2018 HobbyRC 1/5 Şampiyonası Yarış Tarih ve Katılım Şartları


Konu Bilgileri;


 •  » Konudaki mesaj sayısı : 3
 •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor


 1. #1

  2018 HobbyRC 1/5 Büyük ölçekli Rallycross ve Offroad Şampiyonası hazırlıkları tamamlanmıştır.


  Yarışın camiamıza hayırlı olmasını diler HobbyRC Yönetimine ,Hezarfen RC Clup yönetimine, Noamodel ve MCD Racing'e gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.


  Bu sene 1/5 kategorisine Rallycross kategoriside eklenecek ve çok renkli bir yarış takvimi bizleri bekliyor.
  2018 HobbyRC 1/5 Rallycross Şampiyonası Yarış Takvimi


  1. Ayak : 15 Nisan 2018 / İstanbul Hezarfen Pisti
  2. Ayak : 10 Haziran 2018 / İstanbul Hezarfen Pisti
  3. Ayak : 23 Eylül 2018 / İstanbul Hezarfen Pisti
  4. Ayak : 18 Kasım 2018 / İstanbul Hezarfen Pisti


  2018 HobbyRC 1/5 Off-road Şampiyonası Yarış Takvimi


  1. Ayak : 18 Mart 2018 Offroad / İstanbul Hezarfen Pisti
  2. Ayak : 13 Mayıs 2018 Offroad / İstanbul Hezarfen Pisti
  3. Ayak : 12 Ağustos 2018 Offroad / Lüleburgaz Offroad Pisti
  4. Ayak : 28 Ekim 2018 Offroad / İstanbul Hezarfen Pisti
  5.Ayak : 09 Aralık 2018 Offroad / İstanbul Hezarfen Pisti
  Not : Yarış tarih ve pistlerde değişiklik yapma hakkı HobbyRC yönetimine aittir. Hava şartları ve pist durumlarına göre değişikli yapılabilir.
  1/5 ŞAMPİYONASI YARIŞ KURALLARI
  1- 1/5 Off-road kategorisinde araçlar 1/5 ve 1/6 ölçek ve benzinli olmak zorundadır. 2WD ve 4WD araçlar katılabilir , kategori açılabilmesi için en az 8 ve üzeri araç olmalıdır,(Araç sayılarına yarış komitesi ve yarıi direktörü karar verecektir) 2WD Araçlarda kategori açılamaması durumunda 4WD lerle beraber yarışılacak ve tek bir kategori sonucu olacaktır . Yarış kayıtları 8 kişi ile dolmadığı takdirde yarışın yapılıp yapılmayacağına yarış komitesi ve yarış direktörü karar verecektir yapılmayacaktır.


  2- Motorlarda modifiye kısıtlaması yoktur , motorlar en fazla 34 cc olabilir . ( 2019 sezonundan itibaren motorlarda EFRA kuralları geçerli olacaktır. )


  3- Susturucusuz egzoz kullanılması yasaktır. En az iki odalı egzoz kullanılması zorunludur .


  4- Araca yedek depo takılması yasaktır ve Araçlar tek vites olmaz zorundadır.


  5- Pist alanı içinde hakem, yarışmacı ve pist görevlilerinden başka kimse olmayacaktır.


  6- Hiç bir araç kepsiz yarışamaz, yarış esnasında kepi çıkan araç yarışa kepsiz devam edemez. Her yarışmacı kepin görünür bir yerine yarışmacı sıra numarasını yapıştırmak zorundadır.


  7- Katılımcılar bir pilot bir de pit sorumlusundan oluşması tavsiye edilir.


  8- Yarış sırasında kestirme kullananların ilgili turları otomatik olarak silinecektir , devamlılık göstermesi halinde yarıştan ihraç cezası verilebilir.


  9- Yarış sabahı anons edilecek program çizelgesine göre yarış organize edilecek olup zamanı gelen yarışmacı, zamanında start düzlüğünde olacaktır. Hiç bir şekilde yarışmacılar beklenmeyecektir.


  10- Pit görevlileri hiçbir şekilde yarış parkuru üzerinde yakıt doldurma, ayar, tamir, çalıştırma işlemi yapmayacaktır. Bu işlemlerin hepsi Pit olarak ayrılan bölümde yapılacaktır.


  11- Güvenlik gereği araçları çevirecek görevliler harici kimse yarış parkurunda gezinmeyecektir.


  12- Kural ihlali yapan yarışçıların final öncesi 3 turları silinecektir.


  13- Stop eden araç ; pit görevlisi tarafından alınacak sorun giderildikten sonra pit çıkışından yarışa başlatılacaktır. Araç pit alanına taşınırken Transponder kablosunun üzerinden geçirilirse sistem otomatik olarak 1 tur silecektir.


