Yetenek Sınavı hakkında

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 17
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    Selamlar.
    oss de 160 puanı gectıkten sonra unıye gıdıp yetenek sınavına gırılıp ıc mımarlık gıbı bolumlere gırılıyormus.
    bu sınavlar hakkında bılgısı olan varmı ?
    yanı 160 ı gectıkten sonra her unının yetenek sınavına gore kafamıza gore gırebılıyormuyuz?(hıc zannetmıyorum)
    tesekkurler.
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

2. # Reklam

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    26
    öss de barajı ( benim bildiği 180 ) geçtikten sonra yetenek sınavlarına basvurma hakkın oluyor doğru ama bu yetenek sınavı her okula özel ayrı ayrı mı bilemem... bu arada öss başvuru son tarih 6 aralık aklında olsun eğer gireceksen...
    (059K0469) MUGEN MTX-4 with NovaRossi NSR12S3 Engine

ya ebyler devamlı artıyor bu arada banka paraları 40 milyon olmuş 5 .5 artıyor.Okula verileli iki gün olmuken formu almaya gittim kendi okulumda form bitmişti kara borsa el atmış duydugum kadarıyla son gün öss binalarında satarlar...
    Mugen Mtx-4R, Powered by Sirio, Directed by Futaba , driven by Onur KARAC.....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    26
    yok ya bu iste de karaborsa olmaz bence... bazı okullarda bitio ama bizimkinde vardır heralde.. büyük kolej e ugra istersen ya da git ösym merkezinden al... evet 40 milyon olmuş...

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    ben basvuruyu yaptım
    formu doldurdum (inşallah yanlışlık yapmamışımdır) ve parayı yatırdıgıma daır dekontla beraber mudur yardımcısına teslım ettım.
    bızım okuldada 3 tane kalmıs 250 tanemı ne vardı
    cevredende gelenler olmus.
    bıraz arastırdım 160 barajını gecmek yeterlıymıs.
    ama ben ıc mımarlık vs dusundugum ıcın ne gıbı bır yetenek sınavı yapacaklar ?
    dırek benden herhangı bır cısmı vs kafamda tasarlayıp cızmemımı ıstıycekler ?
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    26
    yok hayır öyle deil grafik tasarım hakkında bilgi isteyeceklerdir yani biraz bilgin olmalı sonra sana cizim yaptıracaklardır bu kesin ama kafandan mı yap derler yoksa önüne resim vs bişey mi koyarlar bilemem.. ancak iç mimamrlığa öss puanıyla da girilebiliyo bildigim kadarıyla... geçen senenin puanlarıyla iç mimarlık:
    İstanbul Teknik - 344,877
    Karadeniz Teknik - 314,873
    bu sene de üç aşşa beş yukarı benzer puandadırlar ancak şunu bil bu puanlarla girsen bile yetenek sınavı gibi bişeye daha tabii tutulacağını sanıyorum...

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    yetenek sınavı gıbı bır seye tabı tutulacaksam gıdıp 350 puan alacak kadar kasmama gerek yok
    zaten ben 350 alacak kadar calıskan olsaydım ohooooooooo
    o zaman bu ısı cıddıs ekılde saglam kaynaklardan orenıp ona gore adım atmalıyım
    cunku ben 160 puan yapıpta gıdıp yedıtepede vs ıc mımarlık ıcın yetenek sınavına gırebıleceksem
    gıderım ıkıncı donem bu yetenek sınavı ıcın ders alırım mantık olarak.
    saolsunlar okulada koymuslar rehberlıkcı dıye bırını bır ıse yaradıgı yok
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    29
    yetenek sınavı her okulun ayrı hilmi.
    her okulun sınavıda farklı. 160 ı geçtikten sonra istediğin okula gidicen , yetenek sınavına giricem , nasıl ? dicen. onlarda anlatıcak sana. bi şeyler çizdiricekler , neden bu bölümü istiyosun falan dicekler. yeditepe , bilgi gibi okullarda yetenek sınavı fıss , direk giriyosun. en temizi okula git , öğren sen.
    |

