1/2A Das Ugly Stick

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 54
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    1/2A olarak tabir edilen 0.049 (.8 cm küp) motorlara göre tasarlanmış bir Das Ugly Stick yapmaya başladım. Orjinal planı Phil Kraft'a ait olan bu uçak aslında 1966 tasarımı ve .61'lik motora göre.

1/2A versiyonu ise 85 cm kanat açıklığı, 64 cm gövde uzunluğuna sahip.

Bu uçakta motor olarak 1995 yapımı bir Cox .049 Dragon Fly kullanacağım. Eksoz çıkışındaki bilezik ile devir kontrolü yapılabilen bu motor mikro RC'ler için ideal.

Uçakta gaz, aileron ve yükseliş dümeni kontrolü olacak. Umarım Nisan başı gibi bitirebilirim..
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

2. # Reklam

Jun 2005
    Nereden Nereden
    Antakya
    Yaş Yaş
    48
    Egemen çok güzel modeller yapıyorsun. Yapım aşamalarına ait daha fazla foto koyabilir misin? Ayrıca açıklamalar da biraz daha detaylı olursa senden çok şey öğrenmeye devam edeceğiz. Mesela aleron ve elevatördeki balık sırtı benzeri girintileri nasıl yaptın?
    www.gurmanbayraktar.com
    -Hobi ile saplantı arasındaki ince bir sınırda...-

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Yapım aşamasını düzenli fotoğraflama alışkanlığını bir türlü edinemediğim için doğru dürüst bir "bulid log" tutamıyorum. Yanımda durup aşamaları fotoğraflayacak bir asistana ihtiyacım var aslında.

Neyse olduğu kadarı ile aktarayım:

Sinirler için önce 1 mm kontraplaktan 2 adet kalıp kestim. Daha sonra kalıpların arasına 2 mm balsa levhalar yerleştirip zımpara ile düzelterek birbirinin aynısı 12 adet sinir elde ettim.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Sinirlerin firar taraflarını yine kontraplaktan kalıp yardımı ile üçgen şekilde boşaltarak hafiflettim.

Kanatta hücum kenarı ve ana serenler için 6 x 6 balsa çıta kullandım. Yardımcı serenler içinse alt tarafta 4x4 balsa çıta üst tarafta ise 4 x 4 sert ağaç çıta kullandım. Böylece hem kanat esnemesini engellemiş oldum hem de hafiflikten ödün vermedim. Firar kenarında ise 9x10 mm balsa çıta kullandım.

Kanat orta kaplamalarını 1 mm balsa levha ile yaptım.

Kanadı birleştiriken uçlarda 10 mm olacak şekilde dihedral (v açısı) verdim. Kaplamanın altında kaldığı için görünmüyor ama kanat ortasında dihedral açısını sağlamlaştırmak için 3 mm kontraplaktan 2 adet destek bulunuyor.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Aileronlar, yatay dengeleyici ve yükseliş dümeninde 4 mm balsa levha kullandım. Balıksırtı girintileri yapmak işin en meşakatli kısmıydı. Önce pergel yardımı ile girintileri işaretledim daha sonra dremel ile kaba şekillendirmeyi yaptım. En son olarak da 220 ve 400'lük sünger zımpara ile ince şekillendirmeyi yaptım.

Ama bir seferde yapmak mümkün olmadı. Özellikle yükseliş dümeninde 3. denememde düzgün bir iş çıkarmayı başardım.
    • Dosya tipi: jpg Kanat.jpg (37,5 KB (Kilobyte), 39x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg PICT0002.JPG (67,0 KB (Kilobyte), 25x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg PICT0003.JPG (79,2 KB (Kilobyte), 27x kez indirilmiştir)

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Devamını yaptıkça koyacağım.

Jun 2005
    Nereden Nereden
    Antakya
    Yaş Yaş
    48
    Eline sağlık. Şimdi anlamaya başladım .
    www.gurmanbayraktar.com

Oct 2005
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    33
    kaplama konusunda yardım istersen abi ben hazırım. kanatlar pembe olsa ne güzel olur

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Senle bir pembe uçak yapacağız abi anlaşıldı, kaçışımız yok bu işten.

Bu uçağı kırmızı yapayım da, bundan sonraki ilk uçağı pembe yapacağız söz bak...

İniş takımlarını bitirdim bu arada. Ana iniş takımını 1 mm L profil aluminyumdan yaptım. Ön takımı ise 2 mm çelik telden büktüm. Ana takımın yapım aşamalarının fotoları burada. Bitmiş hallerini uçağa monte edince koyacağım.
    Konu red_fin tarafından (26-02-2007 Saat 09:50 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    MAÇA BEYİ

Ugly Stick neredeyse tamamlandı. Sadece birkaç ufak tefek teferruat ve süslemenin tamamlanması kaldı.