  14- Yarışmayan kategorinin uzaktan kumandaları, hiçbir hal ve şart için yarış boyunca kullanılmayacaktır. Bu kurala uymayanlar tespit edildiğinde yarıştan diskalifiye edilecektir.


  15- Yarış sezonu boyunca araç değiştirebilir ancak yarış esnasında değişiklik yapmak yasaktır, Hangi marka ve model araç ile kayıt yapıldı ise o araç ile yarış sonlandırılacaktır. Yarış esnasında araç ve pilot değişikliği yapılamaz .


  16- 2018 Yarış tarihi ve yarış yapılacak pisti en az 1 hafta önceden yayınlamak kaydıyla değiştirme hakkı HobbyRC yönetimine aittir .


  17- Her etapta kategoriler katılımcı sayısına göre 2WD ve 4WD kategorileri açılabilir, katılım sayısına göre buna karar vermek HobbyRC yönetimine aittir.


  18- Grupların belirlenmesi için yarışa katılacakların , yarış başlangıç saatinden en az iki saat önce pistte hazır olması gerekmektedir. Yarışlar belirlenen saatlerde başlayacak ve bitecektir. Yarış kayıt ücretlerini zamanında yatırmayan yarışçılar yarışa katılamayacaklardır.


  19- Etaplarda gerekli görüldüğü taktirde gün akışı değiştirilebilecek.


  20- Her kategoride yarışan pilotlar kendilerinden bir sonraki koşulacak yarışta marshal olmak zorundadır. Eğer olamayacaklarsa kendi yerlerine bir kişiyi marshal olarak görevlendirmek zorundadır. Aksi halde yarışta aldıkları puanlar çıkmadıkları her marshal görevi için 2 puan düşülecektir.


  21- Hobbyrc yönetimi her etap ardından yarış sonuçlarını ilgili konuda yayınlayacak ve her etap sonrası puanlamayı güncel tutarak tüm yarışmacılarla paylaşacaktır.


  22- Yarışta aracı ters dönen yarışmacılar, gaz vermeye devam ettikleri sürece araçları marshal tarafından düzeltilmeyecektir.


  23- Yarış günü boyunca pist serbest kullanıma kapalı olacaktır. Yarış aralarındaki boş sürelerde yarış direktörünün izin verdiği saatlerde pisti kullanabilecektir.


  24 - Kule ve tur sayacı yanında haberleşme yasaktır.Sadece pit ekibi ile serbesttir.


  25 - Sponsorlu olup ta yokmuş gibi göstermeye çalışanlar tespit edilirse yarıştan ihraç edilecektir.


  26 - Yarışmacılar kulede eğilmemeliler ve diğer yarışmacıları hiç bir şekilde dikkatini dağıtmamalıdırlar.


  27 - Yarış sırasında kulede yarışmacılar ve yetkili dışında kimse bulunmamalıdır.


  28 - Herkes kendi PT 'i ( Personel Transponder ) ile yarışa katılmak zorundadır .
  29 - HobbyRC ve Sponsorlar Yarışlarla ilgili güvenlik önlemlerini en iyi şekilde alsalar da yarış esnasında oluşabilecek her hangi bir kazadan ( yaralanma vs.. ) HobbyRC ve Sponsorlar sorumlu tutulamazlar.


  30 - Organizasyon süresinde pistte allkollü içki içmek yasaktır.


  31- 6 Etaptan oluşan offroad yarışlarında her iki kategoride dahil (buggy-sc ) sezon şampiyonluğu hesaplamasında en fazla 4 yarış Rallycross yarışında ise 3 yarış puanı hesaplamaya dahil olacaktır.
  32- Yarışmaya kayıt yaptırmış her katılımcı aşağıdaki hususları kabul etmiş sayılır.
  HEZARFEN RC CLUP HAZERFEN MODEL OTOMOBİL PİSTİ MİSAFİR YARIŞÇI SORUMLULUK TAAHHÜTNAMESİ

