Yeni Başlayan Sevgili Arkadaşlar

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 95
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 95 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jun 2007
    Nereden Nereden
    Eskişehir-Gaziantep
    Yaş Yaş
    29
    Evet hepimiz uzaktan kumandalı araçları seviyoruz. Ve bu forumda bildiklerimizi paylaşıp bilmediklerimizi öğreniyoruz. Yeni başlayan arkadaşların hayal kırıklığına uğramamaları ve araç seçimini daha iyi yapmaları için böyle bir konunun yararlı olacağını düşündüm.

Bu konuda kara araçlarının hemen hemen her çeşidine şöyle kısa bir bakış yapıp elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım.

RC hobisine girmek isteyen arkadaşların pek çoğu benim gibi ya internette bu hobiye rast gelmiş yada bir hobi dükkanının önünden geçerken "aa negüzel" demiş ve bu işe girişmeye kara vermiştir. Tamam RC araç kullanmaya karar verdik işin en önemli kısımlarından birine geldik şimdi...

Bu işe ilk giren arkadaşlar genelde ucuz araçlarla başlarlar. Ucuz araçlarda görülen en büyük problem ise oyuncak veya hobi kalitesinde olup olmadıklarının ayırt etmenin zor olduğudur. Piyasadaki bazı araçlar Hobi Kalitesi ile Oyuncak Kalitesinin tam arasında kalmışlardır. Burada dikkatli seçim yapmak çok önemlidir. Bir araç Hobi kalitesinde ise yedek parçası ve modifiye edilebilir parçaları bulunabilir. Bu belkide aradaki farkı anlamaının en kolay yoludur. Ayrıca alıcının ve kumandanın cinsi profesyönel olması kristal veya 2.4ghz sistemine sahip olması da bu aracın hobi kategorisinde olduğunun kanıtlarıdır. Profesyönel bir kumandada ince ayar (trim) ve benzeri gibi birçok özellik bulunur.

Gelelim araç seçimine... İşin en önemli yanlarından biriside kendinize uygun aracı bulabilmetir. Piyasada pek çok çeşitte araç bulunmaktadır. Ve emin olunki bunlardan birisi tam olarak size göre tasarlanmıştır...

Araçları ilk olarak 2ye ayırıyoruz. On Road ve Off Road... Bu iki sınıfın içinde de motorlarına göre 4 ayrı gurup vardır... Elektrik-Nitro-Petrol Elektrikli olan araçlar bir bataryaile nitrolu araçlar nitrometanol karışımlı özel bir yakıt ile petrollü araçla ise bildiğimiz benzin ile çalışırlar. Araçları şekillerine göre incelediğimizde ise onroad da Drift ve Touring olarak iki sınıf Offroad da ise Buggy, Truggy, Monster Truck ve Crawler olarak 4 temel sınıf ortaya çıkıyor.

On Road:

Onroad sınıfı hızlı arabaları seven driftten hoşlanan modelciler için biçilmiş kaftandır.

Drift: Drift araçları dönüşlerde powerslide yapabilen (yanlayabilen) araçlardır. genelde vitesleri yoktur ve bu araçlarda hız önemli değildir. Tekerlerdeki denge dağılımı kontrol ve ayarlanabilirlik önemlidir.

Touring: Touring araçları iyi yoltutuşu sağlarlar. Vites sistemleri vardır. Bu araçlarda hız önemlidir.

Off Road:

Sanırım On Road sınıfından biraz daha popüler olan bu sınıf ise dağ tepe dinlemeyen atlayıp zıplayıp tozu dumana katmak isteyen modelciler içindir.

Buggy: Buggy sınıfındaki araçlar genel olarak Off Road parkur yarışları için tasarlanmıştırlar. Off Road Parkur yarışlarında hız denge ve kontrol önemlidir. Bu araçlar kolay takla atmayan dengeli çabuk hızlanan ağırlık dağılımı düzenli araçlardır. Atlama ve zıplamalara karşı tasarlanmadıkları için bu tarz aksiyonlarda parçaları kırılabilir.

Truggy: Truggy sınıfı Buggy ile Moster Truck arasına sıkıştırılmış melez bir sınıftır. Bu araçların sahipleri Off Roadda hızlı olayım dengeli olayım ama yeri gelince atlayıp zıplayabileyim diyenlerdir. Sınıf melez olduğu için iki taraftan da ödün verdiği noktalar vardır.

Monster Truck: Bu sınıf belkide Off Roadın en popüler sınıfıdır. Atlayıp zıplayıp yerinde duramayan arabalardır. En güçlü motorlar bu sınıftadır. 5m gibi yüksekliklerden düşüpte sağlam kalabilen araçlardır. Ama yerden yüksetirler bu sebeple dengesizdirler... dönüşlerde takla atabilirler.

Crawler: Genel Off Road mantığına aykırı bu araçlar ülkemizde pek ilgi görmesede yurt dışında çok seveni olan RClerdir. Dik yamaçlara tırmanan kayaların üstünden aşan bu araçlarda hız önemli değildir. Tork önemlidir. Genelde elektriklidirler.

En çok sorulanlardan biriside ilk aracın elektriklimi yoksa yakıtlımı olacağıdır. Benim tavsiyem elektrikten yanadır. Çünkü yakıtlı araçtan daha az zahmeti vardır. Ve yeni başlayanlarda elektriklilerin çok yavaş gittiği kanısı dolaşmakta bu tamamen yanlıştır. BKZ: Savage Fulx.

Motorlarına Göre RC Kara Araçları:
    Elektrik-Nitro-Petrol

Sınıflarına Göre Rc Kara Araçları:
    On Road:

Drift:
    HPI E10
    HPI RS4
    Touring:
    Traxxas Nitro4tech
    HPI RS4
    HPI Sprint
    Off Road:
    Buggy:

Kyosho Inferno
    HPI Brama
    Sportwerks Chaos
    HPI Baja5t
    Truggy:
    HPI MT2
    Monster Truck (MT):
    Traxxas Revo
    HPI Savage
    Team Losi Lst2
    Crawler:
    Venom Creeper
    HPI Wheely King

(araçlar sadece örnek temsiletsinler diye yazıldı)

ölçek meselesine gelice durumu şöyle izah edebiliriz... 1/x bir aracın x kadar gerçeğinden küçük olduğunu gösterir ama tabi bu araçtan araca değişir 1/10 bit MT 1/8 bir Buggyden büyük olabilir.

Umarım yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmiştir bu konu. Yeni yeni konular açmayalım lütfen eğer kafanıza takılan olura buradan cevap verelim arkadaşlar.

iyi forumlar

Oct 2009
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    37
    güzel hazırlanmış bir yazı teşekkürler
    a pumping heart for thunder tiger e-mta

böyle bir yazı vardı ama yinede teşekkürler
    100 km sadece 2 saniye hobbyrc
    mehmet 1994

Çok güzel konu Ahmet abi soruyordu buggy i truggy i hemen linki atayım
    Kahrolsun pkk ! "NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE"
    HRC 8 Kasım Buluşması Fotoğrafları...
    SATILIK TAMİYA DF-02 - Micro T ön kule satılık

konu güzel vardı galiba ama örnekler şahane seçilmiş hep sorulan araçlar teşekkürler

Ama buggy kategorisinde bi tamiya görmek isteriz daha doğrusu listede

Enes Abi konu çok güzel olmuş... Başlamak isteyenler için çok yararlı olacağına inanıyorum... Ellerine, kollarına ve klavyene sağlık . Bu arada başlık sabitlenirse altllarda kalıp kaynamaz

düşündüm ve birşey dememeye karar verdim
    ---

Hayırdır Ersun abi neye karar verdin bu arada başlık sabitlenmiş süper olmuş.Birde konu sürekli güncel kalırsa DB rahat edecektir eminim.Gereksiz konular açılmayacaktır umarım.

Enesle konuştuk biriki birşey var onları hallederse tamam olucak
    ---

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    44
    Enes eline sağlık. Bilmediğim çoğu şeyi öğrendim ve notlarıma ekledim bu konuyu.
    çok teşekkürler...

ellerinize sağlık enes bey çok teşekkür ederiz
    başlayanler için birde özellikle onroad EP hakkında şöyle güzel detaylı notlar yazmanız bekleriz
    saygılar
    Ahmed Abdulgani
    05459152249
    Op Göz doktoru

Alıntı ersunsoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enesle konuştuk biriki birşey var onları hallederse tamam olucak
    Abi yoksa truggy muggy karışık birşeylermi yapıyorsunuz merak ettim doğrusu

slm abilerim ben bi konuda kararsız kaldım bi araç alacağim ama ne alsam diye düşünüyom monster tipi bişi alıcam sonra traktör şekline çeviricem ama ayrı olarak traktörlerin RC ' leri satılıyormu ben bulamadım çevirmek için hangi modeli tercih edersiniz ben kararsız kaldım siz yardım edin yakıtlı mı elektrikli mi o konudada kararsız kaldım .... yardım edebilirseniz sevinirim. Cevaplarınızı bekliyorum
    Konu hks666 tarafından (02-11-2009 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.
    Havacılık Kulübü Üyesi
    HAVACI COCUK
    http://www.trakyarcmodel.com

Jun 2007
    Nereden Nereden
    Eskişehir-Gaziantep
    Yaş Yaş
    29
    Alıntı hks666 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm abilerim ben bi konuda kararsız kaldım bi araç alacağim ama ne alsam diye düşünüyom monster tipi bişi alıcam sonra traktör şekline çeviricem ama ayrı olarak traktörlerin RC ' leri satılıyormu ben bulamadım çevirmek için hangi modeli tercih edersiniz ben kararsız kaldım siz yardım edin yakıtlı mı elektrikli mi o konudada kararsız kaldım .... yardım edebilirseniz sevinirim. Cevaplarınızı bekliyorum
    bu araç ilk araban olacaksa tavsiyem onu ellememen yönündedir. bir arabayı eskittikten sonra kafanda bu konu ile ilgili birşeyler canlanacaktır... Daha sonra forumumuzdaki Custom Made RC başlığına bir gös gezdirmeni tavsiye ederim.

Bence elektrikle başlamalısın.

tmm abicim çok tşk ederim verdiğiniz bilgiler için
    Havacılık Kulübü Üyesi
    HAVACI COCUK
    http://www.trakyarcmodel.com

slm ben truggy ile başlamak istiyorum Losi 8ight-t 2.0 almak istiyorum yada gs xut kararsız kaldım neyle başlıyım diye ama mt de olabilir lst xxl falan bir yardım..

hocam emeğine sağlık.benim bir sorum var sitelerde yakıtlı arabalar nitro motorlu ve benzin motorlu diye ayrılıyor aralarındaki temel fark nedir tam olarak?benzinden kastedilende normal kurşunsuz bir benzin değil galiba katkılı mı?

Ben de bmw m3 var ben xmods almak istiyorum arkadaşlar sizce almalımyım ne önerirsiniz?

cok guzel olmus ama bence orneklerı genısletmelısın.trugynın altına trugy olan tum modeller yazılsa marka marka model model.alacak olan burdan bakabılır dusundugu modele..bence buyuk markaları sınıflandrıp modellerl orneklendırmeyı coğaltsan cok faydalı olur.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)