Gümrük ve dhl kargo çinden gelen kargo problemi

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 19
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Yardıma ihiyacım var arkadaşlar çinden getirtdiğim ve faturasında 103 $ görünen bir ürün istanbul havaalanı gümrüğünde takılmış neden anlamadım dhl yetkilileri beni aradı 250 tl müşavir parası ve vekalet gönderirsem +150 tl + 25 $ ve +%10(13$)gönderirsem ürünü alabileceklerini ve yollayacaklarını söyledi ne yapılmalı bu yazdıklarında ne demek istiyorlar bu arada ürünün gerçekbedeli 300 tl lik bişey
    gelen fax ekte

şimdiden çok teşekkürler.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    • Dosya tipi: jpg 11..jpg (99,9 KB (Kilobyte), 194x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg 12..jpg (33,0 KB (Kilobyte), 145x kez indirilmiştir)
    1-Zamanla armutlar olgunlaşır, insanlar değil!!!

Geri yollamak daha mantıklı,yoksa çok masrafı var.
    Hpi RS4 3 Evo + Nissan 350Z
    Robbe Diabolo Brushless
    Copter-X 450 AE V2
    Aquacraft SuperVee 27 Nitro

Bildigim kadariyla ozel sirketler urunu gumrukten cekmek icin yuksek fiyatlar istiyorlar, aslinda 140 euro civari tutuyor urunun degeri,takilmasi buyuk talihsizlik olmus...

4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar - 2009/15481 (07.10.2009 t. 27369 s. R.G.)

ONUNCU KISIM
    Posta İdaresi ya da Hızlı Kargo Taşımacılığı Yapan Şirketlerin Dolaylı Temsilci Olarak Yetkili Kılınmasına İlişkin Şartlar
    Dolaylı temsil yetkisi ( Sizden istenilen vekaletname) verilmesine ilişkin koşullar
    .
    MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen, miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşya ile aynı miktar ve değeri geçmeyen serbest dolaşıma giriş rejimine konu ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya(sizin eşyanız bu durumdadır) ile numunelik eşya ve modellerin gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Müsteşarlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Bu yetkinin kullanılmasında hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler için gümrük müşaviri istihdamı aranır.
    .
    İşlemlerin ücretlendirilmesi
    MADDE 127- (1) 126 ncı madde uyarınca yetkilendirilen posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, Müsteşarlıkça kolaylaştırılan gümrük beyanı kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamaz.

Bu Bakanlar Kurulu Kararına göre sizden ilave bir ücret talep etmemeleri gerekiyor. Fakat DHL bu gibi oyunları çok fazla yapıyor. Eşyanızın toplam değeri ( eşya kıymeti ve kargo ücreti ) muaf vergi sınırı olan 150 Avro'yu geçtiği için takılmış olabilir. Burada eğer Türkiye'ye ithali yasak veya izne tabi mallardan değilse, yanlızca 103$ lık kısmının (maktu vergi oranı AB dışındaki ülker için %20) vergisinin ödenip size verilmesi gerekiyor.
    Sizden "Gümrük çekim evrakları bedeli " adı altında istedikleri para ise tamamen uydurmasyon bir ücret. Gümrükte buna "Ordino" bedeli denir ve ithal edilecek eşyalar ( Genelde Ticari) için verilen özet beyan karşılığıdır.
    Konu çok detaylı ve geniş olduğu için bazı kısımlar eksik kalmış olabilir. Benim tavsiyem yukarıda numarasını verdiğim Bakanlar Kurulu Kararına istinaden hakkınızı arama yoluna gitmeniz. Ama buradan çok fazla ümitli olmayın. Sonuçta karşınızdaki firma DHL ve 20 gün süreniz var. Eğer ürünü kendinizin alma şansı varsa onu değerlendirin. Ama her halukarda sizden 150 TL ordino ücretini talep edeceklerdir.
    Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!..
    Art-tech Cessna 182, F-22 EPP
    CopterX 450SE V2, Walkera #4, Esky Robbins22
    Spektrum DX7i & AR7000

Bu takılma konusunda Dhl veya diğer özel kargo firmalarının pek suçu yok. takılma tamammen o gün sizin paketinizi inceleyen gümrük memurundan kaynaklanıyor.şahıs paketin içini yalnış yorumlayıp gümrüge ve izne baglıdır derse olay bitiyor. bundan 6 ay önce fedexte kumandam takıldı sadece gümrük memuru kumandayı dinleme aygıtı sanması sebebi ile.
    istanbulda olsaydınız gidip bir pazarlıkla ardiye ve konşimento konusunda bir pazarlık yapma şansınız olurdu. şu anda sizden istenen para ürün degerinden fazla geri göndermeye kalksanızda bu paraları sizden istiyecekler. önünüzde 2 altarnetif var ya parayı ödeyip 2 katı maliyetle ürünleri alacaksınız yada gümrüge terk edip yeniden bu sefer ptt kanalı ile sipariş vereceksiniz

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler.
    Şimdi ben anladığım kadarıyla müşavirlik hizmetlerini ödememek için istanbula gitsem ve sadece %20 ve ordino ücretini ödeyerek bu malı gümrükten kendim alabilirim doğrumudur.