  1. Misafir yarışçı olarak geldiğim HEZARFEN RC CLUP MODEL OTOMOBİL PİSTİ faaliyet alanında sadece misafir/yarışcı olarak bulunacağım.
  2. RC modelim ile Model uçak pistine, Aprona ve model araba pistine çıkmayacağım.
  Çıkmam halinde oluşacak zararı karşılayacağımı peşinen kabul ederim.
  3. Arabamı veya RC aracımı model uçak, model helikopter ve model araba faaliyetlerini aksatacak yerlere bırakmayacağım, kendim de o bölgelerde bulunmayacağım. Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde tarafıma ve aracıma gelebilecek bir zarardan HEZARFEN RC CLUP PİSTİ VE YARIŞ,ORGANİZASYON VB. ORGANİZATÖRLERİNİ maddi ve manevi olarak sorumlu tutmayacağımı peşinen kabul ederim.
  4. Yanımda ve aracımda her hangi bir Radyo verici cihazı olmadığını taahhüt ederim.
  (Yarışma kapsamında katılanlar misafir yarışçılar hariçtir) Radyo verici cihazım var ise HEZARFEN RC CLUP PİSTİ VE YARIŞ,ORGANİZASYON VB. ORGANİZATÖRLERİ görevlisine frekansımı bildireceğimi ve Verici cihazımı kapalı tutacağımı taahhüt ederim.
  Verici cihazımı buna rağmen kontrolsüz açmam halinde oluşacak tüm maddi zararı karşılayacağımı ve yasal sorumlulukları üstleneceğimi taahhüt ederim.
  5. Model uçak, helikopter, planör ve araba kullanan pilotların, pilotluk yaptığı esnada yanlarına gitmeyeceğim ve dikkatlerini dağıtmayacağım.
  6. Uzaktan kumandalı modelciliğin sportif ve rekreasyonel bir faaliyet olmakla birlikte oyuncak olmadığının bilincindeyim. Bu çerçevede HEZARFEN RC CLUP PİSTİ tesislerinde misafir yarışcı olarak bulunduğum sürece kendi can ve mal güvenliğimden sorumlu olacağımı gerekli dikkat ve özeni göstererek hareket etmem gerektiğini biliyorum ve peşinen kabul ediyorum.
  7. Yarışma ve yarış kuralları gerek brifingle gerekse sözlü olarak tarafıma bildirildiğini taahhüt ederim.
  8. Yarışma içerisinde marşhall olduğum müddetçe yarışma ve yarış kurallarına uyacağıma, verilen güvenlik yeleklerini giyeceğimi, gerekli güvenlik önlemini almadan yarışma esnasında piste çıkmayacağımı,yarış esnasında marshallık görevim boyunca güvenliğin her zaman birinci öncelik olduğunu taahhüt ederim.
  9. Yarışma esnasında yarışmacı olarak marshallık yapan yarışçılara gerekli saygı ve özeni göstereceğim . Araç ters dönmüşse ve düzeltilmesi gerekiyorsa yarış marshalına bağırmayacağım ve görevli aracı çevirirken hiçbir şekilde motora gaz vermeyeceğimi taahhüt ederim.
  10. HEZARFEN RC CLUP PİSTİ VE YARIŞ,ORGANİZASYON VB. ORGANİZATÖRLERİNİN tesis görevlilerinin göstereceği alanların dışına izinsiz olarak çıkmayacağımı ve ayrıca kullanımı yalnızca görevlilere ait olan yerlere girmeyeceğimi taahhüt ediyorum.
  11. Faaliyet alanında bulunduğum sürece misafir/yarışcı olarak geldiğim HEZARFEN RC CLUP PİSTİ üyesine (Yarış Organizatörüne) yakın ve üye ile birlikte olmam gerektiğini biliyorum ve peşinen kabul ediyorum.


  YARIŞA KATILIM ŞARTLARI , ÜCRETLENDİRME ve ÖDEME :
  * 1/5 Off-road ve onroad yarışları katılım ücreti tek yarış için 120 TL ( Hezarfen RC pist üyelerine 90 TL ) olup, 5 ayaktan oluşacak Offroad şampiyonası için sezon ücreti peşin yatırılmak kaydıyla 400 TL ( Hezarfen Rc pisti Üyelerine 220 TL ) , Rallycross şampiyonası ise 4 yarıştan oluşacak olup sezon ücreti peşin yatırılmak kaydıyla 400 TL'dir .
  * Yarışa katılacakların , yarış ücretlerini yarış tarihinden en az iki gün önce aşağıda belirtilen banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar ücretini yatırmayanlar yarışa katılamazlar .


  * Ayrıca yarışın organize edileceği piste göre pist kullanım ücretleri ayrıca, yarış günü sabahı pist alanında ödenmesi gerekmektedir. Ücreti ödemeyen yarış listesinden çıkarılır.


  · Sponsorlu olarak ve/veya temsil edilen bir yarışçı için;


  Yarış katılım bedeli tek yarış için 250 TL , 5 offroad yarışı için 1000 TL , 4 Rallycross yarışı için 1000 TL dir.


  Sponsorlu katılacaklara tanınacak haklar ;


  - Sponsoru oldukları firmanın, pankartını Piste asabilecekler
  - Pist Bölgesine Firma çadırı kurabilecekler ,
  - Firmayı temsil edecek kıyafet giyilebilecek ,
  - Katılımcı listesinde Firma adı geçecek ,


  * Yarışlara , yarış tarihinden iki gün öncesine kadar katılım sağlayabilirsiniz. Erken kayıt yaptırmak yarış listelerini hazırlamak için bizlere kolaylık sağlamaktadır, yarışa kesin olarak katılmayı düşünenlerin son günü beklememelerini rica ediyoruz.


