Heli Püf Noktaları ve Faydalı Bilgiler

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 161
  •  » Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 161 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Uçak bölümünde olduğu gibi ( http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=13043 ) heli bölümünde de böyle bir konu başlığı olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu başlık altında diğer heli kullanıcıları için faydalı olabileceğini düşündüğünüz yazılarınızı yada diğer arkadaşlarımızın yazılarından ALINTI düğmesi ile buraya Kopyala-Yapıştır yapabiliriz.

Bu şekile tüm bu güzel bilgiler bir çatı altında toplanmış olacak. Bu başlık altında bir soru SORULMAMASINI, konunun formatının bozulması açısından sizlerden rica ediyorum.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Tek rotorlu helikopterin pallerinin dönüş yönü nasıl olur ?

Aşağıdaki resimde ise dikkat ederseniz üstteki resimlerin tam tersidir. Bu resimde ana paller ters saat yönünde dönüyor ve kuyruk pervanesi sol tarafa monte edilmiş.

Align Trex Helikopter Boyut Karşılaştırmaları
    Konu emo23 tarafından (16-11-2009 Saat 05:06 ) değiştirilmiştir.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Kafa hızı hesabı ve Pinion farkı etkisi nedir ?

Alıntı GuNeSh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çorbada tuzumuz olsun ama dimi şimdi alyancı da olsak da

belki önceden yazılanları tekrarlayacağım. ama iyidir. bir de 0 pitch deki rotor hızı nı pitch arttıkça rotor hızının hesabından bahsedeceğim. gerçi pitch arttıkça kesin olarak bir sonuç elde edemedim daha sadece yaklaşık değerler içie konuşacağım pitch değişimi var olduğunda. 0 pitch için hesap zaten bellidir.

Etkiler;
    1- 11T pinion ile ana rotor hızı az olur 15T ile daha fazla olur. kaba düşünce olarak. ama bunun bir limit değeri de vardır. örneğin 200 küsür T lik bir pinion ile asla daha hızlı kafa hızı elde edilemez. motor gücü meselesinden dolayı (gerçi helikopter için max 15T şuana kadar 200T meselsi genel bir durum)

2- Motorun zorlanması 15T pinionda daha fazladır 11T ye göre. bu yüzden motor daha çok zorlanır (0 pitch de de + yada - pitch de de) bu da pilden daha çok akım çekilmesi daha kısa uçuş süresi demektir. yine aynı şekilde gereksiz yere ESC den fazla akım geçmesi ve daha sıcak bir ESC demektir. yine aynı şekilde daha sıcak bir pil demektir.

3- daha yüksek kava hızı elde edeceğinizden 15T spor uçuş ve 3D uçuş için daha iyi olduğu düşünülse de motordaki zorlanmadan dolayı birbirini takiben yapılan hareketlerde motor devrinde hissedilecek kadar azalma olacaktır. bu da verimsiz bir uçuş demektir. onun yrine 11T bir pinion ve çok daha güçlü ve hızlı bir motor ile daha yüksek kafa hızına ulaşabilirsiniz. yine aynı şekilde 15T bir pinion ile daha yüksek güçlü ama aynı hızda bir motor kullanırsanız da daha iyi kafa hızına ulaşırsınız. burada temel lan sey motorun güç ve hız ilişkisidir. 2 değer de çok önmlidir. genelde bakılan hep hız ifadesi için kullanılan KV değeridir. ancak güç meslesi çoğu zaman gözardı edilir. yani motor güçsüz olduğundan tam verimde çalışamaz bu da var olan KV değerini tam olarak aktaramaması demek anlamına gelir.

Hesap kısmı ise şöyle,
    ilk olarak motor hızı hesabı var.

