan arkadaşlara allah yardımcı olsun:)

trex
14-06-2007, 19:44
yapılabilir 4 kanalı bir heli bi karışık tarafını görmüyorum ben

red_fin
15-06-2007, 09:12
Ben de görmüyorum karışık birşey. Altı üstü iki pervane. Nedir ki yani.
Duyan da bu işi bir ilim zanneder yani.

Takarsın pervaneleri bir çubuğun üzerine, birkaç tane de servo iliştirirsin itip çekmeye diye işte sana helikopter.

Diyorum ben, bu işi çok karışıkmış gibi gösterenler model helikopter firmaları. Halbuki ne kadar basit olduğu bir anlaşılırsa herkes kendi helikopterini kendi yapar, model firmaları da avucunu yalar.

İşte bunu engellemek için böyle dedikodular yayıyorlar, yok efendim şöyle zor, böyle zor. Yalan, hikaye, yok bir zorluğu. Yapın helikopterlerinizi fotoğraflarını koyun buraya. Model firmalarının bu acımasız oyununu bozun lütfen.

koka
15-06-2007, 09:24
egemen abi doğru sölüyorsun sana katılıyorum :) hatta ben walkera almıştım bi baktım inceledim dedim keşke almasaydım çok basitmiş kendim yapardım hahahahaah:lol: :lol: :lol:

batekkaan
15-06-2007, 09:39
:):) en büyük sorun cakınca cıkar heralde :) yedeğini satan olmayacağı için bidaha yapmak lazım hele rotor dağılırsa yandık desene:D :D :D

cem
15-06-2007, 09:47
Ben de görmüyorum karışık birşey. Altı üstü iki pervane. Nedir ki yani.
Duyan da bu işi bir ilim zanneder yani.

Takarsın pervaneleri bir çubuğun üzerine, birkaç tane de servo iliştirirsin itip çekmeye diye işte sana helikopter.

Diyorum ben, bu işi çok karışıkmış gibi gösterenler model helikopter firmaları. Halbuki ne kadar basit olduğu bir anlaşılırsa herkes kendi helikopterini kendi yapar, model firmaları da avucunu yalar.

İşte bunu engellemek için böyle dedikodular yayıyorlar, yok efendim şöyle zor, böyle zor. Yalan, hikaye, yok bir zorluğu. Yapın helikopterlerinizi fotoğraflarını koyun buraya. Model firmalarının bu acımasız oyununu bozun lütfen.

+++++Kesinlikle cok dogru,hatta yapmisken oyle 4 kanalli falanda yetmez 7 kanalli,hidrojen fuel cellli,elektriginin frekansla tasindigi veya nukluer enerji ile calisan bir model yapmak dahada iyi olur,boylece tum dunya gucumuzu gorur.Ama dikkatli olmak lazim,bellimi olur belki Amerikalilar bu buyuk atilimi engellemek icin devreye CIA´yi falan sokarlar:)))

koka
15-06-2007, 09:48
aman nolcak yavv :) alırız bi mobilet motoru tamamdır hahahahah

red_fin
15-06-2007, 09:50
egemen abi doğru sölüyorsun sana katılıyorum :) hatta ben walkera almıştım bi baktım inceledim dedim keşke almasaydım çok basitmiş kendim yapardım hahahahaah:lol: :lol: :lol:

:D
Ben de yapıcam da bu kadar basit işlerle uğraşmak istemiyorum. İnsanın yeteneğini köreltiyor. Bazen can sıkıntısından elim boş kalmasın diye ya da telefonla filan konuşurken kağıt karalayacağıma gyro veya kuyruk rotoru yaptığım oluyor ama o kadar işte. Belki bu yaz çok sıkılırsam birkaç tane raptor yaparım.

KLL
15-06-2007, 09:52
Teşekkürler...

bence helikopter değilde autogyro denen kanatsız ve helikopter pervaneli uçaklar yapılabilir.
önde pervane vardır uçağı,çeker. üstteki helikopter pervanesi ise servo aracılığı ile sağa sola yatırılarak uçağı döndürür. üstteki bu büyük pervane motorsuzdur serbest şekilde döner.

batekkaan
15-06-2007, 10:29
tühbe ahmetaaa nın projeleri suya düşmüş abi adamlar hepsini düşünmüş:)
http://www.nachlese.at/roboter-camcopter.htm

biz biraz geç kalıyoruz galiba bir an önce kolları sıvayıp bişiler yapmak lazım
keşke maddi imkanlarımız buna müsait olsada toplansak herkezde bir fikir ve gözlem olduğu kesin eminim bişiler cıkarırız ortaya

ama sonra intihar edermiyiz bilmiyorum ( aselsan )

red_fin
15-06-2007, 10:37
Ben veriyorum işte fikir.

Önce pervane bulalım. Bende çubuk var bunları iliştirebileceğimiz.

Şöyle birşey olacak

koka
15-06-2007, 10:56
Ben veriyorum işte fikir.

Önce pervane bulalım. Bende çubuk var bunları iliştirebileceğimiz.

Şöyle birşey olacak

süper bir dizayn olmuş abi :) bu modelin adını ne koycaksın acaba

batekkaan
15-06-2007, 11:09
________-________
,,,,,,,,,,,,,I
________I________
,,,,,,,,,,,,,I
,,,,,,,,(OOOO(//____________/
,,,,,,,,,,,,I,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/
,,,,,,, \__I____/

abi cift pervaneli yaparsak stabilite için fazla efor harcamayız:dıkşın:

red_fin
15-06-2007, 11:18
Hocam sen epey bir efor harcamışsın bu işe, skidler mkidler, çift rotor felan. Görüntü süper ama o makinayı 3D yapamayız. Benimki ters te uçabilme özelliğine sahip olacak koaksiyel rotorlu olduğu için. Bir de holografik görüntü çekip uydu aracılığı ile iletebilecek. Aynı zamanda GPRS ünitesi (bakınız arkadan 3. çizgi) sayesinde cep telefonu ile kumanda edilebilecek.

Çift rotorda yapamayız böyle atraksiyonlar.

red_fin
15-06-2007, 11:20
süper bir dizayn olmuş abi :) bu modelin adını ne koycaksın acaba

"İskeletor" düşündüm ben ama tekliflere açığım.

batekkaan
15-06-2007, 11:28
Hocam sen epey bir efor harcamışsın bu işe, skidler mkidler, çift rotor felan. Görüntü süper ama o makinayı 3D yapamayız. Benimki ters te uçabilme özelliğine sahip olacak koaksiyel rotorlu olduğu için. Bir de holografik görüntü çekip uydu aracılığı ile iletebilecek. Aynı zamanda GPRS ünitesi (bakınız arkadan 3. çizgi) sayesinde cep telefonu ile kumanda edilebilecek.

Çift rotorda yapamayız böyle atraksiyonlar.

haha süpersin abicim yaa:):):) ya benimki büyük ihtimalle ucamayacak zaten şaftda yamukluk var ama şaftı düzeltirsek eğer :) bende bu modelle atmosferi geçmeyi düşünüyorum eğer başarırsam su ufoların mantığını cözmek için marsa gitmeyi planlıyorum:):):)
ya harbi bide onlar var abiya aramızda bu aletlerin UFO ların geçekliğine inanan varmı yada mantığına kafa yoran..

red_fin
15-06-2007, 11:31
Şaka bir tarafa, helikopteri sıfırdan inşaa etmek imkansız olmasa bile oldukça zor bir iştir eminim. Ama yine de tüm bu zorlukları göze almak ve bu işe girişmek isteyen varsa diye bir kaynak taraması yaptım. Belki hakikaten yetenekli ve hevesli biri çıkar da hepimizi utandırır:

http://www.ehow.com/how_2044269_build-model-helicopters.html

http://www.angelfire.com/blues/heli_project/

http://www.rcmi24v.pwp.blueyonder.co.uk/

Buldukça eklerim yine.

koka
15-06-2007, 11:36
"İskeletor" düşündüm ben ama tekliflere açığım.

iskeletor güzel isim :D
birde abi senin şu boşvakitlerde yaptıgın kuyruk rotorları vardıya bana 2 yada 3 takım yaparmısın bi zahmet heheheheheeh:lol: :lol:

KLL
15-06-2007, 17:18
autogyro da çizebilirmi birileri?

trex
16-06-2007, 12:50
istiyene rotor sisteminin şizimini yapayım

.................________________(-)________________ paller
..........................................I I I
.........................................(OO) rotor mekanizması
.....................................I==I I I==I servolar
............................................I
............................................I
.................................<===========><===> dişliler
.................................................. ..........II
.................................................. .....I-------I
.................................................. .....I..........I
.................................................. .....I..........I
.................................................. .....I......... I
.................................................. .....I______I motor

TuninGTi
16-06-2007, 12:55
yapılmaz die bişiy yıok walla kendine güveniosn ve güzel bi araştırma yaparsn neden olmasın...

pianiste
16-06-2007, 12:58
Valla trex başarır

teote
16-06-2007, 14:30
balsadan once serbest lastik motorlu bir heli yapabilirsiniz Hem mantıgınıda kavramış olursunuz,ama işin i&#231;ine rc girdimi degisiyor herşey cok dengesiz aletler :(

protection
03-07-2007, 02:04
Foruma yeni üye oldum.Bende Heli rüzgarına katıldım:) Gecenin bir yarısı forumu dolaşırken bu arkadaşın mesajına denk geldim ve bütün mesajları okudum.Bende elektronik okuyorum ama frekansın elektriğe dönüşümü hakkaten komik olmuş.Neden komik olmuş peki :hımm: Aslında mümkündür bazı yöntemlerle ancak bu model helileri uçururken yüksek güce ihtiyacımız olacak bu da frekanstan karşılanamaz.Bir arkadaşın projesinde RFID kullanırken devrelerimizde bu kablosuz enerjiyi kullanalım ve mikroişlemciyi bu enerjiyle besleyelim dedik.Hem yayın sapıttı hem de alıcımız biraz kuvvetli olunca devre yanında cep telefonları felan çalışmaz oldu:D Ayrıca ben bitirme projesi olarak daha kapsamlı bir robot düşünüyorum, heliler gerçekten aerodinamik vs. bilgisi gerektiren şeyler ve bende o işlerden anlamıyorum istesem de yapmam heralde:eek: Öğrenci adamız, astarı yüzünden pahalıya geldikten sonra yapmanın bir anlamı yok.Ancak anlaşılan arkadaşa yüksek yerlerden sponsorlar var.:D Herkese iyi günler.

darkfox
03-07-2007, 09:26
Arkadaşın parası çoksa, cnc tezgahı varsa, ...(ki hep varsayım) yapılmış bir modeli kopyalayabilir kanısındayım :), elektroniğe gelince daha ufak daha hafifini sen yap derdim ama daha hafifi ve ufağı yokki :D

ama ne demişler... Olaylara karışma her kes iyi olur sen kötü olursun :lol::lol:

falken92
12-07-2007, 14:43
size bir uçak kiti alıp yapmanızı öneririm o daha kolay ve daha çok işinize yarar helikopteer yapıldığınım ilk kez sizden duyuyorum..

emrahaca
19-08-2007, 19:40
bunlar hep alkolun etkileri uçan gemi yapmak daha kolay batmazdenile titanic bile battı o heli uçmaz kafanızı gözünüzü yarmayı9n bari