Nasıl kalıp alabilirim????

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 6
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

istediğim bi modelin nasıl kalıbını çıkartabilirim? ve hangi malzemelerle oluo kalıp işi?
    eğer kendim sıfırdan tasarım yapmak istersem traşlamayla yine hangi malzemeler gerekir?? lütfen kolay bulunan malzemeler olsun

2. # Reklam

Mesela bir kep kalıbı almak istiyorsunuz diyelim...öncelikle içten bütün deliklerini kapatın.üstünü iyice temizleyin daha sonra Polivaks E6 (kalıp ayırıcı)' yı bir bulaşık süngeri yardımı ile bastırmadan 1 kat sürün 30 dakika kurutun.bu mastarın üstünde ince bir film şeridi oluşturur.kuruduktan sonra bir kat daha sürün ve 24 saat kurutun.24 saat sonra kalıp polyesterinin 1lt sinin içine 10 ml kobalt 3 ml mek peroksit ekleyin.iyice karıştırın.bu karışımın kuruma süresi verdiğim oranlarla yaklaşık 30 dakikadır.yani bu karışımla çalışma süreniz bu kadar.ona göre az az yapın.
    yaptığınız karışımın bir miktarını fırça ile mastarın üzerine sürün ve maximum 450 lik elyafı üzerine serin ancak ilk katı elyafı ayırarak ve önce elinizde buruşturarak atın.sonra bu elyafın üzerine tekrar karışımdan sürün ama bu sefer fırçayı dik kullanın ve noktasal darbeler uygulayın.püf noktası;hava kabarcığı kalmamasıdır.bu elyaf işlemini 8-10 kat kadar uygulayın ancak polyester karışımın her katta iyice kuruması gerek.katlar bitince fazlalıkları kesin.kalıp modelini E6 sürdüğünüz için rahatlıkla mastardan ayırabilirsiniz.oldu ki ayrılmadı elyaf içine kıvrildi sıkıştı falan, zorlayın asılın muhakkak çıkacaktır.şimdi elinizde bir kalıp oldu.bu kalıbın içinden aynı yöntemi uygulayarak ve karışıma istediğiniz renk pigmet ekliyerek istediğiniz kadar ürün alabilirsiniz.
    ama hepsinden önce (yazmayı unutmuşum) kalıba başlamadan önce mastarı açılmalara ve yamulmalara karşı içten ahşaplarla destekleyin.
    biraz uzun oldu ama nihayetinde kalıp bu şekilde yapılır.
    Sıfırdan model çalışmak için polyester macun kullanın.mamulü kutuusunda tavsiye edildiği oranlarda karıştırın.bir hamurunuz olacaktır ve hamur ne çok yumuşak ne de çok serttir.modelinizin büyüklüğüne göre miktarda kullanın.bunun çalışma süresi siz fırınlayana kadardır.sonra maket biçağı yardımı ile kabaca istediğiniz şekli verin.200 derecelik bir fırında ( 1 kg ağırlığında macun için 8-9 dakika.bu oranı kendi modelinize uygulayın) bekletin.baya bir koku yayılır.evde yapacaksanız kimse yokken deneyin.soğuduktan sonra istediğiniz sekil ve detaya gelene kadar zımparalayın.ardından üstte anlattıklarımı uygulayın...
    Bana güvenebilirsiniz,neden mi?nerden mi biliyorum?benim naçizane bir akrilik küvet fabrikam var ve kalıplarımızı bu şekilde yapıyoruz.
    Saygılarımla
    Konu chaos1907 tarafından (17-10-2008 Saat 02:58 ) değiştirilmiştir.

Ellerine sağlık çok güzel ve ayrıntılıa..kalıp polyesteri ve palyester macun nerelerde bulabilirim? bende bu yaz nikel kaplama çalışmıştım çok basit hızlı ve zevkli bi işti.. acaba kalıp yöntemiyle rclere lastik de yapabiliyoz mu?

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jun 2007
    Nereden Nereden
    izmir konya
    Yaş Yaş
    27
    macun ve polysterı oto sanayı sıtelerınden falan cok rahat bulabılırsın oto boyacısı varsa oda vardır yakınlarda ayrıca lastık kalıbı alamassın alırsın fakat plastık olur. kalıp işi yukarıda bıraz basıt anlatılmıs ama dogrudur. senın işini rahatca gorur. lastık kalıbı bıraz farklı olur metal kalıba sıcak kaucuk yada polı malzemler basıncla basılır. evde olmaz yanı

arkadaslar ben makine mühendisligi 4. sınıf ogrencısıyım.proje 2 olarak hocam bahce tipi satranc yapmamı soyledı.cam elyaf takviyeli polyesterden.daha once bu konuda hıj bı bılgım yoktu.kompozit malzemeyı bu projeyle ogrenmeye basladım.ılk olarak satranc taslarını solidworks te tasımını yaptım! sadece piyonu yapsam yeticek. gercek boyutlarına getırdım.yaklasık 48 cm boyunda. bilgileri fln topladım ancak suanda sıfırdan piyon modelini yapmam gerekıo. sorunum bu. nasıl yapıcam nasıl sekıl verıcem onu dusunuorum kara kara.modeli olusturabılsem gerısı kolay.piyon modelının tabanı 400 mm capında boyuda 480 mm sonucta. sizden bu konuda yardım ıstıorum,nasıl olusturabılırım bu modelı... sımdıden tesekkur ederım..

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Apr 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    35
    En basiti bildiğimiz beyaz köpükten yontarak yapabilirsin.
    MCD RRV4 Factory Team Edition
    MCD X4 Factory Team Edition
    Airtronics M12 FHSS-3 2.4GHz

2007 hobbyrc 1/8 monster truck 2.si
    2008 hobbyrc 1/8 monster truck 1.si
    2009 hobbyrc 1/8 monster truck 3.si
    2012 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 2.si
    2013 hobbyrc 1/5 offroad şampiyonası 3.sü
    2013 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 1.si

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)