KV = rpm/V demketir aynı zamnda

motor hızı = KV değeri x pil gerilimi x verim%
    motor hızı = 3600 x 11.1 x 90%
    motor hızı = 35964rpm yapar

rotor hızı = motor hızı x (pinion / ana dişli)
    rotor hızı = 35964 x (11/150)
    rotor hızı = 2637.4rpm olur 11T pinion ile

rotor hızı = motor hızı x (pinion / ana dişli)
    rotor hızı = 35964 x (15/150)
    rotor hızı = 3596.4rpm olur 15T pinion ile

arada ciddi anlamda fark var. ancak bu veriler dediğim gibi 0 derece pitch için geçerli. yani hesaba pal acısından ve ağırlıktan doğacak kuvvetlerin etkileri yok.

bunlar da hesaba katılınca yakaşık olarak 11T ile 2500-2200rpm arasında değişen bir rotor hızı elde ederiz (0 pitch için ve +11 pitch için limit değerler)

aynı şekilde 15T için yaklaşık olarak 3400-3000rpm arasında değişen bir rotor hızı elde edilir. (yine 0 derece ve +11 derece için limit değerler)

15T deki max ve min noktaları arasında ki fark daha fazladır çünkü motorun zorlanması 15T için daha fazladır. aynı şekilde 11T için daha az olduğunda fark azdır.

direk olarak belli bir pal açısı altındaki kuvveti hesaplamak için helikopteri bir vidaya benzetmek gerekir. her bir tur için hafadaki ilerleme ölçülür. ona göre de kaldırma kuvveti hesaplanır. kaldırma kuvveti ağırlıktan fazla olduğu durum için net kuvvet hesabı yapılır (kaldırma - ağırlık = net kuvvet) bu net kuvvete göre rotor hızındaki azalma hesaplanabilir. bir çok bilimneyen olduğu için detay hesaplama işine hiç girmedim ancak yaklaşık değerler bu şekilde olması lazım. tabi burada güç faktörü ve o güç ile ne kadarlık kuvvete karşı konulacağı hesaplanmalı ilk oalrak. motor tarafından hesap yapılarak elde edilen (güç vs.) kuvvet değeri ile daha önceden hesaplanan net kuvvet karşılaştırılarak da aradaki rotor hızı farkı hesaplanır.

bir de titanın değerlerine baktım. stock motor 3600KV imiş. verimini bulamadım. ama tahminen 90% olarak diye düşünerek işleme soktum. aynı şekilde, main gear ı da bulamadım onuda t-rex 450 ninki ile aynı olduğunu düşünerek 150T olarak aldım. tabi şu da var, pil gerilimi 12.6V ile 10.8-10.9V arasında değişiyor. helikopter havada iken. 10 küsür de iniliyor genelde. 11.1V ortalama gerilim değeri olduğundan 11.1V kullanılıyor hesap yaparken.

rotor hızı throttle curve göre değişir tabili. farklı stick pozisyonlarında farklı rotor hızları elde ediliecektir. onun hesabıda sizin girdiğiniz throttle curve eğrisine göre değişecektir. zamanında bu throttle curve, pitch curve, ana rotor hızı hesabı, ve motor hızı hesabı için bir excel tablosu hazırlamıştım. isterseniz hesap makinası ile işlem yapmaktansa direk verileri girin program otomatik olarka hesaplasın .

excel tablosu: http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=32849

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    güzel bir bilgi

Alıntı MCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    servolardan birisi bozuk ise ve bulunmayan bir servo ise komple servoları yenilemeniz gerekmektedir kuyruk hariç.
    saygılar

Yeni başlayacaklara faydalı olabileceğini düşündüğüm, zamanında yazdığım bir yazı:

Merhaba,

Helikopter uçurmayı şöyle düşünün, elinizde bir tepsi ve üzerinde de bir bilye var ve siz tepsiyi tutarak bilyeyi bir noktada sabit tutmaya (hover) ya da tepsiyi hareket ettirerek bilyeyi istediğiniz bir noktaya götürmeye çalışıyorsunuz. Evet bu kadar zor. Olduğu yerde duruyormuş gibi görünen yani hover yapan bir helikopterde pilot sürekli değişik yönlere düzeltme komutları veriyor. Bu komutları da helikopterin ne tarafa harekete meyilli olduğunu hissedip önceden veriyor. Dışarıdan ise helikopter sanki kendi kendine havada asılı duruyormuş gibi görünüyor.

RC helikopterlerde kontrolu daha da zorlaştıran en önemli faktör modele dışarıdan bakmamız. Yani yukarıda bahsettiğim sağa sola kaçma eğilimlerini önceden hissetmek ve kontrol edebilmek için oldukça tecrübeli olmamız gerekiyor.