  * Pist görevlileri, pit elemanları ve yarışmacılar dışında kimse pist alanında bulunmayacaktır.


  * Frekans karışıklığına karşı yarışmacılar dışında hiç kimse kumanda ve araç getirmeyecek ve yarış alanı/etrafında araç kullanmayacaktır.


  * Yarış bedelini yatırmamış, araçlarının teknik özellikleri kural dışı olan yarışmacılar etaplara katılamayacaktır. Yarış bedeli yatırılmış ise bu geri iade edilecektir.


  * Yarışçılar sponsor eşliğinde yarışlara katılabilirler onları temsil edebilirler.


  * Yarışçılar edindikleri sponsoru sadece yarış alanında temsil edebilir foruma taşıyamazlar.


  * HRC de yayınlanacak olan, yarışlarda çekilen fotoğraf, video gibi görsel malzemeler izinsiz kullanılamayacaktır.
  2018 HobbyRC 1/5 Şampiyonası katılım bedeli için banka hesap bilgileri :


  Banka : Garanti Bankası
  Hesap Adı : Orhan Tekkan
  Şube kodu : 723
  Hesap No : 6670223
  IBAN TR43 0006 2000 7230 0006 6702 23
  Katılım bedelini yatırırken banka dekontunda görünecek olan açıklama bölümüne lütfen Ad Soyad ve gireceğiniz kategoriyi (1/5 4WD Off-road buggy , 1/5 4WD Off-road Sc veya 1/5 4WD Rallycross gibi ) belirtiniz.


  Ayrıca; yatırılan katılım bedelinin dekontu yada bilgisi


  orhantekkan1@hotmail.com adresine mail olarak Transponder numarası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.


  Detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki kişilerden detaylı bilgi alabilirler.


  Orhan TEKKAN 532-283 42 90
  Nuh TAŞBAŞ 532-698 29 18
  Erdal KILAVUZ 533-343 26 52
  Konu 100kmh2sn tarafından (22-02-2018 Saat 21:28 ) değiştirilmiştir.

  MCD RRV5 Factory Team Edition
  MCD XS5 Limited Edition
  Airtronics M12 FHSS-3 2.4GHz  2007 hobbyrc 1/8 monster truck 2.si
  2008 hobbyrc 1/8 monster truck 1.si
  2009 hobbyrc 1/8 monster truck 3.si
  2012 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 2.si
  2013 hobbyrc 1/5 offroad şampiyonası 3.sü
  2013 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 1.si
  2015 hobbyrc 1/5 offroad şampiyonası 1.si
  2016 hobbyrc 1/5 offroad şampiyonası 3.sü
  2017 GP BULGARİA offroad 2.si
  2017 hobbyrc 1/5 offroad sc şampiyonası 1.si
  2018 1/5 sc Avrupa şampiyonu

 2. #2
  2018de yarışmacı arkadaşlara başarılar
  FG Modellsport Factory Team Driver
  FG Touring Competition 4wd / Onroad
  FG Leopard Competition 4wd / Offroad

  1/5 Onroad 2016 Türkiye Şampiyonu
  1/5 Offroad 2017 Türkiye Üçüncüsü

 3. #3
  Sezonun ilk yarışı 18 Mart 2018'de Hezarfen'de yapıldı.. Oldukça hareketli ve güzel geçen yarışın 2.si 15 Nisan Pazar günü yine Hezarfen'de yapılacak. Tabi hava şartlarına bağlı olarak tarihlerde değişiklik olma ihtimalini yine de göz önünde bulundurmakta fayda vardır..

  Öncelikle; RC Araçların pist ortamındaki çekişmelerine hepiniz davetlisiniz ..

  Daha geniş bir kitleye bu yarışları duyurabilmemiz için; RC Model araçlara merakı olanlardan veya bu araçların yarışlarını takip etmek isteyenlerden bu takvimi Facebook, Instagram gibi platformlarda paylaşarak destek olmalarını rica edeceğiz ..

  Şimdiden herkese teşekkür ederiz.

  HobbyRC
  MCD Turkey
  Noamodel
  Hezarfen Rc Club

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 2017 HobbyRC 1/5 Şampiyonası Yarış Tarih ve Katılım Şartları
  Konu Sahibi orhantekkan Forum RC Yarışları
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 28-04-2017, 09:47
 2. Cevap: 12
  Son Mesaj : 07-09-2016, 15:41
 3. Cevap: 163
  Son Mesaj : 11-12-2014, 01:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •