Anket: Video lu egitimin faydasina inaniyor musunuz ?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

450size CCPM(6 kanal) Heli Mekanik-Kumanda Ayarlari

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 312
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 312 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 16 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    Herkese tekrar kocaman bir Merhaba

Forumda en çok sorulan sorulardan biri bilindiği üzere "CCPM bir helim var ama bu helinin mekanik ve kumanda ayarlarını nasıl yapabilirim ?" oluyor.

Bu sorunun cevabı ise forum içinde farklı başlıklar altında dağınık bir şekilde mevcut. Ama bu hobinin içinde olan, genelde yeni üyelerin eksiği olan araştırmacılık, karıştırmak ve okumama alışkanlığı nedeniyle bu tip sorular ile defalarca karşı karşıya geliyoruz.
    Cenk (yellowaircraft) arkadaşımla beraber bu soruların cevabına bir video dizisi hazırlayarak biraz katkıda bulunma kararı aldık.

Video da BELL HILLER rotor sistemine sahip 450 sınıfında elektrik motorlu Mini Titan E325 SE heli ve kumanda olarak Futaba 7CHP kullanmaya karar verdik. Mini Titan ın rotor mekanik sistemi bilindiği üzere Trex 450, CopterX, Belt CP ve diğer CCPM heliler gibi ayni parçlara sahip, ayni ayarlar geçerlidir. 7CHP kumandadaki terimler ise farklı kumandalarda da benzerlikler göstermektedir.

Bilindiği üzere CCPM heliler yeni başlayanlar için pek önerilmeyen modellerdir. Sıkı bir simülasyon çalışması ve coax heli tecrübesi sonrası uçurulması gerekir.

Ayni zamanda http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246 konusu ve bilhassa 199. mesajdaki videolardan da yararlanabilirsiniz.

Videolara ek olarak açıklamalı yazılar ve resim ekleme gereği duymadık. Çünkü sonuçta elimizdeki kitap bir video

Konu, bu hobinin içinde olan, yeni başlayan, başlamayı düşünen tüm heli sevdalılarına umarım hayırlı olur.
    Her zamanki gibi bilgi paylaşımlarınızı bizlerden eksik etmeyiniz.
    Teşekkürler...

Bolum 1 : Mini Titan genel tanitim
    Bolum 2 : Swashplate
    Bolum 3 : Servolarin yerlesimi ve alici baglantisi
    Bolum 4 : Futaba 7CHP kumandanin Mini Titan a tanitilmasi

http://vimeo.com/3274587

Bolum 5 : Kumandadan swashplate secimi
    Bolum 6 : Servo kollari yonu (aileron-pitch)
    Bolum 7 : Servo kollari yonu (elevator)
    Bolum 8 : Swashplate collective hareketi
    Bolum 9 : Servo kollari dikligi
    Bolum 10 : Servo kollari dikligi ince ayari (sub-trim)

http://vimeo.com/3275318

Bolum 11 : Link uzunluklari
    Bolum 12 : Swashplate paralelliği (swashplate leveler)
    Bolum 13 : Bell-Hiller Mixer paralelliği

http://vimeo.com/3313341

Bolum 14 : Flybar Mixer paralelliği
    Bolum 15 : Flybar Paddle paralelliği
    Bolum 16 : Pal aci ayarlari

http://vimeo.com/3314417

Bolum 17 : Pitch Curve
    Bolum 18 : Throttle Curve

http://www.vimeo.com/3356648

Bolum 19 : Ucus Modları (Normal-IdleUp1-IdleUp2)

http://www.vimeo.com/3357852

Bolum 20 : Gyro modlari

http://www.vimeo.com/3461099

Bolum 21 : Hover ile blade tracking

http://www.vimeo.com/3461116
    Konu emo23 tarafından (04-03-2009 Saat 10:28 ) değiştirilmiştir.

2. # Reklam

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Bilecik
    Yaş Yaş
    21
    Her zaman ki gibi süpersiniz Emrah ve Cenk abi çok güzel anlatmışşsınız.Devamını bekliyoruz başarılar.Diğer videoları biraz daha ışıklı bir ortamda hazırlarsanız parçalar daha net gözükür bence
    Konu swat11 tarafından (22-02-2009 Saat 13:25 ) değiştirilmiştir.