Bunu da başardık diyelim sıra geldi "oryantasyon" kavramına. Model helikopterimiz rüzgar, gyro ya da sizin komutlarınızla havada yön değiştirecek. Solu sağ, önü sol ya da önü arkası olacak. Modelin içerisinde olmadığımız için zaten zar zor hissetmeyi öğrendiğimiz düzeltme komutlarını bir de hangi yöne vereceğimiz problemi ile karşılaşacağımız aşikardır.

İşte bu anda paniklenip yapacağınız bir hata sevimli "oyuncak" helikopterinizi dakikada 2000-2500 devirde dönen palleriyle başıboş bir yaralama hatta ölüm makinesine çevirecektir. Böyle bir durumda en iyimser senaryo helikopterin size veya "aaa küçük helikopter uçuruyorlar" diyerek sizi izlemeye gelenlere çarpmadan yere çakılmasıdır. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra bir daha helikopter uçurmaya elinizin gideceğini sanmıyorum.

Bu gerçeklere dayanarak;
    - En iyi başlangıç yöntemi kumandası olan ucuz bir simulatörde RC helikopter uçurmanın nasıl bir şey olduğunu, oryantasyonu anlamak.
    - Bu deneyimden sonra devam etmeye karar verirseniz ilk olarak elektroniği kaliteli ve en az lama boyutlarında co-axial bir model satın alarak hem simulatörde hem de gerçek modelde oryantasyon eğitimine devam etmek. Model üzerinde basit mekanik ayarları öğrenmek.
    - Bu adımda 50, 60'lık patlar motorlu ya da T-rex600, RaptorE vs. gibi elektrikli büyük ve stabil bir modele geçebilirsiniz ancak bir şartla, mutlaka uçuşlarınıza bir eğitmenle çıkmanız. Helikopteri yaparken de yardım almanızda büyük fayda var.

Tüm bu adımları başarı ile geçtiniz, artık özgürce helikopterinizi uçurabilirsiniz yine bir şartla, hiç bir zaman uçuş güvenliğinden ödün vermeyin. Helikopterin boyutu ne olursa olsun hiç bir zaman oyuncak muamelesi yapmayın.

Sonuç olarak biraz moral bozucu olan bu yazıda zorluk, maliyet ve güvenlik açısından RC hobisinin en uç noktası olan RC helikopterciliğe nasıl başlanacağını umarım anlatabilmişimdir.

Saygılarımla.
    Konu emo23 tarafından (23-12-2008 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.

Tam konu başlığına uyan bir kaç "püf noktası"nı periyodik olarak uyguluyorum.

- pinion - spur arasında mutlaka "backlash" denilen boşluğun olmasına dikkat ediyorum.
    - ana dişli'yi tamiya firmasının seramik gresi ile ince bir şekilde yağlıyorum.
    - Bütün ball linklere, swash plate'in ana şaft üzerinde kat ettiği yola ve kuyruk rotoru şaftına enjektör ile bisikletçilerde bulabileceğiniz toz tutmayan, sıvı kıvamlı zincir yağı (dry lube) uyguluyorum.
    - Kuyruk kayışım boom hizasında neredeyse diğer tarafa değecek gerginlikte.

Yazacağım madde doğru mu değil mi bilmiyorum ancak oldukça yaşlı olan 450XL'de de, SE V2'de de bir zararını görmedim.
    - Kuyruk borusu içerisine yaklaşık 2 ayda bir WD40 sıkıyorum.

Umarım faydalı olur.

Hakan Bey,
    Ana disliye sIktIgInIz seramik gresi o kadar devire dayanip dislinin uzerinde kaliyor mu?
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

Pardon unutmuşum;

- Bütün ball-link'ler serbest ancak boşluk yok.
    - Servo montajı sırasında servoların gireceği yuvalar çok az miktar eğelendi ki servo gövdesini sıkıştırıp kasma yapmasın.

Bu "püf noktalarının" hepsi uçuş süresi üzerine etkilidir.
    Konu Clio172 tarafından (23-12-2008 Saat 02:55 ) değiştirilmiştir.

Evet Cenk Bey, film tabakası gibi kalması yeterli.

