El Yapimi Rc Kamyon

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 225
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 225 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36
    Selam;
    Degerli modelci arkadaslar.Ben aslinda model yapimi konusun da pek deneyimli sayilmam. Ama buna ragmen bende bir tane yapmaya karar verdim.Daha önce sadece model olarak carson bugy 1/8 nitro modelini satin aldim.Ama benim merakim kamyonlara daha fazla oldugu icin kamyon yapmaya karar verdim.Umarim tamamlayabilirim. Yapmayi düsüsündügüm model 1/16 scalada olacak.Sizlerle yapacagim modelle ilgili bütün ayrintilari paylasmak istiyorum.Her türlü yoruma ve fikirlere acigim iyi veya kötü sorun degil.Ama onur kirici olmamak sartiyla. Modele ilk olarak sasi den basladim kendim CNC mekaniker oldugum icin parcalari kendim freze yaptim. Delikleride tamamladim.sadece montaji yapilacak.Montaj icin M1.6 M2 ve M2.5 civata ve somun kullanicam.Planlari ise Auto cad ile scala yapip en uygun sekilde ölcüler dahilinde freze yapicam.Su ana kadar sasi ve terazi makas takimi tutan parcayi bitirdim.Ve sizlerle paylasmak istiyorum.
    Yorumlarinizi bekliyorum.

2. # Reklam

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36

Dec 2008
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    36
    gerçekten güzel çalışma elinize sağlık
    cnc bilmeniz size oldukca faydalı olacaktır ve daha profosyonel bir çalışma olacaktır

kolay gelsin

unutmadan, ceyhun beyin fikirlerini almanızı tavsiye ederim projenize oldukca faydası olacağını düşünüyorum. kendisi el yapımı konusunda oldukca yüksek seviyededir
    Konu mackali tarafından (16-04-2009 Saat 19:22 ) değiştirilmiştir.

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36
    Tesekkürler;
    Aslina bakarsaniz is sadece cnc bilmekle bitmiyor, bana göre.Emek vermek gerekiyor. Profesyonellik konusunda hic emin degilim dedigim gibi ilk modelim olacak belki ilerde dediginiz olabilir. Benim sadece amatör bir calisma ama elimden geldigince biseyler cikarmaya calisacagim.
    Görüsmek üzre.
    Mehmet

Dec 2005
    Nereden Nereden
    Antalya
    Yaş Yaş
    37
    Mehmet Bey,
    Öncelikle emeğinizi saygıyla karşılıyorum. Rc tır ve kamyon konusunda gerçekten emek ve gönül vermiş biri olarak söylüyorum, çok ama çok iyi gidiyorsunuz. Ben de buün kendime sanayide aliminyum saçtan şase yaptırdım.( tahmin ediyorum 10-15 araçlık ) Bunu saçtan kıvırma işlemiyle de rahatlıkla yapabilirsiniz önce onu söyleyeyim. 2.nci olarak scala değil de scale derseniz çok daha iyi olacak 3.ncüsü de öncelikle şasenizi yapmak istediğiniz modele göre ölçeklendirin. Yanikaç akslı ne tür bir kamyon olacağına karar verdikten sonra uygulamaya geçmenizi tavsiye ederim.
    Kolay gelsin ve yardım konusunda da çekinmeyin.

Saygı ve Selamlar....
    Wedico..... "WAY TO GO"
    Damitz O&K RH 6.6 Excavator
    Scaleart 963b Dozer , Man TGS 8x8 Halfpipe Kipper , TGA-XXL 8x8 , Volvo
    Leimbach Ladekran
    www.tgmgarage.com

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36
    Selam;
    Türker bey görüsleriniz ve önerileriniz benim icin önemli.Sizinde dediginiz gibi aliminyum sactan yapmak daha basit bende ilk basta öyle planlamistim hatta 20x10x2 aliminyum u profil almistim ama sonradan vaz gectim belki daha sonra daha degisik yerlerde kullanabilirim.Yazim hatasi olabilir kusura bakmayin genelde konustugum sekilde yaziyorum . Yapmak istedigim model aslinda belirli.6x2 mercedes diye kararlastirdim.
    Yardim alma konusunda kafanizi agritacak gibiyim .
    Yorumlariniz benim icin önemli.
    Tesekkürler.

Jun 2007
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    27
    Başlangıc olarak genelde atlanan bı detayı yakalamıssınız tebrık ederım. sase dumduz degıl arka kısmı daralan şekilde, genelde pek cok modelcının atladıgı ve de buyuk fırmalarında bu detayı atlayıp buna uymadan modellerını inşa ettikleri bi detay. Hoş bu detay uzerıne damper yada bırseyler konunca kapanır ıhmal edılebılır ama sız ıhmal etmeyerek ıyı yapmıssınız.

Ilerıkı basamaklar ıcın bı soru tekerlek, jant, Dif, motor, şanzıman gıbı seyleri kendınızmı yapacaksınız hazırmı alacaksınız ?
    Konu Kamyoncu tarafından (17-04-2009 Saat 03:24 ) değiştirilmiştir.