Apr 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    35
    Emrah bey teşekkürler tamda bana gerekli bir videoydu hepsini izledim gerisinide bekliyorum.
    MCD RRV5 Factory Team Edition
    MCD RRV4 Factory Team Edition
    MCD X4 Factory Team Edition
    Airtronics M12 FHSS-3 2.4GHz

2007 hobbyrc 1/8 monster truck 2.si
    2008 hobbyrc 1/8 monster truck 1.si
    2009 hobbyrc 1/8 monster truck 3.si
    2012 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 2.si
    2013 hobbyrc 1/5 offroad şampiyonası 3.sü
    2013 hobbyrc 1/5 onroad şampiyonası 1.si

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    asıl biz size teşekkür ederiz, bizleri sizler yarattınız... bizler sizler için varız hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için... neyse fazla uzatmayayım

orhan bundan sonrası artık uzay mekiği o olayda bizde yok (ama şimdilik)
    evet şaka bir yana araya ince ve püf noktalı video lar ekleyeceğiz. sizlerdende başlık altında bu tip video lar bekliyoruz. sarper sözün vardı kuyruk olayı diye. unutmadık

Jan 2008
    Nereden Nereden
    Istanbul
    Yaş Yaş
    28
    Aslinda Totto HK450 aldigi zaman 2 model uzerinde gostermek istiyorum plastik parca nasil ayarlanmali durumunu.

Daha acil ise eger daha once de cekebilirim videoyu .

Totto, ne zaman geliyor HK450 ?
    Raptor 90 3D (OS91HZ pump, Muscle Pipe 5 90, ATG, SolidG BLS251, Ds610, Radix SB)
    Klone 50(OS50H, Klone muffler, s9252, Logictech 6100)
    Mini Titan e325(Hxt900,GP750 Ds520)
    JR DSX 9 Limited Edition

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    bekleriz sarperim... HK450 stoğu en son -450 idi

Alıntı PhnX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslinda Totto HK450 aldigi zaman 2 model uzerinde gostermek istiyorum plastik parca nasil ayarlanmali durumunu.

Daha acil ise eger daha once de cekebilirim videoyu .

Totto, ne zaman geliyor HK450 ?
    bu arada ben şunu söylemek istiyorum. işin en zor tarafı cenk te. video karşısına geçip film çevirmek kadar zor olan birşey yok. aktristler aldığı parayı inanın sonuna kadar hak ediyor. açıkçası ben kamera önüne geçince ne diyeciğimi bilmiyorum, dilim tutuluyor.

vesile ile cenk arkadaşımıza forum adına buradan teşekkürü bir borç biliyorum.

Oct 2005
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    36
    ellerine sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş. bayağı bir soru işaretini kaldıracağına eminim.
    swah levewl aracının sadece ortada değil de yukarıda ve aşağıda kullanımına da değinilmesi "ccpm interactions"ın da önüne geçer.
    bu arada açı için ccpm menüyü kullanmışsınız ama sizden pitch curve ve throttle curve'un de olduğu bir video beklerdik.

videoda birşey dikkatimi çekti, kapalı mekandasınız, cenk niye şapka takıyor, yüzünü mü saklıyor du?

ufak bir eleştirim ise son videoda normal mod gyro ile avcs mod gyronun anlatımlarında bir karışıklık olmuş gibi. 401im artık yok ama sizin anlattığınız ekranda ikinci resim avcs için geçerken normal moıd diye anlatıldı, ilk resim ise dökğmanda conventional gyro kısmında yer alırken head lock diye anlatıldı.
    To follow the path: Look to the master, follow the master, walk with the master, see through the master, become the master.
    Now, I am the master.