Tesekkurler faydali bir bigi
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.rchelidergisi.com

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    arkadaşlar dün akşam kafayı fazla çekmişim ( bir önceki akşam 4 golden sonra yeni kendime geldim ve efkarlandım, kusura bakmayın) ve foruma girmeden uyuma gafletinde bulundum.
    sabah bir baktım ki bizim faydalı bilgiler konusu mesajlar la dolu, ohhh dedim ne güzel bilgiler gelmiş... inanın sadece şöyle bir göz geçirdim.

bu başlığın amacını saptırmayalım arkadaşlar. başlığın ilk mesajında yazdım. bu konu faydalı bilgiler ve ipuçları şeklinde kalsın. yukarıda bahsi geçen iddialaşmaları gün içinde "pinion secimi ve ucus suresi" yeni başlığı altında taşıyacağım. ve taşındı http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=35537

umarım düşündüklerimi size aktarabilmişimdir.

sözüm güneş ve sarper kardeşlerime. kusra bakmayın beni bir abiniz olarak görün. bunları söylemek zorundayım. tüm forum olarak her ikinizinde heli bilginize hayranız. ama bir yazmaya başlıyorsunuz sonra dayanayıp bizlerde döktürüyoruz,araya kaynak olanlar derken falan filan inanın konu zaman sınırı olan bizler için okunmaz hale geliyor.
    Konu emo23 tarafından (23-12-2008 Saat 14:35 ) değiştirilmiştir.

mehmet1846 mehmet1846 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Ziyaretci
    Arkadaşlar, montaj konusunda da ben birkaç şey yazayım istedim.

Helikopterinizi kit olarak demonte aldıysanız montajdan önce yapmanız gereken önemli şeyler var.Çevremde montaj konusunda bu eksikliği gördüm.

Birinci konu ,montaja başlamadan evvel paketlerden çıkan,vida,ball, ve vida takılacak deliklerin temizlenmesi gerekir.Zira imal edilmiş helinin parçaları oksitlenmesin diye fabrikasında ince özel bir yağ ile yağlanıyor.Eğer bu yağı montaj noktalarında temizlemezseniz Threadlock dediğimiz vida-somun kilidi iyi yapışmıyor ve zamanla habire gevşiyor...

Ben tüm montaj yapılacak parçaları ,montajdan önce ,çay için kullanılan telli eleklere koyarak izopropil alkol ile iyice yıkıyorum.Sonra tüy bırakmayan bir kumaş ile kurutup masaya koyuyorum. Montaj esnasında Threadlock sürüp yerine takıyorum.Şimdiye kadar gevşeyen bir parçam olmadı...

Bir diğer konu da kullanılan Threadlock malzemenin cinsi,markası ve nerede,nasıl kullanıldığı...
    Ben,metal ile metal parça birleşimlerinde Loctite 243 kullanıyorum yıllardır .Bu ilacın solvent ve yağlara mukavemeti tartışılmaz biçimde iyi...Titreşime çok mukavim.

Plastiğe metal vidalarken, kalın vizkozitede CA yapıştırıcı kullanıyorum.Bu sayede gevşeme olmuyor.

En önemlisi ,eğer patlarlı motorlu bir heli yapıyorsanız motor mili somununun iyi sıkılması ve o noktada kullanacağınız Threadlock ilacının cinsi.Tabii ki öncelikle motor milinin ve somununun dişlerindeki yağın izopropil alkol ile temizlenip,kurutulması gerekli...Ben bu iş için ZAP Z-71 kırmızı renkli,yüksek sıcaklık mukavemeti olan threadlock kullanıyorum.Bu ilaç 24 saate tam kuruyor. Kuruyunca açmak için ısıtmak gerekli aksi halde açılması imkansız.

Bir başka konu da ana rotor ve kuyruk sisteminin balanslanması ama onu ayrıca anlatacağım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda Gyro'nun helikoptere montajı sonrasında emniyete alınması.

Gyro ,helikopterlere ekseriyetle iki yüzeyi yapışkan bantlı epdm sünger ile tutturuluyor.Fakat bir süre sonra, titreşim,sıcaklık ve yakıt gibi etkenlerden bu yapışkanlı sünger kendini bırakabiliyor ve sonuç kırım oluyor,çünkü gyro sensoru gövdeden ayrılmış oluyor.Bunu için resimlerdeki gibi velcro şeritler ile mekaniğe sarmak ilave bir emniyet oluyor.Ben benim helikopterlerimde de böyle yapıyorum.Ledlerin ışıkları görünsün isterseniz aynı yöntemi şeffaf bir naylon şerit sararak da yapabilirsiniz...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

İlk defa helikopter uçuruyorsanız ,helikopterinizin hoverda stabil durmasını istiyorsanız ufak bir mekanik tadilat ile bunu kolayca yapabilirsiniz...