Alıntı sarin3335 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi ben anladığım kadarıyla müşavirlik hizmetlerini ödememek için istanbula gitsem ve sadece %20 ve ordino ücretini ödeyerek bu malı gümrükten kendim alabilirim doğrumudur.
    yalnış ödiyeceginiz 150 lira ordino parası, 100-150 lira arası depo parası, 35-36 lirası pul parası, %20 gümrük gümrük parasını gümrük memurunu ikna edersen ödemiye bilirsin. bunlara ek yol parası.

Alıntı sarin3335 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen doğrudur. Sizden ordino ücretini almaları durumunda depolama ücreti tahsil etmeyeceklerdir (DHL'nin böyle bir uygulaması vardı). Eğer böyle bir talepleri olursa da 50 lira gibi birşey tutar (en kolayı müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz). Koray arkadaşımızın söylediği pul parasını da Gümrük Beyannamesi vermeniz durumunda ödersiniz ki sizin böyle birşey yapmanız gerekmiyor. Size verilen çekim evrakları ile ilgili memurun yanına gideceksiniz, eşyanız orada muayene edilip tesbiti yapılacak. Yanınıza eşyanın faturasını, ödediğiniz dekontu (PayPal veya kredi kartı ekstresi) yanınıza almayı unutmayın.
    Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!..
    Art-tech Cessna 182, F-22 EPP
    CopterX 450SE V2, Walkera #4, Esky Robbins22
    Spektrum DX7i & AR7000

ürün nedir ? cep telefonu, i pxxxx ile başlayan tüm cihazlar, bilindik fotoğraf makineleri, kameralar, içeriğinde 10+ adet olan malzeme yedek parça vs. ise takılması normal.

Lst2 Brushless 2350Kv/150A
    Handmade Drift LED
    Xray T2'007 Drift Mod & Novak 6.5L
    Tamiya DF-02 & Mamba Max - Spektrum Dx3s

araç dvd player

evet sonunda aldım

150 ordino
    38 pul
    80 depo
    150 ulaşım vs
    toplam 418 ytl
    ürünün kendi esas değeri gerçekten 108 $
    şimdi bu ürünün gümrüğe tabi olmadığı tespit edildi ben haklarımı arayabilemezmiyim basit keyfi bir işlem için bu kadar masraf niye yapılıyor.eminim ki tek kurban ben değilim.
    hani gümrüklük bir malı kaçak getirsem, bir şeyi eksik yapmış olsam tamam boynumuz kıldan ince.
    Bu konu ile ilgili bi yerlere dilekçe falan yazmak işe yararmı?

Tüketici mahkemesi işe yarayabilir. Bir görüşün avukat ile derim eğer kararlıysanız
    -TA05 V2
    -E-Revo VXL

SATILIK TRAXXAS E-REVO VXL

aslına bakarsanız getirdiginiz ürün bandrola tabi bir ürün ve fiyatı çok önemli değil ve gümrük memurları ister 1 lira ister 1000 lira degeri olan bir ürün gelsede sizi veya vekilinizi gümrüge çagırıp acıklama isteme haklarına sahiptirler.

Koray abi açıklama isteyebilir ama DHL den gümrüğe girdi diye, açıklama sonrası ikna olup gümrüksüz bırakma konusunda bir fark olur mu??Yani adi postayla gelseydi,gümrükçü ile ilişkiler açısından fark olacakmıydı?Beni,m kaç defa motorlarım gümrüğe alındı.Topkapıya gidip beraber açtık,ikna olup bıraktılar.Şimdi bu DHL ile geleydi nasıl olacaktı?
    Down With VW
    Anti VW klanı.

Ahmet abi özel kargo firmalarında malesef kural bu. ürünün için yine gümrükcü ikna ediliyor fark yok ama ordino,depo, beyanname pul parası bu ücretleri mutlaka alıyorlar. r.ama bu ücretlerde pul parası hariç digerleri pazarlıga tabi. gümrük memuru ikna olursa sadece gümrükten muaf diyor ve siz gidip havaalanında beyanname verip işlemi yaptırıyorsunuz. gümrük parası ödenmiyor. benim kumanda fedexte takıldıgında ben 400 liralık masrafı 200 liraya indirmiştim pazarlıkla. malzemenin degeri masraftan düşükse bunu pazarlıkla yapıyorlar.