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36
    Selam;
    Nede olsa eski kamyonculardandik bir zamanlar. Dedigim gibi plana bagli kalmak istedim sadece.Aslinda gönül isterdiki hepsini alayim ama bu maddi olarak benim icin su durumda zor.Nede olsa ekonomik kriz icerisindeyiz. Jantlarin planini cikardim aliminyumdan yapmayi düsünüyorum.Sanziman konusunda bir cözüm var planet disli (iki asamali yani akülü matkap ici) düsünüyorum.Dif olarak wedico standart olacak gibi.Bakalim zaman ne getirecek ama düsüncem şu aşamada böyle.
    Yorumlarinizi eksik etmeyin lütfen olumlu veya olumsuz.
    Bugun bitirmis oldugum birkac kücük parcayi fotograflar araciligi ile sizinle paylasmak isterim.
    tesekkürler.Mehmet

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36
    Evet degerli arkadaslar bahsettigim parcalar %90 el yapimi her isteyen arkadas bunlari yapabilir.Anlatacagim parcalar ön makas takimlari.Sizler sirasiyla anlatip göstermek istiyorum.ilk olarak paketleme isleminde kullanilan demir band`dan elde ediyoruz. Hemen heryerde bulunula bilen bir malzeme.Belirli ölcülerde ortadan ikiye kesiyoruz,(unutmadan söyleyeyim bu fikir bana ait degildir.Büyük ihtimalle bu forumdada anlatilmis olabilir) kesim isini demir makasiyla yapabiliriz.Kesmis oldugumuz bu parcalari uzunluk olarak da kestikten sonra kenarlarini törpüleyip capaklarini aliyoruz ve uc kesimlerine belirli bir form veriyoruz.Daha sonra en uzun parcanin uc kisimlarini, herhangi bir pense ve civi veya matkap ucu yardimiyla kiviriyoruz.Kivirdiktan sonra sira dilklere geldi tabiki.Tam ortali olacak sekilde veya sizin zevkinize göre isaretleyip deliyoruz. Civi yardimiylada delinebilir.Eger yaptigimiz makas takiminin cok sert ve esnek olmasini isterseniz ateste kirmizi olacak sekilde yakip hemen ardindan bir miktar makina yagina batirabilirsiniz.Ikinci parca olarak makas takiminin arka kismi ben aliminyum olan bölümü freze yaparak form verdim.Ama bu imkani olmayan arkadaslar kücük aliminyum parcayi Eğe yardimiyla form verilebilir.Kirmizi renkli olanlar ise bakir parcalar.Bakir parcalari veya aliminyum da olabilir belirli büyüklüklerde keserek eğe yardimiyla form verip yapilabilir.
    Evet arkadaslar simdilik bu kadar ileriki zamanlarda, yapacagim isleri sizinle paylasacagim,yorumlarinizi bekliyorum.(resimler tam keskin cikmadigi icin kusura bakmayin )
    Tesekkürler Mehmet.

Jan 2009
    Nereden Nereden
    Kütahya
    Yaş Yaş
    36

Evet bahsettigim parcalar bunlar umarim sizlerede yardimi olur.
    Yorumlarinizi bekliyorum.
    (Neden vidalar uzun diye soracak olursaniz aks la baglanti yapmak icin)
    Mehmet.
    Konu mgm tarafından (17-04-2009 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

Jun 2007
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    27
    Bu saate kadar çok işi boş lafta proje gördükde siz gercektende ilerliyorsunuz tebrık ederım tekrar bu yaptıgınız parcaların otocad programlarını saklayın valla dısarıdan gorunus olarak almanlardan hıcbır farkı yok tahmınımcede parcalar uyum sorunuda cekmezlerse gercekten basarılı bı proje

Jan 2006
    Nereden Nereden
    ..:::İstabul:::..
    Yaş Yaş
    26
    Mükemmel bir çalışma gerçekten tebrik ederim ilerlemeleri dört gözle takip ediyorum.

Saygılar.

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Tekirdağ
    Yaş Yaş
    41
    Tebrik ediyorum kesinlikle bu işe yabancı bir olmadığınız belli çok hızlı ilerliyor size tavsiyem makazları yaparken umarım yaylanma yapabilecek malzem seçmişsinizdir kamyona yuk koyunca alçalıp sonra orda kalmasını isteyiz
    tekrar tebrik ederim çok başarılı bir proje olacak hatta olmuş bile bence kolay gelsin

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Tekirdağ
    Yaş Yaş
    41
    nu arada ne iş yapıyorsun onu çok metak ettim kesinlikle elinin altında torna freze var sanırım

Jan 2008
    Nereden Nereden
    istanbul
    mükemmel bir işçilik devamını mutlaka bekliyorum.el yapımı araçlara bayılıyorum.keşke benimde elimden gelse...

Feb 2009
    Nereden Nereden
    Bolu
    Yaş Yaş
    19
    böyle işçilik herhalde ceyhun abinin komşususunuz aynı o gibi özeniyorsunuz tebrik ederim

Apr 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    34
    e olmuş işte mehmet bey
    şasi tasarımı ve kalitesi, okan'ında dediği, tıpkı alman modelleri gibi. makina parkınızın yeterliği ortada, bence çok güzel ilerliyor, umarım bir aksilik çıkmazda sonu gelir, ayrıca CAD çizimlerini muhafaza etmenizde yarar var. takipteyim..