İlk yapmak gereken işlem, flybar uçlarına ağırlık eklemek olmalı. Ben bu iş için,uçaklarda kullanılan tekerlek stoplarını tavsiye ederim.Flybar telinizin çapını ölçünüz.Sonra iç çapı flybar telinin çapı kadar veya en yakın ölçüde uçak tekerlek stoplarından alınız. paddleları söküp 2 veya 3 adet ağırlık bir tarafa ,2 veya 3 adet de diğer tarafa gelecek şekilde takınız. Bir tarafa kaç adet taktıysanız diğer tarafa da o adette takmalısınız...Ağırlık için kullanacağınız tekerlek stoplarının set screw larına mutlaka threadlock sürünüz. Sonra paddleları takınız.

Böylece helikopteriniz hover da daha stabil davranacak,agresifliği azalacaktır.Helikoptere alıştıkça bu ağırlıkları ana mile doğru kaydırıabilir veya tamamen sökerek daha agresif olmasını sağlayabilirsiniz.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY
    • Dosya tipi: jpg Resim.jpg (69,1 KB (Kilobyte), 421x kez indirilmiştir)

Konunun devamı, (aynı linkten kopyalanmıştır)

Genel olarak "sinirli" tabir edilen bir heliyi sakinleştirmenin yolları;

Kumanda üzerinden;
    - Aileron, elevatör ve rudder kanallrına exponansiyel (expo) vererek kontrol çubuğunun ortadaki hareketlerini yumuşatabilirsiniz.
    - Yine aynı kanalların end point ayarlarını kısabilirsiniz.
    - Swash menüsünden aileron ve elevatör değerlerini bir miktar azaltabilisiniz.
    - Dual-rate kullanabilirsiniz. (helikopter için gereksiz olduğunu düşünüyorum, belki rudder için kullanılabilir.)

Helikopter üzerinden;
    Rotorda herhangi bir miks ayarı bulunmuyor ise yapabilecekleriniz;
    - Daha kısa flybar takabilirsiniz.
    - Flybar'a ağırlık ekleyebilirsiniz.
    - Ağır paddle'lar kullanabilirsiniz.
    - Swash servo kollarının bağlantılarını 1 delik merkeze yaklaştırıp swash plate hareketlerini hem yavaşlatıp hem de kısıtlayabilirsiniz (link açıları değişeceğinden tavsive etmiyorum)

Mesaj " pinion secimi ve ucus suresi " bölümünden kopyalanmıştır. http://www.hobbyrc.com/forum/showthr...t=35537&page=4

Bir kaç "püf noktası".

- Pinion - spur arasında mutlaka "backlash" denilen boşluğun olmasına dikkat ediyorum.
    - Ana dişli'yi tamiya firmasının seramik gresi ile ince bir film tabakası kalacak şekilde yağlıyorum.
    - Bütün ball linklere, swash plate'in ana şaft üzerinde kat ettiği yola ve kuyruk rotoru şaftına bisikletçilerde bulabileceğiniz toz tutmayan, sıvı kıvamlı zincir yağını (dry lube) enşektör ile uyguluyorum.
    - Kuyruk kayışım boom hizasında neredeyse diğer tarafa değecek gerginlikte.
    - Bütün ball-link'ler serbest ancak boşluk yok.
    - Servo montajı sırasında servoların gireceği yuvalar çok az miktar eğelendi ki servo gövdesini sıkıştırıp kasma yapmasın.

Yazacağım madde doğru mu değil mi bilmiyorum ancak oldukça yaşlı olan 450XL'de de, SE V2'de de bir zararını görmedim.
    - Kuyruk borusu içerisine yaklaşık 2 ayda bir WD40 sıkıyorum.

set screw= baglandigi parcanin hareket etmemesini saglayan vida
    self tapping screw= vidalandiginda kendi yivini acan vida. mesela ahsap vidasi
    1. resim set screw, 2. resim self tapping screw

www.rchelidergisi.com

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Kumandada Normal mode - Idle-up 1 - Idle-up 2 - Dual rate - Low ve high rate - Expo rate terimleri ne ifade eder ?