Kaplama için Kanat, Gövde Gerisi ve Yatay Dengeleyicide 21st Century Micro Light filmi kullandım. Ancak bu film yakıt geçirmez olmadığı için burunda siyah oracoverı tercih ettim. Dümenlerde ve dikey dengeleyicide yine oracover kullandım.

Orjinalindeki haç motifinin yerine maça motifi kullandım. Uçağın adını da -MAÇA BEYİ- koydum zaten.

Uçuşa hazır haliyle (tüm elektronikler ve alıcı pilleri dahil) tam tamına 500 gramda bitirdim. Kanat alanı 14.5 dm2. Böylece kanat yüklemesi 34.5gram/dm2 ya da kübik olarak 9 gram/dm3. Uzun süzülüş hattına sahip bir aerobatik eğitim uçağı olacak.

Önce 3 kanal olarak yapmayı planlamıştım ama son dakikada istikamet dümeni de ekleyerek 4 kanala çıkardım. Madem aerobat yapıyoruz tam olsun bari..
    • Dosya tipi: jpg PICT0010.JPG (110,6 KB (Kilobyte), 56x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg PICT0011.JPG (86,3 KB (Kilobyte), 43x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg PICT0015.JPG (90,8 KB (Kilobyte), 33x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg PICT0019.JPG (112,3 KB (Kilobyte), 85x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg ust.JPG (104,4 KB (Kilobyte), 40x kez indirilmiştir)

Tebrikler. Ahşap işi balsa gibi kolay işlenen bir malzeme de olsa el yeteneği ister....İşçilik güzel. Kırımsız uçuşlar.
    Konu Yeni Curtis tarafından (15-03-2007 Saat 12:03 ) değiştirilmiştir.
    Ellerine 3 er kiloluk(sana fazla bile) dambılllar alıp iki elin yanda kalkıp ineceksin. Bunu 20 kez yap. Arada 25 sn ara ver. Yağlı karaciğere dikkat. Genler hastalıklı çünkü. Aman.

Jun 2005
    Nereden Nereden
    Antakya
    Yaş Yaş
    48
    Model harika. Ama benim şikayetim var: İniş takımından sonra bir anda model bittiii.
    Deneyimlerinden faydalanabilmemiz için daha fazla foto, daha fazla detay ve teknik izah isteriz Egemen .
    - sinir kontra kalıplarını dremel ile mi kestin?
    - sinirlerin firar taraflarını kontra kalıp yardımı ile üçgen şekilde nasıl boşalttın?
    - "...4 x 4 sert ağaç çıta kullandım..." Ihlamur mu, çam mı, başka bir ağaç mı?
    - dihedral verebilmenin püf noktası var mıdır?
    - kanat ortasında dihedral desteği nasıl yerleştirilir?
    - alum iniş takımını nasıl ve ne ile büktün?

Soruları biraz abartmış olabilirim.
    Basit geldiği için bu detaylara girmemişsindir ama vereceğin bilgiler, inşaat sırasında bize çok zaman kazandıracaktır. Sana bir asistan lazım .
    www.gurmanbayraktar.com

Oct 2006
    Nereden Nereden
    İSTANBUL
    Yaş Yaş
    47
    Büyük emek var.Eline sağlık.Uçuş videolarını bekliyoruz.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Alıntı PATO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Model harika. Ama benim şikayetim var: İniş takımından sonra bir anda model bittiii.
    Deneyimlerinden faydalanabilmemiz için daha fazla foto, daha fazla detay ve teknik izah isteriz Egemen .
    - sinir kontra kalıplarını dremel ile mi kestin?
    - sinirlerin firar taraflarını kontra kalıp yardımı ile üçgen şekilde nasıl boşalttın?
    - "...4 x 4 sert ağaç çıta kullandım..." Ihlamur mu, çam mı, başka bir ağaç mı?
    - dihedral verebilmenin püf noktası var mıdır?
    - kanat ortasında dihedral desteği nasıl yerleştirilir?
    - alum iniş takımını nasıl ve ne ile büktün?

Soruları biraz abartmış olabilirim.
    Basit geldiği için bu detaylara girmemişsindir ama vereceğin bilgiler, inşaat sırasında bize çok zaman kazandıracaktır. Sana bir asistan lazım .
    Gürman Abi, valla ne kadar sitem etsen haklısın. Ben yine fotoğraf çekmedim doğru düzgün.Aslında bu arada, motor yatağının (firewall) ve çevresinin inceltilmiş epoksi ile yakıt geçirmezliğinin sağlanması, iniş takımlarının montajı, dümenlerin ve kontrol yüzeylerinin montajı gibi önemli inşaat aşamaları vardı ama ... Ancak geceleri birkaç saat zaman ayırabiliyorum. Bu arada da adım adım iş yapabiliyorum. İşi bitirdiğimde genelde gecenin bir körü olduğu için fotoğraf çekmeyi ihmal ediyorum işte..

Benim asistan yetişiyor ama daha 2 buçuk yaşında. Umarım 4-5 sene içerisinde tamam olacaktır.

