Yakıt ve motor hk. bir soru

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 10
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1.5 yıldır kullandığım 5% nitrolu Merlin marka yakıtım var. Yakıtı güneş görmeyen bir yerde ve kapağı kapalı şekilde saklamıştım. Motor yeni aldığım (rodajı yapılmış ikinci el) 2 zamanlı .52 ASP ve üzerinde yeni taktığım OS no:8 medium buji mevcut. Buji ısıtıcısını çektiğim anda motor stop ediyor. Sizce yakıtı mı değiştirmeliyim ya da motor ayarlarıyla ilgili bir sorun mudur ?

Teşekkürler

Buji ısıtıcısını çıkardığınız anda stop etmesi buji bozuk gibi gözüküyor(sıfırda olsa bozuk olabilir)öte yandan zengin karşım dan olabilir, küçük ve büyük iğneyi biraz kısıp öyle denyebilirsiniz.Buji ısıtıcısını çıkarırken gaz yarım açık olsun, stop ederse yüksek ihtimal buji.Yakıttan olduğunu zannetmiyorum ama oda olabilir tabi.
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Aslında motoru satın aldığımda üzerinden gelen bir buji de vardı. Onda da aynı tepkiyi veriyordu. Ben de bujiyi yeniledim. Motoru çalıştırıyorum, 5-7 saniye sonra ısıtıcıyı çekiyorum ve ardından da yaklaşık 5 saniye sonra motor duruyor.

Yüksek hız ayar iğnesini önce iki tam tur açıyorum ancak sonucu şimdilik değiştirmiyor. Düşük hız ayar iğnesini biraz kısarak deneyeceğim.

Tekrar teşekkürler..

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jul 2007
    Nereden Nereden
    İstanbul-Zeytinburnu
    Yaş Yaş
    39
    Bazen düşük nitro bazı motorlara veya cc büyüdükçe yeterli gelmeyebiliyor.
    Teknik servis

Bence sorun bujide. Ustadlarımızdan Mesut Subakan hocamız der ki: "Bir bujinin ömrü 5 saniye ile 5 yıl arasındadır. Bu süre içerisinde durup duruken bozulabilir"....
    Saygı olmazsa sevgi de olmaz ....

Nitro oranıyla pek bağlantılı olduğunu düşünmüyorum, sıfır nitro ile ben ve bir çok kişi uçuyor.
    Isıtıcıyı çektikten sonra stop etmeden devrinde bir değişiklik oluyor mu?
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar,

Az önce motoru çalıştırdım, düşük hız ayar iğnesini biraz kapadım, yüksek hız iğnesini de 2.5 tura çıkardım. Bu kez ısıtıcıyı çektikten sonra sanki biraz yüksek devirli olarak 30 ila 45 saniye arasında çalıştı. Fakat sonra motor tekleyerek (sanki öksürdü) stop etti. Geldiğimiz bu noktada en azından sorunun yakıttan kaynaklanmadığını düşünüyorum. Bir kez de motorun üzerinden gelen eski buji ile çalıştırmayı deneyeceğim.

Herkese selamlar,

Arkadaşlar sorun çözüldü. Buji sağlam çıktı ancak problemin yakıtta olduğunu anladım.

16% nitro ve 10% yağ karışımlı bir yakıt motoru sorunsuz çalıştırıyor. Edindiğim bilgiye göre ASP motorlar araba motorlarından çevrilme ürünler olduğundan düşük yağ oranlı yakıtlarla oldukça iyi çalışıyormuş (ince yakıt).

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jul 2007
    Nereden Nereden
    İstanbul-Zeytinburnu
    Yaş Yaş
    39
    Yaa ben demiştim

Bence %10 nitro uygun olur akrobasi vs yapılmayacaksa yüksek nitroya gerek yok çünkü motor ömrüne etki eder.
    Teknik servis

Şimdilik akrobasi düşünmüyorum %10 nitro uygundun olacaktır.

Herkese teşekkürler..

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)