Alıntı muhammet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dual rates ve expoların birbiriyle alakası var...low rates...high rates olayı var...stiğin konumuna göre....bu konuları bilen arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa çok yararlı olacak...saygılar....
    Efendim merhaba,

Temel anlamda anlatmaya çalışacağım...

Normal mode : Sadece düz uçuş için.Bu modda ters uçuş, ana rotorda negatif açı yoktur.Lövye ortada iken pitch sıfır derece değil, yaklaşık 5-7 derece civarıdır.Gaz da yaklaşık 50-65 % civarıdır. Lövye altta iken gaz en düşük devirde ve lövye ileride iken gaz en yüksek olası devirdedir.

Idle-up 1 : Bu mod F3C uçuşları için yapılmış bir moddur. Ana rotoda ,lövye ortada iken pitch +5 derece civarı,lövye altta iken -5 ila -7 derece, lövye ileride iken +10 ila +14 derece civarındadır.Gaz ise ,lövye ortada iken %60 civarı, lövye altta iken %70 civarı ve lövye ileride iken %100 dür...

Idle-up 2 : Bu mod 3D uçuşlar içindir. Ana rotoda ,lövye ortada iken pitch sıfır derece,lövye altta iken -10 ila -14 derece, lövye ileride iken +10 ila +14 derece civarındadır.Gaz ise ,lövye ortada iken %60-65 civarı, lövye altta iken %100 ve lövye ileride iken %100 dür...

Dual rate : İlgili kumandanın ( mesela aileron) tüm lövye hareket mesafesi boyunca doğrusal olarak azaltılması.Mesela lövye hareket mesafesi %100 iken bunu %80 e indirirseniz ,toplam hareketi doğrusal olarak %20 azaltmış olursunuz.Dolayısıyla sağırlaşma olacaktır dual rate açıkken...Biz bu değeri helikopterde en fazla %85 e kısarız ve daha fazla kısmak istemeyiz çünkü bu defa verdiğimiz kumandaların etkinliğini azaltacaktır.

Low ve high rate : Dual rate miktarını havada değiştirmemize yarayan özelliktir ve kumanda üzerinde bir switch ile kontrol edilir.Mesela high rate de dual rate %100,low rate de dual rate %85 şeklinde ayar yapılabilir.Bu durumda switch high rate de iken kumandalar son noktalarına kadar %100 çalışacak ve etkin olacak,switch low rate de iken ise kumandalar kısılmış olacak ve %85 de çalışacak ve heli biraz sağırlaşacaktır.

Expo rate : Kumanda çubuğunun orta kısımlarında az hassas ,dışlara doğru hassas olmasını sağlayan doğrusal olmayan ayar...Normalde expo vermediğimizde ,lövyenin tüm hareket mesafesinde kumanda eğrisi doğrusaldır.Expo verdiğimizde ise doğrusal değil parabolik bir eğri çıkar. Lövye ortalarda sağır,dışlarda hassas olur. Mesela ,expo verdiğimizde(ayarı yaptığımızda) aileron kumandası verirken birazcık elevatöre elimiz kayarsa ,istemeden verdiğimiz bu elevator kumandasına model ani cevap vermeyecektir. Ancak son yıllarda kumandaları yumuşatmak için de kullanılıyor fakat bu doğru değil çünkü helikopterin vereceği cevabı sağırlaştırdığı için helikopter çok fazla kayıyor...Bu değeri de biz en fazla %25 yaparız..Futaba kumandalarda -%25 şeklinde,JR kumandalarda ise +%25 şeklinde ayar yapmalısınız.

Umarım kafa karıştırmadan anlatabilmişimdir.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Esky 0406A (MOD 2) kumanda için Real Flight G4 sim. ayarları

Alıntı __sin__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Bir süredir model ile gelen sim. ile çalışmaktaydım ve artık o kadar basit gelmeye başlamıştı ki bir yerlerde bir terslik olduğunu düşünüp daha gerçekci çok daha iyi bir similatöre geçmeye karar verdim. Forumda gezerken Real Flight G4 sim. tavsiyeler sayesinde hemen keşfettim ve Emrah beyin sayesinde simülatörü edindim. Simülatör ile ilgili kurulum ve detaylı bilgiye alttaki adresten ulaşabilirsiniz.

