• RC Arabaya yeni başlayan Sevgili Arkadaşlar

Evet hepimiz uzaktan kumandalı araçları seviyoruz ve forumda bildiklerimizi paylaşıp bilmediklerimizi öğreniyoruz. Yeni başlayan arkadaşların hayal kırıklığına uğramamaları ve araç seçimini daha iyi yapmaları için böyle bir konunun yararlı olacağını düşündüm.

Bu konuda kara araçlarının hemen hemen her çeşidine şöyle kısa bir bakış yapıp elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım.

RC hobisine girmek isteyen arkadaşların pek çoğu benim gibi ya internette bu hobiye rast gelmiş yada bir hobi dükkanının önünden geçerken "aa negüzel" demiş ve bu işe girişmeye kara vermiştir. Tamam RC araç kullanmaya karar verdik işin en önemli kısımlarından birine geldik şimdi...

Bu işe ilk giren arkadaşlar genelde ucuz araçlarla başlarlar. Ucuz araçlarda görülen en büyük problem ise oyuncak veya hobi kalitesinde olup olmadıklarının ayırt etmenin zor olduğudur. Piyasadaki bazı araçlar Hobi Kalitesi ile Oyuncak Kalitesinin tam arasında kalmışlardır. Burada dikkatli seçim yapmak çok önemlidir. Bir araç Hobi kalitesinde ise yedek parçası ve modifiye edilebilir parçaları bulunabilir. Bu belkide aradaki farkı anlamaının en kolay yoludur. Ayrıca alıcının ve kumandanın cinsi profesyönel olması kristal veya 2.4ghz sistemine sahip olması da bu aracın hobi kategorisinde olduğunun kanıtlarıdır. Profesyönel bir kumandada ince ayar (trim) ve benzeri gibi birçok özellik bulunur.

Gelelim araç seçimine... İşin en önemli yanlarından biriside kendinize uygun aracı bulabilmetir. Piyasada pek çok çeşitte araç bulunmaktadır. Ve emin olunki bunlardan birisi tam olarak size göre tasarlanmıştır...

Araçları ilk olarak 2ye ayırıyoruz. On Road ve Off Road... Bu iki sınıfın içinde de motorlarına göre 4 ayrı gurup vardır... Elektrik-Nitro-Petrol Elektrikli olan araçlar bir bataryaile nitrolu araçlar nitrometanol karışımlı özel bir yakıt ile petrollü araçla ise bildiğimiz benzin ile çalışırlar. Araçları şekillerine göre incelediğimizde ise onroad da Drift ve Touring olarak iki sınıf Offroad da ise Buggy, Truggy, Monster Truck ve Crawler olarak 4 temel sınıf ortaya çıkıyor.

On Road:

Onroad sınıfı hızlı arabaları seven driftten hoşlanan modelciler için biçilmiş kaftandır.

Drift: Drift araçları dönüşlerde powerslide yapabilen (yanlayabilen) araçlardır. genelde vitesleri yoktur ve bu araçlarda hız önemli değildir. Tekerlerdeki denge dağılımı kontrol ve ayarlanabilirlik önemlidir.

Touring: Touring araçları iyi yoltutuşu sağlarlar. Vites sistemleri vardır. Bu araçlarda hız önemlidir.

Off Road:

Sanırım On Road sınıfından biraz daha popüler olan bu sınıf ise dağ tepe dinlemeyen atlayıp zıplayıp tozu dumana katmak isteyen modelciler içindir.

Buggy: Buggy sınıfındaki araçlar genel olarak Off Road parkur yarışları için tasarlanmıştırlar. Off Road Parkur yarışlarında hız denge ve kontrol önemlidir. Bu araçlar kolay takla atmayan dengeli çabuk hızlanan ağırlık dağılımı düzenli araçlardır. Atlama ve zıplamalara karşı tasarlanmadıkları için bu tarz aksiyonlarda parçaları kırılabilir.

Truggy: Truggy sınıfı Buggy ile Moster Truck arasına sıkıştırılmış melez bir sınıftır. Bu araçların sahipleri Off Roadda hızlı olayım dengeli olayım ama yeri gelince atlayıp zıplayabileyim diyenlerdir. Sınıf melez olduğu için iki taraftan da ödün verdiği noktalar vardır.

Monster Truck: Bu sınıf belkide Off Roadın en popüler sınıfıdır. Atlayıp zıplayıp yerinde duramayan arabalardır. En güçlü motorlar bu sınıftadır. 5m gibi yüksekliklerden düşüpte sağlam kalabilen araçlardır. Ama yerden yüksetirler bu sebeple dengesizdirler... dönüşlerde takla atabilirler.

Crawler: Genel Off Road mantığına aykırı bu araçlar ülkemizde pek ilgi görmesede yurt dışında çok seveni olan RClerdir. Dik yamaçlara tırmanan kayaların üstünden aşan bu araçlarda hız önemli değildir. Tork önemlidir. Genelde elektriklidirler.

En çok sorulanlardan biriside ilk aracın elektriklimi yoksa yakıtlımı olacağıdır. Benim tavsiyem elektrikten yanadır. Çünkü yakıtlı araçtan daha az zahmeti vardır. Ve yeni başlayanlarda elektriklilerin çok yavaş gittiği kanısı dolaşmakta bu tamamen yanlıştır. BKZ: Savage Fulx.

Motorlarına Göre RC Kara Araçları:
      Elektrik-Nitro-Petrol

Sınıflarına Göre Rc Kara Araçları:
      On Road:

Drift:
      HPI E10
      HPI RS4
      Touring:
      Traxxas Nitro4tech
      HPI RS4
      HPI Sprint
      Off Road:
      Buggy:

Kyosho Inferno
      HPI Brama
      Sportwerks Chaos
      HPI Baja5t
      Truggy:
      HPI MT2
      Monster Truck (MT):
      Traxxas Revo
      HPI Savage
      Team Losi Lst2
      Crawler:
      Venom Creeper
      HPI Wheely King

(araçlar sadece örnek temsiletsinler diye yazıldı)

Ölçek meselesine gelice durumu şöyle izah edebiliriz... 1/x bir aracın x kadar gerçeğinden küçük olduğunu gösterir ama tabi bu araçtan araca değişir 1/10 bit MT 1/8 bir Buggy'den büyük olabilir.

Umarım bu konu ile yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.
      Bu makale başlangıçta forumdaki konuda yayımlandı: Yeni Başlayan Sevgili Arkadaşlar başlatan yazar Enewwss Orijinal mesajı görüntüle
      Yorum 17 Yorum
      1. bmwsemih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        bmwsemih -
        çok güzel anlatmışsn teşekkurler. ben şimdi on road bi araç almak istiyorum nerede bulabilirim...
      1. bmwstyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        bmwstyle -
        evet guz<el anlatmıssın suan arkadasada bı adet acemılgı atması ıcın alcaz kendımdede bmw e87 kasa bmw var...D
      1. SOFYANETS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        SOFYANETS -
        teşekkürler cok guzel anlatmışsınız
      1. rcdrıft - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        rcdrıft -
        slm bende yeni başladım ama birtürlü rodajı yapamadım aksine şuan aracım calışmıyor
      1. quickcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        quickcan -
        MT "Dengesizdirler" çok hoşuma gitti
      1. akansel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        akansel -
        slm arkadaşlar. hpi bullet st3.0 kullanıyorum ama aynı zamanda on road araba da almak istiyorum. ineternetten araştırdım redcatracing lightening str'ı ve fiyatı uygun geldi başlangıç olarak. kullanan arkadaşlar var ise bilgilendirebilirler mi ?
        teşekkürler
      1. Emre-1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        Emre-1903 -
        bende hpi sprint 2 flux almayı düşünüyorum araç zaten bakarsanız brusless 5600 kv yeterli güç araç sizce iymidir
      1. GöKeR_KsK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        GöKeR_KsK -
        Ben bu rc model cilige yeni başladım ama direk sakura zeroy la başladım (:
      1. kenantaygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        kenantaygun -
        zahmetiniz için teşekkürler. Bu hobiye başlayalı yaklaşık yarım saat oldu. Ne kadar öğrenilecek şey var
      1. hayal_et - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        hayal_et -
        slm bende bu gun basladım daha r380 motorlu bır aracım var on road ama daha yenı oldugum ıcın pek modellerınden anlamıyorum ama arabamda 7.2v 700 mA batarya var ben buna 7.4 5400mA batarya taksam esc ye zarar verırmı bılgılendırırsenız sevınırım bılgılendırme guzel olmus tesekkurler
      1. esat03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        esat03 -
        hayal_et araban carisma bndede war aynısı o arabanın hiç bi yerini oynamamanı tercih ederim paranı biriktir ve 1/10 boyutunda bi araç al o rc 1/14 boyutunda carisma marka.resimdeki araçtan bahsediyorum.
      1. hellsinger01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        hellsinger01 -
        Ya bende nerden araç bulacağımı merak ediyorum. Acil yardım
      1. mahmutmrv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        mahmutmrv -
        slm arkadaşlar bende sarjlı kumandalı var ama ben yakılı yapmak istiyorum yardım olucak yol göstercek biri varmıdır?
      1. eray_caki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        eray_caki -
        slm arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım bende 1/10 on road araç topladım herşey iğide şu rodaj olayı baya kastı araç bana sadece parça olarak geldi 1 haftada arcı topladım sadece şu sıfır motora rodaj kaldı ve bu yağlama kimyasalları kaldı alınacak bu 5/30normal yağ kullnabilirmiyim diye düşünüyorum
      1. bibulous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        bibulous -
        meraba kolay gelsin.aranıza yeni katıldım. Ken Block 2013 GRC Micro RS4 marka araç aldım.sizce başlangıç seviyesi olarak iyimidir.bilgilendirir ve bana bu araclar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
      1. furkan0080 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        furkan0080 -
        rc araba işine yeni yeni merak ediyorum http://www.trhobi.com/110-RTR-Elektr...aba,PR-50.html bu aracı almayı düşünüyorum sizce nasıl olur
      1. samgoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
        samgoli -
        yazık parana.degmez o fiyata

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    • Reklam Alanı

• Reklam Alanı

300x250 Sağ orta
    • B - Onroad