• Metal kabin Man Tgs-M Damperli kamyon 8x8 ( Scaleart )

Merhaba,

Aracı aslında geçen sene Mart ayında Almanya Fuarından Ali bey ile birlikte scaleartdan satın almıştık. Ancak toplamak için bir turlu zaman yaratamamıştım diğer araçlardan. Son günlerde bu aracı toplamak için zamanımı ayırıyorum. Genel anlamda çok fazla fotoğraf çekmedim. Çünkü daha önceki yayınlamış olduğum Scaleart 8x8 man & leimbach stahl ladekran konusundaki araçla şase anlamında ve ekipman anlamında birbirlerine çok yakın.

Bu nedenle araçta yapılan işlemlerden çok, standartta olmayan, ilave ettiğim aksesuarların resmini çektim.

Öncelikle araç, tanıdık gelen scaleart tahta sandığında geliyor.

Normalde aldığımız ilk araçta resinden yapılan man tga-m plastik kabini vardı. Ancak aracın kabinin daha sonra metal olan man Tgs-m ile değiştirdim.

Araçta scaleartın oldukça iyi olan 2 vitesli motor sistemi ve tamamı diffrensiyal kilitli ( servo yardımı ile istediğiniz anda kumanda yardımı ile kilitleyebiliyorsunuz ) 2 ön aks ve 2 arka aksdan oluşuyor.

Öncelikle aracın şasesi ile işe başladım

Arkada görülen bu aracın şasesi, önce görülen de hidrolik kollu olarak yaptığım diğer şasedir.

aracın şasesini monte ettikten sonra, arka akslarn yaprak yaylarının montajını yapıp, her zamanki gibi mat siyaha boyadım

[

Ardından da çamurlukların montajına başladım ve hepsini yine mat siyaha boyadım

[]

Aracın arka çamurluklarına mud flaps denen ilave man logolu aksesuarı monte ettim

Daha sonra elektronik bir devreye sahip arka far grubu takıldı.

Bu far grubu inanılmaz güzel bir devreye sahip. Eskiden arka farlara her bir ışık fonksiyonu için led yerleştirip, her birine birer direnç bağlarken, artık smd ledlere ve dirençlere sahip bir elektronik devre halinde geliyor.

Bu aşamadan sonra şasenin montajını yaptım.

Arka led grubunun kablolarını ve çamurluklara yapacağım ilave led çalışması için, kabloları makaron içine gizleyip, şaseye monte ettim.

]

Çamurluklarda normalde ledler olmuyor. ANcak gerçek araçlarda, sürücünün aracı yanaynlardan baktığı zaman daha rahat görebilmesi için, ve görselliği de çok hoşuma gittiği için çamurluklar içine de ledler yerleştirdim.

bunları yaparken kullandığım ledler 3.6 volt ledler olduğu için, bu ledlerin artı uçlarına birer tane 470 ohm direnç bağladım. Çünkü sistemin tamamı 12 volt beslemeli çalışıyor.

Ardından makaronla da tüm ledlerin lehim noktalarını kapattım.

Sonuçta ortaya çıkan görüntü tam istediğim gibi oldu.

[

Bu arada, çalışırken telefonla resimleri çektiğim için resim kaliteleri çok yüksek değildir. Bunun için kusura bakmamanızı rica ederim.

Bunu gerçekleştirirken aynı zamanda da metal kabin altında yer alan elektrik ve elektronik sisteminde montajını gerçekleştirdim.

Elektronik sistemde yer alan modüller;

ses için : Sevonaut smx,
      Esc: Aeronaut multi 25
      Işık için: Scaleart truck light set,
      hidrolik pompa aktivitesi için ctı Psa4T
      Elektronik ve elektrik bağlantıları için schalt moduller olarak sıralanabilir.

Özellikle modüllere bağlantı kablolarını girerken, özel bir konnektör kullandım

Ardından, Mevcut pil ve esc sistemine soğutma takviyesi yapmak adına mini bir fan ilave ettim.

Bu fan ünitesinin sadece hidrolik pompa çalışırken devreye girmesi için, hidrolik motorunun elektrik aldığı üniteye kablolarını bağladım ki, sürekli çalışarak sistemin enerjisini tuketmesin.

Yukarıda görülen kabloların tamamı kabinin tam kapanabilmesi amacı ile kısaltılarak hepsi gizlendi.

Ardından da kabin işlemlerine başladım.

Öncelikle ön tampon içinde yer alan ve aynı arka led grubu gibi özel hazırlanmış far elektroniğini yerine monte ettim ve bana göre scaleartın en güzel aksesuarlarından biri olan ön tampondaki çeki demirini da sabitledim. Bu aparat normalde metal renginde geliyor. Ancak aracın genel renkleri siyah ve turuncudan oluştuğundan güzel bir kombin yapması amacı ile gövde rengini siyaha ve ağır çekici bölümünü de kabinle aynı renk olan turuncuya boyadım.

Tamponunun yerine tam olarak montajından önce, yine tampon grubu ile ilgili olarak yine çok güzel bir aksesuar olan far grubunu takmam gerekiyordu. Yine ön tampon korum demiri gibi metal renginde gelen bu aksesuarı da turuncuya boyayarak yerine monte ettim.

Kabinle birlikte nasıl olacağını görmek adına kabini geçici olarak yerine oturttum

Aracın ön far grubuna yapılan koruma aparatından, arka far grubuna da var demiştim. Aynı şekilde önler gibi onlar da kabin rengi olan turuncuya boyandı. Arkadaki trailer çeki demiri de orjinal renginden turuncuya boyandı ve montajı yapıldı.

Daha sonra kabin montajına başlamak üzere, mevcut scaleart poşetlerini açmaya başladım. Kabin konunun başlığında da belirtildiği üzee, metaldir. Bu sene eski plastik olan kabinimi , Almanya fuarında metal olanla değiştirdim. Metalline diye geçe kabinin ağırlığı ve kalitesi üst düzeyde.

Aracın iç ekipmanları olan kokpit, yan kapı içleri, Kabin yanındaki tamponlar , aynı tamponu gibi gri renkte geliyordu.

Tamamını mat siyaha boyadım.

Gri renkte gelen kokpit siyaha boyandıktan sonra, özellikle direksiyonun üst kısmı da turuncuya boyandı.

Ardından yine standartta olmayan, sürücünün kabine daha rahat çıkmasına olanak veren ilave basamak montajı yapıldı. Çok güzel bir aksesuar, taşıyıcı bölümü kauçuk olduğu için, en zorlu toprak şartlarında bile kırılma sorunu yaşatmayacak.

Ardından bu parçayı da kabine monet ettim. Aradaki farkı gostermek içinde eski ve yeni halini fotografladım

Kabinin Monte edilmeden önceki, nasıl olacağına ilişkin bir resmi şu şekilde:

Kabin montajına başlarken, ön bölümdeki servonaut smx ses kitinin hoparlörünü önceden takmak gerekiyor. Çünkü bu bölümün üstüne daha sonra parçalar kapatılacak

Ardın da , metal kabinin kapak bölümünün altına servonaut smx in montajı yapılıyor.

Damper,kabin, diğer aparatlar monte edilmemişken, aracın genel görüntüsü şöyle, ancak dediğim gibi hiç bir parça monte edilmediğinden sanki yamuk gibi gorunuyor.

Bu arada,
      Aracın dönen tepe lambaları da takıldı. çok güzel, dönme hızı ayarlanabilen bir elektroniğe sahip.

Bu da dönen tepe lambaları ile ilgili test videosu:

Aşağıdaki videoyu Almanya Fuarında Ali bey ile çekmiştik. Arkadaki ağır yük taşıyıcısı araç gelmeden önce ekrana gelen yeşil renkli, 2 akslı araçta bir şey dikkatimizi çekti.

Aracın ön panjurunun üstünde, ön camının altında yer alan ilave farlar bizim çok hoşumuza gitti. Hemen aracın sahibinin yanına gidip, nasıl yaptığı ile ilgili bilgiler aldık. Ama moralimiz çok bozulmuştu çünkü yapılan far çok güzel olmasına karşın, içi tamamen smd ledlerle doluydu ve biz kendimizde bunu yapacak yeteneği göremiyorduk. Ama bir yandan da bayılmıştım o aksesuara.

Gerçek araçlarda, özellikle ağır yük taşıyıcıları yada gece çalışıpda, ilave farları olması gereken araçlara koyuyorlardı.

Bunu yapabilmek, en azından yapımını deneyebilmek adına, bu far grubundan ve bolca smd led aldık.

İlk olarak sinyaller için gerekli olan smd ledi sinyal yuvasına girecek şekilde ayarladım.

Ardından testini yaptım.

Nasıl duracağını görmek için de kabin üstüne koydum.

Sinyallerde kullanılan smd ledler gerçekten de çok küçük

Farın ortadaki bölümünde Almanyada fuarda tanıştığımız hobici arkadaş, sadece park lambası koymuştu. Yani araç çalıştığında kabinin üstünde de yanan park lambaları ile aynı renkte bu far grubunun içinde de park lambaları yanıyordu.

Ben orta far grubuna 2 tane smd le koymayı daha uygun buldum. Bir tanesi üst park lambaları ile aynı renkte ( day light ) yanacak, bir tanesi de uzunlara bağlı olarak çalışıp, aracın uzunları yandığında yanıp, aynı alt far grubundaki uzunlar gibi xenon olacak.

Araca scaleartdan 4 lü tepe lambası almış olmama rağmen, kabin xxl kabin olmadığından, tepe lambaları koymayı uygun bulmadık. Bu nedenle akşam parkurda ilerlerken, bu yapılan ilave lambanın uzunlarının işe yarayacağını düşünüyorum

Yapılan işlemin lehimleme sonu ortaya çıkan görüntüsü şu şekilde:

Ardından far yuvası içine, bu film üzerine yerleştirdiğim led grubunu yerleştirdim.

Aracın üzerine konulmuş hali de şu şekilde oluşuyor:

Araca konulan ilave far grubunda,
      3 tane smd led, 3 tane 470 ohm direnç, 6 lı kablo yer almaktadır.

Far camının şeffaf olması nedeniyle, smd ler yanmıyorken, led lerin dışarıdan belli olması nedeniyle, alttaki far grubunun üzerine yapılan turuncu renkli metal ızgara grubundan bu farlar üzerine de yapmayı düşünüyorum.

Aracın ön kokpitinin ve gerçek araçtaki hali şu şekilde.

Ancak ben, kokpitte gösterge tablosunun arkasına , teyp bölümüne, bir de sağ altta yer alan havalandırma bölümüne led takmak üzere, kokpitde ilgili yerleri kestim.

Orjinalde aşağıdaki gibi tek parça sticker olarak gelen gösterge panelinde de hız göstergeleri ve ana bilgisayar ekranı olan yerlerini içini boşaltarak, arkadan led ışığı vurunca dışarı ışık görülmesini amaçladım

Kulandığım smd ledler normalde gün ışığı renginde. Ancak gösterge tablosundaki hız göstergelerinden sızan ışığın kırmızı, teyp bölümünden çıkan ışığında, orjinalindeki gibi mavi olması amacı ile ledlerin üstünü boyadım.

Sağ altta yer alan ve resimlerde henüz gözükmeyen havalandırma göstergelerinin ışığı da mavi yapıldı. İlk fırsatta gösterge tablosundaki ve teyp, havalandırma bölümünün ledleri yanarken foto çekip , buraya ekleyeceğim.

Şimdilik bu kadar.

Çalışma son hızla devam ediyor. Tüm ilaveleri buraya ekleyip, araç bitene kadar resmetmeye çalışacağım.

Umarım resimlerden sıkılmazsınız. Elimden geldiğince, benden sonra yapmayı düşünenlere ışık tutması amacı ile buraya koyuyorum.

Kabinin komple metal olan iç kısmının montajı bittiği için, sıra halılarının kaplanmasına. Scaleart bunun için hazır kesilmiş, güzel bir halı seti satıyor . bir kaç renk alternatifi de mvcut. Ben gri olanını seçtim. Normalde gri olan kokpit ve koltukları siyaya boyadıgım için, gri olan halı, aksesuarları daha da öe çıkartacaktır diye düşündüm.

Araçla ilgili halı kaplama işlemini bitirdim. Sürücü ve yolcu koltugunu ve sürücüyü yerine sabitledim.

Direksiyon üzerine de man logosu yapıştırıldı.

Sürücünün ve yapılan ilave aksesuarların resmini daha sonra ilave edeceğim.

Kokpitin ışıklandırma işlemi de bitti.

Forografda ledler çok parlama yapmasına rağmen normalde bu kadar parlak değil. Daha loş bir ışık veriyor. Hız göstergelerinden kırmızı, teyp ve ışıklandırma düğmelerinden mavi ışık süzülüyor

Ardından daha önce almanyadan almış olduğum , ve dampere monte edeceğim kazma,kürek, süpürge gibi aksesuarların montajın gerçekleştirdim. Bu aksesuarların bağlandığı aparat aslında bir yedek lastik taşıyıcısıdır. Damperin bir tarafında bu aksesuara bağlı yedek lastik bulunuyor, diğer tarafında da bu aksesuarlar yer alacak.

Ardından, damperin rengi, kabin gibi turuncu olduğundan, aynı renk turuncudan aksesuarlar üzerine biraz sürdüm ki, göze hoş görünsün.

Damperin montajlanmış ilk hali şu şekilde:

Aracın hidrolik sistemi bir tane hidrolik pompa ve bir hidrolik silindirden oluşuyor.

Tüm bağlama aparatları ile birlikte geliyor. Hortumlar, nipeller kit içerisinde mevcut.

hidrolik sistemi aktive etmek içinde elektronik ekipmanlar içinede bir cti elektronik devresi ilave ediliyor.

Hidrolik sistemin ilk testinin videosu da aşağıda:

Bu makale başlangıçta forumdaki konuda yayımlandı: Metal kabin Man Tgs-M Damperli kamyon 8x8 ( Scaleart ) başlatan yazar tgumus Orijinal mesajı görüntüle
    • Reklam Alanı

• Reklam Alanı

300x250 Sağ orta
    • B - İş Makinası