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    Tesekkurler car_manıak ve ozgur.
    ozgur dedıgın gıbı ılk ısım yarın rehberlıkcının kafasına bınmek olacak ısı ne otursun anlatsaın
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    29
    yok hilmi sen rehberlikçiyi falan boşver.
    üniversitelere git öğren. ondan sonra nasılsa 160 la giriyorum diyip patlama sonunda. benim gibi 2. sene sürünme.
    |

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    oyle elını kolunu sallayan gırebılıyormu ?
    neyse tanıdıklar var baktık olmuyor zıyarete geldık derız
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Aug 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    28
    Evet elini kolunu sallayan giriyor ama her okulda öle yetenek sınavıyla girilmiyor bölümlere! Mesela ben itü de mimarlık okumaya geldim! Hazırlık(balayı) okuyorum! Burda mimarlıkta içmimarlıkta puanla girilen bölümler ama iç mimarlığa özellikle bazı üniversitelerde yetenek sınavı ile giriliyor. Ama bu sınavı geçebilmek için en az 2 yıl çalışman ve yetenekli olman ya da çok sağlam torpilin olması gerekiyor. Yok param var özel okurum diyorsan özel okullarda biraz daha kolay giriliyor ama devlet üniversitesinde okumak için diğer iki yöntemden birisinin uygulanması gerekiyor. Tercih kitapçığı bul bir tane ki dershanende en kötü ihitimal vardır! Bunun arkasında yetenek sınavıyla girilen bölümler arasında içmimarlık ara ama mimarlık yok diye biliyorum! Sormak istediğin birşey olursa özel msj da yazabilirsin!
    They say i talk a little fast but if you listen a little faster i ain't got to slow down for you to catch up!

Apr 2004
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    35
    arkadaşlar yetenek sınavı bazı üniversiteler dışında direk ne kadar çalıştığınıza bakıyor. Öss ye nasıl çalışıyorsanız yetenek sınavına da aynı şekilde kasmanız lazım...Bu genelde desen demek oluyor yani oturup desen çizeceksiniz...Ama mesela tiyatro isterseniz veya gitar isterseniz gireceğiniz sınav değişecektir. Hatta şu da var , temel olarak desen ile yetenek sınavı yapan bölümlerde bile bazen asıl olarak portfolyonuzun dikkate alındığı oluyor. dağınık anlattım ama bir ara vaktim olduğunda bildiklerimin tamamını daha derli toplu anlatacam.