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    44
    Alıntı SwTaArRs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ellerine sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş. bayağı bir soru işaretini kaldıracağına eminim.
    swah levewl aracının sadece ortada değil de yukarıda ve aşağıda kullanımına da değinilmesi "ccpm interactions"ın da önüne geçer.
    bu arada açı için ccpm menüyü kullanmışsınız ama sizden pitch curve ve throttle curve'un de olduğu bir video beklerdik.

videoda birşey dikkatimi çekti, kapalı mekandasınız, cenk niye şapka takıyor, yüzünü mü saklıyor du?

ufak bir eleştirim ise son videoda normal mod gyro ile avcs mod gyronun anlatımlarında bir karışıklık olmuş gibi. 401im artık yok ama sizin anlattığınız ekranda ikinci resim avcs için geçerken normal moıd diye anlatıldı, ilk resim ise dökğmanda conventional gyro kısmında yer alırken head lock diye anlatıldı.
    Yorumlar icin tesekkurler. Sapkasiz cikmam abi ..
    Normalde mekan aydinlik olsaydi yuzum gorunurdu herhalde. Isikcinin gazabina ugradik

Gyro ile ilgili detaya bakalim yanlissa hemen duzeltiriz. Uyari icin tesekkurler.
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

Feb 2008
    Nereden Nereden
    SAKARYA
    Yaş Yaş
    44
    Elinize sağlık gerçekten. Bu hobiye yapılabilecek en değerli katkılar hep sizlerden geliyor. Yakında FINLESS videolarının pabucu dama atılacak (en azından Türkçe konuşulan her yerde).

Mar 2005
    Nereden Nereden
    Aydın
    Yaş Yaş
    41
    güzel çalışma....emek ve zaman harcanmış...faydalı olacağı tartışılmaz....ellerinize sağlık....

Apr 2006
    Nereden Nereden
    turkey
    Yaş Yaş
    44
    elinize dilinize sağlık,
    eminimki heliye başlayan ve internete ulaşabilen her model meraklısı defalarca izleyecek ve teşekkür edecek.
    ve eminimki türkçe olarak bir İLK.......

Oct 2008
    Nereden Nereden
    antalya
    Yaş Yaş
    33
    Çok güzel çalışma elinize sağlık .Çekimlerin hepsini izledim .Bişey kafama takıldı ben servo kolları ayarlarını yaparken gaz kolu minimumdayken servo kollarını yere paralel olmasını sağlamıştım.Bu durumun bi sakıncası varmı sadece 3d uçuş yapamam heralde onun dışında bi dezavantajı olurmu ? Teşekkürler

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    44
    Alıntı rcmemo81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel çalışma elinize sağlık .Çekimlerin hepsini izledim .Bişey kafama takıldı ben servo kolları ayarlarını yaparken gaz kolu minimumdayken servo kollarını yere paralel olmasını sağlamıştım.Bu durumun bi sakıncası varmı sadece 3d uçuş yapamam heralde onun dışında bi dezavantajı olurmu ? Teşekkürler
    Servo kollarini boyle ayarlarsaniz gaz kolunu en uste getirdiginizde servo kollarinin gidebilecegi en ust noktayi gecebilirsiniz ve bu da servoya zarar verebilir...
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.rchelidergisi.com

Oct 2008
    Nereden Nereden
    antalya
    Yaş Yaş
    33
    ıdle düğmesi kapalı hep hiç 3d yapmayacağım yine servolara zarar verebilir mi?

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    44
    Idle up i dusunmeden yazdim zaten cevabimi. Evet verebilir.

www.rchelidergisi.com

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    tüm ayarlar normal modda, tht ve pitch curve ayları 0-25-50-75-100 liner şekilde iken yaptık.
    idle-up ise bu curve değişkenlerini değiştirip bir switch e atama ile yapılıyor. ama temelde başlangıç olarak tüm ayarlar dediğim gibi normal modda iken oluyor.

cenk bu hafta içi. şu gyro olayını düzeltelim ve curve ayarları ile ilgili bir çekim düzenleyelim

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    44
    Oki Doki

www.rchelidergisi.com

Jun 2008
    Nereden Nereden
    Adıyaman
    Yaş Yaş
    35
    Abicim Supersınız Eellerinize Dilinize Vaktinize Saglık Lutfen Bu Videonun Devamınıda Yayınlayın Birde Daha Ucuz Modeller Içinde Honey Bee King Vs Bu Ayarları Göstere Bilseniz Videoyla Keşke?

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    44
    http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=28246
    Bu linkteki ilerleyen sayfalarda King 2 nin de ayar videolari mevcut

www.rchelidergisi.com

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    o eski baskı idi zaten var... ara bakalım forumda

Alıntı radyoloji Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devamınıda Yayınlayın Birde Daha Ucuz Modeller Içinde Honey Bee King Vs Bu Ayarları Göstere Bilseniz Videoyla Keşke?

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)