Bu dhl konusunda bir macerada ben anlatayım.tarih veremiycem malum sebepten ötürü firma aynı firma.telefonum çaldı arayan o firma malınız gümrükte bizle irtibata geçin dediler.bizde firmanın hava meydanındaki ardiyesine gittik ertesi gün.benden 60 tl depolama ve 150 tl ordino bedeli istediler.bende bunun saçma olduğunu evraklarımı alıp gümrümuayenesinden sonra vergimi ödeyip almam gerektiğini zira ürünün posta yolu ile gelen zati eşya kapsamında olduğunu ve beyanname gereğinin olmadığını söyledim.karşımdakiler kapı duvar.neyse bu firmanın yakın civardaki merkezine gittim konu ile ilgili bir yetkili aradım. benimle kedinin fareyle oynadığı gibi oynadılar bu firmanın bütün departmanları ile görüştüm yaklaşık 3 saat gibi.en sonunda ulaştırma bakanlığına bildireceğimi falan söyledim ve birisi herhalde benden bıkmış olacakki gümrük memurlarıyla görüşürsem belki bir hal çaresi olabileceğini söyledi.gümrük memuru beyleri buldum halimi anlattım bu firmanın bir allman firması olduğunu malesef böyle bir soygun yaptıklarını memur bey bana anlattı.kendisinin genelde makul olan konularda vatandaşa yardımcı olduğunu ama bazende beyan yüzünden birşey yapamadıklarını söyledi.ve bir firma görevlisi çağırdı.ve ürünü getirti.ürünü açtılar ve bana bunun gerçek değeri ne kadar diye sordu.bende gerçek değeri ni hiç kuşkuya mahal kalmaksızın söyledim.bana bu değerde bir eşyanın ancak /20 pul +damga ödenerek alınabileceğini aksi taktirde ya geri gönderilebileceği yada 20 gün içinde alınmazssa gümrüğe terk edileceği mealinde bir şey söyledi bende bunun üzerine geri göndereceğimi söyleyip ordan ayrıldım firmayla tekrar irtibata geçtim.ve ürünü geri göndermek istediğimi söyledim . firma bana yapılacak işlem ve nakliye için 450 tl gibi bir rakkam çıkardı. beni aldı bir düşünce malı gümrüğe terketsem karşı tarafı hiç kabahati olmaksızın madur edeceğim alsam en az gümrük ve diğer masraflar 600bin lira farkediyor.zira satın aldığım bedel ile türkiyedeki fiyatı arasında 200 tl fark var.hani sırf gümrük ödesem bile gene burdaki fiyatı geçiyor.velhasıl tam bir kucağa düşme durumu.eve döndüm ve akşam üzeri tekrar gittim .memur beyi buldum benden 450 tl geri gönderme parası istediklerini bu durumda çaresiz ya malı alacağım.10 liralık mala 15 tl ödemiş olacağım velhasıl nereden baksan sıkıntılı bir durumun olduğunu bana bu konuda yardım edip edemiyeceklerini sordum .benden ordino numarasın aldı ve bana eve gitmemi ürünün 2 3 gün içerisinde bana ulaşacağını söyledi bende bunun üzerine eve gittim ve 3 günde mal elime ulaştı.siz siz olun kattiyen bu kargo firmalarını kullanmayın takılmıyacak eşyada evet ancak takılabilecek eşyada göndericiyi tembihleyin.varsayalım ki paket postaya gelseydi 20 gümrük ödeyip alırsınız.yada 140 tl gönderi ücreti ödeyip geri yollarsınız ama bu kargo firmalarına düştünüzmü yandınız.
    ha bu arada mevzuatla ilgili 3 tane mail gönderdim gümrük müsteşarlığına birine bile cevap vermediler.zira müsteşarlığın sitesinge maktu vergi /10 olarak yazıyor uygulamada ise avrupa orijinliler/15 dışındakiler /20 olarak uygulanıyor.aslında ortada bir toz bulutu var ve ne olduğunu kimse görmüyor.

bu arada unuttuğum bir şey var gene bizim insanımızdan bize fayda var.beni bu durumdan ve firmanın fırsatçılığından gene bizim insanımız kurtardı kendisine müteşekkirim.

Alıntı şekerci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada unuttuğum bir şey var gene bizim insanımızdan bize fayda var.beni bu durumdan ve firmanın fırsatçılığından gene bizim insanımız kurtardı kendisine müteşekkirim.

peki dostum basına gelenlerden oturu gecmiş olsunç bende birkac gğn once çin firması dealextreme.com adli siteden tabletim için birkac aksesuar sipariş ettim. urun sevk aşamasında. hangi kargoya verilecegini yada hangisini istediğimi nasıl belirteceğim. firma kafasına göre herhangi bi kargo şirketine vermeyecek mi.

PTT ile gelir. Dealextrem den. Ve muhtemel Gümrüğe takılmaz Kapınıza Kadar Ulaştırırlar.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)