Real Flight G4
    http://www.bodrumrc.com/sim/

Yazılımı kurup kumandamı ayarlamaya çalıştım fakat bir türlü doğru kalibrasyon ve ayarları yapamıyordum. Harıl harıl araştırmaya içerisine girdim . Mutlaka bir yolu olmalıydı bu sırada Emrah bey ile msn de görüşüp yardım almaya çalıyordum. En sonunda tam umudumun tükendiği bir anda google amcam imdadıma yetişti ve konuyla ilgili, ispanyol yada güney amerikalı bir modelcinin olayı çözüp videoya döktüğünü buldum. Bir süre uğraştıktan sonra bende doğru ayarları yapmayı başardım ve sizinle paylaşmak istedim. Tahminime göre bu kumandayı oldukça fazla modelci kullanmaktaydı. Şimdi Esky honey bee king 2 ve esky belt cp modellerinin yanında gelen 0406A kumandamızı, Real Flight G4 simülatör için yarlarını nasıl yaparız? Sizlere anlatmaya çalışacağım. Simülatörü ayarlamadan önce kumandanızda yapmış olduğunuz ayarları kenera not etmeyi unutmayınız!

Öncelikle kumandamızın arka tarafını çevirip pillerimizi çıkartıyoruz. Pil haznesinin altında 2 adet anahtar göreceksiniz o anahtarlardan bir tane ON konumda bendeki birinci anahtar ON konumundaydı, bu anahtarı off konumuna getiriyoruz. Yani iki anahtarda off konumda olmalı. UNUTMADAN bu anahtarı gerçek modelinizi kullanmadan önce eski konumuna getiriyoruz! Daha sonra modelimizin kutusundan çıkan yada sonradan edindiğiniz usb simülatör kablomunuzu bilgisayarıza takıp kalibrasyonunu yapıyorsunuz. Windows da kalibrasyonu Emrah bey aşağıdaki linkte anlatmış. Tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Fakat kalibrasyonu hem windows da hemde Real Flight G4 de kadar iyi yaparsanız kontroller o kadar iyi çalışır.

Sim. Kumandanin Windows a tanitimi ve kalibre edilmesi
    http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33926

Bir sonraki aşamada Real Flight G4 emu kısa yolundan çalıştırın. Gelen ekrandaki ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalı.

G4 Dongle ayarlarımızı yaptıkdan sonra simülatörümüze çalıştırıp. Controller > Select Controller kısmından InterLink(G2) işaretleyip, Channel Mapping linkine giriyoruz ve aşağıdaki gibi ayarlarımızı yapıyoruz. Kırmızı çerçeveli olan kısımda bazı değişiklikler yapmanız gerekecek.

Daha sonra tekrar yukarıdaki menülerden Controller kısmında Controller Calibration linkine tıklayarak Real Flight G4 için kumandamızı kalibre ediyoruz.

Center Trims

Center Sticks

Move Sticks

Bir önceki Center sticks ayarlarında yaptımız IDLE UP hareketini eski konumuna getiriyoruz. Kumandanız üzerindeki kolları aynı anda dairesel hareketler ile 4-5 tur çeverin. (Münkün olduğunca en geniş şekilde) Daha sonra yukarıdaki move sticks resmindeki gibi channel 1-4 ün %50 olmasına dikkat edin ve NEXT butonuna tıklayıp kalibrasyonu sonlandırın. Burada bir konu daha var kalibrasyonları düzgün bir şekilde yaptıktan sonra kumandamız üzerindeki servo reverser kısmında RUD konumunu REV yada NOR a getirerek kuyruğunuz doğru yöne hareketini ayarlıyorsunuz. Geçmiş olsun artık Esky 0406A (MOD 2) kumandanızı Real Flight G4 hemde 3D uçabilecek şekilde kullanabilirsiniz

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    Baslayanlara "Honey Bee King 2" ve Diger Helilerin Ilk Ayarları
    http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246

ilgili konu cenk tarafından düzgün anlatım ve video + resimler ile hazırlanmıştır. konu içinde göreceğiniz video anlatımlı ayarlar ( http://www.hobbyrc.com/forum/showpos...&postcount=199 ) temelde tüm heliler için geçerlidir.

• Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)