Soruları cevaplamaya çalışayım;
    - Sinir kalıplarını keserken dremel kullanmıyorum. Bence gereksiz. Kalıpları zaten ince kontraplaktan çıkarttığım için 11 numara maket bıçağı ucu gayet iyi iş görüyor. Plandaki sinir şeklini kontranın üzerine yapıştırıp maket bıçağı ile ilk kalıbı çıkarttım. Daha sonra bunu kullanarak 2. kalıbı kestim. Bu iki kalıbın arasına koyduğum balsa levhaları zımpara ile tesfiye edip sinirleri bitirdim.

- Tüm sinirleri ayırdıktan sonra, kalıplardan birinin arkasını üçgen şeklinde boşalttım. Daha sonra bu kalıbı tek tek sinirlerin üzerine koyup üçgenleri kestim.

- Kullandığım sert ağaç ayous çıtasıdır. Düzgün çam çıta bulamıyorum. Ihlamur da sadece THK'da var. Oraya gitmek de herzaman mümkün olmuyor. Ayous nispeten pahalı ama hobi mağazasında satıldığı için kolayıma geliyor.

-Dihedral vermenin birkaç yolu var aslında. Bunlardan birisi (planda verildiyse şayet) açı şablonu kullanarak kök sinirlerinin açılarını ayarlamak. Ama ben daha kolay olan şu yolu tercih ediyorum:

Bu uçak için planda her bir kanat ucunda 10 mm dihedral olması belirtilmişti. Ben 20 mm.lik bir takoz hazırladım. Kanadın bir tarafını masaya sabitleyip diğer tarafını 20 mm. takoz üzerine yerleştirdim. Sonra iki kanat yarısını bu açıda iken yapıştırdım. Böylece her bir kanat ucunda 10 mm yükseklik sağlamış oldum.

- Kanat ortasına dihedral destekleri her uçak için farklı yerleştirilebilir. Genelde planda bu desteklerin yerleştirileceği yerler verilmiştir. Ama yoksa eğer, kanat ortasında alt-üst serenlerin önüne ve arkasına yerleştirilerek serenler ortada sandviçlenir. Eğer sadece kanat üstünde tek seren kullanılacaksa veya benzer bir nedenden kontraplaktan destek yapmak mümkün değilse, kullanılmasa da olur. Bu durumda kanat orta kaplamasının üzerine fiber kumaş yapıştırılıp epoksilenerek de yeterli dihedral desteği sağlamak mümkün olur.

-Aluminyum bükmek için tek ihtiyacınız olan kaliteli bir mengene. İniş takımının açısını belirledikten sonra aluminyumu mengeneye sıkıştırıp bir açı ölçer yardımı ile tam belirlenen açıda bükmek mümkün. Çelik telden yapıyorsanız eğer bükerken bilek kuvveti yetmeyebiliyor. Küçük bir çekiç yardımı ile istenilen açı veriliyor.

Aklına takılan başka soru varsa seve seve cevaplarım.

Bu uçaktan sonra birkaç hafta dinleneceğim. Sonra yeni bir projeye başlayacağım. Bu sefer daha fazla fotoğraf çekeceğim söz.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Alıntı freesky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük emek var.Eline sağlık.Uçuş videolarını bekliyoruz.
    Teşekkür ederim. Hava muhalefeti biter bitmez ilk fırsatta uçuş videosunu hazırlayacağım.

Oct 2005
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    33
    gayet güzel olmuş. işçilikte gördüğüm kadarıyla çok iyi. tebrik ederim. sıra mustang da

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Mersi..

Sıra Mustang'da evet. Ama onu hangar kraliçesi yapacağım, daha özenli bir inşaat olacak. Bu yüzden de biraz dinlenip enerji toplayayım. Bir de Mustang'da retract kullanmak istiyorum. Hatta bulabilirsem rotary motor. Bunun için de araştırma gerekecek.
    Konu red_fin tarafından (16-03-2007 Saat 11:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: çok fazla "biraz" demişim.

Oct 2005
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    33
    Alıntı red_fin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önce 3 kanal olarak yapmayı planlamıştım ama son dakikada istikamet dümeni de ekleyerek 4 kanala çıkardım. Madem aerobat yapıyoruz tam olsun bari..

mustangı bitirincede ona "adobe aerobat eater 7.0" ismini koyalım abi

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    41
    Alıntı KLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mustangı bitirincede ona "adobe aerobat eater 7.0" ismini koyalım abi

Deminden beri yarıldım makinanın başında gülmekten. Şirkette millet zaten deli muamelesi yapıyordu, iyice tescil ettirdik artık sayende.
    Konu red_fin tarafından (16-03-2007 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.

Jun 2005
    Nereden Nereden
    Antakya
    Yaş Yaş
    48
    Zaman ayırıp detaylı cevap yazdığın için teşekkür ederim Egemen. Aklımdaki soru işaretlerini gidermiş oldun.
    Son espriyi de çok düşündüm ama anlayamadım.
    www.gurmanbayraktar.com

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)