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    ok beklıyorum saol
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    35
    Yetenek sınavına hangi konuda girmek istiyorsun bu önemli. Eğer üniversiteye bir gireyim de ne olursa olsun diyorsan sanat tasarım bölümleri ile uğraşman lazım. Ben sana tiyatro veya konservatuar gibi bölümler hakkında çok bilgi veremem ama sanat tasarım vs yi biraz anlatabilirim.
    Öncelikle ne yapmak istediğini düşün( sırf üniversite olsun diye gireceksen bile üniversite hayatın boyunca sevmediğin bir iş üzerine çalışmak çok zordur , o yüzden sevdiğin bir iş olsun).
    Sonra üniversitelerin ilgili bölümlerine bak , hangi üniversitede , yetenek sınavıyla alan hangi bölüm var? sınav tarihi ve başvuru koşulları nedir öğren.
    Eğer sınava bu sene gireceksen hemen desen çalışmaya başla. Desen çalışmak veya yetenek sınavına girip üniversite kazanmak kolay gibi gözükse de pek öyle değildir. gerçekten çok çalışmak lazım. Bu çalışmanın bir bölümünü kendi kendine halledebilirsin ama temel çizim tekniklerini öğrenmek için bir bilene ihtiyacın var ; ya bazı atölyelerin yetenek sınavlarına hazırlık kursuna katılman lazım ya da güzel sanatlarda vs. okuyan üniversite öğrencilerinden bazıları biraz para kazanmak için özel ders veriyorlar onlardan birisi ile anlaşacaksın.
    Ağustosa , Eylüle kadar sürekli çizip ders çalışacaksın. Ağustos ayı itibariyle yetenek sınavları başlıyor. Her üniversitenin sınav tarihini ve sınav şeklini üniversite kendisi belirliyor. Her sınav için ilgili üniversiteye başvurman ve sınav için para ödeyip kayıt yaptırman lazım.
    Sınavlar üniversitelere göre değişiyor demiştim ya; girmek ,istediğin bölüme göre de değişiyor. Mesela dedin ki ben otomobil tasarımcısı olacağım. Endüstürü ürünleri tasarımı bölümüne girmen lazım demektir. hatırladığım kadarıyla Mimar Sinan da o bölüm yetenek sınavıyla alıyordu ve 4 aşamalı bir sınava tabii oluyorsun. İlk aşamada mesela karşınıza bir adam oturtuyorlar ve onu çizmenizi istiyorlar. İkinci aşamada size kafadan üç obje söylüyorlar , mesela: hortum , bardak , çizme...Sizden bu üç objeyi çizerek bir kompozisyon oluşturmanız isteniyor. sonraki iki aşamayı hatırlamıyorum...
    Ama genel olarak bu tür sınavlarda mutlaka bir model çizimi oluyor (yani karşınıza birini oturtup çizdiriyorlar).
    Yetenek sınavıyla alan bölünler Endüstürü ürünlere tasarımı , grafik tasarım , iç mimari , heykel , seramik , fotograf ve video gibi bölümler. Bu bölümler yaklaşık aynı sınavlar ile adam alıyorlar ama ufak farklar oluyor. Mesela iç mimarinin yetenek sınavında çoktan seçmeli bir sınavda olabiliyor. Fotograf video , birleşik sanatlar , sanat yönetimi gibi bölümlerde sizin portfolyonuza da bakmak istiyorlar. Hatta bilgideki video bölümünde çizim sınavı yok sanırım , direk portfolyonuz ve mülakatınız önemli...
    Portfolyo dediğim şey ise yaptığınız işler. mesela fotograf bölümünemi gireceksiniz , kendinize o ana kadar çektiğiniz fotograflardan bir dosya hazırlıyorsunuz. Bu önemli bir nokta çünkü şöyle bir anlamı var: kardeşim hayatında hiç fotografla ilgilenmediysen sırf laf olsun diye bizim bölüme gelme diyor adamlar.
    Böyle işte…Girmek istediğin bölümü seç ve deliler gibi çalış diyorum….Hiç resim yapmadıysan bile 1 senede yetenek sınavı kazanacak kadar çizim öğrenebilirsin ama gerçekten çalışmalısın.
    Konservatuar ile de ilgili bişiler söyliyeyim. Eğer bir enstrumanı iyi bir şekilde çalamıyorsan şansın yok. Sınav yine birkaç aşamalı oluyor. Bir aşamada hocalara uzmanlaştığın enstrumanı çalıyorsun , diğer aşamada senin müzik kulağına bakıyorlar , üçüncü aşama her yerde yok ama onda da senin teorik müzik bilgine bakıyorlar (yazılı sınav yani…)
    Tiyatro bölümü de yetenek sınavı ile alıyor. Sınavda bazen şiir okuyorsun bazen önceden hazırladığın bir tiradı oynuyorsun…eğer biraz sesin , birazda kulağın varsa ve oynayabilirsen tiyatro bölümüne girmek bir enstrüman çalıp konservatuara girmekten kolay…
    Neyse bildiklerim bunlar , sen bölümünü düşün ve çok çalış…

Apr 2004
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    27
    oturup usenmeden uzun uzun yazmıssın.
    cok tesekkur ederım.
    Life is quick,
    So you must be quick,
    but don't get sick,
    because of the speed,
    So make yourself ready,
    For the real battle....

Apr 2004
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    35
    Rica ederim...aklına takılan birşey olursa yanıtlarım...

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)